iso_3166-1 - en to lt translation catalogue (408 entries)

note: Name for AFG
en: Afghanistan
lt: Afganistanas

note: Official name for AFG
en: Islamic Republic of Afghanistan
lt: Afganistano Islamo Respublika

note: Official name for AGO
en: Republic of Angola
lt: Angolos Respublika

note: Name for AIA
en: Anguilla
lt: Angilija

note: Name for ALA
en: Åland Islands
lt: Alandai

note: Name for ALB
en: Albania
lt: Albanija

note: Official name for ALB
en: Republic of Albania
lt: Albanijos Respublika

note: Name for AND
en: Andorra
lt: Andora

note: Official name for AND
en: Principality of Andorra
lt: Andoros Kunigaikštystė

note: Name for ARE
en: United Arab Emirates
lt: Jungtiniai Arabų Emyratai

note: Official name for ARG
en: Argentine Republic
lt: Argentinos Respublika

note: Name for ARM
en: Armenia
lt: Armėnija

note: Official name for ARM
en: Republic of Armenia
lt: Armėnijos Respublika

note: Name for ASM
en: American Samoa
lt: Amerikos Samoa

note: Name for ATA
en: Antarctica
lt: Antarktida

note: Name for ATF
en: French Southern Territories
lt: Prancūzijos Pietų Sritys

note: Name for ATG
en: Antigua and Barbuda
lt: Antigva ir Barbuda

note: Name for AUS
en: Australia
lt: Australija

note: Name for AUT
en: Austria
lt: Austrija

note: Official name for AUT
en: Republic of Austria
lt: Austrijos Respublika

note: Name for AZE
en: Azerbaijan
lt: Azerbaidžanas

note: Official name for AZE
en: Republic of Azerbaijan
lt: Azerbaidžano Respublika

note: Name for BDI
en: Burundi
lt: Burundis

note: Official name for BDI
en: Republic of Burundi
lt: Burundžio Respublika

note: Name for BEL
en: Belgium
lt: Belgija

note: Official name for BEL
en: Kingdom of Belgium
lt: Belgijos Karalystė

note: Name for BEN
en: Benin
lt: Beninas

note: Official name for BEN
en: Republic of Benin
lt: Benino Respublika

note: Name for BES, Official name for BES
en: Bonaire, Sint Eustatius and Saba
lt: Bonairė, Sint Eustatijus ir Saba

note: Name for BFA
en: Burkina Faso
lt: Burkina Fasas

note: Name for BGD
en: Bangladesh
lt: Bangladešas

note: Official name for BGD
en: People's Republic of Bangladesh
lt: Bangladešo Liaudies Respublika

note: Name for BGR
en: Bulgaria
lt: Bulgarija

note: Official name for BGR
en: Republic of Bulgaria
lt: Bulgarijos Respublika

note: Name for BHR
en: Bahrain
lt: Bahreinas

note: Official name for BHR
en: Kingdom of Bahrain
lt: Bahreino Karalystė

note: Name for BHS
en: Bahamas
lt: Bahamos

note: Official name for BHS
en: Commonwealth of the Bahamas
lt: Bahamų Sandrauga

note: Name for BIH
en: Bosnia and Herzegovina
lt: Bosnija ir Hercegovina

note: Official name for BIH
en: Republic of Bosnia and Herzegovina
lt: Bosnijos ir Hercegovinos Respublika

note: Name for BLM
en: Saint Barthélemy
lt: San Bartelemis

note: Name for BLR
en: Belarus
lt: Baltarusija

note: Official name for BLR
en: Republic of Belarus
lt: Baltarusijos Respublika

note: Name for BLZ
en: Belize
lt: Belizas

note: Name for BOL
en: Bolivia, Plurinational State of
lt: Bolivijos Daugiatautė Valstybė

note: Official name for BOL
en: Plurinational State of Bolivia
lt: Bolivijos Daugiatautė Valstybė

note: Common name for BOL
en: Bolivia
lt: Bolivija

note: Name for BRA
en: Brazil
lt: Brazilija

note: Official name for BRA
en: Federative Republic of Brazil
lt: Brazilijos Federacinė Respublika

