kdelibs4 - en to is translation catalogue (49 entries)

[ctx: KCharsets|@item Text character set]
en: Western European
is: Vestur-evrópskt

[ctx: KCharsets|@item Text character set]
en: Central European
is: Mið-evrópskt

[ctx: KCharsets|@item Text character set]
en: Baltic
is: Baltneskt

[ctx: KCharsets|@item Text character set]
en: South-Eastern Europe
is: Suðaustur-evrópskt

[ctx: KCharsets|@item Text character set]
en: Turkish
is: Tyrknenskt

[ctx: KCharsets|@item Text character set]
en: Cyrillic
is: Kýrílskt

[ctx: KCharsets|@item Text character set]
en: Chinese Traditional
is: Hefðbundið kínverskt

[ctx: KCharsets|@item Text character set]
en: Chinese Simplified
is: Einfaldað kínverskt

[ctx: KCharsets|@item Text character set]
en: Korean
is: Kóreskt

[ctx: KCharsets|@item Text character set]
en: Japanese
is: Japanskt

[ctx: KCharsets|@item Text character set]
en: Greek
is: Grískt

[ctx: KCharsets|@item Text character set]
en: Arabic
is: Arabískt

[ctx: KCharsets|@item Text character set]
en: Hebrew
is: Hebreskt

[ctx: KCharsets|@item Text character set]
en: Thai
is: Tælenskt

[ctx: KCharsets|@item Text character set]
en: Other
is: Annað

[ctx: KCharsets|@item]
en: Other encoding (%1)
is: Önnur stafkóðun (%1)

[ctx: QObject|]
en: The email address you entered is not valid because it contains more than one @.
    You will not create valid messages if you do not change your address.
is: Tölvupóstfangið sem þú settir inn er ógilt því það inniheldur meira en eitt @.
    Þú munt ekki geta sent skilaboð ef þú breytir þessu ekki.

[ctx: QObject|]
en: The email address you entered is not valid because it does not contain a @.
    You will not create valid messages if you do not change your address.
is: Tölvupóstfangið sem þú settir inn er ógilt því það inniheldur ekki @.
    Þú munt ekki geta sent skilaboð ef þú breytir þessu ekki.

[ctx: QObject|]
en: You have to enter something in the email address field.
is: Þú verður að setja eitthvað inn í reitinn fyrir tölvupóstfang.

[ctx: QObject|]
en: The email address you entered is not valid because it does not contain a local part.
is: Tölvupóstfangið sem þú settir inn er ógilt því það inniheldur ekki notandahluta.

[ctx: QObject|]
en: The email address you entered is not valid because it does not contain a domain part.
is: Tölvupóstfangið sem þú settir inn er ógilt því það inniheldur ekki lénshluta.

[ctx: QObject|]
en: The email address you entered is not valid because it contains unclosed comments/brackets.
is: Tölvupóstfangið sem þú settir inn er ógilt því það inniheldur ólokaða sviga/athugasemd.

[ctx: QObject|]
en: The email address you entered is valid.
is: Tölvupóstfangið sem þú settir inn er ógilt.

[ctx: QObject|]
en: The email address you entered is not valid because it contains an unclosed angle bracket.
is: Tölvupóstfangið sem þú settir inn er ógilt því það inniheldur ólokaða oddklofa.

[ctx: QObject|]
en: The email address you entered is not valid because it contains too many closing angle brackets.
is: Tölvupóstfangið sem þú settir inn er ógilt því það inniheldur of marga loka-oddklofa.

[ctx: QObject|]
en: The email address you have entered is not valid because it contains an unexpected comma.
is: Tölvupóstfangið sem þú settir inn er ógilt því það inniheldur óvænta kommu.

[ctx: QObject|]
en: The email address you entered is not valid because it ended unexpectedly.
    This probably means you have used an escaping type character like a '\' as the last character in your email address.
is: Tölvupóstfangið sem þú settir inn er ógilt því það endaði óvænt.
    Þetta þýðir væntanlega að þú hafir notað lausnarstaf (escaping character) eins og '\' sem síðasta staf í tölvupóstfanginu.

[ctx: QObject|]
en: The email address you entered is not valid because it contains quoted text which does not end.
is: Tölvupóstfangið sem þú settir inn er ógilt því það inniheldur tilvitnaðan texta sem endar ekki.

[ctx: QObject|]
en: The email address you entered is not valid because it does not seem to contain an actual email address, i.e. something of the form joe@example.org.
is: Tölvupóstfangið sem þú settir inn er ógilt þar sem það virðist ekki innihalda raunverulegt tölvupóstfang, það er að segja eitthvað á forminu notandi@lén.is.

[ctx: QObject|]
en: The email address you entered is not valid because it contains an illegal character.
is: Tölvupóstfangið sem þú settir inn er ógilt því það inniheldur óleyfilegan staf.

[ctx: QObject|]
en: The email address you have entered is not valid because it contains an invalid display name.
is: Tölvupóstfangið sem þú settir inn er ógilt því það inniheldur ógilt birtingarnafn.

[ctx: QObject|]
en: The email address you entered is not valid because it does not contain a '.'.
    You will not create valid messages if you do not change your address.
is: Tölvupóstfangið sem þú settir inn er ógilt því það inniheldur ekki punkt '.'.
    Þú munt ekki geta sent skilaboð ef þú breytir þessu ekki.

[ctx: QObject|]
en: Unknown problem with email address
is: Óþekkt vandamál með tölvupóstfang

[ctx: QObject|]
en: The email address you entered is not valid.
    It does not seem to contain an actual email address, i.e. something of the form joe@example.org.
is: Tölvupóstfangið sem þú settir inn er ógilt.
    Það virðist ekki innihalda raunverulegt tölvupóstfang, það er að segja eitthvað á forminu notandi@lén.is.

[ctx: KEncodingProber|@item Text character set]
en: Disabled
is: Óvirkt

[ctx: KEncodingProber|@item Text character set]
en: Universal
is: Alþjóðlegt

[ctx: KEncodingProber|@item Text character set]
en: Cyrillic
is: Kýrílskt

[ctx: KEncodingProber|@item Text character set]
en: Western European
is: Vesturevrópskt

[ctx: KEncodingProber|@item Text character set]
en: Central European
is: Mið-evrópskt

[ctx: KEncodingProber|@item Text character set]
en: Greek
is: Grískt

[ctx: KEncodingProber|@item Text character set]
en: Hebrew
is: Hebreskt

[ctx: KEncodingProber|@item Text character set]
en: Turkish
is: Tyrknenskt

[ctx: KEncodingProber|@item Text character set]
en: Japanese
is: Japanskt

[ctx: KEncodingProber|@item Text character set]
en: Baltic
is: Baltneskt

[ctx: KEncodingProber|@item Text character set]
en: Chinese Traditional
is: Hefðbundið kínverskt

[ctx: KEncodingProber|@item Text character set]
en: Chinese Simplified
is: Einfaldað kínverskt

[ctx: KEncodingProber|@item Text character set]
en: Korean
is: Kóreskt

[ctx: KEncodingProber|@item Text character set]
en: Thai
is: Tælenskt

[ctx: KEncodingProber|@item Text character set]
en: Arabic
is: Arabískt
