libkholidays - en to eo translation catalogue (94 entries)

[ctx: AstroSeasons|]
en: June Solstice
eo: Junia Solstico

[ctx: AstroSeasons|]
en: December Solstice
eo: Decembra Solstico

[ctx: AstroSeasons|]
en: March Equinox
eo: Ekvinokso de marto

[ctx: AstroSeasons|]
en: September Equinox
eo: Ekvinokso de septembro

[ctx: HolidayRegionsDeclarativeModel|]
en: Region
eo: Regiono

[ctx: HolidayRegionsDeclarativeModel|]
en: Name
eo: Nomo

[ctx: HolidayRegionsDeclarativeModel|]
en: Description
eo: Priskribo

[ctx: HolidayRegion|Canadian region]
en: Quebec
eo: Kebekio

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Bavaria
eo: Germanio, Bavario

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Brandenburg
eo: Germanio, Brandenburg

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Berlin
eo: Germanio, Berlino

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Baden-Wuerttemberg
eo: Germanio, Baden-Virtembergo

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Hesse
eo: Germanio, Hesio

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Mecklenburg-Hither Pomerania
eo: Germanio, Meklenburgo-Ĉi Ĉi-Pomerio

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Lower Saxony
eo: Germanio, Malsupra Saksio

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, North Rhine-Westphalia
eo: Germanio, Nordrejn-Vestfalio

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Rhineland-Palatinate
eo: Germanio, Rejnlando-Palatino

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Schleswig-Holstein
eo: Germanio, Ŝlesvigo-Holstinio

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Saarland
eo: Germanio, Sarlando

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Saxony
eo: Germanio, Saksio

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Saxony-Anhalt
eo: Germanio, Saksio-Anhalto

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Thuringia
eo: Germanio, Turingio

[ctx: HolidayRegion|Spanish region]
en: Catalonia
eo: Katalunio

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: England and Wales
eo: Anglio kaj Kimrio

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: England
eo: Anglio

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: Wales
eo: Kimrio

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: Scotland
eo: Skotlando

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: Northern Ireland
eo: Nord-Irlando

[ctx: HolidayRegion|Italian Region]
en: South Tyrol
eo: Sudtirolo

[ctx: HolidayRegion|]
en: New South Wales
eo: Novsudkimrio

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Queensland
eo: Kvinslando

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Victoria
eo: Viktorio

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: South Australia
eo: Sudaŭstralio

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Northern Territory
eo: Norda Teritorio

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Australian Capital Territory
eo: Aŭstralia Ĉefurba Teritorio

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Western Australia
eo: Okcidenta Aŭstralio

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Tasmania
eo: Tasmanio

[ctx: HolidayRegion|Bosnian and Herzegovinian Region]
en: Republic of Srpska
eo: Respubliko de Srpska

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Public
eo: Publiko

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Civil
eo: Civila

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Religious
eo: Religia

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Government
eo: Registaro

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Financial
eo: Financa

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Cultural
eo: Kultura

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Commemorative
eo: Memoriga

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Historical
eo: Historia

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: School
eo: Lernejo

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Seasonal
eo: Sezona

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Name Days
eo: Nomaj Tagoj

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Personal
eo: Personaj

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Christian
eo: kristano

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Anglican
eo: Anglikano

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Catholic
eo: Katoliko

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Protestant
eo: protestanta

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Orthodox
eo: ortodoksa

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Jewish
eo: juda

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Jewish Orthodox
eo: Juda ortodoksa

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Jewish Conservative
eo: Juda Konservativulo

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Jewish Reform
eo: Juda Reformo

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Islamic
eo: islama

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Islamic Sunni
eo: Islama sunaisto

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Islamic Shia
eo: islama Shia

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Islamic Sufi
eo: islama Sufi

[ctx: HolidayRegion|Unknown holiday region]
en: Unknown
eo: Nekonata

[ctx: LunarPhase|]
en: New Moon
eo: Nova luno

[ctx: LunarPhase|]
en: Full Moon
eo: Plenluno

[ctx: LunarPhase|]
en: First Quarter Moon
eo: Unua Kvarona Luno

[ctx: LunarPhase|]
en: Last Quarter Moon
eo: Lasta Kvarona Luno

[ctx: LunarPhase|]
en: Waxing Crescent
eo: Veksanta Lunarko

[ctx: LunarPhase|]
en: Waning Gibbous
eo: Malkreskanta Gibozo

[ctx: LunarPhase|]
en: Waning Crescent
eo: Malkreskanta Lunarko

[ctx: Zodiac|]
en: Aries
eo: Arieso

[ctx: Zodiac|]
en: Taurus
eo: Taŭro

[ctx: Zodiac|]
en: Gemini
eo: Ĝemeloj

[ctx: Zodiac|]
en: Cancer
eo: Kancero

[ctx: Zodiac|]
en: Leo
eo: Leono

[ctx: Zodiac|]
en: Libra
eo: Pesilo

[ctx: Zodiac|]
en: Scorpio
eo: Skorpio

[ctx: Zodiac|]
en: Sagittarius
eo: Sagitario

[ctx: Zodiac|]
en: Capricorn
eo: Kaprikorno

[ctx: Zodiac|]
en: Aquarius
eo: Akvisto

[ctx: Zodiac|]
en: Pisces
eo: Fiŝoj

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Aries]
en: ram
eo: virŝafo

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Taurus]
en: bull
eo: virbovo

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Gemini]
en: twins
eo: ĝemeloj

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Cancer]
en: crab
eo: krabo

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Leo]
en: lion
eo: leono

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Virgo]
en: virgin
eo: virgulino

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Libra]
en: scales
eo: skvamoj

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Scorpion]
en: scorpion
eo: skorpio

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Sagittarius]
en: archer
eo: pafarkisto

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Capricorn]
en: goat
eo: kapro

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Aquarius]
en: water carrier
eo: akvoportisto

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Pices]
en: fish
eo: fiŝoj
