iso_639-2 - en to sc translation catalogue (284 entries)

note: Name for abk
en: Abkhazian
sc: Abcasu

note: Name for ace
en: Achinese
sc: Achinesu

note: Name for afa
en: Afro-Asiatic languages
sc: Limbas afroasiàticas

note: Name for ain
en: Ainu
sc: Àinu

note: Name for akk
en: Akkadian
sc: Acàdicu

note: Name for alg
en: Algonquian languages
sc: Limbas algonchinas

note: Name for alt
en: Southern Altai
sc: Altai meridionale

note: Name for amh
en: Amharic
sc: Amàricu

note: Name for ang
en: English, Old (ca. 450-1100)
sc: Inglesu antigu (tza. 450-1100)

note: Name for apa
en: Apache languages
sc: Limbas apache

note: Name for ara
en: Arabic
sc: Àrabu

note: Name for arc
en: Official Aramaic (700-300 BCE); Imperial Aramaic (700-300 BCE)
sc: Aramàicu ufitziale (700-300 AC); Aramàicu imperiale (700-300 AC)

note: Name for arg
en: Aragonese
sc: Aragonesu

note: Name for art
en: Artificial languages
sc: Limbas artifitziales

note: Name for asm
en: Assamese
sc: Assamesu

note: Name for ast
en: Asturian; Bable; Leonese; Asturleonese
sc: Asturianu; Bable; Leonesu; Asturleonesu

note: Name for ath
en: Athapascan languages
sc: Limbas athapascanas

note: Name for aus
en: Australian languages
sc: Limbas australianas

note: Name for ava
en: Avaric
sc: Avaru

note: Name for ave
en: Avestan
sc: Avèsticu

note: Name for aym
en: Aymara
sc: Aimarà

note: Name for aze
en: Azerbaijani
sc: Azeru

note: Name for bad
en: Banda languages
sc: Limbas banda

note: Name for bai
en: Bamileke languages
sc: Limbas bamileke

note: Name for bak
en: Bashkir
sc: Baschiru

note: Name for bal
en: Baluchi
sc: Baluci; Baluchi; Beluci

note: Name for ban
en: Balinese
sc: Balinesu

note: Name for bat
en: Baltic languages
sc: Limbas bàlticas

note: Name for bel
en: Belarusian
sc: Bielorussu

note: Name for ben
en: Bengali
sc: Bengalesu

note: Name for ber
en: Berber languages
sc: Limbas bèrberas

note: Name for bih
en: Bihari languages
sc: Limbas bihari

note: Name for bnt
en: Bantu (Other)
sc: Bantu (àtera)

note: Name for bod
en: Tibetan
sc: Tibetanu

note: Name for bos
en: Bosnian
sc: Bosnìacu

note: Name for bre
en: Breton
sc: Brètonu

note: Name for btk
en: Batak languages
sc: Limbas batak

note: Name for bug
en: Buginese
sc: Buginesu

note: Name for bul
en: Bulgarian
sc: Bùlgaru

note: Name for cai
en: Central American Indian languages
sc: Limbas indianas de s'Amèrica tzentrale

note: Name for cat
en: Catalan; Valencian
sc: Catalanu; Valentzianu

note: Name for cau
en: Caucasian languages
sc: Limbas caucàsicas

note: Name for ceb
en: Cebuano
sc: Cebuanu

note: Name for cel
en: Celtic languages
sc: Limbas tzèlticas

note: Name for ces
en: Czech
sc: Tzecu

note: Name for cha
en: Chamorro
sc: Chamorru

note: Name for che
en: Chechen
sc: Cecenu

note: Name for chu
en: Church Slavic; Old Slavonic; Church Slavonic; Old Bulgarian; Old Church Slavonic
sc: Islavu eclesiàsticu; Islavu antigu; Islavònicu eclesiàsticu; Bùlgaru antigu; Islavònicu eclesiasticu antigu

note: Name for chv
en: Chuvash
sc: Ciuvàsciu

note: Name for cmc
en: Chamic languages
sc: Limbas chamicas

note: Name for cnr
en: Montenegrin
sc: Montenegrinu

note: Name for cop
en: Coptic
sc: Coptu

note: Name for cor
en: Cornish
sc: Còrnicu

note: Name for cos
en: Corsican
sc: Corsu

note: Name for cpe
en: Creoles and pidgins, English based
sc: Crèolas e pidgins, basadas in s'inglesu

note: Name for cpf
en: Creoles and pidgins, French-based
sc: Crèolas e pidgins, basadas in su frantzesu

