Kid3 3.8.1 - en to fi translation catalogue (1348 entries)

[ctx: CliCommand|]
en: Timeout
fi: Aikakatkaisu

[ctx: HelpCommand|]
en: Help
fi: Ohje

[ctx: HelpCommand|]
en: Command name
fi: Komentonimi

[ctx: TimeoutCommand|]
en: Overwrite timeout
fi: Korvaa aikakatkaisu

[ctx: TimeoutCommand|]
en: Time
fi: Aika

[ctx: QuitCommand|]
en: Quit application
fi: Lopeta sovellus

[ctx: QuitCommand|]
en: The current folder has been modified.
fi: Nykyistä kansiota on muutettu.

[ctx: QuitCommand|]
en: Type 'exit force' to quit.
fi: Lopeta kirjoittamalla ”exit force”.

[ctx: CdCommand|]
en: Change folder
fi: Vaihda kansiota

[ctx: CdCommand|]
en: %1 does not exist
fi: Ei ole olemassa: %1

[ctx: PwdCommand|]
en: Print the filename of the current folder
fi: Tulosta työkansion tiedostonimi

[ctx: LsCommand|]
en: Folder list
fi: Kansioluettelo

[ctx: SaveCommand|]
en: Saves the changed files
fi: Tallentaa muuttuneet tiedostot

[ctx: SaveCommand|]
en: Error while writing file:
fi: Virhe kirjoitettaessa tiedostoa:

[ctx: SelectCommand|]
en: Select file
fi: Valitse tiedosto

[ctx: SelectCommand|]
en: %1 not found
fi: Ei löytynyt: %1

[ctx: TagCommand|]
en: Select tag
fi: Valitse tunniste

[ctx: GetCommand|]
en: Get tag frame
fi: Nouda tunnisteen kehys

[ctx: SetCommand|]
en: Set tag frame
fi: Aseta tunnisteen kehys

[ctx: SetCommand|]
en: Could not set "%1" for %2
fi: Ei voitu asettaa ”%1” kohteelle %2

[ctx: RevertCommand|]
en: Revert
fi: Palauta

[ctx: ImportCommand|]
en: Import from file
fi: Tuo tiedostosta

[ctx: ImportCommand|]
en: File path
fi: Tiedostosijainti

[ctx: ImportCommand|]
en: Format name
fi: Muotoilun nimi

[ctx: ImportCommand|]
en: Source
fi: Lähde

[ctx: ImportCommand|]
en: Extraction
fi: Purku

[ctx: ImportCommand|]
en: %1 not found.
fi: Ei löytynyt: %1.

[ctx: ImportCommand|]
en: Available
fi: Käytettävissä

[ctx: ImportCommand|]
en: Error
fi: Virhe

[ctx: BatchImportCommand|]
en: Automatic import
fi: Automaattinen tuonti

[ctx: BatchImportCommand|]
en: Profile name
fi: Profiilin nimi

[ctx: BatchImportCommand|]
en: %1 not found.
fi: Ei löytynyt: %1.

[ctx: BatchImportCommand|]
en: Available
fi: Käytettävissä

[ctx: AlbumArtCommand|]
en: Download album cover artwork
fi: Lataa albumin kansikuva

[ctx: ExportCommand|]
en: Export to file
fi: Vie tiedostoon

[ctx: ExportCommand|]
en: Format name
fi: Muodon nimi

[ctx: ExportCommand|]
en: %1 not found.
fi: Ei löytynyt: %1.

[ctx: ExportCommand|]
en: Available
fi: Käytettävissä

[ctx: ExportCommand|]
en: Error
fi: Virhe

[ctx: PlaylistCommand|]
en: Create playlist
fi: Luo soittolista

[ctx: PlaylistCommand|]
en: Error
fi: Virhe

[ctx: FilenameFormatCommand|]
en: Apply filename format
fi: Käytä tiedostonimen muotoa

[ctx: TagFormatCommand|]
en: Apply tag format
fi: Käytä tunnisteen muotoa

[ctx: TextEncodingCommand|]
en: Apply text encoding
fi: Käytä merkistökoodausta

[ctx: RenameDirectoryCommand|]
en: Rename folder
fi: Muuta kansion nimeä

[ctx: NumberTracksCommand|]
en: Number tracks
fi: Numeroi raidat

[ctx: NumberTracksCommand|]
en: Track number
fi: Raita

[ctx: FilterCommand|]
en: Filter
fi: Suodatin

[ctx: FilterCommand|]
en: Filter name
fi: Suodattimen nimi

[ctx: FilterCommand|]
en: %1 not found.
fi: Ei löytynyt: %1.

[ctx: FilterCommand|]
en: Available
fi: Käytettävissä

[ctx: ToId3v24Command|]
en: Convert ID3v2.3 to ID3v2.4
fi: Muunna ID3v2.3:sta ID3v2.4:ksi

[ctx: ToId3v23Command|]
en: Convert ID3v2.4 to ID3v2.3
fi: Muunna ID3v2.4:sta ID3v2.3:ksi

[ctx: TagToFilenameCommand|]
en: Filename from tag
fi: Tiedostonimi tunnisteesta

[ctx: FilenameToTagCommand|]
en: Tag from filename
fi: Tunniste tiedostonimestä

[ctx: TagToOtherTagCommand|]
en: Tag to other tag
fi: Tunnisteesta toiseksi tunnisteeksi

[ctx: CopyCommand|]
en: Copy
fi: Kopioi

[ctx: PasteCommand|]
en: Paste
fi: Liitä

[ctx: RemoveCommand|]
en: Remove
fi: Poista

[ctx: ConfigCommand|]
en: Configure Kid3
fi: Kid3:n asetukset

[ctx: ConfigCommand|]
en: Group.Option Value
fi: Ryhmä.Valinta-arvo

[ctx: ConfigCommand|]
en: %1 does not exist
fi: Ei ole olemassa: %1

[ctx: ConfigCommand|]
en: Invalid value %1
fi: Virheellinen arvo %1

[ctx: ExecuteCommand|]
en: Execute command
fi: Suorita komento

[ctx: ExecuteCommand|]
en: Executable [arguments]
fi: Ohjelmatiedosto [parametrit]

