Godot Engine editor - en to sv translation catalogue (1232 entries)

en: Clipboard
sv: Urklipp

en: Current Screen
sv: Nuvarande Skärm

en: V-Sync Enabled
sv: V-Synk Aktivt

en: Low Processor Usage Mode
sv: Läge för låg processoranvändning

en: Min Window Size
sv: Minsta fönsterstorlek

en: Borderless
sv: Kantlös

en: Per Pixel Transparency Enabled
sv: Genomskinlighet per pixel aktiverad

en: Maximized
sv: Maximerad

en: Minimized
sv: Minimerad

en: Resizable
sv: Anpassningsbar

en: Size
sv: Storlek

en: Editor Hint
sv: Redigeringsförslag

en: Print Error Messages
sv: Skriv ut felmeddelanden

en: Iterations Per Second
sv: Upprepningar per sekund

en: Target FPS
sv: Mål FPS

en: Time Scale
sv: Tidsskala

en: Error
sv: Fel

en: Result
sv: Resultat

en: Memory
sv: Minne

en: Limits
sv: Begränsningar

en: Multithreading Queue Size (KB)
sv: Flertrådsköstorlek (KB)

en: Function
sv: Funktion

en: Network
sv: Nätverk

en: Remote FS
sv: Fjärr FS

en: Page Size
sv: Sidstorlek

en: Page Read Ahead
sv: Sida läs framåt

en: Blocking Mode Enabled
sv: Blockeringsläge Aktiverat

en: Connection
sv: Anslutning

en: Read Chunk Size
sv: Läs segmentstorlek

en: Object ID
sv: Objekt ID

en: Allow Object Decoding
sv: Tillåt objekt avkodning

en: Refuse New Network Connections
sv: Neka nya nätverksanslutningar

en: Encode Buffer Max Size
sv: Maxstorlek för kodningsbufferten

en: Input Buffer Max Size
sv: Maximal storlek på inmatningsbufferten

en: Output Buffer Max Size
sv: Maxstorlek för utgångsbuffert

en: Stream Peer
sv: Strömningsenhet

en: Data Array
sv: Datamatris

en: Blocking Handshake
sv: Blockering av handskakning

en: Max Pending Connections
sv: Max väntande anslutningar

en: Invalid type argument to convert(), use TYPE_* constants.
sv: Ogiltligt typargument till convert(), använd TYPE_* konstanter.

en: Expected a string of length 1 (a character).
sv: Förväntade en sträng av längden 1 (ett tecken).

en: Not enough bytes for decoding bytes, or invalid format.
sv: Otillräckligt antal bytes för att avkoda, eller ogiltigt format.

en: Invalid input %d (not passed) in expression
sv: Ogiltig inmatning %d (ej överförd) i uttrycket

en: self can't be used because instance is null (not passed)
sv: själv kan inte användas eftersom instansen är null (inte godkänt)

en: Invalid operands to operator %s, %s and %s.
sv: Ogiltiga operander till operator %s, %s och %s.

en: Invalid index of type %s for base type %s
sv: Ogiltigt index av typ %s för bastyp %s

en: Invalid named index '%s' for base type %s
sv: Ogiltigt namn på index '%s' för bastyp %s

en: Invalid arguments to construct '%s'
sv: Ogiltiga argument för att bygga '%s'

en: On call to '%s':
sv: I anrop till '%s':

en: Message Queue
sv: Meddelandekö

en: Max Size (KB)
sv: Maxstorlek (KB)

en: Use Accumulated Input
sv: Använd ackumulerad input

en: Device
sv: Enhet

en: Factor
sv: Faktor

en: Doubleclick
sv: Dubbelklick

en: Pressure
sv: Tryck

en: Pen Inverted
sv: Invertera penna

en: Relative
sv: Relativ

en: Axis
sv: Axel

en: Axis Value
sv: Axelvärde

en: Action
sv: Åtgärd

en: Strength
sv: Styrka

en: Channel
sv: Kanal

en: Message
sv: Meddelande

en: Velocity
sv: Hastighet

en: Application
sv: Applikation

en: Name
sv: Namn

en: Description
sv: Beskrivning

en: Run
sv: Kör

en: Main Scene
sv: Huvudscen

en: Use Hidden Project Data Directory
sv: Använda dold projektdatakatalog

en: Use Custom User Dir
sv: Använd anpassad användarkatalog

en: Custom User Dir Name
sv: Anpassad användarkatalognamn

en: Width
sv: Bredd

en: Height
sv: Höjd

en: Always On Top
sv: Alltid överst

en: Audio
sv: Ljud

en: Editor
sv: Redigerare

en: Main Run Args
sv: Huvudkörnings arg

en: Search In File Extensions
sv: Sök i filändelser

en: Version Control Autoload On Startup
sv: Automatisk Inläsning av Versionskontroll vid Start

en: UI Select
sv: Ui Välj

en: UI Down
sv: UI Ner

en: UI Page Down
sv: UI sida ner

en: UI Home
sv: UI hem

en: Debug
sv: Felsök

en: Max Buffer (Power of 2)
sv: Max buffer (2 potenser)

en: Resource
sv: Resurs

en: Path
sv: Sökväg

en: Fallback
sv: Reserv

en: Use GPU Pixel Snap
sv: Använd GPU pixel vidhäftning

en: Max Renderable Lights
sv: Max renderbara ljuskällor

en: Max Lights Per Object
sv: Max antal ljuskällor per objekt

en: Scale
sv: Skala

note: TRANSLATORS: Adjective, refers to the mode for Bezier handles (Free, Balanced, Mirror).
en: Free
sv: Gratis

en: Balanced
sv: Balanserad

en: Mirror
sv: Spegla

en: Time:
sv: Tid:

en: Value:
sv: Värde:

en: Insert Key Here
sv: Infoga Nyckel Här

en: Duplicate Selected Key(s)
sv: Duplicera valda nycklar

en: Delete Selected Key(s)
sv: Ta bort valda nycklar

en: Add Bezier Point
sv: Lägg till Bezierpunkt

en: Move Bezier Points
sv: Flytta Bezierpunkt

en: Anim Duplicate Keys
sv: Anim Duplicera Nycklarna

en: Anim Delete Keys
sv: Anim Ta Bort Nycklar

en: Anim Change Keyframe Time
sv: Anim Ändra Tidsnyckelns Tid

en: Anim Change Transition
sv: Anim Ändra Övergång

en: Anim Change Transform
sv: Anim Ändra Transformation

en: Anim Change Keyframe Value
sv: Anim Ändra Värdet På Tidsnyckeln

en: Anim Change Call
sv: Anim Ändra Anrop

en: Time
sv: Tid

en: Value
sv: Värde

en: Args
sv: Argument

en: Type
sv: Typ

en: In Handle
sv: Handtag in

en: Easing
sv: Lätta

en: Anim Multi Change Keyframe Time
sv: Anim Fler-Ändra Nyckelbildstid

en: Anim Multi Change Transition
sv: Anim Fler-Ändra Övergång

en: Anim Multi Change Transform
sv: Anim Fler-Ändra Transformation

en: Anim Multi Change Keyframe Value
sv: Anim Fler-Ändra Nyckelbildsvärde

en: Anim Multi Change Call
sv: Anim Ändra Anrop

en: Change Animation Length
sv: Ändra Animationslängd

en: Change Animation Loop
sv: Ändra Animationsloop

en: Property Track
sv: Egenskapsspår

en: 3D Transform Track
sv: 3D Transformationsspår

en: Call Method Track
sv: Anropa Metod Spår

en: Bezier Curve Track
sv: Bezier kurvspår

en: Audio Playback Track
sv: Ljuduppspelningsspår

en: Animation Playback Track
sv: Animationsuppspelningsspår

en: Animation length (frames)
sv: Animation längd (bildrutor)

en: Animation length (seconds)
sv: Animationens längd (sekunder)

en: Add Track
sv: Lägg till spår

en: Animation Looping
sv: Animationslooping

en: Functions:
sv: Funktioner:

en: Audio Clips:
sv: Ljudklipp:

en: Anim Clips:
sv: Animklipp:

en: Change Track Path
sv: Ändra spårväg

en: Toggle this track on/off.
sv: Ändra spårets läge till på/av.

en: Update Mode (How this property is set)
sv: Uppdateringsläge (Hur denna egenskap sätts)

en: Interpolation Mode
sv: Interpolationsläge

en: Loop Wrap Mode (Interpolate end with beginning on loop)
sv: Återgående slingläge (Interpolerar slutet med början på slingan)

en: Remove this track.
sv: Ta bort detta spår.

en: Scale:
sv: Skala:

en: Type:
sv: Typ:

en: Out-Handle:
sv: Handtag ut:

en: Toggle Track Enabled
sv: Växla Spår På

en: Continuous
sv: Kontinuerlig

en: Discrete
sv: Diskret

en: Trigger
sv: Avtryckare

en: Capture
sv: Fånga

en: Nearest
sv: Närmaste

en: Linear
sv: Linjär

en: Cubic
sv: Kubik

en: Clamp Loop Interp
sv: Begränsa Sling Interpolering

en: Wrap Loop Interp
sv: Återgåendeslinginterpolering

en: Insert Key
sv: Lägg till nyckel

en: Duplicate Key(s)
sv: Duplicera Nycklar

en: Add RESET Value(s)
sv: Lägg till RESET-värde(n)

en: Delete Key(s)
sv: Ta bort Nycklar

en: Change Animation Update Mode
sv: Ändra Animationens Uppdateringsläge

en: Change Animation Interpolation Mode
sv: Ändra Animationsinterpoleringsläge

en: Change Animation Loop Mode
sv: Ändra Animationsslingläge

en: Remove Anim Track
sv: Ta bort Anim spår

note: TRANSLATORS: %s will be replaced by a phrase describing the target of track.
en: Create NEW track for %s and insert key?
sv: Skapa NYTT spår för %s och infoga nyckel?

en: Create %d NEW tracks and insert keys?
sv: Skapa %d NYA spår och infoga nycklar?

en: Create
sv: Skapa

en: Anim Insert
sv: Anim Infoga

note: TRANSLATORS: This describes the target of new animation track, will be inserted into another string.
en: node '%s'
sv: nod '%s'

note: TRANSLATORS: This describes the target of new animation track, will be inserted into another string.
en: animation
sv: animering

en: AnimationPlayer can't animate itself, only other players.
sv: Animationsspelaren kan inte animera sig själv, utan bara andra spelare.

