iso_4217 - en to nl translation catalogue (179 entries)

note: Name for AED
en: UAE Dirham
nl: VAE-dirham

note: Name for AFN
en: Afghani
nl: afghani

note: Name for ALL
en: Lek
nl: lek

note: Name for AMD
en: Armenian Dram
nl: Armeense dram

note: Name for ANG
en: Netherlands Antillean Guilder
nl: Antilliaanse gulden

note: Name for AOA
en: Kwanza
nl: Angolese kwanza

note: Name for ARS
en: Argentine Peso
nl: Argentijnse peso

note: Name for AUD
en: Australian Dollar
nl: Australische dollar

note: Name for AWG
en: Aruban Florin
nl: Arubaanse gulden

note: Name for AZN
en: Azerbaijan Manat
nl: Azerbeidzjaanse manat

note: Name for BAM
en: Convertible Mark
nl: Converteerbare marken

note: Name for BBD
en: Barbados Dollar
nl: Barbadiaanse dollar

note: Name for BDT
en: Taka
nl: Bengalese taka

note: Name for BGN
en: Bulgarian Lev
nl: Bulgaarse lev

note: Name for BHD
en: Bahraini Dinar
nl: Bahreinse dinar

note: Name for BIF
en: Burundi Franc
nl: Burundese frank

note: Name for BMD
en: Bermudian Dollar
nl: Bermudaanse dollar

note: Name for BND
en: Brunei Dollar
nl: Bruneise dollar

note: Name for BOB
en: Boliviano
nl: Boliviaanse boliviano

note: Name for BOV
en: Mvdol
nl: Boliviaanse mvdol

note: Name for BRL
en: Brazilian Real
nl: Braziliaanse real

note: Name for BSD
en: Bahamian Dollar
nl: Bahamaanse dollar

note: Name for BTN
en: Ngultrum
nl: Bhutaanse ngultrum

note: Name for BWP
en: Pula
nl: Botswaanse pula

note: Name for BYN
en: Belarusian Ruble
nl: Wit-Russische roebel

note: Name for BZD
en: Belize Dollar
nl: Belizaanse dollar

note: Name for CAD
en: Canadian Dollar
nl: Canadese dollar

note: Name for CDF
en: Congolese Franc
nl: Kongolese franc

note: Name for CHE
en: WIR Euro
nl: WIR-euro

note: Name for CHF
en: Swiss Franc
nl: Zwitserse frank

note: Name for CHW
en: WIR Franc
nl: WIR-frank

note: Name for CLF
en: Unidad de Fomento
nl: Chileense unidades de fomento

note: Name for CLP
en: Chilean Peso
nl: Chileense peso

note: Name for CNY
en: Yuan Renminbi
nl: Chinese renminbi yuan

note: Name for COP
en: Colombian Peso
nl: Colombiaanse peso

note: Name for COU
en: Unidad de Valor Real
nl: Colombiaanse unidad de valor real

