json-glib master - en to oc translation catalogue (48 entries)

en: Prettify output
oc: Formatatge indentat

en: Indentation spaces
oc: Espacis d'indentacion

en: SPACES
oc: ESPACIS

en: Output file
oc: Fichièr de sortida

en: FILE
oc: FICHIÈR

en: FILE…
oc: FICHIÈR…

note: Translators: the first %s is the program name, the second one * is the URI of the file, the third is the error message.
en: %s: %s: error opening file: %s
oc: %s : %s : error de dobertura del fichièr : %s

note: Translators: the first %s is the program name, the second one * is the URI of the file, the third is the error message.
en: %s: %s: error parsing file: %s
oc: %s : %s : error d'analisi del fichièr : %s

note: Translators: the first %s is the program name, the * second one is the URI of the file.
en: %s: %s: error writing to stdout
oc: %s : %s : error d'escritura cap a stdout

note: Translators: the first %s is the program name, the second one * is the URI of the file, the third is the error message.
en: %s: %s: error closing: %s
oc: %s : %s : error de tampadura : %s

note: Translators: this message will appear after the usage string and before the list of options.
en: Format JSON files.
oc: Mesa en forma de fichièrs JSON.

en: json-glib-format formats JSON resources.
oc: json-glib-format met en forma de ressorsas JSON.

note: Translators: the %s is the program name. This error message * means the user is calling json-glib-validate without any * argument.
en: Error parsing commandline options: %s
oc: Error d'analisi de las opcions de la linha de comanda : %s

en: Try “%s --help” for more information.
oc: Ensajatz « %s --help » per mai d'informavions.

note: Translators: the %s is the program name. This error message * means the user is calling json-glib-validate without any * argument.
en: %s: missing files
oc: %s : fichièrs mancants

note: Translators: the first %s is the program name, the second one * is the URI of the file, the third is the error message.
en: %s: %s: error reading file: %s
oc: %s : %s : error de lectura del fichièr : %s

note: Translators: this message will appear after the usage string and before the list of options.
en: Validate JSON files.
oc: Validacion de fichièrs JSON.

en: json-glib-validate validates JSON data at the given URI.
oc: json-glib-validate valida de donadas JSON a l'URI indicada.

note: translators: the %s is the name of the data structure
en: Expecting a JSON object, but the root node is of type “%s”
oc: Objècte de tipe JSON esperat mas lo nosèl raiç es de tipe « %s »

note: translators: the '%s' is the type name
en: Unexpected type “%s” in JSON node
oc: Tipe « %s » inesperat dins lo nosèl JSON

en: Missing elements in JSON array to conform to a tuple
oc: Elements mancants dins lo tablèu JSON per èsser confòrme a un tuple

en: Missing closing symbol “)” in the GVariant tuple type
oc: Simbòl tampant « ) » mancant dins lo tuple GVariant

en: Unexpected extra elements in JSON array
oc: Elements suplementaris inesperats dins lo tablèu JSON

en: Invalid string value converting to GVariant
oc: Cadena de caractèrs invalida per la conversion en GVariant

en: A GVariant dictionary entry expects a JSON object with exactly one member
oc: Una entrada de diccionari GVariant requerís un objècte JSON que conten un sol membre

en: GVariant class “%c” not supported
oc: Classa GVariant « %c » pas presa en carga

en: Invalid GVariant signature
oc: Signatura GVariant invalida

en: JSON data is empty
oc: Las donadas JSON son voidas

note: translators: %s: is the file name, the first %d is the line * number, the second %d is the position on the line, and %s is * the error message
en: %s:%d:%d: Parse error: %s
oc: %s :%d :%d : error d'analisi : %s

en: JSON data must be UTF-8 encoded
oc: Las donadas JSON devon èsser encodadas en UTF-8

en: Only one root node is allowed in a JSONPath expression
oc: Un sol nosèl raiç d'autorizat dins una expression JSONPath

note: translators: the %c is the invalid character
en: Root node followed by invalid character “%c”
oc: Nosèl raiç seguit d'un caractèr invalid « %c »

en: Missing member name or wildcard after . character
oc: Nom de membre o caractèr joker mancant aprèp un caractèr « . »

en: Malformed slice expression “%*s”
oc: Expression de segmentacion malformada « %*s »

en: Invalid set definition “%*s”
oc: Definicion d'ensemble invalida « %*s »

en: Invalid slice definition “%*s”
oc: Definicion de segmentacion invalida « %*s »

en: Invalid array index definition “%*s”
oc: Definicion d'indici de tablèu invalida « %*s »

en: Invalid first character “%c”
oc: Primièr caractèr « %c » invalid

en: The current node is of type “%s”, but an array or an object was expected.
oc: Lo nosèl corrent es de tipe « %s » mas un tablèu o un objècte èra esperat.

en: The index “%d” is greater than the size of the array at the current position.
oc: L'indici « %d » es mai grand que la talha del tablèu a la posicion actuala.

en: The index “%d” is greater than the size of the object at the current position.
oc: L'indici « %d » es mai grand que la talha de l'objècte indicat a la posicion actuala.

en: No node available at the current position
oc: Cap de nosèl pas disponible a aquesta posicion

en: The current position holds a “%s” and not an array
oc: La posicion actuala conten un element de tipe « %s » e non pas un tablèu

en: The current node is of type “%s”, but an object was expected.
oc: Lo nosèl actual es de tipe « %s » mas un objècte èra esperat.

en: The member “%s” is not defined in the object at the current position.
oc: Lo membre « %s »  es pas definit dins l'objècte a la posicion actuala.

en: The current position holds a “%s” and not an object
oc: La posicion actuala conten un element de tipe « %s » e non pas un objècte

en: The current position holds a “%s” and not a value
oc: La posicion actuala conten un element de tipe « %s » e non pas una valor

en: The current position does not hold a string type
oc: La posicion actuala conten pas una cadena de caractèrs
