kdelibs4 - en to tr translation catalogue (436 entries)

[ctx: FontHelpers|@item Font name]
note: Generic monospace font presented in font choosers. When selected, the system will choose a real font, mandated by distro settings.
en: Monospace
tr: Eş Aralıklı

[ctx: KActionSelector|@label:listbox]
en: &Available:
tr: &Kullanılabilir:

[ctx: KActionSelector|@label:listbox]
en: &Selected:
tr: &Seçili:

[ctx: KAssistantDialog|@action:button go back]
en: &Back
tr: &Geri

[ctx: KAssistantDialog|@info:tooltip]
en: Go back one step
tr: Bir adım geri git

[ctx: KAssistantDialog|@action:button Opposite to Back]
en: Next
tr: Sonraki

[ctx: KAssistantDialog|@action:button]
en: Finish
tr: Bitir

[ctx: KCharSelectData|KCharSelect section name]
en: All
tr: &Tümü

[ctx: KCharSelectData|KCharSelect section name]
en: European Scripts
tr: Avrupa Yazıları

[ctx: KCharSelectData|KCharSelect section name]
en: African Scripts
tr: Afrika Yazıları

[ctx: KCharSelectData|KCharSelect section name]
en: Middle Eastern Scripts
tr: Orta Doğu Yazıları

[ctx: KCharSelectData|KCharSelect section name]
en: Central Asian Scripts
tr: Orta Asya Yazıları

[ctx: KCharSelectData|KCharSelect section name]
en: South Asian Scripts
tr: Güney Asya Yazıları

[ctx: KCharSelectData|KCharSelect section name]
en: Southeast Asian Scripts
tr: Güney Doğu Asya Yazıları

[ctx: KCharSelectData|KCharSelect section name]
en: Indonesia and Oceania Scripts
tr: Endonezya ve Okyanusya Yazıları

[ctx: KCharSelectData|KCharSelect section name]
en: East Asian Scripts
tr: Doğu Asya Yazıları

[ctx: KCharSelectData|KCharSelect section name]
en: American Scripts
tr: Amerika Yazıları

[ctx: KCharSelectData|KCharSelect section name]
en: Symbols
tr: Semboller

[ctx: KCharSelectData|KCharSelect section name]
en: Mathematical Symbols
tr: Matematiksel Semboller

[ctx: KCharSelectData|KCharSelect section name]
en: Phonetic Symbols
tr: Fonetik Semboller

[ctx: KCharSelectData|KCharSelect section name]
en: Combining Diacritics
tr: Birleştirici Aksanlar

[ctx: KCharSelectData|KCharSelect section name]
en: Other
tr: Diğer

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Basic Latin
tr: Temel Latin

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Latin-1 Supplement
tr: Latin-1 Ek

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Latin Extended-A
tr: Latin Genişletilmiş A

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Latin Extended-B
tr: Latin Genişletilmiş B

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: IPA Extensions
tr: IPA Uzantıları

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Spacing Modifier Letters
tr: Boşluklandırma Niteleyici Harfler

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Combining Diacritical Marks
tr: Birleştirici Aksan İmleri

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Greek and Coptic
tr: Yunan ve Kıpti

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Cyrillic
tr: Kiril Alfabesi

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Cyrillic Supplement
tr: Kiril Ekleri

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Armenian
tr: Ermenice

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Hebrew
tr: İbranice

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Arabic
tr: Arapça

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Syriac
tr: Süryanice

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Arabic Supplement
tr: Arapça Ek

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Thaana
tr: Thaana Dili

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Samaritan
tr: Samirice

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Mandaic
tr: Mandence

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Syriac Supplement
tr: Süryanice Ek

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Arabic Extended-B
tr: Arapça Genişletilmiş B

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Arabic Extended-A
tr: Arapça Genişletilmiş A

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Bengali
tr: Bengalce

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Gurmukhi
tr: Gurmuhi

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Gujarati
tr: Güceratça

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Oriya
tr: Oriya Dili

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Tamil
tr: Tamilce

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Telugu
tr: Teluguca

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Kannada
tr: Kannadaca

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Malayalam
tr: Malayalam Dili

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Sinhala
tr: Sinhala Dili

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Thai
tr: Tayca

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Lao
tr: Lao Dili

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Tibetan
tr: Tibetçe

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Myanmar
tr: Myanmar Dili

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Georgian
tr: Gürcüce

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Ethiopic
tr: Etiyopyaca

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Ethiopic Supplement
tr: Etiyopyaca Ek

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Cherokee
tr: Çeroki Dili

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics
tr: Birleşik Kanada Aborijin Heceleri

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Ogham
tr: Eski İrlandaca

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Runic
tr: Runik

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Tagalog
tr: Tagalog Dili

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Tagbanwa
tr: Tagbanva

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Khmer
tr: Kmerce

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Mongolian
tr: Moğolca

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics Extended
tr: Birleşik Kanada Aborijin Heceleri Genişletilmiş

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Limbu
tr: Limbu Dili

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: New Tai Lue
tr: Yeni Tai Lue

