iso_15924 - en to hr translation catalogue (127 entries)

note: Name for Adlm
en: Adlam
hr: Adlamsko

note: Name for Aghb
en: Caucasian Albanian
hr: Kavkasko albansko

note: Name for Ahom
en: Ahom, Tai Ahom
hr: Ahomsko, Tai ahomsko

note: Name for Arab
en: Arabic
hr: Arapsko

note: Name for Aran
en: Arabic (Nastaliq variant)
hr: Arapsko (Nastaliq inačica)

note: Name for Armi
en: Imperial Aramaic
hr: Carsko aramejsko

note: Name for Armn
en: Armenian
hr: Armensko

note: Name for Avst
en: Avestan
hr: Avestansko

note: Name for Bali
en: Balinese
hr: Balijsko

note: Name for Bamu
en: Bamum
hr: Bamumsko

note: Name for Batk
en: Batak
hr: Batačko

note: Name for Beng
en: Bengali
hr: Bengalsko

note: Name for Bhks
en: Bhaiksuki
hr: Bhaiksukisko

note: Name for Blis
en: Blissymbols
hr: Blis simboli

note: Name for Brah
en: Brahmi
hr: Brahmansko

note: Name for Brai
en: Braille
hr: Brajica

note: Name for Bugi
en: Buginese
hr: Bugisko

note: Name for Buhd
en: Buhid
hr: Buhidsko

note: Name for Cakm
en: Chakma
hr: Čakmansko

note: Name for Cans
en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics
hr: Sjedinjeni slogovi kanadskih starosjedilaca

note: Name for Cari
en: Carian
hr: Karijansko

note: Name for Cham
en: Cham
hr: Čamsko

note: Name for Cher
en: Cherokee
hr: Čerokijsko

note: Name for Copt
en: Coptic
hr: Koptsko

note: Name for Cprt
en: Cypriot
hr: Ciparsko

note: Name for Cyrl
en: Cyrillic
hr: Ćirilica

note: Name for Cyrs
en: Cyrillic (Old Church Slavonic variant)
hr: Ćirilica (staroslavenska inačica)

note: Name for Dsrt
en: Deseret (Mormon)
hr: Deseretsko (Mormonsko)

note: Name for Dupl
en: Duployan shorthand, Duployan stenography
hr: Duployev kratkopis, Duployeva stenografija

note: Name for Egyd
en: Egyptian demotic
hr: Egipatsko demotsko

note: Name for Egyh
en: Egyptian hieratic
hr: Egipatsko hijeratsko

note: Name for Egyp
en: Egyptian hieroglyphs
hr: Egipatski hijeroglifi

note: Name for Ethi
en: Ethiopic (Geʻez)
hr: Etiopsko (Geʻez)

note: Name for Geok
en: Khutsuri (Asomtavruli and Nuskhuri)
hr: Khutsuri (Asomtavruli i Nuskhuri)

note: Name for Geor
en: Georgian (Mkhedruli)
hr: Gruzijsko (Mkhedruli)

note: Name for Glag
en: Glagolitic
hr: Glagoljica

note: Name for Goth
en: Gothic
hr: Gotsko

note: Name for Grek
en: Greek
hr: Grčko

note: Name for Gujr
en: Gujarati
hr: Gudžaratsko

note: Name for Hanb
en: Han with Bopomofo (alias for Han + Bopomofo)
hr: Han s Bopomofo (alias za Han + Bopomofo)

note: Name for Hans
en: Han (Simplified variant)
hr: Han (pojednostavljena inačica)

note: Name for Hant
en: Han (Traditional variant)
hr: Han (tradicionalna inačica)

note: Name for Hatr
en: Hatran
hr: Hatransko

note: Name for Hebr
en: Hebrew
hr: Hebrejsko

note: Name for Hluw
en: Anatolian Hieroglyphs (Luwian Hieroglyphs, Hittite Hieroglyphs)
hr: Anatolski hijeroglifi (Luwian hijeroglifi, Hittite hijeroglifi)

note: Name for Hrkt
en: Japanese syllabaries (alias for Hiragana + Katakana)
hr: Japansko slogovno (alias za Hiragana + Katakana)

note: Name for Hung
en: Old Hungarian (Hungarian Runic)
hr: Staro mađarsko (mađarsko runsko)

note: Name for Ital
en: Old Italic (Etruscan, Oscan, etc.)
hr: Staroitalsko (etruščansko, oskansko, itd.)

note: Name for Jamo
en: Jamo (alias for Jamo subset of Hangul)
hr: Jamo (alias za Jamo podskup Hangul pisma)

note: Name for Java
en: Javanese
hr: Javansko

note: Name for Jpan
en: Japanese (alias for Han + Hiragana + Katakana)
hr: Japansko (alias za Han + Hiragana + Katakana)

note: Name for Jurc
en: Jurchen
hr: Jurčensko

note: Name for Khmr
en: Khmer
hr: Kmersko

note: Name for Khoj
en: Khojki
hr: Khojsko

note: Name for Kitl
en: Khitan large script
hr: Khitan veliko pismo

note: Name for Kits
en: Khitan small script
hr: Khitan malo pismo

note: Name for Kore
en: Korean (alias for Hangul + Han)
hr: Korejsko (alias za hangul + han)

note: Name for Kpel
en: Kpelle
hr: Kpele

note: Name for Kthi
en: Kaithi
hr: Kajtsko

note: Name for Laoo
en: Lao
hr: Laoški

note: Name for Latf
en: Latin (Fraktur variant)
hr: Latinica (fraktur inačica)