note: TRANSLATORS: This describes the target of new animation track, will be inserted into another string.
en: property '%s'
sv: egenskap '%s'

en: Anim Create & Insert
sv: Anim Skapa & Infoga

en: Anim Insert Track & Key
sv: Anim Infoga Spår & Nyckel

en: Anim Insert Key
sv: Anim Infoga Nyckel

en: Change Animation Step
sv: Ändra Animationssteg

en: Rearrange Tracks
sv: Ändra ordning på spår

en: Transform tracks only apply to Spatial-based nodes.
sv: Applicera Transformationsspår enbart på 3D-noder.

en: Audio tracks can only point to nodes of type:
    -AudioStreamPlayer
    -AudioStreamPlayer2D
    -AudioStreamPlayer3D
sv: Ljudspår kan bara peka på noder av typ:
    -LjudStrömsSpelare
    -LjudStrömsSpelare2D
    -LjudStrömsSpelare3D

en: Animation tracks can only point to AnimationPlayer nodes.
sv: Animationsspår kan bara peka på AnimationsSpelar noder.

en: Not possible to add a new track without a root
sv: Det är inte möjligt att lägga till ett nytt spår utan en rot-nod

en: Invalid track for Bezier (no suitable sub-properties)
sv: Felaktigt spår för Bezier (ej lämplig delegenskap)

en: Add Bezier Track
sv: Lägg till Bezier-spår

en: Track path is invalid, so can't add a key.
sv: Kurva är felaktig så det går inte att skapa en nyckel.

en: Track is not of type Spatial, can't insert key
sv: Kurvan är inte av rumstyp så det går inte att skapa en nyckel

en: Add Transform Track Key
sv: Lägg till kurvförändringsnyckel

en: Add Track Key
sv: Lägg till spårnyckel

en: Track path is invalid, so can't add a method key.
sv: Spårväg ogiltig, kan således inte lägga till en metod nyckel.

en: Add Method Track Key
sv: Lägg till metodspårnyckel

en: Anim Move Keys
sv: Anim Flytta Nycklar

en: Transform
sv: Transformera

en: Methods
sv: Metoder

en: Clipboard is empty!
sv: Klippbordet är tomt!

en: Paste Tracks
sv: Klistra in spår

en: Anim Scale Keys
sv: Anim Skala Nycklar

en: This option does not work for Bezier editing, as it's only a single track.
sv: Detta alternativ fungerar ej för att redigera Bezier, då det enbart är ett spår.

en: This animation belongs to an imported scene, so changes to imported tracks will not be saved.
    
    To enable the ability to add custom tracks, navigate to the scene's import settings and set
    "Animation > Storage" to "Files", enable "Animation > Keep Custom Tracks", then re-import.
    Alternatively, use an import preset that imports animations to separate files.
sv: Denna animationen tillhör en importerad scen, så ändringar i de importerade spåren kommer inte sparas.
    
    För att aktivera förmågan att lägga till anpassade spår, navigera till scenens importinställningar och ställ in
    "Animation > Lagring" till "Filer", aktivera "Animation > Behåll Anpassade Spår", sedan importera om.
    Alternativt, använd en importförinställning som importerar animationer till separata filer.

en: Warning: Editing imported animation
sv: Varning: Redigerar importerad animation

en: Select an AnimationPlayer node to create and edit animations.
sv: Välj en AnimationsSpelar-nod för att skapa och redigera animationer.

en: Only show tracks from nodes selected in tree.
sv: Visa enbart spår från valda noder i trädet.

en: Group tracks by node or display them as plain list.
sv: Gruppera spår efter noder eller visa dem som enkel lista.

en: Snap:
sv: Fäst:

en: Animation step value.
sv: Animationens stegvärde.

en: Seconds
sv: Sekunder

en: Edit
sv: Redigera

en: Animation properties.
sv: Animationens egenskaper.

en: Copy Tracks
sv: Kopiera Spår

en: Scale Selection
sv: Skala urval

en: Scale From Cursor
sv: Skala Från Muspekare

en: Duplicate Selection
sv: Fördubbla val

en: Duplicate Transposed
sv: Duplicera Transponerade

en: Delete Selection
sv: Radera Markering

en: Go to Next Step
sv: Gå till Nästa Steg

en: Go to Previous Step
sv: Gå till Föregående Steg

en: Apply Reset
sv: Verkställ återställning

en: Optimize Animation
sv: Optimera Animation

en: Clean-Up Animation
sv: Städa-upp Animation

en: Pick the node that will be animated:
sv: Välj noden som ska animeras:

en: Use Bezier Curves
sv: Använd Bezier-kurvor

en: Anim. Optimizer
sv: Anim. Optimerare

en: Max. Linear Error:
sv: Max. Linjärt fel:

en: Max. Angular Error:
sv: Max. Vinkel-fel:

en: Max Optimizable Angle:
sv: Max Optimerbar vinkel:

en: Optimize
sv: Optimera

en: Remove invalid keys
sv: Ta bort ogiltiga nycklar

en: Remove unresolved and empty tracks
sv: Ta bort olösta och tomma spår

en: Clean-up all animations
sv: Städa upp alla animationer

en: Clean-Up Animation(s) (NO UNDO!)
sv: Städa upp Animation(er) (GÅR INTE ÅNGRA!)

en: Clean-Up
sv: Städa upp

en: Scale Ratio:
sv: Skalnings förhållande:

en: Select Tracks to Copy
sv: Välj Spår att Kopiera

en: Copy
sv: Kopiera

en: Select All/None
sv: Välj Alla/Inga

en: Add Audio Track Clip
sv: Lägg till Ljudspårsklipp

en: Change Audio Track Clip Start Offset
sv: Byt Ljudspårsklippets Startförskjutning

en: Change Audio Track Clip End Offset
sv: Byt Ljudspårsklippets Slutförskjutning

en: Resize Array
sv: Ändra storlek på Array

en: Change Array Value Type
sv: Ändra Arrays Värdetyp

en: Change Array Value
sv: Ändra Arrays Värde

en: Go to Line
sv: Gå till Rad

en: Line Number:
sv: Radnummer:

en: %d replaced.
sv: %d ersatt.

en: %d match.
sv: %d matcha.

en: %d matches.
sv: %d matchningar.

en: Match Case
sv: Matcha gemener/versaler

en: Whole Words
sv: Hela Ord

en: Replace
sv: Ersätt

en: Replace All
sv: Ersätt Alla

en: Selection Only
sv: Endast Urval

en: Toggle Scripts Panel
sv: Växla Skriptpanel

en: Zoom In
sv: Zooma In

en: Zoom Out
sv: Zooma Ut

en: Reset Zoom
sv: Återställ Zoom

en: Warnings
sv: Varningar

en: Line and column numbers.
sv: Rad- och Kolumnnummer.

en: Method in target node must be specified.
sv: Metod i målnod måste specificeras.

en: Method name must be a valid identifier.
sv: Metodnamn måste vara en giltig identifierare.

en: Target method not found. Specify a valid method or attach a script to the target node.
sv: Målmetod hittades inte. Specificera en giltig metod eller koppla ett skript till målnoden.

en: Connect to Node:
sv: Anslut till Nod:

en: Connect to Script:
sv: Anslut till Skript:

en: From Signal:
sv: Från Signal:

en: Scene does not contain any script.
sv: Scenen innehåller inte något skript.

en: Add
sv: Lägg till

en: Remove
sv: Ta bort

en: Add Extra Call Argument:
sv: Lägg till extra Call Argument:

en: Extra Call Arguments:
sv: Extra Call Argument:

en: Receiver Method:
sv: Mottagarmetod:

en: Advanced
sv: Avancerad

en: Deferred
sv: Uppskjuten

en: Defers the signal, storing it in a queue and only firing it at idle time.
sv: Skjuter upp signalen och sparar den i en kö och avfyrar den endast under vilotid.

en: Oneshot
sv: Ett skott

en: Disconnects the signal after its first emission.
sv: Kopplar av signalen efter sitt första utsläpp.

en: Cannot connect signal
sv: Kan ej ansluta signal

en: Close
sv: Stäng

en: Connect
sv: Anslut

en: Connect '%s' to '%s'
sv: Anslut '%s' till '%s'

en: Disconnect '%s' from '%s'
sv: Koppla av '%s' från '%s'

en: Disconnect all from signal: '%s'
sv: Koppla av alla från signal: '%s'

en: Connect...
sv: Anslut...

en: Disconnect
sv: Koppla från

en: Connect a Signal to a Method
sv: Anslut en Signal till en Metod

en: Edit Connection:
sv: Redigera Koppling:

en: Are you sure you want to remove all connections from the "%s" signal?
sv: Är du säker att du vill ta bort alla kopplingar från "%s" signalen?

en: Signals
sv: Signaler

en: Filter signals
sv: Filtrera signaler

en: Are you sure you want to remove all connections from this signal?
sv: Är du säker att du vill ta bort alla kopplingar från denna signal?

en: Disconnect All
sv: Koppla av alla

en: Edit...
sv: Ändra...

en: Go to Method
sv: Gå till metod

en: Change %s Type
sv: Ändra %s Typ

en: Change
sv: Ändra

en: Create New %s
sv: Skapa Ny %s

en: No results for "%s".
sv: Inga resultat för "%s".

en: No description available for %s.
sv: Ingen beskrivning tillgänglig för %s.

en: Favorites:
sv: Favoriter:

en: Recent:
sv: Senaste:

en: Search:
sv: Sök:

en: Matches:
sv: Matchar:

en: Description:
sv: Beskrivning:

en: Search Replacement For:
sv: Sök Ersättning För:

en: Dependencies For:
sv: Beroenden För:

en: Scene '%s' is currently being edited.
    Changes will only take effect when reloaded.
sv: Scen '%s' håller på att redigeras.
    Ändringar börjar inte gälla förrän omladdning.

en: Resource '%s' is in use.
    Changes will only take effect when reloaded.
sv: Resurs '%s' är i användning.
    Ändringar börjar endast gälla efter omladdning.

en: Dependencies
sv: Beroenden

en: Dependencies:
sv: Beroenden:

en: Fix Broken
sv: Fixa Trasig

en: Dependency Editor
sv: Beroende-Redigerare

en: Search Replacement Resource:
sv: Sök Ersättningsresurs:

en: Open
sv: Öppna

en: Owners of: %s (Total: %d)
sv: Ägare av: %s (Totalt: %d)

en: Remove the selected files from the project? (Cannot be undone.)
    Depending on your filesystem configuration, the files will either be moved to the system trash or deleted permanently.
sv: Ta bort de valda filerna från projektet? (Kan ej ångras.)
    Beroende på hur ditt filsystem är konfigurerat så kommer filerna antingen flyttas till systemets papperskorg eller tas bort permanent.

