iso_3166-2 - en to tr translation catalogue (391 entries)

note: Name for AF-KAB
en: Kābul
tr: Kabil

note: Name for AL-11
en: Tiranë
tr: Tiran

note: Name for AM-ER
en: Erevan
tr: Erivan

note: Name for AM-KT
en: Kotayk'
tr: Kotayk

note: Name for AM-SU
en: Syunik'
tr: Syunik

note: Name for AO-BIE
en: Bié
tr: Bie

note: Name for AO-HUI
en: Huíla
tr: Huila

note: Name for AR-C
en: Ciudad Autónoma de Buenos Aires
tr: Buenos Aires Özerk Şehri

note: Name for AT-2
en: Kärnten
tr: Karnten

note: Name for AU-ACT
en: Australian Capital Territory
tr: Avustralya Başkent Bölgesi

note: Name for AU-NSW
en: New South Wales
tr: Yeni Güney Galler

note: Name for AU-NT
en: Northern Territory
tr: Kuzey Bölgesi

note: Name for AU-SA
en: South Australia
tr: Güney Avustralya

note: Name for AU-TAS
en: Tasmania
tr: Tazmanya

note: Name for AU-WA
en: Western Australia
tr: Batı Avustralya

note: Name for AZ-AGC
en: Ağcabədi
tr: Ağcabedi

note: Name for BA-BIH
en: Federacija Bosne i Hercegovine
tr: Bosna Hersek Federasyonu

note: Name for BD-13, Name for BD-C
en: Dhaka
tr: Dakka

note: Name for BE-WLX, Name for LU-LU
en: Luxembourg
tr: Lüksemburg

note: Name for BF-03, Name for CM-CE, Name for HT-CE
en: Centre
tr: Merkez

note: Name for BF-11
en: Plateau-Central
tr: Plato-Merkez

note: Name for BG-08
en: Dobrich
tr: Dobriç

note: Name for BG-09
en: Kardzhali
tr: Kırcaali

note: Name for BG-10
en: Kyustendil
tr: Köstendil

note: Name for BG-11
en: Lovech
tr: Lofça

note: Name for BG-15
en: Pleven
tr: Plevne

note: Name for BG-19
en: Silistra
tr: Silistre

note: Name for BG-23
en: Sofia
tr: Sofya

note: Name for BG-27
en: Shumen
tr: Şumnu

note: Name for BI-BL
en: Bujumbura Rural
tr: Kırsal Bujumbura

note: Name for BJ-PL, Name for NG-PL
en: Plateau
tr: Plato

note: Name for BS-BY
en: Berry Islands
tr: Berry Adaları

note: Name for BS-CE
en: Central Eleuthera
tr: Merkez Eleuthera

note: Name for BS-CI
en: Cat Island
tr: Cat Adası

note: Name for BS-CO
en: Central Abaco
tr: Merkez Abaco

note: Name for BS-CS
en: Central Andros
tr: Merkez Andros

note: Name for BS-EG
en: East Grand Bahama
tr: Doğu Grand Bahama

note: Name for BS-HI
en: Harbour Island
tr: Harbour Adası

note: Name for BS-MI
en: Moore's Island
tr: Moore Adası

note: Name for BS-NE
en: North Eleuthera
tr: Kuzey Eleuthera

note: Name for BS-NO
en: North Abaco
tr: Kuzey Abaco

note: Name for BS-NS
en: North Andros
tr: Kuzey Andros

note: Name for BS-RI
en: Ragged Island
tr: Ragged Adası

note: Name for BS-SA
en: South Andros
tr: Güney Andros

note: Name for BS-SE
en: South Eleuthera
tr: Güney Eleuthera

note: Name for BS-SO
en: South Abaco
tr: Güney Abaco

note: Name for BS-WG
en: West Grand Bahama
tr: Batı Grand Bahama

note: Name for BW-CE, Name for FJ-C, Name for GH-CP, Name for PG-CPM, Name for PY-11, Name for SB-CE, Name for UG-C, Name for ZM-02
en: Central
tr: Merkezi

note: Name for BW-NE, Name for GH-NE, Name for SG-02
en: North East
tr: Kuzey Doğu

note: Name for BW-NW, Name for SG-03
en: North West
tr: Kuzey Batı

note: Name for BW-SE, Name for SG-04
en: South East
tr: Güney Doğu

note: Name for BW-SO, Name for RW-05, Name for SL-S, Name for ZM-07
en: Southern
tr: Güney