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Khmer Symbols
tr: Kmerce Sembolleri

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Buginese
tr: Bugice

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Tai Tham
tr: Tai Tham Dili

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Combining Diacritical Marks Extended
tr: Birleştirici Aksan İmleri Genişletilmiş

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Balinese
tr: Balice

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Sundanese
tr: Sundaca

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Lepcha
tr: Lepcha Dili

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Ol Chiki
tr: Ol Çiki Dili

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Cyrillic Extended-C
tr: Kiril Genişletilmiş C

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Georgian Extended
tr: Gürcüce Genişletilmiş

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Sundanese Supplement
tr: Sundaca Ek

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Vedic Extensions
tr: Vedik Uzantıları

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Phonetic Extensions
tr: Fonetik Uzantılar

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Phonetic Extensions Supplement
tr: Fonetik Uzantılar Ek

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Combining Diacritical Marks Supplement
tr: Birleştirici Aksan İmleri Ek

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Latin Extended Additional
tr: Latin Genişletilmiş Ek

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Greek Extended
tr: Yunanca Genişletilmiş

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: General Punctuation
tr: Genel Noktalama

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Superscripts and Subscripts
tr: Üst ve Alt Simgeler

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Currency Symbols
tr: Para Birimi Sembolleri

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Combining Diacritical Marks for Symbols
tr: Semboller için Birleştirici Aksan İmleri

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Letterlike Symbols
tr: Harf Benzeri Semboller

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Number Forms
tr: Sayı Biçimleri

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Arrows
tr: Oklar

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Mathematical Operators
tr: Matematiksel İşleçler

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Miscellaneous Technical
tr: Teknik Çeşitli

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Control Pictures
tr: Denetim Resimleri

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Optical Character Recognition
tr: Optik Karakter Tanıma

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Enclosed Alphanumerics
tr: Kapalı Alfanümerik

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Box Drawing
tr: Kutu Çizimi

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Block Elements
tr: Blok Ögeler

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Geometric Shapes
tr: Geometrik Şekiller

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Miscellaneous Symbols
tr: Çeşitli Semboller

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Miscellaneous Mathematical Symbols-A
tr: Çeşitli Matematiksel Semboller A

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Supplemental Arrows-A
tr: Tamamlayıcı Oklar A

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Braille Patterns
tr: Braille Desenleri

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Supplemental Arrows-B
tr: Tamamlayıcı Oklar B

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Miscellaneous Mathematical Symbols-B
tr: Çeşitli Matematiksel Semboller B

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Supplemental Mathematical Operators
tr: Tamamlayıcı Matematiksel İşleçler

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Miscellaneous Symbols and Arrows
tr: Çeşitli Semboller ve Oklar

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Glagolitic
tr: Glagolit

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Latin Extended-C
tr: Latin Genişletilmiş C

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Coptic
tr: Kıpti

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Georgian Supplement
tr: Gürcüce Ek

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Ethiopic Extended
tr: Etiyopyaca Genişletilmiş

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Cyrillic Extended-A
tr: Kiril Genişletilmiş A

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Supplemental Punctuation
tr: Tamamlayıcı Noktalama

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: CJK Radicals Supplement
tr: ÇJK Kökleri Ek

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Kangxi Radicals
tr: Kangşi Kökleri

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Ideographic Description Characters
tr: İdeogramsal Tanımlama Karakterleri

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: CJK Symbols and Punctuation
tr: ÇJK Sembolleri ve Noktalama

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Hiragana
tr: Japon Alfabesi

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Hangul Compatibility Jamo
tr: Hangul Uyumluluğu Jamo

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Bopomofo Extended
tr: Bopomofo Genişletilmiş

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: CJK Strokes
tr: ÇJK Vuruşları

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Katakana Phonetic Extensions
tr: Katakana Fonetik Uzantıları

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Enclosed CJK Letters and Months
tr: Kapalı ÇJK Harfleri ve Ayları

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: CJK Compatibility
tr: ÇJK Uyumluluğu

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: CJK Unified Ideographs Extension A
tr: ÇJK Birleşik İdeogramları Uzantısı A

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Yijing Hexagram Symbols
tr: Yijing Altıgen Sembolleri

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: CJK Unified Ideographs
tr: ÇJK Birleşik İdeogramları

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Yi Syllables
tr: Yi Heceleri

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Yi Radicals
tr: Yi Kökleri

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Cyrillic Extended-B
tr: Kiril Genişletilmiş B

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Modifier Tone Letters
tr: Niteleyici Ton Harfleri

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Latin Extended-D
tr: Latin Genişletilmiş D

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Common Indic Number Forms
tr: Temel Hintçe Rakam Biçimleri

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Saurashtra
tr: Sauraştra

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Devanagari Extended
tr: Devanagari Genişletilmiş

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Hangul Jamo Extended-A
tr: Hangul Jamo Genişletilmiş A

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Javanese
tr: Cavaca

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Myanmar Extended-B
tr: Burmaca Genişletilmiş B