note: Name for BRB
en: Barbados
lt: Barbadosas

note: Name for BRN
en: Brunei Darussalam
lt: Brunėjaus Darusalamas

note: Name for BTN
en: Bhutan
lt: Butanas

note: Official name for BTN
en: Kingdom of Bhutan
lt: Butano Karalystė

note: Name for BVT
en: Bouvet Island
lt: Buvė sala

note: Name for BWA
en: Botswana
lt: Botsvana

note: Official name for BWA
en: Republic of Botswana
lt: Botsvanos Respublika

note: Name for CAF
en: Central African Republic
lt: Centrinės Afrikos Respublika

note: Name for CAN
en: Canada
lt: Kanada

note: Name for CCK
en: Cocos (Keeling) Islands
lt: Kokosų (Kilingo) salos

note: Name for CHE
en: Switzerland
lt: Šveicarija

note: Official name for CHE
en: Swiss Confederation
lt: Šveicarijos Konfederacija

note: Name for CHL
en: Chile
lt: Čilė

note: Official name for CHL
en: Republic of Chile
lt: Čilės Respublika

note: Name for CHN
en: China
lt: Kinija

note: Official name for CHN
en: People's Republic of China
lt: Kinijos Liaudies Respublika

note: Name for CIV
en: Côte d'Ivoire
lt: Dramblio Kaulo Krantas

note: Official name for CIV
en: Republic of Côte d'Ivoire
lt: Dramblio Kaulo Kranto Respublika

note: Name for CMR
en: Cameroon
lt: Kamerūnas

note: Official name for CMR
en: Republic of Cameroon
lt: Kamerūno Respublika

note: Name for COD
en: Congo, The Democratic Republic of the
lt: Kongo Demokratinė Respublika

note: Name for COG
en: Congo
lt: Kongas

note: Official name for COG
en: Republic of the Congo
lt: Kongo Respublika

note: Name for COK
en: Cook Islands
lt: Kuko salos

note: Name for COL
en: Colombia
lt: Kolumbija

note: Official name for COL
en: Republic of Colombia
lt: Kolumbijos Respublika

note: Name for COM
en: Comoros
lt: Komorai

note: Official name for COM
en: Union of the Comoros
lt: Komorų Sąjunga

note: Name for CPV
en: Cabo Verde
lt: Žaliasis Kyšulys

note: Official name for CPV
en: Republic of Cabo Verde
lt: Žaliojo Kyšulio Respublika

note: Name for CRI
en: Costa Rica
lt: Kosta Rika

note: Official name for CRI
en: Republic of Costa Rica
lt: Kosta Rikos Respublika

note: Name for CUB
en: Cuba
lt: Kuba

note: Official name for CUB
en: Republic of Cuba
lt: Kubos Respublika

note: Name for CUW, Official name for CUW
en: Curaçao
lt: Kiurasao

note: Name for CXR
en: Christmas Island
lt: Kalėdų sala

note: Name for CYM
en: Cayman Islands
lt: Kaimanų salos

note: Name for CYP
en: Cyprus
lt: Kipras

note: Official name for CYP
en: Republic of Cyprus
lt: Kipro Respublika

note: Name for CZE
en: Czechia
lt: Čekija

note: Official name for CZE
en: Czech Republic
lt: Čekijos Respublika

note: Name for DEU
en: Germany
lt: Vokietija

note: Official name for DEU
en: Federal Republic of Germany
lt: Vokietijos Federacinė Respublika

note: Name for DJI
en: Djibouti
lt: Džibutis

note: Official name for DJI
en: Republic of Djibouti
lt: Džibučio Respublika

note: Name for DMA
en: Dominica
lt: Dominika

note: Official name for DMA
en: Commonwealth of Dominica
lt: Dominikos Sandrauga

note: Name for DNK
en: Denmark
lt: Danija

note: Official name for DNK
en: Kingdom of Denmark
lt: Danijos Karalystė

note: Name for DOM
en: Dominican Republic
lt: Dominikos Respublika

note: Name for DZA
en: Algeria
lt: Alžyras

note: Official name for DZA
en: People's Democratic Republic of Algeria
lt: Alžyro Liaudies Demokratinė Respublika

note: Name for ECU
en: Ecuador
lt: Ekvadoras

note: Official name for ECU
en: Republic of Ecuador
lt: Ekvadoro Respublika

note: Name for EGY
en: Egypt
lt: Egiptas

note: Official name for EGY
en: Arab Republic of Egypt
lt: Egipto Arabų Respublika

