kcachegrind_qt - en to sv translation catalogue (392 entries)

[ctx: QObject|]
en: Import filter for Cachegrind/Callgrind generated profile data files
sv: Importfilter för profileringsdatafiler skapade av Cachegrind/Callgrind

[ctx: ProfileContext|]
en: Invalid Context
sv: Ogiltigt sammanhang

[ctx: ProfileContext|]
en: Unknown Context
sv: Okänt sammanhang

[ctx: ProfileContext|]
en: Part Source Line
sv: Del av källkodsrad

[ctx: ProfileContext|]
en: Source Line
sv: Källkodsrad

[ctx: ProfileContext|]
en: Part Line Call
sv: Del av anropsrad

[ctx: ProfileContext|]
en: Line Call
sv: Anropsrad

[ctx: ProfileContext|]
en: Part Jump
sv: Del av hopp

[ctx: ProfileContext|]
en: Jump
sv: Hopp

[ctx: ProfileContext|]
en: Part Instruction
sv: Del av instruktion

[ctx: ProfileContext|]
en: Instruction
sv: Instruktion

[ctx: ProfileContext|]
en: Part Instruction Jump
sv: Del av hoppinstruktion

[ctx: ProfileContext|]
en: Instruction Jump
sv: Hoppinstruktion

[ctx: ProfileContext|]
en: Part Instruction Call
sv: Del av anropsinstruktion

[ctx: ProfileContext|]
en: Instruction Call
sv: Anropsinstruktion

[ctx: ProfileContext|]
en: Part Call
sv: Del av anrop

[ctx: ProfileContext|]
en: Call
sv: Anrop

[ctx: ProfileContext|]
en: Part Function
sv: Del av funktion

[ctx: ProfileContext|]
en: Function Source File
sv: Funktionskällkodsfil

[ctx: ProfileContext|]
en: Function
sv: Funktion

[ctx: ProfileContext|]
en: Function Cycle
sv: Funktionscykel

[ctx: ProfileContext|]
en: Part Class
sv: Del av klass

[ctx: ProfileContext|]
en: Class
sv: Klass

[ctx: ProfileContext|]
en: Part Source File
sv: Del av källkodsfil

[ctx: ProfileContext|]
en: Source File
sv: Källkodsfil

[ctx: ProfileContext|]
en: Part ELF Object
sv: Del av ELF-objekt

[ctx: ProfileContext|]
en: ELF Object
sv: ELF-objekt

[ctx: ProfileContext|]
en: Profile Part
sv: Profileringsdel

[ctx: ProfileContext|]
en: Program Trace
sv: Programspårning

[ctx: ProfileContext|]
en: BasicBlock
sv: Grundblock

[ctx: QObject|]
en: %1 from %2
sv: %1 från %2

[ctx: QObject|]
en: (unknown)
sv: (okänd)

[ctx: QObject|]
en: Instruction Fetch
sv: Instruktionshämtning

[ctx: QObject|]
en: Data Read Access
sv: Dataläsåtkomst

[ctx: QObject|]
en: Data Write Access
sv: Dataskrivåtkomst

[ctx: QObject|]
en: L1 Instr. Fetch Miss
sv: L1 instruktionshämtningsmiss

[ctx: QObject|]
en: L1 Data Read Miss
sv: L1 dataläsmiss

[ctx: QObject|]
en: L1 Data Write Miss
sv: L1 dataskrivmiss

[ctx: QObject|]
en: L2 Instr. Fetch Miss
sv: L2 instruktionshämtningsmiss

[ctx: QObject|]
en: L2 Data Read Miss
sv: L2 dataläsmiss

[ctx: QObject|]
en: L2 Data Write Miss
sv: L2 dataskrivmiss

[ctx: QObject|]
en: LL Instr. Fetch Miss
sv: SN instruktionshämtningsmiss

[ctx: QObject|]
en: LL Data Read Miss
sv: SN dataläsmiss

[ctx: QObject|]
en: LL Data Write Miss
sv: SN dataskrivmiss

[ctx: QObject|]
en: L1 Miss Sum
sv: L1 summering av missar

[ctx: QObject|]
en: L2 Miss Sum
sv: L2 summering av missar

[ctx: QObject|]
en: Last-level Miss Sum
sv: Senaste nivå summering av missar

[ctx: QObject|]
en: Indirect Branch
sv: Indirekt hopp

[ctx: QObject|]
en: Mispredicted Ind. Branch
sv: Felpredikterat indirekt hopp

[ctx: QObject|]
en: Conditional Branch
sv: Villkorligt hopp

[ctx: QObject|]
en: Mispredicted Cond. Branch
sv: Felpredikterat villkorligt hopp.

[ctx: QObject|]
en: Mispredicted Branch
sv: Felpredikterat hopp

[ctx: QObject|]
en: Global Bus Event
sv: Global busshändelse

[ctx: QObject|]
en: Samples
sv: Samplingar

[ctx: QObject|]
en: System Time
sv: Systemtid

[ctx: QObject|]
en: User Time
sv: Användartid

[ctx: QObject|]
en: Cycle Estimation
sv: Uppskattning av antal cykler

[ctx: QObject|]
en: (no caller)
sv: (inget anrop)

[ctx: QObject|]
en: (no callee)
sv: (ingen anropad)

[ctx: QObject|]
en: (not found)
sv: (inte hittad)

[ctx: TraceData|]
en: Recalculating Function Cycles...
sv: Beräknar funktionscycler igen...

[ctx: QObject|]
en: Call(s) from %1
sv: Anrop från %1

[ctx: QObject|]
en: Call(s) to %1
sv: Anrop till %1

[ctx: QObject|]
en: (unknown call)
sv: (okänt anrop)

[ctx: QObject|]
en: Export Graph
sv: Exportera diagram

[ctx: CallGraphView|]
en: <b>Call Graph around active Function</b><p>Depending on configuration, this view shows the call graph environment of the active function. Note: the shown cost is <b>only</b> the cost which is spent while the active function was actually running; i.e. the cost shown for main() - if it is visible - should be the same as the cost of the active function, as that is the part of inclusive cost of main() spent while the active function was running.</p><p>For cycles, blue call arrows indicate that this is an artificial call added for correct drawing which actually never happened.</p><p>If the graph is larger than the widget area, an overview panner is shown in one edge. There are similar visualization options to the Call Treemap; the selected function is highlighted.</p>
sv: <b>Anropsdiagram omkring aktiv funktion</b><p>Beroende på inställningen, visar den här vyn omgivningen till anropsdiagrammet för den aktiva funktionen. Observera: kostnaden som visas är <b>bara</b> kostnaden som uppstår när den aktiva funktionen verkligen körde, dvs. kostnaden som visas för main(), om det syns, ska vara samma som kostanden för den aktiva funktionen, eftersom det är den del av den tillhörande kostnaden som uppstår i main() medan den aktiva funktionen kör.</p><p>För cykler, anger blåa anropspilar att det här är ett artificiellt anrop som lagts till för att riktig uppritning, som i själva verket aldrig inträffat.</p><p>Om diagrammet är större än komponentens yta, visas en översiktsruta i ena hörnet. Det finns liknande visualiseringsalternativ som i anropsträdkartan. Den valda funktionen markeras.</p>

[ctx: CallGraphView|]
en: Warning: a long lasting graph layouting is in progress.
    Reduce node/edge limits for speedup.
sv: Varning: En grafisk layout som tar lång tid pågår.
    Reducera nod- eller kantgränser för snabbare hastighet.

