iso_4217 - en to cs translation catalogue (131 entries)

note: Name for AED
en: UAE Dirham
cs: Arabskoemirátský Dirham

note: Name for AMD
en: Armenian Dram
cs: Arménský dram

note: Name for ANG
en: Netherlands Antillean Guilder
cs: Nizozemskoantilský gulden

note: Name for ARS
en: Argentine Peso
cs: Argentinské peso

note: Name for AUD
en: Australian Dollar
cs: Australský dolar

note: Name for AWG
en: Aruban Florin
cs: Arubský florin

note: Name for AZN
en: Azerbaijan Manat
cs: Ázerbajdžánský manat

note: Name for BAM
en: Convertible Mark
cs: Konvertibilní marka

note: Name for BBD
en: Barbados Dollar
cs: Barbadoský dolar

note: Name for BGN
en: Bulgarian Lev
cs: Bulharský lev

note: Name for BHD
en: Bahraini Dinar
cs: Bahrajnský dinár

note: Name for BIF
en: Burundi Franc
cs: Burundský frank

note: Name for BMD
en: Bermudian Dollar
cs: Bermudský dolar

note: Name for BND
en: Brunei Dollar
cs: Brunejský dolar

note: Name for BRL
en: Brazilian Real
cs: Brazilský real

note: Name for BSD
en: Bahamian Dollar
cs: Bahamský dolar

note: Name for BYN
en: Belarusian Ruble
cs: Běloruský rubl

note: Name for BZD
en: Belize Dollar
cs: Belizský dolar

note: Name for CAD
en: Canadian Dollar
cs: Kanadský dolar

note: Name for CDF
en: Congolese Franc
cs: Konžský frank

note: Name for CHE
en: WIR Euro
cs: WIR euro

note: Name for CHF
en: Swiss Franc
cs: Švýcarský frank

note: Name for CHW
en: WIR Franc
cs: WIR frank

note: Name for CLP
en: Chilean Peso
cs: Chilské peso

note: Name for CNY
en: Yuan Renminbi
cs: Čínský renminbi

note: Name for COP
en: Colombian Peso
cs: Kolumbijské peso

note: Name for CRC
en: Costa Rican Colon
cs: Kostarický colon

note: Name for CUC
en: Peso Convertible
cs: Konvertibilní peso

note: Name for CUP
en: Cuban Peso
cs: Kubánské peso

note: Name for CVE
en: Cabo Verde Escudo
cs: Kapverdské escudo

note: Name for CZK
en: Czech Koruna
cs: Česká koruna

note: Name for DJF
en: Djibouti Franc
cs: Džibutský frank

note: Name for DKK
en: Danish Krone
cs: Dánská koruna

note: Name for DOP
en: Dominican Peso
cs: Dominikánské peso

note: Name for DZD
en: Algerian Dinar
cs: Alžírský dinár

note: Name for EGP
en: Egyptian Pound
cs: Egyptská libra

note: Name for ETB
en: Ethiopian Birr
cs: Etiopský birr

note: Name for FJD
en: Fiji Dollar
cs: Fidžijský dolar

note: Name for FKP
en: Falkland Islands Pound
cs: Falklandská libra

note: Name for GBP
en: Pound Sterling
cs: Britská libra

note: Name for GHS
en: Ghana Cedi
cs: Ghanský cedi

note: Name for GIP
en: Gibraltar Pound
cs: Gibraltarská libra

note: Name for GNF
en: Guinean Franc
cs: Guinejský frank

note: Name for GYD
en: Guyana Dollar
cs: Guyanský dolar

note: Name for HKD
en: Hong Kong Dollar
cs: Hongkongský dolar

note: Name for IDR
en: Rupiah
cs: Rupie

note: Name for ILS
en: New Israeli Sheqel
cs: Izraelský nový šekel

note: Name for INR
en: Indian Rupee
cs: Indická rupie

note: Name for IQD
en: Iraqi Dinar
cs: Irácký dinár

note: Name for IRR
en: Iranian Rial
cs: Íránský rial

note: Name for ISK
en: Iceland Krona
cs: Islandská koruna

note: Name for JMD
en: Jamaican Dollar
cs: Jamajský dolar

note: Name for JOD
en: Jordanian Dinar
cs: Jordánský dinár

note: Name for JPY
en: Yen
cs: Jen

note: Name for KES
en: Kenyan Shilling
cs: Keňský šilink

note: Name for KMF
en: Comorian Franc
cs: Komorský frank

note: Name for KPW
en: North Korean Won
cs: Severokorejský won

note: Name for KWD
en: Kuwaiti Dinar
cs: Kuvajtský dinár

note: Name for KYD
en: Cayman Islands Dollar
cs: Kajmanský dolar

note: Name for LAK
en: Lao Kip
cs: Laoský kip

note: Name for LBP
en: Lebanese Pound
cs: Libanonská libra

note: Name for LKR
en: Sri Lanka Rupee
cs: Srílanská rupie

note: Name for LRD
en: Liberian Dollar
cs: Liberijský dolar

note: Name for LYD
en: Libyan Dinar
cs: Libyjský dinár

note: Name for MAD
en: Moroccan Dirham
cs: Marocký dirham

note: Name for MDL
en: Moldovan Leu
cs: Moldavský leu

note: Name for MGA
en: Malagasy Ariary
cs: Madagaskarský ariary

note: Name for MKD
en: Denar
cs: Denár

note: Name for MUR
en: Mauritius Rupee
cs: Mauricijská rupie

note: Name for MVR
en: Rufiyaa
cs: Rufiya

