IBus - en to fi translation catalogue (108 entries)

note: Translators: Here “Preload” is a verb
en: Preload engines
fi: Esikuormita koneet

note: Translators: Tooltip for the button “Preload Engines”
en: Preload engines during ibus starts up
fi: Esikuormita koneet kun ibus käynnistyy

en: Engines order
fi: Koneiden järjestys

en: Saved engines order in input method list
fi: Syöttömetodilistaan tallennettu koneiden järjestys

en: Saved version number
fi: Tallennettu versionumero

en: Use xmodmap
fi: Käytä xmodmapia

en: Use system keyboard layout
fi: Käytä järjestelmän näppäimistön asettelua

en: Use system keyboard (XKB) layout
fi: Käytä järjestelmän näppäimistön (XKB) asettelua

en: Share the same input method among all applications
fi: Jaa sama syötetapa kaikkien sovellusten välillä

en: Enable input method by default
fi: Käytä syötetapaa oletuksena

en: Enable shortcut keys
fi: Käytä pikanäppäimiä

en: Disable shortcut keys
fi: Poista pikanäppäimet käytöstä

en: Auto hide
fi: Automaattinen piilotus

en: Language panel position
fi: Kielipaneelin sijainti

en: Show icon on system tray
fi: Näytä kuvake ilmoitusalueella

en: Show input method name
fi: Näytä syötetavan nimi

en: Show input method name on language bar
fi: Näytä syötetavan nimi kielipalkissa

en: RGBA value of XKB icon
fi: XKB-kuvakkeen RGBA-arvo

en: Use custom font
fi: Käytä omavalintaista fonttia

en: Custom font
fi: Omavalintainen fontti

en: Copyright (c) 2007-2010 Peng Huang
    Copyright (c) 2007-2010 Red Hat, Inc.
fi: Tekijänoikeus (c) 2007-2010 Peng Huang
    Tekijänoikeus (c) 2007-2010 Red Hat, Inc.

en: Other
fi: Muu

en: Select a language
fi: Valitse kieli

en: _Cancel
fi: _Peru

en: More…
fi: Lisää…

en: About
fi: Tietoja

en: _Close
fi: _Sulje

en: Language: %s
fi: Kieli: %s

en: Keyboard layout: %s
fi: Näppäimistön asettelu: %s

en: Author: %s
fi: Tekijä: %s

en: Description:
fi: Kuvaus:

en: Select an input method
fi: Valitse syötetapa

note: add button
en: _Add
fi: _Lisää

note: create im name & icon column
en: Input Method
fi: Syötetapa

en: IBus Preferences
fi: IBus-asetukset

en: Set IBus Preferences
fi: Määritä IBusin asetukset

en: Keyboard shortcuts
fi: Pikanäppäimet

en: Key code:
fi: Avain koodi:

en: Modifiers:
fi: Muokkaajat:

note: apply button
en: _Apply
fi: _Toteuta

note: delete button
en: _Delete
fi: _Poista

en: The IBus daemon is not running. Do you wish to start it?
fi: IBus-taustapalvelu ei ole käynnissä. Haluatko käynnistää sen?

en: IBus has been started! If you cannot use IBus, add the following lines to your $HOME/.bashrc; then relog into your desktop.
      export GTK_IM_MODULE=ibus
      export XMODIFIERS=@im=ibus
      export QT_IM_MODULE=ibus
fi: IBus on käynnistetty! Jos et voi käyttää IBusia, lisää seuraavat rivit $HOME/.bashrc-tiedostoon ja kirjaudu uudelleen.
      export GTK_IM_MODULE=ibus
      export XMODIFIERS=@im=ibus
      export QT_IM_MODULE=ibus

