iso_3166-1 - en to ru translation catalogue (425 entries)

note: Name for ABW
en: Aruba
ru: Аруба

note: Name for AFG
en: Afghanistan
ru: Афганистан

note: Official name for AFG
en: Islamic Republic of Afghanistan
ru: Исламская Республика Афганистан

note: Name for AGO
en: Angola
ru: Ангола

note: Official name for AGO
en: Republic of Angola
ru: Республика Ангола

note: Name for AIA
en: Anguilla
ru: Ангвилла

note: Name for ALA
en: Åland Islands
ru: Аландские острова

note: Name for ALB
en: Albania
ru: Албания

note: Official name for ALB
en: Republic of Albania
ru: Республика Албания

note: Name for AND
en: Andorra
ru: Андорра

note: Official name for AND
en: Principality of Andorra
ru: Княжество Андорра

note: Name for ARE
en: United Arab Emirates
ru: Объединённые Арабские Эмираты

note: Name for ARG
en: Argentina
ru: Аргентина

note: Official name for ARG
en: Argentine Republic
ru: Аргентинская Республика

note: Name for ARM
en: Armenia
ru: Армения

note: Official name for ARM
en: Republic of Armenia
ru: Республика Армения

note: Name for ASM
en: American Samoa
ru: Американские Самоа

note: Name for ATA
en: Antarctica
ru: Антарктика

note: Name for ATF
en: French Southern Territories
ru: Французские южные территории

note: Name for ATG
en: Antigua and Barbuda
ru: Антигуа и Барбуда

note: Name for AUS
en: Australia
ru: Австралия

note: Name for AUT
en: Austria
ru: Австрия

note: Official name for AUT
en: Republic of Austria
ru: Австрийская Республика

note: Name for AZE
en: Azerbaijan
ru: Азербайджан

note: Official name for AZE
en: Republic of Azerbaijan
ru: Республика Азербайджан

note: Name for BDI
en: Burundi
ru: Бурунди

note: Official name for BDI
en: Republic of Burundi
ru: Республика Бурунди

note: Name for BEL
en: Belgium
ru: Бельгия

note: Official name for BEL
en: Kingdom of Belgium
ru: Королевство Бельгия

note: Name for BEN
en: Benin
ru: Бенин

note: Official name for BEN
en: Republic of Benin
ru: Республика Бенин

note: Name for BES, Official name for BES
en: Bonaire, Sint Eustatius and Saba
ru: Бонайре, Синт-Эстатиус и Саба

note: Name for BFA
en: Burkina Faso
ru: Буркина-Фасо

note: Name for BGD
en: Bangladesh
ru: Бангладеш

note: Official name for BGD
en: People's Republic of Bangladesh
ru: Народная Республика Бангладеш

note: Name for BGR
en: Bulgaria
ru: Болгария

note: Official name for BGR
en: Republic of Bulgaria
ru: Республика Болгария

note: Name for BHR
en: Bahrain
ru: Бахрейн

note: Official name for BHR
en: Kingdom of Bahrain
ru: Королевство Бахрейн

note: Name for BHS
en: Bahamas
ru: Багамы

note: Official name for BHS
en: Commonwealth of the Bahamas
ru: Содружество Багамских Островов

note: Name for BIH
en: Bosnia and Herzegovina
ru: Босния и Герцеговина

note: Official name for BIH
en: Republic of Bosnia and Herzegovina
ru: Республика Босния и Герцеговина

note: Name for BLM
en: Saint Barthélemy
ru: Сен-Бартельми

note: Name for BLR
en: Belarus
ru: Беларусь

note: Official name for BLR
en: Republic of Belarus
ru: Республика Беларусь

note: Name for BLZ
en: Belize
ru: Белиз

note: Name for BMU
en: Bermuda
ru: Бермуды

note: Name for BOL
en: Bolivia, Plurinational State of
ru: Боливия

note: Official name for BOL
en: Plurinational State of Bolivia
ru: Многонациональное Государство Боливия

note: Common name for BOL
en: Bolivia
ru: Боливия

note: Name for BRA
en: Brazil
ru: Бразилия

note: Official name for BRA
en: Federative Republic of Brazil
ru: Федеративная Республика Бразилия

