libkholidays5_qt - en to sr@latin translation catalogue (76 entries)

[ctx: AstroSeasons|]
en: June Solstice
sr@latin: junska dugodnevnica

[ctx: AstroSeasons|]
en: December Solstice
sr@latin: decembarska kratkodnevnica

[ctx: AstroSeasons|]
en: March Equinox
sr@latin: martovska ravnodnevnica

[ctx: AstroSeasons|]
en: September Equinox
sr@latin: septembarska ravnodnevnica

[ctx: HolidayRegion|Canadian region]
en: Quebec
sr@latin: Kvebek

[ctx: HolidayRegion|Spanish region]
en: Catalonia
sr@latin: Katalonija

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: England and Wales
sr@latin: Engleska i Vels

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: England
sr@latin: Engleska

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: Wales
sr@latin: Vels

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: Scotland
sr@latin: Škotska

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: Northern Ireland
sr@latin: Severna Irska

[ctx: HolidayRegion|Italian Region]
en: South Tyrol
sr@latin: Južni Tirol

[ctx: HolidayRegion|]
en: New South Wales
sr@latin: Novi Južni Vels

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Queensland
sr@latin: Kvinslend

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Victoria
sr@latin: Viktorija

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: South Australia
sr@latin: Južna Australija

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Northern Territory
sr@latin: Severna Teritorija

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Australian Capital Territory
sr@latin: Australijska Prestonička Teritorija

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Western Australia
sr@latin: Zapadna Australija

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Tasmania
sr@latin: Tasmanija

[ctx: HolidayRegion|Bosnian and Herzegovinian Region]
en: Republic of Srpska
sr@latin: Republika Srpska

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Public
sr@latin: javni

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Civil
sr@latin: svetovni

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Religious
sr@latin: verski

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Government
sr@latin: državni

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Financial
sr@latin: finansijski

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Cultural
sr@latin: kulturni

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Commemorative
sr@latin: komemorativni

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Historical
sr@latin: istorijski

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: School
sr@latin: školski

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Seasonal
sr@latin: sezonski

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Name Days
sr@latin: imendanski

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Personal
sr@latin: lični

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Christian
sr@latin: hrišćanski

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Anglican
sr@latin: anglikanski

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Catholic
sr@latin: katolički

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Protestant
sr@latin: protestantski

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Orthodox
sr@latin: pravoslavni

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Jewish
sr@latin: jevrejski

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Jewish Orthodox
sr@latin: jevrejski ortodoksni

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Jewish Conservative
sr@latin: jevrejski konzervativni

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Jewish Reform
sr@latin: jevrejski reformistički

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Islamic
sr@latin: muslimanski

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Islamic Sunni
sr@latin: muslimanski sunitski

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Islamic Shia
sr@latin: muslimanski šiitski

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Islamic Sufi
sr@latin: muslimanski sufijski

[ctx: HolidayRegion|Holiday file display name, %1 = region name, %2 = holiday type]
en: %1 - %2
sr@latin: %1 — %2

[ctx: HolidayRegion|Unknown holiday region]
en: Unknown
sr@latin: nepoznato

[ctx: LunarPhase|]
en: New Moon
sr@latin: mladi mesec

[ctx: LunarPhase|]
en: Full Moon
sr@latin: puni mesec

[ctx: LunarPhase|]
en: First Quarter Moon
sr@latin: prva četvrt

[ctx: LunarPhase|]
en: Last Quarter Moon
sr@latin: poslednja četvrt

[ctx: Zodiac|]
en: Aries
sr@latin: ovan

[ctx: Zodiac|]
en: Taurus
sr@latin: bik

[ctx: Zodiac|]
en: Gemini
sr@latin: blizanci

[ctx: Zodiac|]
en: Cancer
sr@latin: rak

[ctx: Zodiac|]
en: Leo
sr@latin: lav

[ctx: Zodiac|]
en: Virgo
sr@latin: devica

[ctx: Zodiac|]
en: Libra
sr@latin: vaga

[ctx: Zodiac|]
en: Scorpio
sr@latin: škorpija

[ctx: Zodiac|]
en: Sagittarius
sr@latin: strelac

[ctx: Zodiac|]
en: Capricorn
sr@latin: jarac

[ctx: Zodiac|]
en: Aquarius
sr@latin: vodolija

[ctx: Zodiac|]
en: Pisces
sr@latin: ribe

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Aries]
en: ram
sr@latin: ovan

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Taurus]
en: bull
sr@latin: bik

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Gemini]
en: twins
sr@latin: blizanci

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Cancer]
en: crab
sr@latin: rak

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Leo]
en: lion
sr@latin: lav

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Virgo]
en: virgin
sr@latin: devica

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Libra]
en: scales
sr@latin: vaga

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Scorpion]
en: scorpion
sr@latin: škorpija

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Sagittarius]
en: archer
sr@latin: strelac

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Capricorn]
en: goat
sr@latin: jarac

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Aquarius]
en: water carrier
sr@latin: vodolija

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Pices]
en: fish
sr@latin: ribe