[ctx: CallGraphView|]
en: Layouting stopped.
sv: Layout stoppad.

[ctx: CallGraphView|]
en: The call graph has %1 nodes and %2 edges.
sv: Anropsgrafen har %1 noder och %2 kanter.

[ctx: CallGraphView|]
en: No graph available because the layouting process failed.
sv: Någon anropsgraf är inte tillgänglig eftersom utläggningsprocessen misslyckades.

[ctx: CallGraphView|]
en: Trying to run the following command did not work:
    '%1'
sv: Försök att köra följande kommando fungerade inte:
    '%1'

[ctx: CallGraphView|]
en: Please check that 'dot' is installed (package GraphViz).
sv: Kontrollera att 'dot' är installerat (GraphViz-paketet).

[ctx: CallGraphView|]
en: No item activated for which to draw the call graph.
sv: Inget objekt aktiverat att rita anropsdiagram för.

[ctx: CallGraphView|]
en: No call graph can be drawn for the active item.
sv: Någon anropsgraf kan inte ritas upp för det aktiva objektet.

[ctx: CallGraphView|]
en: Error running the graph layouting tool.
sv: Fel vid körning av verktyget för grafisk layout.

[ctx: CallGraphView|]
en: There is no call graph available for function
    	'%1'
    because it has no cost of the selected event type.
sv: Det finns inget anropsdiagram tillgängligt för funktionen
    	'%1'
    eftersom den inte har någon kostnad för vald händelsetyp.

[ctx: CallGraphView|]
en: Caller Depth
sv: Djup för de som anropar

[ctx: CallGraphView|]
en: Unlimited
sv: Obegränsat

[ctx: CallGraphView|None]
en: Depth 0
sv: Djup 0

[ctx: CallGraphView|]
en: max. 1
sv: maximalt en

[ctx: CallGraphView|]
en: max. 2
sv: maximalt två

[ctx: CallGraphView|]
en: max. 5
sv: maximalt fem

[ctx: CallGraphView|]
en: max. 10
sv: maximalt tio

[ctx: CallGraphView|]
en: max. 15
sv: maximalt 15

[ctx: CallGraphView|]
en: Callee Depth
sv: Djup för de som anropar

[ctx: CallGraphView|]
en: Min. Node Cost
sv: Minimal nodkostnad

[ctx: CallGraphView|]
en: No Minimum
sv: Inget minimum

[ctx: CallGraphView|]
en: Min. Call Cost
sv: Minimal anropskostnad

[ctx: CallGraphView|]
en: Same as Node
sv: Samma som nod

[ctx: CallGraphView|]
en: 50 % of Node
sv: 50 % av nod

[ctx: CallGraphView|]
en: 20 % of Node
sv: 20 % av nod

[ctx: CallGraphView|]
en: 10 % of Node
sv: 10 % av nod

[ctx: CallGraphView|]
en: Birds-eye View
sv: Översiktsvy

[ctx: CallGraphView|]
en: Top Left
sv: Uppe till vänster

[ctx: CallGraphView|]
en: Top Right
sv: Uppe till höger

[ctx: CallGraphView|]
en: Bottom Left
sv: Längst ner till vänster

[ctx: CallGraphView|]
en: Bottom Right
sv: Nere till höger

[ctx: CallGraphView|]
en: Automatic
sv: Automatisk

[ctx: CallGraphView|]
en: Hide
sv: Dölj

[ctx: CallGraphView|]
en: Top to Down
sv: Uppifrån och ner

[ctx: CallGraphView|]
en: Left to Right
sv: Vänster till höger

[ctx: CallGraphView|]
en: Circular
sv: Cirkulär

[ctx: CallGraphView|]
en: Go to '%1'
sv: Gå till "%1"

[ctx: CallGraphView|]
en: Stop Layouting
sv: Stoppa layout

[ctx: CallGraphView|]
en: Export Graph
sv: Exportera diagram

[ctx: CallGraphView|]
en: As DOT file...
sv: Som DOT-fil...

[ctx: CallGraphView|]
en: As Image...
sv: Som bild...

[ctx: CallGraphView|]
en: Graph
sv: Diagram

[ctx: CallGraphView|]
en: Arrows for Skipped Calls
sv: Pilar för överhoppade anrop

[ctx: CallGraphView|]
en: Inner-cycle Calls
sv: Anrop från inre snurra

[ctx: CallGraphView|]
en: Cluster Groups
sv: Samlingsgrupper

[ctx: CallGraphView|]
en: Visualization
sv: Visualisering

[ctx: CallGraphView|]
en: Compact
sv: Kompakt

[ctx: CallGraphView|]
en: Tall
sv: Hög

[ctx: CallGraphView|]
en: Export Graph As Image
sv: Exportera diagram som bild

[ctx: CallGraphView|]
en: Images (*.png *.jpg)
sv: Bilder (*.png *.jpg)

[ctx: QObject|]
en: (active)
sv: (aktiv)

[ctx: CallMapView|Name]
en: A thing's name
sv: Namn på en sak

[ctx: CallMapView|]
en: Cost
sv: Kostnad

[ctx: CallMapView|]
en: Location
sv: Plats

[ctx: CallMapView|]
en: Calls
sv: Anrop

[ctx: CallMapView|]
en: <b>Caller Map</b><p>This graph shows the nested hierarchy of all callers of the current activated function. Each colored rectangle represents a function; its size tries to be proportional to the cost spent therein while the active function is running (however, there are drawing constraints).</p>
sv: <b>Karta över de som anropar</b><p>Diagrammet visar hierarkin i flera nivåer för alla de som anropar den aktuella aktiverade funktionen. Varje färglagd rektangel motsvarar en funktion. Storleken försöker vara proportionell mot kostnaden som uppstår i den, medan den aktiva funktionen kör (det finns dock begränsningar i uppritningen).</p>

[ctx: CallMapView|]
en: <b>Call Map</b><p>This graph shows the nested hierarchy of all callees of the current activated function. Each colored rectangle represents a function; its size tries to be proportional to the cost spent therein while the active function is running (however, there are drawing constraints).</p>
sv: <b>Anropskarta</b><p>Diagrammet visar hierarkin i flera nivåer för alla de som anropas av den aktuella aktiverade funktionen. Varje färglagd rektangel motsvarar en funktion. Storleken försöker vara proportionell mot kostnaden som uppstår i den, medan den aktiva funktionen kör (det finns dock begränsningar i uppritningen).</p>