note: Name for BRB
en: Barbados
ru: Барбадос

note: Name for BRN
en: Brunei Darussalam
ru: Бруней Даруссалам

note: Name for BTN
en: Bhutan
ru: Бутан

note: Official name for BTN
en: Kingdom of Bhutan
ru: Королевство Бутан

note: Name for BVT
en: Bouvet Island
ru: Остров Буве

note: Name for BWA
en: Botswana
ru: Ботсвана

note: Official name for BWA
en: Republic of Botswana
ru: Республика Ботсвана

note: Name for CAF
en: Central African Republic
ru: Центрально-африканская республика

note: Name for CAN
en: Canada
ru: Канада

note: Name for CCK
en: Cocos (Keeling) Islands
ru: Кокосовые острова

note: Name for CHE
en: Switzerland
ru: Швейцария

note: Official name for CHE
en: Swiss Confederation
ru: Швейцарская Конфедерация

note: Name for CHL
en: Chile
ru: Чили

note: Official name for CHL
en: Republic of Chile
ru: Республика Чили

note: Name for CHN
en: China
ru: Китай

note: Official name for CHN
en: People's Republic of China
ru: Китайская Народная Республика

note: Name for CIV
en: Côte d'Ivoire
ru: Кот-д'Ивуар

note: Official name for CIV
en: Republic of Côte d'Ivoire
ru: Республика Кот-д'Ивуар

note: Name for CMR
en: Cameroon
ru: Камерун

note: Official name for CMR
en: Republic of Cameroon
ru: Республика Камерун

note: Name for COD
en: Congo, The Democratic Republic of the
ru: Демократическая Республика Конго

note: Name for COG
en: Congo
ru: Конго

note: Official name for COG
en: Republic of the Congo
ru: Республика Конго

note: Name for COK
en: Cook Islands
ru: Острова Кука

note: Name for COL
en: Colombia
ru: Колумбия

note: Official name for COL
en: Republic of Colombia
ru: Республика Колумбия

note: Name for COM
en: Comoros
ru: Коморы

note: Official name for COM
en: Union of the Comoros
ru: Союз Коморских Островов

note: Name for CPV
en: Cabo Verde
ru: Кабо-Верде

note: Official name for CPV
en: Republic of Cabo Verde
ru: Республика Кабо-Верде

note: Name for CRI
en: Costa Rica
ru: Коста-Рика

note: Official name for CRI
en: Republic of Costa Rica
ru: Республика Коста-Рика

note: Name for CUB
en: Cuba
ru: Куба

note: Official name for CUB
en: Republic of Cuba
ru: Республика Куба

note: Name for CUW, Official name for CUW
en: Curaçao
ru: Кюрасао

note: Name for CXR
en: Christmas Island
ru: Остров Рождества

note: Name for CYM
en: Cayman Islands
ru: Каймановы острова

note: Name for CYP
en: Cyprus
ru: Кипр

note: Official name for CYP
en: Republic of Cyprus
ru: Республика Кипр

note: Name for CZE
en: Czechia
ru: Чехия

note: Official name for CZE
en: Czech Republic
ru: Чешская Республика

note: Name for DEU
en: Germany
ru: Германия

note: Official name for DEU
en: Federal Republic of Germany
ru: Федеративная Республика Германия

note: Name for DJI
en: Djibouti
ru: Джибути

note: Official name for DJI
en: Republic of Djibouti
ru: Республика Джибути

note: Name for DMA
en: Dominica
ru: Доминика

note: Official name for DMA
en: Commonwealth of Dominica
ru: Содружество Доминики

note: Name for DNK
en: Denmark
ru: Дания

note: Official name for DNK
en: Kingdom of Denmark
ru: Королевство Дания

note: Name for DOM
en: Dominican Republic
ru: Доминиканская республика

note: Name for DZA
en: Algeria
ru: Алжир

note: Official name for DZA
en: People's Democratic Republic of Algeria
ru: Алжирская Народная Демократическая Республика

note: Name for ECU
en: Ecuador
ru: Эквадор

note: Official name for ECU
en: Republic of Ecuador
ru: Республика Эквадор

note: Name for EGY
en: Egypt
ru: Египет

note: Official name for EGY
en: Arab Republic of Egypt
ru: Арабская Республика Египет

