hitori master - en to cs translation catalogue (40 entries)

note: (itstool) path: info/desc
en: Changing how the game appears and plays.
cs: Změna vzhledu a způsobu hraní.

note: (itstool) path: page/title
en: Customizing the Game
cs: Přizpůsobení hry

note: (itstool) path: page/p
en: The game can be customized by changing the board size — boards from 5–10 cells square are allowed.
cs: Hru si lze přizpůsobit změnou velikosti hrací desky — dovolené jsou čtvercové hrací desky o rozměrech 5 až 10 políček.

note: (itstool) path: page/p
en: To change the board size, press the menu button in the top-right corner of the window, and select an option from <gui style="menuitem">Board Size</gui>. <app>Hitori</app> will ask if you want to stop the current game if you’re in the middle of one, then start a new game with the requested board size.
cs: Pokud chcete změnit velikost hrací desky, zmáčkněte tlačítko nabídky v pravém horním rohu okna a vyberte <gui style="menuitem">Velikost hrací desky</gui>. V případě, že máte rozehranou hru, dotáže se <app>Hitori</app>, jestli ji má ukončit a po té spustí novou hru s požadovanými rozměry hrací desky.

note: (itstool) path: info/desc
en: Introduction to the game of Hitori.
cs: Úvod do hry Hitori.

note: (itstool) path: page/title
en: Hitori the Game
cs: Hra Hitori

note: (itstool) path: page/p
en: Hitori is a small logic puzzle in a similar vein to the more popular Sudoku. In the game, the player starts with a square board of numbers, and has to <em>paint out</em> cells until there are no duplicate numbers in each row and column. The following rules apply:
cs: Hitori je malý logický hlavolam podobné povahy jako populárnější Sudoku. Hráč začíná hru s čtvercovou hrací deskou s čísly a musí <quote>zatřít</quote> políčka tak, aby se v žádném řádku ani sloupci žádné číslo neopakovalo. Platí přitom následující pravidla:

note: (itstool) path: item/p
en: There must only be one of each number in the unpainted cells in each row and column.
cs: V každém řádku i sloupci se musí v nezatřených políčkách vyskytovat každé číslo jen jednou.

note: (itstool) path: item/p
en: No painted cell may be adjacent to another, vertically or horizontally.
cs: Žádná zatřená políčka nesmí navzájem svisle nebo vodorovně sousedit.

note: (itstool) path: item/p
en: All the unpainted cells must be joined together vertically and horizontally in one group.
cs: Všechna nezatřená políčka musí být spolu svisle nebo vodorovně propojená do jedné skupiny.

note: (itstool) path: page/p
en: These are the only three rules of the game, and so there may well be multiple solutions to a Hitori puzzle board.
cs: Musí se dodržovat pouhá tři pravidla, a tak je dost dobře možné, že může mít dané rozložení hrací desky Hitori více řešení.

note: (itstool) path: figure/title
en: Main game window
cs: Hlavní okno hry

note: (itstool) path: figure/desc
en: <app>Hitori</app> main window
cs: Hlavní okno hry <app>Hitori</app>

[ctx: _]
note: (itstool) path: figure/media This is a reference to an external file such as an image or video. When the file changes, the md5 hash will change to let you know you need to update your localized copy. The msgstr is not used at all. Set it to whatever you like once you have updated your copy of the fi
en: external ref='figures/hitori_main_window.png' md5='7aa0ef330099fdc2b2d9b93b19393033'
cs: external ref='figures/hitori_main_window.png' md5='87d45985011fb154102fc63cc1e30d9d'

note: (itstool) path: media/p
en: <app>Hitori</app> main window.
cs: Hlavní okno hry <app>Hitori</app>.

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Hitori Help
cs: Nápověda ke hře Hitori

[ctx: text]
note: (itstool) path: info/title
en: Hitori Help
cs: Nápověda ke hře Hitori

[ctx: link]
note: (itstool) path: info/title
en: Hitori Help
cs: Nápověda ke hře Hitori

note: (itstool) path: credit/years
en: 2008–2010, 2019
cs: 2008 – 2010, 2019

note: (itstool) path: license/p
en: This work is licensed under a <link href="http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/">Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported License</link>.
cs: Práce je licencována pod licencí <link href="http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/">Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported License</link>.

note: (itstool) path: page/title
en: <_:media-1/> Hitori Help
cs: <_:media-1/> Nápověda ke hře Hitori

note: (itstool) path: section/title
en: Basic Gameplay &amp; Usage
cs: Základy hraní a použití

note: (itstool) path: section/title
en: Tips &amp; Tricks
cs: Tipy a triky

note: (itstool) path: license/p
en: This work is licensed under a <_:link-1/>.
cs: Tato práce je licencována pod <_:link-1/>.

note: (itstool) path: info/desc
en: Using <app>Hitori</app> to play a game.
cs: Použití <app>Hitori</app> k hraní hry.

note: (itstool) path: page/title
en: Playing a Game
cs: Jak hrát

note: (itstool) path: page/p
en: To start a new game, press the menu button in the top-right corner of the window, and select <gui style="menuitem">New Game</gui>. If you are already playing a game, <app>Hitori</app> will ask if you want to stop the current game.
cs: Novou hru spustíte volbou zmáčknutím tlačítka nabídky v pravém horním rohu okna a následným vybráním <gui style="menuitem">Nová hra</gui>. Pokud už máte rozehranou hru, <app>Hitori</app> se vás dotáže, jestli chcete současnou hru ukončit.