note: Name for ERI
en: Eritrea
lt: Eritrėja

note: Official name for ERI
en: the State of Eritrea
lt: Eritrėjos valstybė

note: Name for ESH
en: Western Sahara
lt: Vakarų Sachara

note: Name for ESP
en: Spain
lt: Ispanija

note: Official name for ESP
en: Kingdom of Spain
lt: Ispanijos Karalystė

note: Name for EST
en: Estonia
lt: Estija

note: Official name for EST
en: Republic of Estonia
lt: Estijos Respublika

note: Name for ETH
en: Ethiopia
lt: Etiopija

note: Official name for ETH
en: Federal Democratic Republic of Ethiopia
lt: Etiopijos Federacinė Demokratinė Respublika

note: Name for FIN
en: Finland
lt: Suomija

note: Official name for FIN
en: Republic of Finland
lt: Suomijos Respublika

note: Name for FJI
en: Fiji
lt: Fidžis

note: Official name for FJI
en: Republic of Fiji
lt: Fidžio Respublika

note: Name for FLK
en: Falkland Islands (Malvinas)
lt: Folklando (Malvinų) salos

note: Name for FRA
en: France
lt: Prancūzija

note: Official name for FRA
en: French Republic
lt: Prancūzijos Respublika

note: Name for FRO
en: Faroe Islands
lt: Farerų salos

note: Name for FSM
en: Micronesia, Federated States of
lt: Mikronezijos Federacinės Valstijos

note: Official name for FSM
en: Federated States of Micronesia
lt: Mikronezijos Federacinės Valstijos

note: Name for GAB
en: Gabon
lt: Gabonas

note: Official name for GAB
en: Gabonese Republic
lt: Gabono Respublika

note: Name for GBR
en: United Kingdom
lt: Jungtinė Karalystė

note: Official name for GBR
en: United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
lt: Jungtinė Didžiosios Britanijos ir Šiaurės Airijos Karalystė

note: Name for GEO
en: Georgia
lt: Gruzija

note: Name for GGY
en: Guernsey
lt: Gernsis

note: Name for GHA
en: Ghana
lt: Gana

note: Official name for GHA
en: Republic of Ghana
lt: Ganos Respublika

note: Name for GIB
en: Gibraltar
lt: Gibraltaras

note: Name for GIN
en: Guinea
lt: Gvinėja

note: Official name for GIN
en: Republic of Guinea
lt: Gvinėjos Respublika

note: Name for GLP
en: Guadeloupe
lt: Gvadelupa

note: Name for GMB
en: Gambia
lt: Gambija

note: Official name for GMB
en: Republic of the Gambia
lt: Gambijos Respublika

note: Name for GNB
en: Guinea-Bissau
lt: Bisau Gvinėja

note: Official name for GNB
en: Republic of Guinea-Bissau
lt: Bisau Gvinėjos Respublika

note: Name for GNQ
en: Equatorial Guinea
lt: Pusiaujo Gvinėja

note: Official name for GNQ
en: Republic of Equatorial Guinea
lt: Pusiaujo Gvinėjos Respublika

note: Name for GRC
en: Greece
lt: Graikija

note: Official name for GRC
en: Hellenic Republic
lt: Graikijos Respublika

note: Name for GRL
en: Greenland
lt: Grenlandija

note: Name for GTM
en: Guatemala
lt: Gvatemala

note: Official name for GTM
en: Republic of Guatemala
lt: Gvatemalos Respublika

note: Name for GUF
en: French Guiana
lt: Prancūzijos Gviana

note: Name for GUM
en: Guam
lt: Guamas

note: Name for GUY
en: Guyana
lt: Gajana

note: Official name for GUY
en: Republic of Guyana
lt: Gajanos Respublika

note: Name for HKG
en: Hong Kong
lt: Honkongas

note: Official name for HKG
en: Hong Kong Special Administrative Region of China
lt: Honkongas, Specialusis Kinijos administracinis regionas

note: Name for HMD
en: Heard Island and McDonald Islands
lt: Herdo ir Makdonaldo salos

