iso_3166-3 - en to dz translation catalogue (30 entries)

note: Name for AIDJ
en: French Afars and Issas
dz: ཕེརེནཅ་ ཨ་ཕརསི་དང་ཨི་སཱསི་

note: Name for ANHH
en: Netherlands Antilles
dz: ནེ་དར་ལེནཌིསི་ ཨེན་ཊི་ལེསི།

note: Name for BQAQ
en: British Antarctic Territory
dz: བིརི་ཊིཤ་ ཨེན་ཊཀ་ཊིཀ་ ས་ཁོངས།(ཕྱི་གླིངཔ་དང་རྒྱ་གར་གྱི་རྒྱ་མཚོའི་དབང་བསྒྱུར་ས་ཁོངས)།

note: Name for BUMM
en: Burma, Socialist Republic of the Union of
dz: འདུས་ཚོགས་ཀྱི་སོ་ཤི་ཡ་ལིསཊི་ རི་པཔ་ལིག་ བར་མ་

note: Name for BYAA
en: Byelorussian SSR Soviet Socialist Republic
dz: བའི་ལོ་ར་ཤི་ཡཱན་ ཨེསི་ཨེསི་ཨར་ སོ་བེཊི་ སྤྱི་དབང་རིམ་ལུགས་མི་སེར་རྒྱལ་ཁབ་

note: Name for CSHH
en: Czechoslovakia, Czechoslovak Socialist Republic
dz: ཅེག་ཀོས་ལོ་བ་ཀི་ཡ་ ཅེག་ཀོས་ལོ་བེག་ སྤྱི་དབང་རིམ་ལུགས་མི་སེར་རྒྱལ་ཁབ་

note: Name for CSXX
en: Serbia and Montenegro
dz: སར་བི་ཡ་ དང་ མཱོན་ཏེ་ནི་གོརོ་

note: Name for CTKI
en: Canton and Enderbury Islands
dz: ཀེན་ཊཱོན་དང་ཨེན་ཌི་བུ་རི་ ཨའི་ལེནཌི་

note: Name for DDDE
en: German Democratic Republic
dz: ཇར་མེན་ མི་སེར་དམང་གཙོའི་གཞུང་

note: Name for DYBJ
en: Dahomey
dz: ད་ཧོ་མེ་

note: Name for FQHH
en: French Southern and Antarctic Territories
dz: ཕེརེནཆི་ ལྷོ་ཕྱོགས་དང་ ཨེན་ཊཀ་ཊིཀ་ས་ཁོངས།

note: Name for FXFR
en: France, Metropolitan
dz: ཕ་རནསི་ མི་ཊོ་པོ་ལི་ཊེན་

note: Name for GEHH
en: Gilbert and Ellice Islands
dz: གིལ་བརཊི་དང་ཨི་ལའིསི་ ཨའི་ལེནཌིསི་

note: Name for HVBF
en: Upper Volta, Republic of
dz: རི་པཔ་ལིཀ་ སྟོད་ བཱོལ་ཊ་

note: Name for JTUM
en: Johnston Island
dz: ཇཱོན་སི་ཊོན་ ཨའི་ལེནཌི་

note: Name for MIUM
en: Midway Islands
dz: མིཌ་ཝེ་ ཨའི་ལེནཌིསི།

note: Name for NHVU
en: New Hebrides
dz: ནིའུ་ ཧེ་བིརའིཌིསི་

note: Name for NQAQ
en: Dronning Maud Land
dz: ཌོ་ནིང་མའུཊི་ལེནཊི་

note: Name for NTHH
en: Neutral Zone
dz: བར་གནས་གླིང་སྡེ་

note: Name for PCHH
en: Pacific Islands (trust territory)
dz: པེ་སི་ཕིག་ ཨའི་ལེནཌིསི་༼ཊསཊི་ ཊེ་རི་ཊོ་རི་༽

note: Name for PUUM
en: US Miscellaneous Pacific Islands
dz: ཡུ་ཨེསི་ པེ་སི་ཕིག་ ཨའི་ལེནཌིསི་ སྣ་ཚོགས་

note: Name for PZPA
en: Panama Canal Zone
dz: པ་ན་མ་ ཀེ་ནཱལ་ ཛཱོན་

note: Name for RHZW
en: Southern Rhodesia
dz: ལྷོ་ཕྱོགས་ རཱོ་དེ་ཤི་ཡ་

note: Name for SKIN
en: Sikkim
dz: སི་ཀིམ་

note: Name for SUHH
en: USSR, Union of Soviet Socialist Republics
dz: ཡུ་ཨེསི་ཨེསི་ཨར་ སོ་བེའིཊ་ སོ་ཤ་ལིསཊི་ རི་པཔ་ལིག་འདུས་ཚོགས་

note: Name for TPTL
en: East Timor
dz: ཤར་ཕྱོགས་ ཊི་མོར་

note: Name for VDVN
en: Viet-Nam, Democratic Republic of
dz: མི་སེར་དམངས་གཙོའི་གཞུང་ བེའིཊ་ནམ་

note: Name for WKUM
en: Wake Island
dz: ཝེག་ཨའི་ལེནཌི་

note: Name for YDYE
en: Yemen, Democratic, People's Democratic Republic of
dz: ཡེ་མེན་ དམངས་གཙོའི་རྒྱལ་ཁབ་ མི་སེར་དམངས་གཙོའི་རྒྱལ་ཁབ་

note: Name for ZRCD
en: Zaire, Republic of
dz: རི་པཔ་ལིག་ ཛེའི་རི་