note: (itstool) path: page/p
en: To paint a cell, click on it; to unpaint it again, click on it again. When cells are painted such that none of the three rules are broken, the game will end and the board may no longer be manipulated.
cs: Políčko zatřete tím, že na něj klikněte. Zatření políčka zrušíte opětovným kliknutím na něj. Až jsou políčka zatřená tak, že neporušují žádné ze tří pravidel, hra končí a na hrací desce nelze nadále dělat žádné změny.

note: (itstool) path: page/p
en: <app>Hitori</app> also allows you to tag cells for your own reference when solving a board. This can be achieved by holding <key>Ctrl</key> or <key>Shift</key> and clicking on a cell. They both tag cells differently, and cells can be tagged in both manners at the same time. Tagged cells can be un-tagged by clicking on them again while holding either <key>Ctrl</key> or <key>Shift</key> again.
cs: <app>Hitori</app> vám také umožňuje si pro své potřeby při řešení políčka označovat. Dělá se to podržením klávesy <key>Ctrl</key> nebo <key>Shift</key> a kliknutím na políčko. Obě označení se liší a mohou být u stejného políčka použita i naráz. Označení zrušíte opětovným kliknutím za současného přidržení <key>Ctrl</key> nebo <key>Shift</key>.

note: (itstool) path: media/span
en: Undo
cs: Zpět

note: (itstool) path: media/span
en: Redo
cs: Znovu

note: (itstool) path: page/p
en: To undo or redo a move, press <gui style="button"><_:media-1/></gui> or <gui style="button"><_:media-2/></gui> in the header bar. You may undo or redo as many moves as you like without restriction.
cs: Pokud chcete vrátit tah zpět nebo jej provést znovu, zmáčkněte <gui style="button"><_:media-1/></gui> nebo <gui style="button"><_:media-2/></gui> v záhlavní liště.Vracet zpět a znovu provádět můžete libovolný počet tahů bez omezení.

note: (itstool) path: media/span
en: Hint
cs: Rada

note: (itstool) path: page/p
en: To get a hint on which cells to paint out, press <gui style="button"><_:media-1/></gui> in the header bar. A cell will be hinted with a flashing red outline. This shows that the current status of the cell (painted or unpainted) is incorrect, and should be changed for the game to be won.
cs: Pokud chcete radu, které políčko zatřít, zmáčkněte <gui style="button"><_:media-1/></gui> v záhlavní liště. Políčko se zvýrazní blikajícím červeným obrysem. To naznačuje, že současný stav políčka (zatřené nebo nezatřené) je nesprávný a pro vítězné dokončení hry by měl být změněn.

note: (itstool) path: info/desc
en: Strategies for playing Hitori.
cs: Strategie pro hraní Hitori.

note: (itstool) path: page/title
en: Gameplay Strategies
cs: Herní strategie

note: (itstool) path: page/p
en: Hitori is quite similar to Sudoku, in that it takes logical deduction to work out which cells to paint out. One strategy is to use <key>Shift</key>-clicking to tag all the repeated numbers in each <em>column</em>, then use <key>Ctrl</key>-clicking to tag all the repeated numbers in each <em>row</em>.
cs: Hra Hitori je trochu podobná Sudoku, také vyžaduje logickou dedukci k určení, která políčka zatřít. Jednou ze strategií je použít klikání spolu s klávesou <key>Shift</key> k označení všech čísel, která se v jednotlivých <em>sloupcích</em> opakují, a s klávesou <key>Ctrl</key> k označení těch, která se opakují v jednotlivých <em>řádcích</em>.

note: (itstool) path: page/p
en: Once this is done for the entire board, the cells which have been tagged both ways are good candidates for painting, although not always. When painting a cell, un-tagging the other cells with the same number in the same row and column as that cell is a good way to keep track of which cells are still violating <link xref="game">rule 1 of Hitori</link>.
cs: Až to uděláte na celé desce, budou některá políčka označena oběma způsoby a ty jsou horkými kandidáty na zatření, ale naplatí to vždy. Když políčko zatíráte, zrušte označení všech políček se stejným číslem v příslušném řádku a sloupci, tak si udržíte přehled, které buňky stále porušují <link xref="game">pravidlo 1 hry Hitori</link>.

note: (itstool) path: page/p
en: Always bear in mind that rule 2 of Hitori means that two adjacent cells can’t both be painted. <app>Hitori</app> will highlight in red the cells which violate rule 2. Similarly, groups of cells which violate rule 3 by separating one or more unpainted cells from the other unpainted cells will be highlighted in red.
cs: Stále mějte na paměti také pravidlo číslo 2 hry <app>Hitori</app>, že nesmí být zatřeny naráz sousedící políčka. Políčka, která druhé pravidlo poruší, budou zvýrazněna červeně. Stejně tak budou červeně zvýrazněny skupiny políček, které porušují pravidlo číslo 3 oddělením jednoho nebo více nezatřených políček od jiných nezatřených políček.

note: (itstool) path: page/p
en: If you get stuck at any point, press <gui style="button">Hint</gui> in the header bar for <app>Hitori</app> to hint a cell which should be painted or unpainted to move closer to a solution.
cs: Pokud budete v nějakém bodě v koncích, zmáčkněte <gui style="button">Rada</gui> v záhlavní liště a aplikace <app>Hitori</app> vám označí políčko, které by se mělo zatřít nebo očistit, a tím vám pomůže přiblížit se k řešení.
