iso_4217 - en to sk translation catalogue (84 entries)

note: Name for AED
en: UAE Dirham
sk: dirham SAE

note: Name for AFN
en: Afghani
sk: afgán (nový)

note: Name for AMD
en: Armenian Dram
sk: arménsky dram

note: Name for ARS
en: Argentine Peso
sk: argentínske peso

note: Name for AUD
en: Australian Dollar
sk: austrálsky dolár

note: Name for BBD
en: Barbados Dollar
sk: barbadoský dolár

note: Name for BGN
en: Bulgarian Lev
sk: bulharský lev (nový)

note: Name for BHD
en: Bahraini Dinar
sk: bahrajnský dinár

note: Name for BIF
en: Burundi Franc
sk: burundský frank

note: Name for BMD
en: Bermudian Dollar
sk: bermudský dolár

note: Name for BND
en: Brunei Dollar
sk: brunejský dolár

note: Name for BOB
en: Boliviano
sk: boliviano

note: Name for BRL
en: Brazilian Real
sk: brazílsky real

note: Name for BSD
en: Bahamian Dollar
sk: bahamský dolár

note: Name for BZD
en: Belize Dollar
sk: belizský dolár

note: Name for CAD
en: Canadian Dollar
sk: kanadský dolár

note: Name for CHF
en: Swiss Franc
sk: švajčiarsky frank

note: Name for CLP
en: Chilean Peso
sk: čílske peso

note: Name for COP
en: Colombian Peso
sk: kolumbijské peso

note: Name for CRC
en: Costa Rican Colon
sk: kostarický colón

note: Name for CUP
en: Cuban Peso
sk: kubánske peso

note: Name for CZK
en: Czech Koruna
sk: česká koruna

note: Name for DJF
en: Djibouti Franc
sk: džibutský frank

note: Name for DKK
en: Danish Krone
sk: dánska koruna

note: Name for DOP
en: Dominican Peso
sk: dominikánske peso

note: Name for DZD
en: Algerian Dinar
sk: alžírsky dinár

note: Name for EGP
en: Egyptian Pound
sk: egyptská libra

note: Name for ETB
en: Ethiopian Birr
sk: etiópsky birr

note: Name for EUR
en: Euro
sk: euro

note: Name for FJD
en: Fiji Dollar
sk: fidžijský dolár

note: Name for FKP
en: Falkland Islands Pound
sk: falklandská libra

note: Name for GBP
en: Pound Sterling
sk: anglická libra

note: Name for GIP
en: Gibraltar Pound
sk: gibraltarská libra

note: Name for GYD
en: Guyana Dollar
sk: guayanský dolár

note: Name for HKD
en: Hong Kong Dollar
sk: hongkongský dolár

note: Name for INR
en: Indian Rupee
sk: indická rupia

note: Name for IQD
en: Iraqi Dinar
sk: iracký dinár

note: Name for IRR
en: Iranian Rial
sk: iránsky rial

note: Name for ISK
en: Iceland Krona
sk: islandská koruna

note: Name for JMD
en: Jamaican Dollar
sk: jamajský dolár

note: Name for JOD
en: Jordanian Dinar
sk: jordánsky dinár

note: Name for KES
en: Kenyan Shilling
sk: kenský šiling

note: Name for KPW
en: North Korean Won
sk: severokórejský won

note: Name for KWD
en: Kuwaiti Dinar
sk: kuvajtský dinár

note: Name for KYD
en: Cayman Islands Dollar
sk: dolár Kajmaních ostrovov

note: Name for LBP
en: Lebanese Pound
sk: libanonská libra

note: Name for LKR
en: Sri Lanka Rupee
sk: srílanská rupia

note: Name for LRD
en: Liberian Dollar
sk: libérijský dolár

note: Name for LYD
en: Libyan Dinar
sk: líbyjský dinár

note: Name for MAD
en: Moroccan Dirham
sk: marocký dirham

note: Name for MDL
en: Moldovan Leu
sk: moldavský lei

note: Name for MUR
en: Mauritius Rupee
sk: maurícijská rupia

note: Name for MXN
en: Mexican Peso
sk: mexické peso

note: Name for MYR
en: Malaysian Ringgit
sk: malajzijský ringgit

note: Name for NOK
en: Norwegian Krone
sk: nórska koruna

note: Name for NPR
en: Nepalese Rupee
sk: nepálska rupia

note: Name for NZD
en: New Zealand Dollar
sk: novozélandský dolár

note: Name for OMR
en: Rial Omani
sk: ománsky rial

note: Name for PHP
en: Philippine Peso
sk: filipínske peso

note: Name for PKR
en: Pakistan Rupee
sk: pakistanská rupia

note: Name for QAR
en: Qatari Rial
sk: katarský rial

note: Name for RSD
en: Serbian Dinar
sk: srbský dinár

note: Name for RWF
en: Rwanda Franc
sk: rwandský frank

note: Name for SAR
en: Saudi Riyal
sk: saudský rial

note: Name for SBD
en: Solomon Islands Dollar
sk: dolár šalamúnových ostrovov

note: Name for SCR
en: Seychelles Rupee
sk: seychelská rupia

note: Name for SEK
en: Swedish Krona
sk: švédska koruna

note: Name for SGD
en: Singapore Dollar
sk: singapurský dolár

note: Name for SHP
en: Saint Helena Pound
sk: libra Ostrova Svätej Heleny

note: Name for SLE, Name for SLL
en: Leone
sk: leone

note: Name for SOS
en: Somali Shilling
sk: somálsky šiling

note: Name for SRD
en: Surinam Dollar
sk: surinamský dolár

note: Name for SVC
en: El Salvador Colon
sk: salvádorský colón

note: Name for SYP
en: Syrian Pound
sk: sýrska libra

note: Name for TND
en: Tunisian Dinar
sk: tuniský dinár

note: Name for TTD
en: Trinidad and Tobago Dollar
sk: dolár Trinidadu a Tobaga

note: Name for TWD
en: New Taiwan Dollar
sk: nový taiwanský dolár

note: Name for TZS
en: Tanzanian Shilling
sk: tanzánijský šiling

note: Name for USD
en: US Dollar
sk: americký dolár

note: Name for UYU
en: Peso Uruguayo
sk: uruguajské peso

note: Name for UZS
en: Uzbekistan Sum
sk: uzbecký sum

note: Name for XAF
en: CFA Franc BEAC
sk: frank BEAC/CFA

note: Name for YER
en: Yemeni Rial
sk: jemenský rial

note: Name for ZWL
en: Zimbabwe Dollar
sk: zimbabwiansky dolár
