keyman - en to ff_NG translation catalogue (71 entries)

en: Neither sentry-sdk nor raven is available. Not enabling Sentry error reporting.
ff_NG: Naa sentiri-sdk naa raven ba ɗo feesi. Walaa holla Sentiri ɗo wulla ko naa dayday ba.

en: Download Keyman keyboards
ff_NG: A` jippina Kibods Keyman

en: _Close
ff_NG: _Maɓɓu

en: You do not have permissions to install the keyboard files to the shared area /usr/local/share/keyman
ff_NG: A` walaa baawal resigo kibod man haa babal sendol bee jamaaje /usr/local/share/keyman

en: You do not have permissions to install the documentation to the shared documentation area /usr/local/share/doc/keyman
ff_NG: A` walaa baawal resigo ɗereji man haa babal sendol ɗereji /usr/share/doc/keyman

en: You do not have permissions to install the font files to the shared font area /usr/local/share/fonts
ff_NG: A` walaa baawal resigo bindi man haa babal sendol bindi /usr/local/share/fonts

en: install_kmp.py: error: No kmp.json or kmp.inf found in {package}
ff_NG: resigo_kmp.py: error: No kmp.json or kmp.inf found in {package}

en: install_kmp.py: error: No kmp.json or kmp.inf found in {packageFile}
ff_NG: resigol_kmp.py: error: No kmp.json or kmp.inf found in {packageFile}

en: Installing keyboard/package {keyboardid}
ff_NG: Resigo kibod/pakej man {keyboardid}

en: Keyboard is installed already
ff_NG: Kibod man arti nasti

en: The {name} keyboard is already installed at version {version}. Do you want to uninstall then reinstall it?
ff_NG: Inde {name} kibod man arti nasti haa nonde ko mara haaje {version}. A` ɗo mari haaje a` itta nden a` lora waɗa ɗum na?

en: The {name} keyboard is already installed with a newer version {installedversion}. Do you want to uninstall it and install the older version {version}?
ff_NG: {name} kibod man arti nastini bee nanta nonde kesum {installedversion}. A` ɗo yiɗi a` itta ɗum nden a` waata jee ɓoyma {version}?

en: Keyboard layouts:
ff_NG: Yanayu kibod:

en: Fonts:
ff_NG: Mawnugo bindi:

en: Package version:
ff_NG: Ko woni kesum ha pakej man:

en: Author:
ff_NG: Mo windi:

en: Website:
ff_NG: Lenguru:

en: Copyright:
ff_NG: Hakke dow man:

en: Details
ff_NG: Ko woni nder dalla-dalla

en: README
ff_NG: JANNGAM

en: _Install
ff_NG: _Jo`unu

en: _Cancel
ff_NG: _Wurtu

en: Keyboard {name} installed
ff_NG: Kibod {name} sigaama

en: Keyboard {name} could not be installed.
ff_NG: Kibod {name} joinntaa ko.

en: Error Message:
ff_NG: Lellal Naa daidai ba:

en: Warning Message:
ff_NG: Lellal dasugo noppi:

en: {name} keyboard
ff_NG: {name} kibod

en: ERROR: Keyboard metadata is damaged.
    Please "Uninstall" and then "Install" the keyboard.
ff_NG: NAA DAYDAY BA: Ko joggata kibod wonni. Useni "A` itta" nden bo a` "Waata" kibod man.

en: Package name:
ff_NG: Inde pakej:

en: Package id:
ff_NG: id pakej:

en: Package description:
ff_NG: Sapporɗe pakej:

en: Package author:
ff_NG: Mo windi Pakej:

en: Package copyright:
ff_NG: jawmo hakke pakej:

en: Keyboard filename:
ff_NG: Inde ko joggi kibod:

en: Keyboard name:
ff_NG: Inde kibod:

en: Keyboard id:
ff_NG: id kibod:

en: Keyboard version:
ff_NG: Nonde kibod:

en: Keyboard author:
ff_NG: Mo bindi kibod:

en: Keyboard license:
ff_NG: Ɗereji hakke kibod:

en: Keyboard description:
ff_NG: Sapporɗe kibod:

en: Scan this code to load this keyboard
    on another device or <a href='{uri}'>share online</a>
ff_NG: A` waɗa sikanin kuungel ngel ngam a` nasta nder kibod ɗo
    dow komputa feere ko bo <a href='{uri}'>senda ɗun haa online</a>

en: {packageId} Settings
ff_NG: Mo`innol {packageId}

en: Keyman Configuration
ff_NG: Konfigoreshon Keyman

en: Choose a kmp file...
ff_NG: Cuptu fayel kmp...

note: i18n: file type in file selection dialog
en: KMP files
ff_NG: fayel KMP

note: i18n: column header in table displaying installed keyboards
en: Icon
ff_NG: Alaama

note: i18n: column header in table displaying installed keyboards
en: Name
ff_NG: Inde

note: i18n: column header in table displaying installed keyboards
en: Version
ff_NG: Nonde

en: _Uninstall
ff_NG: _Ittu

en: Uninstall keyboard
ff_NG: A` itta kibod

en: _About
ff_NG: _Dow man

en: About keyboard
ff_NG: Dow kibod man

en: _Help
ff_NG: _Mballinde

en: Help for keyboard
ff_NG: Mballinde dow kibod

en: _Options
ff_NG: _Cuɓol

en: Settings for keyboard
ff_NG: Woinnol jee kibod

en: _Refresh
ff_NG: _Lorugo waɗa kesum

en: Refresh keyboard list
ff_NG: Loru waɗu kesitol limngal kibod

en: _Download
ff_NG: _Jippingo

en: Download and install a keyboard from the Keyman website
ff_NG: Jippunu nden a` wa`ina kibod man hedi lenguru Keyman

en: Install a keyboard from a file
ff_NG: Wa`unu kibod man diga fayel

en: Close window
ff_NG: Maɓɓu lenguru man

en: Uninstall keyboard {package}
ff_NG: A` itta kibod man {package}

en: Help for keyboard {package}
ff_NG: Mballa jee kibod  {package}

en: About keyboard {package}
ff_NG: Dow kibod man {package}

en: Settings for keyboard {package}
ff_NG: Wo`innol jee kibod {package}

en: Uninstall keyboard package?
ff_NG: A` itta kuuje kibod man?

en: Are you sure that you want to uninstall the {keyboard} keyboard and its fonts?
ff_NG: A` tabbiti dow a` yiɗi ittugo  {keyboard} kibod man bee nanta bindi man?

en: {name} installed
ff_NG: {name} wa`inna ma

en: Open in _Web browser
ff_NG: Maɓɓutu nder _Lenguru

en: Open in the default web browser to do things like printing
ff_NG: Maɓɓutu haa  lenguru difolt ngam waɗa kuujeeji bana wurtungo ɗum