note: Name for ERI
en: Eritrea
ru: Эритрея

note: Official name for ERI
en: the State of Eritrea
ru: Государство Эритрея

note: Name for ESH
en: Western Sahara
ru: Западная Сахара

note: Name for ESP
en: Spain
ru: Испания

note: Official name for ESP
en: Kingdom of Spain
ru: Королевство Испания

note: Name for EST
en: Estonia
ru: Эстония

note: Official name for EST
en: Republic of Estonia
ru: Эстонская Республика

note: Name for ETH
en: Ethiopia
ru: Эфиопия

note: Official name for ETH
en: Federal Democratic Republic of Ethiopia
ru: Федеративная Демократическая Республика Эфиопия

note: Name for FIN
en: Finland
ru: Финляндия

note: Official name for FIN
en: Republic of Finland
ru: Финляндская Республика

note: Name for FJI
en: Fiji
ru: Фиджи

note: Official name for FJI
en: Republic of Fiji
ru: Республика Фиджи

note: Name for FLK
en: Falkland Islands (Malvinas)
ru: Фолклендские (Мальвинские) острова

note: Name for FRA
en: France
ru: Франция

note: Official name for FRA
en: French Republic
ru: Французская Республика

note: Name for FRO
en: Faroe Islands
ru: Фарерские острова

note: Name for FSM
en: Micronesia, Federated States of
ru: Федеративные Штаты Микронезии

note: Official name for FSM
en: Federated States of Micronesia
ru: Федеративные Штаты Микронезии

note: Name for GAB
en: Gabon
ru: Габон

note: Official name for GAB
en: Gabonese Republic
ru: Габонская Республика

note: Name for GBR
en: United Kingdom
ru: Соединённое Королевство

note: Official name for GBR
en: United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
ru: Соединённое Королевство Великобритании и Северной Ирландии

note: Name for GEO
en: Georgia
ru: Грузия

note: Name for GGY
en: Guernsey
ru: Гернси

note: Name for GHA
en: Ghana
ru: Гана

note: Official name for GHA
en: Republic of Ghana
ru: Республика Гана

note: Name for GIB
en: Gibraltar
ru: Гибралтар

note: Name for GIN
en: Guinea
ru: Гвинея

note: Official name for GIN
en: Republic of Guinea
ru: Гвинейская Республика

note: Name for GLP
en: Guadeloupe
ru: Гваделупа

note: Name for GMB
en: Gambia
ru: Гамбия

note: Official name for GMB
en: Republic of the Gambia
ru: Республика Гамбия

note: Name for GNB
en: Guinea-Bissau
ru: Гвинея-Бисау

note: Official name for GNB
en: Republic of Guinea-Bissau
ru: Республика Гвинея-Бисау

note: Name for GNQ
en: Equatorial Guinea
ru: Экваториальная Гвинея

note: Official name for GNQ
en: Republic of Equatorial Guinea
ru: Республика Экваториальная Гвинея

note: Name for GRC
en: Greece
ru: Греция

note: Official name for GRC
en: Hellenic Republic
ru: Греческая Республика

note: Name for GRD
en: Grenada
ru: Гренада

note: Name for GRL
en: Greenland
ru: Гренландия

note: Name for GTM
en: Guatemala
ru: Гватемала

note: Official name for GTM
en: Republic of Guatemala
ru: Республика Гватемала

note: Name for GUF
en: French Guiana
ru: Французская Гвиана

note: Name for GUM
en: Guam
ru: Гуам

note: Name for GUY
en: Guyana
ru: Гайана

note: Official name for GUY
en: Republic of Guyana
ru: Республика Гайана

note: Name for HKG
en: Hong Kong
ru: Гонконг

note: Official name for HKG
en: Hong Kong Special Administrative Region of China
ru: Осо́бый административный район Гонконг

note: Name for HMD
en: Heard Island and McDonald Islands
ru: Остров Херд и острова МакДональд