note: Name for HND
en: Honduras
lt: Hondūras

note: Official name for HND
en: Republic of Honduras
lt: Hondūro Respublika

note: Name for HRV
en: Croatia
lt: Kroatija

note: Official name for HRV
en: Republic of Croatia
lt: Kroatijos Respublika

note: Name for HTI
en: Haiti
lt: Haitis

note: Official name for HTI
en: Republic of Haiti
lt: Haičio Respublika

note: Name for HUN, Official name for HUN
en: Hungary
lt: Vengrija

note: Name for IDN
en: Indonesia
lt: Indonezija

note: Official name for IDN
en: Republic of Indonesia
lt: Indonezijos Respublika

note: Name for IMN
en: Isle of Man
lt: Meno sala

note: Name for IND
en: India
lt: Indija

note: Official name for IND
en: Republic of India
lt: Indijos Respublika

note: Name for IOT
en: British Indian Ocean Territory
lt: Indijos Vandenyno Britų sritis

note: Name for IRL
en: Ireland
lt: Airija

note: Name for IRN
en: Iran, Islamic Republic of
lt: Irano Islamo Respublika

note: Official name for IRN
en: Islamic Republic of Iran
lt: Irano Islamo Respublika

note: Common name for IRN
en: Iran
lt: Iranas

note: Name for IRQ
en: Iraq
lt: Irakas

note: Official name for IRQ
en: Republic of Iraq
lt: Irako Respublika

note: Name for ISL
en: Iceland
lt: Islandija

note: Official name for ISL
en: Republic of Iceland
lt: Islandijos Respublika

note: Name for ISR
en: Israel
lt: Izraelis

note: Official name for ISR
en: State of Israel
lt: Izraelio Valstybė

note: Name for ITA
en: Italy
lt: Italija

note: Official name for ITA
en: Italian Republic
lt: Italijos Respublika

note: Name for JAM
en: Jamaica
lt: Jamaika

note: Name for JEY
en: Jersey
lt: Džersis

note: Name for JOR
en: Jordan
lt: Jordanija

note: Official name for JOR
en: Hashemite Kingdom of Jordan
lt: Jordanijos Hašimitų Karalystė

note: Name for JPN
en: Japan
lt: Japonija

note: Name for KAZ
en: Kazakhstan
lt: Kazachstanas

note: Official name for KAZ
en: Republic of Kazakhstan
lt: Kazachstano Respublika

note: Name for KEN
en: Kenya
lt: Kenija

note: Official name for KEN
en: Republic of Kenya
lt: Kenijos Respublika

note: Name for KGZ
en: Kyrgyzstan
lt: Kirgizija

note: Official name for KGZ
en: Kyrgyz Republic
lt: Kirgizijos Respublika

note: Name for KHM
en: Cambodia
lt: Kambodža

note: Official name for KHM
en: Kingdom of Cambodia
lt: Kambodžos Karalystė

note: Name for KIR
en: Kiribati
lt: Kiribatis

note: Official name for KIR
en: Republic of Kiribati
lt: Kiribačio Respublika

note: Name for KNA
en: Saint Kitts and Nevis
lt: Sent Kitsas ir Nevis

note: Name for KOR
en: Korea, Republic of
lt: Korėjos Respublika

note: Common name for KOR
en: South Korea
lt: Pietų Korėja

note: Name for KWT
en: Kuwait
lt: Kuveitas

note: Official name for KWT
en: State of Kuwait
lt: Kuveito Valstybė

note: Name for LAO
en: Lao People's Democratic Republic
lt: Laoso Liaudies Demokratinė Respublika

note: Common name for LAO
en: Laos
lt: Laosas

note: Name for LBN
en: Lebanon
lt: Libanas

note: Official name for LBN
en: Lebanese Republic
lt: Libano Respublika

note: Name for LBR
en: Liberia
lt: Liberija

note: Official name for LBR
en: Republic of Liberia
lt: Liberijos Respublika

note: Name for LBY, Official name for LBY
en: Libya
lt: Libija

note: Name for LCA
en: Saint Lucia
lt: Sent Lusija

note: Name for LIE
en: Liechtenstein
lt: Lichtenšteinas

note: Official name for LIE
en: Principality of Liechtenstein
lt: Lichtenšteino Kunigaikštytė