en: The files being removed are required by other resources in order for them to work.
    Remove them anyway? (Cannot be undone.)
    Depending on your filesystem configuration, the files will either be moved to the system trash or deleted permanently.
sv: Filerna som ska tas bort krävs av andra resurser för att de ska fungera.
    Ta bort dem ändå? (Går inte ångra.)
    Beroende på hur ditt filsystem är inställt så kommer filerna antingen flyttas till systemets papperskorg eller tas bort permanent.

en: Cannot remove:
sv: Kan inte ta bort:

en: Error loading:
sv: Fel vid laddning:

en: Load failed due to missing dependencies:
sv: Inladdning misslyckades på grund av att beroenden saknas:

en: Open Anyway
sv: Öppna Ändå

en: Which action should be taken?
sv: Vilken åtgärd bör vidtas?

en: Fix Dependencies
sv: Fixa Beroenden

en: Errors loading!
sv: Fel vid laddning!

en: Permanently delete %d item(s)? (No undo!)
sv: Ta bort %d sak(er) permanent? (Går inte ångra!)

en: Show Dependencies
sv: Visa Beroenden

en: Orphan Resource Explorer
sv: Föräldralös Resursutforskare

en: Delete
sv: Ta bort

en: Owns
sv: Äger

en: Resources Without Explicit Ownership:
sv: Resurser Utan Explicit Ägande:

en: Change Dictionary Key
sv: Ändra Ordboksnyckel

en: Change Dictionary Value
sv: Ändra Ordboksvärde

en: Thanks from the Godot community!
sv: Tack från Godot-gemenskapen!

en: Click to copy.
sv: Klicka för att kopiera

en: Godot Engine contributors
sv: Godot Engine bidragare

en: Project Founders
sv: Projektgrundare

en: Lead Developer
sv: Ledande utvecklare

en: Developers
sv: Utvecklare

en: Authors
sv: Författare

en: Platinum Sponsors
sv: Platinumsponsorer

en: Gold Sponsors
sv: Guldsponsorer

en: Silver Sponsors
sv: Silverdonatorer

en: Bronze Sponsors
sv: Bronsdonatorer

en: Mini Sponsors
sv: Minisponsorer

en: Gold Donors
sv: Gulddonatorer

en: Silver Donors
sv: Silverdonatorer

en: Bronze Donors
sv: Bronsdonatorer

en: Donors
sv: Donatorer

en: License
sv: Licens

en: Third-party Licenses
sv: Tredje parts Licens

en: Godot Engine relies on a number of third-party free and open source libraries, all compatible with the terms of its MIT license. The following is an exhaustive list of all such third-party components with their respective copyright statements and license terms.
sv: Godot Engine förlitar sig på ett antal av tredje parts gratis och öppen källkods-bibliotek, alla kompatibla med MIT-licensen. Följande är en fullständig lista av alla sådana tredje parts komponenter med deras respektive upphovsrätts uttalanden och licensvillkor.

en: All Components
sv: Alla Komponenter

en: Components
sv: Komponenter

en: Licenses
sv: Licenser

en: Error opening asset file for "%s" (not in ZIP format).
sv: Fel vid öppning av tillgångsfilen för "%s" (inte i ZIP-format).

en: %s (already exists)
sv: %s (existerar redan)

en: Uncompressing Assets
sv: Dekomprimerar Tillgångar

en: The following files failed extraction from asset "%s":
sv: Följande filer misslyckades att packas upp från paketet "%s":

en: (and %s more files)
sv: (och %s fler filer)

en: Asset "%s" installed successfully!
sv: Installation av tillgången "%s" lyckades!

en: Success!
sv: Klart!

en: Install
sv: Installera

en: Asset Installer
sv: Tillgångsinstallerare

en: Speakers
sv: Högtalare

en: Add Effect
sv: Lägg till Effekt

en: Rename Audio Bus
sv: Byt namn på Ljud-Buss

en: Change Audio Bus Volume
sv: Växla Ljud-Buss Volym

en: Toggle Audio Bus Solo
sv: Växla Ljud-Buss Solo

en: Toggle Audio Bus Mute
sv: Växla Ljud-Buss Dämpning

en: Toggle Audio Bus Bypass Effects
sv: Växla Ljud-Buss Bypass Effekter

en: Select Audio Bus Send
sv: Välj Ljud-Buss Send

en: Add Audio Bus Effect
sv: Lägg till Ljud-Buss Effekt

en: Move Bus Effect
sv: Flytta Buss-Effekt

en: Delete Bus Effect
sv: Ta bort Buss-Effekt

en: Drag & drop to rearrange.
sv: Dra och släpp för att ändra ordning.

en: Mute
sv: Dämpa

en: Bypass
sv: Gå förbi

en: Duplicate
sv: Duplicera

en: Reset Volume
sv: Återställ Volym

en: Delete Effect
sv: Ta bort Effekt

en: Add Audio Bus
sv: Lägg till Ljud-Buss

en: Master bus can't be deleted!
sv: Master-Buss kan inte raderas!

en: Delete Audio Bus
sv: Ta bort Ljud-Buss

en: Duplicate Audio Bus
sv: Duplicera Ljud-Buss

en: Reset Bus Volume
sv: Återställ Buss-Volym

en: Move Audio Bus
sv: Flytta Ljud-Buss

en: Save Audio Bus Layout As...
sv: Spara Ljud-Buss Layout Som...

en: Location for New Layout...
sv: Plats för Ny Layout...

en: Open Audio Bus Layout
sv: Öppna Ljud-Buss Layout

en: There is no '%s' file.
sv: Det finns ingen '%s' fil.

en: Invalid file, not an audio bus layout.
sv: Ogiltig fil, inte en Ljud-Buss Layout.

en: Error saving file: %s
sv: Fel vid sparande av fil: %s

en: Add Bus
sv: Lägg till Buss

en: Add a new Audio Bus to this layout.
sv: Lägg till en ny Audio-Buss för denna layout.

en: Load
sv: Ladda

en: Load an existing Bus Layout.
sv: Ladda en befintlig Buss-Layout.

en: Save As
sv: Spara Som

en: Save this Bus Layout to a file.
sv: Spara Buss-Layouten till en fil.

en: Load Default
sv: Ladda Standard

en: Load the default Bus Layout.
sv: Ladda standard Buss-Layouten.

en: Create a new Bus Layout.
sv: Skapa en ny Buss-Layout.

en: Invalid name.
sv: Ogiltigt namn.

en: Valid characters:
sv: Giltiga tecken:

en: Must not collide with an existing engine class name.
sv: Får inte vara samma som ett befintligt engine class-namn.

en: Must not collide with an existing built-in type name.
sv: Får inte vara samma som ett befintligt inbyggt typ-namn.

en: Must not collide with an existing global constant name.
sv: Får inte vara samma som ett befintligt globalt konstant-namn.

en: Keyword cannot be used as an autoload name.
sv: Nyckelord kan inte användas som ett autoladdningsnamn.

en: Autoload '%s' already exists!
sv: Autoload '%s' finns redan!

en: Rename Autoload
sv: Byt namn på Autload

en: Toggle AutoLoad Globals
sv: Växla AutoLoad Globals

en: Move Autoload
sv: Flytta Autoload

en: Remove Autoload
sv: Ta bort Autoload

en: Enable
sv: Aktivera

en: Rearrange Autoloads
sv: Ändra ordning på Autoloads

en: Can't add autoload:
sv: Kunde inte lägga till autoladdning:

en: %s is an invalid path. File does not exist.
sv: %s är en ogiltig genväg. Filen existerar inte.

en: %s is an invalid path. Not in resource path (res://).
sv: %s är en ogiltig genväg. Inte i resurs-genväg (res://).

en: Add AutoLoad
sv: Lägg till AutoLoad

en: Path:
sv: Sökväg:

en: Node Name:
sv: Node Namn:

en: Global Variable
sv: Global variabel

en: Paste Params
sv: Klistra in Params

en: Updating Scene
sv: Uppdaterar Scen

en: Storing local changes...
sv: Lagrar lokala ändringar...

en: Updating scene...
sv: Uppdaterar scen...

en: [empty]
sv: [tom]

en: [unsaved]
sv: [inte sparad]

en: Please select a base directory first.
sv: Vänligen välj en baskatalog först.

en: Choose a Directory
sv: Välj en Katalog

en: Create Folder
sv: Skapa Mapp

en: Name:
sv: Namn:

en: Could not create folder.
sv: Kunde inte skapa mapp.

en: Choose
sv: Välj

en: Project export for platform:
sv: Projektexport för plattformen:

en: Storing File:
sv: Lagrar Fil:

en: No export template found at the expected path:
sv: Ingen exportmall hittades vid den förväntade sökvägen:

en: Packing
sv: Packar

en: Target platform requires 'ETC' texture compression for GLES2. Enable 'Import Etc' in Project Settings.
sv: Målplattformen kräver 'ETC' texturkomprimering för GLES2. Aktivera 'Import Etc' i Projektinställningarna.

en: Target platform requires 'ETC2' texture compression for GLES3. Enable 'Import Etc 2' in Project Settings.
sv: Målplattformen kräver 'ETC2' texturkomprimering för GLES3. Aktivera 'Import Etc 2' i Projektinställningarna.

en: Target platform requires 'ETC' texture compression for the driver fallback to GLES2.
    Enable 'Import Etc' in Project Settings, or disable 'Driver Fallback Enabled'.
sv: Målplattformen kräver 'ETC' texturkomprimering så GLES2 kan användas som reserv grafik drivare.
    Aktivera 'Import Etc' i Projektinställningarna eller deaktivera 'Driver Fallback Enabled'.

en: Target platform requires 'PVRTC' texture compression for GLES2. Enable 'Import Pvrtc' in Project Settings.
sv: Målplattformen kräver 'PVRTC' texturkomprimering för GLES2. Aktivera 'Importera Pvrtc' i Projektinställningarna.

en: Target platform requires 'ETC2' or 'PVRTC' texture compression for GLES3. Enable 'Import Etc 2' or 'Import Pvrtc' in Project Settings.
sv: Målplattformen kräver 'ETC2' eller 'PVRTC'-texturkomprimering för GLES3. Aktivera 'Import Etc 2' eller 'Import Pvrtc' i projektinställningarna.

en: Target platform requires 'PVRTC' texture compression for the driver fallback to GLES2.
    Enable 'Import Pvrtc' in Project Settings, or disable 'Driver Fallback Enabled'.
sv: Målplattformen kräver 'ETC' texturkomprimering för GLES2.
    Aktivera 'Import Etc' i Projektinställningarna.

en: Release
sv: Släpp

en: 64 Bits
sv: 64 bitar

en: Custom debug template not found.
sv: Mallfil hittades inte.

