gnome-tweaks master - en to hi translation catalogue (121 entries)

en: Tweak advanced GNOME settings
hi: उन्नत GNOME सेटिंग्स में बदलाव करें

en: GNOME Tweaks allows adjusting advanced GNOME options.
hi: GNOME Tweaks उन्नत GNOME विकल्पों को समायोजित करने की अनुमति देता है।

en: It can manage keyboard mapping customizations, add startup applications, and set custom window controls among other settings.
hi: यह कीबोर्ड मानचित्रण अनुकूलन प्रबंधित कर सकता है, स्टार्टअप अनुप्रयोग जोड़ सकता है और अन्य सेटिंग्स के बीच तदनुकूल विंडो नियंत्रण सेट कर सकता है।

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Settings;Advanced;Preferences;Fonts;Theme;XKB;Keyboard;Typing;Startup;
hi: सेटिंग्स;उन्नत;प्राथमिकताएं;फ़ॉन्ट;Theme;XKB;कीबोर्ड;टाइपिंग;स्टार्टअप;

en: _Reset to Defaults
hi: तयशुदा पर रीसेट (_R)

en: _About Tweaks
hi: Tweaks के बारे में (_A)

en: Fonts
hi: फॉन्ट

en: Appearance
hi: दिखावट

en: Sound
hi: ध्वनि

en: Mouse & Touchpad
hi: माउस एवं टचपैड

en: Keyboard
hi: कीबोर्ड

en: Windows
hi: विंडो

en: Startup Applications
hi: स्टार्टअप अनुप्रयोग

en: _Continue
hi: जारी रखें (_C)

en: Extensions Has Moved
hi: एक्सटेंशन स्थानांतरित हो गए हैं

note: Translators: Placeholder will be replaced with "GNOME Extensions" in active link form
en: Extensions management has been moved to {0}.
hi: एक्सटेंशन प्रबंधन को {0} पर ले जाया गया है।

note: Translators: Placeholder will be replaced with "Flathub" in active link form
en: We recommend downloading GNOME Extensions from {0} if your distribution does not include it.
hi: यदि आपके वितरण में यह शामिल नहीं है तो हम {0} से GNOME एक्सटेंशन डाउनलोड करने की अनुशंसा करते हैं।

en: Reset to Defaults
hi: तयशुदा पर रीसेट करें

en: Reset all tweaks settings to the original default state?
hi: सभी ट्विक्स सेटिंग्स को मूल तयशुदा स्थिति पर रीसेट करें?

en: GNOME Shell
hi: GNOME शैल

en: (%s mode)
hi: (%s मोड)

en: GNOME Shell is not running
hi: GNOME शैल नहीं चल रहा है

en: Miscellaneous
hi: मिश्रित

en: Legacy Applications
hi: विरासती अनुप्रयोग

en: Error writing setting
hi: सेटिंग लिखने में त्रुटि

en: Icons
hi: आइकन

en: Cursor
hi: कर्सर

note: check the shell is running and the usertheme extension is present
en: Unknown error
hi: अज्ञात त्रुटि

en: Shell not running
hi: शैल नहीं चल रहा

en: Shell user-theme extension not enabled
hi: Shell user-theme एक्सटेंशन सक्षम नहीं है

en: Could not list shell extensions
hi: शैल एक्सटेंशन को सूचीबद्ध नहीं किया जा सका

en: Shell
hi: शैल

en: Adwaita (default)
hi: Adwaita (तयशुदा)

en: Select a theme
hi: एक थीम चुनें

en: %s theme updated successfully
hi: %s थीम सफलतापूर्वक अद्यतित

en: %s theme installed successfully
hi: %s थीम सफलतापूर्वक स्थापित

en: Error installing theme
hi: थीम स्थापित करने में त्रुटि

note: does not look like a valid theme
en: Invalid theme
hi: अमान्य थीम

en: Styles
hi: शैलियां

en: Background
hi: पृष्ठभूमि

en: Default Image
hi: तयशुदा छवि

en: Dark Style Image
hi: गहरी शैली वाली छवि

en: Adjustment
hi: समायोजन

en: Hinting
hi: हिंटिंग

en: Full
hi: पूर्ण

en: Medium
hi: मध्यम

en: Slight
hi: थोड़ी

en: None
hi: कुछ नहीं

en: Antialiasing
hi: एंटीएलियासिंग

en: Subpixel (for LCD screens)
hi: सबपिक्सल (LCD स्क्रीन के लिए)

en: Standard (grayscale)
hi: मानक (ग्रेस्केल)

en: Preferred Fonts
hi: पसंदीदा फॉन्ट

en: Interface Text
hi: इंटरफ़ेस पाठ

en: Document Text
hi: दस्तावेज़ पाठ

en: Monospace Text
hi: मोनोस्पेस पाठ

en: Rendering
hi: प्रतिपादन

en: Size
hi: आकार

en: Scaling Factor
hi: मापन कारक

en: Default
hi: तयशुदा

en: Typing
hi: टाइपिंग

en: Emacs Input
hi: Emacs इनपुट

en: Overrides shortcuts to use keybindings from the Emacs editor.
hi: Emacs संपादक से कीबाइंडिंग का उपयोग करने के लिए शॉर्टकट को ओवरराइड करता है।

en: Overview Shortcut
hi: अवलोकन शॉर्टकट

en: Left Super
hi: बायां Super

en: Right Super
hi: दायां Super

en: Additional Layout Options
hi: अतिरिक्त अभिन्यास विकल्प

en: Show Extended Input Sources
hi: विस्तृत इनपुट स्रोत दिखाएं

en: Increases the choice of input sources in the Settings application.
hi: सेटिंग अनुप्रयोग में इनपुट स्रोतों का विकल्प बढ़ जाता है।