[ctx: ExecuteCommand|]
en: Could not execute
fi: Ei voitu suorittaa

[ctx: JsonCliFormatter|]
en: Unknown command '%1'
fi: Tuntematon komento ”%1”

[ctx: JsonCliFormatter|]
en: Usage:
fi: Käyttö:

[ctx: Kid3Cli|]
en: Parameter
fi: Parametri

[ctx: Kid3Cli|]
en: File path
fi: Tiedostosijainti

[ctx: Kid3Cli|]
en: URL
fi: Verkko-osoite

[ctx: Kid3Cli|]
en: Tag numbers
fi: Luokitusnumerot

[ctx: Kid3Cli|]
en: Frame name
fi: Kehyksen nimi

[ctx: Kid3Cli|]
en: Frame value
fi: Kehyksen arvo

[ctx: Kid3Cli|]
en: Format
fi: Muoto

[ctx: Kid3Cli|]
en: Command specific
fi: Komentokohtainen

[ctx: Kid3Cli|]
en: Available Commands
fi: Käytössä olevat komennot

[ctx: Kid3Cli|]
en: Usage:
fi: Käyttö:

[ctx: Kid3Cli|]
en: %1 does not exist
fi: Ei ole olemassa: %1

[ctx: Kid3Cli|]
en: Error while writing file:
fi: Virhe kirjoitettaessa tiedostoa:

[ctx: Kid3Cli|]
en: Unknown command '%1', -h for help.
fi: Tuntematon komento ”%1”; -h näyttää ohjeen.

[ctx: TextCliFormatter|]
en: Unknown command '%1'. Type 'help' for help.
fi: Tuntematon komento ”%1”. Ohjeen saa kirjoittamalla ”help”.

[ctx: TextCliFormatter|]
en: Usage:
fi: Käyttö:

[ctx: TextCliFormatter|]
en: Tags
fi: Tunnisteet

[ctx: TextCliFormatter|]
en: File
fi: Tiedosto

[ctx: TextCliFormatter|]
en: Name
fi: Nimi

[ctx: TextCliFormatter|]
en: Tag %1
fi: Tunniste %1

[ctx: TextCliFormatter|]
en: Timeout
fi: Aikakatkaisu

[ctx: TextCliFormatter|]
en: Reading Folder
fi: Luetaan kansiota

[ctx: TextCliFormatter|]
en: Started
fi: Käynnistetty

[ctx: TextCliFormatter|]
en: Source
fi: Lähde

[ctx: TextCliFormatter|]
en: Querying
fi: Kysellään

[ctx: TextCliFormatter|]
en: Fetching
fi: Noudetaan

[ctx: TextCliFormatter|]
en: Data received
fi: Dataa vastaanotettu

[ctx: TextCliFormatter|]
en: Cover
fi: Kansikuva

[ctx: TextCliFormatter|]
en: Finished
fi: Valmis

[ctx: TextCliFormatter|]
en: Aborted
fi: Keskeytetty

[ctx: TextCliFormatter|]
en: Error
fi: Virhe

[ctx: KdeConfigDialog|]
en: Tags
fi: Tunnisteet

[ctx: KdeConfigDialog|]
en: Files
fi: Tiedostot

[ctx: KdeConfigDialog|]
en: User Actions
fi: Käyttäjän toiminnot

[ctx: KdeConfigDialog|]
en: Network
fi: Verkko

[ctx: KdeConfigDialog|]
en: Plugins
fi: Liitännäiset

[ctx: @default|]
en: Main Toolbar
fi: Päätyökalurivi

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Open files
fi: Avaa tiedostoja

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Opens a recently used folder
fi: Avaa viimeaikaisen kansion

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Reverts the changes of all or the selected files
fi: Kumoaa muutokset kaikkiin tai valittuihin tiedostoihin

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Saves the changed files
fi: Tallentaa muuttuneet tiedostot

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Quits the application
fi: Lopettaa ohjelman

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Select all files
fi: Valitse kaikki tiedostot

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Deselect all files
fi: Poista kaikki valinnat

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Find
fi: Etsi

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Find and replace
fi: Etsi ja korvaa

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Configure Shortcuts
fi: Pikanäppäinasetukset

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Configure Toolbars
fi: Työkalurivien asetukset

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Enables/disables the statusbar
fi: Näyttää tai piilottaa tilarivin

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Preferences dialog
fi: Asetusikkuna

[ctx: KdeMainWindow|]
en: O&pen Folder...
fi: A&vaa kansio…

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Opens a folder
fi: Avaa kansion

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Re&load
fi: &Lataa uudestaan

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Reload folder
fi: Päivitä kansio

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Unload
fi: Poista

[ctx: KdeMainWindow|]
en: &Import...
fi: Tu&o…

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Import from file or clipboard
fi: Tuo tiedostosta tai leikepöydältä

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Import from %1...
fi: Tuo kohteesta %1…

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Import from %1
fi: Tuo kohteesta %1

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Import from Tags...
fi: Tuo tunnisteista…

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Import from Tags
fi: Tuo tunnisteista

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Automatic I&mport...
fi: A&utomaattinen tuonti…

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Automatic import
fi: Automaattinen tuonti

[ctx: KdeMainWindow|]
en: &Browse Cover Art...
fi: Selaa &kansikuvia…

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Browse album cover artwork
fi: Selaa kansikuvia

[ctx: KdeMainWindow|]
en: &Export...
fi: &Vie…

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Export to file or clipboard
fi: Vie tiedostoon tai leikepöydälle

[ctx: KdeMainWindow|]
en: &Create Playlist...
fi: Luo soittolista…

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Create M3U Playlist
fi: Luo M&3U-soittolista

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Apply &Filename Format
fi: Ota tiedosto&nimimuutokset käyttöön

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Apply Filename Format
fi: Ota tiedostonimimuutokset käyttöön

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Apply &Tag Format
fi: Ota t&unnistemuutokset käyttöön

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Apply Tag Format
fi: Ota tunnistemuutokset käyttöön

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Apply Text &Encoding
fi: Ota &merkistökoodaus käyttöön

