gnome-tweak-tool 3.38.x - en to nb translation catalogue (159 entries)

en: The GNOME Project
nb: GNOME prosjektet

en: Tweak advanced GNOME 3 settings
nb: Endre avanserte GNOME 3 innstillinger

en: GNOME Tweaks allows adjusting advanced GNOME options.
nb: GNOME Tweaks lar deg justere avanserte innstillinger for GNOME.

en: It can install and manage themes and extensions, change power settings, manage startup applications, and enable desktop icons among other settings.
nb: Det kan installere og håndtere temaer og utvidelser, endre innstillinger for strømstyring, håndtere oppstartsprogrammer og slå på skrivebordsikoner blant andre innstillinger.

en: Tweaks
nb: Konfigurasjonsendringer

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Settings;Advanced;Preferences;Extensions;Fonts;Theme;XKB;Keyboard;Typing;
nb: Innstillinger;Avansert;Brukervalg;Utvidelser;Skrifter;Tema;XKB;Tastatur;Skriving;

en: _Reset to Defaults
nb: _Sett tilbake til utgangsverdier

en: _About Tweaks
nb: _Om konfigurasjonsendringer

en: _Continue
nb: _Fortsett

en: Extensions Has Moved
nb: Utvidelser har flyttet

en: Extensions management has been moved to {0}.
nb: Håndtering av utvidelser er flyttet til {0}.

en: We recommend downloading GNOME Extensions from {0} if your distribution does not include it.
nb: Vi anbefaler å laste ned GNOME utvidelser fra {0} hvis ikke distribusjonen din har dem.

en: Reset to Defaults
nb: Sett tilbake til utgangsverdier

en: Reset all tweak settings to the original default state?
nb: Tilbakestill alle innstillinger til utgangsverdiene?

en: GNOME Shell
nb: GNOME-shell

en: (%s mode)
nb: (%s modus)

en: GNOME Shell is not running
nb: GNOME-shell kjører ikke

en: Homepage
nb: Nettside

en: Miscellaneous
nb: Forskjellig

en: Search Tweaks…
nb: Søk konfigurasjon …

note: "General" needs to be first item in sidebar
en: General
nb: Generelt

en: Applications
nb: Programmer

en: Error writing setting
nb: Feil under skriving av innstilling

en: Icons
nb: Ikoner

en: Cursor
nb: Markør

en: Shell
nb: Skall

en: Install custom or user themes for gnome-shell
nb: Installer egedefinerte tema eller brukertema for GNOME skallet

note: check the shell is running and the usertheme extension is present
en: Unknown error
nb: Ukjent feil

en: Shell not running
nb: Skallet kjører ikke

en: Shell user-theme extension incorrectly installed
nb: Skallutvidelse for brukertema ikke korrekt installert

en: Shell user-theme extension not enabled
nb: Skallutvidelse for brukertema ikke slått på

en: Could not list shell extensions
nb: Kunne ikke vise liste med skallutvidelser

en: <i>Default</i>
nb: <i>Forvalgt</i>

en: Select a theme
nb: Velg et tema

en: %s theme updated successfully
nb: Oppdatering av tema %s fullført

en: %s theme installed successfully
nb: Installering av tema %s fullført

en: Error installing theme
nb: Feil under installering av tema

note: does not look like a valid theme
en: Invalid theme
nb: Ugyldig tema

en: Appearance
nb: Utseende

note: GSettingsSwitchTweak("Buttons Icons","org.gnome.desktop.interface", "buttons-have-icons"), GSettingsSwitchTweak("Menu Icons","org.gnome.desktop.interface", "menus-have-icons"),
en: Themes
nb: Tema

en: Sound
nb: Lyd

en: Specifies which sound theme to use for sound events.
nb: Oppgir hvilket lydtema som skal brukes for lydhendelser.