[ctx: CallMapView|]
en: <p>Appearance options can be found in the context menu. To get exact size proportions, choose 'Hide incorrect borders'. As this mode can be <em>very</em> time consuming, you may want to limit the maximum drawn nesting level before. 'Best' determinates the split direction for children from the aspect ratio of the parent. 'Always Best' decides on remaining space for each sibling. 'Ignore Proportions' takes space for function name drawing <em>before</em> drawing children. Note that size proportions can get <em>heavily</em> wrong.</p><p>This is a <em>TreeMap</em> widget. Keyboard navigation is available with the left/right arrow keys for traversing siblings, and up/down arrow keys to go a nesting level up/down. <em>Return</em> activates the current item.</p>
sv: <p>Utseendealternativ hittas i den sammanhangsberoende menyn. För att få exakta storleksförhållanden, välj '"Dölj felaktiga kanter". Eftersom läget kan ta <em>mycket</em> lång tid, bör du först försöka begränsa maximalt antal uppritade nivåer. "Bäst" avgör delningsriktningen för inre funktioner från den yttres proportion. "Alltid bäst" beslutar om återstående utrymme för varje funktion på samma nivå. "Ignorera proportioner" tar utrymme för att rita funktionsnamnet <em>innan</em> inre funktioner ritas. Observera att storleksförhållanden kan bli <em>väsentligt</em> felaktiga.</p><p>Det här är en <em>träddiagramkomponent</em>. Tangentbordsnavigering är tillgänglig med vänster/höger piltangenter för att gå igenom objekt på samma nivå, och uppåt/neråt piltangenter för att gå upp eller ner en nivå,  <em>returtangenten</em> aktiverar aktuellt objekt.</p>

[ctx: CallMapView|]
en: Go To
sv: Gå till

[ctx: CallMapView|]
en: Stop at Depth
sv: Stoppa vid djup

[ctx: CallMapView|]
en: No Depth Limit
sv: Ingen djupgräns

[ctx: CallMapView|]
en: Depth 10
sv: Djup 10

[ctx: CallMapView|]
en: Depth 15
sv: Djup 15

[ctx: CallMapView|]
en: Depth 20
sv: Djup 20

[ctx: CallMapView|]
en: Depth of '%1' (%2)
sv: Djup för "%1" (%2)

[ctx: CallMapView|]
en: Decrement Depth (to %1)
sv: Minska djup (till %1)

[ctx: CallMapView|]
en: Increment Depth (to %1)
sv: Öka djup (till %1)

[ctx: CallMapView|]
en: Stop at Function
sv: Stoppa vid funktion

[ctx: CallMapView|]
en: No Function Limit
sv: Ingen funktionsbegränsning

[ctx: CallMapView|]
en: Stop at Area
sv: Stoppa vid område

[ctx: CallMapView|]
en: No Area Limit
sv: Ingen ytgräns

[ctx: CallMapView|]
en: 100 Pixels
sv: 100 bildpunkter

[ctx: CallMapView|]
en: 200 Pixels
sv: 200 bildpunkter

[ctx: CallMapView|]
en: 500 Pixels
sv: 500 bildpunkter

[ctx: CallMapView|]
en: 1000 Pixels
sv: 1000 bildpunkter

[ctx: CallMapView|]
en: Area of '%1' (%2)
sv: Yta för "%1" (%2)

[ctx: CallMapView|]
en: Double Area Limit (to %1)
sv: Dubbel ytgräns (till %1)

[ctx: CallMapView|]
en: Half Area Limit (to %1)
sv: Halv ytgräns (till %1)

[ctx: CallMapView|]
en: Visualization
sv: Visualisering

[ctx: CallMapView|]
en: Split Direction
sv: Delningsriktning

[ctx: CallMapView|]
en: Skip Incorrect Borders
sv: Hoppa över felaktiga kanter

[ctx: CallMapView|]
en: Border Width
sv: Bredd på kant

[ctx: CallMapView|]
en: Border 0
sv: Kant 0

[ctx: CallMapView|]
en: Border 1
sv: Kant 1

[ctx: CallMapView|]
en: Border 2
sv: Kant 2

[ctx: CallMapView|]
en: Border 3
sv: Kant 3

[ctx: CallMapView|]
en: Draw Symbol Names
sv: Visa symbolnamn

[ctx: CallMapView|]
en: Draw Cost
sv: Visa kostnad

[ctx: CallMapView|]
en: Draw Location
sv: Visa plats

[ctx: CallMapView|]
en: Draw Calls
sv: Visa anrop

[ctx: CallMapView|]
en: Ignore Proportions
sv: Ignorera proportioner

[ctx: CallMapView|]
en: Allow Rotation
sv: Tillåt rotation

[ctx: CallMapView|]
en: Shading
sv: Rulla upp

[ctx: CallMapView|]
en: Call Map: Current is '%1'
sv: Anropskarta: Aktuell är "%1"

[ctx: QObject|]
en: (no function)
sv: (ingen funktion)

[ctx: QObject|]
en: (no call)
sv: (inget anrop)

[ctx: CallView|]
en: Cost
sv: Kostnad

[ctx: CallView|]
en: Cost per call
sv: Kostnad per anrop

[ctx: CallView|]
en: Cost 2
sv: Kostnad 2

[ctx: CallView|]
en: Cost 2 per call
sv: Kostnad 2 per anrop

[ctx: CallView|]
en: Count
sv: Antal

[ctx: CallView|]
en: Caller
sv: Den som anropar

[ctx: CallView|]
en: Callee
sv: Den som blir anropad

[ctx: CallView|]
en: <b>List of direct Callers</b><p>This list shows all functions calling the current selected one directly, together with a call count and the cost spent in the current selected function while being called from the function from the list.</p><p>An icon instead of an inclusive cost specifies that this is a call inside of a recursive cycle. An inclusive cost makes no sense here.</p><p>Selecting a function makes it the current selected one of this information panel. If there are two panels (Split mode), the function of the other panel is changed instead.</p>
sv: <b>Lista över direkta anrop</b><p>Den här listan visar alla funktioner som direkt anropar den aktuella markerade funktionen, tillsammans med antal anrop och (samlade) kostnaden som uppstår i aktuell markerad funktion medan den anropas från funktionen i listan.</p><p>En ikon istället för samlad kostnad, anger att detta är ett anrop i en rekursiv cykel. En samlad kostnad här är inte rimlig.</p><p>Markeras en funktion, blir den aktuell funktion i informationsrutan. Om det finns två rutor (delat läge), ändras funktion i den andra rutan istället.</p>

[ctx: CallView|]
en: <b>List of direct Callees</b><p>This list shows all functions called by the current selected one directly, together with a call count and the cost spent in this function while being called from the selected function.</p><p>Selecting a function makes it the current selected one of this information panel. If there are two panels (Split mode), the function of the other panel is changed instead.</p>
sv: <b>Lista över de som blir direkt anropade</b><p>Den här listan visar alla funktioner som direkt anropas av den aktuella markerade funktionen, tillsammans med antal anrop och (samlade) kostnaden som uppstår i den här funktionen medan den anropas från den markerade funktionen.</p><p>Markeras en funktion, blir den aktuell funktion i informationsrutan. Om det finns två rutor (delat läge), ändras funktion i den andra rutan istället.</p>

[ctx: CallView|]
en: Go to '%1'
sv: Gå till "%1"

[ctx: CallView|]
en: %1 per call
sv: %1 per anrop

[ctx: QObject|]
en: Control-flow graph requires running callgrind with option --dump-instr=yes
sv: Kontrollflödesdiagram kräver att köra callgrind med väljaren --dump-instr=yes

[ctx: QObject|]
en: For annotated machine code, the following object file is needed
        '%1'
    This file cannot be found.
sv: För assemblerkod med kommentarer är följande objektfil nödvändig:
        '%1'
    Filen kunde inte hittas.

