iso_639-2 - en to id translation catalogue (186 entries)

note: Name for ace
en: Achinese
id: Aceh

note: Name for afa
en: Afro-Asiatic languages
id: Bahasa Afro-Asiatik

note: Name for afr
en: Afrikaans
id: Afrika

note: Name for akk
en: Akkadian
id: Akkadia

note: Name for alg
en: Algonquian languages
id: Bahasa Algonquian

note: Name for alt
en: Southern Altai
id: Altai Bagian Selatan

note: Name for ang
en: English, Old (ca. 450-1100)
id: Inggris, Kuno (kl. 450-1100)

note: Name for apa
en: Apache languages
id: Bahasa Apache

note: Name for ara
en: Arabic
id: Arab

note: Name for arc
en: Official Aramaic (700-300 BCE); Imperial Aramaic (700-300 BCE)
id: Aramaic Resmi (700-300 SM); Kekaisaran Aramaic (700-300 SM)

note: Name for art
en: Artificial languages
id: Bahasa Buatan

note: Name for asm
en: Assamese
id: Assam

note: Name for ath
en: Athapascan languages
id: Bahasa Athapascan

note: Name for aus
en: Australian languages
id: Bahasa Australia

note: Name for aze
en: Azerbaijani
id: Azerbaijan

note: Name for bad
en: Banda languages
id: Bahasa Banda

note: Name for bai
en: Bamileke languages
id: Bahasa Bamileke

note: Name for ban
en: Balinese
id: Bali

note: Name for bat
en: Baltic languages
id: Bahasa Baltik

note: Name for bel
en: Belarusian
id: Belarusia

note: Name for ben
en: Bengali
id: Bengal

note: Name for ber
en: Berber languages
id: Bahasa Berber

note: Name for bih
en: Bihari languages
id: Bahasa Bihari

note: Name for bnt
en: Bantu (Other)
id: Bantu (Lainnya)

note: Name for bod
en: Tibetan
id: Tibet

note: Name for bos
en: Bosnian
id: Bosnia

note: Name for btk
en: Batak languages
id: Bahasa Batak

note: Name for bug
en: Buginese
id: Bugis

note: Name for bul
en: Bulgarian
id: Bulgaria

note: Name for cai
en: Central American Indian languages
id: Bahasa Indian Amerika Tengah

note: Name for cau
en: Caucasian languages
id: Bahasa Kaukasia

note: Name for cel
en: Celtic languages
id: Bahasa Keltik

note: Name for ces
en: Czech
id: Ceko

note: Name for chu
en: Church Slavic; Old Slavonic; Church Slavonic; Old Bulgarian; Old Church Slavonic
id: Gereja Slavic; Slavonic Kuno; Gereja Slavonic; Bulgaria Kuno; Gereja Tua Slavonic

note: Name for cmc
en: Chamic languages
id: Bahasa Cham

note: Name for cnr
en: Montenegrin
id: Montenegro

note: Name for cop
en: Coptic
id: Koptik

note: Name for cos
en: Corsican
id: Korsika

note: Name for cpe
en: Creoles and pidgins, English based
id: Creoles dan pidgins, berbasis Inggris

note: Name for cpf
en: Creoles and pidgins, French-based
id: Creoles dan pidgins, berbasis Prancis

note: Name for cpp
en: Creoles and pidgins, Portuguese-based
id: Creoles dan pidgins, berbasis Portugis

note: Name for crp
en: Creoles and pidgins
id: Creoles dan pidgins

note: Name for cus
en: Cushitic languages
id: Bahasa Cushitic

note: Name for dan
en: Danish
id: Denmark

note: Name for day
en: Land Dayak languages
id: Bahasa Dayak Darat

note: Name for deu
en: German
id: Jerman

note: Name for dra
en: Dravidian languages
id: Bahasa Dravidia

note: Name for dsb
en: Lower Sorbian
id: Sorbia Bawah

note: Name for dum
en: Dutch, Middle (ca. 1050-1350)
id: Belanda, Abad Pertengahan (M 1050-1350)

note: Name for egy
en: Egyptian (Ancient)
id: Mesir (Kuno)

note: Name for ell
en: Greek, Modern (1453-)
id: Yunani, Modern (1453-)

note: Name for eng
en: English
id: Inggris

note: Name for enm
en: English, Middle (1100-1500)
id: Inggris, Abad Pertengahan (1100-1500)

note: Name for est
en: Estonian
id: Estonia

note: Name for fao
en: Faroese
id: Faro

note: Name for fas
en: Persian
id: Persia

note: Name for fij
en: Fijian
id: Fiji

note: Name for fin
en: Finnish
id: Finlandia

note: Name for fiu
en: Finno-Ugrian languages
id: Bahasa Finno-Ugrian

note: Name for fra
en: French
id: Prancis

note: Name for frm
en: French, Middle (ca. 1400-1600)
id: Perancis, Abad Pertengahan (kl. 1400-1600)

note: Name for fro
en: French, Old (842-ca. 1400)
id: Perancis, Kuno (842-kl. 1400)

