hitori master - en to hu translation catalogue (39 entries)

note: (itstool) path: info/desc
en: Changing how the game appears and plays.
hu: A játék megjelenésének és menetének megváltoztatása

note: (itstool) path: page/title
en: Customizing the Game
hu: A játék személyre szabása

note: (itstool) path: page/p
en: The game can be customized by changing the board size — boards from 5–10 cells square are allowed.
hu: A játék a tábla méretének módosításával szabható személyre - 5-10 cellás négyzet táblák használhatók.

note: (itstool) path: page/p
en: To change the board size, press the menu button in the top-right corner of the window, and select an option from <gui style="menuitem">Board Size</gui>. <app>Hitori</app> will ask if you want to stop the current game if you’re in the middle of one, then start a new game with the requested board size.
hu: A tábla méretének módosításához nyomja meg az ablak jobb felső sarkában lévő menügombot, és válasszon egy lehetőséget a <gui style="menuitem">Táblaméret</gui> menüpont alatt. Ha éppen játék közben van, a <app>Hitori</app> meg fogja kérdezni, hogy leállítja-e az aktuális játékot és újat indít a kért táblamérettel.

note: (itstool) path: info/desc
en: Introduction to the game of Hitori.
hu: Bevezetés a Hitori játékba.

note: (itstool) path: page/title
en: Hitori the Game
hu: Hitori, a játék

note: (itstool) path: page/p
en: Hitori is a small logic puzzle in a similar vein to the more popular Sudoku. In the game, the player starts with a square board of numbers, and has to <em>paint out</em> cells until there are no duplicate numbers in each row and column. The following rules apply:
hu: A Hitori egy kis logikai fejtörő a népszerűbb Sudokuhoz hasonlóan. A játékban a játékos egy négyzet alakú számtáblával indul, és <em>ki kell festenie</em> a cellákat, amíg nem maradnak többször szereplő számok az egyes sorokban és oszlopokban. A következők a szabályok:

note: (itstool) path: item/p
en: There must only be one of each number in the unpainted cells in each row and column.
hu: A sorokban és oszlopokban kifestetlen cellákban minden számból csak egy lehet.

note: (itstool) path: item/p
en: No painted cell may be adjacent to another, vertically or horizontally.
hu: A kifestett cellák nem lehetnek vízszintesen vagy függőlegesen szomszédosak.

note: (itstool) path: item/p
en: All the unpainted cells must be joined together vertically and horizontally in one group.
hu: Minden kifestetlen cellának össze kell kapcsolódnia vízszintesen és függőlegesen egy csoportba.

note: (itstool) path: page/p
en: These are the only three rules of the game, and so there may well be multiple solutions to a Hitori puzzle board.
hu: A játéknak csak ez a három szabálya van, így több megoldása is lehet egy-egy Hitori fejtörőtáblának.

note: (itstool) path: figure/title
en: Main game window
hu: Fő játék ablak

note: (itstool) path: figure/desc
en: <app>Hitori</app> main window
hu: <app>Hitori</app> főablak

note: (itstool) path: media/p
en: <app>Hitori</app> main window.
hu: <app>Hitori</app> főablak.

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Hitori Help
hu: Hitori súgó

[ctx: text]
note: (itstool) path: info/title
en: Hitori Help
hu: Hitori súgó

[ctx: link]
note: (itstool) path: info/title
en: Hitori Help
hu: Hitori súgó

note: (itstool) path: license/p
en: This work is licensed under a <link href="http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/">Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported License</link>.
hu: Ez a munka a <link href="http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/">Creative Commons Nevezd meg!-Így add tovább! 3.0 Ne változtasd! licenc</link> alatt érhető el.

note: (itstool) path: page/title
en: <_:media-1/> Hitori Help
hu: <_:media-1/> Hitori súgó

note: (itstool) path: section/title
en: Basic Gameplay &amp; Usage
hu: Alapvető játékmenet és használat

note: (itstool) path: section/title
en: Tips &amp; Tricks
hu: Tippek és trükkök

note: (itstool) path: p/link
en: Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported License
hu: Creative Commons Nevezd meg!-Így add tovább! 3.0 átíratlan licenc

note: (itstool) path: license/p
en: This work is licensed under a <_:link-1/>.
hu: Ez a mű a <_:link-1/> feltételei szerint terjeszthető.

note: (itstool) path: info/desc
en: Using <app>Hitori</app> to play a game.
hu: A <app>Hitori</app> játék használata.

note: (itstool) path: page/title
en: Playing a Game
hu: Játékmenet

note: (itstool) path: page/p
en: To start a new game, press the menu button in the top-right corner of the window, and select <gui style="menuitem">New Game</gui>. If you are already playing a game, <app>Hitori</app> will ask if you want to stop the current game.
hu: Új játék indításához nyomja meg az ablak jobb felső sarkában lévő menügombot, és válassza az <gui style="menuitem">Új játék</gui> menüpontot. Ha már játszik, a <app>Hitori</app> meg fogja kérdezni, hogy leállítja-e az aktuális játékot.

note: (itstool) path: page/p
en: To paint a cell, click on it; to unpaint it again, click on it again. When cells are painted such that none of the three rules are broken, the game will end and the board may no longer be manipulated.
hu: Egy cella kifestéséhez kattintson rá. A kifestés megszüntetéséhez kattintson rá újra. Amikor a cellák úgy vannak kifestve, hogy a három szabály egyike sem sérül, a játék befejeződik és a tábla már nem lesz módosítható.

