iso_3166-1 - en to mhr translation catalogue (106 entries)

note: Name for AFG
en: Afghanistan
mhr: Афганистан

note: Name for ALB
en: Albania
mhr: Албаний

note: Name for AND
en: Andorra
mhr: Андорра

note: Name for ARG
en: Argentina
mhr: Аргентина

note: Name for ARM
en: Armenia
mhr: Армений

note: Name for AUS
en: Australia
mhr: Австралий

note: Name for AUT
en: Austria
mhr: Австрий

note: Name for AZE
en: Azerbaijan
mhr: Азербайджан

note: Name for BEL
en: Belgium
mhr: Бельгий

note: Name for BGR
en: Bulgaria
mhr: Болгарий

note: Name for BIH
en: Bosnia and Herzegovina
mhr: Босний да Герцеговина

note: Name for BLR
en: Belarus
mhr: Белоруссий

note: Name for BLZ
en: Belize
mhr: Белиз

note: Common name for BOL
en: Bolivia
mhr: Боливий

note: Name for BRA
en: Brazil
mhr: Бразилий

note: Name for BRB
en: Barbados
mhr: Барбадос

note: Name for CAN
en: Canada
mhr: Канада

note: Name for CHE
en: Switzerland
mhr: Швейцарий

note: Name for CHL
en: Chile
mhr: Чили

note: Official name for CHN
en: People's Republic of China
mhr: Китай

note: Name for COL
en: Colombia
mhr: Колумбий

note: Name for CRI
en: Costa Rica
mhr: Коста-Рика

note: Name for CUB
en: Cuba
mhr: Куба

note: Name for CYP
en: Cyprus
mhr: Кипр

note: Official name for CZE
en: Czech Republic
mhr: Чехий

note: Name for DEU
en: Germany
mhr: Немыч Эл

note: Name for DMA
en: Dominica
mhr: Доминика

note: Name for DNK
en: Denmark
mhr: Даний

note: Name for DOM
en: Dominican Republic
mhr: Доминикан Республик

note: Name for DZA
en: Algeria
mhr: Алжир

note: Name for ECU
en: Ecuador
mhr: Эквадор

note: Name for ERI
en: Eritrea
mhr: Эритрей

note: Name for ESP
en: Spain
mhr: Испаний

note: Name for ETH
en: Ethiopia
mhr: Эфиопий

note: Name for FIN
en: Finland
mhr: Суоми

note: Name for FRA
en: France
mhr: Франций

note: Name for GBR
en: United Kingdom
mhr: Ушымо Королевстве

note: Name for GEO
en: Georgia
mhr: Грузий

note: Name for GRC
en: Greece
mhr: Греций

note: Name for GRD
en: Grenada
mhr: Гренада

note: Name for GRL
en: Greenland
mhr: Гренландий

note: Name for GTM
en: Guatemala
mhr: Гватемала

note: Name for GUF
en: French Guiana
mhr: Француз Гвиана

note: Name for GUY
en: Guyana
mhr: Гайана

note: Name for HKG
en: Hong Kong
mhr: Гонконг

note: Name for HND
en: Honduras
mhr: Гондурас

note: Name for HRV
en: Croatia
mhr: Хорватий

note: Name for HTI
en: Haiti
mhr: Гаити

note: Name for HUN, Official name for HUN
en: Hungary
mhr: Венгрий

note: Name for IDN
en: Indonesia
mhr: Индонезий

note: Name for IRL
en: Ireland
mhr: Ирландий

note: Name for ISL
en: Iceland
mhr: Исландий

note: Name for ITA
en: Italy
mhr: Италий

note: Name for JAM
en: Jamaica
mhr: Ямайке

note: Name for JPN
en: Japan
mhr: Японий

note: Name for KAZ
en: Kazakhstan
mhr: Казахстан

note: Name for KGZ
en: Kyrgyzstan
mhr: Кыргызстан

note: Name for KWT
en: Kuwait
mhr: Кувейт

note: Name for LBN
en: Lebanon
mhr: Ливан

note: Name for LIE
en: Liechtenstein
mhr: Лихтенштейн

note: Name for LKA
en: Sri Lanka
mhr: Шри-Ланка

note: Name for LTU
en: Lithuania
mhr: Литва

note: Name for LUX
en: Luxembourg
mhr: Люксембург

note: Name for LVA
en: Latvia
mhr: Латвий

note: Name for MCO
en: Monaco
mhr: Монако онлык

note: Common name for MDA
en: Moldova
mhr: Молдова

note: Name for MEX
en: Mexico
mhr: Мексика

note: Name for MLT
en: Malta
mhr: Мальта

note: Name for MNE, Official name for MNE
en: Montenegro
mhr: Шемкурык Эл

note: Name for MYS
en: Malaysia
mhr: Малайзий

note: Name for NIC
en: Nicaragua
mhr: Никарагуа

note: Name for NLD
en: Netherlands
mhr: Нидерланде

note: Name for NOR
en: Norway
mhr: Норвегий

note: Name for PAK
en: Pakistan
mhr: Пакистан

note: Name for PAN
en: Panama
mhr: Панама

note: Name for PER
en: Peru
mhr: Перу

note: Name for PHL
en: Philippines
mhr: Филиппин-влак

note: Name for POL
en: Poland
mhr: Польша

note: Name for PRT
en: Portugal
mhr: Португалий

note: Name for PRY
en: Paraguay
mhr: Парагвай

note: Name for ROU
en: Romania
mhr: Румыний

note: Name for RWA
en: Rwanda
mhr: Руанде

note: Name for SEN
en: Senegal
mhr: Сенегал

note: Name for SGP
en: Singapore
mhr: Сингапур

note: Name for SLV
en: El Salvador
mhr: Сальвадор

note: Name for SMR
en: San Marino
mhr: Сан-Марино

note: Name for SOM
en: Somalia
mhr: Сомали

note: Name for SRB
en: Serbia
mhr: Сербий

note: Name for STP
en: Sao Tome and Principe
mhr: Сан-Томе да Принсипи

note: Name for SUR
en: Suriname
mhr: Суринам

note: Name for SVK
en: Slovakia
mhr: Словакий

note: Name for SVN
en: Slovenia
mhr: Словений

note: Name for SWE
en: Sweden
mhr: Швеций

note: Name for SYC
en: Seychelles
mhr: Сейшел-влак

note: Name for THA
en: Thailand
mhr: Таиланд

note: Name for TJK
en: Tajikistan
mhr: Таджикистан

note: Name for TKM
en: Turkmenistan
mhr: Туркменистан

note: Name for TTO
en: Trinidad and Tobago
mhr: Тринидад да Тобаго

note: Common name for TWN
en: Taiwan
mhr: Тайван

note: Name for UGA
en: Uganda
mhr: Уганде

note: Name for UKR
en: Ukraine
mhr: Украина

note: Name for URY
en: Uruguay
mhr: Уругвай

note: Official name for USA
en: United States of America
mhr: АУШ

note: Name for UZB
en: Uzbekistan
mhr: Узбекистан

note: Common name for VEN
en: Venezuela
mhr: Венесуэла

note: Common name for VNM
en: Vietnam
mhr: Вьетнам