note: Name for CRC
en: Costa Rican Colon
nl: Costa Ricaanse colon

note: Name for CUC
en: Peso Convertible
nl: Converteerbare peso

note: Name for CUP
en: Cuban Peso
nl: Cubaanse peso

note: Name for CVE
en: Cabo Verde Escudo
nl: Kaapverdische escudo

note: Name for CZK
en: Czech Koruna
nl: Tsjechische kroon

note: Name for DJF
en: Djibouti Franc
nl: Djiboutiaanse frank

note: Name for DKK
en: Danish Krone
nl: Deense kroon

note: Name for DOP
en: Dominican Peso
nl: Dominicaanse peso

note: Name for DZD
en: Algerian Dinar
nl: Algerijnse dinar

note: Name for EGP
en: Egyptian Pound
nl: Egyptisch pond

note: Name for ERN
en: Nakfa
nl: Eritrese nakfa

note: Name for ETB
en: Ethiopian Birr
nl: Ethiopische birr

note: Name for EUR
en: Euro
nl: euro

note: Name for FJD
en: Fiji Dollar
nl: Fiji-dollar

note: Name for FKP
en: Falkland Islands Pound
nl: Falklandeilands pond

note: Name for GBP
en: Pound Sterling
nl: pond sterling

note: Name for GEL
en: Lari
nl: Georgische lari

note: Name for GHS
en: Ghana Cedi
nl: Ghanese cedi

note: Name for GIP
en: Gibraltar Pound
nl: Gibraltarees pond

note: Name for GMD
en: Dalasi
nl: Gambiaanse dalasi

note: Name for GNF
en: Guinean Franc
nl: Guineese frank

note: Name for GTQ
en: Quetzal
nl: Guatemalaans quetzal

note: Name for GYD
en: Guyana Dollar
nl: Guyaanse dollar

note: Name for HKD
en: Hong Kong Dollar
nl: Hongkongse dollar

note: Name for HNL
en: Lempira
nl: Hondurese lempira

note: Name for HRK
en: Kuna
nl: kuna

note: Name for HTG
en: Gourde
nl: Haïtiaanse gourde

note: Name for HUF
en: Forint
nl: Hongaarse forint

note: Name for IDR
en: Rupiah
nl: Indonesische roepia

note: Name for ILS
en: New Israeli Sheqel
nl: nieuwe Israëlische shekel

note: Name for INR
en: Indian Rupee
nl: Indiase roepie

note: Name for IQD
en: Iraqi Dinar
nl: Iraakse dinar

note: Name for IRR
en: Iranian Rial
nl: Iraanse rial

note: Name for ISK
en: Iceland Krona
nl: IJslandse kroon

note: Name for JMD
en: Jamaican Dollar
nl: Jamaicaanse dollar

note: Name for JOD
en: Jordanian Dinar
nl: Jordaanse dinar

note: Name for JPY
en: Yen
nl: Japanse yen

note: Name for KES
en: Kenyan Shilling
nl: Keniaanse shilling

note: Name for KGS
en: Som
nl: Kirgizische som

note: Name for KHR
en: Riel
nl: Cambodjaanse riel

note: Name for KMF
en: Comorian Franc
nl: Comorese frank

note: Name for KPW
en: North Korean Won
nl: Noord-Koreaanse won

note: Name for KRW
en: Won
nl: Zuid-Koreaanse won

note: Name for KWD
en: Kuwaiti Dinar
nl: Koeweitse dinar

note: Name for KYD
en: Cayman Islands Dollar
nl: Kaaimaneilandse dollar

note: Name for KZT
en: Tenge
nl: Kazachse tenge

note: Name for LAK
en: Lao Kip
nl: Laotiaanse kip

note: Name for LBP
en: Lebanese Pound
nl: Libanees pond

note: Name for LKR
en: Sri Lanka Rupee
nl: Sri Lankaanse roepie

note: Name for LRD
en: Liberian Dollar
nl: Liberiaanse dollar

note: Name for LSL
en: Loti
nl: Lesotho loti

note: Name for LYD
en: Libyan Dinar
nl: Libische dinar

note: Name for MAD
en: Moroccan Dirham
nl: Marokkaanse dirham

note: Name for MDL
en: Moldovan Leu
nl: Moldavische leu

note: Name for MGA
en: Malagasy Ariary
nl: Malagasische ariary

note: Name for MKD
en: Denar
nl: Macedonische denar

note: Name for MMK
en: Kyat
nl: kyat

note: Name for MNT
en: Tugrik
nl: Mongoolse tugrik

note: Name for MOP
en: Pataca
nl: Macause pataca

note: Name for MRU
en: Ouguiya
nl: Mauritaanse quguiya

note: Name for MUR
en: Mauritius Rupee
nl: Mauritiaanse roepie

note: Name for MVR
en: Rufiyaa
nl: Maldivische rufiyaa

note: Name for MWK
en: Malawi Kwacha
nl: Malawische kwacha

note: Name for MXN
en: Mexican Peso
nl: Mexicaanse peso

note: Name for MXV
en: Mexican Unidad de Inversion (UDI)
nl: Mexicaanse unidad de inversion (UDI)

