iso_3166-1 - en to sw translation catalogue (55 entries)

note: Name for AFG
en: Afghanistan
sw: Afghanistani

note: Official name for AFG
en: Islamic Republic of Afghanistan
sw: Jamhuri ya Kiislamu ya Afghanistani

note: Official name for AGO
en: Republic of Angola
sw: Jamhuri ya Angola

note: Name for ALA
en: Åland Islands
sw: Visiwa vya Åland

note: Official name for ALB
en: Republic of Albania
sw: Jamhuri ya Albania

note: Official name for AND
en: Principality of Andorra
sw: Minispaa ya Andorra

note: Name for ARE
en: United Arab Emirates
sw: Falme za Kiarabu

note: Official name for ARG
en: Argentine Republic
sw: Jamhuri ya Argentina

note: Official name for ARM
en: Republic of Armenia
sw: Jamhuri ya Armenia

note: Name for ASM
en: American Samoa
sw: Marekani ya Samoa

note: Name for ATA
en: Antarctica
sw: Antaktika

note: Name for ATG
en: Antigua and Barbuda
sw: Antigua na Barbuda

note: Official name for AUT
en: Republic of Austria
sw: Jamhuri ya Austria

note: Official name for AZE
en: Republic of Azerbaijan
sw: Jamhuri ya Azerbaijan

note: Official name for BDI
en: Republic of Burundi
sw: Jamhuri ya Burundi

note: Name for BEL
en: Belgium
sw: Ubelgiji

note: Official name for BEL
en: Kingdom of Belgium
sw: Utawala wa Belgium

note: Official name for BEN
en: Republic of Benin
sw: Jamhuri ya Benin

note: Official name for BGD
en: People's Republic of Bangladesh
sw: Jumhuri ya watu wa Bangladesh

note: Official name for BGR
en: Republic of Bulgaria
sw: Jamhuri ya Blugaria

note: Official name for BHR
en: Kingdom of Bahrain
sw: Utawala wa Bahrain

note: Name for BHS
en: Bahamas
sw: Bahama

note: Official name for BHS
en: Commonwealth of the Bahamas
sw: Jumuiya ya madola ya Bahama

note: Name for BIH
en: Bosnia and Herzegovina
sw: Bosnia na Herzegovina

note: Official name for BIH
en: Republic of Bosnia and Herzegovina
sw: Jamhuri ya Bosnia na Herzegovina

note: Official name for BLR
en: Republic of Belarus
sw: Jamhuri ya Belarus

note: Official name for BRA
en: Federative Republic of Brazil
sw: Jamhuri ya Watu wa Brazil

note: Official name for BTN
en: Kingdom of Bhutan
sw: Utawala wa Bhutan

note: Name for BVT
en: Bouvet Island
sw: Kisiwa cha Bouvet

note: Official name for BWA
en: Republic of Botswana
sw: Botswana

note: Name for CAF
en: Central African Republic
sw: Jamhuri ya Afrika ya Kati

note: Name for CAN
en: Canada
sw: Kanada

note: Name for CCK
en: Cocos (Keeling) Islands
sw: Kisiwa cha Cocos (Keeling)

note: Name for CHE
en: Switzerland
sw: Uswisi

note: Official name for CHL
en: Republic of Chile
sw: Jamhuri ya Chile

note: Official name for CHN
en: People's Republic of China
sw: Jamhuri ya Watu wa China

note: Name for CIV
en: Côte d'Ivoire
sw: Ivorycoast

note: Official name for CIV
en: Republic of Côte d'Ivoire
sw: Jamhuri ya Ivorycoast

note: Name for CMR
en: Cameroon
sw: Kamerun

note: Official name for CMR
en: Republic of Cameroon
sw: Jamhuri ya Kameruni

note: Official name for COG
en: Republic of the Congo
sw: Jamhuri ya Kongo

note: Name for COK
en: Cook Islands
sw: Visiwa vya Cook

note: Name for COL
en: Colombia
sw: Kolombia

note: Name for COM
en: Comoros
sw: Komori

note: Official name for CRI
en: Republic of Costa Rica
sw: Jamhuri ya Costa Rica

note: Name for CXR
en: Christmas Island
sw: Kisiwa cha Christmas

note: Name for CYM
en: Cayman Islands
sw: Visiwa vya Cayman

note: Name for DZA
en: Algeria
sw: Aljeria

note: Official name for DZA
en: People's Democratic Republic of Algeria
sw: Jamhuri ya watu wa Aljeria

note: Name for FRA
en: France
sw: Ufaransa

note: Official name for FRA
en: French Republic
sw: Jamhuri ya Ufaransa

note: Official name for KHM
en: Kingdom of Cambodia
sw: Utawala wa Kambodia

note: Name for MOZ
en: Mozambique
sw: Msumbiji

note: Name for NLD
en: Netherlands
sw: Uholanzi

note: Official name for TCD
en: Republic of Chad
sw: Jamhuri ya Chad