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Cham
tr: Çam Dili

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Myanmar Extended-A
tr: Burmaca Genişletilmiş A

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Meetei Mayek Extensions
tr: Meetei Mayek Uzantıları

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Ethiopic Extended-A
tr: Etiyopyaca Genişletilmiş A

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Latin Extended-E
tr: Latin Genişletilmiş E

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Cherokee Supplement
tr: Çeroki Ek

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Hangul Syllables
tr: Hangul Heceleri

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Hangul Jamo Extended-B
tr: Hangul Jamo Genişletilmiş B

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: High Surrogates
tr: Yüksek Vekiller

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: High Private Use Surrogates
tr: Yüksek Özel Kullanım Vekiller

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Low Surrogates
tr: Düşük Vekiller

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Private Use Area
tr: Özel Kullanım Alanı

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: CJK Compatibility Ideographs
tr: ÇJK Uyumluluk İdeogramları

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Alphabetic Presentation Forms
tr: Abecesel Sunum Biçimleri

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Arabic Presentation Forms-A
tr: Arapça Sunum Biçimleri A

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Variation Selectors
tr: Varyasyon Seçicileri

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Vertical Forms
tr: Dikey Biçimler

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Combining Half Marks
tr: Birleştirici Yarım İmler

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: CJK Compatibility Forms
tr: ÇJK Uyumluluk Biçimleri

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Small Form Variants
tr: Küçük Biçimli Varyantlar

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Arabic Presentation Forms-B
tr: Arapça Sunum Biçimleri B

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Halfwidth and Fullwidth Forms
tr: Yarım Genişlik ve Tam Genişlik Biçimleri

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Specials
tr: Özeller

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Mahjong Tiles
tr: Mahjong Taşları

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Domino Tiles
tr: Domino Taşları

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Playing Cards
tr: İskambil Kâğıtları

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Enclosed Alphanumeric Supplement
tr: Kapalı Alfanümerik Ek

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Enclosed Ideographic Supplement
tr: Kapalı İdeogramsal Ek

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Miscellaneous Symbols and Pictographs
tr: Çeşitli Semboller ve Piktograflar

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Emoticons
tr: Emojiler

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Ornamental Dingbats
tr: Süs Simgeleri

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Transport and Map Symbols
tr: Ulaşım ve Harita Sembolleri

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Alchemical Symbols
tr: Simya Sembolleri

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Geometric Shapes Extended
tr: Geometrik Şekiller Genişletilmiş

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Supplemental Arrows-C
tr: Tamamlayıcı Oklar C

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Supplemental Symbols and Pictographs
tr: Ek Semboller ve Piktograflar

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Chess Symbols
tr: Satranç Sembolleri

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Symbols and Pictographs Extended-A
tr: Semboller ve Piktograflar Ek A

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Symbols for Legacy Computing
tr: Eski Tür Bilişim Sembolleri

[ctx: KCharSelect|@info:placeholder]
en: Enter a search term or character…
tr: Aranacak terimi veya karakteri gir…

[ctx: KCharSelect|@info:tooltip]
en: Enter a search term or character here
tr: Buraya aranacak terimi veya karakteri girin

[ctx: KCharSelect|@action]
en: &Find…
tr: &Bul…

[ctx: KCharSelect|@action:button Goes to previous character]
en: Previous in History
tr: Geçmişteki Önceki Öge

[ctx: KCharSelect|@info:tooltip]
en: Go to previous character in history
tr: Geçmişteki önceki karaktere git

[ctx: KCharSelect|@action:button Goes to next character]
en: Next in History
tr: Geçmişteki Sonraki Öge

[ctx: KCharSelect|info:tooltip]
en: Go to next character in history
tr: Geçmişteki sonraki karaktere git

[ctx: KCharSelect|@action go back]
en: &Back
tr: &Geri

[ctx: KCharSelect|@action go forward]
en: &Forward
tr: &İleri

[ctx: KCharSelect|@info:tooltip]
en: Select a category
tr: Bir kategori seç

[ctx: KCharSelect|@info:tooltip]
en: Select a block to be displayed
tr: Görüntülenecek bir blok seç

[ctx: KCharSelect|@info:tooltip]
en: Set font
tr: Yazıtipini ayarla

[ctx: KCharSelect|@info:tooltip]
en: Set font size
tr: Yazıtipi boyutunu ayarla

[ctx: KCharSelect|]
en: Character:
tr: Karakter:

[ctx: KCharSelect|]
en: Name:
tr: Ad:

[ctx: KCharSelect|]
en: Annotations and Cross References
tr: Ek Açıklamalar ve Çapraz Başvurular

[ctx: KCharSelect|]
en: Alias names:
tr: Armalar:

[ctx: KCharSelect|]
en: Notes:
tr: Notlar:

[ctx: KCharSelect|]
en: See also:
tr: Bakınız:

[ctx: KCharSelect|]
en: Equivalents:
tr: Eşdeğerler:

[ctx: KCharSelect|]
en: Approximate equivalents:
tr: Yaklaşık eşdeğerler:

[ctx: KCharSelect|]
en: Decomposition:
tr: Ayrışma:

[ctx: KCharSelect|]
en: CJK Ideograph Information
tr: ÇJK İdeogram Bilgisi

[ctx: KCharSelect|]
en: Definition in English:
tr: İngilizce tanımı:

[ctx: KCharSelect|]
en: Mandarin Pronunciation:
tr: Mandarin telaffuzu:

[ctx: KCharSelect|]
en: Cantonese Pronunciation:
tr: Kantonca telaffuzu:

[ctx: KCharSelect|]
en: Japanese On Pronunciation:
tr: Japonca On telaffuzu:

[ctx: KCharSelect|]
en: Japanese Kun Pronunciation:
tr: Japonca Kun telaffuzu:

[ctx: KCharSelect|]
en: Tang Pronunciation:
tr: Tang telaffuzu:

[ctx: KCharSelect|]
en: Korean Pronunciation:
tr: Korece telaffuzu:

[ctx: KCharSelect|]
en: General Character Properties
tr: Genel Karakter Özellikleri

[ctx: KCharSelect|]
en: Block:
tr: Blok:

[ctx: KCharSelect|]
en: Unicode category:
tr: Unicode kategorisi:

[ctx: KCharSelect|]
en: Various Useful Representations
tr: Çeşitli Kullanışlı Temsiller

[ctx: KCharSelect|]
en: C octal escaped UTF-8:
tr: C sekizli çıkışlı UTF-8:

[ctx: KCharSelect|]
en: XML decimal entity:
tr: XML ondalık varlığı:

[ctx: KCharSelectItemModel|]
en: Unicode code point:
tr: Unicode kodlama noktası:

[ctx: KCharSelectItemModel|Character]
en: In decimal
tr: Ondalık olarak

[ctx: KCharSelectData|]
en: <noncharacter>
tr: <karakter olmayan>

[ctx: KCharSelectData|]
en: <Non Private Use High Surrogate>
tr: <Özel Kullanım Olmayan Yüksek Vekiller>

[ctx: KCharSelectData|]
en: <Private Use High Surrogate>
tr: <Özel Kullanım Yüksek Vekiller>

[ctx: KCharSelectData|]
en: <Low Surrogate>
tr: <Düşük Vekiller>

[ctx: KCharSelectData|]
en: <Private Use>
tr: <Özel Kullanım>

[ctx: KCharSelectData|]
en: <not assigned>
tr: <atanmamış>

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode section name]
en: All
tr: Tümü

[ctx: KCharSelectData|]
en: Non-printable
tr: Yazdırılamaz

[ctx: KCharSelectData|]
en: Other, Control
tr: Diğer, Denetim

[ctx: KCharSelectData|]
en: Other, Format
tr: Diğer, Biçim

[ctx: KCharSelectData|]
en: Other, Not Assigned
tr: Diğer, Atanmamış

[ctx: KCharSelectData|]
en: Other, Private Use
tr: Diğer, Özel Kullanım

[ctx: KCharSelectData|]
en: Other, Surrogate
tr: Diğer, Vekil

[ctx: KCharSelectData|]
en: Letter, Lowercase
tr: Harf, Küçük Harf

[ctx: KCharSelectData|]
en: Letter, Modifier
tr: Harf, Niteleyici

[ctx: KCharSelectData|]
en: Letter, Other
tr: Harf, Diğer

[ctx: KCharSelectData|]
en: Letter, Titlecase
tr: Harf, Başlık

[ctx: KCharSelectData|]
en: Letter, Uppercase
tr: Harf, Büyük Harf

[ctx: KCharSelectData|]
en: Mark, Spacing Combining
tr: İm, Boşluklandıran Birleştirici

[ctx: KCharSelectData|]
en: Mark, Enclosing
tr: İm, Kapalı

[ctx: KCharSelectData|]
en: Mark, Non-Spacing
tr: İm, Boşluklandırmayan

[ctx: KCharSelectData|]
en: Number, Decimal Digit
tr: Sayı, Ondalık Ayırıcısı

[ctx: KCharSelectData|]
en: Number, Letter
tr: Sayı, Karakter

[ctx: KCharSelectData|]
en: Number, Other
tr: Sayı, Diğer

[ctx: KCharSelectData|]
en: Punctuation, Connector
tr: Noktalama, Bağlayıcı

[ctx: KCharSelectData|]
en: Punctuation, Dash
tr: Noktalama, Çizgi

[ctx: KCharSelectData|]
en: Punctuation, Close
tr: Noktalama, Kapat

[ctx: KCharSelectData|]
en: Punctuation, Final Quote
tr: Noktalama, Bitiş Tırnak İşareti

[ctx: KCharSelectData|]
en: Punctuation, Initial Quote
tr: Noktalama, Başlangıç Tırnak İşareti

