gnome-weather master - en to pa translation catalogue (43 entries)

en: Weather
pa: ਮੌਸਮ

en: Show weather conditions and forecast
pa: ਮੌਸਮ ਹਾਲਤ ਅਤੇ ਭਵਿੱਖਬਾਣੀ ਵੇਖੋ

en: A small application that allows you to monitor the current weather conditions for your city, or anywhere in the world.
pa: ਇੱਕ ਛੋਟੀ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ, ਜੋ ਤੁਹਾਨੂੰ ਤੁਹਾਡੇ ਸ਼ਹਿਰ ਜਾਂ ਸੰਸਾਰ ਵਿੱਚੋਂ ਹੋਰ ਥਾਵਾਂ ਲਈ ਮੌਜੂਦਾ ਮੌਸਮ ਦਾ ਧਿਆਨ ਰੱਖਣ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਹੈ।

en: It provides access to detailed forecasts, up to 7 days, with hourly details for the current and next day, using various internet services.
pa: ਇਹ ਵੱਖ-ਵੱਖ ਇੰਟਰਨੈੱਟ ਸੇਵਾਵਾਂ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਕੇ 7 ਦਿਨਾਂ ਤੱਕ ਦੀ ਵੇਰਵੇ ਸਮੇਤ ਭਵਿੱਖਬਾਣੀ ਦਿੰਦੀ ਹੈ, ਇਸ ਤੋਂ ਇਲਾਵਾ ਅੱਜ ਅਤੇ ਭਲਕ ਲਈ ਘੰਟਿਆਂ ਦੇ ਮੁਤਾਬਕ ਵੇਰਵਾ ਵੀ ਮੌਜੂਦ ਰਹਿੰਦਾ ਹੈ।

en: It also optionally integrates with the GNOME Shell, allowing you to see the current conditions of the most recently searched cities by just typing the name in the Activities Overview.
pa: ਇਹ ਚੋਣਵੇਂ ਰੂਪ ਵਿੱਚ ਗਨੋਮ ਸ਼ੈੱਲ ਨਾਲ ਵੀ ਜੁੜਿਆ ਹੋਈ ਹੈ, ਜਿਸ ਨਾਲ ਤੁਸੀਂ ਸਰਗਰਮੀ ਸੰਖੇਪ ਵਿੱਚ ਕਿਸੇ ਲੱਭੇ ਗਏ ਸ਼ਹਿਰਾਂ ਦਾ ਕੇਵਲ ਨਾਂ ਲਿਖ ਕੇ ਹੀ ਮੌਜੂਦਾ ਹਾਲਤ ਨੂੰ ਵੇਖਣ ਸਕਦੇ ਹੋ।

en: The GNOME Project
pa: ਗਨੋਮ ਪਰੋਜੈਕਟ

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Weather;Forecast;
pa: ਮੌਸਮ;ਭਵਿੱਖਬਾਣੀ;

en: Allows weather information to be displayed for your location.
pa: ਆਪਣੇ ਟਿਕਾਣੇ ਲਈ ਮੌਸਮ ਦੀ ਜਾਣਕਾਰੀ ਦਿਖਾਉਣ ਦੀ ਇਜਾਜ਼ਤ ਦਿਓ।

en: Configured cities to show weather for
pa: ਮੌਸਮ ਵਿਖਾਉਣ ਲਈ ਤਹਿ ਕੀਤੇ ਸ਼ਹਿਰ

en: The locations shown in the world view of gnome-weather. Each value is a GVariant returned by gweather_location_serialize().
pa: ਗਨੋਮ-ਮੌਸਮ ਦੀ ਸੰਸਾਰ ਝਲਕ ਵਿੱਚ ਟਿਕਾਣੇ ਵੇਖਾਏ ਜਾਂਦੇ ਹਨ। ਹਰ ਮੁੱਲ ਨੂੰ gweather_location_serialize() ਰਾਹੀਂ ਦਿੱਤਾ ਜਾਂਦਾ ਹੈ।

en: The width of the main window.
pa: ਮੁੱਖ ਵਿੰਡੋ ਦੀ ਚੌੜਾਈ ਹੈ।

en: The height of the main window.
pa: ਮੁੱਖ ਵਿੰਡੋ ਦੀ ਉਚਾਈ ਹੈ।

en: Window maximized
pa: ਵਿੰਡੋ ਵੱਧੋ-ਵੱਧ ਕੀਤੀ

en: Whether or not the window is maximized.
pa: ਕੀ ਵਿੰਡੋ ਨੂੰ ਵੱਧੋ-ਵੱਧ ਕਰਨਾ ਹੈ ਜਾਂ ਨਹੀ ਹੈ।