note: Name for cpp
en: Creoles and pidgins, Portuguese-based
sc: Crèolas e pidgins, basadas in su portoghesu

note: Name for crh
en: Crimean Tatar; Crimean Turkish
sc: Tatar crimeu; Turcu crimeu

note: Name for crp
en: Creoles and pidgins
sc: Crèolas e pidgins

note: Name for csb
en: Kashubian
sc: Kashubianu

note: Name for cus
en: Cushitic languages
sc: Limbas cuscìticas

note: Name for cym
en: Welsh
sc: Gallesu

note: Name for dan
en: Danish
sc: Danesu

note: Name for day
en: Land Dayak languages
sc: Limbas dayak de terra

note: Name for den
en: Slave (Athapascan)
sc: Slave (Athapascanu)

note: Name for deu
en: German
sc: Tedescu

note: Name for div
en: Divehi; Dhivehi; Maldivian
sc: Divehi; Dhivehi; Maldivianu

note: Name for dra
en: Dravidian languages
sc: Limbas dravìdicas

note: Name for dsb
en: Lower Sorbian
sc: Sòrabu bassu

note: Name for dum
en: Dutch, Middle (ca. 1050-1350)
sc: Olandesu mèdiu (tza. 1050-1350)

note: Name for egy
en: Egyptian (Ancient)
sc: Egitzianu (antigu)

note: Name for ell
en: Greek, Modern (1453-)
sc: Grecu modernu (1453-)

note: Name for elx
en: Elamite
sc: Elamìticu

note: Name for eng
en: English
sc: Inglesu

note: Name for enm
en: English, Middle (1100-1500)
sc: Inglesu mèdiu (1100-1500)

note: Name for est
en: Estonian
sc: Èstone

note: Name for eus
en: Basque
sc: Bascu

note: Name for fao
en: Faroese
sc: Faroesu

note: Name for fas
en: Persian
sc: Persianu

note: Name for fij
en: Fijian
sc: Fijianu

note: Name for fil
en: Filipino; Pilipino
sc: Filipinu

note: Name for fin
en: Finnish
sc: Finlandesu

note: Name for fiu
en: Finno-Ugrian languages
sc: Limbas ugro-fìnnicas

note: Name for fra
en: French
sc: Frantzesu

note: Name for frm
en: French, Middle (ca. 1400-1600)
sc: Frantzesu mèdiu (tza. 1400-1600)

note: Name for fro
en: French, Old (842-ca. 1400)
sc: Frantzesu antigu (842-tza. 1400)

note: Name for frr
en: Northern Frisian
sc: Frìsonu setentrionale

note: Name for frs
en: Eastern Frisian
sc: Frìsonu orientale

note: Name for fry
en: Western Frisian
sc: Frìsonu otzidentale

note: Name for fur
en: Friulian
sc: Friulanu

note: Name for gem
en: Germanic languages
sc: Limbas germànicas

note: Name for gil
en: Gilbertese
sc: Gilbertesu

note: Name for gla
en: Gaelic; Scottish Gaelic
sc: Gaèlicu, gaèlicu iscotzesu

note: Name for gle
en: Irish
sc: Irlandesu

note: Name for glg
en: Galician
sc: Galitzianu

note: Name for glv
en: Manx
sc: Mannesu

note: Name for gmh
en: German, Middle High (ca. 1050-1500)
sc: Tedescu, mèdiu artu (tza. 1050-1500)

note: Name for goh
en: German, Old High (ca. 750-1050)
sc: Tedescu, antigu artu (tza. 750-1050)

note: Name for got
en: Gothic
sc: Gòticu

note: Name for grb
en: Grebo
sc: Grebu

note: Name for grc
en: Greek, Ancient (to 1453)
sc: Grecu antigu (finas a su 1453)

note: Name for grn
en: Guarani
sc: Guaranì

note: Name for gsw
en: Swiss German; Alemannic; Alsatian
sc: Tedescu isvìtzeru; alemannu; alsazianu

note: Name for hat
en: Haitian; Haitian Creole
sc: Haitianu; Crèolu haitianu

note: Name for haw
en: Hawaiian
sc: Hawaianu

note: Name for heb
en: Hebrew
sc: Ebràicu

note: Name for him
en: Himachali languages; Western Pahari languages
sc: Limbas himachali; Limbas pahari otzidentales