note: Name for CA-NB
en: New Brunswick
tr: Yeni Brunswick

note: Name for CA-NL
en: Newfoundland and Labrador
tr: Newfoundland ve Labrador

note: Name for CA-NT
en: Northwest Territories
tr: Kuzeybatı Toprakları

note: Name for CA-PE
en: Prince Edward Island
tr: Prens Edward Adası

note: Name for CH-GE
en: Genève
tr: Cenevre

note: Name for CM-NW, Name for ZA-NW
en: North-West
tr: Kuzey-Batı

note: Name for CM-SW
en: South-West
tr: Güney-Batı

note: Name for CN-BJ
en: Beijing Shi
tr: Pekin Shi

note: Name for CN-SH
en: Shanghai Shi
tr: Şangay Shi

note: Name for CZ-209
en: Praha-východ
tr: Prag-doğu

note: Name for CZ-20A
en: Praha-západ
tr: Prag-batı

note: Name for CZ-41
en: Karlovarský kraj
tr: Karlovy Vary bölgesi

note: Name for CZ-52
en: Královéhradecký kraj
tr: Hradec Králové bölgesi

note: Name for CZ-63
en: Kraj Vysočina
tr: Vysočina Bölgesi

note: Name for CZ-72
en: Zlínský kraj
tr: Zlín bölgesi

note: Name for DJ-DJ
en: Djibouti
tr: Cibuti

note: Name for DO-20
en: Samaná
tr: Samana

note: Name for DO-21
en: San Cristóbal
tr: San Cristobal

note: Name for DO-23
en: San Pedro de Macorís
tr: San Pedro de Macoris

note: Name for DZ-08
en: Béchar
tr: Bechar

note: Name for DZ-12
en: Tébessa
tr: Tebessa

note: Name for DZ-16
en: Alger
tr: Cezayir

note: Name for DZ-20
en: Saïda
tr: Saida

note: Name for DZ-26
en: Médéa
tr: Medea

note: Name for DZ-47
en: Ghardaïa
tr: Ghardaia

note: Name for EC-F
en: Cañar
tr: Canar

note: Name for EC-M
en: Manabí
tr: Manabi

note: Name for EE-52
en: Järvamaa
tr: Jarvamaa

note: Name for EE-68
en: Pärnumaa
tr: Parnumaa

note: Name for EE-87
en: Võrumaa
tr: Vorumaa

note: Name for EG-ALX
en: Al Iskandarīyah
tr: İskenderiye

note: Name for EG-ASN
en: Aswān
tr: Aswan

note: Name for EG-BA
en: Al Baḩr al Aḩmar
tr: Al Bahr al Ahmar

note: Name for EG-C
en: Al Qāhirah
tr: Kahire

note: Name for EG-GH
en: Al Gharbīyah
tr: Al Gharbia

note: Name for EG-GZ
en: Al Jīzah
tr: Al Jizah

note: Name for EG-KB
en: Al Qalyūbīyah
tr: Al Kalyubiye

note: Name for EG-KN
en: Qinā
tr: Qina

note: Name for EG-MN
en: Al Minyā
tr: Al Minya

note: Name for EG-MNF
en: Al Minūfīyah
tr: Al Minufiyah

note: Name for EG-SHG
en: Sūhāj
tr: Suhaj

note: Name for ER-DU, Name for IL-D
en: Al Janūbī
tr: Al Janubi

note: Name for ES-AL
en: Almería
tr: Almeria

note: Name for ES-AN
en: Andalucía
tr: Andalucia

note: Name for ES-AR
en: Aragón
tr: Aragon

note: Name for ES-AV
en: Ávila
tr: Avila

note: Name for ES-CA
en: Cádiz
tr: Cadiz

note: Name for ES-CC
en: Cáceres
tr: Caceres

note: Name for ES-J
en: Jaén
tr: Jaen

note: Name for ES-LE, Name for NI-LE
en: León
tr: Leon

note: Name for ES-MA
en: Málaga
tr: Malaga

note: Name for FJ-E, Name for GH-EP, Name for RW-02, Name for SL-E, Name for UG-E, Name for ZM-03
en: Eastern
tr: Doğu