note: Name for LKA
en: Sri Lanka
lt: Šri Lanka

note: Official name for LKA
en: Democratic Socialist Republic of Sri Lanka
lt: Šri Lankos Demokratinė Socialistinė Respublika

note: Name for LSO
en: Lesotho
lt: Lesotas

note: Official name for LSO
en: Kingdom of Lesotho
lt: Lesoto Karalystė

note: Name for LTU
en: Lithuania
lt: Lietuva

note: Official name for LTU
en: Republic of Lithuania
lt: Lietuvos Respublika

note: Name for LUX
en: Luxembourg
lt: Liuksemburgas

note: Official name for LUX
en: Grand Duchy of Luxembourg
lt: Liuksemburgo Didžioji Hercogystė

note: Name for LVA
en: Latvia
lt: Latvija

note: Official name for LVA
en: Republic of Latvia
lt: Latvijos Respublika

note: Name for MAC
en: Macao
lt: Makao

note: Official name for MAC
en: Macao Special Administrative Region of China
lt: Makao, Specialusis Kinijos administracinis regionas

note: Name for MAF
en: Saint Martin (French part)
lt: San Martenas (Prancūzijos dalis)

note: Name for MAR
en: Morocco
lt: Marokas

note: Official name for MAR
en: Kingdom of Morocco
lt: Maroko Karalystė

note: Name for MCO
en: Monaco
lt: Monakas

note: Official name for MCO
en: Principality of Monaco
lt: Monako Kunigaikštystė

note: Name for MDA
en: Moldova, Republic of
lt: Moldovos Respublika

note: Official name for MDA
en: Republic of Moldova
lt: Moldovos Respublika

note: Name for MDG
en: Madagascar
lt: Madagaskaras

note: Official name for MDG
en: Republic of Madagascar
lt: Madagaskaro Respublika

note: Name for MDV
en: Maldives
lt: Maldyvai

note: Official name for MDV
en: Republic of Maldives
lt: Maldyvų Respublika

note: Name for MEX
en: Mexico
lt: Meksika

note: Official name for MEX
en: United Mexican States
lt: Meksikos Jungtinės Valstijos

note: Name for MHL
en: Marshall Islands
lt: Maršalo salos

note: Official name for MHL
en: Republic of the Marshall Islands
lt: Maršalo Salų Respublika

note: Name for MKD
en: North Macedonia
lt: Šiaurės Makedonija

note: Official name for MKD
en: Republic of North Macedonia
lt: Šiaurės Makedonijos Respublika

note: Name for MLI
en: Mali
lt: Malis

note: Official name for MLI
en: Republic of Mali
lt: Malio Respublika

note: Official name for MLT
en: Republic of Malta
lt: Maltos Respublika

note: Name for MMR
en: Myanmar
lt: Mianmaras

note: Official name for MMR
en: Republic of Myanmar
lt: Mianmaro Respublika

note: Name for MNE, Official name for MNE
en: Montenegro
lt: Juodkalnija

note: Name for MNG
en: Mongolia
lt: Mongolija

note: Name for MNP
en: Northern Mariana Islands
lt: Marianos šiaurinės salos

note: Official name for MNP
en: Commonwealth of the Northern Mariana Islands
lt: Marianos šiaurinių salų sandrauga

note: Name for MOZ
en: Mozambique
lt: Mozambikas

note: Official name for MOZ
en: Republic of Mozambique
lt: Mozambiko Respublika

note: Name for MRT
en: Mauritania
lt: Mauritanija

note: Official name for MRT
en: Islamic Republic of Mauritania
lt: Mauritanijos Islamo Respublika

note: Name for MSR
en: Montserrat
lt: Montseratas

note: Name for MTQ
en: Martinique
lt: Martinika

note: Name for MUS
en: Mauritius
lt: Mauricijus

note: Official name for MUS
en: Republic of Mauritius
lt: Mauricijaus Respublika

note: Name for MWI
en: Malawi
lt: Malavis

note: Official name for MWI
en: Republic of Malawi
lt: Malavio Respublika

note: Name for MYS
en: Malaysia
lt: Malaizija

note: Name for MYT
en: Mayotte
lt: Majotas

note: Name for NAM
en: Namibia
lt: Namibija

note: Official name for NAM
en: Republic of Namibia
lt: Namibijos Respublika

note: Name for NCL
en: New Caledonia
lt: Naujoji Kaledonija

note: Name for NER
en: Niger
lt: Nigeris

note: Official name for NER
en: Republic of the Niger
lt: Nigerio Respublika

note: Name for NFK
en: Norfolk Island
lt: Norfolko sala

note: Name for NGA
en: Nigeria
lt: Nigerija

note: Official name for NGA
en: Federal Republic of Nigeria
lt: Nigerijos Federacinė Respublika