note: Name for HND
en: Honduras
ru: Гондурас

note: Official name for HND
en: Republic of Honduras
ru: Республика Гондурас

note: Name for HRV
en: Croatia
ru: Хорватия

note: Official name for HRV
en: Republic of Croatia
ru: Республика Хорватия

note: Name for HTI
en: Haiti
ru: Гаити

note: Official name for HTI
en: Republic of Haiti
ru: Республика Гаити

note: Name for HUN, Official name for HUN
en: Hungary
ru: Венгрия

note: Name for IDN
en: Indonesia
ru: Индонезия

note: Official name for IDN
en: Republic of Indonesia
ru: Республика Индонезия

note: Name for IMN
en: Isle of Man
ru: Остров Мэн

note: Name for IND
en: India
ru: Индия

note: Official name for IND
en: Republic of India
ru: Республика Индия

note: Name for IOT
en: British Indian Ocean Territory
ru: Британская территория Индийского океана

note: Name for IRL
en: Ireland
ru: Ирландия

note: Name for IRN
en: Iran, Islamic Republic of
ru: Иран

note: Official name for IRN
en: Islamic Republic of Iran
ru: Исламская Респу́блика Иран

note: Common name for IRN
en: Iran
ru: Иран

note: Name for IRQ
en: Iraq
ru: Ирак

note: Official name for IRQ
en: Republic of Iraq
ru: Иракская Республика

note: Name for ISL
en: Iceland
ru: Исландия

note: Official name for ISL
en: Republic of Iceland
ru: Республика Исландия

note: Name for ISR
en: Israel
ru: Израиль

note: Official name for ISR
en: State of Israel
ru: Государство Израиль

note: Name for ITA
en: Italy
ru: Италия

note: Official name for ITA
en: Italian Republic
ru: Итальянская Республика

note: Name for JAM
en: Jamaica
ru: Ямайка

note: Name for JEY
en: Jersey
ru: Джерси

note: Name for JOR
en: Jordan
ru: Иордания

note: Official name for JOR
en: Hashemite Kingdom of Jordan
ru: Иорданское Хашимитское Королевство

note: Name for JPN
en: Japan
ru: Япония

note: Name for KAZ
en: Kazakhstan
ru: Казахстан

note: Official name for KAZ
en: Republic of Kazakhstan
ru: Республика Казахстан

note: Name for KEN
en: Kenya
ru: Кения

note: Official name for KEN
en: Republic of Kenya
ru: Республика Кения

note: Name for KGZ
en: Kyrgyzstan
ru: Киргизия

note: Official name for KGZ
en: Kyrgyz Republic
ru: Республика Кыргызстан

note: Name for KHM
en: Cambodia
ru: Камбоджа

note: Official name for KHM
en: Kingdom of Cambodia
ru: Королевство Камбоджа

note: Name for KIR
en: Kiribati
ru: Кирибати

note: Official name for KIR
en: Republic of Kiribati
ru: Республика Кирибати

note: Name for KNA
en: Saint Kitts and Nevis
ru: Сент-Китс и Невис

note: Name for KOR
en: Korea, Republic of
ru: Республика Корея

note: Common name for KOR
en: South Korea
ru: Южная Корея

note: Name for KWT
en: Kuwait
ru: Кувейт

note: Official name for KWT
en: State of Kuwait
ru: Государство Кувейт

note: Name for LAO
en: Lao People's Democratic Republic
ru: Лаосская Народно-Демократическая Республика

note: Common name for LAO
en: Laos
ru: Лаос

note: Name for LBN
en: Lebanon
ru: Ливан

note: Official name for LBN
en: Lebanese Republic
ru: Ливанская Республика

note: Name for LBR
en: Liberia
ru: Либерия

note: Official name for LBR
en: Republic of Liberia
ru: Республика Либерия

note: Name for LBY, Official name for LBY
en: Libya
ru: Ливия

note: Name for LCA
en: Saint Lucia
ru: Сент-Люсия

note: Name for LIE
en: Liechtenstein
ru: Лихтенштейн

note: Official name for LIE
en: Principality of Liechtenstein
ru: Княжество Лихтенштейн

note: Name for LKA
en: Sri Lanka
ru: Шри-Ланка

note: Official name for LKA
en: Democratic Socialist Republic of Sri Lanka
ru: Демократическая Социалистическая Республика Шри-Ланка