[ctx: KCharSelectData|]
en: Punctuation, Other
tr: Noktalama, Diğer

[ctx: KCharSelectData|]
en: Punctuation, Open
tr: Noktalama, Açık

[ctx: KCharSelectData|]
en: Symbol, Currency
tr: Sembol, Para birimi

[ctx: KCharSelectData|]
en: Symbol, Modifier
tr: Sembol, Niteleyici

[ctx: KCharSelectData|]
en: Symbol, Math
tr: Sembol, Matematik

[ctx: KCharSelectData|]
en: Symbol, Other
tr: Sembol, Diğer

[ctx: KCharSelectData|]
en: Separator, Line
tr: Ayırıcı, Satır

[ctx: KCharSelectData|]
en: Separator, Paragraph
tr: Ayırıcı, Paragraf

[ctx: KCharSelectData|]
en: Separator, Space
tr: Ayırıcı, Boşluk

[ctx: KCharSelectData|]
en: Unknown
tr: Bilinmeyen

[ctx: KColorCombo|@item:inlistbox Custom color]
en: Custom…
tr: Özel…

[ctx: QObject|@action:button accessible name]
en: Contextual Help
tr: Bağlamsal Yardım

[ctx: KDateComboBox|@info]
en: The date you entered is invalid
tr: Geçersiz bir tarih girdiniz

[ctx: KDateComboBox|@info]
en: Date cannot be earlier than %1
tr: Tarih %1 tarihinden daha önce olamaz

[ctx: KDateComboBox|@info]
en: Date cannot be later than %1
tr: Tarih %1 tarihinden daha sonra olamaz

[ctx: KDatePicker|]
en: Week %1
tr: %1. hafta

[ctx: KDatePicker|@info:tooltip]
en: Next year
tr: Gelecek yıl

[ctx: KDatePicker|@info:tooltip]
en: Previous year
tr: Geçen yıl

[ctx: KDatePicker|@info:tooltip]
en: Next month
tr: Gelecek ay

[ctx: KDatePicker|@info:tooltip]
en: Previous month
tr: Geçen ay

[ctx: KDatePicker|@info:tooltip]
en: Select a week
tr: Bir hafta seç

[ctx: KDatePicker|@info:tooltip]
en: Select a month
tr: Bir ay seç

[ctx: KDatePicker|@info:tooltip]
en: Select a year
tr: Bir yıl seç

[ctx: KDatePicker|@info:tooltip]
en: Select the current day
tr: Geçerli günü seç

[ctx: KDatePicker|@action:button]
en: Close
tr: Kapat

[ctx: KDatePickerPopup|@option next year]
en: Next Year
tr: Gelecek yıl

[ctx: KDatePickerPopup|@option next month]
en: Next Month
tr: Gelecek ay

[ctx: KDatePickerPopup|@option next week]
en: Next Week
tr: Gelecek hafta

[ctx: KDatePickerPopup|@option tomorrow]
en: Tomorrow
tr: Yarın

[ctx: KDatePickerPopup|@option today]
en: Today
tr: Bugün

[ctx: KDatePickerPopup|@option yesterday]
en: Yesterday
tr: Dün

[ctx: KDatePickerPopup|@option last week]
en: Last Week
tr: Geçen hafta

[ctx: KDatePickerPopup|@option last month]
en: Last Month
tr: Geçen ay

[ctx: KDatePickerPopup|@option last year]
en: Last Year
tr: Geçen yıl

[ctx: KDatePickerPopup|@option do not specify a date]
en: No Date
tr: Tarih yok

[ctx: KDateTimeEdit|@item:inlistbox No specific time zone]
en: Floating
tr: Kayan

[ctx: KDateTimeEdit|@info]
en: The entered date and time is before the minimum allowed date and time.
tr: Girilen tarih ve zaman, izin verilen en erken tarih ve zamandan daha önce.

[ctx: KDateTimeEdit|@info]
en: The entered date and time is after the maximum allowed date and time.
tr: Girilen tarih ve zaman, izin verilen en geç tarih ve zamandan daha sonra.

[ctx: KEditListWidget|@action:button]
en: &Add
tr: &Ekle

[ctx: KEditListWidget|@action:button]
en: &Remove
tr: Ka&ldır

[ctx: KEditListWidget|@action:button]
en: Move &Up
tr: &Yukarı Taşı

[ctx: KEditListWidget|@action:button]
en: Move &Down
tr: &Aşağı Taşı

[ctx: KFontChooser|@title:group]
en: Requested Font
tr: İstenen Yazıtipi

[ctx: KFontChooser|@item font]
en: Italic
tr: Yatık

[ctx: KFontChooser|@item font]
en: Oblique
tr: Eğik

[ctx: KFontChooser|@item font]
en: Bold
tr: Kalın

[ctx: KFontChooser|@item font]
en: Bold Condensed Oblique
tr: Kalın Sıkıştırılmış Yatık

[ctx: KFontChooser|]
en: The Quick Brown Fox Jumps Over The Lazy Dog
tr: Pijamalı hasta, yağız şoföre çabucak güvendi

[ctx: KFontChooserDialog|@title:window]
en: Select Font
tr: Yazıtipi Seç

[ctx: KFontChooserWidget|]
en: Comma separated list of font features (e.g., liga, calt):
tr: Yazıtipi özelliklerinin virgülle ayrılmış listesi (örneğin, liga, calt):

[ctx: KFontChooserWidget|]
en: Sample:
tr: Örnek:

[ctx: KFontChooserWidget|]
en: This sample text illustrates the current settings. You may edit it to test special characters.
tr: Aşağıdaki örnek metin güncel ayarları gösteriyor. Özel karakterleri denemek için üzerinde değişiklikler yapabilirsiniz.