[ctx: QObject|]
en: If cross-compiled, set SYSROOT variable.
sv: Om korskompilerad, ange variabeln SYSROOT.

[ctx: QObject|]
en: There is an error trying to execute the command
        '%1'
    Check that you have installed 'objdump'.
    This utility can be found in the 'binutils' package
sv: Ett fel uppstod vid försök att köra kommandot
        '%1'
    Kontrollera att 'objdump' är installerat.
    Verktyget finns i paketet 'binutils'.

[ctx: QObject|]
en: There are %1 cost line(s) without machine code.
    This happens because the code of %2 does not seem to match the profile data file.
    Are you using an old profile data file or is the abovementioned
    ELF object from an updated installation/another machine?
sv: Det finns %1 kostnadsrad(er) utan maskinkod.
    Det har hänt eftersom koden i %2 inte verkar stämma med profildatafilen.
    Använder du en gammal profildatafil eller är det ovan nämnda
    ELF-objektet från en uppdaterad installation eller annan dator?

[ctx: QObject|]
en: There seems to be an error trying to execute the command '%1'.
    Check that the ELF object used in the command exists.
    Check that you have installed 'objdump'.
    This utility can be found in the 'binutils' package.
sv: Ett fel verkar ha uppstått vid försök att köra kommandot '%1'.
    Kontrollera att ELF-objektet använt i kommandot finns.
    Kontrollera att 'objdump' är installerat.
    Verktyget finns i paketet 'binutils'.

[ctx: QObject|]
en: This is Control Flow Graph by KetchuppOfficial
sv: Det här är kontrollflödesdiagrammet av KetchuppOfficial

[ctx: QObject|]
en: Warning: a long lasting graph layouting is in progress.
    Reduce node/edge limits for speedup.
sv: Varning: En grafisk layout som tar lång tid pågår.
    Reducera nod- eller kantgränser för snabbare hastighet.

[ctx: QObject|]
en: Layouting stopped.
sv: Layout stoppad.

[ctx: QObject|]
en: The call graph has %1 nodes and %2 edges.
sv: Anropsdiagrammet har %1 noder och %2 kanter.

[ctx: QObject|]
en: No graph available because the layouting process failed.
sv: Något anropsdiagram är inte tillgänglig eftersom layoutprocessen misslyckades.

[ctx: QObject|]
en: Trying to run the following command did not work:
    '%1'
sv: Försök att köra följande kommando fungerade inte:
    '%1'

[ctx: QObject|]
en: Please check that 'dot' is installed (package GraphViz).
sv: Kontrollera att 'dot' är installerat (GraphViz-paketet).

[ctx: QObject|]
en: Error running the graph layouting tool.
    Please check that 'dot' is installed (package Graphviz).
sv: Fel vid försök att köra diagramlayoutverktyget.
    Kontrollera att 'dot' är installerat (GraphViz-paketet).

[ctx: QObject|]
en: This basic block
sv: Det här grundblocket

[ctx: QObject|]
en: PC only
sv: Bara programräknare

[ctx: QObject|]
en: Show instructions' PC
sv: Visa instruktionernas programräknare

[ctx: QObject|]
en: Show instructions' cost
sv: Visa instruktionernas kostnad

[ctx: QObject|]
en: As DOT file...
sv: Som DOT-fil...

[ctx: QObject|]
en: As Image...
sv: Som bild...

[ctx: QObject|]
en: Export Graph as Image
sv: Exportera diagram som bild

[ctx: QObject|]
en: Images (*.png *.jpg)
sv: Bilder (*.png *.jpg)

[ctx: QObject|]
en: No trace data
sv: Inga spårningsdata

[ctx: QObject|]
en: No item activated for which to draw the control-flow graph.
sv: Inget objekt aktiverat att rita kontrollflödesdiagram för.

[ctx: QObject|]
en: No control-flow graph can be drawn for the active item.
sv: Något anropsdiagram kan inte ritas upp för det aktiva objektet.

[ctx: QObject|]
en: Stop Layouting
sv: Stoppa layout

[ctx: QObject|]
en: Birds-eye View
sv: Översiktsvy

[ctx: QObject|]
en: Top Left
sv: Överst till vänster

[ctx: QObject|]
en: Top Right
sv: Överst till höger

[ctx: QObject|]
en: Bottom Left
sv: Nederst till vänster

[ctx: QObject|]
en: Bottom Right
sv: Nederst till höger

[ctx: QObject|]
en: Automatic
sv: Automatisk

[ctx: QObject|]
en: Hide
sv: Dölj

[ctx: QObject|]
en: Top to Down
sv: Uppifrån och ner

[ctx: QObject|]
en: Left to Right
sv: Vänster till höger

[ctx: QObject|]
en: Min. basic block cost
sv: Minimal kostnad för grundblock

[ctx: QObject|]
en: Undefined
sv: Odefinierad

[ctx: QObject|]
en: %1%
sv: %1 %

[ctx: QObject|]
en: (%n item(s) skipped) | (%n item(s) skipped)
sv[0]: (%n funktion överhoppad)
sv[1]: (%n funktioner överhoppade)

[ctx: QObject|]
en: (%n function(s) skipped) | (%n function(s) skipped)
sv[0]: (%n funktion överhoppad)
sv[1]: (%n funktioner överhoppade)

[ctx: CoverageView|]
en: Incl.
sv: Inkl.

