iso_15924 - en to nn translation catalogue (76 entries)

note: Name for Arab
en: Arabic
nn: arabisk

note: Name for Armn
en: Armenian
nn: armensk

note: Name for Bali
en: Balinese
nn: balinesisk

note: Name for Batk
en: Batak
nn: batak

note: Name for Beng
en: Bengali
nn: bengali

note: Name for Blis
en: Blissymbols
nn: blissymbol

note: Name for Bopo
en: Bopomofo
nn: bopomofo

note: Name for Brah
en: Brahmi
nn: brahmi

note: Name for Brai
en: Braille
nn: braille

note: Name for Bugi
en: Buginese
nn: buginesisk

note: Name for Buhd
en: Buhid
nn: buhid

note: Name for Cans
en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics
nn: felles kanadiske urspråksstavingar

note: Name for Cari
en: Carian
nn: karisk

note: Name for Cham
en: Cham
nn: cham

note: Name for Cher
en: Cherokee
nn: cherokee

note: Name for Cirt
en: Cirth
nn: cirth

note: Name for Copt
en: Coptic
nn: koptisk

note: Name for Cprt
en: Cypriot
nn: kypriotisk

note: Name for Cyrl
en: Cyrillic
nn: kyrillisk

note: Name for Egyd
en: Egyptian demotic
nn: egyptisk demotisk

note: Name for Egyh
en: Egyptian hieratic
nn: egyptisk hieratisk

note: Name for Egyp
en: Egyptian hieroglyphs
nn: egyptiske hieroglyfar

note: Name for Glag
en: Glagolitic
nn: glagolittisk

note: Name for Goth
en: Gothic
nn: gotisk

note: Name for Grek
en: Greek
nn: gresk

note: Name for Gujr
en: Gujarati
nn: gujarati

note: Name for Guru
en: Gurmukhi
nn: gurmukhi

note: Name for Hebr
en: Hebrew
nn: hebraisk

note: Name for Hira
en: Hiragana
nn: hiragana

note: Name for Hmng
en: Pahawh Hmong
nn: pahawk hmong

note: Name for Java
en: Javanese
nn: javanesisk

note: Name for Kali
en: Kayah Li
nn: kayah li

note: Name for Kana
en: Katakana
nn: katakana

note: Name for Khar
en: Kharoshthi
nn: kharoshthi

note: Name for Khmr
en: Khmer
nn: khmer

note: Name for Knda
en: Kannada
nn: kannada

note: Name for Laoo
en: Lao
nn: laotisk

note: Name for Latn
en: Latin
nn: latinsk

note: Name for Limb
en: Limbu
nn: lumbu

note: Name for Lina
en: Linear A
nn: lineær A

note: Name for Linb
en: Linear B
nn: lineær B

note: Name for Lyci
en: Lycian
nn: lykisk

note: Name for Lydi
en: Lydian
nn: lydisk

note: Name for Maya
en: Mayan hieroglyphs
nn: maya-hieroglyfar

note: Name for Mlym
en: Malayalam
nn: malayalam

note: Name for Mong
en: Mongolian
nn: mongolsk

note: Name for Nkoo
en: N’Ko
nn: n'ko

note: Name for Ogam
en: Ogham
nn: ogham

note: Name for Orya
en: Oriya
nn: oriya

note: Name for Osma
en: Osmanya
nn: osmanya

note: Name for Perm
en: Old Permic
nn: gammalpermisk

note: Name for Phag
en: Phags-pa
nn: phags-pa

note: Name for Phnx
en: Phoenician
nn: fønikisk

note: Name for Roro
en: Rongorongo
nn: rongorongo

note: Name for Runr
en: Runic
nn: runer

note: Name for Sara
en: Sarati
nn: sarati

note: Name for Saur
en: Saurashtra
nn: saurashtra

note: Name for Sgnw
en: SignWriting
nn: teiknskrift

note: Name for Sinh
en: Sinhala
nn: sinhala

note: Name for Sund
en: Sundanese
nn: sundanesisk

note: Name for Sylo
en: Syloti Nagri
nn: syloti nagri

note: Name for Syrc
en: Syriac
nn: syriakisk

note: Name for Tagb
en: Tagbanwa
nn: tagbanwa

note: Name for Tale
en: Tai Le
nn: tai le

note: Name for Talu
en: New Tai Lue
nn: ny tai lue

note: Name for Taml
en: Tamil
nn: tamilsk

note: Name for Telu
en: Telugu
nn: telugu

note: Name for Teng
en: Tengwar
nn: tengwar

note: Name for Thaa
en: Thaana
nn: thaana

note: Name for Thai
en: Thai
nn: thai

note: Name for Tibt
en: Tibetan
nn: tibetansk

note: Name for Ugar
en: Ugaritic
nn: ugaritisk

note: Name for Vaii
en: Vai
nn: vai

note: Name for Visp
en: Visible Speech
nn: synleg tale

note: Name for Xpeo
en: Old Persian
nn: gammalpersisk

note: Name for Yiii
en: Yi
nn: yi
