iso_3166-3 - en to hi translation catalogue (31 entries)

note: Name for AIDJ
en: French Afars and Issas
hi: फ्रेंच अफार्स एंड इस्सास

note: Name for ANHH
en: Netherlands Antilles
hi: नीदरलैंड्स ऐन्टिल्स

note: Name for BQAQ
en: British Antarctic Territory
hi: ब्रिटिश अंटार्कटिक प्रदेश

note: Name for BUMM
en: Burma, Socialist Republic of the Union of
hi: बर्मा, समाजवादी गणराज्य संघ

note: Name for BYAA
en: Byelorussian SSR Soviet Socialist Republic
hi: बेलारूसी SSR सोवियत समाजवादी गणराज्य

note: Name for CSHH
en: Czechoslovakia, Czechoslovak Socialist Republic
hi: चेकोस्लोवाकिया, चेकोस्लोवाक समाजवादी गणराज्य

note: Name for CSXX
en: Serbia and Montenegro
hi: सर्बिया और मोंटेनेग्रो

note: Name for CTKI
en: Canton and Enderbury Islands
hi: कैंटन और एंडरबरी द्वीप समूह

note: Name for DDDE
en: German Democratic Republic
hi: जर्मन लोकतांत्रिक गणराज्य

note: Name for DYBJ
en: Dahomey
hi: डाहोमी

note: Name for FQHH
en: French Southern and Antarctic Territories
hi: फ़्रेंच दक्षिणी और अंटार्कटिक क्षेत्र

note: Name for FXFR
en: France, Metropolitan
hi: फ़्रांस, महानगर

note: Name for GEHH
en: Gilbert and Ellice Islands
hi: गिल्बर्ट और एलिस द्वीप समूह

note: Name for HVBF
en: Upper Volta, Republic of
hi: अपर वोल्टा, गणराज्य

note: Name for JTUM
en: Johnston Island
hi: जॉनस्टन द्वीप

note: Name for MIUM
en: Midway Islands
hi: मिडवे द्वीप समूह

note: Name for NHVU
en: New Hebrides
hi: न्यू हेब्रिडेस

note: Name for NQAQ
en: Dronning Maud Land
hi: ड्रोनिंग मॉड लैंड

note: Name for NTHH
en: Neutral Zone
hi: तटस्थ क्षेत्र

note: Name for PCHH
en: Pacific Islands (trust territory)
hi: प्रशांत द्वीप समूह (विश्वास क्षेत्र)

note: Name for PUUM
en: US Miscellaneous Pacific Islands
hi: अमेरिकी विविध प्रशांत द्वीप समूह

note: Name for PZPA
en: Panama Canal Zone
hi: पनामा नहर क्षेत्र

note: Name for RHZW
en: Southern Rhodesia
hi: दक्षिणी रोडेशिया

note: Name for SKIN
en: Sikkim
hi: सिक्किम

note: Name for SUHH
en: USSR, Union of Soviet Socialist Republics
hi: USSR, सोवियत समाजवादी गणराज्य संघ

note: Name for TPTL
en: East Timor
hi: पूर्वी तिमोर

note: Name for VDVN
en: Viet-Nam, Democratic Republic of
hi: वियतनाम, लोकतांत्रिक गणराज्य

note: Name for WKUM
en: Wake Island
hi: वेक द्वीप

note: Name for YDYE
en: Yemen, Democratic, People's Democratic Republic of
hi: यमन, लोकतांत्रिक, जनवादी लोकतांत्रिक गणराज्य

note: Name for YUCS
en: Yugoslavia, (Socialist) Federal Republic of
hi: यूगोस्लाविया, (समाजवादी) संघीय गणराज्य

note: Name for ZRCD
en: Zaire, Republic of
hi: ज़ैरे, गणराज्य