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Apply Text Encoding
fi: Ota merkistökoodaus käyttöön

[ctx: KdeMainWindow|]
en: &Rename Folder...
fi: M&uuta kansion nimeä…

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Rename Folder
fi: Muuta kansion nimeä

[ctx: KdeMainWindow|]
en: &Number Tracks...
fi: N&umeroi raidat…

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Number Tracks
fi: Numeroi raidat

[ctx: KdeMainWindow|]
en: F&ilter...
fi: Suo&data…

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Filter
fi: Suodatin

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Convert ID3v2.3 to ID3v2.&4
fi: Muunna ID3v2.3:sta ID3v2.&4:ksi

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Convert ID3v2.3 to ID3v2.4
fi: Muunna ID3v2.3:sta ID3v2.4:ksi

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Convert ID3v2.4 to ID3v2.&3
fi: Muunna ID3v2.4:sta ID3v2.&3:ksi

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Convert ID3v2.4 to ID3v2.3
fi: Muunna ID3v2.4:sta ID3v2.3:ksi

[ctx: KdeMainWindow|]
en: &Play
fi: &Toista

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Play
fi: Toista

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Show &Picture
fi: Näytä k&uva

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Show Picture
fi: Näytä kuva

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Auto &Hide Tags
fi: &Piilota tunnisteet automaattisesti

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Auto Hide Tags
fi: Piilota tunnisteet automaattisesti

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Select All in &Folder
fi: Valitse &kansiosta kaikki

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Select all files in the current folder
fi: Valitse kaikki nykyisen kansion tiedostot

[ctx: KdeMainWindow|]
en: &Invert Selection
fi: &Käännä valinta

[ctx: KdeMainWindow|]
en: &Previous File
fi: E&dellinen tiedosto

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Select previous file
fi: Valitse edellinen tiedosto

[ctx: KdeMainWindow|]
en: &Next File
fi: &Seuraava tiedosto

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Select next file
fi: Valitse seuraava tiedosto

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Tag %1
fi: Tunniste %1

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Filename
fi: Tiedostonimi

[ctx: KdeMainWindow|]
en: From Tag %1
fi: %1-tunnisteesta

[ctx: KdeMainWindow|]
en: From Filename
fi: Tiedostonimestä

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Copy
fi: Kopioi

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Paste
fi: Liitä

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Remove
fi: Poista

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Focus
fi: Kohdistus

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Frames:
fi: Kehykset:

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Edit
fi: Muokkaa

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Add
fi: Lisää

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Delete
fi: Poista

[ctx: KdeMainWindow|]
en: File List
fi: Tiedostoluettelo

[ctx: KdeMainWindow|]
en: &Rename
fi: Muuta &nimeä

[ctx: KdeMainWindow|]
en: &Move to Trash
fi: Siirrä &roskakoriin

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Folder List
fi: Kansioluettelo

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Section
fi: Osio

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Player
fi: Soitin

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Configure - Kid3
fi: Kid3:n asetukset

[ctx: @default|]
en: &Yes
fi: K&yllä

[ctx: @default|]
en: &No
fi: &Ei

[ctx: @default|]
en: folder to open
fi: avattava kansio

[ctx: @default|]
en: Audio Tag Editor
fi: Äänitunnistemuokkain

[ctx: BrowserDialog|]
en: &Back
fi: &Takaisin

[ctx: BrowserDialog|]
en: &Forward
fi: &Seuraava

[ctx: BrowserDialog|]
en: &Find:
fi: &Etsi:

[ctx: BrowserDialog|]
en: Find Previous
fi: Etsi edellinen

[ctx: BrowserDialog|]
en: Find Next
fi: Etsi seuraava

[ctx: BrowserDialog|]
en: &Close
fi: Sul&je

[ctx: ConfigDialog|]
en: &Tags
fi: T&unnisteet

[ctx: ConfigDialog|]
en: &Files
fi: &Tiedostot

[ctx: ConfigDialog|]
en: &User Actions
fi: &Käyttäjän toiminnot

[ctx: ConfigDialog|]
en: &Network
fi: &Verkko

[ctx: ConfigDialog|]
en: &Plugins
fi: &Liitännäiset

[ctx: ConfigDialog|]
en: &Keyboard Shortcuts
fi: Pika&näppäimet

[ctx: ConfigDialog|]
en: &Language
fi: K&ieli

[ctx: ConfigDialog|]
en: System
fi: Järjestelmä

[ctx: ConfigDialog|]
en: Use custom app&lication font
fi: Käytä &omaa sovellusfonttia

[ctx: ConfigDialog|]
en: A&pplication Font...
fi: Sovellus&fontti…

[ctx: ConfigDialog|]
en: Use custom application &style
fi: Käytä omaa sovellust&yyliä

[ctx: ConfigDialog|]
en: Unknown
fi: Tuntematon

[ctx: ConfigDialog|]
en: Use native system file &dialogs
fi: Käytä järjestelmän tiedosto&valintaikkunoita

[ctx: ConfigDialog|]
en: &Appearance
fi: &Ulkoasu

[ctx: ConfigDialog|]
en: &Help
fi: &Ohje

[ctx: ConfigDialog|]
en: Restore Defaults
fi: Palauta oletukset

[ctx: ConfigDialog|]
en: &Cancel
fi: &Peru

[ctx: ConfigDialog|]
en: The keyboard shortcut '%1' is already assigned to '%2'.
fi: Pikanäppäin ”%1” on jo kytketty toimintoon ”%2”.

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: &File
fi: &Tiedosto

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Open files
fi: Avaa tiedostoja

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: &Open...
fi: &Avaa…

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Opens a recently used folder
fi: Avaa viimeaikaisen kansion

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Open &Recent
fi: Avaa &viimeaikainen

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Opens a folder
fi: Avaa kansion

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: O&pen Folder...
fi: Avaa &kansio…

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Reload folder
fi: Päivitä kansio

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Re&load
fi: &Lataa uudestaan

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Unload
fi: Poista

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Saves the changed files
fi: Tallentaa muuttuneet tiedostot

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: &Save
fi: &Tallenna

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Reverts the changes of all or the selected files
fi: Kumoaa muutokset kaikkiin tai valittuihin tiedostoihin

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Re&vert
fi: P&alauta

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Import from file or clipboard
fi: Tuo tiedostosta tai leikepöydältä

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: &Import...
fi: &Tuo…

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Import from %1
fi: Tuo kohteesta %1

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Import from %1...
fi: Tuo kohteesta %1…

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Import from Tags
fi: Tuo tunnisteista

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Import from Tags...
fi: Tuo tunnisteista…

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Automatic import
fi: Automaattinen tuonti

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Automatic I&mport...
fi: A&utomaattinen tuonti…

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Browse album cover artwork
fi: Selaa albumien kansikuvia

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: &Browse Cover Art...
fi: Selaa &kansikuvia...