note: Name for FJ-N, Name for GH-NP, Name for PG-NPP, Name for RW-03, Name for SD-NO, Name for SL-N, Name for UG-N, Name for ZM-05
en: Northern
tr: Kuzey

note: Name for FJ-W, Name for GH-WP, Name for GM-W, Name for PG-WPD, Name for RW-04, Name for SB-WE, Name for UG-W, Name for ZM-01
en: Western
tr: Batı

note: Name for FR-07
en: Ardèche
tr: Ardeche

note: Name for FR-09
en: Ariège
tr: Ariege

note: Name for FR-21
en: Côte-d'Or
tr: Cote-d'Or

note: Name for FR-22
en: Côtes-d'Armor
tr: Cotes-d'Armor

note: Name for FR-34
en: Hérault
tr: Herault

note: Name for FR-38
en: Isère
tr: Isere

note: Name for FR-48
en: Lozère
tr: Lozere

note: Name for FR-58
en: Nièvre
tr: Nievre

note: Name for FR-64
en: Pyrénées-Atlantiques
tr: Pyrenees-Atlantiques

note: Name for FR-66
en: Pyrénées-Orientales
tr: Pyrenees-Orientales

note: Name for FR-69
en: Rhône
tr: Rhone

note: Name for FR-71
en: Saône-et-Loire
tr: Saone-et-Loire

note: Name for FR-85
en: Vendée
tr: Vendee

note: Name for FR-974
en: La Réunion
tr: La Reunion

note: Name for FR-ARA
en: Auvergne-Rhône-Alpes
tr: Auvergne-Rhone-Alpes

note: Name for FR-BL
en: Saint-Barthélemy
tr: Saint-Barthelemy

note: Name for GA-2
en: Haut-Ogooué
tr: Haut-Ogooue

note: Name for GA-4
en: Ngounié
tr: Ngounie

note: Name for GB-AND
en: Ards and North Down
tr: Ards ve North Down

note: Name for GB-CBF
en: Central Bedfordshire
tr: Merkez Bedfordshire

note: Name for GB-CHE
en: Cheshire East
tr: Cheshire Doğu

note: Name for GB-EAY
en: East Ayrshire
tr: Doğu Ayrshire

note: Name for GB-ELN
en: East Lothian
tr: Doğu Lothian

note: Name for GB-FMO
en: Fermanagh and Omagh
tr: Fermanagh ve Omagh

note: Name for GB-LND
en: London, City of
tr: Londra Şehri

note: Name for GB-NAY
en: North Ayrshire
tr: Kuzey Ayrshire

note: Name for GB-NSM
en: North Somerset
tr: Kuzey Somerset

note: Name for GB-ORK
en: Orkney Islands
tr: Orkney Adaları

note: Name for GB-SAY
en: South Ayrshire
tr: Güney Ayrshire

note: Name for GB-ZET
en: Shetland Islands
tr: Shetland Adaları

note: Name for GD-10
en: Southern Grenadine Islands
tr: Güney Grenadine Adaları

note: Name for GE-AB
en: Abkhazia
tr: Abhazya

note: Name for GM-N
en: North Bank
tr: Kuzey Kıyısı

note: Name for GN-B, Name for GN-BK
en: Boké
tr: Boke

note: Name for GN-L, Name for GN-LA
en: Labé
tr: Labe

note: Name for GN-LE
en: Lélouma
tr: Lelouma

note: Name for GN-TO
en: Tougué
tr: Tougue

note: Name for GT-14
en: Quiché
tr: Quiche

note: Name for GT-17
en: Petén
tr: Peten

note: Name for GW-BA
en: Bafatá
tr: Bafata

note: Name for GW-GA
en: Gabú
tr: Gabu

note: Name for HN-AT
en: Atlántida
tr: Atlantida

note: Name for HN-CL, Name for PA-3
en: Colón
tr: Colon

note: Name for HN-CP
en: Copán
tr: Copan

note: Name for HN-CR
en: Cortés
tr: Cortes

note: Name for HN-EP
en: El Paraíso
tr: El Paraiso

note: Name for HN-IN
en: Intibucá
tr: İntibuca

note: Name for HN-SB
en: Santa Bárbara
tr: Santa Barbara

note: Name for HU-ER
en: Érd
tr: Erd

note: Name for HU-HB
en: Hajdú-Bihar
tr: Hajdu-Bihar

note: Name for HU-NO
en: Nógrád
tr: Nograd

note: Name for IN-AN
en: Andaman and Nicobar Islands
tr: Andaman ve Nicobar Adaları

