kcachegrind_qt - en to fi translation catalogue (251 entries)

[ctx: QObject|]
en: Import filter for Cachegrind/Callgrind generated profile data files
fi: Tuontisuodatin Cachegrind/Callgrindin luomille profiilidatatiedostoille

[ctx: ProfileContext|]
en: Invalid Context
fi: Virheellinen konteksti

[ctx: ProfileContext|]
en: Unknown Context
fi: Tuntematon konteksti

[ctx: ProfileContext|]
en: Part Source Line
fi: Osan lähdekoorivi

[ctx: ProfileContext|]
en: Source Line
fi: Lähdekoodirivi

[ctx: ProfileContext|]
en: Part Line Call
fi: Osan kutsu

[ctx: ProfileContext|]
en: Line Call
fi: Rivin kutsu

[ctx: ProfileContext|]
en: Part Jump
fi: Osan hyppy

[ctx: ProfileContext|]
en: Jump
fi: Hyppy

[ctx: ProfileContext|]
en: Part Instruction
fi: Osan käsky

[ctx: ProfileContext|]
en: Instruction
fi: Käsky

[ctx: ProfileContext|]
en: Part Call
fi: Osan kutsu

[ctx: ProfileContext|]
en: Call
fi: Kutsu

[ctx: ProfileContext|]
en: Part Function
fi: Osan funktio

[ctx: ProfileContext|]
en: Function Source File
fi: Funktion lähdetiedosto

[ctx: ProfileContext|]
en: Function
fi: Funktio

[ctx: ProfileContext|]
en: Function Cycle
fi: Funktiokehä

[ctx: ProfileContext|]
en: Part Class
fi: Osan luokka

[ctx: ProfileContext|]
en: Class
fi: Luokka

[ctx: ProfileContext|]
en: Part Source File
fi: Osan lähdetiedosto

[ctx: ProfileContext|]
en: Source File
fi: Lähdetiedosto

[ctx: ProfileContext|]
en: Part ELF Object
fi: Osan ELF-olio

[ctx: ProfileContext|]
en: ELF Object
fi: ELF-olio

[ctx: ProfileContext|]
en: Profile Part
fi: Profiilin osa

[ctx: ProfileContext|]
en: Program Trace
fi: Ohjelmajäljitys

[ctx: QObject|]
en: (unknown)
fi: (tuntematon)

[ctx: QObject|]
en: Indirect Branch
fi: Epäsuora haara

[ctx: QObject|]
en: Conditional Branch
fi: Ehdollinen haara

[ctx: QObject|]
en: Mispredicted Branch
fi: Väärin ennustettu haara

[ctx: QObject|]
en: Global Bus Event
fi: Yleinen väylätapahtuma

[ctx: QObject|]
en: Samples
fi: Näytteet

[ctx: QObject|]
en: System Time
fi: Järjestelmän aika

[ctx: QObject|]
en: User Time
fi: Käyttäjän aika

[ctx: QObject|]
en: (not found)
fi: (ei löytynyt)

[ctx: QObject|]
en: (unknown call)
fi: (tuntematon kutsu)

[ctx: QObject|]
en: Export Graph
fi: Vie kaavio

[ctx: CallGraphView|]
en: Please check that 'dot' is installed (package GraphViz).
fi: Tarkista, että ”dot” on asennettu (kuuluu GraphViz-pakettiin).

[ctx: CallGraphView|]
en: Error running the graph layouting tool.
fi: Virhe suoritettaessa kaavionasettelutyökalua.

