kscd - en to ca@valencia translation catalogue (60 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EjectOnFinish)
en: Eject CD when finished playing
ca@valencia: Expulsa el CD quan acabe la reproducció

en: loop track
ca@valencia: repeteix la peça

en: loop disc
ca@valencia: repeteix el disc

[ctx: This action allow the user to listen a random track]
en: random
ca@valencia: aleatori

en: WELCOME!
ca@valencia: BENVINGUT!

en: eject CD
ca@valencia: expulsa el CD

en: %1 %2 : %3 %4
ca@valencia: %1 %2: %3 %4

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, trackListDlgUI)
en: KsCD - TrackList
ca@valencia: KsCD - Llista de peces

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, albumLbl)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:12pt; font-weight:600;">Album</span></p></body></html>
ca@valencia: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:12pt; font-weight:600;">Àlbum</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, yearLbl)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Year</span></p></body></html>
ca@valencia: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Any</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, trackTable)
en: Track
ca@valencia: Peça

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, trackTable)
en: Title
ca@valencia: Títol

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, trackTable)
en: Length
ca@valencia: Duració

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Text font:
ca@valencia: Tipus de lletra del text:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Text color:
ca@valencia: Color del text:

en: KDE CD player
ca@valencia: Reproductor de CD del KDE

en: Configure Shortcuts...
ca@valencia: Configura les dreceres...

en: Configure...
ca@valencia: Configura...

en: Download Info
ca@valencia: Descarrega la informació

en: Upload Info
ca@valencia: Puja la informació

en: Play/Pause
ca@valencia: Reprodueix/Pausa

en: Stop
ca@valencia: Atura

[ctx: This action allow user to pass to the following track]
en: Next
ca@valencia: Següent

[ctx: This action allow the user to pass to the preceding track]
en: Previous
ca@valencia: Anterior

[ctx: This action allow to eject the inserted disc]
en: Eject
ca@valencia: Expulsa

en: Volume Up
ca@valencia: Apuja el volum

en: Volume Down
ca@valencia: Abaixa el volum

[ctx: This action allow the user to listen a random track list]
en: Random
ca@valencia: Aleatori

en: Repeat Track
ca@valencia: Repeteix la peça

en: Repeat Album
ca@valencia: Repeteix l'àlbum

en: Show Tracklist
ca@valencia: Mostra la llista de peces

en: Mute/Unmute
ca@valencia: Silenci/Activa el so

en: Minimize
ca@valencia: Minimitza

en: No disc
ca@valencia: Sense disc

en: Invalid disc
ca@valencia: Disc no vàlid

en: Settings
ca@valencia: Arranjaments

en: Appearance
ca@valencia: Aparença

en: Current maintainer, Solid/Phonon Upgrade, QDBus connection
ca@valencia: Mantenidor actual, actualització a Solid/Phonon, connexió QDBus

en: Previous maintainer
ca@valencia: Mantenidor anterior

en: Workman library update, CDTEXT, CDDA
ca@valencia: Treballador d'actualitzacions de la biblioteca, CDTEXT, CDDA

en: Workman library, previous maintainer
ca@valencia: Treballador de biblioteca, mantenidor previ

en: Patches galore
ca@valencia: Abundància de pedaços

en: Workman library
ca@valencia: Treballador de biblioteca

en: UI Work
ca@valencia: Treball d'IU

en: Special thanks to freedb.org for providing a free CDDB-like CD database
ca@valencia: Agraïment especial a freedb.org per proporcionar una base de dades lliure compatible amb CDDB

en: Start playing
ca@valencia: Inicia la reproducció

note: i18n: ectx: label, entry (Autoplay), group (General)
en: Start playing when a CD is inserted.
ca@valencia: Engega la reproducció en inserir el CD.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Autoplay), group (General)
en: When this option is selected the CD will start playing automatically upon being inserted into the CD-ROM.
ca@valencia: Quan se selecciona esta opció el CD començarà a reproduir-se un cop s'inserisca en el CDROM.

note: i18n: ectx: label, entry (EjectOnFinish), group (General)
en: Eject CD when playing is finished.
ca@valencia: Expulsa el CD quan acabe la reproducció.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (EjectOnFinish), group (General)
en: When this option is selected the CD will automatically eject when it is finished.
ca@valencia: Quan esta opció està seleccionada el CD s'expulsarà automàticament quan acabe.

note: i18n: ectx: label, entry (TextColor), group (Appearance)
en: The text color that will be used in the panel.
ca@valencia: El color del text que s'usarà en el plafó.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TextColor), group (Appearance)
en: Change the color of the text in the panel
ca@valencia: Canvia el color del text en el plafó

note: i18n: ectx: label, entry (TextFont), group (Appearance)
en: The font that will be used for the panel.
ca@valencia: El tipus de lletra que s'usarà en el plafó.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TextFont), group (Appearance)
en: Change the font of the text in the panel
ca@valencia: Canvia el tipus de lletra del text en el plafó

note: i18n: ectx: label, entry (url), group (Appearance)
en: The skin that will be use for the application
ca@valencia: L'aparença que s'usarà a l'aplicació

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (url), group (Appearance)
en: Change the skin of the application
ca@valencia: Canvia l'aparença de l'aplicació

en: Unknown album
ca@valencia: Àlbum desconegut

en: Unknown artist
ca@valencia: Artista desconegut

en: Unknown title
ca@valencia: Títol desconegut

en: No Disc
ca@valencia: Sense disc