note: Name for hit
en: Hittite
sc: Itita

note: Name for hrv
en: Croatian
sc: Croatu

note: Name for hsb
en: Upper Sorbian
sc: Sòrabu artu

note: Name for hun
en: Hungarian
sc: Ungheresu

note: Name for hye
en: Armenian
sc: Armenu

note: Name for ijo
en: Ijo languages
sc: Limbas ijo

note: Name for ile
en: Interlingue; Occidental
sc: Interlìngue; otzidentale

note: Name for ina
en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
sc: Interlìngua (Assòtziu de sa Limba Internatzionale Ausiliària)

note: Name for inc
en: Indic languages
sc: Limbas indoàrias

note: Name for ind
en: Indonesian
sc: Indonesianu

note: Name for ine
en: Indo-European languages
sc: Limbas indo-europeas

note: Name for ira
en: Iranian languages
sc: Limbas irànicas

note: Name for iro
en: Iroquoian languages
sc: Limbas irochesas

note: Name for isl
en: Icelandic
sc: Islandesu

note: Name for ita
en: Italian
sc: Italianu

note: Name for jav
en: Javanese
sc: Giavanesu

note: Name for jpn
en: Japanese
sc: Giaponesu

note: Name for jpr
en: Judeo-Persian
sc: Giudeo-persianu

note: Name for jrb
en: Judeo-Arabic
sc: Giudeo-aràbicu

note: Name for kaa
en: Kara-Kalpak
sc: Kara-kalpak

note: Name for kal
en: Kalaallisut; Greenlandic
sc: Kalaallisut; Groenlandesu

note: Name for kar
en: Karen languages
sc: Limbas karènicas

note: Name for kat
en: Georgian
sc: Georgianu

note: Name for kaz
en: Kazakh
sc: Kazaku

note: Name for kbd
en: Kabardian
sc: Kabardianu

note: Name for khi
en: Khoisan languages
sc: Limbas khoisan

note: Name for khm
en: Central Khmer
sc: Khmer tzentrale

note: Name for kho
en: Khotanese; Sakan
sc: Khotanesu; Sakan

note: Name for kir
en: Kirghiz; Kyrgyz
sc: Kirghisu; Kyrgyz

note: Name for kor
en: Korean
sc: Coreanu

note: Name for kos
en: Kosraean
sc: Kosreanu

note: Name for krl
en: Karelian
sc: Carelianu

note: Name for kro
en: Kru languages
sc: Limbas kru

note: Name for kur
en: Kurdish
sc: Curdu

note: Name for lad
en: Ladino
sc: Ladinu

note: Name for lao
en: Lao
sc: Laotianu

note: Name for lat
en: Latin
sc: Latinu

note: Name for lav
en: Latvian
sc: Lètone

note: Name for lez
en: Lezghian
sc: Lezghianu

note: Name for lim
en: Limburgan; Limburger; Limburgish
sc: Limburghesu

note: Name for lit
en: Lithuanian
sc: Lituanu

note: Name for lol
en: Mongo
sc: Mongu

note: Name for ltz
en: Luxembourgish; Letzeburgesch
sc: Lussemburghesu

note: Name for lui
en: Luiseno
sc: Luisenu

note: Name for luo
en: Luo (Kenya and Tanzania)
sc: Luo (Kènya e Tanzània)

note: Name for mad
en: Madurese
sc: Maduresu

note: Name for mah
en: Marshallese
sc: Marshallesu

note: Name for man
en: Mandingo
sc: Mandingu

note: Name for map
en: Austronesian languages
sc: Limbas austronesianas

note: Name for mga
en: Irish, Middle (900-1200)
sc: Irlandesu mèdiu (900-1200)

note: Name for mis
en: Uncoded languages
sc: Limbas non codificadas

note: Name for mkd
en: Macedonian
sc: Matzèdone

note: Name for mkh
en: Mon-Khmer languages
sc: Limbas mon-khmer

note: Name for mlg
en: Malagasy
sc: Malgàsciu

note: Name for mlt
en: Maltese
sc: Maltesu

note: Name for mnc
en: Manchu
sc: Manchù

note: Name for mno
en: Manobo languages
sc: Limbas manobo

note: Name for mon
en: Mongolian
sc: Mòngolu

note: Name for msa
en: Malay
sc: Malesu

note: Name for mul
en: Multiple languages
sc: Limbas mùltiplas

note: Name for mun
en: Munda languages
sc: Limbas munda

note: Name for mwl
en: Mirandese
sc: Mirandesu

note: Name for mya
en: Burmese
sc: Birmanu

note: Name for myn
en: Mayan languages
sc: Limbas maya

note: Name for nah
en: Nahuatl languages
sc: Limbas nahuatl

note: Name for nai
en: North American Indian languages
sc: Limbas nativas americanas setentrionales