[ctx: CallGraphView|]
en: Unlimited
fi: Ei rajoitettu

[ctx: CallGraphView|None]
en: Depth 0
fi: Syvyys 0

[ctx: CallGraphView|]
en: max. 1
fi: enint. 1

[ctx: CallGraphView|]
en: max. 2
fi: enint. 2

[ctx: CallGraphView|]
en: max. 5
fi: enint. 5

[ctx: CallGraphView|]
en: max. 10
fi: enint. 10

[ctx: CallGraphView|]
en: max. 15
fi: enint. 15

[ctx: CallGraphView|]
en: No Minimum
fi: Ei alarajaa

[ctx: CallGraphView|]
en: 50 % of Node
fi: 50 % solmusta

[ctx: CallGraphView|]
en: 20 % of Node
fi: 20 % solmusta

[ctx: CallGraphView|]
en: 10 % of Node
fi: 10 % solmusta

[ctx: CallGraphView|]
en: Birds-eye View
fi: Yleiskuva

[ctx: CallGraphView|]
en: Top Left
fi: Ylävasemmalla

[ctx: CallGraphView|]
en: Top Right
fi: Yläoikealla

[ctx: CallGraphView|]
en: Bottom Left
fi: Alavasemmalla

[ctx: CallGraphView|]
en: Bottom Right
fi: Alaoikealla

[ctx: CallGraphView|]
en: Automatic
fi: Automaattinen

[ctx: CallGraphView|]
en: Hide
fi: Piilota

[ctx: CallGraphView|]
en: Layout
fi: Asettelu

[ctx: CallGraphView|]
en: Top to Down
fi: Ylhäältä alas

[ctx: CallGraphView|]
en: Left to Right
fi: Vasemmalta oikealle

[ctx: CallGraphView|]
en: Circular
fi: Kehämäinen

[ctx: CallGraphView|]
en: Go to '%1'
fi: Siirry: ”%1”

[ctx: CallGraphView|]
en: Stop Layouting
fi: Pysäytä asettelu

[ctx: CallGraphView|]
en: Export Graph
fi: Vie kaavio

[ctx: CallGraphView|]
en: As DOT file...
fi: DOT-tiedostoksi…

[ctx: CallGraphView|]
en: As Image...
fi: Kuvaksi…

[ctx: CallGraphView|]
en: Graph
fi: Kaavio

[ctx: CallGraphView|]
en: Visualization
fi: Visualisointi

[ctx: CallGraphView|]
en: Compact
fi: Tiivis

[ctx: CallGraphView|]
en: Normal
fi: Tavallinen

[ctx: CallGraphView|]
en: Tall
fi: Korkea

[ctx: CallGraphView|]
en: Export Graph As Image
fi: Vie kaavio kuvaksi

[ctx: CallGraphView|]
en: Images (*.png *.jpg)
fi: Kuvat (*.png *.jpg)

[ctx: QObject|]
en: (active)
fi: (aktiivinen)

[ctx: CallMapView|Name]
en: A thing's name
fi: Jutun nimi

[ctx: CallMapView|]
en: Cost
fi: Kustannus

[ctx: CallMapView|]
en: Location
fi: Sijainti

[ctx: CallMapView|]
en: Calls
fi: Kutsuja

[ctx: CallMapView|]
en: Go To
fi: Siirry

[ctx: CallMapView|]
en: Stop at Depth
fi: Pysäytä syvyyteen

[ctx: CallMapView|]
en: No Depth Limit
fi: Ei syvyysrajoitusta

[ctx: CallMapView|]
en: Depth 10
fi: Syvyys 10

[ctx: CallMapView|]
en: Depth 15
fi: Syvyys 15

[ctx: CallMapView|]
en: Depth 20
fi: Syvyys 20

[ctx: CallMapView|]
en: Decrement Depth (to %1)
fi: Vähennä syvyyttä (arvoon %1)

[ctx: CallMapView|]
en: Increment Depth (to %1)
fi: Kasvata syvyyttä (arvoon %1)

[ctx: CallMapView|]
en: Stop at Function
fi: Pysähdy funktioon

[ctx: CallMapView|]
en: No Function Limit
fi: Ei funktiorajoitusta

[ctx: CallMapView|]
en: Stop at Area
fi: Pysäytä alueeseen

[ctx: CallMapView|]
en: No Area Limit
fi: Ei aluerajoitusta

[ctx: CallMapView|]
en: 100 Pixels
fi: 100 kuvapistettä

[ctx: CallMapView|]
en: 200 Pixels
fi: 200 kuvapistettä

[ctx: CallMapView|]
en: 500 Pixels
fi: 500 kuvapistettä

[ctx: CallMapView|]
en: 1000 Pixels
fi: 1000 kuvapistettä

[ctx: CallMapView|]
en: Area of '%1' (%2)
fi: Hakemiston ”%1” alue (%2)

[ctx: CallMapView|]
en: Double Area Limit (to %1)
fi: Kaksinkertaista aluerajoitus (arvoon %1)

[ctx: CallMapView|]
en: Half Area Limit (to %1)
fi: Puolita aluerajoitus (arvoon %1)