[ctx: CoverageView|]
en: Distance
sv: Avstånd

[ctx: CoverageView|]
en: Called
sv: Anropad

[ctx: CoverageView|]
en: Caller
sv: Den som anropar

[ctx: CoverageView|]
en: Self
sv: Själv

[ctx: CoverageView|]
en: Calling
sv: Anrop pågår

[ctx: CoverageView|]
en: Callee
sv: Den som blir anropad

[ctx: CoverageView|]
en: <b>List of all Callers</b><p>This list shows all functions calling the current selected one, either directly or with several functions in-between on the stack; the number of functions in-between plus one is called the <em>Distance</em> (e.g. for function A,B,C there exists a call from A to C when A calls B and B calls C, i.e. A => B => C. The distance here is 2).</p><p>Absolute cost shown is the cost spent in the selected function while a listed function is active; relative cost is the percentage of all cost spent in the selected function while the listed one is active. The cost graphic shows logarithmic percentage with a different color for each distance.</p><p>As there can be many calls from the same function, the distance column sometimes shows the range of distances for all calls happening; then, in parentheses, there is the medium distance, i.e. the distance where most of the call costs happened.</p><p>Selecting a function makes it the current selected one of this information panel. If there are two panels (Split mode), the function of the other panel is changed instead.</p>
sv: <b>Lista över alla som anropar</b><p>Den här listan visar alla funktioner som anropar den markerade funktionen, antingen direkt eller med flera mellanliggande funktioner på stacken. Antal mellanliggande funktioner ökat med ett, kallas <em>avståndet</em> (t.ex. för funktionerna A, B och C finns ett anrop från A till C, när A anropar B och B anropar C, dvs. A => B => C. Här är avståndet 2).</p><p>Den absoluta kostnaden som visas är den som uppstår i den markerade funktionen medan en funktion i listan är aktiv. Den relativa kostnaden är procentvärdet av total kostnad som uppstår i den markerade funktionen medan en funktion i listan är aktiv. Kostnadsdiagrammet visar logaritmiska procenttal med olika färg för varje avstånd.</p><p>Eftersom det kan finnas många anrop från samma funktion, visar avståndskolumnen ibland avståndsintervall för alla anrop som sker. Då visas medelavståndet, dvs. avståndet där den största delen av kostnaden uppstår, inom parentes.</p><p>Markeras en funktion, blir den aktuell funktion i informationsrutan. Om det finns två rutor (delat läge), ändras funktion i den andra rutan istället.</p>

[ctx: CoverageView|]
en: <b>List of all Callees</b><p>This list shows all functions called by the current selected one, either directly or with several function in-between on the stack; the number of function in-between plus one is called the <em>Distance</em> (e.g. for function A,B,C there exists a call from A to C when A calls B and B calls C, i.e. A => B => C. The distance here is 2).</p><p>Absolute cost shown is the cost spent in the listed function while the selected is active; relative cost is the percentage of all cost spent in the listed function while the selected one is active. The cost graphic always shows logarithmic percentage with a different color for each distance.</p><p>As there can be many calls to the same function, the distance column sometimes shows the range of distances for all calls happening; then, in parentheses, there is the medium distance, i.e. the distance where most of the call costs happened.</p><p>Selecting a function makes it the current selected one of this information panel. If there are two panels (Split mode), the function of the other panel is changed instead.</p>
sv: <b>Lista över alla som blir anropade</b><p>Den här listan visar alla funktioner som blir anropade av den aktuella markerade funktionen, antingen direkt eller med flera mellanliggande funktioner på stacken. Antal mellanliggande funktioner ökat med ett, kallas <em>avståndet</em> (t.ex. för funktionerna A, B och C finns ett anrop från A till C, när A anropar B och B anropar C, dvs. A => B => C. Här är avståndet 2).</p><p>Den absoluta kostnaden som visas är den som uppstår i funktion i listan medan den markerade funktionen är aktiv. Den relativa kostnaden är procentvärdet av total kostnad som uppstår i funktion i listan medan den markerade funktionen är aktiv. Kostnadsdiagrammet visar alltid logaritmiska procenttal med olika färg för varje avstånd.</p><p>Eftersom det kan finnas många anrop till samma funktion, visar avståndskolumnen ibland avståndsintervall för alla anrop som sker. Då visas medelavståndet, dvs. avståndet där den största delen av kostnaden uppstår, inom parentes.</p><p>Markeras en funktion, blir den aktuell funktion i informationsrutan. Om det finns två rutor (delat läge), ändras funktion i den andra rutan istället.</p>

[ctx: CoverageView|]
en: Go to '%1'
sv: Gå till "%1"

[ctx: QObject|]
en: Unknown Type
sv: Okänd typ

[ctx: EventTypeView|]
en: Event Type
sv: Händelsetyp

[ctx: EventTypeView|]
en: Incl.
sv: Inkl.

[ctx: EventTypeView|]
en: Self
sv: Själv

[ctx: EventTypeView|]
en: Short
sv: Kort

[ctx: EventTypeView|]
en: Formula
sv: Formel

[ctx: EventTypeView|]
en: <b>Cost Types List</b><p>This list shows all cost types available and what the self/inclusive cost of the current selected function is for that cost type.</p><p>By choosing a cost type from the list, you change the cost type of costs shown all over KCachegrind to be the selected one.</p>
sv: <b>Lista över kostnadsslag</b><p>Det här listan visar alla tillgängliga kostnadsslag och vad som är egenkostnaden och samlade kostnaden för aktuell markerad funktion för kostnadsslagen.</p><p>Genom att välja ett kostnadsslag i listan, ändrar du kostnadsslag för kostnader som visas överallt i Kcachegrind till det valda.</p>

[ctx: EventTypeView|]
en: Set as Secondary Event Type
sv: Använd som sekundär händelsetyp

[ctx: EventTypeView|]
en: Hide Secondary Event Type
sv: Dölj sekundär händelsetyp

[ctx: EventTypeView|]
en: Edit Long Name
sv: Redigera långt namn

[ctx: EventTypeView|]
en: Edit Short Name
sv: Redigera kort namn

[ctx: EventTypeView|]
en: Edit Formula
sv: Redigera formel

[ctx: EventTypeView|]
en: Remove
sv: Ta bort

[ctx: EventTypeView|]
en: New Event Type...
sv: Ny händelsetyp...

[ctx: EventTypeView|]
en: New%1
sv: Ny %1

[ctx: EventTypeView|]
en: New Event Type %1
sv: Ny händelsetyp %1

[ctx: FunctionListModel|]
en: Incl.
sv: Inkl.

[ctx: FunctionListModel|]
en: Self
sv: Själv

[ctx: FunctionListModel|]
en: Called
sv: Anropad

[ctx: FunctionListModel|]
en: Function
sv: Funktion

[ctx: FunctionListModel|]
en: Location
sv: Plats

[ctx: FunctionListModel|]
en: (%1 function(s) skipped)
sv: (%1 funktion(er) överhoppad(e))

[ctx: FunctionSelection|]
en: Function Profile
sv: Funktionsprofilering

[ctx: FunctionSelection|]
en: &Search:
sv: &Sök:

[ctx: FunctionSelection|]
en: Search Query
sv: Sökförfrågan

[ctx: FunctionSelection|]
en: Self
sv: Själv

[ctx: FunctionSelection|]
en: Group
sv: Grupp

[ctx: FunctionSelection|]
en: (No Grouping)
sv: (Ingen gruppering)