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Export to file or clipboard
fi: Vie tiedostoon tai leikepöydälle

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: &Export...
fi: &Vie…

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Create M3U Playlist
fi: Luo M3U-soittolista

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: &Create Playlist...
fi: &Luo soittolista…

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Quits the application
fi: Lopettaa ohjelman

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: &Quit
fi: &Lopeta

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: &Edit
fi: &Muokkaa

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Select all files
fi: Valitse kaikki tiedostot

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Select &All
fi: V&alitse kaikki

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Deselect all files
fi: Poista kaikki valinnat

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Dese&lect
fi: &Poista valinta

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Select all files in the current folder
fi: Valitse kaikki nykyisen kansion tiedostot

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Select All in &Folder
fi: Valitse &kansiosta kaikki

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: &Invert Selection
fi: &Käännä valinta

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Select previous file
fi: Valitse edellinen tiedosto

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: &Previous File
fi: E&dellinen tiedosto

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Select next file
fi: Valitse seuraava tiedosto

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: &Next File
fi: &Seuraava tiedosto

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Find
fi: Etsi

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: &Find...
fi: &Etsi…

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Find and replace
fi: Etsi ja korvaa

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: &Replace...
fi: &Korvaa…

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: &Tools
fi: T&yökalut

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Apply Filename Format
fi: Ota tiedostonimimuutokset käyttöön

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Apply &Filename Format
fi: Ota tiedosto&nimimuutokset käyttöön

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Apply Tag Format
fi: Ota tunnistemuutokset käyttöön

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Apply &Tag Format
fi: Ota t&unnistemuutokset käyttöön

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Apply Text Encoding
fi: Ota merkistökoodaus käyttöön

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Apply Text &Encoding
fi: Ota &merkistökoodaus käyttöön

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Rename Folder
fi: Muuta kansion nimeä

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: &Rename Folder...
fi: M&uuta kansion nimeä…

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Number Tracks
fi: Raitanumerointi

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: &Number Tracks...
fi: &Numeroi raidat…

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Filter
fi: Suodata

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: F&ilter...
fi: Suo&data…

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Convert ID3v2.3 to ID3v2.4
fi: Muunna ID3v2.3:sta ID3v2.4:ksi

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Convert ID3v2.3 to ID3v2.&4
fi: Muunna ID3v2.3:sta ID3v2.&4:ksi

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Convert ID3v2.4 to ID3v2.3
fi: Muunna ID3v2.4:sta ID3v2.3:ksi

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Convert ID3v2.4 to ID3v2.&3
fi: Muunna ID3v2.4:sta ID3v2.&3:ksi

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Play
fi: Toista

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: &Play
fi: &Soita

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: &Settings
fi: &Asetukset

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Enables/disables the toolbar
fi: Näyttää tai piilottaa työkalurivin

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Show &Toolbar
fi: Näytä &työkalurivi

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Enables/disables the statusbar
fi: Näyttää tai piilottaa tilarivin

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Show St&atusbar
fi: Näytä t&ilarivi

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Show Picture
fi: Näytä kuva

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Show &Picture
fi: Näytä ku&va

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Auto Hide Tags
fi: Piilota tunnisteet automaattisesti

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Auto &Hide Tags
fi: &Piilota tunnisteet automaattisesti

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Configure Kid3
fi: Kid3:n asetukset

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: &Configure Kid3...
fi: Kid3:n &asetukset…

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: &Help
fi: &Ohje

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Kid3 Handbook
fi: Kid3:n käsikirja

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Kid3 &Handbook
fi: Kid3:n k&äsikirja

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: About Kid3
fi: Tietoa Kid3:sta

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: &About Kid3
fi: &Tietoja Kid3:sta

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: About Qt
fi: Tietoa Qt:stä

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: About &Qt
fi: Tietoa &Qt:stä

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Player
fi: Soitin

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Filename
fi: Tiedostonimi

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: From Tag %1
fi: Tunnisteesta %1

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Focus
fi: Kohdistus

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Tag %1
fi: Tunniste %1

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: From Filename
fi: Tiedostonimestä

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Copy
fi: Kopioi

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Paste
fi: Liitä

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Remove
fi: Poista

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Edit
fi: Muokkaa

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Add
fi: Lisää

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Delete
fi: Poista

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: File List
fi: Tiedostoluettelo

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: &Rename
fi: M&uuta nimeä

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: &Move to Trash
fi: Siirrä &roskakoriin

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Folder List
fi: Kansioluettelo

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Section
fi: Osio

[ctx: Kid3MainWindow|]
en:  [modified]
fi:  [muutettu]

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Audio Tag Editor
fi: Äänitunnistemuokkain

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: License
fi: Lisenssi

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Configure - Kid3
fi: Kid3:n asetukset

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: User Actions
fi: Käyttäjän toiminnot

[ctx: @default|]
en: Kid3 Handbook
fi: Kid3:n käsikirja

[ctx: RecentFilesMenu|]
en: &Clear List
fi: T&yhjennä luettelo

[ctx: ShortcutsDelegateEditor|]
en: Clear
fi: Tyhjennä

[ctx: ShortcutsDelegateEditor|]
en: Reset
fi: Nollaa

[ctx: ShortcutsModel|]
en: Press F2 or double click to edit cell contents.
fi: Muokkaa solun sisältö painamalla F2 tai kaksoisnapsauttamalla.