note: Name for MWK
en: Malawi Kwacha
cs: Malawijská kwacha

note: Name for MXN
en: Mexican Peso
cs: Mexické peso

note: Name for MYR
en: Malaysian Ringgit
cs: Malajský ringgit

note: Name for MZN
en: Mozambique Metical
cs: Mosambický metical

note: Name for NAD
en: Namibia Dollar
cs: Namibijský dolar

note: Name for NIO
en: Cordoba Oro
cs: Cordoba oro

note: Name for NOK
en: Norwegian Krone
cs: Norská koruna

note: Name for NPR
en: Nepalese Rupee
cs: Nepálská rupie

note: Name for NZD
en: New Zealand Dollar
cs: Novozélandský dolar

note: Name for OMR
en: Rial Omani
cs: Ománský rial

note: Name for PHP
en: Philippine Peso
cs: Filipínské peso

note: Name for PKR
en: Pakistan Rupee
cs: Pákistánská rupie

note: Name for PLN
en: Zloty
cs: Zlotý

note: Name for QAR
en: Qatari Rial
cs: Katarský rial

note: Name for RON
en: Romanian Leu
cs: Rumunský leu

note: Name for RSD
en: Serbian Dinar
cs: Srbský dinár

note: Name for RUB
en: Russian Ruble
cs: Ruský rubl

note: Name for RWF
en: Rwanda Franc
cs: Rwandský frank

note: Name for SAR
en: Saudi Riyal
cs: Saudskoarabský rial

note: Name for SBD
en: Solomon Islands Dollar
cs: Dolar šalamounských ostrovů

note: Name for SCR
en: Seychelles Rupee
cs: Seychelská rupie

note: Name for SDG
en: Sudanese Pound
cs: Súdánská libra

note: Name for SEK
en: Swedish Krona
cs: Švédská koruna

note: Name for SGD
en: Singapore Dollar
cs: Singapurský dolar

note: Name for SHP
en: Saint Helena Pound
cs: Svatohelenská libra

note: Name for SOS
en: Somali Shilling
cs: Somálský šilink

note: Name for SRD
en: Surinam Dollar
cs: Surinamský dolar

note: Name for SSP
en: South Sudanese Pound
cs: Jihosúdánská libra

note: Name for SVC
en: El Salvador Colon
cs: Salvádorský colon

note: Name for SYP
en: Syrian Pound
cs: Sýrijská libra

note: Name for TMT
en: Turkmenistan New Manat
cs: Turkmenistánský nový manat

note: Name for TND
en: Tunisian Dinar
cs: Tuniský dinár

note: Name for TRY
en: Turkish Lira
cs: Turecká lira

note: Name for TTD
en: Trinidad and Tobago Dollar
cs: Trinidadský a Tobažský dolar

note: Name for TWD
en: New Taiwan Dollar
cs: Taiwanský nový dolar

note: Name for TZS
en: Tanzanian Shilling
cs: Tanzanský šilink

note: Name for UAH
en: Hryvnia
cs: Hřivna

note: Name for UGX
en: Uganda Shilling
cs: Ugandský šilink

note: Name for USD
en: US Dollar
cs: Americký dolar

note: Name for USN
en: US Dollar (Next day)
cs: Americký dolar (příští den)

note: Name for UYU
en: Peso Uruguayo
cs: Uruguayské peso

note: Name for UZS
en: Uzbekistan Sum
cs: Uzbecký sum

note: Name for XAF
en: CFA Franc BEAC
cs: CFA frank BEAC

note: Name for XAG
en: Silver
cs: Stříbro

note: Name for XAU
en: Gold
cs: Zlato

note: Name for XBA
en: Bond Markets Unit European Composite Unit (EURCO)
cs: Jednotka trhu s dluhopisy - Evropská smíšená jednotka (EURCO)

note: Name for XBB
en: Bond Markets Unit European Monetary Unit (E.M.U.-6)
cs: Jednotka trhu s dluhopisy - Evropská peněžní jednotka (E.M.U.-6)

note: Name for XBC
en: Bond Markets Unit European Unit of Account 9 (E.U.A.-9)
cs: Jednotka trhu s dluhopisy - Evropská jednotka účtu 9 (E.U.A.-9)

note: Name for XBD
en: Bond Markets Unit European Unit of Account 17 (E.U.A.-17)
cs: Jednotka trhu s dluhopisy - Evropská jednotka účtu 17 (E.U.A.-17)

note: Name for XCD
en: East Caribbean Dollar
cs: Východokaribský dolar

note: Name for XDR
en: SDR (Special Drawing Right)
cs: Zvláštní práva čerpání (SDR)

note: Name for XOF
en: CFA Franc BCEAO
cs: CFA frank BCEAO

note: Name for XPD
en: Palladium
cs: Paladium

note: Name for XPF
en: CFP Franc
cs: CFP frank

note: Name for XPT
en: Platinum
cs: Platina

note: Name for XTS
en: Codes specifically reserved for testing purposes
cs: Kód specificky rezervovaný pro testovací účely

note: Name for XUA
en: ADB Unit of Account
cs: Zúčtovací jednotka Africké rozvojové banky

note: Name for XXX
en: The codes assigned for transactions where no currency is involved
cs: Kód přiřazený transakcím bez účasti měny

note: Name for YER
en: Yemeni Rial
cs: Jemenský rial

note: Name for ZMW
en: Zambian Kwacha
cs: Zambijská kwacha

note: Name for ZWL
en: Zimbabwe Dollar
cs: Zimbabwský dolar