en: Background
nb: Bakgrunn

en: Image
nb: Bilde

en: Adjustment
nb: Justering

en: Show Icons
nb: Vis ikoner

note: show-desktop-icons is in gsettings-desktop-schemas, but it won't actually *work* unless we have a version of Nautilus that still has the ability to draw the desktop; use one of the settings that was present in that version to probe for it.
en: Home
nb: Hjemme

en: Desktop
nb: Skrivebord

en: Icons on Desktop
nb: Ikoner på skrivebordet

en: Network Servers
nb: Nettverkstjenere

en: Trash
nb: Papirkurv

en: Mounted Volumes
nb: Monterte volumer

en: Antialiasing
nb: Skriftutjevning

en: Medium
nb: Middels

en: Slight
nb: Lett

en: None
nb: Ingen

en: Subpixel (for LCD screens)
nb: Subpiksel (for LCD-skjermer)

en: Standard (grayscale)
nb: Standard (gråtone)

en: Fonts
nb: Skrifter

en: Interface Text
nb: Tekst for grensesnitt

en: Document Text
nb: Tekst for dokument

en: Monospace Text
nb: Tekst med fast bredde

en: Legacy Window Titles
nb: Gammeldagse vindustitler

en: Scaling Factor
nb: Skaleringsfaktor

en: Suspend when laptop lid is closed
nb: Hvilemodus når lokket lukkes

en: Animations
nb: Animasjoner

note: Don't show this setting in the Ubuntu session since this setting is in gnome-control-center there
en: Over-Amplification
nb: Overforsterking

en: Emacs Input
nb: Emacs inndata

en: Overrides shortcuts to use keybindings from the Emacs editor.
nb: Overstyrer snarveier til å bruke tastaturbindinger fra Emacs redigeringsprogrammet.

en: Compose Key
nb: Komponeringstast

en: Scroll Lock
nb: Scroll lock

en: Menu
nb: Meny

en: Right Alt
nb: Høyre Alt

en: Right Ctrl
nb: Høyre Ctrl

en: Right Super
nb: Høyre Super

en: Left Ctrl
nb: Venstre Ctrl

en: Disabled
nb: Slått av

en: Overview Shortcut
nb: Snarvei til oversikt

en: Left Super
nb: Venstre Super

en: Additional Layout Options
nb: Flere alternativer for utforming

en: Mouse Click Emulation
nb: Emulering av musklikk

en: Fingers
nb: Fingre

en: Area
nb: Område

en: Don’t use mouse click emulation.
nb: Ikke bruk emulering av musklikk

en: Keyboard & Mouse
nb: Tastatur og mus

en: Keyboard
nb: Tastatur

en: Show Extended Input Sources
nb: Vis utvidede inndatakilder

en: Mouse
nb: Mus

en: Acceleration Profile
nb: Aksellerasjonsprofil

en: Pointer Location
nb: Pekerlokasjon

en: Press the Ctrl key to highlight the pointer.
nb: Trykk Ctrl-tasten for å utheve pekeren.

en: Middle Click Paste
nb: Lim inn med midt-klikk

en: Touchpad
nb: Pekeplate

en: Disable While Typing
nb: Slå av når man skriver

en: Startup applications are automatically started when you log in.
nb: Oppstartsprogrammer startes automatisk når du logger inn.

en: Startup Applications
nb: Oppstartsprogrammer

en: Search Applications…
nb: Søk i programmer …

note: Translators: This is the accelerator for opening the AppChooser search-bar
en: <primary>f
nb: <primær>f

en: running
nb: kjører

en: _Close
nb: _Lukk

en: _Add
nb: _Legg til

en: Remove
nb: Fjern

en: New startup application
nb: Nytt oppstartsprogram

en: Add a new application to be run at startup
nb: Legg til et nytt program som skal kjøres ved oppstart

en: Placement
nb: Plassering

note: Translators: For RTL languages, this is the "Right" direction since the interface is flipped
en: Left
nb: Venstre

note: Translators: For RTL languages, this is the "Left" direction since the interface is flipped
en: Right
nb: Høyre