note: Name for NIC
en: Nicaragua
lt: Nikaragva

note: Official name for NIC
en: Republic of Nicaragua
lt: Nikaragvos Respublika

note: Name for NIU, Official name for NIU
en: Niue
lt: Niujė

note: Name for NLD
en: Netherlands
lt: Nyderlandai

note: Official name for NLD
en: Kingdom of the Netherlands
lt: Nyderlandų Karalystė

note: Name for NOR
en: Norway
lt: Norvegija

note: Official name for NOR
en: Kingdom of Norway
lt: Norvegijos Karalystė

note: Name for NPL
en: Nepal
lt: Nepalas

note: Official name for NPL
en: Federal Democratic Republic of Nepal
lt: Nepalo Federacinė Demokratinė Respublika

note: Official name for NRU
en: Republic of Nauru
lt: Nauru Respublika

note: Name for NZL
en: New Zealand
lt: Naujoji Zelandija

note: Name for OMN
en: Oman
lt: Omanas

note: Official name for OMN
en: Sultanate of Oman
lt: Omano Sultonatas

note: Name for PAK
en: Pakistan
lt: Pakistanas

note: Official name for PAK
en: Islamic Republic of Pakistan
lt: Pakistano Islamo Respublika

note: Official name for PAN
en: Republic of Panama
lt: Panamos Respublika

note: Name for PCN
en: Pitcairn
lt: Pitkernas

note: Official name for PER
en: Republic of Peru
lt: Peru Respublika

note: Name for PHL
en: Philippines
lt: Filipinai

note: Official name for PHL
en: Republic of the Philippines
lt: Filipinų Respublika

note: Official name for PLW
en: Republic of Palau
lt: Palau Respublika

note: Name for PNG
en: Papua New Guinea
lt: Papua Naujoji Gvinėja

note: Official name for PNG
en: Independent State of Papua New Guinea
lt: Papua Naujosios Gvinėjos Nepriklausomoji Valstybė

note: Name for POL
en: Poland
lt: Lenkija

note: Official name for POL
en: Republic of Poland
lt: Lenkijos Respublika

note: Name for PRI
en: Puerto Rico
lt: Puerto Rikas

note: Name for PRK
en: Korea, Democratic People's Republic of
lt: Korėjos Liaudies Demokratinė Respublika

note: Official name for PRK
en: Democratic People's Republic of Korea
lt: Korėjos Liaudies Demokratinė Respublika

note: Common name for PRK
en: North Korea
lt: Šiaurės Korėja

note: Name for PRT
en: Portugal
lt: Portugalija

note: Official name for PRT
en: Portuguese Republic
lt: Portugalijos Respublika

note: Name for PRY
en: Paraguay
lt: Paragvajus

note: Official name for PRY
en: Republic of Paraguay
lt: Paragvajaus Respublika

note: Name for PSE
en: Palestine, State of
lt: Palestinos valstybė

note: Official name for PSE
en: the State of Palestine
lt: Palestinos valstybė

note: Name for PYF
en: French Polynesia
lt: Prancūzijos Polinezija

note: Name for QAT
en: Qatar
lt: Kataras

note: Official name for QAT
en: State of Qatar
lt: Kataro Valstybė

note: Name for REU
en: Réunion
lt: Reunjonas

note: Name for ROU
en: Romania
lt: Rumunija

note: Name for RUS
en: Russian Federation
lt: Rusijos Federacija

note: Name for RWA
en: Rwanda
lt: Ruanda

note: Official name for RWA
en: Rwandese Republic
lt: Ruandos Respublika

note: Name for SAU
en: Saudi Arabia
lt: Saudo Arabija

note: Official name for SAU
en: Kingdom of Saudi Arabia
lt: Saudo Arabijos Karalystė

