grub-customizer - en to ar translation catalogue (47 entries)

en: Name the Entry
ar: اسم الدخول

en: cannot move this entry
ar: لا يمكن نقل هذا الدخول

en: Configuration has been saved
ar: تم حفظ الإعداد

en: updating configuration
ar: تحديث الإعداد

en: Grub Customizer is a graphical interface to configure the grub2/burg settings
ar: مُعدّل GRUB هو واجهة رسومية لإعداد GRUB2\burg

en: current
ar: الحالي

en: _Type:
ar: ال_نوع:

en: Entry editor
ar: محرر المدخلات

en: Other
ar: أخرى

en: _Partition
ar: _قسم

en: Path to iso file
ar: المسار لملف الآيسو

en: _Partition:
ar: _قسم:

en: Submountpoints:
ar: نقاط الضم الفرعية:

en: save this configuration
ar: حفظ هذه الإعدادات

en: Grub 2
ar: GRUB2

en: Mount failed!
ar: فشل في الضم !

en: umount failed!
ar: فشل إلغاء الضم !

en: This seems not to be a root file system (no fstab found)
ar: يبدو أنه ليس نظام الجذر (لم يُعثرعلى fstab)

en: Couldn't mount the selected partition
ar: غير قادر على ضم القسم المحدد

en: Couldn't umount the selected partition
ar: غير قادر على إلغاء ضم القسم المحدد

en: An error occurred
ar: حدث خطأ ما

en: please Inform the author about this problem. The following information could be helpful:
ar: الرجاء إبلاغ المؤلف عن هذه المشكلة. قد تكون المعلومات الأتية مفيدة :

en: continue (risk data loss)
ar: استمر (مخاطرة لفقد البيانات)

en: Install the bootloader to MBR and put some
    files to the bootloaders data directory
    (if they don't already exist).
ar: ثبّت محمل الإقلاع إلى MBR 
    وضع بعض الملفات في مجلد بيانات
     محمل الإقلاع (لو لم تكن موجودة)

en: _Device:
ar: ال_جهاز:

en: Install to MBR
ar: ثبت إلى MBR

en: The bootloader has been installed successfully
ar: تم تثبيت محمل الإقلاع بنجاح

en: Error while installing the bootloader
ar: حدث خطأ أثناء تثبيت محمل الإقلاع

en: installing the bootloader…
ar: تثبيت محمل الإقلاع...

en: Please type a device string!
ar: يرجى كتابة سلسلة الجهاز!

en: _File
ar: _ملف

en: _Edit
ar: _تحرير

en: _View
ar: _عرض

en: _Help
ar: _مساعدة

en: BURG found!
ar: العثور BURG!

en: advanced settings
ar: الإعدادات المتقدمة

en: The modifications you've done affects the visible entries. Please reload!
ar: التعديلات قمت به يؤثر على إدخالات مرئية. يرجى تحميل!

en: Script updates found. Click save to apply the changes!
ar: العثور على تحديثات النصي. انقر فوق حفظ لتطبيق التغييرات!

en: Remove selected entries (you can restore them from trash)
ar: إزالة الإدخالات المحددة (يمكنك استعادتها من سلة المهملات)

en: Move up the selected entry or script
ar: تتحرك صعودا دخول أو النصي المحدد

en: Move down the selected entry or script
ar: تتحرك نزولا أو النصي المحدد

en: remove this entry from the current submenu
ar: إزالة هذا الإدخال من القائمة الفرعية الحالية

en: add this entry to a new submenu
ar: إضافة هذا الإدخال إلى قائمة فرعية جديدة

en: Linux
ar: لينكس

en: Linux-ISO
ar: لينكس-آيزو

en: Chainloader
ar: Chainloader-لودر سلسلة

en: Memtest
ar: اختبارالذاكرة
