gnome-weather master - en to ar translation catalogue (31 entries)

en: Temperature unit
ar: وحدة الحرارة

en: Celsius
ar: مئوية

en: Fahrenheit
ar: فهرنهايت

en: About
ar: عن

en: Quit
ar: أنهِ

en: City view
ar: منظور المدينة

en: Loading…
ar: يُحمّل…

en: Weather
ar: الطقس

en: Show weather conditions and forecast
ar: اعرض حالة الطقس و النشرة الجوية

en: A small application that allows you to monitor the current weather conditions for your city, or anywhere in the world.
ar: تطبيق صغير يتيح لك مراقبة حالات الطقس الحالية لمدينتك أو أي مدينة تريدها في العالم.

en: Weather;Forecast;
ar: Weather;Forecast;الطقس;النشرة الجوية;

en: Allows weather information to be displayed for your location.
ar: يتيح عرض معلومات طقس مكانك الحالي.

en: Automatic location
ar: موقع تلقائي

en: Automatic Location
ar: موقع تلقائي

en: Locating…
ar: يحدد الموقع…

en: Search for a city
ar: ابحث عن مدينة

en: Viewed Recently
ar: المعروضة مؤخرًا

en: Current conditions
ar: الحالة الحالية

en: Today
ar: اليوم

en: Tomorrow
ar: غدًا

en: Places
ar: الأماكن

en: Refresh
ar: حدّث

en: Search for a location
ar: ابحث عن مكان

en: To see weather information, enter the name of a city.
ar: أدخل اسم مدينة لعرض حالة الطقس.

en: Forecast
ar: النشرة الجوية

en: Forecast not available
ar: النشرة غير متوفرة

en: Weekly Forecast
ar: النشرة الجوية الأسبوعية

en: Select Location
ar: اختر مكانًا

en: A weather application
ar: تطبيق الطقس الجوي

en: World view
ar: منظور العالم

note: TRANSLATORS: this is the description shown in the overview search It's the current weather conditions followed by the temperature, like "Clear sky, 14 °C"
en: %s, %s
ar: %s، %s
