libkholidays6_qt - en to sa translation catalogue (96 entries)

[ctx: AstroSeasons|]
en: June Solstice
sa: जून संक्रांति

[ctx: AstroSeasons|]
en: December Solstice
sa: दिसम्बर संक्रांति

[ctx: AstroSeasons|]
en: March Equinox
sa: मार्च विषुव

[ctx: AstroSeasons|]
en: September Equinox
sa: सितम्बर विषुव

[ctx: HolidayRegionsDeclarativeModel|]
en: Region
sa: क्षेत्र

[ctx: HolidayRegionsDeclarativeModel|]
en: Name
sa: नामः

[ctx: HolidayRegionsDeclarativeModel|]
en: Description
sa: वर्णनम्‌

[ctx: HolidayRegion|Canadian region]
en: Quebec
sa: क्युबेक

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Bavaria
sa: जर्मनी, बवेरिया

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Brandenburg
sa: जर्मनी, ब्राण्डेनबर्ग

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Berlin
sa: जर्मनी, बर्लिन

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Baden-Wuerttemberg
sa: जर्मनी, बाडेन्-वुर्टेम्बर्ग्

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Hesse
sa: जर्मनी, हेस्से

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Mecklenburg-Hither Pomerania
sa: जर्मनी, मेक्लेनबर्ग-अत्र पोमेरेनिया

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Lower Saxony
sa: जर्मनी, लोअर सैक्सन

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, North Rhine-Westphalia
sa: जर्मनी, उत्तर राइन-वेस्टफेलिया

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Rhineland-Palatinate
sa: जर्मनी, राइनलैण्ड्-पैलेटिनेट

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Schleswig-Holstein
sa: जर्मनी, श्लेस्विग्-होल्स्टीन

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Saarland
sa: जर्मनी, सारलैण्ड्

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Saxony
sa: जर्मनी, सैक्सोनी

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Saxony-Anhalt
sa: जर्मनी, सैक्सोनी-अनहाल्ट

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Thuringia
sa: जर्मनी, थुरिन्जिया

[ctx: HolidayRegion|Spanish region]
en: Catalonia
sa: कातालोनिया

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: England and Wales
sa: इङ्ग्लैण्ड्, वेल्स च

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: England
sa: इङ्ग्लैण्ड

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: Wales
sa: वेल्स

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: Scotland
sa: स्कॉटलैण्ड्

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: Northern Ireland
sa: उत्तर आयर्लैण्ड्

[ctx: HolidayRegion|Italian Region]
en: South Tyrol
sa: दक्षिण टायरोल

[ctx: HolidayRegion|]
en: New South Wales
sa: न्यू साउथ वेल्स

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Queensland
sa: क्वीन्सलैण्ड्

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Victoria
sa: विक्टोरिया

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: South Australia
sa: दक्षिण ऑस्ट्रेलिया

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Northern Territory
sa: उत्तरप्रदेशः

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Australian Capital Territory
sa: ऑस्ट्रेलिया-राजधानी-क्षेत्रम्

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Western Australia
sa: पश्चिमास्ट्रेलिया

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Tasmania
sa: तस्मानिया

[ctx: HolidayRegion|Bosnian and Herzegovinian Region]
en: Republic of Srpska
sa: गणराज्य Srpska

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Public
sa: सार्वजनिक

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Civil
sa: सिविल

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Religious
sa: धार्मिक

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Government
sa: शासन

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Financial
sa: वित्तीय

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Cultural
sa: सांस्कृतिक

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Commemorative
sa: स्मरणीय

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Historical
sa: ऐतिहासिक

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: School
sa: विद्यालयः

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Seasonal
sa: ऋतुः

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Name Days
sa: नाम दिवस

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Personal
sa: व्यक्तिगत

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Christian
sa: क्रिश्चियन

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Anglican
sa: एङ्ग्लिकन्

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Catholic
sa: कैथोलिक

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Protestant
sa: प्रोटेस्टन्ट

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Orthodox
sa: रूढिवादी

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Jewish
sa: यहूदी

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Jewish Orthodox
sa: यहूदी रूढिवादी

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Jewish Conservative
sa: यहूदी रूढिवादी

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Jewish Reform
sa: यहूदी सुधार

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Islamic
sa: इस्लामिक

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Islamic Sunni
sa: इस्लामी सुन्नी

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Islamic Shia
sa: इस्लामिक शिया

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Islamic Sufi
sa: इस्लामिक सूफी

[ctx: HolidayRegion|Unknown holiday region]
en: Unknown
sa: अज्ञात

[ctx: LunarPhase|]
en: New Moon
sa: अमावस्या

[ctx: LunarPhase|]
en: Full Moon
sa: पूर्णिमा

[ctx: LunarPhase|]
en: First Quarter Moon
sa: प्रथम त्रैमासिक चन्द्र

[ctx: LunarPhase|]
en: Last Quarter Moon
sa: अन्तिम त्रैमासिक चन्द्रमा

[ctx: LunarPhase|]
en: Waxing Crescent
sa: मोमकरण अर्धचन्द्र

[ctx: LunarPhase|]
en: Waxing Gibbous
sa: मोमकरण गिब्बस

[ctx: LunarPhase|]
en: Waning Gibbous
sa: क्षीणः गिब्बसः

[ctx: LunarPhase|]
en: Waning Crescent
sa: क्षीणः अर्धचन्द्रः

[ctx: Zodiac|]
en: Aries
sa: मेषराशिः

[ctx: Zodiac|]
en: Taurus
sa: वृषभ राशिः

[ctx: Zodiac|]
en: Gemini
sa: मिथुन राशि

[ctx: Zodiac|]
en: Cancer
sa: कर्करोग

[ctx: Zodiac|]
en: Leo
sa: सिंहः

[ctx: Zodiac|]
en: Virgo
sa: कन्या राशि

[ctx: Zodiac|]
en: Libra
sa: तुला

[ctx: Zodiac|]
en: Scorpio
sa: वृश्चिक राशि

[ctx: Zodiac|]
en: Sagittarius
sa: धनु राशि

[ctx: Zodiac|]
en: Capricorn
sa: मकर राशि

[ctx: Zodiac|]
en: Aquarius
sa: कुंभराशिः

[ctx: Zodiac|]
en: Pisces
sa: मीन

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Aries]
en: ram
sa: रम्

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Taurus]
en: bull
sa: वृषभ

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Gemini]
en: twins
sa: द्विजाः

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Cancer]
en: crab
sa: कर्क

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Leo]
en: lion
sa: सिंहः

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Virgo]
en: virgin
sa: विरिष्ट

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Libra]
en: scales
sa: तराजूः

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Scorpion]
en: scorpion
sa: वृश्चिकः

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Sagittarius]
en: archer
sa: धनुर्धर

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Capricorn]
en: goat
sa: अजा

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Aquarius]
en: water carrier
sa: जलवाहकः

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Pices]
en: fish
sa: मीन
