iso_3166-1 - en to ur translation catalogue (221 entries)

note: Name for ABW
en: Aruba
ur: اروبا

note: Name for AFG
en: Afghanistan
ur: افغانستان

note: Official name for AFG
en: Islamic Republic of Afghanistan
ur: اسلامی جمہوریاافغانستان

note: Name for AGO
en: Angola
ur: انگولا

note: Official name for AGO
en: Republic of Angola
ur: جمہوریہ انگولا

note: Name for AIA
en: Anguilla
ur: اینگویلا

note: Name for ALA
en: Åland Islands
ur: جزائر ایلانڈ

note: Name for ALB
en: Albania
ur: البانیا

note: Official name for ALB
en: Republic of Albania
ur: جمہوریہ البانیہ

note: Name for AND
en: Andorra
ur: انڈورا

note: Name for ARE
en: United Arab Emirates
ur: متحدہ عرب امارات

note: Name for ARG
en: Argentina
ur: ارجنٹائن

note: Name for ARM
en: Armenia
ur: آرمینیا

note: Name for ASM
en: American Samoa
ur: امریکی سمووا

note: Name for ATG
en: Antigua and Barbuda
ur: اینٹیگوا و باربوڈا

note: Name for AUS
en: Australia
ur: آسٹریلیا

note: Name for AUT
en: Austria
ur: آسٹریا

note: Name for AZE
en: Azerbaijan
ur: آذربائیجان

note: Name for BDI
en: Burundi
ur: برونڈی

note: Name for BEL
en: Belgium
ur: بلجئیم

note: Name for BEN
en: Benin
ur: بینن

note: Name for BFA
en: Burkina Faso
ur: برکینا فاسو

note: Name for BGD
en: Bangladesh
ur: بنگلہ دیش

note: Name for BGR
en: Bulgaria
ur: بلغاریہ

note: Name for BHR
en: Bahrain
ur: بحرین

note: Name for BIH
en: Bosnia and Herzegovina
ur: بوسنیا و ہرزیگووینا

note: Name for BLR
en: Belarus
ur: بیلاروس

note: Name for BLZ
en: Belize
ur: بیلیز

note: Name for BMU
en: Bermuda
ur: برمودا

note: Common name for BOL
en: Bolivia
ur: بولیویا

note: Name for BRA
en: Brazil
ur: برازیل

note: Name for BRB
en: Barbados
ur: بارباڈوس

note: Name for BTN
en: Bhutan
ur: بھوٹان

note: Name for BVT
en: Bouvet Island
ur: جزیرہ بووہ

note: Name for BWA
en: Botswana
ur: بوٹسوانا

note: Name for CAF
en: Central African Republic
ur: وسطی افریقی جمہوریہ

note: Name for CAN
en: Canada
ur: کینیڈا

note: Name for CCK
en: Cocos (Keeling) Islands
ur: جزائر کوکوس

note: Name for CHE
en: Switzerland
ur: سویٹزرلینڈ

note: Name for CHL
en: Chile
ur: چلی

note: Official name for CHN
en: People's Republic of China
ur: چین

note: Name for CMR
en: Cameroon
ur: کیمرون

note: Official name for COG