[ctx: FunctionSelection|]
en: <b>The Flat Profile</b><p>The flat profile contains a group and a function selection list. The group list contains all groups where costs are spent in, depending on the chosen group type. The group list is hidden when group type 'Function' is selected.</p><p>The function list contains the functions of the selected group (or all for 'Function' group type), ordered by the costs spent therein. Functions with costs less than 1% are hidden on default.</p>
sv: <b>Flat profil</b><p>Den flata profilen innehåller en grupp- och en funktionsvalslista. Grupplistan innehåller alla grupper där kostnader uppstår, beroende på markerad grupptyp. Grupplistan döljs när grupptypen 'Funktion' väljs.</p><p>Funktionslistan innehåller funktionerna i den valda gruppen (eller alla för grupptypen 'Funktion'), ordnade enligt ingående kostnad. Funktioner med kostnad mindre än 1 % döljs normalt.</p>

[ctx: FunctionSelection|]
en: Go to '%1'
sv: Gå till "%1"

[ctx: FunctionSelection|]
en: Grouping
sv: Gruppering

[ctx: FunctionSelection|]
en: No Grouping
sv: Ingen gruppering

[ctx: QObject|]
en: Active call to '%1'
sv: Aktivt anrop till '%1'

[ctx: QObject|]
en: Call to '%1'
sv: Anrop till '%1'

[ctx: QObject|]
en: %n call(s) to '%2' | %n call(s) to '%2'
sv[0]: %n anrop till '%2'
sv[1]: %n anrop till '%2'

[ctx: QObject|]
en: Jump %1 of %2 times to 0x%3
sv: Hopp %1 av %2 gånger till 0x%3

[ctx: QObject|]
en: Jump %1 times to 0x%2
sv: Hopp %1 gånger till 0x%2

[ctx: QObject|]
en: (cycle)
sv: (cykel)

[ctx: InstrView|]
en: #
sv: Nummer

[ctx: InstrView|]
en: Cost
sv: Kostnad

[ctx: InstrView|]
en: Cost 2
sv: Kostnad 2

[ctx: InstrView|]
en: Assembly Instructions
sv: Assemblerinstruktion

[ctx: InstrView|]
en: Source Position
sv: Källkodsposition

[ctx: InstrView|]
en: <b>Annotated Machine Code</b><p>The annotated machine code list shows the assembly instructions of the current selected function together with (self) cost spent while executing an instruction. If this is a call instruction, lines with details on the call happening are inserted into the source: the cost spent inside of the call, the number of calls happening, and the call destination.</p><p>The machine code shown is generated with the 'objdump' utility from the 'binutils' package.</p><p>Select a line with call information to make the destination function of this call current.</p>
sv: <b>Assemblerkod med kommentarer</b><p>Listan över assemblerkod med kommentarer visar maskinkodsinstruktionerna för aktuell markerad funktion tillsammans med (egen)kostnaden som uppstår när en instruktion utförs. Om det är en anropsinstruktion, infogas rader med information om anropet som sker i koden: Detta är den samlade kostnaden som uppstår inne i anropet, antal anrop som sker, och anropsmålet.</p><p>Assemblerutmatningen som visas skapas med verktyget '"objdump" från paketet "binutils".</p><p>Markera en rad med anropsinformation för att göra anropets målfunktion till aktuell funktion.</p>

[ctx: InstrView|]
en: Go to '%1'
sv: Gå till "%1"

[ctx: InstrView|]
en: Go to Address %1
sv: Gå till adress %1

[ctx: InstrView|]
en: Hex Code
sv: Hexkod

[ctx: InstrView|]
en: There is no instruction info in the profile data file.
sv: Det finns ingen instruktionsinformation i profileringsdatafilen.

[ctx: InstrView|]
en: Tip: For Callgrind, rerun with option
sv: Tips: Kör om med väljare för Callgrind

[ctx: InstrView|]
en: To see (conditional) jumps, additionally specify
sv: För att se (villkorliga) hopp, ange dessutom

[ctx: InstrView|]
en: For annotated machine code, the following object file is needed:
sv: För assemblerkod med kommentarer är följande objektfil nödvändig:

[ctx: InstrView|]
en: This file can not be found.
sv: Filen kan inte hittas.

[ctx: InstrView|]
en: If cross-compiled, set SYSROOT variable.
sv: Om korskompilerad, ange variabeln SYSROOT.

[ctx: InstrView|]
en: There is an error trying to execute the command
sv: Ett fel uppstod när kommandot skulle köras

[ctx: InstrView|]
en: Check that you have installed 'objdump'.
sv: Kontrollera att du har installerat 'objdump'.

[ctx: InstrView|]
en: This utility can be found in the 'binutils' package.
sv: Det här verktyget finns i paketet 'binutils'.

[ctx: InstrView|]
en: (No Instruction)
sv: (Ingen instruktion)

[ctx: InstrView|]
en: There are %n cost line(s) without machine code. | There are %n cost line(s) without machine code.
sv[0]: Det finns %n kostnadsrad utan maskinkod.
sv[1]: Det finns %n kostnadsrader utan maskinkod.

[ctx: InstrView|]
en: This happens because the code of
sv: Det här händer eftersom koden för

[ctx: InstrView|]
en: does not seem to match the profile data file.
sv: inte verkar passa ihop med profileringsdatafilen.

[ctx: InstrView|]
en: Are you using an old profile data file or is the above mentioned
sv: Använder du en gammal profileringsdatafil eller är ovannämnda

[ctx: InstrView|]
en: ELF object from an updated installation/another machine?
sv: ELF-objekt från en uppdaterad installation eller en annan dator?

[ctx: InstrView|]
en: There seems to be an error trying to execute the command
sv: Det verkar ha uppstått ett fel vid försök att köra kommandot

[ctx: InstrView|]
en: Check that the ELF object used in the command exists.
sv: Kontrollera att ELF-objektet som används i kommandot finns.

[ctx: QObject|]
en: Profile Part %1
sv: Profileringsdel %1

[ctx: QObject|]
en: (no trace)
sv: (ingen spårning)

[ctx: QObject|]
en: (no part)
sv: (ingen del)

[ctx: QObject|]
en: (none)
sv: (ingen)

[ctx: PartSelection|]
en: Parts Overview
sv: Översikt över delar

[ctx: PartSelection|A thing's name]
en: Name
sv: Namn

[ctx: PartSelection|]
en: Cost
sv: Kostnad

[ctx: PartSelection|]
en: (no trace parts)
sv: (inga spårningsdelar)

