gnome-taquin master - en to sv translation catalogue (90 entries)

note: (itstool) path: page/title
en: 15-Puzzle
sv: 15-pussel

note: (itstool) path: page/p
en: The <em>15-Puzzle</em> is the default puzzle of <app>Taquin</app>. It is displayed the first time the application is opened. You can start one at any time from the <link xref="start-screen">Start Screen</link>.
sv: Standardpusslet i <app>Taquin</app> är ett <em>15-pussel</em>. Det visas första gången programmet öppnas. Du kan starta ett när som helst från <link xref="start-screen">startskärmen</link>.

note: (itstool) path: section/title
en: Gameplay
sv: Spelidé

note: (itstool) path: section/p
en: The goal is to move all the tiles to their proper places.
sv: Målet är att flytta alla brickor till deras korrekta positioner.

note: (itstool) path: section/p
en: There’s an empty space where you can move adjacent tiles by pushing them onto it. You can push more than one tile at the same time in the empty space’s direction.
sv: Det finns en tom plats dit du kan flytta intilliggande brickor genom att skjuta dem dit. Du kan skjuta mer än en bricka åt gången åt det håll som den tomma platsen finns.

note: (itstool) path: section/title
en: End of the game
sv: Hur spelet slutar

note: (itstool) path: section/p
en: At the end of the game, <app>Taquin</app> notifies you and displays the complete image.
sv: När spelet tar slut så aviserar <app>Taquin</app> dig om detta och visar den fullständiga bilden.

note: (itstool) path: section/p
en: You can click the <gui>New Game</gui> button in the headerbar to go to the <link xref="start-screen">Start Screen</link>. Alternatively, you can restart the game by clicking on the button with a counter of moves done, and then on the <gui>Restart</gui> entry.
sv: Du kan klicka på knappen <gui>Nytt spel</gui> i rubrikraden för att gå till <link xref="start-screen">startskärmen</link>. Alternativt kan du starta om spelet genom att klicka på knappen med en räknare för utförda drag, och sedan på posten <gui>Starta om</gui>.

note: (itstool) path: section/title
en: How to play with a mouse
sv: Hur man spelar med en mus

note: (itstool) path: section/p
en: To make a move:
sv: För att göra ett drag:

note: (itstool) path: item/p
en: Click on a tile on the same row or column as the empty space.
sv: Klicka på en bricka i samma rad eller kolumn som den tomma platsen.

note: (itstool) path: note/p
en: If you click on a tile that cannot move, the game notifies you that the move is impossible.
sv: Om du klickar på en bricka som inte kan flyttas så aviserar spelet dig om att draget är omöjligt.

note: (itstool) path: item/p
en: You can always undo your move. For that, click on the button with a counter of moves done in the headerbar, and click the <gui>Undo</gui> entry in the menu that appears.
sv: Du kan alltid ångra ditt drag. För att göra detta kan du i rubrikraden klicka på knappen med en räknare för utförda drag, och sedan på posten <gui>Ångra</gui> i menyn som dyker upp.

note: (itstool) path: section/p
en: Whether you finished the current game or not:
sv: Oavsett om du slutfört det aktuella spelet eller inte:

note: (itstool) path: item/p
en: To start a new game –possibly with other options–, click the <gui>New Game</gui> button in the headerbar to go to the <link xref="start-screen">Start Screen</link>.
sv: För att starta ett nytt spel, möjligen med andra alternativ, klicka på knappen <gui>Nytt spel</gui> i rubrikraden för att gå till <link xref="start-screen">startskärmen</link>.

note: (itstool) path: item/p
en: Alternatively, you may want to restart the game. For that, click in the headerbar on the button with a counter of moves done, and click the <gui>Restart</gui> entry in the menu that appears.
sv: Alternativt kan du vilja starta om spelet. För att göra detta kan du i rubrikraden klicka på knappen med en räknare för utförda drag, och sedan klicka på posten <gui>Starta om</gui> i menyn som dyker upp.

note: (itstool) path: section/p
en: You can also use the keyboard.
sv: Du kan även använda tangentbordet.

note: (itstool) path: section/title
en: How to play with the keyboard
sv: Hur man spelar med ett tangentbord

note: (itstool) path: item/p
en: Use the <key>Left</key>, <key>Right</key>, <key>Up</key> and <key>Down</key> arrows to go at the tile you want to move. The currently selected tile is indicated with four arrows around the board, on each side of its row and column.
sv: Använd piltangenterna <key>Vänster</key>, <key>Höger</key>, <key>Upp</key> och <key>Ned</key> för att navigera till brickan du vill flytta. Den valda brickan indikeras med fyra pilar runt spelbrädet på varje sida om dess rad och kolumn.