note: Name for IN-PB, Name for PK-PB
en: Punjab
tr: Pencap

note: Name for IN-WB
en: West Bengal
tr: Batı Bengal

note: Name for IR-00
en: Markazī
tr: Merkezi

note: Name for IR-02
en: Māzandarān
tr: Mazandaran

note: Name for IR-05
en: Kermānshāh
tr: Kirmanşah

note: Name for IR-06
en: Khūzestān
tr: Huzistan

note: Name for IR-07
en: Fārs
tr: Fars

note: Name for IR-08
en: Kermān
tr: Kirman

note: Name for IR-10
en: Eşfahān
tr: İsfahan

note: Name for IR-12
en: Kordestān
tr: Kürdistan

note: Name for IR-13
en: Hamadān
tr: Hamedan

note: Name for IR-15
en: Lorestān
tr: Luristan

note: Name for IR-18
en: Būshehr
tr: Buşehr

note: Name for IR-19
en: Zanjān
tr: Zencan

note: Name for IR-20
en: Semnān
tr: Semnan

note: Name for IR-22
en: Hormozgān
tr: Hürmüzgan

note: Name for IR-23
en: Tehrān
tr: Tahran

note: Name for IR-24
en: Ardabīl
tr: Erdebil

note: Name for IR-26
en: Qazvīn
tr: Kazvin

note: Name for IR-27
en: Golestān
tr: Gülistan

note: Name for IT-52
en: Toscana
tr: Toskana

note: Name for IT-82
en: Sicilia
tr: Sicilya

note: Name for IT-88
en: Sardegna
tr: Sardinya

note: Name for IT-FC
en: Forlì-Cesena
tr: Forli-Cesena

note: Name for IT-IS
en: Isernia
tr: İsernia

note: Name for IT-VE
en: Venezia
tr: Venedik

note: Name for JO-AQ
en: Al ‘Aqabah
tr: Akabe

note: Name for JO-MD
en: Mādabā
tr: Madaba

note: Name for JP-07
en: Fukushima
tr: Fukuşima

note: Name for JP-34
en: Hiroshima
tr: Hiroşima

note: Name for KE-30
en: Nairobi City
tr: Nairobi

note: Name for KG-N
en: Naryn
tr: Narın

note: Name for KI-G
en: Gilbert Islands
tr: Gilbert Adaları

note: Name for KI-L
en: Line Islands
tr: Line Adaları

note: Name for KI-P
en: Phoenix Islands
tr: Phoenix Adaları

note: Name for KW-FA
en: Al Farwānīyah
tr: Al Farwaniyah

note: Name for KZ-47
en: Mangghystaū oblysy
tr: Mangghystau oblysy

note: Name for KZ-75
en: Almaty
tr: Almatı

note: Name for LA-OU
en: Oudômxai
tr: Oudomxai

note: Name for LA-PH
en: Phôngsali
tr: Phongsali

note: Name for LA-XE
en: Xékong
tr: Xekong

note: Name for LB-AK
en: Aakkâr
tr: Aakkar

note: Name for LV-JUR
en: Jūrmala
tr: Jurmala

note: Name for LY-BA
en: Banghāzī
tr: Bingazi

note: Name for LY-BU
en: Al Buţnān
tr: Al Butnan

note: Name for LY-JA
en: Al Jabal al Akhḑar
tr: Al Jabal al Akhdar

note: Name for LY-JG
en: Al Jabal al Gharbī
tr: Al Jabal al Gharbi

note: Name for LY-MI
en: Mişrātah
tr: Mişratah

note: Name for LY-SB
en: Sabhā
tr: Sabha

note: Name for MA-03
en: Fès-Meknès
tr: Fes-Meknes

note: Name for MA-07
en: Marrakech-Safi
tr: Marakeş-Safi

note: Name for MA-BEM
en: Béni Mellal
tr: Beni Mellal

note: Name for MA-CAS
en: Casablanca
tr: Kazablanka

note: Name for MA-ESM
en: Es-Semara (EH-partial)
tr: Es-Semara (EH-kısmi)

