grub-customizer - en to sr translation catalogue (188 entries)

en: Name the Entry
sr: Назив уноса

en: cannot move this entry
sr: није могуће помакнути овај унос

en: Configuration has been saved
sr: Конфигурација ће бити сачувана

en: updating configuration
sr: ажурирање конфигурације

en: Grub Customizer is a graphical interface to configure the grub2/burg settings
sr: Grub Customizer је графичко окружење за конфигурисање grub2/burg подешавања

en: script
sr: скрипта

en: submenu
sr: подмени

en: placeholder
sr: резервација места

en: menuentry
sr: мени уноса

en: script: %1
sr: скрипта: %1

en: default name: %1
sr: подразумевани назив: %1

en: partition: %1
sr: партиција: %1

en: ISO-Image:
sr: ISO-слика:

en: Memtest-Image:
sr: Memtest-слика:

en: current
sr: тренутно

en: _Type:
sr: _Тип:

en: Boot sequence
sr: Boot секвенца

en: _Name:
sr: _Назив:

en: Error building boot sequence.
    Check parameters!
sr: Грешка при креирању boot секвенце.
    Проверите параметре!

en: Entry editor
sr: Уређивач уноса

en: Choose…
sr: Изабери

en: Other
sr: Остало

en: (script code)
sr: (код скрипте)

en: Choose file…
sr: Изаберите датотеку

en: _Partition
sr: _Партиција

en: _Initial ramdisk
sr: _Иницијализација ramdisk-а (initrd)

en: _Linux image
sr: _Linux slika

en: _Memtest image
sr: _Memtest slika

en: Path to iso file
sr: Путања до iso датотеке

en: Kernel params
sr: Параметри кернела

en: I_SO image
sr: I_SO слика

en: _Memtest-Image
sr: _Memtest-слика

en: _Partition:
sr: _Партиција:

en: Submountpoints:
sr: Тачке подмонтирања:

en: save this configuration
sr: сачувај ову конфигурацију

en: Mount failed!
sr: Монтирање није успело!

en: umount failed!
sr: демонтирање није успело!

en: This seems not to be a root file system (no fstab found)
sr: Изгледа да ово није корени систем датотека (root) , (fstab није пронађен)

en: Couldn't mount the selected partition
sr: Није могуће монтирање одабране партиције

en: Couldn't umount the selected partition
sr: Није могуће демонтирање одабране партиције

en: An error occurred
sr: Дошло је до грешке

en: please Inform the author about this problem. The following information could be helpful:
sr: молим, обавестите аутора о овом проблему. Следеће информације би биле од помоћи:

en: continue (risk data loss)
sr: настави (ризик од губитка података)

en: Install the bootloader to MBR and put some
    files to the bootloaders data directory
    (if they don't already exist).
sr: Инсталирај bootloader у MBR и стави неке
    податке у bootloader директотијум
    (ако већ не постоје).

en: _Device:
sr: _Уређај:

en: Install to MBR
sr: Инсталирај у MBR

en: The bootloader has been installed successfully
sr: Bootloader је инсталиан успешно

en: Error while installing the bootloader
sr: Грешка током инсталације bootloader-а

en: installing the bootloader…
sr: инсталирање bootloader-а

en: Please type a device string!
sr: Молим унесите ознаку уређаја!

en: _File
sr: _Датотека

en: _Edit
sr: _Уреди

en: _View
sr: _Приказ

en: _Help
sr: _Помоћ

en: _Install to MBR …
sr: _инсталирај у MBR

en: _Show details
sr: _Прикажи детаље

en: Show _hidden entries
sr: Прикажи _скривене уносе

en: _Group by Script
sr: _Групиши по скриптама

en: Show _Placeholders
sr: Прикажи _резервисана места

en: BURG found!
sr: BURG пронађен!

en: advanced settings
sr: напредна подешавања

en: The modifications you've done affects the visible entries. Please reload!
sr: Промене које сте учинили имају утицај на приказ. Молим поново учитајте!

en: Script updates found. Click save to apply the changes!
sr: Ажурирање скрипти је пронађено. Кликните на 'сачувај' да примените измене!

en: _List configuration
sr: _Листа конфигурација

en: Remove selected entries (you can restore them from trash)
sr: Уклони изабране уносе (можете их вратити из смећа)

en: Move up the selected entry or script
sr: Помакните горе изабрани унос или скрипту

en: Move down the selected entry or script
sr: Помакните доле изабрани унос или скрипту

en: remove this entry from the current submenu
sr: уклоните овај унос из тренутног подменија

en: add this entry to a new submenu
sr: додај овај унос у нови подмени

en: Reverts the list to the default order
sr: Враћа листу на подразумевани редослед

en: reloads the configuration. Unsaved changes will be preserved.
sr: поново учитај конфигурацију. Несачване измене ће бити сачуване.