note: Name for nap
en: Neapolitan
sc: Napoletanu

note: Name for nbl
en: Ndebele, South; South Ndebele
sc: Ndebele meridionale

note: Name for nde
en: Ndebele, North; North Ndebele
sc: Ndebele setentrionale

note: Name for nds
en: Low German; Low Saxon; German, Low; Saxon, Low
sc: Bassu-tedescu; Bassu-sàssone; Tedescu, bassu; Sàssone, bassu

note: Name for nep
en: Nepali
sc: Nepalesu

note: Name for new
en: Nepal Bhasa; Newari
sc: Bhasa nepalesu; Newari

note: Name for nic
en: Niger-Kordofanian languages
sc: Limbas nigero-kordofanianas

note: Name for niu
en: Niuean
sc: Niueanu

note: Name for nld
en: Dutch; Flemish
sc: Olandesu; Fiammingu

note: Name for nno
en: Norwegian Nynorsk; Nynorsk, Norwegian
sc: Norvegesu Nynorsk; Nynorsk, Norvegesu

note: Name for nob
en: Bokmål, Norwegian; Norwegian Bokmål
sc: Bokmål, Norvegesu; Norvegesu Bokmål

note: Name for non
en: Norse, Old
sc: Norrenu antigu

note: Name for nor
en: Norwegian
sc: Norvegesu

note: Name for nso
en: Pedi; Sepedi; Northern Sotho
sc: Pedi; Sepedi; Sotho setentrionale

note: Name for nub
en: Nubian languages
sc: Limbas nubianas

note: Name for nwc
en: Classical Newari; Old Newari; Classical Nepal Bhasa
sc: Newari clàssicu; Newari antigu; Bhara nepalesu antigu

note: Name for oci
en: Occitan (post 1500); Provençal
sc: Otzitanu (a pustis de su 1500); Proventzale

note: Name for oss
en: Ossetian; Ossetic
sc: Ossètiu; Ossèticu

note: Name for ota
en: Turkish, Ottoman (1500-1928)
sc: Turcu otomanu (1500-1928)

note: Name for oto
en: Otomian languages
sc: Limbas otomias

note: Name for paa
en: Papuan languages
sc: Limbas papuàsicas

note: Name for pap
en: Papiamento
sc: Papiamentu

note: Name for pau
en: Palauan
sc: Palauanu

note: Name for peo
en: Persian, Old (ca. 600-400 B.C.)
sc: Persianu antigu (tza. 600-400 B.C.)

note: Name for phi
en: Philippine languages
sc: Limbas filipinas

note: Name for phn
en: Phoenician
sc: Fenìtziu

note: Name for pol
en: Polish
sc: Polacu

note: Name for pon
en: Pohnpeian
sc: Pohnpeianu

note: Name for por
en: Portuguese
sc: Portoghesu

note: Name for pra
en: Prakrit languages
sc: Limbas pràcrit

note: Name for pro
en: Provençal, Old (to 1500)
sc: Proventzale antigu (finas a su 1500)

note: Name for pus
en: Pushto; Pashto
sc: Pushto; Pashto; Afganu

note: Name for qaa-qtz
en: Reserved for local use
sc: Riservadu pro impreu locale

note: Name for rar
en: Rarotongan; Cook Islands Maori
sc: Rarotongan; Maori de sas Ìsulas Cook

note: Name for roa
en: Romance languages
sc: Limbas romanzas

note: Name for roh
en: Romansh
sc: Romànciu

note: Name for rom
en: Romany
sc: Romanì

note: Name for ron
en: Romanian; Moldavian; Moldovan
sc: Rumenu; Romenu; Moldavu

note: Name for rup
en: Aromanian; Arumanian; Macedo-Romanian
sc: Arumenu; Matzedo-rumenu

note: Name for rus
en: Russian
sc: Russu

note: Name for sai
en: South American Indian (Other)
sc: Limbas indianas de s'Amèrica de su Sud (àteras)

note: Name for sal
en: Salishan languages
sc: Limbas salish

note: Name for sam
en: Samaritan Aramaic
sc: Aramàicu samaritanu

note: Name for san
en: Sanskrit
sc: Sànscritu

note: Name for scn
en: Sicilian
sc: Sitzilianu

note: Name for sco
en: Scots
sc: Iscotzesu (scots)

note: Name for sem
en: Semitic languages
sc: Limbas semìticas

note: Name for sga
en: Irish, Old (to 900)
sc: Irlandesu antigu (finas a su 900)

