iso_3166-1 - en to an translation catalogue (44 entries)

note: Name for AFG
en: Afghanistan
an: Afganistán

note: Official name for AFG
en: Islamic Republic of Afghanistan
an: Republica Islamica d'Afganistán

note: Official name for AGO
en: Republic of Angola
an: Republica d'Angola

note: Name for AIA
en: Anguilla
an: Anguila

note: Name for ALA
en: Åland Islands
an: Islas Åland

note: Official name for ALB
en: Republic of Albania
an: Republica d'Albania

note: Official name for AND
en: Principality of Andorra
an: Principau d'Andorra

note: Name for ARE
en: United Arab Emirates
an: Emiratos Arabes Unius

note: Name for ARG
en: Argentina
an: Archentina

note: Official name for ARG
en: Argentine Republic
an: Republica Archentina

note: Official name for ARM
en: Republic of Armenia
an: Republica d'Armenia

note: Name for ASM
en: American Samoa
an: Samoa Americana

note: Name for ATA
en: Antarctica
an: Antartida

note: Name for ATF
en: French Southern Territories
an: Territorios Franceses d'o Sud

note: Name for ATG
en: Antigua and Barbuda
an: Antigua y Barbuda

note: Official name for AUT
en: Republic of Austria
an: Republica d'Austria

note: Name for AZE
en: Azerbaijan
an: Azerbaichán

note: Official name for AZE
en: Republic of Azerbaijan
an: Republica d'Azerbaichán

note: Official name for BDI
en: Republic of Burundi
an: Republica de Burundi

note: Name for BEL
en: Belgium
an: Belchica

note: Official name for BEL
en: Kingdom of Belgium
an: Reino de Belchica

note: Name for BEN
en: Benin
an: Benín

note: Official name for BEN
en: Republic of Benin
an: Republica de Benín

note: Name for BES, Official name for BES
en: Bonaire, Sint Eustatius and Saba
an: Bonaire, Sint Eustatius i Saba

note: Official name for BGD
en: People's Republic of Bangladesh
an: Republica Popular de Bangladesh

note: Official name for BGR
en: Republic of Bulgaria
an: Republica de Bulgaria

note: Name for BHR
en: Bahrain
an: Bahrein

note: Official name for BHR
en: Kingdom of Bahrain
an: Reino de Bahrain

note: Official name for BHS
en: Commonwealth of the Bahamas
an: Comunidat d'as Bahamas

note: Name for BIH
en: Bosnia and Herzegovina
an: Bosnia y Herzegovina

note: Official name for BIH
en: Republic of Bosnia and Herzegovina
an: Republica de Bosnia y Herzegovina

note: Name for BLR
en: Belarus
an: Belarrusia

note: Official name for BLR
en: Republic of Belarus
an: Republica de Belarrusia

note: Name for BMU
en: Bermuda
an: Bermudas

note: Name for BOL
en: Bolivia, Plurinational State of
an: Bolivia, Estau Plurinacional de

note: Official name for BOL
en: Plurinational State of Bolivia
an: Estau Plurinacional de Bolivia

note: Name for BRA
en: Brazil
an: Brasil

note: Official name for BRA
en: Federative Republic of Brazil
an: Republica Federativa d'o Brasil

note: Name for BTN
en: Bhutan
an: Bután

note: Official name for BTN
en: Kingdom of Bhutan
an: Reino de Bhután

note: Name for BVT
en: Bouvet Island
an: Isla Bouvet

note: Official name for BWA
en: Republic of Botswana
an: Republica de Bostwana

note: Name for CAF
en: Central African Republic
an: Republica Centroafricana

note: Name for CAN
en: Canada
an: Canadá