note: Name for frr
en: Northern Frisian
id: Frisian Bagian Utara

note: Name for frs
en: Eastern Frisian
id: Frisian Bagian Timur

note: Name for fry
en: Western Frisian
id: Frisian Bagian Barat

note: Name for gem
en: Germanic languages
id: Bahasa Jermanik

note: Name for gle
en: Irish
id: Irlandia

note: Name for glg
en: Galician
id: Galisia

note: Name for gmh
en: German, Middle High (ca. 1050-1500)
id: Jerman, Abad Pertengahan (kl. 1050-1500)

note: Name for goh
en: German, Old High (ca. 750-1050)
id: Jerman, Kuno (kl. 750-1050)

note: Name for got
en: Gothic
id: Gothik

note: Name for grc
en: Greek, Ancient (to 1453)
id: Yunani Kuno (sd 1453)

note: Name for haw
en: Hawaiian
id: Hawaii

note: Name for heb
en: Hebrew
id: Ibrani

note: Name for him
en: Himachali languages; Western Pahari languages
id: Bahasa Himachali; Bahasa Pahari Barat

note: Name for hrv
en: Croatian
id: Kroasia

note: Name for hsb
en: Upper Sorbian
id: Sorbia Bagian Atas

note: Name for hun
en: Hungarian
id: Hungaria

note: Name for hye
en: Armenian
id: Armenia

note: Name for ijo
en: Ijo languages
id: Bahasa Ijo

note: Name for ina
en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
id: Interlingua (Asosiasi Bahasa Auxilari Internasional)

note: Name for inc
en: Indic languages
id: Bahasa Indic

note: Name for ind
en: Indonesian
id: Bahasa Indonesia

note: Name for ine
en: Indo-European languages
id: Bahasa-bahasa Indo-Eropa

note: Name for ira
en: Iranian languages
id: Bahasa-bahasa Iran

note: Name for iro
en: Iroquoian languages
id: Bahasa-bahasa Iroquoian

note: Name for isl
en: Icelandic
id: Islandia

note: Name for ita
en: Italian
id: Italia

note: Name for jav
en: Javanese
id: Jawa

note: Name for jpn
en: Japanese
id: Jepang

note: Name for jpr
en: Judeo-Persian
id: Judeo-Persia

note: Name for jrb
en: Judeo-Arabic
id: Judeo-Arab

note: Name for kar
en: Karen languages
id: Bahasa-bahasa Karen

note: Name for kas
en: Kashmiri
id: Kashmir

note: Name for kat
en: Georgian
id: Georgia

note: Name for khi
en: Khoisan languages
id: Bahasa-bahasa Khoisa

note: Name for khm
en: Central Khmer
id: Khmer Tengah

note: Name for kor
en: Korean
id: Korea

note: Name for kro
en: Kru languages
id: Bahasa-bahasa Kru

note: Name for lav
en: Latvian
id: Latvia

note: Name for lit
en: Lithuanian
id: Lithuania

note: Name for luo
en: Luo (Kenya and Tanzania)
id: Luo (Kenya dan Tanzania)

note: Name for mad
en: Madurese
id: Madura

note: Name for mak
en: Makasar
id: Makassar

note: Name for map
en: Austronesian languages
id: Bahasa-bahasa Austronesia

note: Name for mga
en: Irish, Middle (900-1200)
id: Irlandia Abad Pertengahan (900-1200)

note: Name for mis
en: Uncoded languages
id: Bahasa tak tersandi

note: Name for mkd
en: Macedonian
id: Masedonia

note: Name for mkh
en: Mon-Khmer languages
id: Bahasa-bahasa Mon-Khmer

note: Name for mlg
en: Malagasy
id: Malagasi

note: Name for mlt
en: Maltese
id: Malta

note: Name for mno
en: Manobo languages
id: Bahasa-bahasa Manobo

note: Name for mon
en: Mongolian
id: Mongolia

note: Name for mul
en: Multiple languages
id: Banyak bahasa

note: Name for mun
en: Munda languages
id: Bahasa-bahasa Munda

note: Name for mya
en: Burmese
id: Burma

note: Name for myn
en: Mayan languages
id: Bahasa-bahasa Maya

note: Name for nah
en: Nahuatl languages
id: Bahasa-bahasa Nahuatl

note: Name for nai
en: North American Indian languages
id: Bahasa-bahasa Indian Amerika Utara

note: Name for nbl
en: Ndebele, South; South Ndebele
id: Ndebele, Selatan; Ndebele Selatan

note: Name for nde
en: Ndebele, North; North Ndebele
id: Ndebele, Utara; Ndebele Utara

note: Name for nep
en: Nepali
id: Nepal

note: Name for nic
en: Niger-Kordofanian languages
id: Bahasa-bahasa Niger-Kordofania

note: Name for nld
en: Dutch; Flemish
id: Belanda; Flemish

note: Name for nno
en: Norwegian Nynorsk; Nynorsk, Norwegian
id: Norwegian Nynorsk; Nynorsk, Norwegia