[ctx: KFontChooserWidget|]
en: Show only monospaced fonts
tr: Yalnızca eş aralıklı yazıtiplerini göster

[ctx: KFontChooserWidget|]
en: Font
tr: Yazıtipi

[ctx: KFontChooserWidget|]
en: Font:
tr: Yazıtipi:

[ctx: KFontChooserWidget|]
en: Font style
tr: Yazıtipi biçemi

[ctx: KFontChooserWidget|]
en: Font style:
tr: Yazıtipi biçemi:

[ctx: KFontChooserWidget|]
en: Size
tr: Boyut

[ctx: KFontChooserWidget|]
en: Size:
tr: Boyut:

[ctx: KFontChooserWidget|]
en: Relative
tr: Göreceli

[ctx: KFontRequester|@info:tooltip]
en: Choose font…
tr: Yazıtipi seç…

[ctx: KFontRequester|@info:tooltip]
en: Preview of the selected font
tr: Seçilen yazıtipinin önizlemesi

[ctx: KFontRequester|@info:whatsthis]
en: This is a preview of the selected font. You can change it by clicking the "Choose Font..." button.
tr: Bu, seçili yazıtipinin bir önizlemesidir. “Yazıtipi Seç…” düğmesine tıklayarak onu değiştirebilirsiniz.

[ctx: KFontRequester|@info:tooltip]
en: Preview of the "%1" font
tr: “%1” yazıtipinin önizlemesi

[ctx: KFontRequester|@info:whatsthis]
en: This is a preview of the "%1" font. You can change it by clicking the "Choose Font..." button.
tr: Bu, %1 yazıtipinin önizlemesidir. “Yazıtipi Seç…” düğmesine tıklayarak onu değiştirebilirsiniz.

[ctx: KLed|Accessible name of a Led whose state is on]
en: LED on
tr: LED açık

[ctx: KLed|Accessible name of a Led whose state is off]
en: LED off
tr: LED kapalı

[ctx: KMessageBox|]
en: Details
tr: Ayrıntılar

[ctx: KMessageBox|]
en: Question
tr: Soru

[ctx: KMessageBox|]
en: Do not ask again
tr: Bu soruyu bir daha sorma

[ctx: KMessageBox|]
en: Warning
tr: Uyarı

[ctx: KMessageBox|]
en: Error
tr: Hata

[ctx: KMessageBox|]
en: Information
tr: Bilgi

[ctx: KMessageBox|]
en: Do not show this message again
tr: Bu iletiyi bir daha gösterme

[ctx: KMessageDialog|]
en: Details
tr: Ayrıntılar

[ctx: KMessageDialog|]
en: Question
tr: Soru

[ctx: KMessageDialog|]
en: Warning
tr: Uyarı

[ctx: KMessageDialog|]
en: Information
tr: Bilgi

[ctx: KMessageDialog|]
en: Error
tr: Hata

[ctx: KMessageWidget|@action:button]
en: &Close
tr: &Kapat

[ctx: KMessageWidget|@info:tooltip]
en: Close message
tr: İletiyi kapat

[ctx: KMessageWidget|accessible name of positively-colored (e.g. green) message box]
en: Success
tr: Başarılı

[ctx: KMessageWidget|accessible name of info-colored (e.g. blue) message box]
en: Note
tr: Not

[ctx: KMessageWidget|accessible name of warning-colored (e.g. orange) message box]
en: Warning
tr: Uyarı

[ctx: KMessageWidget|accessible name of error-colored (e.g. red) message box]
en: Error
tr: Hata

[ctx: KMimeTypeChooser|@info:placeholder]
en: Search for file type or filename pattern…
tr: Dosya türü veya dosya adı dizgisi ara…

[ctx: KMimeTypeChooser|@label:textbox]
en: &Filter:
tr: S&üz:

[ctx: KMimeTypeChooser|@title:column]
en: MIME Type
tr: MIME Türü

[ctx: KMimeTypeChooser|@title:column]
en: Comment
tr: Yorum

[ctx: KMimeTypeChooser|@title:column]
en: Patterns
tr: Dizgiler

[ctx: KMimeTypeChooser|@action:button]
en: &Edit…
tr: Dü&zenle…

[ctx: KMimeTypeChooser|@info:tooltip]
en: Launch the MIME type editor
tr: MIME türü düzenleyicisini çalıştır

[ctx: QObject|]
en: Could not find the "keditfiletype" executable in PATH.
tr: PATH üzerinde “keditfiletype” yürütülebiliri bulunamadı.