[ctx: PartSelection|]
en: <b>The Parts Overview</b><p>A trace consists of multiple trace parts when there are several profile data files from one profile run. The Trace Part Overview dockable shows these, horizontally ordered in execution time; the rectangle sizes are proportional to the total cost spent in the parts. You can select one or several parts to constrain all costs shown to these parts only.</p><p>The parts are further subdivided: there is a partitioning and an callee split mode: <ul><li>Partitioning: You see the partitioning into groups for a trace part, according to the group type selected. E.g. if ELF object groups are selected, you see colored rectangles for each used ELF object (shared library or executable), sized according to the cost spent therein.</li><li>Callee: A rectangle showing the inclusive cost of the current selected function in the trace part is shown. This is split up into smaller rectangles to show the costs of its callees.</li></ul></p>
sv: <b>Översikt över delar</b><p>En spårning består av flera delar, när det finns flera profileringsfiler från en profileringskörning. Sidopanelen med översikt över delar visar dem, horisontellt ordnade enligt körtid. Rektanglarnas storlek är proportionella mot den totala kostnaden för varje del. Du kan välja en eller flera delar för att begränsa alla kostnader som visas till bara valda delar.</p><p>Delarna är ytterligare uppdelade: det finns ett uppdelningsläge och ett samlat delningsläge: <ul><li>Uppdelning: Du ser en uppdelning i grupper för en spårningsdel, enligt vald grupptyp. Om t.ex. ELF-objektgrupper är valt, ser du färgade rektanglar för varje använt ELF-objekt (delat bibliotek eller körbart program), med storlek enligt ingående kostnad.</li><li>Samlad delning: En rektangel som visar samlad kostnad för aktuell markerad funktion i spårningsdelen visas. Den delas återigen upp, för att visa samlade kostnader för anropade funktioner.</li></ul></p>

[ctx: PartSelection|]
en: Profile Part Overview: Current is '%1'
sv: Översikt av profileringsdel: Aktuell är '%1'

[ctx: PartSelection|]
en: Deselect '%1'
sv: Avmarkera '%1'

[ctx: PartSelection|]
en: Select '%1'
sv: Markera "%1"

[ctx: PartSelection|]
en: Select All Parts
sv: Markera alla delar

[ctx: PartSelection|]
en: Visible Parts
sv: Synliga delar

[ctx: PartSelection|]
en: Hide Selected Parts
sv: Dölj markerade delar

[ctx: PartSelection|]
en: Show Hidden Parts
sv: Visa dolda delar

[ctx: PartSelection|]
en: Go to '%1'
sv: Gå till "%1"

[ctx: PartSelection|]
en: Visualization
sv: Visualisering

[ctx: PartSelection|]
en: Partitioning Mode
sv: Uppdelningsläge

[ctx: PartSelection|]
en: Zoom Function
sv: Zoomfunktion

[ctx: PartSelection|]
en: Show Direct Calls
sv: Visa direkta anrop

[ctx: PartSelection|]
en: Increment Shown Call Levels
sv: Öka visad anropsnivå

[ctx: PartSelection|]
en: Diagram Mode
sv: Diagramläge

[ctx: PartSelection|]
en: Draw Names
sv: Visa namn

[ctx: PartSelection|]
en: Draw Costs
sv: Visa kostnad

[ctx: PartSelection|]
en: Ignore Proportions
sv: Ignorera proportioner

[ctx: PartSelection|]
en: Allow Rotation
sv: Tillåt rotation

[ctx: PartSelection|]
en: Draw Frames
sv: Rita ramar

[ctx: PartSelection|]
en: Hide Info
sv: Dölj information

[ctx: PartSelection|]
en: Show Info
sv: Visa information

[ctx: PartSelection|]
en: (no trace loaded)
sv: (ingen spårning laddad)

[ctx: PartView|]
en: Profile Part
sv: Profileringsdel

[ctx: PartView|]
en: Incl.
sv: Inkl.

[ctx: PartView|]
en: Self
sv: Själv

[ctx: PartView|]
en: Called
sv: Anropad

[ctx: PartView|]
en: Comment
sv: Kommentar

[ctx: PartView|]
en: <b>Trace Part List</b><p>This list shows all trace parts of the loaded trace. For each part, the self/inclusive cost of the current selected function, spent in the part, is shown; percentage costs are always relative to the total cost <em>of the part</em> (not to the whole trace as in the Trace Part Overview). Also shown are the calls happening to/from the current function inside of the trace part.</p><p>By choosing one or more trace parts from the list, the costs shown all over KCachegrind will only be the ones spent in the selected part(s). If no list selection is shown, in fact all trace parts are selected implicitly.</p><p>This is a multi-selection list. You can select ranges by dragging the mouse or use SHIFT/CTRL modifiers. Selection/Deselection of trace parts can also be done by using the Trace Part Overview Dockable. This one also supports multiple selection.</p><p>Note that the list is hidden if only one trace part is loaded.</p>
sv: <b>Lista över spårningsdelar</b><p>Den här listan visar alla spårningsdelar i den laddade spårningen. För varje del visas egenkostnad och samlad kostnad för aktuell markerad funktion, som uppstod i delen. Procentuell kostnad är alltid relativt den totala kostnaden <em>för delen</em> (inte för hela spårningen som i Översikt av spårningsdel). Anrop som sker från/till den aktuella funktionen inne i spårningsdelen visas också.</p><p>Genom att markera en eller flera spårningsdelar i listan, blir kostnader som visas överallt i Kcachegrind bara de som uppstod i de markerade delarna. Om ingen markering visas i listan, är alla i själva verket underförstått markerade.</p><p>Det här är en lista där flera rader kan markeras. Du kan markera områden genom att dra med musen, eller använda Skift- eller Ctrl-tangenten. Markering eller avmarkering av spårningsdelar kan också göras i sidopanelen Översikt av spårningsdel. Den stöder också markering av flera rader.</p><p>Observera att listan är dold om bara en spårningsdel är laddad.</p>

[ctx: QObject|]
en: Jump %1 of %2 times to %3
sv: Hopp %1 av %2 gånger till %3

[ctx: QObject|]
en: Jump %1 times to %2
sv: Hopp %1 gånger till %2

[ctx: SourceView|]
en: #
sv: Nummer

[ctx: SourceView|]
en: Cost
sv: Kostnad

[ctx: SourceView|]
en: Cost 2
sv: Kostnad 2

[ctx: SourceView|]
en: Source
sv: Källkod

[ctx: SourceView|]
en: <b>Annotated Source</b><p>The annotated source list shows the source lines of the current selected function together with (self) cost spent while executing the code of this source line. If there was a call in a source line, lines with details on the call happening are inserted into the source: the cost spent inside of the call, the number of calls happening, and the call destination.</p><p>Select a inserted call information line to make the destination function current.</p>
sv: <b>Källkod med kommentarer</b><p>Listan över källkod med kommentarer visar källkodsraderna för aktuell markerad funktion tillsammans med (egen)kostnaden som uppstår när en källkodsrad utförs. Om det är en anropsinstruktion, infogas rader med information om anropet som sker i koden: Detta är den samlade kostnaden som uppstår inne i anropet, antal anrop som sker, och anropsmålet.</p><p>Markera en rad med anropsinformation för att göra anropets målfunktion till aktuell funktion.</p>

[ctx: SourceView|]
en: Go to '%1'
sv: Gå till "%1"

[ctx: SourceView|]
en: Go to Line %1
sv: Gå till rad %1

[ctx: SourceView|]
en: There is no cost of current selected type associated
sv: Det finns inte någon tillhörande kostnad för aktuell vald typ

[ctx: SourceView|]
en: with any source line of this function in file
sv: någon källkodsrad för denna funktion i filen

[ctx: SourceView|]
en: Thus, no annotated source can be shown.
sv: Därför kan ingen källkod med kommentarer visas.

