libkremotecontrol - en to ca@valencia translation catalogue (139 entries)

note: i18n: tag action attribute name
en: Play
ca@valencia: Reprodueix

note: i18n: tag action attribute description
en: Start playing
ca@valencia: Inicia la reproducció

note: i18n: tag action attribute name
en: Stop
ca@valencia: Atura

note: i18n: tag action attribute description
en: Stop playing
ca@valencia: Atura la reproducció

note: i18n: tag action attribute name
en: Pause
ca@valencia: Pausa

note: i18n: tag action attribute description
en: Pause playing
ca@valencia: Pausa la reproducció

note: i18n: tag action attribute name
en: Play Pause
ca@valencia: Reprodueix/Pausa

note: i18n: tag action attribute description
en: Toggle Play/Pause
ca@valencia: Commuta la reproducció/pausa

note: i18n: tag action attribute name
en: Skip Forward
ca@valencia: Salta cap avant

note: i18n: tag action attribute description
en: Advance to next track
ca@valencia: Avança fins a la peça següent

note: i18n: tag action attribute name
en: Skip Backward
ca@valencia: Salta cap arrere

note: i18n: tag action attribute description
en: Go to previous track
ca@valencia: Vés a la peça anterior

note: i18n: tag action attribute name
en: Fast Forward
ca@valencia: Avanç ràpid

note: i18n: tag action attribute description
en: Seek forward
ca@valencia: Busca avant

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Amount to fast forward in ms
ca@valencia: Temps d'avanç avant en ms

note: i18n: tag action attribute name
en: Backward
ca@valencia: Arrere

note: i18n: tag action attribute description
en: Seek backward
ca@valencia: Busca arrere

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Amount to rewind in ms
ca@valencia: Temps de rebobinat en ms

note: i18n: tag action attribute name
en: Fullscreen
ca@valencia: Pantalla completa

note: i18n: tag action attribute description
en: Toggle fullscreen mode
ca@valencia: Commuta el mode de pantalla completa

note: i18n: tag action attribute name
en: Volume Up
ca@valencia: Apuja el volum

note: i18n: tag action attribute description
en: Increases Volume
ca@valencia: Augmenta el volum

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Amount to increase volume in percent
ca@valencia: Quantitat a augmentar el volum, en percentatge

note: i18n: tag action attribute name
en: Volume Down
ca@valencia: Abaixa el volum

note: i18n: tag action attribute description
en: Decreases Volume
ca@valencia: Disminueix el volum

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Amount to decrease volume in percent
ca@valencia: Quantitat a disminuir el volum, en percentatge

note: i18n: tag action attribute name
en: Play/Pause
ca@valencia: Reprodueix/Pausa

note: i18n: tag action attribute name
en: Run command
ca@valencia: Executa una orde

en: Run commands with KLauncher
ca@valencia: Executa programes amb el KLauncher

note: i18n: tag action attribute description
en: Runs a command with optional arguments
ca@valencia: Executa una orde amb arguments opcionals

note: i18n: tag argument attribute comment
en: The executable name and path of the program or script to run
ca@valencia: El nom de l'executable i el camí del programa o script a executar

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Parameters for the program or script
ca@valencia: Paràmetres pel programa o l'script

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Environment variables
ca@valencia: Variables d'entorn

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Startup ID
ca@valencia: ID d'inici

en: Sound Mixer
ca@valencia: Mesclador de so

en: Volume control actions for kmix
ca@valencia: Accions de control de volum pel kmix

note: i18n: tag action attribute description
en: Increase Volume
ca@valencia: Augmenta el volum

note: i18n: tag action attribute description
en: Decrease Volume
ca@valencia: Disminueix el volum

note: i18n: tag action attribute name
en: Mute
ca@valencia: Silenci

note: i18n: tag action attribute description
en: Toggle Mute
ca@valencia: Commuta el silenci

note: i18n: tag action attribute name
en: Create New Window
ca@valencia: Crea una finestra nova

note: i18n: tag action attribute description
en: Creates a new window and loads an arbitrary URL
ca@valencia: Crea una finestra nova i carrega un URL arbitrari

note: i18n: tag argument attribute comment
en: The URL to load in the window initially
ca@valencia: L'URL a carregar inicialment en la finestra