note: Name for MYR
en: Malaysian Ringgit
nl: Maleisische ringgit

note: Name for MZN
en: Mozambique Metical
nl: Mozambikaanse metical

note: Name for NAD
en: Namibia Dollar
nl: Namibische dollar

note: Name for NGN
en: Naira
nl: Nigeriaanse naire

note: Name for NIO
en: Cordoba Oro
nl: Nicaraguaanse córdoba oro

note: Name for NOK
en: Norwegian Krone
nl: Noorse kroon

note: Name for NPR
en: Nepalese Rupee
nl: Nepalese roepie

note: Name for NZD
en: New Zealand Dollar
nl: Nieuw-Zeelandse dollar

note: Name for OMR
en: Rial Omani
nl: Omaanse rial

note: Name for PAB
en: Balboa
nl: Panamese balboa

note: Name for PEN
en: Sol
nl: sol

note: Name for PGK
en: Kina
nl: Papua Nieuw Guineaanse kina

note: Name for PHP
en: Philippine Peso
nl: Filipijnse peso

note: Name for PKR
en: Pakistan Rupee
nl: Pakistaanse roepie

note: Name for PLN
en: Zloty
nl: Poolse zloty

note: Name for PYG
en: Guarani
nl: Paraguaanse guarani

note: Name for QAR
en: Qatari Rial
nl: Qatarese rial

note: Name for RON
en: Romanian Leu
nl: Roemeense leu

note: Name for RSD
en: Serbian Dinar
nl: Servische dinar

note: Name for RUB
en: Russian Ruble
nl: Russische roebel

note: Name for RWF
en: Rwanda Franc
nl: Rwandese frank

note: Name for SAR
en: Saudi Riyal
nl: Saudische riyal

note: Name for SBD
en: Solomon Islands Dollar
nl: Salomon-dollar

note: Name for SCR
en: Seychelles Rupee
nl: Seychelse roepie

note: Name for SDG
en: Sudanese Pound
nl: Sudanese pond

note: Name for SEK
en: Swedish Krona
nl: Zweedse kroon

note: Name for SGD
en: Singapore Dollar
nl: Singaporese dollar

note: Name for SHP
en: Saint Helena Pound
nl: Sint-Heleens pond

note: Name for SLE, Name for SLL
en: Leone
nl: Sierraleoonse leone

note: Name for SOS
en: Somali Shilling
nl: Somalische shilling

note: Name for SRD
en: Surinam Dollar
nl: Surinaamse dollar

note: Name for SSP
en: South Sudanese Pound
nl: Zuid-Sudanese pond

note: Name for STN
en: Dobra
nl: Sao Tomése dobra

note: Name for SVC
en: El Salvador Colon
nl: Salvadoraanse colon

note: Name for SYP
en: Syrian Pound
nl: Syrisch pond

note: Name for SZL
en: Lilangeni
nl: Swazische lilangeni

note: Name for THB
en: Baht
nl: Thaise baht

note: Name for TJS
en: Somoni
nl: Tadzjiekse somoni

note: Name for TMT
en: Turkmenistan New Manat
nl: Turkmeense manat

note: Name for TND
en: Tunisian Dinar
nl: Tunesische dinar

note: Name for TOP
en: Pa’anga
nl: Tongaanse pa'anga

note: Name for TRY
en: Turkish Lira
nl: Turkse lire

note: Name for TTD
en: Trinidad and Tobago Dollar
nl: Trinidad en Tobagodollar

note: Name for TWD
en: New Taiwan Dollar
nl: nieuwe Taiwanese dollar

note: Name for TZS
en: Tanzanian Shilling
nl: Tanzaniaanse shilling

note: Name for UAH
en: Hryvnia
nl: Oekraïense grivna

note: Name for UGX
en: Uganda Shilling
nl: Ugandese shilling

note: Name for USD
en: US Dollar
nl: Amerikaanse dollar

note: Name for USN
en: US Dollar (Next day)
nl: Amerikaanse dollar (volgende dag)

note: Name for UYI
en: Uruguay Peso en Unidades Indexadas (UI)
nl: Uruguayaanse peso en unidades indexadas (UI)

note: Name for UYU
en: Peso Uruguayo
nl: Uruguayaanse peso

note: Name for UYW
en: Unidad Previsional
nl: Uruguayaanse unidad previsional

note: Name for UZS
en: Uzbekistan Sum
nl: Oezbeekse som

note: Name for VED, Name for VES
en: Bolívar Soberano
nl: Boliviaanse soberano

note: Name for VND
en: Dong
nl: Vietnamese dong

note: Name for VUV
en: Vatu
nl: Vanuatu vatu

note: Name for WST
en: Tala
nl: Samoa tala

note: Name for XAF
en: CFA Franc BEAC
nl: CFA-frank BEAC

note: Name for XAG
en: Silver
nl: 1 troy ounce zilver

note: Name for XAU
en: Gold
nl: 1 troy ounce goud

note: Name for XBA
en: Bond Markets Unit European Composite Unit (EURCO)
nl: Aandelenmarkteenheid Europese samengestelde eenheid (EURCO)

note: Name for XBB
en: Bond Markets Unit European Monetary Unit (E.M.U.-6)
nl: Aandelenmarkteenheid Europese monetaire eenheid (E.M.U.-6)

note: Name for XBC
en: Bond Markets Unit European Unit of Account 9 (E.U.A.-9)
nl: Aandelenmarkteenheid Europese rekeningeneenheid 9 (E.U.A.-9)

note: Name for XBD
en: Bond Markets Unit European Unit of Account 17 (E.U.A.-17)
nl: Aandelenmarkteenheid Europese rekeningeneenheid 17 (E.U.A.-17)

note: Name for XCD
en: East Caribbean Dollar
nl: Oost-Caribische dollar

note: Name for XDR
en: SDR (Special Drawing Right)
nl: SDR (Speciale trekkingsrechten)

note: Name for XOF
en: CFA Franc BCEAO
nl: CFA-frank BCEAO

note: Name for XPD
en: Palladium
nl: 1 troy ounce palladium

note: Name for XPF
en: CFP Franc
nl: CFP-frank

note: Name for XPT
en: Platinum
nl: 1 troy ounce platina

note: Name for XSU
en: Sucre
nl: suiker

note: Name for XTS
en: Codes specifically reserved for testing purposes
nl: Code speciaal gereserveerd voor testdoeleinden

note: Name for XUA
en: ADB Unit of Account
nl: ADB Eenheid van een rekening

note: Name for XXX
en: The codes assigned for transactions where no currency is involved
nl: De codes toegekend voor transacties waarbij geen valuta is betrokken

note: Name for YER
en: Yemeni Rial
nl: Jemenitische rial

note: Name for ZAR
en: Rand
nl: Zuid-Afrikaanse rand

note: Name for ZMW
en: Zambian Kwacha
nl: Zambiaanse kwacha

note: Name for ZWL
en: Zimbabwe Dollar
nl: Zimbabwaanse dollar