en: Loading…
pa: ...ਲੋਡ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Night
pa: ਰਾਤ

en: Morning
pa: ਸੋਮਵਾਰ

en: Afternoon
pa: ਬਾਅਦ ਦੁਪੈਹਰ

en: Evening
pa: ਆਥਣ

en: Search for a city
pa: ਸ਼ਹਿਰ ਲਈ ਖੋਜ

en: Places
pa: ਥਾਵਾਂ

en: _Hourly
pa: ਘੰਟੇਵਾਰ(_H)

en: _Daily
pa: ਰੋਜ਼ਾਨਾ(_D)

en: Temperature Unit
pa: ਤਾਪਮਾਨ ਇਕਾਈ

en: _Celsius
pa: ਸੈਲਸੀਅਸ(_C)

en: _Fahrenheit
pa: ਫਾਰਨਹੀਟ(_F)

en: _About Weather
pa: ਮੌਸਮ ਬਾਰੇ(_A)

en: Welcome to Weather!
pa: ਮੌਸਮ ਵਲੋਂ ਜੀ ਆਇਆਂ ਨੂੰ!

en: To get started, select a location.
pa: ਸ਼ੁਰੂ ਕਰਨ ਲਈ ਟਿਕਾਣਾ ਚੁਣੋ।

en: Search for a city or country
pa: ਸ਼ਹਿਰ ਜਾਂ ਦੇਸ਼ ਨੂੰ ਖੋਜੋ

en: Refresh
pa: ਤਾਜ਼ਾ ਕਰੋ

en: Feels like %.0f°
pa: %.0f° ਵਾਂਗ ਮਹਿਸੂਸ ਹੁੰਦਾ ਹੈ

en: Updated just now.
pa: ਹੁਣੇ ਹੀ ਅੱਪਡੇਟ ਕੀਤਾ ਹੈ।

en: Updated %d minute ago. | Updated %d minutes ago.
pa[0]: %d ਮਿੰਟ ਪਹਿਲਾਂ ਅੱਪਡੇਟ ਕੀਤਾ।
pa[1]: %d ਮਿੰਟ ਪਹਿਲਾਂ ਅੱਪਡੇਟ ਕੀਤਾ।

en: Updated %d hour ago. | Updated %d hours ago.
pa[0]: %d ਘੰਟਾ ਪਹਿਲਾਂ ਅੱਪਡੇਟ ਕੀਤਾ।
pa[1]: %d ਘੰਟੇ ਪਹਿਲਾਂ ਅੱਪਡੇਟ ਕੀਤਾ।

en: Updated %d day ago. | Updated %d days ago.
pa[0]: %d ਦਿਨ ਪਹਿਲਾਂ ਅੱਪਡੇਟ ਕੀਤਾ।
pa[1]: %d ਦਿਨ ਪਹਿਲਾਂ ਅੱਪਡੇਟ ਕੀਤਾ।

en: Updated %d week ago. | Updated %d weeks ago.
pa[0]: %d ਹਫ਼ਤਾ ਪਹਿਲਾਂ ਅੱਪਡੇਟ ਕੀਤਾ।
pa[1]: %d ਹਫ਼ਤੇ ਪਹਿਲਾਂ ਅੱਪਡੇਟ ਕੀਤਾ।

en: Updated %d month ago. | Updated %d months ago.
pa[0]: %d ਮਹੀਨਾ ਪਹਿਲਾਂ ਅੱਪਡੇਟ ਕੀਤਾ।
pa[1]: %d ਮਹੀਨੇ ਪਹਿਲਾਂ ਅੱਪਡੇਟ ਕੀਤਾ।

en: Daily Forecast
pa: ਰੋਜ਼ਾਨਾ ਭਵਿੱਖਬਾਣੀ

en: Forecast not Available
pa: ਭਵਿੱਖਬਾਣੀ ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Hourly Forecast
pa: ਘੰਟੇਵਾਰ ਭਵਿੱਖਬਾਣੀ

en: Now
pa: ਹੁਣੇ

en: World view
pa: ਸੰਸਾਰ ਝਲਕ