en: Layout
hi: अभिन्यास

en: Disable Secondary Click
hi: द्वितीयक क्लिक अक्षम करें

en: Disables secondary clicks on touchpads which do not have a physical secondary button
hi: उन टच पैड पर द्वितीयक क्लिक अक्षम करें जिनमें भौतिक द्वितीयक बटन नहीं है

en: Mouse
hi: माउस

en: Middle Click Paste
hi: मध्य क्लिक पेस्ट

en: Touchpad
hi: टचपैड

en: Touchpad Acceleration
hi: टचपैड त्वरण

en: Turning acceleration off can allow faster and more precise movements, but can also make the touchpad more difficult to use.
hi: त्वरण को बंद करने से तेज़ और अधिक सटीक गति संभव हो सकती है, लेकिन टचपैड का उपयोग करना अधिक कठिन भी हो सकता है।

en: Pointing Stick
hi: सूचक छड़ी

en: Pointing Stick Acceleration
hi: सूचक छड़ी त्वरण

en: Turning acceleration off can allow faster and more precise movements, but can also make the pointing stick more difficult to use.
hi: त्वरण को बंद करने से तेज और अधिक सटीक गति हो सकती है, लेकिन सूचक छड़ी का उपयोग करना अधिक कठिन हो सकता है।

en: Scrolling Method
hi: स्क्रॉलिंग विधि

en: System Sound Theme
hi: सिस्टम ध्वनि थीम

en: Specifies which sound theme to use for sound events.
hi: निर्दिष्ट करता है कि ध्वनि आयोजनों के लिए किस ध्वनि थीम का उपयोग किया जाए।

en: running
hi: चल रहा है

en: Select Application
hi: अनुप्रयोग चुनें

note: Build header bar buttons
en: _Close
hi: बंद (_C)

en: _Add
hi: जोड़ें (_A)

en: Search Applications…
hi: अनुप्रयोग खोजें…

en: Remove
hi: हटाएं

en: Startup applications are automatically started when you log in.
hi: जब आप लॉग इन करते हैं तो स्टार्टअप पर अनुप्रयोग स्वचालित रूप से प्रारंभ हो जाते हैं।

en: No Startup Applications
hi: कोई स्टार्टअप अनुप्रयोग नहीं

en: Add a startup application
hi: एक स्टार्टअप अनुप्रयोग जोड़ें

en: Window Focus
hi: विंडो केंद्रण

en: Click to Focus
hi: केंद्रित करने के लिए क्लिक करें

en: Windows are focused when they are clicked.
hi: क्लिक करने पर विंडो केंद्रित हो जाती है।

en: Focus on Hover
hi: होवर पर केंद्रित करें

en: Window is focused when hovered with the pointer. Windows remain focused when the desktop is hovered.
hi: सूचक के साथ होवर करने पर विंडो केंद्रित होती है। जब डेस्कटॉप होवर किया जाता है तो विंडो केंद्र में रहती है।

en: Focus Follows Mouse
hi: केंद्रण माउस का अनुसरण करता है

en: Window is focused when hovered with the pointer. Hovering the desktop removes focus from the previous window.
hi: सूचक के साथ होवर करने पर विंडो केंद्रित होती है। डेस्कटॉप पर होवर करने से पिछली विंडो से केंद्र हट जाता है।

en: Placement
hi: प्लेसमेंट

note: Translators: For RTL languages, this is the "Right" direction since the interface is flipped
en: Left
hi: बाएं

note: Translators: For RTL languages, this is the "Left" direction since the interface is flipped
en: Right
hi: दाएं

en: Titlebar Actions
hi: शीर्षकपट्टी क्रियाएं

en: Double-Click
hi: डबल-क्लिक

en: Middle-Click
hi: मध्यम-क्लिक

en: Secondary-Click
hi: द्वितीयक-क्लिक

en: Titlebar Buttons
hi: शीर्षकपट्टी बटन

en: Maximize
hi: अधिकतम

en: Minimize
hi: न्यूनतम करें

en: Click Actions
hi: क्लिक क्रियाएं

en: Attach Modal Dialogs
hi: मॉडल संवाद संलग्न करें

en: When on, modal dialog windows are attached to their parent windows, and cannot be moved.
hi: चालू होने पर, मोडल डायलॉग विंडो अपनी मूल विंडो से जुड़ी होती हैं, और उन्हें स्थानांतरित नहीं किया जा सकता है।

en: Center New Windows
hi: नई विंडो को केन्द्रित करें

en: Window Action Key
hi: विंडो क्रिया कुंजी

en: Disabled
hi: अक्षम

en: Resize with Secondary-Click
hi: द्वितीयक-क्लिक के साथ आकार बदलें

en: Raise Windows When Focused
hi: केंद्रित होने पर विंडो उठाएं

en: Search Tweaks…
hi: Tweaks में खोजें…

note: indicates the default theme, e.g Adwaita (default)
en: %s (default)
hi: %s (तयशुदा)

en: Configuration changes require restart
hi: विन्यास परिवर्तन के लिए पुनरारंभ की आवश्यकता होती है

en: Your session needs to be restarted for settings to take effect
hi: सेटिंग्स को प्रभावी करने के लिए आपके सत्र को पुनः आरंभ करने की आवश्यकता है

en: Restart Session
hi: सत्र पुनः आरंभ करें