[ctx: QObject|]
en: Could not start the "keditfiletype" executable, please check your installation.
tr: “keditfiletype” yürütülebiliri başlatılamadı, lütfen kurulumunuzu denetleyin.

[ctx: KNewPasswordDialog|@info]
en: Password must be at least %n character(s) long. | Password must be at least %n character(s) long.
tr[0]: Parola en az %n karakter uzunluğunda olmalıdır.
tr[1]: Parola en az %n karakter uzunluğunda olmalıdır.

[ctx: KNewPasswordDialog|@info]
en: Password is empty.
tr: Parola boş.

[ctx: KNewPasswordDialog|@info]
en: Passwords do not match.
tr: Parolalar eşleşmiyor.

[ctx: KNewPasswordDialog|@info]
en: Passwords match.
tr: Parolalar eşleşiyor.

[ctx: KNewPasswordDialog|@title:window]
en: Low Password Strength
tr: Düşük Parola Güvenilirliği

[ctx: KNewPasswordDialog|]
en: The password you have entered has a low strength. To improve the strength of the password, try:
     - using a longer password;
     - using a mixture of upper- and lower-case letters;
     - using numbers or symbols as well as letters.
    
    Would you like to use this password anyway?
tr: Girdiğiniz parola düşük bir güvenilirliğe sahip. Parolanın güvenilirliğini artırmak için aşağıdaki yöntemlerden birisini deneyebilirsiniz:
     — daha uzun bir parola kullanmak;
     — hem küçük, hem büyük harf kullanmak;
     — harflerin yanında numara ve sembol de kullanmak.
    
    Yine de bu parolayı kullanmak istiyor musunuz?

[ctx: KNewPasswordWidget|@info:whatsthis]
en: The password strength meter gives an indication of the security of the password you have entered. To improve the strength of the password, try:<ul><li>using a longer password;</li><li>using a mixture of upper- and lower-case letters;</li><li>using numbers or symbols, such as #, as well as letters.</li></ul>
tr: Parola güçlülük göstergesi, girdiğiniz parolanın güvenliğini ölçer.  Parolanın güvenliğini artırmak için aşağıdaki yöntemlerden birisini kullanabilirsiniz:<ul><li>daha uzun bir parola kullanmak;</li><li>hem küçük, hem büyük harf kullanmak;</li><li>harflerin yanı sıra rakam ve # gibi sembolleri de kullanmak.</li></ul>

[ctx: KNewPasswordWidget|@label:textbox]
en: Password:
tr: Parola:

[ctx: KNewPasswordWidget|@label:textbox]
en: &Verify:
tr: &Doğrula:

[ctx: KNewPasswordWidget|@label]
en: Password strength &meter:
tr: Parola güvenilirlik &göstergesi:

[ctx: KPageView|@info:placeholder]
en: Search…
tr: Ara…

[ctx: KPasswordDialog|@title:window]
en: Password
tr: Parola

[ctx: KPasswordDialog|]
en: Show Contextual Help
tr: Bağlamsal Yardımı Göster

[ctx: KPasswordDialog|]
en: Supply a password below.
tr: Aşağıya bir kullanıcı adı ve parola girin.

[ctx: KPasswordDialog|]
en: Supply a username and password below.
tr: Aşağıya bir kullanıcı adı ve parola girin.

[ctx: KPasswordDialog|@option:radio]
en: No password, use anonymous (or &guest) login
tr: Parola yok, anonim (veya &misafir) oturumunu kullanın

[ctx: KPasswordDialog|@option:radio]
en: Use this password:
tr: Bu parolayı kullan:

[ctx: KPasswordDialog|@label:textbox]
en: Username:
tr: Kullanıcı adı:

[ctx: KPasswordDialog|@label:textbox]
en: Domain:
tr: Alan adı:

[ctx: KPasswordDialog|@label:textbox]
en: Password:
tr: Parola:

[ctx: KPasswordDialog|@option:check]
en: Remember password
tr: Parolayı anımsa

[ctx: QObject|@info:tooltip]
en: Change the visibility of the password
tr: Parolanın görünürlüğünü değiştir

[ctx: QObject|@action:inmenu]
en: Show Password
tr: Parolayı Göster

[ctx: QObject|@action:inmenu]
en: Hide Password
tr: Parolayı Gizle

[ctx: KPixmapRegionSelectorDialog|@title:window]
en: Select Region of Image
tr: Görselin Bir Alanını Seç

[ctx: KPixmapRegionSelectorDialog|@label:chooser]
en: Please click and drag on the image to select the region of interest:
tr: Lütfen ilgili bölgeyi seçmek için görselin üzerine tıklayıp sürükleyin:

[ctx: KPixmapRegionSelectorWidget|@title:menu]
en: Image Operations
tr: Görsel İşlemleri

[ctx: KPixmapRegionSelectorWidget|@action:inmenu]
en: &Rotate Clockwise
tr: &Saat Yönünde Döndür

[ctx: KPixmapRegionSelectorWidget|@action:inmenu]
en: Rotate &Counterclockwise
tr: S&aat Yönünün Tersine Döndür

