iso_15924 - en to id translation catalogue (63 entries)

note: Name for Aghb
en: Caucasian Albanian
id: Kaukasia Albania

note: Name for Arab
en: Arabic
id: Arab

note: Name for Aran
en: Arabic (Nastaliq variant)
id: Arab (varian Nastaliq)

note: Name for Armi
en: Imperial Aramaic
id: Kerajaan Aramik

note: Name for Armn
en: Armenian
id: Armenia

note: Name for Bali
en: Balinese
id: Bali

note: Name for Beng
en: Bengali
id: Bengal

note: Name for Brai
en: Braille
id: Braile

note: Name for Bugi
en: Buginese
id: Bugis

note: Name for Cans
en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics
id: Silabil Aborigin Kanada Bersatu

note: Name for Copt
en: Coptic
id: Koptik

note: Name for Cyrs
en: Cyrillic (Old Church Slavonic variant)
id: Cyrillic (Varian dari Gereja Lama Slovenia)

note: Name for Dupl
en: Duployan shorthand, Duployan stenography
id: Duployan pendek, Duployan stenografi

note: Name for Egyd
en: Egyptian demotic
id: Mesir demotic

note: Name for Egyh
en: Egyptian hieratic
id: Mesir hieratic

note: Name for Egyp
en: Egyptian hieroglyphs
id: Mesir hieroglyphs

note: Name for Ethi
en: Ethiopic (Geʻez)
id: Ethiopia (Geʻez)

note: Name for Geok
en: Khutsuri (Asomtavruli and Nuskhuri)
id: Khutsuri (Asomtavruli dan Nuskhuri)

note: Name for Geor
en: Georgian (Mkhedruli)
id: Georgia (Mkhedruli)

note: Name for Goth
en: Gothic
id: Gothik

note: Name for Grek
en: Greek
id: Yunani

note: Name for Hanb
en: Han with Bopomofo (alias for Han + Bopomofo)
id: Han dengan Bopomofo (alias untuk Han + Bopomofo)

note: Name for Hans
en: Han (Simplified variant)
id: Han (Varian yang dimudahkan)

note: Name for Hant
en: Han (Traditional variant)
id: Han (Varian tradisional)

note: Name for Hebr
en: Hebrew
id: Ibrani

note: Name for Hluw
en: Anatolian Hieroglyphs (Luwian Hieroglyphs, Hittite Hieroglyphs)
id: Hieroglif Anatolia (Hieroglif Luwian, Hieroglif Hittite)

note: Name for Hrkt
en: Japanese syllabaries (alias for Hiragana + Katakana)
id: Silabel Jepang (alias untuk Han + Hiragana + Katakana)

note: Name for Hung
en: Old Hungarian (Hungarian Runic)
id: Hungaria Lama (Runik Hungaria)

note: Name for Ital
en: Old Italic (Etruscan, Oscan, etc.)
id: Italik lama (Etruscan, Oscan, dll.)

note: Name for Jamo
en: Jamo (alias for Jamo subset of Hangul)
id: Jamo (alias untuk Jamo subset dari Hangul)

note: Name for Java
en: Javanese
id: Jawa

note: Name for Jpan
en: Japanese (alias for Han + Hiragana + Katakana)
id: Jepang (alias untuk Han + Hiragana + Katakana)

note: Name for Kitl
en: Khitan large script
id: Khitan skrip besar

note: Name for Kits
en: Khitan small script
id: Khitan skrip kecil

note: Name for Kore
en: Korean (alias for Hangul + Han)
id: Korea (alias untuk Hangul + Han)

note: Name for Latf
en: Latin (Fraktur variant)
id: Latin (varian Fraktur)

note: Name for Latg
en: Latin (Gaelic variant)
id: Latin (varian Gaelic)

note: Name for Merc
en: Meroitic Cursive
id: Kursif Meroitic

note: Name for Mero
en: Meroitic Hieroglyphs
id: Hieroglif Meroitik

note: Name for Mong
en: Mongolian
id: Mongolia

note: Name for Mymr
en: Myanmar (Burmese)
id: Myanmar (Burma)

note: Name for Narb
en: Old North Arabian (Ancient North Arabian)
id: Arab Selatan Lama (Arab Selatan Kuno)

note: Name for Orkh
en: Old Turkic, Orkhon Runic
id: Turkic Kuno, Runic Orkhon

note: Name for Perm
en: Old Permic
id: Permic Lama

note: Name for Qaaa
en: Reserved for private use (start)
id: Disimpan untuk penggunaan pribadi (awal)

note: Name for Qabx
en: Reserved for private use (end)
id: Disimpan untuk penggunaan pribadi (akhir)

note: Name for Sarb
en: Old South Arabian
id: Arab Selatan Kuno

note: Name for Sgnw
en: SignWriting
id: TandaTulisan

note: Name for Sund
en: Sundanese
id: Sunda

note: Name for Syre
en: Syriac (Estrangelo variant)
id: Syriac (varian Estrangelo)

note: Name for Syrj
en: Syriac (Western variant)
id: Syriac (varian Barat)

note: Name for Syrn
en: Syriac (Eastern variant)
id: Syriac (varian Timur)

note: Name for Talu
en: New Tai Lue
id: Tai Lue Baru

note: Name for Tibt
en: Tibetan
id: Tibet

note: Name for Visp
en: Visible Speech
id: Percakapan yang nampak

note: Name for Xpeo
en: Old Persian
id: Persia Lama

note: Name for Zinh
en: Code for inherited script
id: Kode untuk skrip yang diwariskan

note: Name for Zmth
en: Mathematical notation
id: Notasi Matematika

note: Name for Zsye
en: Symbols (Emoji variant)
id: Simbol (varian Emoji)

note: Name for Zsym
en: Symbols
id: Simbol

note: Name for Zxxx
en: Code for unwritten documents
id: Kode untuk dokumen yang tidak tertulis

note: Name for Zyyy
en: Code for undetermined script
id: Kode untuk naskah yang belum ditentukan

note: Name for Zzzz
en: Code for uncoded script
id: Kode untuk naskah yang tidak terkodekan