note: (itstool) path: item/p
en: Use the <key>Space</key> key to move the selected tile in the direction of the empty space.
sv: Använd <key>blanksteg</key> för att flytta den markerade brickan i riktning mot den tomma platsen.

note: (itstool) path: item/p
en: You can always undo your move. For that, use <keyseq><key>Ctrl</key><key>Z</key></keyseq>.
sv: Du kan alltid ångra ditt drag. Använd <keyseq><key>Ctrl</key><key>Z</key></keyseq> för detta.

note: (itstool) path: item/p
en: To start a new game –possibly with other options–, use <keyseq><key>Ctrl</key><key>N</key></keyseq> to go to the <link xref="start-screen">Start Screen</link>.
sv: För att starta ett nytt spel, möjligen med andra alternativ, använd <keyseq><key>Ctrl</key><key>N</key></keyseq> för att gå till <link xref="start-screen">startskärmen</link>.

note: (itstool) path: item/p
en: Alternatively, you may want to restart the game. For that, use <keyseq><key>Shift</key><key>Ctrl</key><key>N</key></keyseq>.
sv: Alternativt kan du vilja starta om spelet. Använd <keyseq><key>Skift</key><key>Ctrl</key><key>N</key></keyseq> för detta.

note: (itstool) path: section/p
en: You can also use a mouse.
sv: Du kan också använda en mus.

note: (itstool) path: page/title
en: 16-Puzzle
sv: 16-pussel

note: (itstool) path: page/p
en: The <em>16-Puzzle</em> is the variant puzzle of <app>Taquin</app>. You can launch it at any time from the <link xref="start-screen">Start Screen</link>.
sv: <em>16-pussel</em> är en spelvariant som finns i <app>Taquin</app>. Du kan starta det när du vill från <link xref="start-screen">startskärmen</link>.

note: (itstool) path: section/p
en: You move all the tiles of a row or a column in one direction. The tile that is pushed out of the board is placed at the opposite side of the row or column.
sv: Du flyttar alla brickorna i en rad eller kolumn i en riktning. Brickan som knuffas ut från spelplanen placeras på motsatt sida av raden eller kolumnen.

note: (itstool) path: item/p
en: Click on one of the arrows displayed around the board. The row or column at the end of which this arrow is moves in this direction, and the tile that was next to the arrow is placed at the opposite side.
sv: Klicka på en av pilarna som visas runt brädet. Raden eller kolumnen i slutet på pilen kommer att flytta i denna riktning, och brickan som fanns intill pilen placeras på motsatt sida.

note: (itstool) path: item/p
en: Use the <key>Left</key> and <key>Right</key> arrows to change the selected column, and the <key>Up</key> and <key>Down</key> arrows to change the selected row. The currently selected row and column are indicated with lights around the board.
sv: Använd piltangenterna <key>Vänster</key> och <key>Höger</key> för att ändra vald kolumn, och piltangenterna <key>Upp</key> och <key>Ned</key> för att ändra vald rad. Den valda raden och kolumnen indikeras med två lampor runt brädet.

note: (itstool) path: item/p
en: Use <keyseq><key>Shift</key><key>Left</key></keyseq> and <keyseq><key>Shift</key><key>Right</key></keyseq> to swipe the selected row, or <keyseq><key>Shift</key><key>Up</key></keyseq> and <keyseq><key>Shift</key><key>Down</key></keyseq> to swipe the selected column.
sv: Använd <keyseq><key>Skift</key><key>Vänster</key></keyseq> och <keyseq><key>Skift</key><key>Höger</key></keyseq> för att flytta den markerade raden, eller <keyseq><key>Skift</key><key>Upp</key></keyseq> och <keyseq><key>Skift</key><key>Ned</key></keyseq> för att flytta den markerade kolumnen.

note: (itstool) path: page/title
en: Beginning
sv: Inledning

note: (itstool) path: page/p
en: When <app>Taquin</app> is opened for the first time, it displays a traditional <link xref="15-Puzzle">15-Puzzle</link> game.
sv: När <app>Taquin</app> öppnas för första gången visas ett traditionellt <link xref="15-Puzzle">15-pussel</link>.

note: (itstool) path: page/p
en: The game is played using the mouse. To make a move:
sv: Spelet spelas med musen. För att göra ett drag:

note: (itstool) path: item/p
en: To start a new game –whether you finished the current game or not–, click the <gui>New Game</gui> button in the headerbar to go to the <link xref="start-screen">Start Screen</link>.
sv: För att starta ett nytt spel, oavsett om du avslutat det aktuella spelet eller inte, klicka på knappen <gui>Nytt spel</gui> i rubrikraden för att gå till <link xref="start-screen">startskärmen</link>.