en: Custom release template not found.
sv: Anpassad release mall hittades inte.

en: PCK Embedding
sv: PCK Inbäddning

en: On 32-bit exports the embedded PCK cannot be bigger than 4 GiB.
sv: Den inbäddade PCK får inte vara större än 4 GiB på 32 bitars exporter.

en: Convert Text Resources To Binary On Export
sv: Konvertera textresurser till binära vid export

en: 3D Editor
sv: Öppna 3D-redigeraren

en: Script Editor
sv: Öppna Skript-Redigeraren

en: Asset Library
sv: Tillgångsbibliotek

en: Scene Tree Editing
sv: Scenträd Redigering

en: Node Dock
sv: Nod Docka

en: Import Dock
sv: Importera Brygga

en: Allows to view and edit 3D scenes.
sv: Tillåter att visa och redigera 3D-scener.

en: Allows to edit scripts using the integrated script editor.
sv: Tillåter att redigera skript via den integrerade skript-redigeraren.

en: Provides built-in access to the Asset Library.
sv: Ger inbyggd tillgång till tillgångsbiblioteket.

en: Allows to work with signals and groups of the node selected in the Scene dock.
sv: Tillåter arbete med signaler och grupper av noden som valts i Scendockan.

en: Profile must be a valid filename and must not contain '.'
sv: Profilen måste ha ett giltigt filnamn och får inte innehålla '.'

en: Profile with this name already exists.
sv: En profil med detta namn finns redan.

en: (Editor Disabled, Properties Disabled)
sv: (Editor inaktiverad, Egenskaper inaktiverad)

en: (Properties Disabled)
sv: (Egenskaper avstängda)

en: (Editor Disabled)
sv: (Redigeraren är avstängd)

en: Class Options:
sv: Klassalternativ:

en: Enable Contextual Editor
sv: Aktivera kontextuell redigerare

en: Class Properties:
sv: Klassegenskaper:

en: File '%s' format is invalid, import aborted.
sv: Fil '%s''s format är ogiltig, import avbruten.

en: Profile '%s' already exists. Remove it first before importing, import aborted.
sv: Profilen '%s' finns redan. Ta bort den före du importerar. Importeringen avbruten.

en: Error saving profile to path: '%s'.
sv: Fel vid laddning av mall '%s'.

en: Reset to Default
sv: Återställ till Standard

en: Current Profile:
sv: Nuvarande Profil:

en: Available Profiles:
sv: Tillgängliga Profiler:

en: Make Current
sv: Gör till Nuvarande

en: Import
sv: Importera

en: Export
sv: Exportera

en: New profile name:
sv: Nytt profilnamn:

en: Godot Feature Profile
sv: Godot funktions profil

en: Import Profile(s)
sv: Importera profil(er)

en: Manage Editor Feature Profiles
sv: Hantera Redigerarens Funktions Profiler

en: Select Current Folder
sv: Välj Nuvarande Mapp

en: Select This Folder
sv: Välj Denna Mapp

en: Copy Path
sv: Kopiera Sökväg

en: Open in File Manager
sv: Öppna i filhanteraren

en: New Folder...
sv: Ny Mapp...

en: Refresh
sv: Uppdatera

en: All Recognized
sv: Alla Erkända

en: All Files (*)
sv: Alla Filer (*)

en: Open a File
sv: Öppna en Fil

en: Open File(s)
sv: Öppna Fil(er)

en: Open a Directory
sv: Öppna en Katalog

en: Open a File or Directory
sv: Öppna en Fil eller Katalog

en: Save
sv: Spara

en: Save a File
sv: Spara en Fil

en: Go Back
sv: Gå Tillbaka

en: Go Forward
sv: Gå Framåt

en: Go Up
sv: Gå Upp

en: Toggle Hidden Files
sv: Växla Dolda Filer

en: Toggle Favorite
sv: Växla Favorit

en: Toggle Mode
sv: Växla Läge

en: Focus Path
sv: Fokusera på Sökväg

en: Move Favorite Up
sv: Flytta Favorit Upp

en: Move Favorite Down
sv: Flytta Favorit Ner

en: Go to previous folder.
sv: Gå till föregående mapp.

en: Go to next folder.
sv: Gå till nästa mapp.

en: Go to parent folder.
sv: Gå till överordnad mapp.

en: Refresh files.
sv: Uppdatera filer.

en: (Un)favorite current folder.
sv: Ta bort nuvarande mapp från favoriter.

en: Toggle the visibility of hidden files.
sv: Växla synligheten av dolda filer.

en: View items as a grid of thumbnails.
sv: sortera objekt som ett rutnät av bilder.

en: View items as a list.
sv: Visa objekt som lista.

en: Directories & Files:
sv: Kataloger & Filer:

en: Preview:
sv: Förhandsvisning:

en: File:
sv: Fil:

en: ScanSources
sv: ScanKällor

en: There are multiple importers for different types pointing to file %s, import aborted
sv: Det finns flera importörer för olika typer som pekar på filen %s, import avbruten

en: (Re)Importing Assets
sv: (Om)Importerar Tillgångar

en: Top
sv: Topp

en: Class:
sv: Klass:

en: Inherits:
sv: Ärver:

en: Inherited by:
sv: Ärvd av:

en: Properties
sv: Egenskaper

en: default:
sv: standard:

en: Theme Properties
sv: Tema Egenskaper

en: Constants
sv: Begränsningar

en: Enumerations
sv: Uppräkningar

en: Property Descriptions
sv: Egenskapsbeskrivningar

en: There is currently no description for this property. Please help us by [color=$color][url=$url]contributing one[/url][/color]!
sv: Det finns för närvarande ingen beskrivning för denna egenskap. Snälla hjälp oss genom att [color=$color][url=$url]bidra med en[/url][/color]!

en: Method Descriptions
sv: Metodbeskrivning

en: There is currently no description for this method. Please help us by [color=$color][url=$url]contributing one[/url][/color]!
sv: Det finns för närvarande ingen beskrivning för denna metod. Snälla hjälp oss genom att [color=$color][url=$url]bidra med en[/url][/color]!

en: Help
sv: Hjälp

en: Search Help
sv: Sök Hjälp

en: Class
sv: Klass

en: Constant
sv: Konstant

en: Property:
sv: Egenskap:

en: Set Multiple:
sv: Sätt Flera:

en: Clear
sv: Rensa

en: Clear Output
sv: Rensa Utdata

en: Stop
sv: Stanna

en: Start
sv: Starta

en: Up
sv: Upp

en: Node
sv: Nod

en: Incoming RPC
sv: Inkommande RPC

en: Incoming RSET
sv: Inkommande RSET

en: Outgoing RPC
sv: Utgående RPC

en: Outgoing RSET
sv: Utgående RSET

en: New Window
sv: Nytt Fönster

en: Unnamed Project
sv: Namnlöst Projekt

en: Imported resources can't be saved.
sv: Importerade resurser kan inte sparas.

en: Error saving resource!
sv: Fel vid sparande av resurs!

en: This resource can't be saved because it does not belong to the edited scene. Make it unique first.
sv: Resursen kan inte sparas för att den inte hör inte till den redigerade scenen. Gör den unik först.

en: Save Resource As...
sv: Spara Resurs Som...

en: Can't open file for writing:
sv: Kan inte öppna fil för skrivande:

en: Requested file format unknown:
sv: Efterfrågade filformat okänt:

en: Error while saving.
sv: Fel vid sparande.

en: Can't open '%s'. The file could have been moved or deleted.
sv: Kan inte öppna '%s'. Filen kan ha flyttats eller tagits bort.

en: Error while parsing '%s'.
sv: Fel vid parsning '%s'.

en: Unexpected end of file '%s'.
sv: Oväntat filslut '%s'.

en: Missing '%s' or its dependencies.
sv: Saknar '%s' eller dess beroenden.

en: Error while loading '%s'.
sv: Fel vid laddning av '%s'.

en: Saving Scene
sv: Sparar Scen

en: Analyzing
sv: Analyserar

en: Creating Thumbnail
sv: Skapar Miniatyr

en: This operation can't be done without a tree root.
sv: Åtgärden kan inte göras utan en trädrot.

en: This scene can't be saved because there is a cyclic instancing inclusion.
    Please resolve it and then attempt to save again.
sv: Scenen kan inte sparas för att det finns en cyklisk instansnings inkusion.
    Försök lösa det och pröva sedan att spara igen.

en: Can't overwrite scene that is still open!
sv: Kan inte skriva över en scen som fortfarande är öppen!

en: Can't load MeshLibrary for merging!
sv: Kan inte ladda MeshLibrary för sammanslagning!

en: Error saving MeshLibrary!
sv: Fel vid sparande av MeshLibrary!

en: Can't load TileSet for merging!
sv: Kan inte ladda TileSet för sammanslagning!

en: Error saving TileSet!
sv: Fel vid sparande av TileSet!

en: An error occurred while trying to save the editor layout.
    Make sure the editor's user data path is writable.
sv: Ett fel uppstod medans editor layouten sparades.
    Se till att editorns användardata sökväg är skriv tillgänglig.

en: Default editor layout overridden.
    To restore the Default layout to its base settings, use the Delete Layout option and delete the Default layout.
sv: Standard editor layouten överskriven.
    För att återställa Standard layouten till sina bas inställningar, använd Radera Layout valet och radera Standard Layouten.

en: Layout name not found!
sv: Layoutnamn hittades inte!

en: Restored the Default layout to its base settings.
sv: Återställde Standard layouten till sina bas inställningar.

en: This resource belongs to a scene that was imported, so it's not editable.
    Please read the documentation relevant to importing scenes to better understand this workflow.
sv: Denna resurs tillhör en scen som var importerad, så den är inte redigerbar.
    Läs dokumentationen som är relevanta för att importera scener för att bättre förstå detta arbetsflöde.

en: This resource was imported, so it's not editable. Change its settings in the import panel and then re-import.
sv: Denna resursen var importerad, så den är inte redigerbar. Ändra dess inställningar i importpanelen och importera igen.

en: There is no defined scene to run.
sv: Det finns ingen definierad scen att köra.

en: Save scene before running...
sv: Spara scenen innan du kör...

en: Could not start subprocess!
sv: Kunde inte starta underprocess!

en: Open Scene
sv: Öppna Scen

en: Open Base Scene
sv: Öppna Bas-Scen

en: Save & Close
sv: Spara & Stäng

en: Save changes to '%s' before closing?
sv: Spara ändringar i '%s' innan stängning?

en: %s no longer exists! Please specify a new save location.
sv: %s finns inte längre! Vänligen ange en ny lagringsplats.