en: Republic of the Congo
ur: جمہوریہ کانگو

note: Name for COK
en: Cook Islands
ur: جزائر کک

note: Name for COL
en: Colombia
ur: کولمبیا

note: Name for COM
en: Comoros
ur: اتحاد القمری

note: Name for CRI
en: Costa Rica
ur: کوسٹاریکا

note: Name for CUB
en: Cuba
ur: کیوبا

note: Name for CUW, Official name for CUW
en: Curaçao
ur: کیوراساؤ

note: Name for CYM
en: Cayman Islands
ur: جزائر کیمین

note: Name for CYP
en: Cyprus
ur: قبرص

note: Official name for CZE
en: Czech Republic
ur: چیک جمہوریہ

note: Name for DEU
en: Germany
ur: جرمنی

note: Name for DJI
en: Djibouti
ur: جبوتی

note: Name for DMA
en: Dominica
ur: ڈومینیکا

note: Name for DNK
en: Denmark
ur: ڈنمارک

note: Name for DOM
en: Dominican Republic
ur: جمہوریہ ڈومینیکن

note: Name for DZA
en: Algeria
ur: الجزائر

note: Name for ECU
en: Ecuador
ur: ایکواڈور

note: Name for EGY
en: Egypt
ur: مصر

note: Name for ERI
en: Eritrea
ur: اریتریا

note: Name for ESH
en: Western Sahara
ur: مغربی صحارا

note: Name for ESP
en: Spain
ur: ہسپانیہ

note: Name for ETH
en: Ethiopia
ur: ایتھوپیا

note: Name for FIN
en: Finland
ur: فن لینڈ

note: Name for FJI
en: Fiji
ur: فجی

note: Name for FRA
en: France
ur: فرانس

note: Name for FRO
en: Faroe Islands
ur: جزائرفارو

note: Official name for FSM
en: Federated States of Micronesia
ur: مائیکرونیشیا

note: Name for GAB
en: Gabon
ur: گیبون

note: Name for GBR
en: United Kingdom
ur: برطانیہ

note: Name for GEO
en: Georgia
ur: جارجیا

note: Name for GGY
en: Guernsey
ur: گرنزی

note: Name for GHA
en: Ghana
ur: گھانا

note: Name for GIB
en: Gibraltar
ur: جبل الطارق

note: Name for GIN
en: Guinea
ur: جمہوریہ گنی

note: Name for GLP
en: Guadeloupe
ur: گواڈیلوپ

note: Name for GNB
en: Guinea-Bissau
ur: گنی بساؤ

note: Name for GNQ
en: Equatorial Guinea
ur: استوائی گنی

note: Name for GRC
en: Greece
ur: یونان

note: Name for GRD
en: Grenada
ur: گریناڈا

note: Name for GRL
en: Greenland
ur: گرین لینڈ

note: Name for GTM
en: Guatemala
ur: گوئٹے مالا

note: Name for GUF
en: French Guiana
ur: فرانسیسی گیانا

note: Name for GUM
en: Guam
ur: گوام

note: Name for GUY
en: Guyana
ur: گیانا

note: Name for HKG
en: Hong Kong
ur: ہانگ کانگ

note: Name for HMD
en: Heard Island and McDonald Islands
ur: جزیرہ ہرڈ و جزائر مکڈونلڈ