note: Name for LSO
en: Lesotho
ru: Лесото

note: Official name for LSO
en: Kingdom of Lesotho
ru: Королевство Лесото

note: Name for LTU
en: Lithuania
ru: Литва

note: Official name for LTU
en: Republic of Lithuania
ru: Литовская Республика

note: Name for LUX
en: Luxembourg
ru: Люксембург

note: Official name for LUX
en: Grand Duchy of Luxembourg
ru: Великое Герцогство Люксембург

note: Name for LVA
en: Latvia
ru: Латвия

note: Official name for LVA
en: Republic of Latvia
ru: Латвийская Республика

note: Name for MAC
en: Macao
ru: Макао

note: Official name for MAC
en: Macao Special Administrative Region of China
ru: Специальный Административный район Макао

note: Name for MAF
en: Saint Martin (French part)
ru: Сен-Мартен (Франция)

note: Name for MAR
en: Morocco
ru: Марокко

note: Official name for MAR
en: Kingdom of Morocco
ru: Королевство Марокко

note: Name for MCO
en: Monaco
ru: Монако

note: Official name for MCO
en: Principality of Monaco
ru: Княжество Монако

note: Name for MDA
en: Moldova, Republic of
ru: Республика Молдова

note: Official name for MDA
en: Republic of Moldova
ru: Республика Молдова

note: Common name for MDA
en: Moldova
ru: Молдавия

note: Name for MDG
en: Madagascar
ru: Мадагаскар

note: Official name for MDG
en: Republic of Madagascar
ru: Республика Мадагаскар

note: Name for MDV
en: Maldives
ru: Мальдивы

note: Official name for MDV
en: Republic of Maldives
ru: Мальдивская Республика

note: Name for MEX
en: Mexico
ru: Мексика

note: Official name for MEX
en: United Mexican States
ru: Мексиканские Соединённые Штаты

note: Name for MHL
en: Marshall Islands
ru: Маршалловы острова

note: Official name for MHL
en: Republic of the Marshall Islands
ru: Респу́блика Маршалловы Острова

note: Name for MKD
en: North Macedonia
ru: Северная Македония

note: Official name for MKD
en: Republic of North Macedonia
ru: Республика Северная Македония

note: Name for MLI
en: Mali
ru: Мали

note: Official name for MLI
en: Republic of Mali
ru: Республика Мали

note: Name for MLT
en: Malta
ru: Мальта

note: Official name for MLT
en: Republic of Malta
ru: Республика Мальта

note: Name for MMR
en: Myanmar
ru: Мьянма

note: Official name for MMR
en: Republic of Myanmar
ru: Республика Мьянма

note: Name for MNE, Official name for MNE
en: Montenegro
ru: Черногория

note: Name for MNG
en: Mongolia
ru: Монголия

note: Name for MNP
en: Northern Mariana Islands
ru: Острова северной Марианы

note: Official name for MNP
en: Commonwealth of the Northern Mariana Islands
ru: Содружество Северных Марианских островов

note: Name for MOZ
en: Mozambique
ru: Мозамбик

note: Official name for MOZ
en: Republic of Mozambique
ru: Республика Мозамбик

note: Name for MRT
en: Mauritania
ru: Мавритания

note: Official name for MRT
en: Islamic Republic of Mauritania
ru: Исламская Республика Мавритания

note: Name for MSR
en: Montserrat
ru: Монтсеррат

note: Name for MTQ
en: Martinique
ru: Мартиника

note: Name for MUS
en: Mauritius
ru: Маврикий

note: Official name for MUS
en: Republic of Mauritius
ru: Республика Маврикий

note: Name for MWI
en: Malawi
ru: Малави

note: Official name for MWI
en: Republic of Malawi
ru: Республика Малави

note: Name for MYS
en: Malaysia
ru: Малайзия

note: Name for MYT
en: Mayotte
ru: Майот

note: Name for NAM
en: Namibia
ru: Намибия

note: Official name for NAM
en: Republic of Namibia
ru: Республика Намибия

note: Name for NCL
en: New Caledonia
ru: Новая Каледония

note: Name for NER
en: Niger
ru: Нигер

note: Official name for NER
en: Republic of the Niger
ru: Республика Нигер

note: Name for NFK
en: Norfolk Island
ru: Остров Норфолк

note: Name for NGA
en: Nigeria
ru: Нигерия

note: Official name for NGA
en: Federal Republic of Nigeria
ru: Федеративная Республика Нигерия