en: The current scene has no root node, but %d modified external resource(s) were saved anyway.
sv: Den aktuella scenen har ingen rotnod, men %d modifierade externa resurser sparades ändå.

en: Save Scene As...
sv: Spara Scen Som...

en: This operation can't be done without a scene.
sv: Åtgärden kan inte göras utan en scen.

en: Export Mesh Library
sv: Exportera Mesh Library

en: This operation can't be done without a root node.
sv: Åtgärden kan inte göras utan en Rot-Node.

en: Export Tile Set
sv: Exportera Tile Set

en: This operation can't be done without a selected node.
sv: Åtgärden kan inte göras utan en vald Node.

en: Current scene not saved. Open anyway?
sv: Nuvarande scen inte sparad. Öppna ändå?

en: Can't undo while mouse buttons are pressed.
sv: Det går inte att ångra medan musknapparna är nedtryckta.

en: Nothing to undo.
sv: Inget att ångra.

en: Undo: %s
sv: Ångra: %s

en: Can't redo while mouse buttons are pressed.
sv: Det går inte att göra om medan musknapparna är nedtryckta.

en: Nothing to redo.
sv: Inget att göra om.

en: Redo: %s
sv: Gör om: %s

en: Can't reload a scene that was never saved.
sv: Kan inte ladda om en scen som aldrig har sparats.

en: The current scene has unsaved changes.
    Reload the saved scene anyway? This action cannot be undone.
sv: Den aktiva scenen har osparade ändringar.
    Vill du ladda om den ändå? Detta kan inte ångras.

en: Quit
sv: Avsluta

en: Yes
sv: Ja

en: Exit the editor?
sv: Stäng redigeraren?

en: Open Project Manager?
sv: Öppna Projekthanteraren?

en: Save & Quit
sv: Spara & Avsluta

en: Save changes to the following scene(s) before quitting?
sv: Spara ändringar av följande scen(er) innan du avslutar?

en: Save changes to the following scene(s) before opening Project Manager?
sv: Spara ändringar av följande scen(er) innan du öppnar Projekthanteraren?

en: This option is deprecated. Situations where refresh must be forced are now considered a bug. Please report.
sv: Detta alternativ är föråldrat. Situationer där uppdatering måste tvingas anses nu vara en bugg. Vänligen rapportera.

en: Pick a Main Scene
sv: Välj en Huvudscen

en: Close Scene
sv: Stäng Scen

en: Unable to enable addon plugin at: '%s' parsing of config failed.
sv: Kunde inte aktivera addon plugin vid: '%s' parsning av config misslyckades.

en: Unable to load addon script from path: '%s'.
sv: Kunde inte ladda addon script från sökväg: '%s'.

en: Unable to load addon script from path: '%s' Base type is not EditorPlugin.
sv: Kunde inte ladda addon script från sökväg: '%s' Bastyp är inte EditorPlugin.

en: Unable to load addon script from path: '%s' Script is not in tool mode.
sv: Kunde inte ladda addon script från sökväg: '%s' Skript är inte i verktygsläge.

en: Scene '%s' was automatically imported, so it can't be modified.
    To make changes to it, a new inherited scene can be created.
sv: Scen '%s' var automatiskt importerad, så den kan inte bli modifierad.
    För att kunna göra ändringar till den så kan en ärvd scen skapas.

en: Error loading scene, it must be inside the project path. Use 'Import' to open the scene, then save it inside the project path.
sv: Fel vid laddning av scenen, den måste vara i projektsökvägen. Använd 'Importera' för att öppna scenen, spara den sen inom projektsökvägen.

en: Scene '%s' has broken dependencies:
sv: Scen '%s' har trasiga beroenden:

en: Clear Recent Scenes
sv: Rensa Senaste Scener

en: No main scene has ever been defined, select one?
    You can change it later in "Project Settings" under the 'application' category.
sv: Ingen huvudscen har definierats, välj en giltig?
    Du kan ändra det senare i "Projektinställningar" under 'Applikation'-kategorin.

en: Selected scene '%s' does not exist, select a valid one?
    You can change it later in "Project Settings" under the 'application' category.
sv: Vald scene '%s' finns inte, välj en giltig?
    Du kan ändra det senare i "Projektinställningar" under 'Applikation'-kategorin.

en: Selected scene '%s' is not a scene file, select a valid one?
    You can change it later in "Project Settings" under the 'application' category.
sv: Vald scen '%s' är inte en scenfil, välj en giltig?
    Du kan ändra det senare i "Projektinställningar" under 'Applikation'-kategorin.

en: Save Layout
sv: Spara Layout

en: Delete Layout
sv: Ta bort Layout

en: Default
sv: Standard

en: Close Other Tabs
sv: Stänga Övriga Flikar

en: Close Tabs to the Right
sv: Stäng flikar till höger

en: Switch Scene Tab
sv: Byt Scen-flik

en: %d more files or folders
sv: %d fler filer eller mappar

en: %d more folders
sv: %d fler mappar

en: %d more files
sv: %d fler filer

en: Output
sv: Utdata

en: Inspector
sv: Inspektör

en: Version Control
sv: Versionshantering

en: Dock Position
sv: Dockposition

en: Distraction Free Mode
sv: Distraktionsfritt Läge

en: Toggle distraction-free mode.
sv: Växla distraktionsfritt läge.

en: Add a new scene.
sv: Lägg till en ny scen.

en: Scene
sv: Scen

en: Go to previously opened scene.
sv: Gå till föregående öppna scen.

en: Next tab
sv: Nästa flik

en: Previous tab
sv: Föregående flik

en: Filter Files...
sv: Filtrera Filer...

en: Operations with scene files.
sv: Åtgärder med scenfiler.

en: New Scene
sv: Ny Scen

en: Open Scene...
sv: Öppna Scen...

en: Open Recent
sv: Öppna Senaste

en: Save Scene
sv: Spara Scen

en: Convert To...
sv: Konvertera Till...

en: MeshLibrary...
sv: MeshBibliotek...

en: Undo
sv: Ångra

en: Redo
sv: Återställ

en: Miscellaneous project or scene-wide tools.
sv: Diverse projekt eller scenövergripande-verktyg.

en: Project
sv: Projekt

en: Project Settings...
sv: Projektinställningar...

en: Set Up Version Control
sv: Ställ In Versionshantering

en: Shut Down Version Control
sv: Stäng Ner Versionshantering

en: Export...
sv: Exportera...

en: Install Android Build Template...
sv: Installera Android Build Template...

en: Tools
sv: Verktyg

en: Orphan Resource Explorer...
sv: Föräldralös Resursutforskare...

en: Quit to Project List
sv: Avsluta till Projektlistan

en: Visible Collision Shapes
sv: Synliga Kollisionsformer

en: Visible Navigation
sv: Synlig Navigation

en: Editor Settings...
sv: Redigerarinställningar...

en: Take Screenshot
sv: Ta Skärmdump

en: Toggle Fullscreen
sv: Växla Fullskärm

en: Manage Export Templates...
sv: Hantera exportmallar...

en: Send Docs Feedback
sv: Skicka Dokumentations Feedback

en: Community
sv: Gemenskap

en: Play the project.
sv: Spela projektet.

en: Play
sv: Spela

en: Pause Scene
sv: Pausa Scen

en: Stop the scene.
sv: Stanna scenen.

en: Play the edited scene.
sv: Spela den redigerade scenen.

en: Play Scene
sv: Spela Scen

en: FileSystem
sv: FilSystem

en: Expand Bottom Panel
sv: Expandera Nedre Panel

en: Don't Save
sv: Spara Inte

en: Manage Templates
sv: Hantera Mallar

en: Import Templates From ZIP File
sv: Importera Mall från ZIP fil

en: Export Library
sv: Exportera Bibliotek

en: Merge With Existing
sv: Sammanfoga Med Existerande

en: Open & Run a Script
sv: Öppna & Kör ett Skript

en: The following files are newer on disk.
    What action should be taken?
sv: Följande filer är nyare på disken.
    Vilka åtgärder ska vidtas?

en: Reload
sv: Ladda om

en: Resave
sv: Spara om

en: Load Errors
sv: Ladda Felmeddelanden

en: Select
sv: Välj

en: Open 2D Editor
sv: Öppna 2D Redigeraren

en: Open 3D Editor
sv: Öppna 3D Redigeraren

en: Open Script Editor
sv: Öppna Skript-Redigerare

en: Warning!
sv: Varning!

en: No sub-resources found.
sv: Inga underresurser hittades.

en: Main Script:
sv: Huvud Skript:

en: Installed Plugins:
sv: Installerade Plugins:

en: Update
sv: Uppdatera

en: Measure:
sv: Mät:

en: Frame %
sv: Bildruta %

en: Physics Frame %
sv: Fysik Bildruta %

en: Inclusive
sv: Inkluderande

en: Self
sv: Själv

en: Frame #:
sv: Bildruta #:

en: Edit Text:
sv: Redigera Text:

en: On
sv: På

en: Layer
sv: Lager

en: [Empty]
sv: [Tom]

en: Assign...
sv: Tilldela...

en: Size:
sv: Storlek:

en: Make Unique
sv: Gör Unik

en: Paste
sv: Klistra in

en: New %s
sv: Ny %s

en: New Script
sv: Nytt Skript

en: Write your logic in the _run() method.
sv: Skriv din logik i _run() metoden.

en: There is an edited scene already.
sv: Det finns en redigerad scen redan.

en: Couldn't instance script:
sv: Kunde inte insansiera Skript:

en: Couldn't run script:
sv: Kunde inte köra Skript:

en: Did you forget the '_run' method?
sv: Glömde du '_run' metoden?

en: Theme
sv: Tema

en: Docks
sv: Anslutningar

en: Auto Indent
sv: Automatisk Indentering

note: TRANSLATORS: Project Manager here refers to the tool used to create/manage Godot projects.
en: Project Manager
sv: Projektledare

en: Select Node(s) to Import
sv: Välj Nod(er) att Importera

en: Browse
sv: Bläddra

en: Scene Path:
sv: Scen Filsökväg:

en: Import From Node:
sv: Importera Från Node:

en: Connecting to the mirror...
sv: Ansluter till spegeln...

en: Request failed:
sv: Förfrågning misslyckades:

en: No download links found for this version. Direct download is only available for official releases.
sv: Ingen nedladdningslänk hittades för denna version. Direkt nedladdning finns endast tillgängligt för officiella utgåvor.

en: Disconnected
sv: Frånkopplad

en: Resolving
sv: Löser

en: Can't Resolve
sv: Kan inte lösa

en: Connected
sv: Ansluten

en: Requesting...
sv: Begär...

