gnome-user-docs master - en to fa translation catalogue (48 entries)

note: (itstool) path: page/title (itstool) path: section/title
en: Appearance
fa: ظاهر

note: (itstool) path: credit/name
en: Jana Svarova
fa: یانا سواروا

note: (itstool) path: credit/years
en: 2013
fa: ۲۰۱۳

note: (itstool) path: credit/name
en: Petr Kovar
fa: پیتر کوار

note: (itstool) path: credit/years
en: 2014
fa: ۲۰۱۴

note: (itstool) path: credit/years
en: 2012
fa: ۲۰۱۲

note: (itstool) path: credit/years
en: 2019
fa: ۲۰۱۹

note: (itstool) path: td/p
en: Key name
fa: نام کلید

note: (itstool) path: td/p
en: Possible values
fa: مقدارهای ممکن

note: (itstool) path: td/p
en: Description
fa: شرح

note: (itstool) path: credit/name
en: Jeremy Bicha
fa: جرمی بیچا

note: (itstool) path: credit/name
en: Jim Campbell
fa: جیم کمپبل

note: (itstool) path: credit/name
en: Ekaterina Gerasimova
fa: اکاترینا گراسیموفا

note: (itstool) path: code/span
en: dconf path
fa: مسیر dconf

note: (itstool) path: credit/name
en: Aruna Sankaranarayanan
fa: آرونا سنکارانارایانان

note: (itstool) path: credit/years
en: 2013, 2015
fa: ۲۰۱۳۷ ۲۰۱۵

note: (itstool) path: steps/title
en: Lock a setting
fa: قفل کردن یک تنظیم

note: (itstool) path: credit/name
en: Jana Švárová
fa: یانا سواروا

note: (itstool) path: page/title
en: Profiles
fa: نمایه‌ها

note: (itstool) path: listing/title
en: Sample profile
fa: نمایهٔ نمونه

note: (itstool) path: screen/input
en: dconf update
fa: به‌روز رسانی dconf

note: (itstool) path: credit/name
en: David King
fa: دیوید کینگ

note: (itstool) path: page/title
en: Set custom background
fa: تنظیم پس‌زمینهٔ سفارشی

note: (itstool) path: credit/name
en: Shaun McCance
fa: شون مک‌کین

note: (itstool) path: credit/name
en: Michael Hill
fa: مایکل هیل

note: (itstool) path: credit/years
en: 2017
fa: ۲۰۱۷

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: System Administration Guide
fa: راهنمای مدیریت سامانه

note: (itstool) path: p/link
en: Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported License
fa: نگارش ۳.۰ پروانهٔ پورت‌نشدهٔ کرتیو کامنز Attribution-ShareAlike

note: (itstool) path: license/p
en: This work is licensed under a <_:link-1/>.
fa: این کار منتشر شده تحت  <_:link-1/>.

note: (itstool) path: credit/years
en: 2015
fa: ۲۰۱۵

note: (itstool) path: credit/years
en: 2012, 2013
fa: ۲۰۱۲، ۲۰۱۳

note: (itstool) path: page/title
en: Login
fa: ورود

note: (itstool) path: credit/name
en: Sindhu S
fa: سیندو اس

note: (itstool) path: page/title
en: Create a custom session
fa: ایجاد نشستنی سفارشی

note: (itstool) path: section/title
en: Known issues
fa: مشکلات شناخته شده

note: (itstool) path: page/title
en: Debug session problems
fa: اشکال‌زدایی مشکلات نشست

note: (itstool) path: section/title
en: View session log on systemd-based systems
fa: دیدن گزارش نشست روی سامانه‌های مبتنی بر سیستم‌دی

note: (itstool) path: steps/title
en: To view your user session logs:
fa: برای دیدن گزارش‌های نشست کاربرتان:

note: (itstool) path: info/desc
en: Specify the default session for a user.
fa: مشخّص کردن نشست پیش‌گزیده برای کاربر.

note: (itstool) path: page/title
en: Configure a user default session
fa: پیکربندی نشست پیش‌گزیدهٔ کاربری

note: (itstool) path: info/desc
en: User and system settings management.
fa: مدیریت تنظیمات سامانه و کاربر.

note: (itstool) path: page/title
en: Setup
fa: برپاسازی

note: (itstool) path: page/title
en: Software
fa: نرم‌افزارها

note: (itstool) path: section/title
en: Extensions
fa: افزونه‌ها

note: (itstool) path: info/desc
en: Session management and troubleshooting.
fa: مدیریت نشست و رفع اشکال.

note: (itstool) path: page/title
en: Other
fa: موارد دیگر

note: (itstool) path: section/title
en: Session
fa: نشست

note: (itstool) path: page/title
en: User settings
fa: تنظمیات کاربر