note: Name for HND
en: Honduras
ur: ہونڈوراس

note: Name for HRV
en: Croatia
ur: کروشیا

note: Name for HTI
en: Haiti
ur: ہیٹی

note: Name for HUN, Official name for HUN
en: Hungary
ur: مجارستان

note: Name for IDN
en: Indonesia
ur: انڈونیشیا

note: Name for IMN
en: Isle of Man
ur: آئل آف مین

note: Name for IND
en: India
ur: بھارت

note: Name for IOT
en: British Indian Ocean Territory
ur: برطانوی بحرہند کا خطہ

note: Name for IRL
en: Ireland
ur: جمہوریہ آئرستان

note: Name for IRQ
en: Iraq
ur: عراق

note: Name for ISL
en: Iceland
ur: آئس لینڈ

note: Name for ISR
en: Israel
ur: اسرائیل

note: Name for ITA
en: Italy
ur: اطالیہ

note: Name for JAM
en: Jamaica
ur: جمیکا

note: Name for JEY
en: Jersey
ur: جرزی

note: Name for JOR
en: Jordan
ur: اردن

note: Name for JPN
en: Japan
ur: جاپان

note: Name for KAZ
en: Kazakhstan
ur: قازقستان

note: Name for KEN
en: Kenya
ur: کینیا

note: Name for KGZ
en: Kyrgyzstan
ur: کرغیزستان

note: Name for KHM
en: Cambodia
ur: کمبوڈیا

note: Name for KIR
en: Kiribati
ur: کیریباتی

note: Name for KNA
en: Saint Kitts and Nevis
ur: سینٹ کیٹز و ناویس

note: Name for KWT
en: Kuwait
ur: کویت

note: Name for LBN
en: Lebanon
ur: لبنان

note: Name for LBR
en: Liberia
ur: لائبیریا

note: Name for LBY, Official name for LBY
en: Libya
ur: لیبیا

note: Name for LCA
en: Saint Lucia
ur: سینٹ لوسیا

note: Name for LIE
en: Liechtenstein
ur: لیختینستائن

note: Name for LKA
en: Sri Lanka
ur: سری لنکا

note: Name for LSO
en: Lesotho
ur: لیسوتھو

note: Name for LTU
en: Lithuania
ur: لتھووینیا

note: Name for LUX
en: Luxembourg
ur: لکسمبرگ

note: Name for LVA
en: Latvia
ur: لٹویا

note: Name for MAR
en: Morocco
ur: مراکش

note: Name for MCO
en: Monaco
ur: موناکو

note: Common name for MDA
en: Moldova
ur: مالدووا

note: Name for MDG
en: Madagascar
ur: مڈغاسکر

note: Name for MDV
en: Maldives
ur: مالدیپ

note: Name for MEX
en: Mexico
ur: میکسیکو

note: Name for MLI
en: Mali
ur: مالی

note: Name for MLT
en: Malta
ur: مالٹا

note: Name for MMR
en: Myanmar
ur: میانمار

note: Name for MNE, Official name for MNE
en: Montenegro
ur: مونٹینیگرو

note: Name for MNG
en: Mongolia
ur: منگولیا

note: Name for MNP
en: Northern Mariana Islands
ur: جزائر شمالی ماریانا

note: Name for MOZ
en: Mozambique
ur: موزمبیق

note: Name for MRT
en: Mauritania
ur: موریتانیہ

note: Name for MSR
en: Montserrat
ur: مانٹسریٹ

note: Name for MTQ
en: Martinique
ur: مارٹینیک

note: Name for MUS
en: Mauritius
ur: موریشس

note: Name for MWI
en: Malawi
ur: ملاوی

note: Name for MYS
en: Malaysia
ur: ملائشیا

note: Name for MYT
en: Mayotte
ur: مایوٹ

note: Name for NAM
en: Namibia
ur: نمیبیا

note: Name for NCL
en: New Caledonia
ur: نیو کیلیڈونیا

note: Name for NER
en: Niger
ur: نائجر

note: Name for NFK
en: Norfolk Island
ur: جزیرہ نارفولک

note: Name for NGA
en: Nigeria
ur: نائجیریا

note: Name for NIC
en: Nicaragua
ur: نکاراگوا

note: Name for NIU, Official name for NIU
en: Niue
ur: نیووے

note: Name for NLD
en: Netherlands
ur: نیدرلینڈز

note: Name for NOR
en: Norway
ur: ناروے

note: Name for NPL
en: Nepal
ur: نیپال

note: Name for NRU
en: Nauru
ur: ناورو

note: Name for NZL
en: New Zealand
ur: نیوزی لینڈ

note: Name for OMN
en: Oman
ur: سلطنت عمان

note: Name for PAK
en: Pakistan
ur: پاکستان

note: Name for PAN
en: Panama
ur: پاناما

note: Name for PER
en: Peru
ur: پیرو

note: Name for PHL
en: Philippines
ur: فلپائن

note: Name for PLW
en: Palau
ur: پلاؤ

note: Name for PNG
en: Papua New Guinea
ur: پاپوا نیو گنی

note: Name for POL
en: Poland
ur: بولندا

note: Name for PRI
en: Puerto Rico
ur: پورٹو ریکو

note: Name for PRT
en: Portugal
ur: پرتگال

note: Name for PRY
en: Paraguay
ur: پیراگوئے

note: Name for PYF
en: French Polynesia
ur: فرانسیسی پولینیشیا

note: Name for QAT
en: Qatar
ur: قطر

note: Name for REU
en: Réunion
ur: غے یونیوں

note: Name for ROU
en: Romania
ur: رومانیہ

note: Name for RWA
en: Rwanda
ur: روانڈا

note: Name for SAU
en: Saudi Arabia
ur: سعودی عرب

note: Name for SDN
en: Sudan
ur: سوڈان

note: Name for SEN
en: Senegal
ur: سینیگال

note: Name for SGP
en: Singapore
ur: سنگاپور

note: Name for SGS
en: South Georgia and the South Sandwich Islands
ur: جنوبی جارجیا و جزائر جنوبی سینڈوچ