[ctx: ShortcutsModel|]
en: Action
fi: Toiminto

[ctx: ShortcutsModel|]
en: Shortcut
fi: Pikanäppäin

[ctx: BatchImportSourcesModel|]
en: Server
fi: Palvelin

[ctx: BatchImportSourcesModel|]
en: Accuracy
fi: Tarkkuus

[ctx: BatchImportSourcesModel|]
en: Standard Tags
fi: Vakiotunnisteet

[ctx: BatchImportSourcesModel|]
en: Additional Tags
fi: Lisätunnisteet

[ctx: BatchImportSourcesModel|]
en: Cover Art
fi: Kansitaide

[ctx: Kid3Application|]
en: All Supported Files
fi: Kaikki tuetut tiedostot

[ctx: @default|]
en: No changes
fi: Ei muutoksia

[ctx: @default|]
en: All lowercase
fi: Pienaakkoset

[ctx: @default|]
en: All uppercase
fi: Suuraakkoset

[ctx: @default|]
en: First letter uppercase
fi: Suuraakkosta alkukirjain
    alkukirjaimen suuraakkostaminen

[ctx: @default|]
en: All first letters uppercase
fi: Kaikki alkukirjaimet suuraakkosiin

[ctx: FormatConfig|]
en: None
fi: Ei mitään

[ctx: StarRatingMappingsModel|]
en: Name
fi: Nimi

[ctx: BatchImporter|]
en: Accuracy
fi: Tarkkuus

[ctx: BatchImporter|]
en: Unknown
fi: Tuntematon

[ctx: BatchImporter|]
en: Invalid File
fi: Virheellinen tiedosto

[ctx: @default|]
en: Data received: %1
fi: Dataa vastaanotettu: %1

[ctx: HttpClient|]
en: Ready.
fi: Valmis.

[ctx: HttpClient|]
en: Error
fi: Virhe

[ctx: HttpClient|]
en: Data received: %1
fi: Data vastaanotettu: %1

[ctx: HttpClient|]
en: Request sent...
fi: Pyyntö lähetetty…

[ctx: @default|]
en: Title
fi: Otsikko

[ctx: @default|]
en: Album
fi: Albumi

[ctx: @default|]
en: Artist
fi: Artisti

[ctx: @default|]
en: Comment
fi: Kommentti

[ctx: @default|]
en: Year
fi: Vuosi

[ctx: @default|]
en: Track
fi: Raita

[ctx: @default|]
en: Genre
fi: Tyylilaji

[ctx: @default|]
en: Length
fi: Kesto

[ctx: @default|]
en: Drive
fi: Asema

[ctx: @default|]
note: %1 is a file name suffix, for example txt
en: %1 File
fi: %1-tiedosto

[ctx: @default|]
en: File
fi: Tiedosto

[ctx: @default|]
en: Folder
fi: Kansio

[ctx: @default|]
en: Shortcut
fi: Pikanäppäin

[ctx: @default|]
en: Unknown
fi: Tuntematon

[ctx: @default|]
en: Filename
fi: Tiedostonimi

[ctx: @default|]
en: Filenames
fi: Tiedostonimet

[ctx: @default|]
en: URL
fi: Verkko-osoite

[ctx: @default|]
en: URLs
fi: Verkko-osoitteet

[ctx: @default|]
en: Folder name
fi: Kansionimi

[ctx: @default|]
en: Browser
fi: Selain

[ctx: @default|]
en: QML base folder
fi: QML-peruskansio

[ctx: @default|]
en: Encode as URL
fi: Koodaa verkko-osoitteeksi

[ctx: @default|]
en: --- separator ---
fi: --- erotin ---

[ctx: @default|]
en: Begin of submenu
fi: Alivalikko alkaa

[ctx: @default|]
en: End of submenu
fi: Alivalikko päättyy

[ctx: CommandsTableModel|]
en: Confirm
fi: Vahvista

[ctx: CommandsTableModel|]
en: Output
fi: Tuloste

[ctx: CommandsTableModel|]
en: Name
fi: Nimi

[ctx: CommandsTableModel|]
en: Command
fi: Komento

[ctx: @default|]
en: Create folder %1 failed
fi: Kansion %1 luonti epäonnistui

[ctx: DirRenamer|]
en: Create folder %1 failed
fi: Kansion %1 luonti epäonnistui

[ctx: @default|]
en: File %1 already exists
fi: Tiedosto %1 on jo olemassa

[ctx: @default|]
en: %1 is not a folder
fi: %1 ei ole kansio

[ctx: @default|]
en: Rename %1 to %2 failed
fi: Nimen muutos %1 → %2 epäonnistui

[ctx: DirRenamer|]
en: File %1 already exists
fi: Tiedosto %1 on jo olemassa

[ctx: DirRenamer|]
en: %1 is not a folder
fi: %1 ei ole kansio

[ctx: DirRenamer|]
en: Rename %1 to %2 failed
fi: Nimen muutos %1 → %2 epäonnistui

[ctx: @default|]
en: %1 already exists
fi: %1 on jo olemassa

[ctx: @default|]
en: %1 is not a file
fi: %1 ei ole tiedosto

[ctx: DirRenamer|]
en: %1 already exists
fi: %1 on jo olemassa

[ctx: DirRenamer|]
en: %1 is not a file
fi: %1 ei ole tiedosto

[ctx: DirRenamer|]
en: New folder name is too different
fi: Kansion uusi nimi eroaa liikaa

[ctx: @default|]
en: Create folder
fi: Luo kansio

[ctx: @default|]
en: Rename folder
fi: Muuta kansion nimeä

[ctx: @default|]
en: Rename file
fi: Muuta tiedoston nimeä

[ctx: @default|]
en: Error
fi: Virhe

[ctx: DownloadClient|]
en: Ready.
fi: Valmis.

