gnome-tweak-tool master - en to ar translation catalogue (181 entries)

en: The GNOME Project
ar: مشروع جنوم

en: GNOME Tweaks
ar: تطويعات جنوم

en: Tweak advanced GNOME 3 settings
ar: طوّع إعدادات جنوم 3 المتقدمة

en: GNOME Tweaks allows adjusting advanced GNOME options.
ar: تطويعات جنوم تتيح ضبط خيارات جنوم المتقدمة.

en: It can install and manage themes and extensions, change power settings, manage startup applications, and enable desktop icons among other settings.
ar: يمكنها تثبيت و إدارة السمات و الامتدادات، و تغيير إعدادات الطاقة، و إدارة تطبيقات بدأ التشغيل، و تفعيل أيقونات سطح المكتب، و إعدادات أخرى غيرها.

en: Tweaks
ar: التطويعات

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Settings;Advanced;Preferences;Extensions;Fonts;Theme;XKB;Keyboard;Typing;
ar: إعدادات;متقدم;تفضيلات;امتدادات;خطوط;سمة;لوحة مفاتيح;كتابة;

en: _Reset to Defaults
ar: ا_ستعد المبدئيات

en: Disable All Shell Extensions
ar: عطّل كل امتدادات الصدفة

en: _About
ar: _عن

en: _Quit
ar: أ_نهِ

en: Reset to Defaults
ar: استعد المبدئيات

en: Reset all tweak settings to the original default state?
ar: أأعيد كل إعدادات التطويع إلى قيمها المبدئية؟

en: GNOME Shell
ar: صدفة جنوم

en: (%s mode)
ar: (وضع %s)

en: GNOME Shell is not running
ar: صدفة جنوم ليست مشغّلة

en: GTK+
ar: جتك+

en: Homepage
ar: الموقع

en: Miscellaneous
ar: متفرقات

en: Search Tweaks…
ar: ابحث في التطويعات…

en: Applications
ar: التطبيقات

en: Error writing setting
ar: خطأ في كتابة الإعداد

en: Icons
ar: الأيقونات

en: Cursor
ar: المؤشر

en: Shell
ar: الصدفة

en: Install custom or user themes for gnome-shell
ar: ثبت سمة مخصصة لصدفة جنوم

note: check the shell is running and the usertheme extension is present
en: Unknown error
ar: خطأ مجهول

en: Shell not running
ar: الصدفة ليست مشتغلة

en: Shell user-theme extension incorrectly installed
ar: ثبتت سمة الصدفة بشكل غير صحيح

en: Shell user-theme extension not enabled
ar: لم تفعل ثمة الصدفة

en: Could not list shell extensions
ar: تعذّر عرض قائمة امتدادات الصدفة

en: <i>Default</i>
ar: <i>مبدئيّ</i>

en: Select a theme
ar: اختر سِمة

en: %s theme updated successfully
ar: تم تحديث السِمة %s بنجاح

en: %s theme installed successfully
ar: تم تثبيت السِمة %s بنجاح

en: Error installing theme
ar: خطأ في تثبيت السِمة

note: does not look like a valid theme
en: Invalid theme
ar: سِمة غير صالحة

en: Appearance
ar: المظهر

note: GSettingsSwitchTweak("Buttons Icons","org.gnome.desktop.interface", "buttons-have-icons"), GSettingsSwitchTweak("Menu Icons","org.gnome.desktop.interface", "menus-have-icons"),
en: Themes
ar: السِّمات

en: Sound
ar: الصوت

en: Background
ar: الخلفية

en: Image
ar: الصورة

en: Adjustment
ar: الضبط

en: Show Icons
ar: أظهر الأيقونات

note: show-desktop-icons is in gsettings-desktop-schemas, but it won't actually *work* unless we have a version of Nautilus that still has the ability to draw the desktop; use one of the settings that was present in that version to probe for it.
en: Home
ar: المنزل

en: Desktop
ar: سطح المكتب

en: Icons on Desktop
ar: الأيقونات على سطح المكتب

en: Network Servers
ar: خواديم الشبكة

en: Trash
ar: المهملات

en: Mounted Volumes
ar: الأجزاء الموصولة

en: Hinting
ar: التلميح

en: Antialiasing
ar: التنعيم

en: Full
ar: كامل

en: Medium
ar: متوسط

en: Slight
ar: خفيف

en: None
ar: لا شيء

en: Subpixel (for LCD screens)
ar: تحت بكسلي (لشاشات LCD)

en: Standard (grayscale)
ar: قياسي (تدرج رمادي)

en: Fonts
ar: الخطوط

en: Interface Text
ar: نص الواجهة

en: Document Text
ar: نص المستندات

en: Monospace Text
ar: نص ثابت العرض

en: Legacy Window Titles
ar: عناوين النوافذ القديمة

en: Scaling Factor
ar: نسبة التكبير

en: Suspend when laptop lid is closed
ar: علّق عندما يكون غطاء الحاسوب المحمول مغلقا

en: General
ar: عام

en: Animations
ar: التحريك

en: Over-Amplification
ar: التكبير الزائد

en: Allows raising the volume above 100%. This can result in a loss of audio quality; it is better to increase application volume settings, if possible.
ar: يسمح برفع الصوت فوق ١٠٠٪. قد يؤدي هذا إلى فقد في جودة الصوت؛ من الأفضل رفع شدة الصوت في التطبيق إن أمكن.