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Startup Id
ca@valencia: ID d'inici

note: i18n: tag action attribute name
en: Quit
ca@valencia: Ix

note: i18n: tag action attribute description
en: Closes the Konqueror window
ca@valencia: Tanca la finestra del Konqueror

note: i18n: tag action attribute description
en: Start playing the CD
ca@valencia: Inicia la reproducció del CD

note: i18n: tag action attribute description
en: Stops the CD
ca@valencia: Atura el CD

note: i18n: tag action attribute name
en: Eject
ca@valencia: Expulsa

note: i18n: tag action attribute description
en: Ejects the CD
ca@valencia: Expulsa el CD

note: i18n: tag action attribute name
en: Previous
ca@valencia: Anterior

note: i18n: tag action attribute description
en: Skips to the previous track on the CD
ca@valencia: Salta a la peça anterior del CD

note: i18n: tag action attribute name
en: Next
ca@valencia: Següent

note: i18n: tag action attribute description
en: Skips to the next track on the CD
ca@valencia: Salta a la peça següent del CD

note: i18n: tag action attribute name
en: Play Track
ca@valencia: Reprodueix la pista

note: i18n: tag action attribute description
en: Skips to a specific track on the CD
ca@valencia: Salta a una peça específica del CD

note: i18n: tag argument attribute comment
en: The number of the track to skip to
ca@valencia: El número de la peça a la qual anar

note: i18n: tag action attribute name
en: Set Volume
ca@valencia: Estableix el volum

note: i18n: tag action attribute description
en: Sets the play volume
ca@valencia: Estableix el volum de reproducció

note: i18n: tag argument attribute comment
en: The new value for the volume
ca@valencia: El valor nou pel volum

note: i18n: tag action attribute name
en: Shuffle
ca@valencia: Barreja

note: i18n: tag action attribute description
en: Toggles track shuffling on and off
ca@valencia: Commuta la barreja de peces (activa/inactiva)

note: i18n: tag action attribute name
en: Back
ca@valencia: Arrere

note: i18n: tag action attribute description
en: Goes to the previous page
ca@valencia: Va a la pàgina anterior

note: i18n: tag action attribute name
en: Forward
ca@valencia: Avant

note: i18n: tag action attribute description
en: Goes to the next page
ca@valencia: Va a la pàgina següent

note: i18n: tag action attribute name
en: First
ca@valencia: Primera

note: i18n: tag action attribute description
en: Goes to the first page
ca@valencia: Va a la primera pàgina

note: i18n: tag action attribute name
en: Last
ca@valencia: Última

note: i18n: tag action attribute description
en: Goes to the last page
ca@valencia: Va a l'última pàgina

note: i18n: tag action attribute name
en: Presentation
ca@valencia: Presentació

note: i18n: tag action attribute description
en: Starts / stops presentation
ca@valencia: Inicia/atura la presentació

note: i18n: tag action attribute name
en: Reload
ca@valencia: Recarrega

note: i18n: tag action attribute description
en: Reloads the open document
ca@valencia: Torna a carregar el document obert

note: i18n: tag action attribute name
en: Go to Page
ca@valencia: Vés a la pàgina

note: i18n: tag action attribute description
en: Goes to the specified page
ca@valencia: Va a la pàgina especificada

note: i18n: tag argument attribute comment
en: The page to choose
ca@valencia: La pàgina a seleccionar

note: i18n: tag action attribute name
en: Open document
ca@valencia: Obri document

note: i18n: tag action attribute description
en: Opens a specific document
ca@valencia: Obri un document específic

note: i18n: tag argument attribute comment
en: The document to be open
ca@valencia: El document a obrir

en: Power management
ca@valencia: Gestió d'energia

en: Shutdown, suspend or reboot your computer
ca@valencia: Atura, suspèn o reinicia l'ordinador

note: i18n: tag action attribute name
en: Suspend
ca@valencia: Suspèn

note: i18n: tag action attribute description
en: Suspends your computer to RAM (sleep)
ca@valencia: Suspèn l'ordinador a la RAM (adorm)

note: i18n: tag argument attribute comment
en: System command to use for suspend
ca@valencia: Orde del sistema a utilitzar per suspendre