[ctx: @default|]
en: padding (has no meaning)
fi: täyte (merkityksetön)

[ctx: @default|]
en: end of initial silence
fi: alun hiljaisuuden loppu

[ctx: @default|]
en: intro start
fi: intron alku

[ctx: @default|]
en: main part start
fi: pääosan alku

[ctx: @default|]
en: verse start
fi: säkeen alku

[ctx: @default|]
en: refrain start
fi: kertosäkeen alku

[ctx: @default|]
en: interlude start
fi: väliosan alku

[ctx: @default|]
en: theme start
fi: teeman alku

[ctx: @default|]
en: variation start
fi: muunnelman alku

[ctx: @default|]
en: key change
fi: sävellajin muutos

[ctx: @default|]
en: time change
fi: ajan muutos

[ctx: @default|]
en: momentary unwanted noise (Snap, Crackle & Pop)
fi: hetkellinen ei-toivottu häly (napsahdus, rahina tai poksahdus)

[ctx: @default|]
en: sustained noise
fi: jatkuva häly

[ctx: @default|]
en: sustained noise end
fi: jatkuvan hälyn loppu

[ctx: @default|]
en: intro end
fi: intron loppu

[ctx: @default|]
en: main part end
fi: pääosan loppu

[ctx: @default|]
en: verse end
fi: säkeen loppu

[ctx: @default|]
en: refrain end
fi: kertosäkeen loppu

[ctx: @default|]
en: theme end
fi: teeman loppu

[ctx: @default|]
en: profanity
fi: hävyttömyyksiä

[ctx: @default|]
en: profanity end
fi: hävyttömyydet loppuvat

[ctx: @default|]
en: audio end (start of silence)
fi: ääni päättyy (hiljaisuus alkaa)

[ctx: @default|]
en: audio file ends
fi: äänitiedosto päättyy

[ctx: @default|]
en: reserved for future use %1
fi: varattu tulevaan käyttöön %1

[ctx: @default|]
en: Tag 1
fi: 1-Tunniste

[ctx: @default|]
en: Tag 2
fi: 2-tunniste

[ctx: @default|]
en: True if strings are equal
fi: Tosi, jos merkkijonot ovat samat

[ctx: @default|]
en: True if string contains substring
fi: Tosi, jos merkkijono sisältää alijonon

[ctx: @default|]
en: True if string matches regexp
fi: Tosi, jos merkkijono vastaa sääntölauseketta

[ctx: @default|]
en: Logical AND
fi: Looginen JA

[ctx: @default|]
en: Logical OR
fi: Looginen TAI

[ctx: @default|]
en: Logical negation
fi: Looginen kielto

[ctx: FileProxyModel|]
en: All Supported Files
fi: Kaikki tuetut tiedostot

[ctx: FileProxyModel|]
en: All Files
fi: Kaikki tiedostot

[ctx: FileSystemModel|]
en: %1 TB
fi: %1 Tt

[ctx: FileSystemModel|]
en: %1 GB
fi: %1 Gt

[ctx: FileSystemModel|]
en: %1 MB
fi: %1 Mt

[ctx: FileSystemModel|]
en: %1 KB
fi: %1 kt

[ctx: FileSystemModel|]
en: %1 bytes
fi: %1 t

[ctx: FileSystemModel|]
en: Name
fi: Nimi

[ctx: FileSystemModel|]
en: Size
fi: Koko

[ctx: FileSystemModel|Match OS X Finder]
en: Kind
fi: Laji

[ctx: FileSystemModel|All other platforms]
en: Type
fi: Tyyppi

[ctx: FileSystemModel|]
en: Date Modified
fi: Muutospäivä

[ctx: FileSystemModel|]
en: My Computer
fi: Oma tietokone

[ctx: FileSystemModel|]
en: Computer
fi: Tietokone

[ctx: FrameFieldObject|]
en: Text
fi: Teksti

[ctx: FrameTableModel|]
en: Volume
fi: Äänenvoimakkuus

[ctx: FrameTableModel|]
en: File ID
fi: Tiedosto-ID

[ctx: FrameTableModel|]
en: Name
fi: Nimi

[ctx: Kid3Application|]
en: Saving folder...
fi: Tallennetaan kansiota…

[ctx: Kid3Application|]
en: Selection
fi: Valinta

[ctx: Kid3Application|]
en: All Files
fi: Kaikki tiedostot

[ctx: QFileSystemModel|]
en: Name
fi: Nimi

[ctx: QFileSystemModel|]
en: Size
fi: Koko

[ctx: QFileSystemModel|]
en: Type
fi: Tyyppi

[ctx: QFileSystemModel|]
en: Kind
fi: Laji

[ctx: QFileSystemModel|]
en: Date Modified
fi: Muutospäivä

[ctx: TagSearcher|]
en: Search finished
fi: Haku päättynyt

[ctx: TagSearcher|]
en: Filename
fi: Tiedostonimi

[ctx: TagSearcher|]
en: Tag %1
fi: Tunniste %1

[ctx: TimeEventModel|]
en: Time
fi: Aika

[ctx: TimeEventModel|]
en: Event Code
fi: Tapahtumakoodi

[ctx: TimeEventModel|]
en: Text
fi: Teksti

[ctx: TrackDataModel|]
en: Track
fi: Raita

[ctx: TrackDataModel|]
en: Absolute path to file
fi: Tiedoston absoluuttinen sijainti

[ctx: TrackDataModel|]
en: Filename
fi: Tiedostonimi

[ctx: TrackDataModel|]
en: Duration
fi: Kesto

[ctx: TrackDataModel|]
en: Length
fi: Pituus

[ctx: @default|]
en: Text Encoding
fi: Merkistökoodaus

[ctx: @default|]
en: Text
fi: Teksti

[ctx: @default|]
en: Description
fi: Kuvaus

[ctx: @default|]
en: Owner
fi: Omistaja

[ctx: @default|]
en: Email
fi: Sähköposti

[ctx: @default|]
en: Rating
fi: Arvostelu

[ctx: @default|]
en: Language
fi: Kieli

[ctx: @default|]
en: Picture Type
fi: Kuvan tyyppi

[ctx: @default|]
en: Image format
fi: Kuvatiedoston muoto

[ctx: @default|]
en: Mimetype
fi: MIME-tyyppi

[ctx: @default|]
en: Counter
fi: Laskuri

[ctx: @default|]
en: Identifier
fi: Tunniste

[ctx: @default|]
en: Volume Adjustment
fi: Äänenvoimakkuuden säätö

[ctx: @default|]
en: Number of Bits
fi: Bittien määrä

[ctx: @default|]
en: Volume Change Right
fi: Äänenvoimakkuuden muutos (oikea)