en: Emacs Input
ar: إدخال إيماكس

en: Overrides shortcuts to use keybindings from the Emacs editor.
ar: استبدل الاختصارات بارتباطات مفاتيح إيماكس.

en: Compose Key
ar: مفتاح التركيب

en: Scroll Lock
ar: قفل اللف

en: PrtScn
ar: طبع الشاشة

en: Menu
ar: القائمة

en: Right Alt
ar: التبديل الأيمن

en: Right Ctrl
ar: التحكم الأيمن

en: Right Super
ar: الفائق الأيمن

en: Caps Lock
ar: قفل الأحرف الكبيرة

en: Left Ctrl
ar: التحكم الأيسر

en: Disabled
ar: معطّل

en: Allows entering additional characters.
ar: اسمح بإدخال حروف إضافية.

en: The compose key allows a wide variety of characters to be entered. To use it, press the compose key and then a sequence of characters.
    
    Many unusual characters can be entered by combining standard ones. For example, compose key followed by <b>C</b> and <b>o</b> will enter <b>©</b>, <b>a</b> followed by <b>'</b> will enter <b>á</b>.
ar: يتيح مفتاح التركيب إدخال طيف واسع من الحروف. لاستخدامه اضغط على مفتاح التركيب ثم تتابع من الحروف.
    
    الكثير من الحروف غير الشائعة يمكن إدخالها بدمج عدد من الحروف الشائعة. مثلا، مفتاح التركيب ثم <b>C</b> ثم <b>o</b> سيُدخل <b>©</b>، و <b>a</b> ثم <b>'</b> سيُدخل <b>á</b>.

en: Overview Shortcut
ar: اختصار المعاينة

en: Left Super
ar: الفائق الأيسر

en: Additional Layout Options
ar: خيارات التخطيط الإضافية

en: Mouse Click Emulation
ar: محاكاة نقر الفأرة

en: Fingers
ar: أصابع

en: Click the touchpad with two fingers for right-click and three fingers for middle-click.
ar: انقر على لوحة اللمس بأصبعين للنقر الأيمن، وثلاثة أصابع للنقر الأوسط.

en: Area
ar: منطقة

en: Click the bottom right of the touchpad for right-click and the bottom middle for middle-click.
ar: انقر على أسفل يمين لوحة اللمس للنقر الأيمن، و أسفل الوسط للنقر الأوسط.

en: Don’t use mouse click emulation.
ar: لا تستخدم محاكاة نقر الفأرة.

en: Keyboard & Mouse
ar: الفأرة و لوحة المفاتيح

en: Keyboard
ar: لوحة المفاتيح

en: Show Extended Input Sources
ar: أظهر مصادر الإدخال الممتدة

en: Increases the choice of input sources in the Settings application.
ar: زود اختيارات مصادر الإدخال في تطبيق الإعدادات.

en: Mouse
ar: الفأرة

en: Acceleration Profile
ar: إعدادات التسريع

en: Pointer Location
ar: مكان المؤشر

en: Press the Ctrl key to highlight the pointer.
ar: اضغط زر التحكم لإظهار مكان المؤشر.

en: Middle Click Paste
ar: اللصق بالنقر الأوسط

en: Touchpad
ar: لوحة اللمس

en: Disable While Typing
ar: عطّل أثناء الكتابة

en: No Extensions Installed
ar: لم تنصّب أية امتدادات

en: Browse in Software
ar: تصفح في مدير البرمجيات

en: Extension downloading
ar: تنزيل الامتدادات

en: Error loading extension
ar: خطأ في تحميل الامتداد

en: Extension does not support shell version
ar: لا يدعم الامتداد إصدارة الصدفة

en: Unknown extension error
ar: خطأ امتداد غير معروف

en: Updating
ar: يُحدّث

en: Error
ar: عُطل

en: Update
ar: حدِّث

en: Extensions
ar: الامتدادات

en: Startup applications are automatically started when you log in.
ar: ستبدأ تطبيقات بدأ التشغيل تلقائيا عند ولوجك.