note: Name for NIC
en: Nicaragua
ru: Никарагуа

note: Official name for NIC
en: Republic of Nicaragua
ru: Республика Никарагуа

note: Name for NIU, Official name for NIU
en: Niue
ru: Ниуэ

note: Name for NLD
en: Netherlands
ru: Нидерланды

note: Official name for NLD
en: Kingdom of the Netherlands
ru: Королевство Нидерландов

note: Name for NOR
en: Norway
ru: Норвегия

note: Official name for NOR
en: Kingdom of Norway
ru: Королевство Норвегия

note: Name for NPL
en: Nepal
ru: Непал

note: Official name for NPL
en: Federal Democratic Republic of Nepal
ru: Федеративная Демократическая Республика Непал

note: Name for NRU
en: Nauru
ru: Науру

note: Official name for NRU
en: Republic of Nauru
ru: Республика Науру

note: Name for NZL
en: New Zealand
ru: Новая Зеландия

note: Name for OMN
en: Oman
ru: Оман

note: Official name for OMN
en: Sultanate of Oman
ru: Султанат Оман

note: Name for PAK
en: Pakistan
ru: Пакистан

note: Official name for PAK
en: Islamic Republic of Pakistan
ru: Исламская Республика Пакистан

note: Name for PAN
en: Panama
ru: Панама

note: Official name for PAN
en: Republic of Panama
ru: Республика Панама

note: Name for PCN
en: Pitcairn
ru: Питкэрн

note: Name for PER
en: Peru
ru: Перу

note: Official name for PER
en: Republic of Peru
ru: Республика Перу

note: Name for PHL
en: Philippines
ru: Филиппины

note: Official name for PHL
en: Republic of the Philippines
ru: Республика Филиппины

note: Name for PLW
en: Palau
ru: Палау

note: Official name for PLW
en: Republic of Palau
ru: Республика Палау

note: Name for PNG
en: Papua New Guinea
ru: Папуа — Новая Гвинея

note: Official name for PNG
en: Independent State of Papua New Guinea
ru: Независимое Государство Папуа — Новая Гвинея

note: Name for POL
en: Poland
ru: Польша

note: Official name for POL
en: Republic of Poland
ru: Республика Польша

note: Name for PRI
en: Puerto Rico
ru: Пуэрто-Рико

note: Name for PRK
en: Korea, Democratic People's Republic of
ru: Корейская Народно-Демократическая Республика

note: Official name for PRK
en: Democratic People's Republic of Korea
ru: Корейская Народно-Демократическая Республика

note: Common name for PRK
en: North Korea
ru: Северная Корея

note: Name for PRT
en: Portugal
ru: Португалия

note: Official name for PRT
en: Portuguese Republic
ru: Португальская Республика

note: Name for PRY
en: Paraguay
ru: Парагвай

note: Official name for PRY
en: Republic of Paraguay
ru: Республика Парагвай

note: Name for PSE
en: Palestine, State of
ru: Палестина

note: Official name for PSE
en: the State of Palestine
ru: Государство Палестина

note: Name for PYF
en: French Polynesia
ru: Французская Полинезия

note: Name for QAT
en: Qatar
ru: Катар

note: Official name for QAT
en: State of Qatar
ru: Государство Катар

note: Name for REU
en: Réunion
ru: Реюньон

note: Name for ROU
en: Romania
ru: Румыния

note: Name for RUS
en: Russian Federation
ru: Российская Федерация

note: Name for RWA
en: Rwanda
ru: Руанда

note: Official name for RWA
en: Rwandese Republic
ru: Руандийская Республика

note: Name for SAU
en: Saudi Arabia
ru: Саудовская Аравия

note: Official name for SAU
en: Kingdom of Saudi Arabia
ru: Королевство Саудовская Аравия