[ctx: @default|]
en: Volume Change Left
fi: Äänenvoimakkuuden muutos (vasen)

[ctx: @default|]
en: Peak Volume Right
fi: Äänenvoimakkuushuippu (oikea)

[ctx: @default|]
en: Peak Volume Left
fi: Äänenvoimakkuushuippu (vasen)

[ctx: @default|]
en: Timestamp Format
fi: Aikaleiman muoto

[ctx: @default|]
en: Content Type
fi: Sisällön tyyppi

[ctx: @default|]
en: Price
fi: Hinta

[ctx: @default|]
en: Date
fi: Päiväys

[ctx: @default|]
en: Seller
fi: Myyjä

[ctx: @default|]
en: Other
fi: Muu

[ctx: @default|]
en: MPEG frames as unit
fi: Yksikkönä MPEG-kehys

[ctx: @default|]
en: Milliseconds as unit
fi: Yksikkönä millisekunti

[ctx: @default|]
en: Lyrics
fi: Sanat

[ctx: @default|]
en: Text transcription
fi: Tekstin transkriptio

[ctx: @default|]
en: Movement/part name
fi: Osan nimi

[ctx: @default|]
en: Events
fi: Tapahtumat

[ctx: @default|]
en: Chord
fi: Jänne

[ctx: @default|]
en: Trivia/pop up
fi: Nippelitietoa

[ctx: @default|]
en: Track Number
fi: Raidan numero

[ctx: @default|]
en: Album Artist
fi: Albumin artisti

[ctx: @default|]
en: Arranger
fi: Sovittaja

[ctx: @default|]
en: Author
fi: Tekijä

[ctx: @default|]
en: Catalog Number
fi: Luettelonumero

[ctx: @default|]
en: Compilation
fi: Kokoelma

[ctx: @default|]
en: Composer
fi: Säveltäjä

[ctx: @default|]
en: Conductor
fi: Kapellimestari

[ctx: @default|]
en: Copyright
fi: Tekijänoikeudet

[ctx: @default|]
en: Disc Number
fi: Levyn numero

[ctx: @default|]
en: Encoded-by
fi: Pakannut

[ctx: @default|]
en: Encoder Settings
fi: Pakkausasetukset

[ctx: @default|]
en: Encoding Time
fi: Pakkausajankohta

[ctx: @default|]
en: Grouping
fi: Ryhmittely

[ctx: @default|]
en: Initial Key
fi: Alkusävellaji

[ctx: @default|]
en: Lyricist
fi: Sanoittaja

[ctx: @default|]
en: Media
fi: Tietoväline

[ctx: @default|]
en: Mood
fi: Mieliala

[ctx: @default|]
en: Original Album
fi: Alkuperäinen levy

[ctx: @default|]
en: Original Artist
fi: Alkuperäinen artisti

[ctx: @default|]
en: Original Date
fi: Alkuperäinen päiväys

[ctx: @default|]
en: Performer
fi: Esittäjä

[ctx: @default|]
en: Picture
fi: Kuva

[ctx: @default|]
en: Publisher
fi: Julkaisija

[ctx: @default|]
en: Release Country
fi: Julkaisumaa

[ctx: @default|]
en: Remixer
fi: Uudelleenmiksannut

[ctx: @default|]
en: Sort Album
fi: Albumijärjestys

[ctx: @default|]
en: Sort Album Artist
fi: Albumiartistijärjestys

[ctx: @default|]
en: Sort Artist
fi: Artistijärjestys

[ctx: @default|]
en: Sort Composer
fi: Säveltäjäjärjestys

[ctx: @default|]
en: Sort Name
fi: Lajittele nimet

[ctx: @default|]
en: Subtitle
fi: Alaotsikko

[ctx: @default|]
en: Website
fi: Sivusto

[ctx: @default|]
en: WWW Audio File
fi: Verkkoäänitiedosto

[ctx: @default|]
en: WWW Audio Source
fi: Verkkoäänilähde

[ctx: @default|]
en: Release Date
fi: Julkaisupäivä

[ctx: @default|]
en: Work
fi: Työ

[ctx: @default|]
en: Audio Encryption
fi: Äänen salaus

[ctx: @default|]
en: Audio Seek Point
fi: Äänihaun sijainti

[ctx: @default|]
en: Chapter
fi: Luku

[ctx: @default|]
en: Commercial
fi: Kaupallinen

[ctx: @default|]
en: Table of Contents
fi: Sisällysluettelo

[ctx: @default|]
en: Encryption Method
fi: Salausmenetelmä

[ctx: @default|]
en: Equalization
fi: Ekvalisointi

[ctx: @default|]
en: Event Timing Codes
fi: Tapahtumien aikakoodit

[ctx: @default|]
en: General Object
fi: Yleinen olio

[ctx: @default|]
en: Group Identification
fi: Ryhmätunniste

[ctx: @default|]
en: Linked Information
fi: Linkitetty tieto

[ctx: @default|]
en: Music CD Identifier
fi: Musiikki-CD:n tunniste

[ctx: @default|]
en: MPEG Lookup Table
fi: MPEG-sijainninhakutaulukko

[ctx: @default|]
en: Movement Number
fi: Osan numero

[ctx: @default|]
en: Movement Name
fi: Osan nimi

[ctx: @default|]
en: Ownership
fi: Omistaja

[ctx: @default|]
en: Play Counter
fi: Soittokertalaskuri

[ctx: @default|]
en: Popularimeter
fi: Suosiomittari

[ctx: @default|]
en: Position Synchronisation
fi: Sijainnin tahdistuskehys

[ctx: @default|]
en: Private
fi: Yksityinen

[ctx: @default|]
en: Recommended Buffer Size
fi: Suositeltu puskurikoko

[ctx: @default|]
en: Reverb
fi: Kaikuefekti

[ctx: @default|]
en: Seek
fi: Etsi

[ctx: @default|]
en: Signature
fi: Allekirjoitus

[ctx: @default|]
en: Synchronized Lyrics
fi: Tahdistettu sanoitus

[ctx: @default|]
en: Synchronized Tempo Codes
fi: Tahdistetut tempokoodit