en: Startup Applications
ar: تطبيقات بدء التشغيل

en: Search Applications…
ar: ابحث في التطبيقات…

en: running
ar: يعمل

en: _Close
ar: أ_غلق

en: _Add
ar: أ_ضف

en: Remove
ar: أزِل

en: New startup application
ar: تطبيق بدء تشغيل جديد

en: Add a new application to be run at startup
ar: أضف تطبيقًا جديدًا لبدء التشغيل

en: Placement
ar: التموضع

note: Translators: For RTL languages, this is the "Right" direction since the interface is flipped
en: Left
ar: يسار

note: Translators: For RTL languages, this is the "Left" direction since the interface is flipped
en: Right
ar: يمين

en: Window Titlebars
ar: عناوين النوافذ

en: Titlebar Actions
ar: إجراءات شريط العنوان

en: Double-Click
ar: النقر المزدوج

en: Middle-Click
ar: النقر الأوسط

en: Secondary-Click
ar: النقر الثانوي

en: Titlebar Buttons
ar: أزرار شريط العنوان

en: Maximize
ar: التكبير

en: Minimize
ar: التصغير

en: Application Menu
ar: قائمة التطبيقات

en: Top Bar
ar: الشريط العلوي

en: Battery Percentage
ar: نسبة البطارية

note: Requires patch from https://bugzilla.gnome.org/688320
en: Activities Overview Hot Corner
ar: الزاوية النشطة لمعاينة الأنشطة

en: Clock
ar: الساعة

en: Date
ar: التاريخ

en: Weekday
ar: يوم الأسبوع

en: Seconds
ar: الثواني

en: Calendar
ar: التقويم

en: Week Numbers
ar: أرقام الأسابيع

en: Window Focus
ar: بؤرة النوافذ

en: Click to Focus
ar: انقر للوضع في البؤرة

en: Windows are focused when they are clicked.
ar: توضع النوافذ في البؤرة عند النقر عليها.

en: Focus on Hover
ar: التركيز عند التمرير

en: Window is focused when hovered with the pointer. Windows remain focused when the desktop is hovered.
ar: توضع النافذة في البؤرة عند تمرير المؤشر فوقها، و تظل في البؤرة عند تمرير المؤشر فوق سطح المكتب.

en: Window is focused when hovered with the pointer. Hovering the desktop removes focus from the previous window.
ar: توضع النافذة في البؤرة عند تمرير المؤشر فوقها، و تخرج من البؤرة عند تمرير المؤشر فوق سطح المكتب.

en: Window scaling
ar: مقياس النوافذ

en: Adjust GDK window scaling factor for HiDPI
ar: اضبط مقياس GDK للشاشات عالية الميز

en: Settings will be reverted in {0} second | Settings will be reverted in {0} seconds
ar[0]: ستُستعاد الإعدادات القديمة حالًا
ar[1]: ستُستعاد الإعدادات القديمة خلال ثانية
ar[2]: ستُستعاد الإعدادات القديمة خلال ثانيتين
ar[3]: ستُستعاد الإعدادات القديمة خلال {0} ثوان
ar[4]: ستُستعاد الإعدادات القديمة خلال {0} ثانية
ar[5]: ستُستعاد الإعدادات القديمة خلال {0} ثانية

en: Do you want to keep these HiDPI settings?
ar: أتريد الإبقاء على إعدادات الشاشات عالية الميز هذه؟

en: Revert Settings
ar: تراجع عن الإعدادات

en: Keep Changes
ar: أبق على التغييرات

en: HiDPI
ar: الشاشات عالية الميز

en: Windows
ar: النوافذ

en: Attach Modal Dialogs
ar: ألحق صناديق الحوار السائدة

en: When on, modal dialog windows are attached to their parent windows, and cannot be moved.
ar: عند تفعيله ستلحق صناديق الحوار السائدة بالنافذة الأم و لن يمكن نقلهم.

en: Center New Windows
ar: وسّط النوافذ الجديدة

en: Resize with Secondary-Click
ar: غيّر الحجم مع النقر الثانوي

en: Window Action Key
ar: زر إجراء النوافذ

en: Raise Windows When Focused
ar: ارفع النوافذ عندما تكون في البؤرة

en: Dynamic Workspaces
ar: مساحات العمل الطيعة

en: Workspaces can be created on demand, and are automatically removed when empty.
ar: يمكن إنشاء مساحات العمل حسب الحاجة، ثم إزالتهم عند خلوهم.

en: Static Workspaces
ar: مساحات العمل الثابتة

en: Number of workspaces is fixed.
ar: عدد مساحات العمل ثابت

en: Workspaces
ar: مساحات العمل

en: Display Handling
ar: التعامل مع الشاشات

en: Workspaces span displays
ar: مساحات العمل عبر الشاشات

en: Workspaces on primary display only
ar: مساحات العمل على الشاشة الرئيسية فقط

en: Additional displays are treated as independent workspaces.
ar: الشاشات الإضافية ستعتبر مساحات عمل مستقلة.

en: The current workspace includes additional displays.
ar: مساحة العمل الحالية تشمل الشاشات الإضافية.

en: Number of Workspaces
ar: عدد مساحات العمل

en: Typing
ar: الكتابة

en: Device
ar: الجهاز

en: Wacom
ar: واكم

note: indicates the default theme, e.g Adwaita (default)
en: %s <i>(default)</i>
ar: %s <i>(مبدئيّ)</i>

en: Configuration changes require restart
ar: تغييرات الإعدادات تتطلب إعادة التشغيل

en: Your session needs to be restarted for settings to take effect
ar: يجب إعادة تشغيل الجلسة لتطبيق الإعدادات

en: Restart Session
ar: أعِد تشغيل الجلسة