[ctx: KRecentFilesMenu|]
en: No Entries
tr: Girdi Yok

[ctx: KRecentFilesMenu|]
en: Clear List
tr: Listeyi Temizle

[ctx: KRecentFilesMenu|]
en: Recent Files
tr: Son Kullanılan Dosyalar

[ctx: KSqueezedTextLabel|@action:inmenu]
en: &Copy Full Text
tr: Tüm Metni Ko&pyala

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: &OK
tr: &Tamam

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: &Cancel
tr: İ&ptal

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: &Discard
tr: &At

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: Discard changes
tr: Değişiklikleri at

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: Pressing this button will discard all recent changes made in this dialog.
tr: Bu düğmeye basarsanız bu pencerede yapılan tüm değişiklikler silinecektir.

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: &Save
tr: &Kaydet

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: Save data
tr: Veriyi kaydet

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: &Do Not Save
tr: Ka&ydetme

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: Do not save data
tr: Veriyi kaydetme

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: Save &As…
tr: &Farklı Kaydet…

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: Save file with another name
tr: Dosyayı farklı bir adla kaydet

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: &Apply
tr: &Uygula

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: Apply changes
tr: Değişiklikleri uygula

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: When you click <b>Apply</b>, the settings will be handed over to the program, but the dialog will not be closed.
    Use this to try different settings.
tr: <b>Uygula</b> düğmesine bastığınızda ayarlar programa iletilecektir ancak iletişim kutusu kapatılmayacaktır.
    Bunu, değişik ayarları denemek için kullanabilirsiniz.

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: Administrator &Mode…
tr: &Yönetici Kipi…

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: Enter Administrator Mode
tr: Yönetici Kipine Giriş Yap

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: When you click <b>Administrator Mode</b> you will be prompted for the administrator (root) password in order to make changes which require root privileges.
tr: <b>Yönetici Kipi</b> düğmesine tıklamanız halinde yönetici parolası istenecek ve bu aşamadan sonra yönetici ayrıcalıkları isteyen değişiklikleri yapabileceksiniz.

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: C&lear
tr: &Temizle

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: Clear input
tr: Girişi temizle

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: Clear the input in the edit field
tr: Düzenleme alanındaki girişi temizle

[ctx: KStandardGuiItem|show help]
en: &Help
tr: &Yardım

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: Show help
tr: Yardımı göster

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: &Close
tr: &Kapat

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: Close the current window or document
tr: Güncel pencere ya da belgeyi kapat

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: &Close Window
tr: &Pencereyi Kapat

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: Close the current window.
tr: Geçerli pencereyi kapat.

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: &Close Document
tr: &Belgeyi Kapat

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: Close the current document.
tr: Geçerli belgeyi kapat.

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: &Defaults
tr: &Öntanımlılar

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: Reset all items to their default values
tr: Tüm ögelerin değerlerini öntanımlı haline getir

[ctx: KStandardGuiItem|go back]
en: &Back
tr: &Geri

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: Go back one step
tr: Bir adım geri git

[ctx: KStandardGuiItem|go forward]
en: &Forward
tr: &İleri

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: Go forward one step
tr: Bir adım ileri git

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: &Print…
tr: Ya&zdır…

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: Opens the print dialog to print the current document
tr: Güncel belgeyi yazdırmak için yazıcı penceresini açar

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: C&ontinue
tr: &Sürdür

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: Continue operation
tr: İşlemi sürdür

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: &Delete
tr: &Sil

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: Delete item(s)
tr: Öge(ler)i sil

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: &Open…
tr: &Aç…

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: Open file
tr: Dosya aç

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: &Quit
tr: &Çık

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: Quit application
tr: Uygulamadan çık

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: &Reset
tr: &Sıfırla

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: Reset configuration
tr: Yapılandırmayı sıfırla

[ctx: KStandardGuiItem|Verb]
en: &Insert
tr: &Ekle

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: Confi&gure…
tr: &Yapılandır…

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: &Find
tr: &Bul

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: Stop
tr: Durdur

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: Add
tr: Ekle

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: Remove
tr: Kaldır

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: Test
tr: Sına

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: Properties
tr: Özellikler

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: &Overwrite
tr: Ü&zerine Yaz

[ctx: KTimeComboBox|@info]
en: The time you entered is invalid
tr: Geçersiz bir zaman girdiniz

[ctx: KTimeComboBox|@info]
en: Time cannot be earlier than %1
tr: Saat, %1 saatinden daha önce olamaz

[ctx: KTimeComboBox|@info]
en: Time cannot be later than %1
tr: Saat, %1 saatinden daha sonra olamaz

[ctx: KToggleFullScreenAction|@action:inmenu]
en: F&ull Screen Mode
tr: Ta&m Ekran Kipi

[ctx: KToggleFullScreenAction|@action:intoolbar]
en: Full Screen
tr: Tam Ekran

[ctx: KToggleFullScreenAction|@info:tooltip]
en: Display the window in full screen
tr: Pencereyi tam ekran olarak görüntüle