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Parameters for the suspend command
ca@valencia: Paràmetres per l'orde de suspensió

note: i18n: tag action attribute name
en: Hibernate
ca@valencia: Hiberna

note: i18n: tag action attribute description
en: Suspends your computer disk (deep sleep)
ca@valencia: Suspèn l'ordinador al disc (son profund)

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Parameters for the suspend commands
ca@valencia: Paràmetres per les ordes de suspensió

note: i18n: tag action attribute name
en: Shutdown
ca@valencia: Aturada

note: i18n: tag action attribute description
en: Logout and shutdown your computer
ca@valencia: Ix i atura l'ordinador

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Ask for confirmation? 1 = No, 2 = Yes
ca@valencia: Demana confirmació? 1 = No, 2 = Sí

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Shutdown? 1 = Reboot, 2 = Halt, 3 = Logout
ca@valencia: Aturada? 1 = Rearranc, 2 = Apagar, 3 = Eixida

note: i18n: tag argument attribute comment
en: When? 0 = When ready, 1 = Try now, 2 = Force now, 3 = Interactive
ca@valencia: Quan? 0 = Quan estiga preparat, 1 = Intenta-ho ara, 2 = Força-ho ara, 3 = Interactiu

note: i18n: tag action attribute name
en: Reboot
ca@valencia: Reinicia

note: i18n: tag action attribute description
en: Logout and restart your computer
ca@valencia: Ix i reinicia l'ordinador

note: i18n: tag action attribute name
en: Logout
ca@valencia: Eixida

note: i18n: tag action attribute description
en: Just log out
ca@valencia: Només ix

en: 
    		This KRemoteControl template provide easy setup for Tomahawk.
ca@valencia: 
    		Aquesta plantilla KRemoteControl proporciona una configuració senzilla pel Tomahawk.

en: VLC Media Player (Version 1)
ca@valencia: Reproductor de suports VLC (versió 1)

en: This profile works only if VLC is configured for single instance running
ca@valencia: Este perfil només funciona si el VLC està configurat per executar-se en una única instància

en: VLC Media Player (Version 2)
ca@valencia: Reproductor de suports VLC (versió 2)

en: 
    		This KRemoteControl template provide easy setup for VLC 2 mediaplayer.
    		Enable VLC D-Bus control interface in order to use KRemoteControl to control it.
ca@valencia: 
    		Aquesta plantilla del KRemoteControl proporciona una configuració senzilla pel reproductor de suports VLC 2.
    		Activeu la interfície de control D-Bus del VLC per tal d'utilitzar el KRemoteControl per controlar-lo.

[ctx: The name of a parameter]
en: unknown
ca@valencia: desconegut

en: Workspace
ca@valencia: Espai de treball

en: Keypress:
ca@valencia: Tecleig:

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Play
ca@valencia: Reprodueix

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Pause
ca@valencia: Pausa

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Play Pause
ca@valencia: Reprodueix/Pausa

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Stop
ca@valencia: Atura

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Skip Forward
ca@valencia: Salta cap avant

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Skip Backward
ca@valencia: Salta cap arrere

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Fast Forward
ca@valencia: Avanç ràpid

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Rewind
ca@valencia: Rebobina

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Channel Down
ca@valencia: Canal anterior

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Channel Up
ca@valencia: Canal següent

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Volume Down
ca@valencia: Abaixa el volum

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Volume Up
ca@valencia: Apuja el volum

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Mute
ca@valencia: Silenci

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Info
ca@valencia: Informació

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Eject
ca@valencia: Expulsa

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Power
ca@valencia: Engega/Apaga

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Up
ca@valencia: Amunt

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Down
ca@valencia: Avall

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Left
ca@valencia: Esquerra

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Right
ca@valencia: Dreta

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Select
ca@valencia: Selecció

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Back
ca@valencia: Arrere

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Menu
ca@valencia: Menú

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Favorites
ca@valencia: Preferits

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Help
ca@valencia: Ajuda

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Home
ca@valencia: Inici

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Music
ca@valencia: Música

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Blue
ca@valencia: Blau

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Green
ca@valencia: Verd

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Red
ca@valencia: Roig

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Yellow
ca@valencia: Groc

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Unknown
ca@valencia: Desconegut

en: Backend loaded but wrong type obtained, expected %1
ca@valencia: S'ha carregat el dorsal, però s'ha obtingut un tipus incorrecte, s'esperava %1