note: Name for SDN
en: Sudan
ru: Судан

note: Official name for SDN
en: Republic of the Sudan
ru: Республика Судан

note: Name for SEN
en: Senegal
ru: Сенегал

note: Official name for SEN
en: Republic of Senegal
ru: Республика Сенегал

note: Name for SGP
en: Singapore
ru: Сингапур

note: Official name for SGP
en: Republic of Singapore
ru: Республика Сингапур

note: Name for SGS
en: South Georgia and the South Sandwich Islands
ru: Южная Джорджия и Южные Сандвичевы острова

note: Name for SHN
en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
ru: Остров Святой Елены, Остров Вознесения и Тристан-да-Кунья

note: Name for SJM
en: Svalbard and Jan Mayen
ru: Шпицберген и Ян-Майен

note: Name for SLB
en: Solomon Islands
ru: Соломоновы Острова

note: Name for SLE
en: Sierra Leone
ru: Сьерра-Леоне

note: Official name for SLE
en: Republic of Sierra Leone
ru: Республика Сьерра-Леоне

note: Name for SLV
en: El Salvador
ru: Сальвадор

note: Official name for SLV
en: Republic of El Salvador
ru: Республика Эль-Сальвадор

note: Name for SMR
en: San Marino
ru: Сан-Марино

note: Official name for SMR
en: Republic of San Marino
ru: Республика Сан-Марино

note: Name for SOM
en: Somalia
ru: Сомали

note: Official name for SOM
en: Federal Republic of Somalia
ru: Федеративная Республика Сомали

note: Name for SPM
en: Saint Pierre and Miquelon
ru: Сен-Пьер и Микелон

note: Name for SRB
en: Serbia
ru: Сербия

note: Official name for SRB
en: Republic of Serbia
ru: Республика Сербия

note: Name for SSD
en: South Sudan
ru: Южный Судан

note: Official name for SSD
en: Republic of South Sudan
ru: Республика Южный Судан

note: Name for STP
en: Sao Tome and Principe
ru: Сан-Томе и Принсипи

note: Official name for STP
en: Democratic Republic of Sao Tome and Principe
ru: Демократическая Республика Сан-Томе и Принсипи

note: Name for SUR
en: Suriname
ru: Суринам

note: Official name for SUR
en: Republic of Suriname
ru: Республика Суринам

note: Name for SVK
en: Slovakia
ru: Словакия

note: Official name for SVK
en: Slovak Republic
ru: Словацкая Республика

note: Name for SVN
en: Slovenia
ru: Словения

note: Official name for SVN
en: Republic of Slovenia
ru: Республика Словения

note: Name for SWE
en: Sweden
ru: Швеция

note: Official name for SWE
en: Kingdom of Sweden
ru: Королевство Швеция

note: Name for SWZ
en: Eswatini
ru: Эсватини

note: Official name for SWZ
en: Kingdom of Eswatini
ru: Королевство Эсватини

note: Name for SXM, Official name for SXM
en: Sint Maarten (Dutch part)
ru: Синт-Мартен (голландская часть)

note: Name for SYC
en: Seychelles
ru: Сейшелы

note: Official name for SYC
en: Republic of Seychelles
ru: Республика Сейшельские Острова

note: Name for SYR
en: Syrian Arab Republic
ru: Сирийская Арабская Республика

note: Common name for SYR
en: Syria
ru: Сирия

note: Name for TCA
en: Turks and Caicos Islands
ru: Острова Туркс и Каикос

note: Name for TCD
en: Chad
ru: Чад

note: Official name for TCD
en: Republic of Chad
ru: Республика Чад

note: Name for TGO
en: Togo
ru: Того

note: Official name for TGO
en: Togolese Republic
ru: Тоголезская Республика

note: Name for THA
en: Thailand
ru: Таиланд

note: Official name for THA
en: Kingdom of Thailand
ru: Королевство Таиланд

note: Name for TJK
en: Tajikistan
ru: Таджикистан

note: Official name for TJK
en: Republic of Tajikistan
ru: Республика Таджикистан

note: Name for TKL
en: Tokelau
ru: Токелау

note: Name for TKM
en: Turkmenistan
ru: Туркменистан

note: Name for TLS
en: Timor-Leste
ru: Восточный Тимор

note: Official name for TLS
en: Democratic Republic of Timor-Leste
ru: Демократическая Республика Восточный Тимор