note: Name for MA-FES
en: Fès
tr: Fes

note: Name for MA-IFR
en: Ifrane
tr: İfrane

note: Name for MA-KEN
en: Kénitra
tr: Kenitra

note: Name for MA-MAR
en: Marrakech
tr: Marakeş

note: Name for MA-MED
en: Médiouna
tr: Mediouna

note: Name for MA-MEK
en: Meknès
tr: Meknes

note: Name for MA-MOH
en: Mohammadia
tr: Muhammediye

note: Name for MA-SAL
en: Salé
tr: Sale

note: Name for MC-SD
en: Sainte-Dévote
tr: Sainte-Devote

note: Name for MD-CU
en: Chișinău
tr: Kişinev

note: Name for MD-ED
en: Edineț
tr: Edinet

note: Name for MD-HI
en: Hîncești
tr: Hincești

note: Name for ME-09
en: Kolašin
tr: Kolaşin

note: Name for ME-14
en: Pljevlja
tr: Taşlıca

note: Name for ME-18
en: Šavnik
tr: Savnik

note: Name for ME-21
en: Žabljak
tr: Zabljak

note: Name for MK-101
en: Veles
tr: Köprülü

note: Name for MK-206
en: Kočani
tr: Kocani

note: Name for MK-303
en: Debar
tr: Debre

note: Name for MK-405
en: Gevgelija
tr: Gevgeli

note: Name for MK-406
en: Dojran
tr: Doyran

note: Name for MK-410
en: Strumica
tr: Usturumca

note: Name for MK-605
en: Želino
tr: Zelino

note: Name for MK-609
en: Tetovo
tr: Kalkandelen

note: Name for MK-706
en: Staro Nagoričane
tr: Staro Nagoricane

note: Name for MN-035
en: Orhon
tr: Orhun

note: Name for MT-12
en: Gżira
tr: Gzira

note: Name for MT-14
en: Għarb
tr: Gharb

note: Name for MT-19
en: Iklin
tr: İklin

note: Name for MT-30
en: Mellieħa
tr: Mellieha

note: Name for MT-31
en: Mġarr
tr: Mgarr

note: Name for MT-41
en: Pietà
tr: Pieta

note: Name for MT-61
en: Xagħra
tr: Xaghra

note: Name for MT-64
en: Żabbar
tr: Zabbar

note: Name for MU-AG
en: Agalega Islands
tr: Agalega Adaları

note: Name for MU-RO
en: Rodrigues Island
tr: Rodrigues Adası

note: Name for MW-C
en: Central Region
tr: Merkez Bölge

note: Name for MW-N
en: Northern Region
tr: Kuzey Bölgesi

note: Name for MW-S
en: Southern Region
tr: Güney Bölgesi

note: Name for MX-MEX
en: México
tr: Mexico

note: Name for MX-MIC
en: Michoacán de Ocampo
tr: Michoacan de Ocampo

note: Name for MX-NLE
en: Nuevo León
tr: Nuevo Leon

note: Name for MX-SLP
en: San Luis Potosí
tr: San Luis Potosi

note: Name for MX-YUC
en: Yucatán
tr: Yucatan

note: Name for MZ-G, Name for PS-GZA
en: Gaza
tr: Gazze

note: Name for NE-6
en: Tillabéri