note: Name for non
en: Norse, Old
id: Norse, Kuno

note: Name for nor
en: Norwegian
id: Norwegia

note: Name for nso
en: Pedi; Sepedi; Northern Sotho
id: Pedi; Sepedi; Sotho Bagian Utara

note: Name for nub
en: Nubian languages
id: Bahasa-bahasa Nubia

note: Name for nwc
en: Classical Newari; Old Newari; Classical Nepal Bhasa
id: Newari Klasik; Newari Kuno; Nepal Bhasa Klasik

note: Name for oci
en: Occitan (post 1500); Provençal
id: Occitan (pasca 1500); Provençal

note: Name for oto
en: Otomian languages
id: Bahasa-bahasa Otomia

note: Name for paa
en: Papuan languages
id: Bahasa-bahasa Papua

note: Name for peo
en: Persian, Old (ca. 600-400 B.C.)
id: Persia, Kuno (kl. 600-400 S.M.)

note: Name for phi
en: Philippine languages
id: Bahasa-bahasa Filipina

note: Name for pol
en: Polish
id: Polandia

note: Name for por
en: Portuguese
id: Portugis

note: Name for pra
en: Prakrit languages
id: Bahasa-bahasa Prakrit

note: Name for pro
en: Provençal, Old (to 1500)
id: Provençal, Kuno (sampai 1500)

note: Name for qaa-qtz
en: Reserved for local use
id: Dilestarikan untuk penggunaan setempat

note: Name for rar
en: Rarotongan; Cook Islands Maori
id: Rarotongan; Kepulauan Cook Maori

note: Name for roa
en: Romance languages
id: Bahasa-bahasa Romance

note: Name for ron
en: Romanian; Moldavian; Moldovan
id: Rumania; Moldavia; Moldovan

note: Name for rus
en: Russian
id: Rusia

note: Name for sai
en: South American Indian (Other)
id: Indian Amerika Selatan (Lainnya)

note: Name for sal
en: Salishan languages
id: Bahasa-bahasa Salisha

note: Name for san
en: Sanskrit
id: Sanskerta

note: Name for scn
en: Sicilian
id: Sisilia

note: Name for sco
en: Scots
id: Skotlandia

note: Name for sem
en: Semitic languages
id: Bahasa-bahasa Semit

note: Name for sga
en: Irish, Old (to 900)
id: Irish, Kuno (sampai 900)

note: Name for sgn
en: Sign Languages
id: Bahasa Isyarat

note: Name for sio
en: Siouan languages
id: Bahasa-bahasa Sioua

note: Name for sit
en: Sino-Tibetan languages
id: Bahasa-bahasa Sino-Tibet

note: Name for sla
en: Slavic languages
id: Bahasa-bahasa Slavik

note: Name for slk
en: Slovak
id: Slovakia

note: Name for slv
en: Slovenian
id: Slovenia

note: Name for sma
en: Southern Sami
id: Sami Bagian Selatan

note: Name for smi
en: Sami languages
id: Bahasa-bahasa Sami

note: Name for smo
en: Samoan
id: Samoa

note: Name for son
en: Songhai languages
id: Bahasa-bahasa Songhai

note: Name for sqi
en: Albanian
id: Albania

note: Name for srd
en: Sardinian
id: Sardinia

note: Name for srp
en: Serbian
id: Serbia

note: Name for ssa
en: Nilo-Saharan languages
id: Bahasa-bahasa Nilo-Sahara

note: Name for sun
en: Sundanese
id: Sunda

note: Name for sux
en: Sumerian
id: Sumeria

note: Name for swe
en: Swedish
id: Swedia

note: Name for syc
en: Classical Syriac
id: Syriac Klasik

note: Name for tah
en: Tahitian
id: Tahiti

note: Name for tai
en: Tai languages
id: Bahasa-bahasa Tai

note: Name for ton
en: Tonga (Tonga Islands)
id: Tonga (Kepulauan Tonga)

note: Name for tup
en: Tupi languages
id: Bahasa-bahasa Tupi

note: Name for tur
en: Turkish
id: Turki

note: Name for tut
en: Altaic languages
id: Bahasa-bahasa Altai

note: Name for ukr
en: Ukrainian
id: Ukraina

note: Name for und
en: Undetermined
id: Tak Ditentukan

note: Name for vie
en: Vietnamese
id: Vietnam

note: Name for wak
en: Wakashan languages
id: Bahasa-bahasa Wakasha

note: Name for wen
en: Sorbian languages
id: Bahasa-bahasa Sorbia

note: Name for wln
en: Walloon
id: Wallon

note: Name for ypk
en: Yupik languages
id: Bahasa-bahasa Yupik

note: Name for zgh
en: Standard Moroccan Tamazight
id: Moroccan Tamazight Standar

note: Name for zho
en: Chinese
id: Cina

note: Name for znd
en: Zande languages
id: Bahasa-bahasa Zande

note: Name for zxx
en: No linguistic content; Not applicable
id: Tak ada isi linguistik; Tak dapat diterapkan
