kdelibs4 - en to ja translation catalogue (28 entries)

[ctx: KCharsets|@item Text character set]
en: Western European
ja: 西ヨーロッパ諸語

[ctx: KCharsets|@item Text character set]
en: Central European
ja: 中央ヨーロッパ諸語

[ctx: KCharsets|@item Text character set]
en: Baltic
ja: バルト諸語

[ctx: KCharsets|@item Text character set]
en: South-Eastern Europe
ja: 東南ヨーロッパ諸語

[ctx: KCharsets|@item Text character set]
en: Turkish
ja: トルコ語

[ctx: KCharsets|@item Text character set]
en: Cyrillic
ja: キリル文字

[ctx: KCharsets|@item Text character set]
en: Chinese Traditional
ja: 中国語繁体字

[ctx: KCharsets|@item Text character set]
en: Chinese Simplified
ja: 中国語簡体字

[ctx: KCharsets|@item Text character set]
en: Korean
ja: 韓国語・朝鮮語

[ctx: KCharsets|@item Text character set]
en: Japanese
ja: 日本語

[ctx: KCharsets|@item Text character set]
en: Greek
ja: ギリシャ語

[ctx: KCharsets|@item Text character set]
en: Arabic
ja: アラビア語

[ctx: KCharsets|@item Text character set]
en: Hebrew
ja: ヘブライ語

[ctx: KCharsets|@item Text character set]
en: Thai
ja: タイ語

[ctx: KCharsets|@item Text character set]
en: Other
ja: その他

[ctx: QObject|]
en: You have to enter something in the email address field.
ja: メールアドレス欄が空になっています。入力してください。

[ctx: QObject|]
en: The email address you entered is not valid because it does not contain a local part.
ja: 入力されたメールアドレスにはローカルの部分 (@ の前) が含まれていないため、有効ではありません。

[ctx: QObject|]
en: The email address you entered is not valid because it does not contain a domain part.
ja: 入力されたメールアドレスにはドメイン (@ の後) が含まれていないため、有効ではありません。

[ctx: QObject|]
en: The email address you entered is not valid because it contains unclosed comments/brackets.
ja: 入力されたメールアドレスには閉じられていないコメント/括弧が含まれているため、有効ではありません。

[ctx: QObject|]
en: The email address you entered is valid.
ja: 入力されたメールアドレスは有効です。

[ctx: QObject|]
en: The email address you entered is not valid because it contains an unclosed angle bracket.
ja: 入力されたメールアドレスには閉じられていない山括弧が含まれているため、有効ではありません。

[ctx: QObject|]
en: The email address you entered is not valid because it contains too many closing angle brackets.
ja: 右山括弧の数が多すぎるため、入力されたメールアドレスは有効ではありません。

[ctx: QObject|]
en: The email address you have entered is not valid because it contains an unexpected comma.
ja: 入力されたメールアドレスには予想外のコンマが含まれているため、有効ではありません。

[ctx: QObject|]
en: The email address you entered is not valid because it contains quoted text which does not end.
ja: 入力されたメールアドレスには終端のない引用テキストが含まれているため、有効ではありません。

[ctx: QObject|]
en: The email address you entered is not valid because it does not seem to contain an actual email address, i.e. something of the form joe@example.org.
ja: 入力されたメールアドレスには joe@example.org のような形式の実際のメールアドレスが含まれていないようなので、有効ではありません。

[ctx: QObject|]
en: The email address you entered is not valid because it contains an illegal character.
ja: 入力されたメールアドレスには不正な文字が含まれているため、有効ではありません。

[ctx: QObject|]
en: The email address you have entered is not valid because it contains an invalid display name.
ja: 入力されたメールアドレスには無効な表示名が含まれているため、有効ではありません。

[ctx: QObject|]
en: Unknown problem with email address
ja: メールアドレスに関する未知の問題