en: Horizontal
fi: Vaakasuora

en: Vertical
fi: Pystysuora

en: Top left corner
fi: Vasen yläkulma

en: Top right corner
fi: Oikea yläkulma

en: Bottom left corner
fi: Vasen alakulma

en: Bottom right corner
fi: Oikea alakulma

en: Custom
fi: Mukautettu

en: Do not show
fi: Älä näytä

en: Hide automatically
fi: Piilota automaattisesti

en: Always
fi: Aina

en: Next input method:
fi: Seuraava syötetapa:

en: Previous input method:
fi: Edellinen syötetapa:

en: Enable or disable:
fi: Ota käyttöön tai poista käytöstä:

en: Enable:
fi: Ota käyttöön:

en: Disable:
fi: Poista käytöstä:

en: <b>Keyboard Shortcuts</b>
fi: <b>Pikanäppäimet</b>

en: Set the behavior of ibus how to show or hide language bar
fi: Määritä miten ibus näyttää tai piilotaa kielivalikon

en: Show property panel:
fi: Näytä ominaisuuspaneeli:

en: Language panel position:
fi: Kielipaneelin sijainti:

en: Use custom font:
fi: Käytä mukautettua fonttia:

en: <b>Font and Style</b>
fi: <b>Fontti ja tyyli</b>

en: General
fi: Yleiset

en: _Remove
fi: P_oista

en: _Up
fi: _Ylös

en: _Down
fi: _Alas

en: _About
fi: _Tietoja

en: Show information of the selected input method
fi: Näytä tietoja valitusta syötetavasta

en: _Preferences
fi: _Asetukset

en: Show setup of the selected input method
fi: Näytä valitun syötetavan asetukset

en: <small><i>The active input method can be switched around from the selected ones in the above list by pressing the keyboard shortcut keys or clicking the panel icon.</i></small>
fi: <small><i>Aktiivinen syötetapa voidaan vaihtaa valitusta ylläolevasta listasta painamalla pikanäppäiimä tai klikkaamalla paneelin kuvaketta. </i></small>

en: Emoji annotation:
fi: Hymiöannotaatio:

en: Unicode font:
fi: Unicode fontti:

en: <b>Keyboard Layout</b>
fi: <b>Näppäimistön asettelu</b>

en: <b>Global input method settings</b>
fi: <b>Yleiset syötetavan asetukset</b>

en: Advanced
fi: Edistyneet

en: Component
fi: Komponentti

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Vertical Forms
fi: Pystysuorat lomakkeet

note: TRANSLATORS: You might refer the translations from gucharmap with the following command: msgmerge -C gucharmap.po ibus.po ibus.pot
en: Tags
fi: Tunnisteet

en: Can't connect to IBus.
fi: Yhteys IBusiin ei onnistu.

en: language: %s
fi: kieli: %s

en: Done
fi: Valmis

en: Show available engines
fi: Näytä saatavilla olevat moottorit

en: (Not implemented)
fi: (Ei toteutettu)

en: Restart ibus-daemon
fi: Käynnistä ibus-daemon uudelleen

en: Show version
fi: Näytä versio

en: Save emoji on dialog to clipboard
fi: Tallenna dialogin emoji leikepöydälle

en: Show this information
fi: Näytä tämä tieto

en: Commands:
fi: Komennot:

en: %s is unknown command!
fi: %s on tuntematon komento!

en: Favorites
fi: Suosikit

en: Others
fi: Muut

en: Page Down
fi: Sivu alas

en: Page Up
fi: Sivu ylös

en: Close
fi: Sulje

en: Menu
fi: Valikko

en: Description: %s
fi: Kuvaus: %s

en: None
fi: Ei yhtään

en: Name: %s
fi: Nimi: %s

en: Emoji Choice
fi: Hymiö valinta

en: Copied an emoji to your clipboard.
fi: Kopioitiin emoji leikepöydälle.

en: IBus Panel
fi: IBus-paneeli

en: IBus is an intelligent input bus for Linux/Unix.
fi: IBus on älykäs syöteväylä Linuxille/Unixille.

en: Preferences
fi: Asetukset

en: Restart
fi: Käynnistä uudelleen

en: Quit
fi: Lopeta
