gnome-weather master - en to th translation catalogue (44 entries)

en: Weather
th: รายงานอากาศ

en: Show weather conditions and forecast
th: แสดงสภาพอากาศและการพยากรณ์

en: A small application that allows you to monitor the current weather conditions for your city, or anywhere in the world.
th: โปรแกรมเล็กๆ ที่ช่วยคุณติดตามสภาพอากาศปัจจุบันของเมืองของคุณ หรือที่ใดๆ ในโลก

en: It provides access to detailed forecasts, up to 7 days, with hourly details for the current and next day, using various internet services.
th: คุณจะสามารถเข้าถึงข้อมูลพยากรณ์อากาศ 7 วันข้างหน้า พร้อมรายละเอียดเป็นรายชั่วโมงสำหรับวันปัจจุบันและวันถัดไป จากบริการต่างๆ หลายแหล่งในอินเทอร์เน็ต

en: It also optionally integrates with the GNOME Shell, allowing you to see the current conditions of the most recently searched cities by just typing the name in the Activities Overview.
th: นอกจากนี้ยังสามารถเชื่อมรวมกับเชลล์ GNOME ทำให้คุณเห็นสภาพปัจจุบันของเมืองที่ค้นหาล่าสุด โดยเพียงพิมพ์ชื่อเมืองในภาพรวมกิจกรรม

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
th: โครงการ GNOME

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Weather;Forecast;
th: อากาศ;พยากรณ์;

en: Allows weather information to be displayed for your location.
th: แสดงข้อมูลสภาพอากาศสำหรับพื้นที่ที่คุณอยู่

en: Configured cities to show weather for
th: เมืองที่ตั้งค่าไว้ให้แสดงสภาพอากาศ

en: The locations shown in the world view of gnome-weather. Each value is a GVariant returned by gweather_location_serialize().
th: ตำแหน่งที่ตั้งที่แสดงในมุมมองโลกของ gnome-weather แต่ละค่าเป็น GVariant ที่คืนค่ามาจาก gweather_location_serialize()

en: The width of the main window.
th: ความกว้างของหน้าต่างหลัก

en: The height of the main window.
th: ความสูงของหน้าต่างหลัก

en: Window maximized
th: หน้าต่างขยายแผ่อยู่

en: Whether or not the window is maximized.
th: จะขยายแผ่หน้าต่างหรือไม่

en: Night
th: กลางคืน

en: Morning
th: เช้า

en: Afternoon
th: บ่าย

en: Evening
th: เย็น

en: Search for a city
th: ค้นหาเมือง

en: Places
th: สถานที่

en: _Hourly
th: ราย_ชั่วโมง

en: _Daily
th: ราย_วัน

en: Temperature Unit
th: หน่วยอุณหภูมิ

en: _Celsius
th: เ_ซลเซียส

en: _Fahrenheit
th: _ฟาเรนไฮต์

en: _About Weather
th: เ_กี่ยวกับ รายงานอากาศ

en: Welcome to Weather!
th: ยินดีต้อนรับสู่รายงานอากาศ!

en: To get started, select a location.
th: เลือกที่ตั้งเพื่อเริ่มใช้งาน

en: Search for a city or country
th: ค้นหาเมืองหรือประเทศ

en: Refresh
th: เรียกใหม่

en: Main Menu
th: เมนูหลัก

en: Feels like %.0f°
th: รู้สึกเหมือน %.0f°

en: Updated just now.
th: เมื่อสักครู่ปรับข้อมูลแล้ว

en: Updated %d minute ago. | Updated %d minutes ago.
th[0]: %d นาทีก่อนปรับข้อมูลแล้ว

en: Updated %d hour ago. | Updated %d hours ago.
th[0]: %d ชั่วโมงก่อนปรับข้อมูลแล้ว

en: Updated %d day ago. | Updated %d days ago.
th[0]: %d วันก่อนปรับข้อมูลแล้ว

en: Updated %d week ago. | Updated %d weeks ago.
th[0]: %d สัปดาห์ก่อนปรับข้อมูลแล้ว

en: Updated %d month ago. | Updated %d months ago.
th[0]: %d เดือนก่อนปรับข้อมูลแล้ว

en: Daily Forecast
th: การพยากรณ์รายวัน

en: Forecast not Available
th: ไม่มีการพยากรณ์

note: Translators: this is the time format for day and month name according to the current locale
en: %b %e
th: %e %b

en: Hourly Forecast
th: การพยากรณ์รายชั่วโมง

en: Now
th: ตอนนี้

en: World view
th: มุมมองโลก