note: Name for TON
en: Tonga
ru: Тонга

note: Official name for TON
en: Kingdom of Tonga
ru: Королевство Тонга

note: Name for TTO
en: Trinidad and Tobago
ru: Тринидад и Тобаго

note: Official name for TTO
en: Republic of Trinidad and Tobago
ru: Республика Тринидад и Тобаго

note: Name for TUN
en: Tunisia
ru: Тунис

note: Official name for TUN
en: Republic of Tunisia
ru: Тунисская Республика

note: Name for TUR
en: Türkiye
ru: Турция

note: Official name for TUR
en: Republic of Türkiye
ru: Турецкая Республика

note: Name for TUV
en: Tuvalu
ru: Тувалу

note: Name for TWN, Official name for TWN
en: Taiwan, Province of China
ru: Китайская провинция Тайвань

note: Common name for TWN
en: Taiwan
ru: Тайвань

note: Name for TZA
en: Tanzania, United Republic of
ru: Танзания

note: Official name for TZA
en: United Republic of Tanzania
ru: Объединённая Республика Танзания

note: Common name for TZA
en: Tanzania
ru: Танзания

note: Name for UGA
en: Uganda
ru: Уганда

note: Official name for UGA
en: Republic of Uganda
ru: Республика Уганда

note: Name for UKR
en: Ukraine
ru: Украина

note: Name for UMI
en: United States Minor Outlying Islands
ru: Соединенные штаты Малых Удаленных островов

note: Name for URY
en: Uruguay
ru: Уругвай

note: Official name for URY
en: Eastern Republic of Uruguay
ru: Восточная республика Уругвай

note: Name for USA
en: United States
ru: Соединённые штаты

note: Official name for USA
en: United States of America
ru: Соединённые Штаты Америки

note: Name for UZB
en: Uzbekistan
ru: Узбекистан

note: Official name for UZB
en: Republic of Uzbekistan
ru: Республика Узбекистан

note: Name for VAT
en: Holy See (Vatican City State)
ru: Государство-город Ватикан

note: Name for VCT
en: Saint Vincent and the Grenadines
ru: Сент-Винсент и Гренадины

note: Name for VEN
en: Venezuela, Bolivarian Republic of
ru: Боливарианская Республика Венесуэла

note: Official name for VEN
en: Bolivarian Republic of Venezuela
ru: Боливарианская Республика Венесуэла

note: Common name for VEN
en: Venezuela
ru: Венесуэла

note: Name for VGB
en: Virgin Islands, British
ru: Виргинские острова (Британия)

note: Official name for VGB
en: British Virgin Islands
ru: Британские Виргинские Острова

note: Name for VIR
en: Virgin Islands, U.S.
ru: Виргинские острова (США)

note: Official name for VIR
en: Virgin Islands of the United States
ru: Американские Виргинские острова

note: Name for VNM
en: Viet Nam
ru: Вьетнам

note: Official name for VNM
en: Socialist Republic of Viet Nam
ru: Социалистическая Республика Вьетнам

note: Common name for VNM
en: Vietnam
ru: Вьетнам

note: Name for VUT
en: Vanuatu
ru: Вануату

note: Official name for VUT
en: Republic of Vanuatu
ru: Республика Вануату

note: Name for WLF
en: Wallis and Futuna
ru: Уоллес и Футана

note: Name for WSM
en: Samoa
ru: Самоа

note: Official name for WSM
en: Independent State of Samoa
ru: Независимое Государство Самоа

note: Name for YEM
en: Yemen
ru: Йемен

note: Official name for YEM
en: Republic of Yemen
ru: Йеменская Республика

note: Name for ZAF
en: South Africa
ru: Южная Африка

note: Official name for ZAF
en: Republic of South Africa
ru: Южно-Африканская Республика

note: Name for ZMB
en: Zambia
ru: Замбия

note: Official name for ZMB
en: Republic of Zambia
ru: Республика Замбия

note: Name for ZWE
en: Zimbabwe
ru: Зимбабве

note: Official name for ZWE
en: Republic of Zimbabwe
ru: Республика Зимбабве
