katepart4 - en to fi translation catalogue (94 entries)

[ctx: Language|]
en: ACPI Source Language
fi: ACPI-lähdekieli

[ctx: Language|]
en: Alerts
fi: Varoitukset

[ctx: Language|]
en: Apache Configuration
fi: Apachen asetustiedostot

[ctx: Language|]
en: ChangeLog
fi: Muutosloki

[ctx: Language|]
en: Common Intermediate Language (CIL)
fi: CIL (Common Intermediate Language)

[ctx: Language|]
en: CSV (pipe)
fi: CSV (putki)

[ctx: Language|]
en: CSV (semicolon)
fi: CSV (puolipiste)

[ctx: Language|]
en: CSV (whitespace)
fi: CSV (tyhjemerkki)

[ctx: Language|]
en: Debian Changelog
fi: Debianin muutosloki

[ctx: Language|]
en: MS-DOS Batch
fi: MS-DOS-komentojono

[ctx: Language|]
en: Devicetree Source (DTS)
fi: Devicetree-lähde (DTS)

[ctx: Language|]
en: Email
fi: Sähköposti

[ctx: Language|]
en: E Language
fi: E-kieli

[ctx: Language|]
en: Fortran (Fixed Format)
fi: Fortran (kiinteä muotoilu)

[ctx: Language|]
en: Fortran (Free Format)
fi: Fortran (vapaa muotoilu)

[ctx: Language|]
en: GDB Backtrace
fi: GDB-pinolistaus

[ctx: Language|]
en: Cucumber Gherkin feature
fi: Cucumber Gherkin -ominaisuus

[ctx: Language|]
en: KDev-PG[-Qt] Grammar
fi: KDev-PG[-Qt]-kielioppi

[ctx: Language|]
en: Hjson
fi: HJSON

[ctx: Language|]
en: Hunspell Affix File
fi: Hunspell-affiksitiedosto

[ctx: Language|]
en: Hunspell Thesaurus File
fi: Hunspell-tesaurustiedosto

[ctx: Language|]
en: Hunspell Dictionary File
fi: Hunspell-sanakirjatiedosto

[ctx: Language|]
en: INI Files
fi: INI-tiedostot

[ctx: Language|]
en: Kate Config
fi: Kate-määritys

[ctx: Language|]
en: Klipper Config
fi: Klipper-määritys

[ctx: Language|]
en: Klipper G-Code
fi: Klipperin G-Code

[ctx: Language|]
en: GNU Linker Script
fi: GNU-linkitysskripti

[ctx: Language|]
en: Log File (advanced)
fi: Lokitiedosto (mutkikas)

[ctx: Language|]
en: Log File (simplified)
fi: Lokitiedosto (yksinkertaistettu)

[ctx: Language|]
en: mergetag text
fi: mergetag-teksti

[ctx: Language|]
en: Modula-2 (ISO only)
fi: Modula-2 (vain ISO)

[ctx: Language|]
en: Modula-2 (PIM only)
fi: Modula-2 (vain PIM)

[ctx: Language|]
en: Modula-2 (R10 only)
fi: Modula-2 (vain R10)

[ctx: Language|]
en: nginx Configuration
fi: nginx-määritys

[ctx: Language|]
en: opsi-script
fi: opsi-skripti

[ctx: Language|]
en: Org Mode
fi: Org-tila

[ctx: Language|]
en: R documentation
fi: R:n ohjeet

[ctx: Language|]
en: SELinux CIL Policy
fi: SELinuxin CIL-käytänne

[ctx: Language|]
en: SELinux File Contexts
fi: SELinuxin tiedostokontekstit

[ctx: Language|]
en: SELinux Policy
fi: SELinux-käytänne

[ctx: Language|]
en: SubRip Subtitles
fi: SubRip-tekstitykset

[ctx: Language|]
en: systemd unit
fi: systemd-yksikkö

[ctx: Language|]
en: Varnish module spec file
fi: Varnish-moduulimääritystiedosto

[ctx: Language|]
en: Wesnoth Markup Language
fi: Wesnoth-merkintäkieli

[ctx: Language|]
en: XML (Debug)
fi: XML (virheenpaikannus)