note: Name for SDN
en: Sudan
lt: Sudanas

note: Official name for SDN
en: Republic of the Sudan
lt: Sudano Respublika

note: Name for SEN
en: Senegal
lt: Senegalas

note: Official name for SEN
en: Republic of Senegal
lt: Senegalo Respublika

note: Name for SGP
en: Singapore
lt: Singapūras

note: Official name for SGP
en: Republic of Singapore
lt: Singapūro Respublika

note: Name for SGS
en: South Georgia and the South Sandwich Islands
lt: Pietų Džordžijos ir Pietų Sandvičo salos

note: Name for SHN
en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
lt: Šv. Elenos, Dangun Žengimo ir Tristano da Kunjos salos

note: Name for SJM
en: Svalbard and Jan Mayen
lt: Svalbardas ir Jan Majenas

note: Name for SLB
en: Solomon Islands
lt: Saliamono salos

note: Name for SLE
en: Sierra Leone
lt: Siera Leonė

note: Official name for SLE
en: Republic of Sierra Leone
lt: Siera Leonės Respublika

note: Name for SLV
en: El Salvador
lt: Salvadoras

note: Official name for SLV
en: Republic of El Salvador
lt: Salvadoro Respublika

note: Name for SMR
en: San Marino
lt: San Marinas

note: Official name for SMR
en: Republic of San Marino
lt: San Marino Respublika

note: Name for SOM
en: Somalia
lt: Somalis

note: Official name for SOM
en: Federal Republic of Somalia
lt: Somalio Federacinė Respublika

note: Name for SPM
en: Saint Pierre and Miquelon
lt: Sen Pjeras ir Mikelonas

note: Name for SRB
en: Serbia
lt: Serbija

note: Official name for SRB
en: Republic of Serbia
lt: Serbijos Respublika

note: Name for SSD
en: South Sudan
lt: Pietų Sudanas

note: Official name for SSD
en: Republic of South Sudan
lt: Pietų Sudano Respublika

note: Name for STP
en: Sao Tome and Principe
lt: San Tomė ir Prinsipė

note: Official name for STP
en: Democratic Republic of Sao Tome and Principe
lt: San Tomės ir Prinsipės Demokratinė Respublika

note: Name for SUR
en: Suriname
lt: Surinamas

note: Official name for SUR
en: Republic of Suriname
lt: Surinamo Respublika

note: Name for SVK
en: Slovakia
lt: Slovakija

note: Official name for SVK
en: Slovak Republic
lt: Slovakijos Respublika

note: Name for SVN
en: Slovenia
lt: Slovėnija

note: Official name for SVN
en: Republic of Slovenia
lt: Slovėnijos Respublika

note: Name for SWE
en: Sweden
lt: Švedija

note: Official name for SWE
en: Kingdom of Sweden
lt: Švedijos Karalystė

note: Name for SWZ
en: Eswatini
lt: Esvatinis

note: Official name for SWZ
en: Kingdom of Eswatini
lt: Esvatinio Karalystė

note: Name for SXM, Official name for SXM
en: Sint Maarten (Dutch part)
lt: Sin Martenas (Nyderalandų dalis)

note: Name for SYC
en: Seychelles
lt: Seišeliai

note: Official name for SYC
en: Republic of Seychelles
lt: Seišelių Respublika

note: Name for SYR
en: Syrian Arab Republic
lt: Sirijos Arabų Respublika

note: Common name for SYR
en: Syria
lt: Sirija

note: Name for TCA
en: Turks and Caicos Islands
lt: Terkso ir Kaikoso salos

note: Name for TCD
en: Chad
lt: Čadas

note: Official name for TCD
en: Republic of Chad
lt: Čado Respublika

note: Name for TGO
en: Togo
lt: Togas

note: Official name for TGO
en: Togolese Republic
lt: Togo Respublika

note: Name for THA
en: Thailand
lt: Tailandas

note: Official name for THA
en: Kingdom of Thailand
lt: Tailando Karalystė

note: Name for TJK
en: Tajikistan
lt: Tadžikija

note: Official name for TJK
en: Republic of Tajikistan
lt: Tadžikistano Respublika