en: Window Titlebars
nb: Tittellinje for vindu

en: Titlebar Actions
nb: Handlinger for tittellinjen

en: Double-Click
nb: Dobbeltklikk

en: Middle-Click
nb: Midt-klikk

en: Secondary-Click
nb: Sekundærklikk

en: Titlebar Buttons
nb: Knapper på tittellinjen

en: Maximize
nb: Maksimer

en: Minimize
nb: Minimer

en: Top Bar
nb: Topplinje

en: Activities Overview Hot Corner
nb: Hjørne for aktivitetsoversikt

en: Battery Percentage
nb: Batteriprosent

en: Clock
nb: Klokke

en: Weekday
nb: Ukedag

en: Date
nb: Dato

en: Seconds
nb: Sekunder

en: Calendar
nb: Kalender

en: Week Numbers
nb: Ukenumre

en: Window Focus
nb: Vindufokus

en: Click to Focus
nb: Klikk for å fokusere

en: Windows are focused when they are clicked.
nb: Vinduer fokuseres når man klikker på dem.

en: Focus on Hover
nb: Fokus når du henger over et punkt

en: Window is focused when hovered with the pointer. Windows remain focused when the desktop is hovered.
nb: Vinduet fokuseres når pekeren henger over det. Vinduer beholder fokus når pekeren henger over skrivebordet.

en: Window is focused when hovered with the pointer. Hovering the desktop removes focus from the previous window.
nb: Vinduet fokuseres når peker henger over det. Fokus fjernes fra forrige vindu når peker henger over skrivebordet.

en: Window scaling
nb: Skalering av vindu

en: Adjust GDK window scaling factor for HiDPI
nb: Juster faktor for skalering av vindu fra GDK for HiDPI

en: Settings will be reverted in {0} second | Settings will be reverted in {0} seconds
nb[0]: Innstillingene vil forkastes om {0} sekund
nb[1]: Innstillingene vil forkastes om {0} sekunder

en: Do you want to keep these HiDPI settings?
nb: Vil du beholde disse innstillingene for HiDPI?

en: Revert Settings
nb: Forkast endringer

en: Keep Changes
nb: Behold endringer

en: Windows
nb: Vinduer

en: Attach Modal Dialogs
nb: Fest modale dialoger

en: Center New Windows
nb: Sentrer nye vinduer

en: Resize with Secondary-Click
nb: Endre størrelse med sekundærklikk

en: Window Action Key
nb: Handlingstast for vindu

en: Raise Windows When Focused
nb: Hev vindu når det fokuseres

en: Dynamic Workspaces
nb: Dynamiske arbeidsområder

en: Workspaces can be created on demand, and are automatically removed when empty.
nb: Arbeidsområder kan lages ved behov, og fjernes automatisk når de er tomme.

en: Static Workspaces
nb: Statiske arbeidsområder

en: Number of workspaces is fixed.
nb: Antall arbeidsområder er fast.

en: Workspaces
nb: Arbeidsområder

en: Display Handling
nb: Håndtering av skjerm

en: Workspaces span displays
nb: Arbeidsområder på flere skjermer

en: Workspaces on primary display only
nb: Arbeidsområder kun på primær skjerm

en: Additional displays are treated as independent workspaces.
nb: Ekstra skjermer behandles som uavhengige arbeidsområder.

en: The current workspace includes additional displays.
nb: Aktivt arbeidsområde inkluderer ekstra skjermer.

en: Number of Workspaces
nb: Antall arbeidsområder

en: Typing
nb: Skriving

en: Device
nb: Enhet

note: indicates the default theme, e.g Adwaita (default)
en: %s <i>(default)</i>
nb: %s <i>(forvalg)</i>

en: Configuration changes require restart
nb: Konfigurasjonsendringer krever omstart

en: Your session needs to be restarted for settings to take effect
nb: Økten må startes på nytt for at endringene skal tre i kraft

en: Restart Session
nb: Start økt på nytt