note: (itstool) path: page/p
en: You can also <link xref="15-Puzzle#15-keyboard">play with the keyboard</link> if you prefer.
sv: Du kan också <link xref="15-Puzzle#15-keyboard">spela med tangentbordet</link> om du föredrar det.

note: (itstool) path: page/p
en: After the first time it is opened, <app>Taquin</app> displays a puzzle with the same rules and dimensions as the last one played when it is opened, so it could be a <link xref="16-Puzzle">16-Puzzle</link> game.
sv: Efter att det öppnats för första gången kommer <app>Taquin</app> att visa ett pussel med samma regler och dimensioner som det som spelades senast det var öppet, så det skulle kunna vara ett <link xref="16-Puzzle">16-pussel</link>.

note: (itstool) path: license/p
en: Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International (CC BY-SA 4.0)
sv: Creative Commons Erkännande-DelaLika 4.0 Internationell (CC BY-SA 4.0)

note: (itstool) path: media/span
en: Taquin logo
sv: Logo för Taquin

note: (itstool) path: page/p
en: <app>Taquin</app> is a sliding-block puzzle game. It includes the traditional 15-Puzzle invented in the early 1880s, and the more recent 16-Puzzle variant.
sv: <app>Taquin</app> är ett pusselspel där man flyttar brickor. Både det traditionella 15-pusslet som uppfanns redan under det tidiga 1880-talet och den senare varianten 16-pussel ingår.

note: (itstool) path: section/title
en: How to Play
sv: Hur man spelar

note: (itstool) path: section/title
en: Advanced
sv: Avancerat

note: (itstool) path: p/link
en: Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International license
sv: licensen Creative Commons Erkännande-DelaLika 4.0 Internationell

note: (itstool) path: license/p
en: This work is licensed under a <_:link-1/>.
sv: Detta verk är licensierat under <_:link-1/>.

note: (itstool) path: info/desc
en: Legal information.
sv: Juridisk information.

note: (itstool) path: page/title
en: License
sv: Licens

note: (itstool) path: page/p
en: This work is distributed under a Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International license.
sv: Detta verk distribueras under licensen CreativeCommons Erkännande-DelaLika 4.0 Internationell.

note: (itstool) path: page/p
en: You are free:
sv: Du får lov att:

note: (itstool) path: item/title
en: <em>To share</em>
sv: <em>Dela</em>

note: (itstool) path: item/p
en: To copy, distribute and transmit the work.
sv: Att kopiera, distribuera och överföra verket.

note: (itstool) path: item/title
en: <em>To remix</em>
sv: <em>Förändra</em>

note: (itstool) path: item/p
en: To adapt the work.
sv: Anpassa verket.

note: (itstool) path: page/p
en: Under the following conditions:
sv: Under följande villkor:

note: (itstool) path: item/title
en: <em>Attribution</em>
sv: <em>Erkännande</em>

note: (itstool) path: item/p
en: You must attribute the work in the manner specified by the author or licensor (but not in any way that suggests that they endorse you or your use of the work).
sv: Du måste ge upphovsmannen eller licensgivaren erkännande på det sätt som begärts (men inte på ett sätt som antyder att de stödjer dig eller din användning av verket).

note: (itstool) path: item/title
en: <em>Share Alike</em>
sv: <em>Dela lika</em>

note: (itstool) path: item/p
en: If you alter, transform, or build upon this work, you may distribute the resulting work only under the same, similar or a compatible license.
sv: Om du förändrar, transformerar eller bygger vidare på detta verk, så får du distribuera det resulterande verkar under samma, liknande eller en kompatibel licens.

note: (itstool) path: page/p
en: For the full text of the license, see the <link href="http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/legalcode">CreativeCommons website</link>, or read the full <link href="http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/">Commons Deed</link>.
sv: För den fullständiga texten för licensen, se vidare på <link href="http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/legalcode">CreativeCommons webbplats</link>, eller läs det fullständiga <link href="http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/">Commons-kontraktet</link>.

note: (itstool) path: page/title
en: Keyboard Shortcuts
sv: Tangentbordsgenvägar

note: (itstool) path: page/p
en: <app>Taquin</app> can easily be used with keyboard. The <link xref="15-Puzzle#15-keyboard">15-Puzzle</link> and <link xref="16-Puzzle#16-keyboard">16-Puzzle</link> both have specific shortcuts.
sv: <app>Taquin</app> kan lätt användas från tangentbordet. Både <link xref="15-Puzzle#15-keyboard">15-pusslet</link> och <link xref="16-Puzzle#16-keyboard">16-pusslet</link> har speciella genvägar.