en: Rename
sr: Преименуј

en: Move up
sr: Помери навише

en: Move down
sr: Помери наниже

en: Remove from submenu
sr: Уклони из подменија

en: Create submenu
sr: Креирај подмени

en: _Change Environment …
sr: _Измена окружења

en: Do you want to configure BURG instead of grub2?
sr: Зелите ли да подесите BURG уместо grub2?

en: _General settings
sr: _Општа подешавања

en: _Appearance settings
sr: _Подешавања изгледа

en: BURG Mode
sr: BURG Режим

en: Save configuration and generate a new %1
sr: Сачувај конфигурацију и направи нову %1

en: loading configuration…
sr: учитавање конфигурације

en: loading script %2/%3 (%1)
sr: учитавање скрипте %2/%3 (%1)

en: Proxy binary not found!
sr: Proxy бинаран није пронађен!

en: You will see all entries (uncustomized) when you run grub. This error accurs (in most cases), when you didn't install grub gustomizer currectly.
sr: Видећете све уносе (неприлагођене) када покренете GRUB. Ова грешка настаје (у већини случајева), када 'grub gustomizer' није коректно инсталиран.

en: (incoming Entries of %1)
sr: (долазни Уноси %1)

en: (incoming Entries)
sr: (долазни Уноси)

en: The saved configuration is not up to date!
sr: Сачуване конфигурације нису ажурне!

en: The generated configuration didn't equal to the saved configuration on startup. So what you see now may not be what you see when you restart your pc. To fix this, click update!
sr: Начињена конфигурација није једнака сачуваним конфигурацијама при покретању. Стога оно што видите сада можда нећете видети након поновног покретања рачунара. Да поправите ово, кликните на 'ажурирање'!

en: _Quit without update
sr: _Изађи без ажурирања

en: _Update & Quit
sr: _Ажурирај и изађи

en: Do you want to save your modifications?
sr: Да ли желите да сачувате ваше измене?

en: _Quit without saving
sr: _Изађи без чувања

en: _Save & Quit
sr: _Сачувај & Изађи

en: AND: your modifications are still unsaved, update will save them too!
sr: AND: ваше измене још увек нису сачуване, ажурирање ће сачувати и њих!

en: Failed saving grub configuration!
sr: Неуспешно снимање GRUB конфигурације!

en: The grub configuration cannot be saved
sr: GRUB конфигурација неће бити сачувана

en: Please take a look at the command line output below. If you think this is a bug of Grub Customizer, please create one at %1! Generally Grub Customizer should prevent errors like this.
sr: Молим погледајте излаз командне линије испод. Ако мислите да је грешка у Grub Customizer-у, направите један %1! Уопштено  Grub Customizer би требало спречити грешке попут ове.

en: %1 couldn't be executed successfully. error message:
     %2
sr: %1 не може се извршити успешно. Порука грешке:
     %2

en: Environment settings
sr: Подешавања окружења

en: Do you want to proceed without saving the current configuration?
sr: Желит ли наставити без чувања тренутне конфигурације?

en: There are unsaved modifications!
sr: Постоје несачуване измене!

en: Removing Script Code can cause problems when trying to boot entries relying on it. Are you sure you want to do it anyway?
sr: Уклањање кода скрипте може проузроковати проблеме при покушатју покретања boot уноса који се односе на њу. Сигурно то желите да урадите?

en: You're trying to remove an entry of the currently running system. Make sure there are other working entries of this system!
    If you just want to remove old kernels: The better way is uninstalling them instead of just hiding them in boot menu.
sr: Покушавате да уклоните унос на тренутно покренутом систему. Уверите се да ли постоји и други фунционалан уноси на систему!
    Ако само желите да уклоните старе кернеле (језгра): бољи начин је деинсталација, уместо да их сакријете у boot менију.

en: An menuentry which is visible at the grub menu and boots an operating system when activated.
sr: Ставка менија која се види у менију 'grub' и покреће оперативни систем биће активна.

en: A group of other operating systems. Grub shows it as a normal menuentry however when clicking it, it loads another menu which allows you to choose one the the containing menuentries.
sr: Група других оперативних система. GRUB их приказује као нормалне уносе менија, али када кликнете на њих отвара се други мени који вам омогућава избор садржаја менија.