tr: Tillaberi

note: Name for NG-NI
en: Niger
tr: Nijer

note: Name for NI-ES
en: Estelí
tr: Esteli

note: Name for NZ-CIT
en: Chatham Islands Territory
tr: Chatham Adaları Bölgesi

note: Name for OM-BU
en: Al Buraymī
tr: Al Buraymi

note: Name for OM-ZA
en: Az̧ Z̧āhirah
tr: Az Zahirah

note: Name for PA-2
en: Coclé
tr: Cocle

note: Name for PA-5
en: Darién
tr: Darien

note: Name for PA-8
en: Panamá
tr: Panama

note: Name for PK-BA
en: Balochistan
tr: Belucistan

note: Name for PL-02
en: Dolnośląskie
tr: Dolnoslaskie

note: Name for PL-10
en: Łódzkie
tr: Lodzkie

note: Name for PL-24
en: Śląskie
tr: Slaskie

note: Name for PS-JEN
en: Jenin
tr: Cenin

note: Name for PS-NGZ
en: North Gaza
tr: Kuzey Gazze

note: Name for PT-07
en: Évora
tr: Evora

note: Name for PT-11
en: Lisboa
tr: Lizbon

note: Name for PT-14
en: Santarém
tr: Santarem

note: Name for PY-10
en: Alto Paraná
tr: Alto Parana

note: Name for PY-19
en: Boquerón
tr: Boqueron

note: Name for PY-4
en: Guairá
tr: Guaira

note: Name for PY-5
en: Caaguazú
tr: Caaguazu

note: Name for PY-6
en: Caazapá
tr: Caazapa

note: Name for PY-9
en: Paraguarí
tr: Paraguari

note: Name for PY-ASU
en: Asunción
tr: Asuncion

note: Name for QA-ZA
en: Az̧ Z̧a‘āyin
tr: Az Za'ayin

note: Name for RO-AG
en: Argeș
tr: Argeş

note: Name for RO-BC
en: Bacău
tr: Bacau

note: Name for RO-BR
en: Brăila
tr: Braila

note: Name for RO-CT
en: Constanța
tr: Köstence

note: Name for RO-DB
en: Dâmbovița
tr: Dambovita

note: Name for RO-GL
en: Galați
tr: Galati

note: Name for RO-NT
en: Neamț
tr: Neamt

note: Name for RO-SJ
en: Sălaj
tr: Salaj

note: Name for RS-00
en: Beograd
tr: Belgrad

note: Name for RS-05
en: Zapadnobački okrug
tr: Zapadnobacki okrug

note: Name for RS-11
en: Braničevski okrug
tr: Branicevski okrug

note: Name for RU-BA
en: Bashkortostan, Respublika
tr: Başkurdistan Cumhuriyeti

note: Name for RU-CE
en: Chechenskaya Respublika
tr: Çeçenistan Cumhuriyeti

note: Name for RU-CU
en: Chuvashskaya Respublika
tr: Çuvaşistan Cumhuriyeti

note: Name for RU-DA
en: Dagestan, Respublika
tr: Dağıstan Cumhuriyeti

note: Name for RU-KAM
en: Kamchatskiy kray
tr: Kamçatka bölgesi

note: Name for RU-KC
en: Karachayevo-Cherkesskaya Respublika
tr: Karaçay-Çerkez Cumhuriyeti