en: Downloading
sv: Laddar ner

en: Connection Error
sv: Anslutningsfel

en: SSL Handshake Error
sv: Fel vid SSL-handskakning

en: Importing:
sv: Importerar:

en: Current Version:
sv: Nuvarande Version:

en: Uninstall
sv: Avinstallera

en: Download from:
sv: Ladda ner från:

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Favorites
sv: Favoriter

en: Cannot move a folder into itself.
sv: Det går inte att flytta en mapp in i sig själv.

en: No name provided.
sv: Inget namn har angetts.

en: Provided name contains invalid characters.
sv: Angivet namn innehåller ogiltiga tecken.

en: A file or folder with this name already exists.
sv: En fil eller mapp med detta namn finns redan.

en: Name contains invalid characters.
sv: Namnet innehåller ogiltiga tecken.

en: Renaming file:
sv: Byter namn på filen:

en: Renaming folder:
sv: Byter namn på mappen:

en: Duplicating file:
sv: Duplicerar fil:

en: New Inherited Scene
sv: Ny Ärvd Scen

en: Instance
sv: Instans

en: Add to Favorites
sv: Lägg till i Favoriter

en: New Scene...
sv: Ny Scen...

en: New Script...
sv: Nytt Skript...

en: Duplicate...
sv: Duplicera...

en: Re-Scan Filesystem
sv: Scanna Om Filsystemet

en: Scanning Files,
    Please Wait...
sv: Skannar Filer,
    Snälla Vänta...

en: Move
sv: Flytta

en: Rename
sv: Byt namn

en: Overwrite
sv: Skriv över

en: Create Script
sv: Skapa Skript

en: Find:
sv: Hitta:

en: Folder:
sv: Mapp:

en: Filters:
sv: Filter:

en: Add to Group
sv: Lägg till i Grupp

en: Remove from Group
sv: Ta bort från Grupp

en: Group name already exists.
sv: Gruppnamn existerar redan.

en: Groups
sv: Grupper

en: Filter nodes
sv: Filtrera noder

en: Empty groups will be automatically removed.
sv: Tomma grupper tas automatiskt bort.

en: Import as Single Scene
sv: Importera som enstaka scen

en: Import with Separate Animations
sv: Importera med Separata Animationer

en: Import with Separate Materials
sv: Importera med Separata Material

en: Import with Separate Objects
sv: Importera med Separata Objekt

en: Import with Separate Objects+Materials
sv: Importera med Seperata Objekt+Material

en: Import with Separate Objects+Animations
sv: Importera med Separata Objekt+Animationer

en: Import with Separate Materials+Animations
sv: Importera med Separata Material+Animationer

en: Import with Separate Objects+Materials+Animations
sv: Importera med Separata Objekt+Material+Animationer

en: Import as Multiple Scenes
sv: Importera som Flera Scener

en: Import as Multiple Scenes+Materials
sv: Importera som Flera Scener+Material

en: Import Scene
sv: Importera Scen

en: Generating Lightmaps
sv: Genererar Lightmaps

en: Running Custom Script...
sv: Kör anpassat skript...

en: Couldn't load post-import script:
sv: Det gick inte att läsa in skript efter import:

en: Invalid/broken script for post-import (check console):
sv: Ogiltigt/felaktigt skript för efterimport (kontrollera konsolen):

en: Error running post-import script:
sv: Fel uppstod efter importering av skript:

en: Saving...
sv: Sparar...

en: Select Importer
sv: Välj Importör

en: Importer:
sv: Importör:

en: Reset to Defaults
sv: Återställ till standardvärden

en: Keep File (No Import)
sv: Behåll fil (ingen import)

en: %d Files
sv: %d Filer

en: Set as Default for '%s'
sv: Ange som Standard för '%s'

en: Clear Default for '%s'
sv: Rensa Standarden för '%s'

en: Reimport
sv: Importera om

en: You have pending changes that haven't been applied yet. Click Reimport to apply changes made to the import options.
    Selecting another resource in the FileSystem dock without clicking Reimport first will discard changes made in the Import dock.
sv: Du har väntande ändringar som inte har tillämpats ännu. Klicka på Återimportera för att tillämpa ändringar som gjorts i importalternativen.
    Om du väljer en annan resurs i FilSystem-dockan utan att först klicka på Återimportera kommer ändringar som gjorts i importdockan att ignoreras.

en: Import As:
sv: Importera Som:

en: Save Scenes, Re-Import, and Restart
sv: Spara scener, återimportera och starta om

en: Changing the type of an imported file requires editor restart.
sv: Att ändra typen av en importerad fil kräver omstart av editorn.

en: WARNING: Assets exist that use this resource, they may stop loading properly.
sv: VARNING: Det finns tillgångar som använder den här resursen, de kan sluta laddas in korrekt.

en: Failed to load resource.
sv: Misslyckades att ladda resurs.

en: Make Sub-Resources Unique
sv: Gör Under-resurser Unika

en: Create a new resource in memory and edit it.
sv: Skapa en ny resurs i minnet och ändra den.

en: Load an existing resource from disk and edit it.
sv: Ladda en befintlig resurs från disken och redigera den.

en: Save the currently edited resource.
sv: Spara den nuvarande redigerade resursen.

en: Save As...
sv: Spara Som...

en: Copy Resource
sv: Kopiera Resurs

en: Changes may be lost!
sv: Ändringar kan gå förlorade!

en: MultiNode Set
sv: MultiNode Ange

en: Plugin Name:
sv: Plugin Namn:

en: Subfolder:
sv: Undermapp:

en: Author:
sv: Författare:

en: Language:
sv: Språk:

en: Script Name:
sv: Skript Namn:

en: Activate now?
sv: Aktivera nu?

en: Create points.
sv: Skapa punkter.

en: Erase points.
sv: Radera punkter.

en: Insert Point
sv: Infoga Punkt

en: Add Animation
sv: Lägg till Animation

en: Add %s
sv: Lägg till %s

en: Load...
sv: Ladda...

en: Triangle already exists.
sv: Triangel existerar redan.

en: Parameter Changed:
sv: Parameter ändrad:

en: Edit Filters
sv: Redigera Filter

en: Node Moved
sv: Nod Flyttad

en: Delete Node(s)
sv: Ta bort Nod(er)

en: Toggle Filter On/Off
sv: Växla Filter På/Av

en: Audio Clips
sv: Ljudklipp

en: Functions
sv: Funktioner

en: Node Renamed
sv: Nod har bytt Namn

en: Add Node...
sv: Lägg Till Node...

en: Edit Filtered Tracks:
sv: Redigera Filtrerade Spår:

en: Toggle Autoplay
sv: Slå på/av Autoplay

en: New Animation Name:
sv: Nytt Animationsnamn:

en: New Anim
sv: Ny Anim

en: Create New Animation
sv: Skapa Ny Animation

en: Change Animation Name:
sv: Ändra Animationsnamn:

en: Rename Animation
sv: Byt namn på Animation

en: Delete Animation?
sv: Ta bort Animation?

en: Remove Animation
sv: Ta bort Animation

en: Duplicate Animation
sv: Duplicera Animation

en: Load Animation
sv: Ladda Animation

en: No animation resource on clipboard!
sv: Ingen animationsresurs i urklipp!

en: Pasted Animation
sv: Inklistrad Animation

en: Paste Animation
sv: Klistra in Animation

en: Animation Tools
sv: Animeringsverktyg

en: New
sv: Ny

en: Edit Transitions...
sv: Ändra Övergångar...

en: Autoplay on Load
sv: Spela upp automatiskt efter inladdning

en: Directions
sv: Riktningar

en: Error!
sv: Fel!

en: Transition exists!
sv: Övergång existerar!

en: Add Node
sv: Lägg Till Node

en: Create new nodes.
sv: Skapa nya noder.

en: Connect nodes.
sv: Anslut noder.

en: Play Mode:
sv: Spel Läge:

en: AnimationTree
sv: Animationsträd

en: New name:
sv: Nytt namn:

en: Animation Node
sv: Animations-Node

en: OneShot Node
sv: OneShot-Node

en: Mix Node
sv: Mix-Node

en: Edit Node Filters
sv: Redigera Node-Filter

en: Contents:
sv: Innehåll:

en: View Files
sv: Visa Filer

en: Download
sv: Ladda ner

en: Can't connect.
sv: Kan inte ansluta.

en: No response.
sv: Inget svar.

en: Can't resolve.
sv: Kan inte lösa.

en: Timeout.
sv: Tidsgräns.

en: Failed:
sv: Misslyckades:

en: Downloading (%s / %s)...
sv: Laddar ner (%s / %s)...

en: Downloading...
sv: Laddar ner...

en: Install...
sv: Installera...

en: Retry
sv: Försök igen

en: Recently Updated
sv: Nyligen Uppdaterade

en: Least Recently Updated
sv: Äldst Uppdaterade

en: Name (A-Z)
sv: Namn (A-Z)

en: Name (Z-A)
sv: Namn (Z-A)

en: License (A-Z)
sv: Licens (A-Z)

en: License (Z-A)
sv: Licens (Z-A)

en: Loading...
sv: Laddar...

en: All
sv: Alla

en: Import...
sv: Importera...

en: Plugins...
sv: Tillägg...

en: Sort:
sv: Sortera:

en: Category:
sv: Kategori:

en: Site:
sv: Webbplats:

en: Preview
sv: Förhandsgranska

en: Rotate CanvasItem "%s" to %d degrees
sv: Rotera CanvasItem "%s" till %d grader

en: Keep Ratio
sv: Behåll Förhållande

en: Makes sure the object's children are not selectable.
sv: Ser till att objektets barn inte är valbara.

en: Restores the object's children's ability to be selected.
sv: Återställer objektets barns egenskap att väljas.

note: TRANSLATORS: Noun, name of the 2D/3D View menus.
en: View
sv: Visa

en: Insert keys (based on mask).
sv: Infoga nycklar (baserat på mask).

en: Animation Key and Pose Options
sv: Animations Nyckel och Pose Inställningar

en: Adding %s...
sv: Lägger till %s...