[ctx: Language|]
en: x.org Configuration
fi: X.org-asetustiedostot

[ctx: Language Section|]
en: Scripts
fi: Komentosarjakielet

[ctx: Language Section|]
en: Sources
fi: Lähdekoodit

[ctx: Language Section|]
en: Other
fi: Muut

[ctx: Language Section|]
en: Hardware
fi: Laitteisto

[ctx: Language Section|]
en: Scientific
fi: Tieteelliset kielet

[ctx: Language Section|]
en: Configuration
fi: Asetustiedostot

[ctx: Language Section|]
en: Markup
fi: Merkkauskielet

[ctx: Language Section|]
en: Database
fi: Tietokantakielet

[ctx: Theme|]
en: Atom One Dark
fi: Tumma Atom One

[ctx: Theme|]
en: Atom One Light
fi: Vaalea Atom One

[ctx: Theme|]
en: ayu Dark
fi: Tumma ayu

[ctx: Theme|]
en: ayu Light
fi: Vaalea ayu

[ctx: Theme|]
en: Breeze Light
fi: Vaalea Breeze

[ctx: Theme|]
en: GitHub Dark
fi: Tumma GitHub

[ctx: Theme|]
en: GitHub Light
fi: Vaalea GitHub

[ctx: Theme|]
en: gruvbox Dark
fi: Tumma gruvbox

[ctx: Theme|]
en: Printing
fi: Tulostus

[ctx: Theme|]
en: Tokyo Night Light
fi: Tokion yövalaistus

[ctx: Theme|]
en: Tokyo Night Storm
fi: Tokion myrsky-yö

[ctx: Theme|]
en: Tokyo Night
fi: Tokion yö

[ctx: Theme|]
en: Vim Dark
fi: Tumma Vim

[ctx: Theme|]
en: VSCodium Dark
fi: Tumma VSCodium

[ctx: SyntaxHighlightingCLI|]
en: Command line syntax highlighter using KSyntaxHighlighting syntax definitions.
fi: KSyntaxHighlightingin syntaksimääritelmiä käyttävä komentorivin syntaksikorostus.

[ctx: SyntaxHighlightingCLI|]
en: source
fi: lähde

[ctx: SyntaxHighlightingCLI|]
en: The source file to highlight. If absent, read the file from stdin and the --syntax option must be used.
fi: Korostettava lähdetiedosto. ELlei ole, lue vakiosyötteestä tiedosto ja käytettävä --syntax-valitsin.

[ctx: SyntaxHighlightingCLI|]
en: List all available syntax definitions.
fi: Luettele kaikki saatavilla olevat syntaksimääritelmät.

[ctx: SyntaxHighlightingCLI|]
en: List all available themes.
fi: Luettele kaikki saatavilla olevat teemat.

[ctx: SyntaxHighlightingCLI|]
en: Download new/updated syntax definitions.
fi: Lataa uusia tai päivitettyjä syntaksimääritelmiä.

[ctx: SyntaxHighlightingCLI|]
en: File to write HTML output to (default: stdout).
fi: Tiedosto, johon HTML-tuloste kirjoitetaan (oletus: vakiotulosvirta).

[ctx: SyntaxHighlightingCLI|]
en: output
fi: tuloste

[ctx: SyntaxHighlightingCLI|]
en: Highlight using this syntax definition (default: auto-detect based on input file).
fi: Korosta tätä syntaksimääritelmää käyttäen (Oletus: tunnista automaattisesti syötetiedostosta).

[ctx: SyntaxHighlightingCLI|]
en: syntax
fi: syntaksi

[ctx: SyntaxHighlightingCLI|]
en: Color theme to use for highlighting.
fi: Korostukseen käytettävä väriteema.

[ctx: SyntaxHighlightingCLI|]
en: theme
fi: teema

[ctx: SyntaxHighlightingCLI|]
en: Use the specified format instead of html. Must be html, ansi or ansi256.
fi: Käytä HTML:n sijaan annettua muotoa. Oltava html, ansi tai ansi256.

[ctx: SyntaxHighlightingCLI|]
en: format
fi: muoto

[ctx: SyntaxHighlightingCLI|]
en: Add information to debug a syntax file. Only works with --output-format=ansi or ansi256. Possible values are format, region, context, stackSize and all.
fi: Lisää tietoja syntaksitiedoston virheiden paikantamiseksi. Toimii vain jos --output-format=ansi tai ansi256. Mahdollisia arvoja ovat: format, region, context, stackSize tai all.

[ctx: SyntaxHighlightingCLI|]
en: type
fi: tyyppi

[ctx: SyntaxHighlightingCLI|]
en: Disable ANSI background for the default color.
fi: Poista oletusväriltä käytöstä ANSI-tausta.

[ctx: SyntaxHighlightingCLI|]
en: Select background color role from theme.
fi: Aseta teemasta taustavärin rooli.

[ctx: SyntaxHighlightingCLI|]
en: role
fi: rooli

[ctx: SyntaxHighlightingCLI|]
en: For ansi and ansi256 formats, flush the output buffer on each line.
fi: Tyhjennä ansi- ja ansi256Colors-muodoissa tulospuskuri kullakin rivillä.

[ctx: SyntaxHighlightingCLI|]
en: Set HTML page's title
    (default: the filename or "KSyntaxHighlighter" if reading from stdin).
fi: Aseta HTML-sivun otsikko
    (oletus: tiedostonimi tai vakiosyötteestä luettaessa ”KSyntaxHighlighter”).

[ctx: SyntaxHighlightingCLI|]
en: title
fi: otsikko

[ctx: Language|]
en: None
fi: Ei mitään

[ctx: QObject|]
en: All syntax definitions are up-to-date.
fi: Kaikki syntaksimääritelmät ovat ajan tasalla.

[ctx: QObject|@info]
en: Downloading new syntax definition for '%1'…
fi: Ladataan uutta syntaksimääritelmää ”%1”…

[ctx: QObject|@info]
en: Updating syntax definition for '%1' to version %2…
fi: Päivitetään syntaksimääritelmää ”%1” versioon %2…