en: There are two types of this special entry: Incoming entries are the place where Grub Customizer places new operating systems which are found by grub but still not configured using Grub Customizer. The Script code is code generated by grub which doesn't look like an menuentry. In most cases it's used to configure grub. You should only touch it when knowing what it does. Placeholders are hidden by default.
sr: Постоје две врсте посебних уноса: Долазни унос је место где Grub Customizer смешта нови оперативни систем који је пронашао 'grub', али још увек није конфигурисан Grub Customizer-ом. Код скрипте, је код генерисан од 'grub'-а који не изгледа као мени уноса. У већини случајева користи се за конфигурацију 'grub'-а. Требали би га користити само када знате чему служи. Позиције места су скривене по стандардном подешавању.

en: Scripts are generating menuentries. So every menuentry belongs to a script. They are shown as top level groups when activated. However in contrast to submenus they aren't shown at the boot menu.
sr: Скрипте генеришу меније уноса. Стога сваки мени уноса припада скрипти. Они су приказани на врху групе када су активни. Међутим, за разлику од подменија они нису приказани у менију за покретање (boot menu).

en: About the entry types
sr: О типовима уноса

en: Are you sure?
sr: Јесте ли сигурни?

en: This removes all your list modifications of the bootloader menu!
sr: Ово ће уклонити вашу целу листу измена у 'bootloader' менију!

en: pre_defined:
sr: пре_дефинисано:

en: previously _booted entry
sr: претходно_покренути унос

en: default entry
sr: подразумевани унос

en: visibility
sr: приказ

en: show menu
sr: прикажи мени

en: kernel parameters
sr: параметри кернела

en: generate recovery entries
sr: генериши ставке за опоравак

en: look for other operating systems
sr: види друге оперативне системе

en: custom resolution:
sr: прилагођење резолуције:

en: settings
sr: подешавања

en: _General
sr: _Опште

en: A_ppearance
sr: И_зглед

en: _Advanced
sr: _Напредно

en: is active
sr: је активно

en: name
sr: назив

en: value
sr: вредност

en: Boot default entry after %1 Seconds
sr: Покрени задани унос након %1 секунди

en: (first entry)
sr: (први унос)

en: (other…)
sr: (остали   )

en: This option doesn't work when the "os-prober" script finds other operating systems. Disable "%1" if you don't need to boot other operating systems.
sr: Ова опција не ради док "os-prober" скрипта претражује остале оперативне системе. Онемогући "%1" ако немате потребу да покренете друге оперативне системе.

en: This option allows choosing the operating system which should be selected when booting. By default this always is the first one. This option means that the default entry selection stays the same when placing other operating systems there.
    
    In contrast to the first option the other choices are referenced by name. So the default system isn't changed when moving to another position.
    
    If you want to use another reference like "always point to the second entry" you can use the last option which allows typing a custom reference. Usage examples:
     1 = "always point to the second entry" (counting starts by 0)
     test>0 = "always point to the first entry of a submenu named test"
sr: Ова опција омогућава избор оперативног система, који од њих ће бити изабран код покретања. Уобичајено то је увек први. Ова опција значи да подразумевани изабрани унос остаје исти, до постављања другог оперативног система на  то место.
    
    За разлику од прве опције остали избори се наводе по имену. Тако да подразумевани систем не мења место када се померите на неки други.
    
    Ако желите да користите неку другу одредницу, као "увек упути на други унос" можете да користите задњу опцију која омогућује прилагођено уписивање уноса. Примери коришћења:
     1 = "увек упути на други унос" (рачунајући звездице од 0)
      test>0 = "увек упути на први унос подменија под називом тест"

en: white
sr: бела

en: yellow
sr: жута

en: light-cyan
sr: светло-цијан

en: cyan
sr: цијан

en: light-blue
sr: светло-плава

en: blue
sr: плава

en: light-green
sr: светло-зелена

en: green
sr: зелена

en: light-magenta
sr: светло-љубичаста

en: magenta
sr: љубичаста

en: light-red
sr: светло-црвена

en: red
sr: црвена

en: brown
sr: браон

en: light-gray
sr: светло-сива

en: dark-gray
sr: тамно-сива

en: transparent
sr: прозирно

en: black
sr: црна

en: _Load file:
sr: _Учитај датотрку:

en: _Theme:
sr: _Тема:

en: background image
sr: слика позадине

en: Please choose a background image!
sr: Изаберите слику позадине!