[ctx: SourceView|]
en: --- From '%1' ---
sv: --- Från '%1' ---

[ctx: SourceView|]
en: --- Inlined from '%1' ---
sv: --- Inline-källkod från "%1" ---

[ctx: SourceView|]
en: --- Inlined from unknown source ---
sv: --- Inline från okänd källkod ---

[ctx: SourceView|]
en: There is no source available for the following function:
sv: Det finns ingen källkod tillgänglig för följande funktion:

[ctx: SourceView|]
en: This is because no debug information is present.
sv: Det beror på att ingen avlusningsinformation är tillgänglig.

[ctx: SourceView|]
en: Recompile source and redo the profile run.
sv: Kompilera om källkoden och gör om profileringskörningen.

[ctx: SourceView|]
en: The function is located in this ELF object:
sv: Funktionen finns i ELF-objektet:

[ctx: SourceView|]
en: This is because its source file cannot be found:
sv: Det beror på att dess källkodsfil inte kan hittas:

[ctx: SourceView|]
en: Add the folder of this file to the source folder list.
sv: Lägg till filens katalog i listan med källkodskataloger.

[ctx: SourceView|]
en: The list can be found in the configuration dialog.
sv: Listan hittas i inställningsdialogrutan.

[ctx: StackSelection|]
en: Stack Selection
sv: Stackval

[ctx: StackSelection|]
en: Cost
sv: Kostnad

[ctx: StackSelection|]
en: Cost2
sv: Kostnad 2

[ctx: StackSelection|]
en: Calls
sv: Anrop

[ctx: StackSelection|]
en: Function
sv: Funktion

[ctx: TabBar|]
en: Move to Top
sv: Flytta längst upp

[ctx: TabBar|Move to Top]
en: Top
sv: Längst upp

[ctx: TabBar|]
en: Move to Right
sv: Flytta till höger

[ctx: TabBar|Move to Right]
en: Right
sv: Höger

[ctx: TabBar|]
en: Move to Bottom
sv: Flytta längst ner

[ctx: TabBar|Move to Bottom]
en: Bottom
sv: Längst ner

[ctx: TabBar|]
en: Move to Bottom Left
sv: Flytta längst ner till vänster

[ctx: TabBar|Move to Bottom Left]
en: Bottom Left
sv: Längst ner till vänster

[ctx: TabBar|]
en: Move Area To
sv: Flytta område till

[ctx: TabBar|]
en: Hide This Tab
sv: Dölj fliken

[ctx: TabBar|]
en: Hide Area
sv: Dölj område

[ctx: TabBar|Show on Top]
en: Top
sv: Längst upp

[ctx: TabBar|Show on Right]
en: Right
sv: Höger

[ctx: TabBar|Show on Bottom]
en: Bottom
sv: Längst ner

[ctx: TabBar|Show on Bottom Left]
en: Bottom Left
sv: Längst ner till vänster

[ctx: TabBar|]
en: Show Hidden On
sv: Visa dolda aktiv

[ctx: TabView|]
en: (No profile data file loaded)
sv: (Ingen profileringsdatafil laddad)

[ctx: TabView|]
en: Types
sv: Typer

[ctx: TabView|]
en: Callers
sv: De som anropar

[ctx: TabView|]
en: All Callers
sv: Alla som anropar

[ctx: TabView|]
en: Callee Map
sv: Karta över de som blir anropade

[ctx: TabView|]
en: Source Code
sv: Källkod

[ctx: TabView|]
en: Control Flow Graph
sv: Kontrollflödesdiagram

[ctx: TabView|]
en: Parts
sv: Delar

[ctx: TabView|]
en: Callees
sv: De som blir anropade

[ctx: TabView|]
en: Call Graph
sv: Anropsdiagram

[ctx: TabView|]
en: All Callees
sv: Alla som anropas

[ctx: TabView|]
en: Caller Map
sv: Karta över de som anropar

[ctx: TabView|]
en: Machine Code
sv: Assemblerkod

[ctx: TabView|]
en: <b>Information Tabs</b><p>This widget shows information for the currently selected function in different tabs: <ul><li>The Costs tab shows a list of available event types and the inclusive and self-costs related to these types.</li><li>The Parts tab shows a list of trace parts if the trace consists of more than one part (otherwise, this tab is hidden). The cost of the selected function spent in the different parts together with the calls happening is shown.</li><li>The Call Lists tab shows direct callers and callees of the function in more detail.</li><li>The Coverage tab shows the same as the Call Lists tab, but also shows indirect callers and callees, not just direct ones.</li><li>The Call Graph tab shows a graphical visualization of the calls made by this function.</li><li>The Source Code tab presents annotated source code if debugging information and the source file are available.</li><li>The Machine Code tab presents annotated assembly instructions if profile information at instruction level is available.</li></ul>For more information, see the <em>What's This?</em> help of the corresponding tab widget.</p>
sv: <b>Informationsflikar</b><p>Den här komponenten visar information om den aktuella markerade funktionen i olika flikar: <ul><li>Kostnadsfliken visar en lista med tillgängliga kostnadsslag med den samlade och egenkostnaden med avseende på kostnadsslag.</li><li>Delfliken visar en lista med spårningsdelar om spårningen består av mer än en del (annars döljs fliken). Kostnaden som uppstått för markerad funktion i de olika delarna, tillsammans med anropen som skett, visas.</li><li>Fliken Anropslista visar de som direkt anropar och direkta anrop av funktionen med mer information.</li><li>Täckningsfliken visar samma sak som fliken med anropslistan, men inte bara de som direkt anropar och anropas utan också indirekta.</li><li>Fliken Anropsdiagram visar ett diagram som åskådliggör anropen som görs av funktionen.</li><li>Källkodsfliken visar källkod med kommentarer om avlusningsinformation och källkodsfilen är tillgänglig.</li><li>Assemblerfliken visar assemblerkod med kommentarer om spårningsinformation på instruktionsnivå är tillgänglig.</li></ul>För mer information, se <em>Vad är det här?</em> hjälpen för motsvarande flik.</p>

[ctx: TabView|]
en: (No function selected)
sv: (Ingen funktion vald)

[ctx: QObject|]
en: No description available
sv: Ingen beskrivning tillgänglig

[ctx: TreeMapWidget|]
en: Recursive Bisection
sv: Rekursiv tudelning

[ctx: TreeMapWidget|]
en: Columns
sv: Kolumner

[ctx: TreeMapWidget|]
en: Rows
sv: Rader

[ctx: TreeMapWidget|]
en: Always Best
sv: Alltid bäst

[ctx: TreeMapWidget|]
en: Best
sv: Bäst

[ctx: TreeMapWidget|]
en: Alternate (V)
sv: Alternativ (V)

[ctx: TreeMapWidget|]
en: Alternate (H)
sv: Alternativ (H)

[ctx: TreeMapWidget|]
en: Horizontal
sv: Horisontell

[ctx: TreeMapWidget|]
en: Vertical
sv: Vertikal