[ctx: CallMapView|]
en: Visualization
fi: Visualisointi

[ctx: CallMapView|]
en: Split Direction
fi: Jakosuunta

[ctx: CallMapView|]
en: Skip Incorrect Borders
fi: Sivuuta virheelliset reunat

[ctx: CallMapView|]
en: Border Width
fi: Reunan leveys

[ctx: CallMapView|]
en: Border 0
fi: Reuna 0

[ctx: CallMapView|]
en: Border 1
fi: Reuna 1

[ctx: CallMapView|]
en: Border 2
fi: Reuna 2

[ctx: CallMapView|]
en: Border 3
fi: Reuna 3

[ctx: CallMapView|]
en: Draw Symbol Names
fi: Piirrä symbolinimet

[ctx: CallMapView|]
en: Draw Cost
fi: Piirrä kustannus

[ctx: CallMapView|]
en: Draw Location
fi: Piirrä sijainti

[ctx: CallMapView|]
en: Draw Calls
fi: Piirrä kutsut

[ctx: CallMapView|]
en: Allow Rotation
fi: Salli kääntäminen

[ctx: CallMapView|]
en: Shading
fi: Varjostus

[ctx: QObject|]
en: (no function)
fi: (ei funktiota)

[ctx: QObject|]
en: (no call)
fi: (ei kutsua)

[ctx: CallView|]
en: Cost
fi: Kustannus

[ctx: CallView|]
en: Cost 2
fi: Kustannus 2

[ctx: CallView|]
en: Count
fi: Määrä

[ctx: CallView|]
en: Caller
fi: Kutsuja

[ctx: CallView|]
en: Callee
fi: Kutsuttu

[ctx: CallView|]
en: %1 per call
fi: %1/kutsu

[ctx: CoverageView|]
en: Incl.
fi: ml.

[ctx: CoverageView|]
en: Distance
fi: Etäisyys

[ctx: CoverageView|]
en: Called
fi: Kutsuttu

[ctx: CoverageView|]
en: Caller
fi: Kutsuja

[ctx: CoverageView|]
en: Self
fi: Itse

[ctx: CoverageView|]
en: Calling
fi: Kutsuu

[ctx: CoverageView|]
en: Callee
fi: Kutsuttu

[ctx: CoverageView|]
en: Go to '%1'
fi: Siirry: ”%1”

[ctx: QObject|]
en: Unknown Type
fi: Tuntematon tyyppi

[ctx: EventTypeView|]
en: Event Type
fi: Tapahtuman tyyppi

[ctx: EventTypeView|]
en: Incl.
fi: ml.

[ctx: EventTypeView|]
en: Self
fi: Itse

[ctx: EventTypeView|]
en: Short
fi: Lyhyt

[ctx: EventTypeView|]
en: Formula
fi: Kaava

[ctx: EventTypeView|]
en: Set as Secondary Event Type
fi: Aseta toissijaiseksi tapahtumatyypiksi

[ctx: EventTypeView|]
en: Hide Secondary Event Type
fi: Piilota toissijainen tapahtumatyyppi

[ctx: EventTypeView|]
en: Edit Long Name
fi: Muokkaa pitkää nimeä

[ctx: EventTypeView|]
en: Edit Short Name
fi: Muokkaa lyhyttä nimeä

[ctx: EventTypeView|]
en: Edit Formula
fi: Muokkaa kaavaa

[ctx: EventTypeView|]
en: Remove
fi: Poista

[ctx: EventTypeView|]
en: New Event Type...
fi: Uusi tapahtumatyyppi…

[ctx: EventTypeView|]
en: New%1
fi: Uusi%1

[ctx: EventTypeView|]
en: New Event Type %1
fi: Uusi tapahtumatyyppi %1

[ctx: FunctionListModel|]
en: Incl.
fi: ml.

[ctx: FunctionListModel|]
en: Self
fi: Itse

[ctx: FunctionListModel|]
en: Called
fi: Kutsuttu

[ctx: FunctionListModel|]
en: Function
fi: Funktio

[ctx: FunctionListModel|]
en: Location
fi: Sijainti

[ctx: FunctionListModel|]
en: (%1 function(s) skipped)
fi: (%1 funktio(ta) ohitettu)

[ctx: FunctionSelection|]
en: Function Profile
fi: Funktioprofiili

[ctx: FunctionSelection|]
en: &Search:
fi: &Etsi:

[ctx: FunctionSelection|]
en: Search Query
fi: Etsi kyselyä

[ctx: FunctionSelection|]
en: Self
fi: Itse

[ctx: FunctionSelection|]
en: Group
fi: Ryhmä

[ctx: FunctionSelection|]
en: (No Grouping)
fi: (Ei ryhmittelyä)