note: Name for RU-KO
en: Komi, Respublika
tr: Komi Cumhuriyeti

note: Name for RU-MOW
en: Moskva
tr: Moskova

note: Name for RU-TA
en: Tatarstan, Respublika
tr: Tataristan Cumhuriyeti

note: Name for SA-10
en: Najrān
tr: Najran

note: Name for SG-01
en: Central Singapore
tr: Merkez Singapur

note: Name for SG-05
en: South West
tr: Güney Batı

note: Name for SI-009
en: Brežice
tr: Brezice

note: Name for SI-010
en: Tišina
tr: Tisina

note: Name for SI-015
en: Črenšovci
tr: Crensovci

note: Name for SI-017
en: Črnomelj
tr: Crnomelj

note: Name for SI-019
en: Divača
tr: Divaca

note: Name for SI-023
en: Domžale
tr: Domzale

note: Name for SI-028
en: Gorišnica
tr: Gorisnica

note: Name for SI-033
en: Šalovci
tr: Salovci

note: Name for SI-039
en: Ivančna Gorica
tr: Ivancna Gorica

note: Name for SI-042
en: Juršinci
tr: Jursinci

note: Name for SI-048
en: Kočevje
tr: Kocevje

note: Name for SI-054
en: Krško
tr: Krsko

note: Name for SI-057
en: Laško
tr: Lasko

note: Name for SI-067
en: Luče
tr: Luce

note: Name for SI-069
en: Majšperk
tr: Majsperk

note: Name for SI-072
en: Mengeš
tr: Menges

note: Name for SI-074
en: Mežica
tr: Mezica

note: Name for SI-077
en: Moravče
tr: Moravce

note: Name for SI-109
en: Semič
tr: Semic

note: Name for SI-111
en: Sežana
tr: Sezana

note: Name for SI-121
en: Škocjan
tr: Skocjan

note: Name for SI-123
en: Škofljica
tr: Skofljica

note: Name for SI-126
en: Šoštanj
tr: Sostanj

note: Name for SI-127
en: Štore
tr: Store

note: Name for SI-132
en: Turnišče
tr: Turnisce

note: Name for SI-143
en: Zavrč
tr: Zavrc

note: Name for SI-144
en: Zreče
tr: Zrece

note: Name for SI-147
en: Žiri
tr: Ziri

note: Name for SI-151
en: Braslovče
tr: Braslovce

note: Name for SI-160
en: Hoče-Slivnica
tr: Hoce-Slivnica

note: Name for SI-170
en: Mirna Peč
tr: Mirna Pec

note: Name for SI-179
en: Sodražica
tr: Sodrazica

note: Name for SI-180
en: Solčava
tr: Solcava

note: Name for SI-190
en: Žalec
tr: Zalec

note: Name for SI-191
en: Žetale
tr: Zetale

note: Name for SI-192
en: Žirovnica
tr: Zirovnica

note: Name for SK-BL
en: Bratislavský kraj
tr: Bratislavsky kraj

note: Name for SK-KI
en: Košický kraj
tr: Kosicky kraj

note: Name for SK-PV
en: Prešovský kraj
tr: Presovsky kraj

note: Name for SK-TA
en: Trnavský kraj
tr: Trnavsky kraj

note: Name for SK-ZI
en: Žilinský kraj
tr: Zilinsky kraj

note: Name for SN-TH
en: Thiès
tr: Thies

note: Name for SV-CA
en: Cabañas
tr: Cabanas

note: Name for SV-MO
en: Morazán
tr: Morazan

note: Name for SV-UN
en: La Unión
tr: La Union

note: Name for SY-ID
en: Idlib
tr: İdlib

note: Name for TN-81
en: Gabès
tr: Gabes

note: Name for UM-71
en: Midway Islands
tr: Midway Adaları

note: Name for UM-76
en: Navassa Island
tr: Navassa Adası

note: Name for UM-79
en: Wake Island
tr: Wake Adası

note: Name for UM-81
en: Baker Island
tr: Baker Adası

note: Name for UM-84
en: Howland Island
tr: Howland Adası

note: Name for UM-86
en: Jarvis Island
tr: Jarvis Adası

note: Name for US-AS
en: American Samoa
tr: Amerikan Samoası

note: Name for US-CA
en: California
tr: Kaliforniya

note: Name for US-CO
en: Colorado
tr: Kolorado

note: Name for US-GA
en: Georgia
tr: Gürcistan

note: Name for US-MP
en: Northern Mariana Islands
tr: Kuzey Mariana Adaları

note: Name for US-NC
en: North Carolina
tr: Kuzey Carolina

note: Name for US-ND
en: North Dakota
tr: Kuzey Dakota

note: Name for US-PR
en: Puerto Rico
tr: Porto Riko

note: Name for US-SC
en: South Carolina
tr: Güney Carolina

note: Name for US-SD
en: South Dakota
tr: Güney Dakota

note: Name for US-UM
en: United States Minor Outlying Islands
tr: Amerika Birleşik Devletleri Küçük Dış Adaları

note: Name for US-WV
en: West Virginia
tr: Batı Virginia

note: Name for UY-PA
en: Paysandú
tr: Paysandu

note: Name for UZ-BU
en: Buxoro
tr: Buhara

note: Name for UZ-NW
en: Navoiy
tr: Navii

note: Name for UZ-XO
en: Xorazm
tr: Harezm

note: Name for VE-L
en: Mérida
tr: Merida

note: Name for VN-03
en: Hà Giang
tr: Ha Giang

note: Name for VN-04
en: Cao Bằng
tr: Cao Bang

note: Name for VN-09
en: Lạng Sơn
tr: Lang Son

note: Name for VN-36
en: Ninh Thuận
tr: Ninh Thuan

note: Name for VN-39
en: Đồng Nai
tr: Dong Nai

note: Name for VN-40
en: Bình Thuận
tr: Binh Thuan

note: Name for VN-46
en: Tiền Giang
tr: Tien Giang

note: Name for VN-54
en: Bắc Giang
tr: Bac Giang

note: Name for VN-63
en: Hà Nam
tr: Ha Nam

note: Name for VN-73
en: Hậu Giang
tr: Hau Giang

note: Name for VN-HN
en: Hà Nội
tr: Ha Noi

note: Name for VU-PAM
en: Pénama
tr: Penama

note: Name for VU-SEE
en: Shéfa
tr: Shefa

note: Name for VU-TAE
en: Taféa
tr: Tafea

note: Name for YE-DH
en: Dhamār
tr: Dhamar