note: (itstool) path: section/title
en: In-game shortcuts
sv: Genvägar i spelet

note: (itstool) path: td/p
en: Show the Start Screen
sv: Visa startskärmen

note: (itstool) path: td/p
en: Restart game
sv: Starta om spel

note: (itstool) path: td/p
en: <keyseq><key>Shift</key><key>Ctrl</key><key>N</key></keyseq>
sv: <keyseq><key>Skift</key><key>Ctrl</key><key>N</key></keyseq>

note: (itstool) path: td/p
en: Undo last move
sv: Ångra senaste draget

note: (itstool) path: section/title
en: 15-Puzzle shortcuts
sv: Genvägar för 15-pussel

note: (itstool) path: td/p
en: Select tile to push on
sv: Välj bricka att flytta

note: (itstool) path: td/p
en: <key>Left</key>, <key>Right</key>, <key>Up</key> and <key>Down</key>
sv: <key>Vänster</key>, <key>Höger</key>, <key>Upp</key> och <key>Ned</key>

note: (itstool) path: td/p
en: Push tile in empty space’s direction
sv: Skjut brickan i den riktning som den tomma platsen finns

note: (itstool) path: td/p
en: <key>Space</key>, <key>Return</key> and <key>Enter</key>
sv: <key>Blanksteg</key>, <key>Retur</key> eller <key>Enter</key>

note: (itstool) path: section/title
en: 16-Puzzle shortcuts
sv: Genvägar för 16-pussel

note: (itstool) path: td/p
en: Change selected column
sv: Ändra markerad kolumn

note: (itstool) path: td/p
en: <key>Left</key> and <key>Right</key>
sv: <key>Vänster</key> och <key>Höger</key>

note: (itstool) path: td/p
en: Change selected row
sv: Ändra markerad rad

note: (itstool) path: td/p
en: <key>Up</key> and <key>Down</key>
sv: <key>Upp</key> och <key>Ned</key>

note: (itstool) path: td/p
en: Swipe selected row
sv: Flytta markerad rad

note: (itstool) path: td/p
en: <keyseq><key>Shift</key><key>Left</key></keyseq> and <keyseq><key>Shift</key><key>Right</key></keyseq>
sv: <keyseq><key>Skift</key><key>Vänster</key></keyseq> och <keyseq><key>Skift</key><key>Höger</key></keyseq>

note: (itstool) path: td/p
en: Swipe selected column
sv: Flytta markerad kolumn

note: (itstool) path: td/p
en: <keyseq><key>Shift</key><key>Up</key></keyseq> and <keyseq><key>Shift</key><key>Down</key></keyseq>
sv: <keyseq><key>Skift</key><key>Upp</key></keyseq> och <keyseq><key>Skift</key><key>Ned</key></keyseq>

note: (itstool) path: section/title
en: Start Screen shortcuts
sv: Genvägar för startskärmen

note: (itstool) path: td/p
en: Start new game
sv: Starta nytt spel

note: (itstool) path: td/p
en: Back to previous game (if any)
sv: Tillbaka till föregående spel (om sådant finns)

note: (itstool) path: section/title
en: General shortcuts
sv: Allmänna genvägar

note: (itstool) path: td/p
en: Keyboard shortcuts
sv: Tangentbordsgenvägar

note: (itstool) path: td/p
en: Help
sv: Hjälp

note: (itstool) path: td/p
en: About
sv: Om

note: (itstool) path: td/p
en: <keyseq><key>Shift</key><key>F1</key></keyseq>
sv: <keyseq><key>Skift</key><key>F1</key></keyseq>

note: (itstool) path: td/p
en: Quit
sv: Avsluta

note: (itstool) path: page/title
en: Start Screen
sv: Startskärmen

note: (itstool) path: page/p
en: The <em>Start Screen</em> is the place to select your options and launch a new game, either a <link xref="15-Puzzle">15-Puzzle</link> or a <link xref="16-Puzzle">16-Puzzle</link>.
sv: <em>Startskärmen</em> är stället där du väljer dina inställningar och startar ett nytt spel, antingen ett <link xref="15-Puzzle">15-pussel</link> eller ett <link xref="16-Puzzle">16-pussel</link>.

note: (itstool) path: page/p
en: It can be accessed at any time from a game by pressing the <gui>New Game</gui> button.
sv: Den kan nås när som helst från spelet genom att trycka på knappen <gui>Nytt spel</gui>.