note: Name for TKM
en: Turkmenistan
lt: Turkmėnija

note: Name for TLS
en: Timor-Leste
lt: Rytų Timoras

note: Official name for TLS
en: Democratic Republic of Timor-Leste
lt: Rytų Timoro Demokratinė Respublika

note: Official name for TON
en: Kingdom of Tonga
lt: Tongos Karalystė

note: Name for TTO
en: Trinidad and Tobago
lt: Trinidadas ir Tobagas

note: Official name for TTO
en: Republic of Trinidad and Tobago
lt: Trinidado ir Tobago Respublika

note: Name for TUN
en: Tunisia
lt: Tunisas

note: Official name for TUN
en: Republic of Tunisia
lt: Tuniso Respublika

note: Name for TUR
en: Türkiye
lt: Turkija

note: Official name for TUR
en: Republic of Türkiye
lt: Turkijos Respublika

note: Name for TWN, Official name for TWN
en: Taiwan, Province of China
lt: Taivanas, Kinijos provincija

note: Common name for TWN
en: Taiwan
lt: Taivanas

note: Name for TZA
en: Tanzania, United Republic of
lt: Tanzanijos Jungtinė Respublika

note: Official name for TZA
en: United Republic of Tanzania
lt: Tanzanijos Jungtinė Respublika

note: Common name for TZA
en: Tanzania
lt: Tanzanija

note: Official name for UGA
en: Republic of Uganda
lt: Ugandos Respublika

note: Name for UKR
en: Ukraine
lt: Ukraina

note: Name for UMI
en: United States Minor Outlying Islands
lt: Jungtinių Valstijų Mažosios Tolimosios Salos

note: Name for URY
en: Uruguay
lt: Urugvajus

note: Official name for URY
en: Eastern Republic of Uruguay
lt: Urugvajaus Rytų Respublika

note: Name for USA
en: United States
lt: Jungtinės Amerikos Valstijos

note: Official name for USA
en: United States of America
lt: Jungtinės Amerikos Valstijos

note: Name for UZB
en: Uzbekistan
lt: Uzbekija

note: Official name for UZB
en: Republic of Uzbekistan
lt: Uzbekistano Respublika

note: Name for VAT
en: Holy See (Vatican City State)
lt: Šventasis Sostas (Vatikano Miesto Valstybė)

note: Name for VCT
en: Saint Vincent and the Grenadines
lt: Sent Vinsentas ir Grenadinai

note: Name for VEN
en: Venezuela, Bolivarian Republic of
lt: Venesuelos Bolivaro Respublika

note: Official name for VEN
en: Bolivarian Republic of Venezuela
lt: Venesuelos Bolivaro Respublika

note: Common name for VEN
en: Venezuela
lt: Venesuela

note: Name for VGB
en: Virgin Islands, British
lt: Mergelių salos (Britų)

note: Official name for VGB
en: British Virgin Islands
lt: Jungtinės Karalystės Mergelių salos

note: Name for VIR
en: Virgin Islands, U.S.
lt: Mergelių salos (JAV)

note: Official name for VIR
en: Virgin Islands of the United States
lt: Jungtinių Valstijų Mergelių salos

note: Name for VNM
en: Viet Nam
lt: Vietnamas

note: Official name for VNM
en: Socialist Republic of Viet Nam
lt: Vietnamo Socialistinė Respublika

note: Common name for VNM
en: Vietnam
lt: Vietnamas

note: Official name for VUT
en: Republic of Vanuatu
lt: Vanuatu Respublika

note: Name for WLF
en: Wallis and Futuna
lt: Volisas ir Futūna

note: Official name for WSM
en: Independent State of Samoa
lt: Samoa Nepriklausomoji Valstybė

note: Name for YEM
en: Yemen
lt: Jemenas

note: Official name for YEM
en: Republic of Yemen
lt: Jemeno Respublika

note: Name for ZAF
en: South Africa
lt: Pietų Afrika

note: Official name for ZAF
en: Republic of South Africa
lt: Pietų Afrikos Respublika

note: Name for ZMB
en: Zambia
lt: Zambija

note: Official name for ZMB
en: Republic of Zambia
lt: Zambijos Respublika

note: Name for ZWE
en: Zimbabwe
lt: Zimbabvė

note: Official name for ZWE
en: Republic of Zimbabwe
lt: Zimbabvės Respublika
