gnome-weather master - en to hu translation catalogue (44 entries)

en: Weather
hu: Időjárás

en: Show weather conditions and forecast
hu: Időjárási viszonyok és előrejelzés megjelenítése

en: A small application that allows you to monitor the current weather conditions for your city, or anywhere in the world.
hu: Egy kicsi alkalmazás, amely lehető teszi a jelenlegi időjárási körülmények figyelését a településén vagy bárhol a világon.

en: It provides access to detailed forecasts, up to 7 days, with hourly details for the current and next day, using various internet services.
hu: Részletes előrejelzésekhez biztosít hozzáférést 7 napos időtávra, valamint különféle internetes szolgáltatásokat felhasználva óránkénti részleteket nyújt az aktuális és a következő napra.

en: It also optionally integrates with the GNOME Shell, allowing you to see the current conditions of the most recently searched cities by just typing the name in the Activities Overview.
hu: Ezen felül opcionálisan beépül a GNOME parancsértelmezőbe, lehetővé téve a leggyakrabban keresett városok aktuális időjárásának megtekintését a név begépelésével a tevékenységek áttekintőjébe.

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
hu: A GNOME projekt

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Weather;Forecast;
hu: Időjárás;Előrejelzés;

en: Allows weather information to be displayed for your location.
hu: Lehetővé teszi az időjárási információk megjelenítését az Ön helyén.

en: Configured cities to show weather for
hu: Beállított városok az időjárás megtekintéséhez

en: The locations shown in the world view of gnome-weather. Each value is a GVariant returned by gweather_location_serialize().
hu: A gnome-weather világnézetében megjelenő helyek. Minden érték a gweather_location_serialize() által visszaadott GVariant.

en: The width of the main window.
hu: A főablak szélessége.

en: The height of the main window.
hu: A főablak magassága.

en: Window maximized
hu: Teljes méretű ablak

en: Whether or not the window is maximized.
hu: Az ablak teljes méretű-e.

en: Loading…
hu: Betöltés…

en: Night
hu: Éjszaka

en: Morning
hu: Reggel

en: Afternoon
hu: Délután

en: Evening
hu: Este

en: Search for a city
hu: Város keresése

en: Places
hu: Helyek

en: _Hourly
hu: Ó_ránként

en: _Daily
hu: _Naponta

en: Temperature Unit
hu: Hőmérséklet mértékegysége

en: _About Weather
hu: Az Időjárás _névjegye

en: Welcome to Weather!
hu: Üdvözli az Időjárás!

en: To get started, select a location.
hu: A kezdéshez válasszon egy helyet.

en: Search for a city or country
hu: Város vagy ország keresése

en: Refresh
hu: Frissítés

en: Main Menu
hu: Főmenü

en: Feels like %.0f°
hu: %.0f°-nak érződik

en: Updated just now.
hu: Épp most frissítve.

en: Updated %d minute ago. | Updated %d minutes ago.
hu[0]: %d perce frissítve.
hu[1]: %d perce frissítve.

en: Updated %d hour ago. | Updated %d hours ago.
hu[0]: %d órája frissítve.
hu[1]: %d órája frissítve.

en: Updated %d day ago. | Updated %d days ago.
hu[0]: %d napja frissítve.
hu[1]: %d napja frissítve.

en: Updated %d week ago. | Updated %d weeks ago.
hu[0]: %d hete frissítve.
hu[1]: %d hete frissítve.

en: Updated %d month ago. | Updated %d months ago.
hu[0]: %d hónapja frissítve.
hu[1]: %d hónapja frissítve.

en: Daily Forecast
hu: Napi előrejelzés

en: Forecast not Available
hu: Nem érhető el előrejelzés

note: Translators: this is the time format for day and month name according to the current locale
en: %b %e
hu: %B %-e.

en: Hourly Forecast
hu: Óránkénti előrejelzés

en: Now
hu: Most

note: Translators: this is a time format without date used for AM/PM
en: %l∶%M %p
hu: %H:%M

en: World view
hu: Világ nézet