note: (itstool) path: page/p
en: <app>Hitori</app> also allows you to tag cells for your own reference when solving a board. This can be achieved by holding <key>Ctrl</key> or <key>Shift</key> and clicking on a cell. They both tag cells differently, and cells can be tagged in both manners at the same time. Tagged cells can be un-tagged by clicking on them again while holding either <key>Ctrl</key> or <key>Shift</key> again.
hu: A <app>Hitori</app> lehetővé teszi a tábla megoldása közben a cellák felcímkézését saját jegyzettel. Ez a <key>Ctrl</key> vagy <key>Shift</key> billentyű lenyomva tartása közbeni cellára kattintással érhető el. A két billentyű eltérően címkézi fel a cellákat, és a cellák egyszerre mindkét módon felcímkézhetők. A cellák felcímkézése megszüntethető, ha a <key>Ctrl</key> vagy <key>Shift</key> nyomva tartása közben újra rájuk kattint.

note: (itstool) path: media/span
en: Undo
hu: Visszavonás

note: (itstool) path: media/span
en: Redo
hu: Mégis

note: (itstool) path: page/p
en: To undo or redo a move, press <gui style="button"><_:media-1/></gui> or <gui style="button"><_:media-2/></gui> in the header bar. You may undo or redo as many moves as you like without restriction.
hu: Egy lépés visszavonásához vagy ismételt végrehajtásához nyomja meg a fejlécsávon lévő <gui style="button"><_:media-1/></gui> vagy <gui style="button"><_:media-2/></gui> gombot. Korlátlan számú lépést vonhat vissza vagy hajthat végre ismét.

note: (itstool) path: media/span
en: Hint
hu: Javaslat

note: (itstool) path: page/p
en: To get a hint on which cells to paint out, press <gui style="button"><_:media-1/></gui> in the header bar. A cell will be hinted with a flashing red outline. This shows that the current status of the cell (painted or unpainted) is incorrect, and should be changed for the game to be won.
hu: A kifestendő cellákkal kapcsolatos javaslatért nyomja meg a fejlécsávon lévő <gui style="button"><_:media-1/></gui> gombot. Egy cella villogó vörös körvonallal kerül kiemelésre. Ez jelzi, hogy a cella aktuális állapota (kifestett vagy sem) helytelen, és meg kell változtatni a játék megnyeréséhez.

note: (itstool) path: info/desc
en: Strategies for playing Hitori.
hu: Stratégiák a Hitori játékhoz.

note: (itstool) path: page/title
en: Gameplay Strategies
hu: Játékmenet stratégiák

note: (itstool) path: page/p
en: Hitori is quite similar to Sudoku, in that it takes logical deduction to work out which cells to paint out. One strategy is to use <key>Shift</key>-clicking to tag all the repeated numbers in each <em>column</em>, then use <key>Ctrl</key>-clicking to tag all the repeated numbers in each <em>row</em>.
hu: A Hitori meglehetősen hasonló a Sudokuhoz, amennyiben logikai következtetéssel lehet meghatározni a kifestendő cellákat. Az egyik stratégia szerint a <key>Shift</key> és kattintás használatával felcímkézzük az ismétlődő számokat az egyes <em>oszlopokban</em>, majd a <key>Ctrl</key> és kattintás használatával felcímkézzük az ismétlődő számokat az egyes <em>sorokban</em>.

note: (itstool) path: page/p
en: Once this is done for the entire board, the cells which have been tagged both ways are good candidates for painting, although not always. When painting a cell, un-tagging the other cells with the same number in the same row and column as that cell is a good way to keep track of which cells are still violating <link xref="game">rule 1 of Hitori</link>.
hu: Miután ez megvan a teljes táblán, a mindkét módon felcímkézett cellák jó jelöltek a kifestéshez, noha nem mindig. Egy cella kifestésekor az ugyanabban a sorban és oszlopban azonos számot tartalmazó cellák felcímkézésének megszüntetése jó módszer azon cellák nyilvántartására, amelyek még mindig megsértik a <link xref="game">Hitori 1. szabályát</link>.

note: (itstool) path: page/p
en: Always bear in mind that rule 2 of Hitori means that two adjacent cells can’t both be painted. <app>Hitori</app> will highlight in red the cells which violate rule 2. Similarly, groups of cells which violate rule 3 by separating one or more unpainted cells from the other unpainted cells will be highlighted in red.
hu: Mindig tartsa szem előtt a Hitori 2. szabályát, miszerint két szomszédos cella nem lehet egyszerre kifestve. A <app>Hitori</app> vörössel emeli ki a 2. szabályt megsértő cellákat. Hasonlóan a 3. szabályt a kifestetlen cellák többi kifestetlen cellától való elválasztásával megsértő cellák is vörössel lesznek kiemelve.

note: (itstool) path: page/p
en: If you get stuck at any point, press <gui style="button">Hint</gui> in the header bar for <app>Hitori</app> to hint a cell which should be painted or unpainted to move closer to a solution.
hu: Ha bármikor elakad, válassza a fejlécsávon lévő <gui style="button">Javaslat</gui> menüpontot, hogy a <app>Hitori</app> kiemeljen egy cellát, amelynek kifestésével vagy kifestésének törlésével közelebb lehet jutni a megoldáshoz.