note: Name for Latg
en: Latin (Gaelic variant)
hr: Latinica (galska inačica)

note: Name for Latn
en: Latin
hr: Latinica

note: Name for Limb
en: Limbu
hr: Limbuško

note: Name for Lina
en: Linear A
hr: Linearno A

note: Name for Linb
en: Linear B
hr: Linearno B

note: Name for Lyci
en: Lycian
hr: Likijsko

note: Name for Lydi
en: Lydian
hr: Lidijsko

note: Name for Mahj
en: Mahajani
hr: Mahajansko

note: Name for Mand
en: Mandaic, Mandaean
hr: Mandejsko

note: Name for Mani
en: Manichaean
hr: Manihejsko

note: Name for Marc
en: Marchen
hr: Marćensko

note: Name for Maya
en: Mayan hieroglyphs
hr: Majanski hijeroglifi

note: Name for Merc
en: Meroitic Cursive
hr: Meroitsko pisano

note: Name for Mero
en: Meroitic Hieroglyphs
hr: Meroitski hijeroglifi

note: Name for Mlym
en: Malayalam
hr: Malajalamsko

note: Name for Mong
en: Mongolian
hr: Mongolsko

note: Name for Moon
en: Moon (Moon code, Moon script, Moon type)
hr: Moon (Moon kȏd, Moon pismo, Moon slova)

note: Name for Mymr
en: Myanmar (Burmese)
hr: Mjanmar (burmansko)

note: Name for Narb
en: Old North Arabian (Ancient North Arabian)
hr: Staro sjevernoarapsko

note: Name for Nbat
en: Nabataean
hr: Nabatejsko

note: Name for Ogam
en: Ogham
hr: Ogam

note: Name for Orkh
en: Old Turkic, Orkhon Runic
hr: Staro tursko, Orkhon runsko

note: Name for Orya
en: Oriya
hr: Orijsko

note: Name for Osma
en: Osmanya
hr: Somalsko

note: Name for Palm
en: Palmyrene
hr: Palmirsko

note: Name for Perm
en: Old Permic
hr: Staro permsko

note: Name for Phli
en: Inscriptional Pahlavi
hr: Pahlavi, natpisno

note: Name for Phlp
en: Psalter Pahlavi
hr: Pahlavi, brevijar

note: Name for Phlv
en: Book Pahlavi
hr: Pahlavi, knjižno

note: Name for Phnx
en: Phoenician
hr: Feničko

note: Name for Piqd
en: Klingon (KLI pIqaD)
hr: Klingonško (KLI pIqaD)

note: Name for Plrd
en: Miao (Pollard)
hr: Mjao (polard)

note: Name for Prti
en: Inscriptional Parthian
hr: Natpisno parćansko

note: Name for Qaaa
en: Reserved for private use (start)
hr: Rezervirano za privatnu upotrebu (početak)

note: Name for Qabx
en: Reserved for private use (end)
hr: Rezervirano za privatnu upotrebu (kraj)

note: Name for Runr
en: Runic
hr: Runsko

note: Name for Samr
en: Samaritan
hr: Samaritansko

note: Name for Sarb
en: Old South Arabian
hr: Staro južnoarapsko

note: Name for Sgnw
en: SignWriting
hr: Znakovno pismo

note: Name for Shaw
en: Shavian (Shaw)
hr: Šavijansko (Šav)

note: Name for Shrd
en: Sharada, Śāradā
hr: Šarada

note: Name for Sinh
en: Sinhala
hr: Singalsko

note: Name for Sund
en: Sundanese
hr: Sundansko

note: Name for Sylo
en: Syloti Nagri
hr: Siletsko Nagri

note: Name for Syrc
en: Syriac
hr: Sirjačko

note: Name for Syre
en: Syriac (Estrangelo variant)
hr: Sirjačko (Estrangelo inačica)

note: Name for Syrj
en: Syriac (Western variant)
hr: Sirjačko (zapadna inačica)

note: Name for Syrn
en: Syriac (Eastern variant)
hr: Sirjačko (istočna inačica)

note: Name for Talu
en: New Tai Lue
hr: Novi Tai Lue

note: Name for Taml
en: Tamil
hr: Tamilski

note: Name for Tang
en: Tangut
hr: Tangutsko

note: Name for Telu
en: Telugu
hr: Teluško

note: Name for Thai
en: Thai
hr: Tajski

note: Name for Tibt
en: Tibetan
hr: Tibetsko

note: Name for Ugar
en: Ugaritic
hr: Ugaritsko

note: Name for Visp
en: Visible Speech
hr: Vidljiv govor

note: Name for Xpeo
en: Old Persian
hr: Staro perzijsko

note: Name for Xsux
en: Cuneiform, Sumero-Akkadian
hr: Klinasto, Sumero-Akadijsko

note: Name for Yiii
en: Yi
hr: Ji

note: Name for Zinh
en: Code for inherited script
hr: Kȏd za naslijeđeno pismo

note: Name for Zmth
en: Mathematical notation
hr: Matematičko bilježenje

note: Name for Zsye
en: Symbols (Emoji variant)
hr: Simboli (Emoji inačice)

note: Name for Zsym
en: Symbols
hr: Simboli

note: Name for Zxxx
en: Code for unwritten documents
hr: Kȏd za nepisane dokumente

note: Name for Zyyy
en: Code for undetermined script
hr: Kȏd za neodređena pisma

note: Name for Zzzz
en: Code for uncoded script
hr: Kȏd za nekodirana pisma