en: _Font
sr: _Фонт

en: choose theme file
sr: изаберите датотеку теме

en: Theme contents
sr: Садржај теме

en: Custom Theme settings
sr: Прилагођење теме подешавања

en: Normal: Font
sr: Уобичајени: Фонт

en: Normal: Background
sr: Уобичајена: Позадина

en: Highlighted: Font
sr: Наглашени: Фонт

en: Highlighted: Background
sr: Наглашена: Позадина

en: File
sr: Датотека

en: add theme
sr: додај тему

en: delete this theme
sr: обриши ову тему

en: Archive files
sr: Архиве

en: All files
sr: Све датотеке

en: remove font
sr: уклони фонт

en: remove background
sr: уклони позадину

en: (Custom Settings)
sr: (Прилагођење Подешавања)

en: The chosen file cannot be loaded as theme
sr: Изабрана датотека не може бити учитана као тема

en: The given filename cannot be used
sr: Задани назив датотеке не може се користити

en: This theme doesn't contain a %1. Please look for the config file and rename it to "%1"!
sr: Ова тема не садржи %1. Погледајте конфигурациону датотеку и преименујте је у "%1"!

en: Saving of themes didn't succeed completely!
sr: Чување тема није успело у потпуности!

en: File replacement failed. Please select a theme file first!
sr: Замена датотеке неуспешна. Молим изаберите прво датотеку теме!

en: filename
sr: назив датотеке

en: please note: large fonts on low boot screen resolutions can corrupt the boot screen
    Because this problem depends on chosen font, it isn't possible to define a general maximum. When you're trying to select a larger font, please do it in small steps (rebooting and checking the results).
    The problem occurs when the grub gui elements (borders, description) won't fit into screen. So while there's enough vertical space you can try a larger font. The mass of menuentries is not a problem - they are scrolled if required.
    
    The corruption results in a endless loading time of grub2. You need a live cd to fix this:
     * delete the font from (MOUNT)/boot/grub/unicode.pf2
     * reboot your system (menu should show up with default fonts)
     * open /etc/default/grub with root permissions and place a '#' in front of the line containing GRUB_FONT
     * then run grub customizer to choose the font used before
sr: напомена: већи фонтови на нижим резолуцијама екрана могу покварит 'boot' приказ
    Зато што тај проблем зависи од изабраног фонта, није могуће одредити га као општи максимум. Када покушатвате да одаберете већи фонт, учините то у мањим корацима (поново покрените систем и проверите резултате).
    Проблем настаје када елементи 'grub' графичког окружења (ивице, описии) не могу стати у екран. Стога док постоји довољно вертикалног простора, можете пробати да увећате фонт. Многобројност менија није проблем - јер се они померају по потреби.
    
    Неисправни подаци могу довести до бескрајног времена учитавања grub2. Да би то поправили потрбан вам је неки live-cd:
     * обришите фонт из (MOUNT)/boot/grub/unicode.pf2
     * поново покрените ваш систем (мени би требало да се појаве са стандардним фонтовима)
     * отворите  /etc/default/grub  са root привилегијама, и ставите '#' на почетак реда који садржи GRUB_FONT
     * затим покрените 'grub customizer' да одаберете фонт који сте користили пре

en: Grub fonts can be harmful (Info)
sr: Grub фонтови могу изазвати проблеме (информација)

en: Are you sure you want to remove this theme
sr: Сигурно желите да уклоните ову тему

en: Alternatively to the simple theme method which provides some options like color, wallpaper and font you can install complex theme packages to get an even better looking boot menu.
    
    There are several download sources like this thread at ubuntuforums.org:
    <a href='%1'>%1</a> (needs account)
    or search for '%2' at <a href='%3'>%3</a>
    
    Just download such a package (which is in tar.gz format in most cases) and add it to the list of available themes by using the add button next to the theme chooser.
    
    After changing the theme you'll see a simple editor which gives a preview of images and allows some file management. Modified theme contents will be saved when you're pressing the save button.
sr: Алтернативно једноставнији начин избора теме која пружа неке опције као што су боје, позадина и фонт, је инсталација  пакете тема да  добитијете још лепши изглед менија за покретање система.
    
    Постоји више извора преузимања попут овог на ubuntuforums.org:
    <a href='%1'>%1</a> (потребан је налог)
    или потражите '%2' at <a href='%3'>%3</a>
    
    Једноставно преузмите неки пакет (који је у 'tar.gz' формату у већини случајева) и додајте га у листу доступних тема користећи дугме 'додај' из бирача тема.
    
    Након промене теме видећете једноставан едитор који вам даје преглед слика и омогућава једноставно управљање датотекама. Модификовани садржај теме биће сачуван када притиснете дугме 'сачувај'.

en: Add entry from trash
sr: Додај унос из смећа

en: Removed items
sr: Уклоњене ставке

en: _Restore
sr: _Врати

en: Restore selected entries
sr: Врати изабране уносе

en: permanently delete selected entries
sr: трајно обриши изабране уносе

en: delete entries permanently - this action is available on custom entries only
sr: обриши уносе трајно - ова радња је доступан само на прилагођеним уносима

en: This deletes the following entries:
sr: Ово брише следеће уносе:

en: Linux
sr: Линукс