en: Create Node
sv: Skapa Node

en: Drag & drop + Shift : Add node as sibling
    Drag & drop + Alt : Change node type
sv: Dra & släpp + Skift: Lägg till Node som syskon
    Dra & släpp + Alt: Ändra Node-Typ

en: Edit Poly
sv: Redigera Polygon

en: Edit Poly (Remove Point)
sv: Redigera Polygon (ta bort punkt)

en: Particles
sv: Partiklar

en: Flat 1
sv: Platt 1

en: Hold Shift to edit tangents individually
sv: Håll Skift för att redigera tangenter individuellt

en: Icon
sv: Ikon

en: Update from existing scene?:
    %s
sv: Uppdatera från existerande scen?:
    %s

en: Update from Scene
sv: Uppdatera från scen

en: X-Axis
sv: X-Axel

en: Y-Axis
sv: Y-Axel

en: Z-Axis
sv: Z-Axel

en: Random Rotation:
sv: Slumpmässig Rotation:

en: Random Scale:
sv: Slumpmässig Skala:

en: Volume
sv: Volym

en: Options
sv: Alternativ

en: Shift: Move All
sv: Skift: Flytta Alla

en: Ctrl: Rotate
sv: Ctrl: Rotera

en: Shift+Ctrl: Scale
sv: Skift+Ctrl: Skala

en: Add Resource
sv: Lägg till Resurs

en: Rename Resource
sv: Byt namn på Resurs

en: Delete Resource
sv: Ta bort Resurs

en: Paste Resource
sv: Klistra in Resurs

en: Instance:
sv: Instans:

en: Load Resource
sv: Ladda Resurs

en: Close and save changes?
sv: Stäng och spara ändringar?

en: Error writing TextFile:
sv: Fel vid sparande av TextFil:

en: Could not load file at:
sv: Kunde inte ladda filen vid:

en: Error Importing
sv: Fel vid Importering

en: Import Theme
sv: Importera Tema

en: Error saving
sv: Fel vid sparande

en: Find Next
sv: Hitta Nästa

en: Sort
sv: Sortera

en: Move Up
sv: Flytta Upp

en: Move Down
sv: Flytta Ner

en: File
sv: Fil

en: Open...
sv: Öppna...

en: Save All
sv: Spara Alla

en: Import Theme...
sv: Importera Tema...

en: Reload Theme
sv: Ladda om Tema

en: Save Theme
sv: Spara Tema

en: Close All
sv: Stäng Alla

en: Search
sv: Sök

en: Online Docs
sv: Dokumentation Online

en: Open Godot online documentation.
sv: Öppna Godot online dokumentation.

en: Discard
sv: Kasta

en: Source
sv: Källa

en: Missing connected method '%s' for signal '%s' from node '%s' to node '%s'.
sv: Saknar ansluten metod '%s' för signalen '%s' från noden '%s' till noden '%s'.

en: Line
sv: Rad

en: Go to Function
sv: Gå till Funktion

en: Pick Color
sv: Välj Färg

en: Convert Case
sv: Konvertera gemener/versaler

en: Uppercase
sv: Versaler

en: Lowercase
sv: Gemener

en: Cut
sv: Klipp

en: Select All
sv: Välj Alla

en: Delete Line
sv: Ta bort rad

en: Go to Function...
sv: Gå till Funktion...

en: Go to Line...
sv: Gå till Rad...

en: Skeleton
sv: Skelett

en: Orthogonal
sv: Ortogonal

en: Perspective
sv: Perspektiv

en: X-Axis Transform.
sv: X-Axel Transformering.

en: Y-Axis Transform.
sv: Y-Axel Transformering.

en: Z-Axis Transform.
sv: Z-Axel Transformering.

en: Rotating %s degrees.
sv: Roterar %s grader.

en: Material Changes:
sv: Materialförändringar:

en: Shader Changes:
sv: Shader Ändringar:

en: Surface Changes:
sv: Ytförändringar:

en: Top View.
sv: Vy Ovanifrån.

en: Bottom View.
sv: Vy Underifrån.

en: Left View.
sv: Vy från vänster.

en: Right View.
sv: Vy från höger.

en: Front View.
sv: Vy Framifrån.

en: Rear View.
sv: Vy Bakifrån.

en: No parent to instance a child at.
sv: Ingen förälder att instansiera ett barn till.

en: This operation requires a single selected node.
sv: Åtgärden kräver en enstaka vald Node.

en: View Information
sv: Visa Information

en: View FPS
sv: Visa FPS

en: Audio Listener
sv: Ljud-Lyssnare

en: Bottom View
sv: Vy underifrån

en: Top View
sv: Vy ovanifrån

en: Rear View
sv: Vy bakifrån

en: Front View
sv: Vy framifrån

en: Left View
sv: Vy från vänster

en: Right View
sv: Vy från höger

en: Settings...
sv: Inställningar...

en: Sprite is empty!
sv: Spriten är tom!

en: Settings:
sv: Inställningar:

en: Unable to load images
sv: Det gick inte att läsa in bilder

en: (empty)
sv: (tom)

en: Animations:
sv: Animationer:

en: Loop
sv: Slinga

en: Add a Texture from File
sv: Lägg till en Textur från en Fil

en: Move (Before)
sv: Flytta (före)

en: Move (After)
sv: Flytta (efter)

en: Updating the editor
sv: Uppdaterar editorn

en: Select by data type:
sv: Välj efter datatyp:

en: Remove Items:
sv: Ta bort objekt:

en: Select Another Theme Resource:
sv: Välj en annan temaresurs:

en: Override All
sv: Åsidosätt Alla

en: Theme:
sv: Tema:

en: Select UI Scene:
sv: Välj UI-scen:

en: Fix Invalid Tiles
sv: Fixa Ogiltiga Tiles

en: Find Tile
sv: Hitta Bricka

en: Filter tiles
sv: Filtrera tiles

en: Create from Scene
sv: Skapa från Scen

en: Bitmask Mode
sv: Bitmaskläge

en: Icon Mode
sv: Icon Läge

en: Paste bitmask.
sv: Klistra in bitmask.

en: Erase bitmask.
sv: Radera bitmask.

en: Create a new rectangle.
sv: Skapa en ny rektangel.

en: Create a new polygon.
sv: Skapa en ny polygon.

en: Delete selected Rect.
sv: Ta bort vald Rect.

en: Select current edited sub-tile.
    Click on another Tile to edit it.
sv: Markera nuvarande redigerad sub-tile.
    Klicka på en annan Tile för att redigera den.

en: Delete polygon.
sv: Radera polygon.

en: LMB: Set bit on.
    RMB: Set bit off.
    Shift+LMB: Set wildcard bit.
    Click on another Tile to edit it.
sv: LMB: Aktivera bit.
    RMB: Avaktivera bit.
    Shift+LMB: Aktivera vildkorts bit.
    Klicka på en annan Tile för att redigera den.

en: Select sub-tile to change its z index.
    Click on another Tile to edit it.
sv: Välj sub-tile för att ändra dess z-index.
    Klicka på en annan Tile för att redigera den.

en: Step
sv: Steg

en: SSH Passphrase
sv: Lösenordsfras för SSH

en: Add Output
sv: Lägg till Utdata

en: Scalar
sv: Skalär

en: Vector
sv: Vektor

en: Add input port
sv: Lägg till inmatningsport

en: Change input port name
sv: Ändra inmatningsport namn

en: Set expression
sv: Ställ in uttryck

en: Node(s) Moved
sv: Nod(er) Flyttade

en: Paste Nodes
sv: Klistra in Noder

en: Show resulted shader code.
sv: Visa den resulterande skuggningskoden.

en: Color function.
sv: Färg funktion.

en: Grayscale function.
sv: Gråskala funktion.

en: Sepia function.
sv: Sepia funktion.

en: Color constant.
sv: Färg konstant.

en: Color uniform.
sv: Färg enhetlig.

en: Scalar function.
sv: Skalär funktion.

en: Scalar uniform.
sv: Skalär uniform.

en: Transform function.
sv: Transformera funktion.

en: Transform constant.
sv: Transformera konstant.

en: Transform uniform.
sv: Transformera uniform.

en: Vector function.
sv: Vektor funktion.

en: Edit Visual Property:
sv: Redigera Visuell Egenskap:

en: Add...
sv: Lägg till...

en: Resources
sv: Resurser

en: Export all resources in the project
sv: Exportera alla resurser i projektet

en: Please choose an empty folder.
sv: Välj en tom mapp.

en: Please choose a "project.godot" or ".zip" file.
sv: Välj en "project.godot" eller ".zip" fil.

en: New Game Project
sv: Nytt Spelprojekt

en: It would be a good idea to name your project.
sv: Det vore en bra idé att namnge ditt projekt.

en: Error opening package file, not in ZIP format.
sv: Fel vid öppning av paketfil, är inte ZIP-format.

en: The following files failed extraction from package:
sv: Följande filer misslyckades att packas upp från paketet:

en: Package installed successfully!
sv: Paketet installerades!

en: Rename Project
sv: Byt namn på Projekt

en: Import Existing Project
sv: Importera Befintligt Projekt

en: Import & Edit
sv: Importera & Ändra

en: Create New Project
sv: Skapa Nytt Projekt

en: Create & Edit
sv: Skapa & Ändra

en: Install Project:
sv: Installera Projekt:

en: Project Name:
sv: Projektnamn:

en: Project Path:
sv: Sökväg till projektet:

en: Renderer:
sv: Renderare:

en: Higher visual quality
    All features available
    Incompatible with older hardware
    Not recommended for web games
sv: Högre visuell kvalitet
    Alla funktioner tillgängliga
    Inkompatibel med äldre hårdvara
    Inte rekommenderad för webbspel

en: Lower visual quality
    Some features not available
    Works on most hardware
    Recommended for web games
sv: Lägre visuell kvalitet
    Några funktioner fattas
    Fungerar på de flesta hårdvaror
    Rekommenderad för webbspel

en: Renderer can be changed later, but scenes may need to be adjusted.
sv: Rendrerare kan bytas senare men scener kan behöva ändras.

en: Can't open project at '%s'.
sv: Kan inte öppna projekt vid '%s'.

en: Remove %d projects from the list?
sv: Ta bort %d projekt från listan?

en: Remove this project from the list?
sv: Vill du ta bort det här projektet från listan?

en: Last Modified
sv: Senast Ändrad

en: Scan
sv: Skanna

en: Select a Folder to Scan
sv: Välj en mapp att skanna

en: New Project
sv: Nytt Projekt

en: About
sv: Om

en: Restart Now
sv: Starta om nu

en: Remove All
sv: Ta bort Alla

en: Can't run project
sv: Kan inte köra projektet

en: Physical Key
sv: Fysisk tangent

en: Key
sv: Tangent

en: Joy Button
sv: Styrspaksknapp

en: Joy Axis
sv: Styrspaksaxel

en: Mouse Button
sv: Musknapp

en: An action with the name '%s' already exists.
sv: En process med namnet '%s' existerar redan.

en: Change Action deadzone
sv: Ändra Åtgärdens Dödzon

en: All Devices
sv: Alla Enheter

en: Button
sv: Knapp

en: Remove Translation
sv: Ta bort Översättning

en: General
sv: Allmänt

en: Deadzone
sv: Dödzon

en: Device:
sv: Enhet:

en: Localization
sv: Lokalisering

en: Translations
sv: Översättningar

en: Translations:
sv: Översättningar:

en: Resources:
sv: Resurser:

en: Zero
sv: Noll

en: File...
sv: Fil...