[ctx: FunctionSelection|]
en: Go to '%1'
fi: Siirry: ”%1”

[ctx: FunctionSelection|]
en: Grouping
fi: Ryhmittely

[ctx: FunctionSelection|]
en: No Grouping
fi: Ei ryhmittelyä

[ctx: InstrView|]
en: Cost
fi: Kustannus

[ctx: InstrView|]
en: Cost 2
fi: Kustannus 2

[ctx: InstrView|]
en: Hex
fi: Heksa

[ctx: InstrView|]
en: Assembly Instructions
fi: Konekieliset käskyt

[ctx: InstrView|]
en: Source Position
fi: Lähdesijainti

[ctx: InstrView|]
en: Go to '%1'
fi: Siirry: ”%1”

[ctx: InstrView|]
en: Go to Address %1
fi: Siirry osoitteeseen %1

[ctx: InstrView|]
en: Hex Code
fi: Heksakoodi

[ctx: InstrView|]
en: Tip: For Callgrind, rerun with option
fi: Vinkki: Aja callgrind uudelleen valinnalla

[ctx: InstrView|]
en: This file can not be found.
fi: Tätä tiedostoa ei löytynyt.

[ctx: InstrView|]
en: If cross-compiled, set SYSROOT variable.
fi: Jos käännetty ristiin, aseta SYSROOT-muuttuja.

[ctx: InstrView|]
en: Check that you have installed 'objdump'.
fi: Varmista, että ”objdump” on asennettu.

[ctx: InstrView|]
en: (No Instruction)
fi: (Ei käskyä)

[ctx: InstrView|]
en: Are you using an old profile data file or is the above mentioned
fi: Käytätkö vanhaa profiilidatatiedostoa vai onko yllä mainittu

[ctx: InstrView|]
en: ELF object from an updated installation/another machine?
fi: ELF-olio päivittyneestä asennuksesta tai toiselta koneelta?

[ctx: QObject|]
en: Profile Part %1
fi: Profiilin osa %1

[ctx: QObject|]
en: (none)
fi: (ei mitään)

[ctx: PartSelection|]
en: Parts Overview
fi: Osien yleiskuva

[ctx: PartSelection|A thing's name]
en: Name
fi: Nimi

[ctx: PartSelection|]
en: Cost
fi: Kustannus

[ctx: PartSelection|]
en: Deselect '%1'
fi: Poista valinta ”%1”

[ctx: PartSelection|]
en: Select '%1'
fi: Valitse ”%1”

[ctx: PartSelection|]
en: Select All Parts
fi: Valitse kaikki osat

[ctx: PartSelection|]
en: Visible Parts
fi: Näkyvät osat

[ctx: PartSelection|]
en: Hide Selected Parts
fi: Piilota valitut osat

[ctx: PartSelection|]
en: Show Hidden Parts
fi: Näytä piilotetut osat

[ctx: PartSelection|]
en: Go to '%1'
fi: Siirry: ”%1”

[ctx: PartSelection|]
en: Visualization
fi: Visualisointi

[ctx: PartSelection|]
en: Partitioning Mode
fi: Ositustila

[ctx: PartSelection|]
en: Zoom Function
fi: Lähennystoiminto

[ctx: PartSelection|]
en: Draw Costs
fi: Piirrä kustannukset

[ctx: PartSelection|]
en: Allow Rotation
fi: Salli kiertäminen

[ctx: PartSelection|]
en: Draw Frames
fi: Piirrä kehykset

[ctx: PartSelection|]
en: Hide Info
fi: Piilota tiedot

[ctx: PartSelection|]
en: Show Info
fi: Näytä tiedot

[ctx: PartView|]
en: Profile Part
fi: Profiilin osa

[ctx: PartView|]
en: Incl.
fi: ml.

[ctx: PartView|]
en: Self
fi: Itse

[ctx: PartView|]
en: Called
fi: Kutsuttu

[ctx: PartView|]
en: Comment
fi: Huomautus

[ctx: SourceView|]
en: Cost
fi: Kustannus

[ctx: SourceView|]
en: Cost 2
fi: Kustannus 2

[ctx: SourceView|]
en: Source
fi: Lähde

[ctx: SourceView|]
en: Go to '%1'
fi: Siirry: ”%1”

[ctx: SourceView|]
en: Go to Line %1
fi: Siirry riville %1

[ctx: SourceView|]
en: There is no source available for the following function:
fi: Seuraavalle funktiolle ei ole saatavilla lähdettä:

[ctx: SourceView|]
en: This is because no debug information is present.
fi: Näin on, koska virheenpaikannustietoa ei ole.

