akonadi_vcarddir_resource - en to lv translation catalogue (13 entries)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Directory
lv: Mape

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Directory Name
lv: Mapes nosaukums

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Select the directory whose contents should be represented by this resource. If the directory does not exist, it will be created.
lv: Norādiet resursa attēlojamo mapi. Ja šāda mape nepastāv, tā tiks izveidota.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Access Rights
lv: Piekļuves tiesības

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ReadOnly)
en: Read only
lv: Tikai lasāms

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: If read-only mode is enabled, no changes will be written to the directory selected above. Read-only mode will be automatically enabled if you do not have write access to the directory.
lv: Ja ieslēgts tikai lasāmas mapes režīms, mapes izmaiņas netiks saglabātas. Tikai lasāma pieeja tiks automātiski iestatīta, ja jums šai mapei nav rakstīšanas atļauju.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Tuning
lv: Pielāgošana

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: The options on this page allow you to change parameters that balance data safety and consistency against performance. In general you should be careful with changing anything here, the defaults are good enough in most cases.
lv: Šie parametri ļauj līdzsvarot datu drošību un ātrdarbību. Ieteicams uzmanīgi izvērtēt izmaiņas, vairumā gadījumu noklusētās vērtības ir pietiekamas.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, autosaveLabel)
en: Autosave delay:
lv: Automātiskās saglabāšanas aizture:

en: Trying to write to a read-only directory: '%1'
lv: Mēģināts rakstīt tikai lasāmā mapē: '%1'

note: i18n: ectx: label, entry (Path), group (General)
en: Path to vCard directory
lv: Ceļš uz vCard mapi

note: i18n: ectx: label, entry (AutosaveInterval), group (General)
en: Autosave interval time (in minutes).
lv: Automātiskās saglabāšanas intervāls (minūtēs).

note: i18n: ectx: label, entry (ReadOnly), group (General)
en: Do not change the actual backend data.
lv: Nemainiet īstos aizmugures datus.