en: Assign
sv: Tilldela

en: Select Node
sv: Välj Node

en: Pick a Node
sv: Välj en Node

en: Use Regular Expressions
sv: Använd Vanliga Uttryck

en: Node name
sv: Nod namn

en: Node type
sv: Nod typ

en: Style
sv: Stil

en: At character %s
sv: Vid tecken %s

en: Reparent Node
sv: Byt Förälder-Node

en: Current Scene
sv: Nuvarande Scen

en: Error loading scene from %s
sv: Fel vid laddning av scen från %s

en: Instance Child Scene
sv: Instansiera Barn-Scen

en: This operation can't be done on the tree root.
sv: Åtgärden kan inte göras på trädroten.

en: Move Node In Parent
sv: Flytta Node i Förälder

en: Move Nodes In Parent
sv: Flytta Noder i Förälder

en: Duplicate Node(s)
sv: Duplicera Nod(er)

en: Make node as Root
sv: Gör nod som Rot

en: Delete %d nodes and any children?
sv: Ta bort %d noder och alla barn?

en: Delete %d nodes?
sv: Ta bort %d noder?

en: Delete node "%s"?
sv: Ta bort nod "%s"?

en: New Scene Root
sv: Ny Scenrot

en: Create Root Node:
sv: Skapa Rot Nod:

en: Attach Script
sv: Fäst Skript

en: Remove Node(s)
sv: Ta bort Nod(er)

en: Error saving scene.
sv: Fel vid sparande av scenen.

en: Editable Children
sv: Redigerbara Barn

en: Add Child Node
sv: Lägg till Barn-Nod

en: Change Type
sv: Ändra Typ

en: Make Scene Root
sv: Skapa Scenrot

en: Copy Node Path
sv: Kopiera Nod-Sökväg

en: Add/Create a New Node.
sv: Lägg till/Skapa en Ny Node.

en: Open Script:
sv: Öppna Skript:

en: Children are not selectable.
    Click to make selectable.
sv: Barn är inte valbara.
    Klicka för att göra valbara.

en: Rename Node
sv: Byt namn på Node

en: Scene Tree (Nodes):
sv: Scenträd (Noder):

en: Select a Node
sv: Välj en Node

en: Path is empty.
sv: Sökvägen är tom.

en: Filename is empty.
sv: Filnamn är tom.

en: A directory with the same name exists.
sv: Katalog med samma namn finns redan.

en: File does not exist.
sv: Fil existerar inte.

en: Error loading template '%s'
sv: Fel vid laddning av mall '%s'

en: Error - Could not create script in filesystem.
sv: Fel - Kunde inte skapa Skript i filsystemet.

en: Error loading script from %s
sv: Fel vid laddning av Skript från %s

en: Script path/name is valid.
sv: Skript väg/namn är ogiltigt.

en: Allowed: a-z, A-Z, 0-9, _ and .
sv: Tillåtna: a-z, A-Z, 0-9, _ och .

en: Will create a new script file.
sv: Kommer att skapa ny skript-fil.

en: Will load an existing script file.
sv: Kommer att ladda en befintlig Skript-fil.

en: Script file already exists.
sv: Skriptfil existerar redan.

en: Class Name:
sv: Klassnamn:

en: Template:
sv: Mall:

en: Built-in Script:
sv: Inbyggd Skript:

en: Warning:
sv: Varning:

en: Error:
sv: Fel:

en: C++ Source
sv: C++ Källa

en: Errors
sv: Fel

en: Child process connected.
sv: Barnprocess ansluten.

en: Network Profiler
sv: Nätverksprofilerare

en: Total:
sv: Totalt:

en: Usage
sv: Användning

en: Misc
sv: Övrigt

en: Shortcuts
sv: Genvägar

en: Library
sv: Bibliotek

en: Remove current entry
sv: Ta bort aktuell post

en: Not a script with an instance
sv: Inte ett Skript med en instans

en: Not based on a script
sv: Inte baserad på ett Skript

en: Not based on a resource file
sv: Inte baserad på en resursfil

en: Mesh Library
sv: MeshLibrary

en: Edit X Axis
sv: Redigera X-Axel

en: Edit Y Axis
sv: Redigera Y-Axel

en: Edit Z Axis
sv: Redigera Z-Axel

en: Clear Selection
sv: Rensa Urval

en: Direct lighting
sv: Direkt ljus

en: Post processing
sv: Efterbehandling

en: Partitioning...
sv: Partitionerar...

en: Creating contours...
sv: Skapar konturer...

en: Done!
sv: Klar!

en: Add Input Port
sv: Lägg till Ingångsport

en: Add Output Port
sv: Lägg till Utgångsport

en: Create a new function.
sv: Skapa en ny funktion.

en: Variables:
sv: Variabler:

en: Create a new variable.
sv: Skapa en ny variabel.

en: Signals:
sv: Signaler:

en: Create a new signal.
sv: Skapa en ny signal.

en: Rename Function
sv: Byt namn på funktion

en: Rename Variable
sv: Byt namn på variabel

en: Rename Signal
sv: Byt namn på Signal

en: Add Function
sv: Lägg till Funktion

en: Add Variable
sv: Lägg till Variabel

en: Add Signal
sv: Lägg till Signal

en: Move Node(s)
sv: Flytta Nod(er)

en: Connect Nodes
sv: Anslut Noder

en: Script already has function '%s'
sv: Skript har redan funktionen '%s'

en: Remove Function
sv: Ta bort Funktion

en: Remove Variable
sv: Ta bort Variabeln

en: Editing Variable:
sv: Redigerar Variabel:

en: Make Tool:
sv: Skapa Verktyg:

en: Members:
sv: Medlemmar:

en: Change Base Type:
sv: Ändra Bas Typ:

en: Add Nodes...
sv: Lägg Till Noder...

en: Add Function...
sv: Lägg till Funktion...

en: function_name
sv: funktions_namn

en: Copy Nodes
sv: Kopiera Noder

en: Cut Nodes
sv: Klipp ut Noder

en: While
sv: Medans

en: Invalid package name:
sv: Ogiltigt paket namn:

en: Could not find keystore, unable to export.
sv: Det gick inte att hitta nyckellager, det gick inte att exportera.

en: Could not write expansion package file!
sv: Kunde inte skriva expansionspaketfil!

en: Invalid Identifier:
sv: Ogiltig identifierare:

en: Run in Browser
sv: Kör i Webbläsare

en: Run exported HTML in the system's default browser.
sv: Kör exporterad HTML i systemets standardwebbläsare.

en: Invalid product GUID.
sv: Ogiltig produkt GUID.

en: Invalid publisher GUID.
sv: Ogiltigt GUID utgivare.

en: Monitoring
sv: Övervakning

en: Monitorable
sv: Övervakningsbar

en: Stream Paused
sv: Pausad

en: CollisionPolygon2D only serves to provide a collision shape to a CollisionObject2D derived node. Please only use it as a child of Area2D, StaticBody2D, RigidBody2D, KinematicBody2D, etc. to give them a shape.
sv: CollisionPolygon2D tjänar bara till att ge en kollisionsform till en CollisionObject2D-härledd nod. Använd endast det som ett barn till Area2D, StaticBody2D, RigidBody2D, KinematicBody2D, etc. för att ge dem en form.

en: An empty CollisionPolygon2D has no effect on collision.
sv: En tom CollisionPolygon2D har ingen effekt på kollision.

en: CollisionShape2D only serves to provide a collision shape to a CollisionObject2D derived node. Please only use it as a child of Area2D, StaticBody2D, RigidBody2D, KinematicBody2D, etc. to give them a shape.
sv: CollisionShape2D tjänar bara till att ge en kollisionsform till en CollisionObject2D-härledd nod. Använd endast det som ett barn till Area2D, StaticBody2D, RigidBody2D, KinematicBody2D, etc. för att ge dem en form.

en: ParallaxLayer node only works when set as child of a ParallaxBackground node.
sv: ParallaxLayer-Node fungerar bara när satt som en barn till en ParallaxBackground-Node.

en: PathFollow2D only works when set as a child of a Path2D node.
sv: PathFollow2D fungerar bara när den är satt som ett barn till en Path2D-Node.

en: Path property must point to a valid Node2D node to work.
sv: Sökvägs-egenskapen måste peka på en giltigt Node2D Node för att fungera.

en: ARVROrigin requires an ARVRCamera child node.
sv: ARVROrigin kräver en ARVRCamera Barn-Node.

en: Done
sv: Klar

en: CollisionPolygon only serves to provide a collision shape to a CollisionObject derived node. Please only use it as a child of Area, StaticBody, RigidBody, KinematicBody, etc. to give them a shape.
sv: CollisionPolygon tjänar bara till att ge en kollisionsform till en CollisionObject-härledd nod. Använd endast det som ett barn till Area, StaticBody, RigidBody, KinematicBody, etc. för att ge dem en form.

en: An empty CollisionPolygon has no effect on collision.
sv: En tom CollisionPolygon har ingen effekt på kollision.

en: CollisionShape only serves to provide a collision shape to a CollisionObject derived node. Please only use it as a child of Area, StaticBody, RigidBody, KinematicBody, etc. to give them a shape.
sv: CollisionShape tjänar bara till att ge en kollisionsform till en CollisionObject-härledd nod. Använd endast det som ett barn till Area, StaticBody, RigidBody, KinematicBody, etc. för att ge dem en form.

en: Invalid animation: '%s'.
sv: Ogiltig animation: '%s'.

en: Nothing connected to input '%s' of node '%s'.
sv: Inget anslutet till inmatning '%s' av nod '%s'.

en: Add current color as a preset.
sv: Lägg till nuvarande färg som en förinställning.

en: Next
sv: Nästa

en: Previous
sv: Föregående

en: Alert!
sv: Varning!

en: Please Confirm...
sv: Vänligen Bekräfta...

en: Must use a valid extension.
sv: Måste använda en giltigt filändelse.

en: (Other)
sv: (Annat)

en: Reflections
sv: Reflektioner

en: Layer Names
sv: Skiktnamn

en: 2D Render
sv: 2D-Rendering

en: 3D Render
sv: 3D-Rendering

en: 2D Physics
sv: 2D-Fysik

en: 3D Physics
sv: 3D-Fysik

en: 2D Navigation
sv: 2D-Navigation

en: 3D Navigation
sv: 3D-Navigation

en: Invalid comparison function for that type.
sv: Ogiltig jämförelsefunktion för den typen.

en: PVS Logging
sv: PVS loggning