[ctx: SourceView|]
en: Recompile source and redo the profile run.
fi: Käännä lähde ja suorita profiili uudelleen.

[ctx: SourceView|]
en: The function is located in this ELF object:
fi: Funktio sijaitsee seuraavassa ELF-objektissa:

[ctx: SourceView|]
en: This is because its source file cannot be found:
fi: Näin on, koska sen lähdetiedostoa ei löytynyt:

[ctx: SourceView|]
en: Add the folder of this file to the source folder list.
fi: Lisää tämän tiedoston kansio lähdekansioluetteloon.

[ctx: SourceView|]
en: The list can be found in the configuration dialog.
fi: Luettelo löytyy asetusikkunasta.

[ctx: StackSelection|]
en: Stack Selection
fi: Pinon valinta

[ctx: StackSelection|]
en: Cost
fi: Kustannus

[ctx: StackSelection|]
en: Cost2
fi: Kustannus2

[ctx: StackSelection|]
en: Calls
fi: Kutsut

[ctx: StackSelection|]
en: Function
fi: Funktio

[ctx: TabBar|]
en: Move to Top
fi: Siirrä ylimmäs

[ctx: TabBar|Move to Top]
en: Top
fi: Ylös

[ctx: TabBar|]
en: Move to Right
fi: Siirrä oikealle

[ctx: TabBar|Move to Right]
en: Right
fi: Oikealle

[ctx: TabBar|]
en: Move to Bottom
fi: Siirrä alimmas

[ctx: TabBar|Move to Bottom]
en: Bottom
fi: Alas

[ctx: TabBar|]
en: Move to Bottom Left
fi: Siirrä alavasemmalle

[ctx: TabBar|Move to Bottom Left]
en: Bottom Left
fi: Alavasemmalle

[ctx: TabBar|]
en: Move Area To
fi: Siirrä alue

[ctx: TabBar|]
en: Hide This Tab
fi: Piilota tämä välilehti

[ctx: TabBar|]
en: Hide Area
fi: Piilota alue

[ctx: TabBar|Show on Top]
en: Top
fi: Ylhäällä

[ctx: TabBar|Show on Right]
en: Right
fi: Oikealla

[ctx: TabBar|Show on Bottom]
en: Bottom
fi: Alhaalla

[ctx: TabBar|Show on Bottom Left]
en: Bottom Left
fi: Alavasemmalla

[ctx: TabView|]
en: (No profile data file loaded)
fi: (Profiilidatatiedostoa ei ole ladattu)

[ctx: TabView|]
en: Types
fi: Tyypit

[ctx: TabView|]
en: Callers
fi: Kutsujat

[ctx: TabView|]
en: All Callers
fi: Kaikki kutsujat

[ctx: TabView|]
en: Callee Map
fi: Kutsuttujen kartta

[ctx: TabView|]
en: Source Code
fi: Lähdekoodi

[ctx: TabView|]
en: Parts
fi: Osat

[ctx: TabView|]
en: Callees
fi: Kutsutut

[ctx: TabView|]
en: Call Graph
fi: Kutsukaavio

[ctx: TabView|]
en: All Callees
fi: Kaikki kutsutut

[ctx: TabView|]
en: Caller Map
fi: Kutsujakartta

[ctx: TabView|]
en: Machine Code
fi: Konekoodi

[ctx: TabView|]
en: (No function selected)
fi: (Ei valittuja funktioita)

[ctx: QObject|]
en: No description available
fi: Kuvausta ei ole saatavilla

[ctx: TreeMapWidget|]
en: Text %1
fi: Teksti %1

[ctx: TreeMapWidget|]
en: Columns
fi: Sarakkeet

[ctx: TreeMapWidget|]
en: Rows
fi: Rivit

[ctx: TreeMapWidget|]
en: Always Best
fi: Aina paras

[ctx: TreeMapWidget|]
en: Best
fi: Paras

[ctx: TreeMapWidget|]
en: Alternate (V)
fi: Vuorottelu (P)

[ctx: TreeMapWidget|]
en: Alternate (H)
fi: Vuorottelu (V)

[ctx: TreeMapWidget|]
en: Horizontal
fi: Vaaka

[ctx: TreeMapWidget|]
en: Vertical
fi: Pysty
