iso_3166-2 - en to et translation catalogue (73 entries)

note: Name for AE-AZ
en: Abū Z̧aby
et: Abu Dhabi

note: Name for AE-DU
en: Dubayy
et: Dubai

note: Name for AE-FU
en: Al Fujayrah
et: Al-Fujayrah

note: Name for AE-RK
en: Ra’s al Khaymah
et: Ra's al-Khaymah

note: Name for AE-SH
en: Ash Shāriqah
et: Ash-Shāriqah

note: Name for AE-UQ
en: Umm al Qaywayn
et: Umm al-Qaywayn

note: Name for AF-KAB
en: Kābul
et: Kabul

note: Name for AF-KNR
en: Kunaṟ
et: Kunar

note: Name for AF-PAR
en: Parwān
et: Parvān

note: Name for AL-03
en: Elbasan
et: Elbasani

note: Name for AM-AG
en: Aragac̣otn
et: Aragatsotn

note: Name for AM-ER
en: Erevan
et: Jerevan

note: Name for AM-GR
en: Geġark'unik'
et: Gegharkhunikh

note: Name for AM-KT
en: Kotayk'
et: Kotajkh

note: Name for AM-LO
en: Loṙi
et: Lori

note: Name for AM-SU
en: Syunik'
et: Sjunikh

note: Name for AM-VD
en: Vayoć Jor
et: Vajotsh Dzor

note: Name for AO-CCU
en: Cuando Cubango
et: Kuando Kubango

note: Name for AO-CNO
en: Cuanza-Norte
et: Põhja-Kwanza

note: Name for AO-CUS
en: Cuanza-Sul
et: Lõuna-Kwanza

note: Name for AO-LNO
en: Lunda-Norte
et: Põhja-Lunda

note: Name for AO-LSU
en: Lunda-Sul
et: Lõuna-Lunda

note: Name for AO-MAL
en: Malange
et: Malanje

note: Name for AR-C
en: Ciudad Autónoma de Buenos Aires
et: Buenos Aires

note: Name for AR-V
en: Tierra del Fuego
et: Tulemaa

note: Name for AT-3
en: Niederösterreich
et: Alam-Austria

note: Name for AT-4
en: Oberösterreich
et: Ülem-Austria

note: Name for AT-7
en: Tirol
et: Tirool

note: Name for AT-9
en: Wien
et: Viin

note: Name for AU-ACT
en: Australian Capital Territory
et: Austraalia pealinna ala

note: Name for AU-NSW
en: New South Wales
et: Uus-Lõuna-Wales

note: Name for AU-NT
en: Northern Territory
et: Põhjaterritoorium

note: Name for AU-SA
en: South Australia
et: Lõuna-Austraalia

note: Name for AU-TAS
en: Tasmania
et: Tasmaania

note: Name for AU-WA
en: Western Australia
et: Lääne-Austraalia

note: Name for AZ-BA
en: Bakı
et: Bakuu

note: Name for BA-BIH
en: Federacija Bosne i Hercegovine
et: Bosnia ja Hertsegoviina Föderatsioon

note: Name for BA-BRC
en: Brčko distrikt
et: Brčko ringkond

note: Name for BA-SRP
en: Republika Srpska
et: Serblaste Vabariik

note: Name for BD-01
en: Bandarban
et: Bāndarbān

note: Name for BD-04
en: Brahmanbaria
et: Brāhmanbāria

note: Name for BD-06, Name for BD-A
en: Barishal
et: Barisāl

note: Name for BE-WLX, Name for LU-LU
en: Luxembourg
et: Luksemburg

note: Name for CO-BOL, Name for EC-B, Name for VE-F
en: Bolívar
et: boliivar

note: Name for CO-SUC, Name for VE-R
en: Sucre
et: sucre

note: Name for FI-01
en: Landskapet Åland
et: Ahvenamaa

note: Name for FI-02
en: Etelä-Karjala
et: Löuna-Karjala

note: Name for FI-03
en: Etelä-Pohjanmaa
et: Löuna-Pohjanmaa

note: Name for FI-04
en: Etelä-Savo
et: Löuna-Savo

note: Name for FI-07
en: Keski-Pohjanmaa
et: Kesk-Pohjanmaa

note: Name for FI-08
en: Keski-Suomi
et: Kesk-Soome

note: Name for FI-10
en: Lappi
et: Lapimaa

note: Name for FI-13
en: Pohjois-Karjala
et: Põhja-Karjala

note: Name for FI-14
en: Pohjois-Pohjanmaa
et: Põhja-Pohjanmaa

note: Name for FI-15
en: Pohjois-Savo
et: Põhja-Savo

note: Name for FI-19
en: Varsinais-Suomi
et: Päris-Soome

note: Name for GB-ENG
en: England
et: Inglismaa

note: Name for GB-NIR
en: Northern Ireland
et: Põhja-Iirimaa

note: Name for GB-SCT
en: Scotland
et: Šotimaa

note: Name for ID-GO
en: Gorontalo
et: gorontalo

note: Name for IN-TS
en: Telangāna
et: Telangana

note: Name for IT-BA, Name for SO-BR
en: Bari
et: bari

note: Name for KE-01
en: Baringo
et: baringo

note: Name for MM-17
en: Shan
et: šani

note: Name for PH-PAN
en: Pangasinan
et: pangasinani

note: Name for SM-07
en: Città di San Marino
et: San Marino

note: Name for UM-71
en: Midway Islands
et: Midway saared

note: Name for UM-79
en: Wake Island
et: Wake’i saar

note: Name for US-AS
en: American Samoa
et: Ameerika Samoa

note: Name for US-DE
en: Delaware
et: delavari

note: Name for US-GA
en: Georgia
et: Gruusia

note: Name for US-MP
en: Northern Mariana Islands
et: Põhja-Mariaanid

note: Name for US-UM
en: United States Minor Outlying Islands
et: Ühendriikide hajasaared
