kdelibs4 - en to it translation catalogue (35 entries)

[ctx: KJobTrackerFormatters|@item:intext]
en: %n day(s) | %n day(s)
it[0]: %n giorno
it[1]: %n giorni

[ctx: KJobTrackerFormatters|@item:intext]
en: %n hour(s) | %n hour(s)
it[0]: %n ora
it[1]: %n ore

[ctx: KJobTrackerFormatters|@item:intext]
en: %n minute(s) | %n minute(s)
it[0]: %n minuto
it[1]: %n minuti

[ctx: KJobTrackerFormatters|@item:intext]
en: %n second(s) | %n second(s)
it[0]: %n secondo
it[1]: %n secondi

[ctx: KJobTrackerFormatters|@item:intext days and hours.]
en: %1 and %2
it: %1 e %2

[ctx: KJobTrackerFormatters|@item:intext hours and minutes.]
en: %1 and %2
it: %1 e %2

[ctx: KJobTrackerFormatters|@item:intext minutes and seconds.]
en: %1 and %2
it: %1 e %2

[ctx: KNotificationJobUiDelegate|]
note: Job name, e.g. Copying has failed
en: %1 (Failed)
it: %1 (Non riuscito)

[ctx: KStatusBarJobTracker|]
en: Stop
it: Ferma

[ctx: KStatusBarJobTracker|]
en:  Stalled
it:  In stallo

[ctx: KWidgetJobTracker|]
en: %1 of %2 complete | %1 of %2 complete
it[0]: %1 di %2 completato
it[1]: %1 di %2 completati

[ctx: KWidgetJobTracker|]
en: %1 / %n folder(s) | %1 / %n folder(s)
it[0]: %1 / %n cartella
it[1]: %1 / %n cartelle

[ctx: KWidgetJobTracker|]
en: %1 / %n file(s) | %1 / %n file(s)
it[0]: %1 / %n file
it[1]: %1/ %n file

[ctx: KWidgetJobTracker|]
en: %1 / %n item(s) | %1 / %n item(s)
it[0]: %1 / %n elemento
it[1]: %1 / %n elementi

[ctx: KWidgetJobTracker|]
en: %1% of %2
it: %1% di %2

[ctx: KWidgetJobTracker|]
en: %1% of %n file(s) | %1% of %n file(s)
it[0]: %1% di %n file
it[1]: %1% di %n file

[ctx: KWidgetJobTracker|]
en: Stalled
it: In stallo

[ctx: KWidgetJobTracker|]
en: %1/s (%2 remaining) | %1/s (%2 remaining)
it[0]: %1/s (%2 rimanente)
it[1]: %1/s (%2 rimanenti)

[ctx: KWidgetJobTracker|]
en: &Close
it: &Chiudi

[ctx: KWidgetJobTracker|]
en: Close the current window or document
it: Chiudi la finestra o il documento attivo

[ctx: KWidgetJobTracker|]
en: %1/s (done)
it: %1/s (completato)

[ctx: KWidgetJobTracker|]
en: &Resume
it: &Riprendi

[ctx: KWidgetJobTracker|]
en: &Pause
it: &Pausa

[ctx: KWidgetJobTracker|The source url of a job]
en: Source:
it: Origine:

[ctx: KWidgetJobTracker|The destination url of a job]
en: Destination:
it: Destinazione:

[ctx: KWidgetJobTracker|]
en: Click this to expand the dialog, to show details
it: Fai clic qui per espandere la finestra e mostrarne i dettagli

[ctx: KWidgetJobTracker|]
en: &Keep this window open after transfer is complete
it: &Tieni aperta questa finestra dopo la conclusione del trasferimento

[ctx: KWidgetJobTracker|]
en: Open &File
it: Apri &file

[ctx: KWidgetJobTracker|]
en: Open &Destination
it: Apri &destinazione

[ctx: KWidgetJobTracker|]
en: &Cancel
it: &Annulla

[ctx: KWidgetJobTracker|]
en: Progress Dialog
it: Finestra di avanzamento

[ctx: KWidgetJobTracker|]
en: %n item(s) | %n item(s)
it[0]: %n elemento
it[1]: %n elementi

[ctx: KWidgetJobTracker|]
en: %n folder(s) | %n folder(s)
it[0]: %n cartella
it[1]: %n cartelle

[ctx: KWidgetJobTracker|]
en: %n file(s) | %n file(s)
it[0]: %n file
it[1]: %n file

[ctx: KWidgetJobTracker|]
en: Click this to collapse the dialog, to hide details
it: Fai clic qui per ridurre la finestra e nasconderne i dettagli