note: Name for SHN
en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
ur: سینٹ ہلینا، اسینشن و ترسٹان دا کونیا

note: Name for SJM
en: Svalbard and Jan Mayen
ur: سوالبارڈ اور جان میئن

note: Name for SLB
en: Solomon Islands
ur: جزائر سلیمان

note: Name for SLE
en: Sierra Leone
ur: سیرالیون

note: Name for SLV
en: El Salvador
ur: ایل سیلواڈور

note: Name for SMR
en: San Marino
ur: سان مارینو

note: Name for SOM
en: Somalia
ur: صومالیہ

note: Name for SPM
en: Saint Pierre and Miquelon
ur: سینٹ پیئر و میکیلون

note: Name for SRB
en: Serbia
ur: سربیا

note: Name for SSD
en: South Sudan
ur: جنوبی سوڈان

note: Name for STP
en: Sao Tome and Principe
ur: ساؤ ٹومے و پرنسپے

note: Name for SUR
en: Suriname
ur: سرینام

note: Name for SVK
en: Slovakia
ur: سلوواکیہ

note: Name for SVN
en: Slovenia
ur: سلووینیا

note: Name for SWE
en: Sweden
ur: سویڈن

note: Name for SYC
en: Seychelles
ur: سیچیلیس

note: Name for TCA
en: Turks and Caicos Islands
ur: جزائر کیکس و ترکیہ

note: Name for TCD
en: Chad
ur: چاڈ

note: Name for TGO
en: Togo
ur: ٹوگو

note: Name for THA
en: Thailand
ur: تھائی لینڈ

note: Name for TJK
en: Tajikistan
ur: تاجکستان

note: Name for TKL
en: Tokelau
ur: ٹوکیلاؤ

note: Name for TKM
en: Turkmenistan
ur: ترکمانستان

note: Name for TON
en: Tonga
ur: ٹونگا

note: Name for TTO
en: Trinidad and Tobago
ur: ٹرینیڈاڈ و ٹوباگو

note: Name for TUN
en: Tunisia
ur: تونس

note: Name for TUV
en: Tuvalu
ur: تووالو

note: Common name for TWN
en: Taiwan
ur: جمہوریۂ چین

note: Common name for TZA
en: Tanzania
ur: تنزانیہ

note: Name for UGA
en: Uganda
ur: یوگنڈا

note: Name for UKR
en: Ukraine
ur: یوکرین

note: Name for UMI
en: United States Minor Outlying Islands
ur: امریکی چھوٹے بیرونی جزائر

note: Name for URY
en: Uruguay
ur: یوراگوئے

note: Official name for USA
en: United States of America
ur: ریاستہائے متحدہ امریکا

note: Name for UZB
en: Uzbekistan
ur: ازبکستان

note: Name for VCT
en: Saint Vincent and the Grenadines
ur: سینٹ وینسینٹ و گریناڈائنز

note: Common name for VEN
en: Venezuela
ur: وینیزویلا

note: Official name for VGB
en: British Virgin Islands
ur: برطانوی جزائر ورجن

note: Common name for VNM
en: Vietnam
ur: ویتنام

note: Name for VUT
en: Vanuatu
ur: وانواتو

note: Name for WLF
en: Wallis and Futuna
ur: والس و فتونہ

note: Name for WSM
en: Samoa
ur: سامووا

note: Name for YEM
en: Yemen
ur: یمن

note: Name for ZAF
en: South Africa
ur: جنوبی افریقا

note: Name for ZMB
en: Zambia
ur: زیمبیا

note: Name for ZWE
en: Zimbabwe
ur: زمبابوے