note: Name for sgn
en: Sign Languages
sc: limbas de sos sinnos

note: Name for sin
en: Sinhala; Sinhalese
sc: Sinhala; Sinhalesu; Singalesu; Cingalesu

note: Name for sio
en: Siouan languages
sc: Limbas siouan

note: Name for sit
en: Sino-Tibetan languages
sc: Limbas sino-tibetanas

note: Name for sla
en: Slavic languages
sc: Limbas islavas

note: Name for slk
en: Slovak
sc: Islovacu

note: Name for slv
en: Slovenian
sc: Islovenu

note: Name for sma
en: Southern Sami
sc: Sami meridionale

note: Name for sme
en: Northern Sami
sc: Sami setentrionale

note: Name for smi
en: Sami languages
sc: Limbas sami

note: Name for smj
en: Lule Sami
sc: Sami de Lule

note: Name for smn
en: Inari Sami
sc: Sami de sos inari

note: Name for smo
en: Samoan
sc: Samoanu

note: Name for sms
en: Skolt Sami
sc: Sami de sos skolts

note: Name for som
en: Somali
sc: Sòmalu

note: Name for son
en: Songhai languages
sc: Limbas songhai

note: Name for sot
en: Sotho, Southern
sc: Sotho meridionale

note: Name for spa
en: Spanish; Castilian
sc: Ispagnolu; Castiglianu

note: Name for sqi
en: Albanian
sc: Albanesu

note: Name for srd
en: Sardinian
sc: Sardu

note: Name for srp
en: Serbian
sc: Serbu

note: Name for ssa
en: Nilo-Saharan languages
sc: Limbas nilo-saharianas

note: Name for sun
en: Sundanese
sc: Sundanesu

note: Name for sux
en: Sumerian
sc: Sumeru

note: Name for swe
en: Swedish
sc: Isvedesu

note: Name for syc
en: Classical Syriac
sc: Sirìacu clàssicu

note: Name for syr
en: Syriac
sc: Sirìacu

note: Name for tah
en: Tahitian
sc: Tahitianu

note: Name for tai
en: Tai languages
sc: Limbas tai

note: Name for tat
en: Tatar
sc: Tàtaru

note: Name for tem
en: Timne
sc: Timne; Temne; Themne

note: Name for ter
en: Tereno
sc: Terenu

note: Name for tgk
en: Tajik
sc: Tagicu

note: Name for tha
en: Thai
sc: Tailandesu

note: Name for tig
en: Tigre
sc: Tigrè

note: Name for tir
en: Tigrinya
sc: Tigrignu

note: Name for tmh
en: Tamashek
sc: Tamashek; Tamasheq

note: Name for ton
en: Tonga (Tonga Islands)
sc: Tonga (Ìsulas Tonga)

note: Name for tpi
en: Tok Pisin
sc: Tok pisin

note: Name for tuk
en: Turkmen
sc: Turcmenu

note: Name for tup
en: Tupi languages
sc: Limbas tupi

note: Name for tur
en: Turkish
sc: Turcu

note: Name for tut
en: Altaic languages
sc: Limbas altàicas

note: Name for tyv
en: Tuvinian
sc: Tuvinianu; Tuvanu

note: Name for uga
en: Ugaritic
sc: Ugarìticu

note: Name for uig
en: Uighur; Uyghur
sc: Uiguru

note: Name for ukr
en: Ukrainian
sc: Ucrainu

note: Name for und
en: Undetermined
sc: Indeterminadu

note: Name for uzb
en: Uzbek
sc: Uzbecu

note: Name for vie
en: Vietnamese
sc: Vietnamita

note: Name for vol
en: Volapük
sc: Volapuk

note: Name for vot
en: Votic
sc: Vòticu

note: Name for wak
en: Wakashan languages
sc: Limbas wakashan

note: Name for wen
en: Sorbian languages
sc: Limbas sòrabas

note: Name for wln
en: Walloon
sc: Vallonu

note: Name for yap
en: Yapese
sc: Yapesu

note: Name for ypk
en: Yupik languages
sc: Limbas yupik

note: Name for zap
en: Zapotec
sc: Zapotecu

note: Name for zbl
en: Blissymbols; Blissymbolics; Bliss
sc: Sìmbulos Bliss, Bliss

note: Name for zgh
en: Standard Moroccan Tamazight
sc: Tamazight istandard marochinu

note: Name for zho
en: Chinese
sc: Tzinesu

note: Name for znd
en: Zande languages
sc: Limbas zàndicas

note: Name for zxx
en: No linguistic content; Not applicable
sc: Perunu cuntenutu linguìsticu; Non aplicàbile