[ctx: @default|]
en: Podcast Category
fi: Podcast-luokka

[ctx: @default|]
en: Podcast Description
fi: Podcastin kuvaus

[ctx: @default|]
en: Playlist Delay
fi: Soittolistan viive

[ctx: @default|]
en: Original Release Time
fi: Alkuperäinen julkaisuajankohta

[ctx: @default|]
en: Recording Time
fi: Äänitysaika

[ctx: @default|]
en: Release Time
fi: Julkaisuaika

[ctx: @default|]
en: Tagging Time
fi: Luokitusaika

[ctx: @default|]
en: File Type
fi: Tiedostotyyppi

[ctx: @default|]
en: Podcast Identifier
fi: Podcast-tunniste

[ctx: @default|]
en: Time
fi: Aika

[ctx: @default|]
en: Podcast Keywords
fi: Podcast-hakusanat

[ctx: @default|]
en: Original Filename
fi: Alkuperäinen tiedostonimi

[ctx: @default|]
en: File Owner
fi: Tiedoston omistaja

[ctx: @default|]
en: Produced Notice
fi: Tuotantoilmoitus

[ctx: @default|]
en: Recording Date
fi: Tallennuspäivä

[ctx: @default|]
en: Radio Station Name
fi: Radioaseman nimi

[ctx: @default|]
en: Radio Station Owner
fi: Radioaseman omistaja

[ctx: @default|]
en: Size
fi: Koko

[ctx: @default|]
en: User-defined Text
fi: Käyttäjän määrittämä teksti

[ctx: @default|]
en: Unique File Identifier
fi: Ainutkertainen tiedostotunniste

[ctx: @default|]
en: Terms of Use
fi: Käyttöehdot

[ctx: @default|]
en: Commercial URL
fi: Kaupallinen verkko-osoite

[ctx: @default|]
en: Copyright URL
fi: Tekijänoikeuksien verkko-osoite

[ctx: @default|]
en: Podcast Feed
fi: Podcast-syöte

[ctx: @default|]
en: Official Radio Station
fi: Virallinen radioasema

[ctx: @default|]
en: Payment
fi: Maksu

[ctx: @default|]
en: Official Publisher
fi: Virallinen julkaisija

[ctx: @default|]
en: User-defined URL
fi: Käyttäjän määrittämä verkko-osoite

[ctx: @default|]
en: Contact
fi: Yhteystieto

[ctx: @default|]
en: Total Discs
fi: Levyjä

[ctx: @default|]
en: Encoder
fi: Koodaaja

[ctx: @default|]
en: Encoding
fi: Koodaus

[ctx: @default|]
en: Engineer
fi: Teknikko

[ctx: @default|]
en: Ensemble
fi: Kokoonpano

[ctx: @default|]
en: Guest Artist
fi: Vieraileva artisti

[ctx: @default|]
en: Gapless Playback
fi: Katkoton soitto

[ctx: @default|]
en: Label
fi: Selite

[ctx: @default|]
en: Label Number
fi: Selitenumero

[ctx: @default|]
en: License
fi: Lisenssi

[ctx: @default|]
en: Location
fi: Sijainti

[ctx: @default|]
en: Organization
fi: Organisaatio

[ctx: @default|]
en: Part Number
fi: Osan numero

[ctx: @default|]
en: Producer
fi: Tuottaja

[ctx: @default|]
en: Product Number
fi: Tuotenumero

[ctx: @default|]
en: Total Tracks
fi: Raitoja

[ctx: @default|]
en: Version
fi: Versio

[ctx: @default|]
en: Volume
fi: Äänenvoimakkuus

[ctx: @default|]
en: Original Lyricist
fi: Alkuperäinen sanoittaja

[ctx: @default|]
en: User Rating
fi: Käyttäjäarvio

[ctx: @default|]
en: Account Type
fi: Tilin tyyppi

[ctx: @default|]
en: Purchase Account
fi: Hanki tili

[ctx: @default|]
en: Artist ID
fi: Artisti-ID

[ctx: @default|]
en: Category
fi: Luokka

[ctx: @default|]
en: Catalog ID
fi: Luettelo-ID

[ctx: @default|]
en: Genre ID
fi: Tyylilaji-ID

[ctx: @default|]
en: Keyword
fi: Avainsana

[ctx: @default|]
en: Long Description
fi: Yksityiskohtainen kuvaus

[ctx: @default|]
en: Album ID
fi: Albumi-ID

[ctx: @default|]
en: Purchase Date
fi: Ostopäivä

[ctx: @default|]
en: Rating/Advisory
fi: Arvostelu/varoitus

[ctx: @default|]
en: Country Code
fi: Maakoodi

[ctx: @default|]
en: Sort Show
fi: Lajittele ohjelma

[ctx: @default|]
en: Media Type
fi: Mediatyyppi

[ctx: @default|]
en: TV Episode
fi: TV-jakso

[ctx: @default|]
en: TV Episode Number
fi: TV-jakson numero

[ctx: @default|]
en: TV Network Name
fi: TV-verkon nimi

[ctx: @default|]
en: TV Show Name
fi: TV-sarjan nimi

[ctx: @default|]
en: TV Season
fi: TV-kausi

[ctx: @default|]
en: Movement Count
fi: Osien määrä

[ctx: @default|]
en: Show Work & Movement
fi: Näytä teos ja osa

[ctx: @default|]
en: Podcast URL
fi: Podcast-osoite

[ctx: @default|]
en: Podcast GUID
fi: Podcast-GUID

[ctx: @default|]
en: Composer ID
fi: Säveltäjä-ID

[ctx: @default|]
en: Chapters
fi: Luvut

[ctx: @default|]
en: Archival Location
fi: Arkistointipaikka

[ctx: @default|]
en: Commissioned
fi: Tilaaja

[ctx: @default|]
en: Cropped
fi: Leikattu

[ctx: @default|]
en: Dimensions
fi: Mitat

[ctx: @default|]
en: Dots Per Inch
fi: Pistettä tuumalla

[ctx: @default|]
en: Keywords
fi: Hakusanat

[ctx: @default|]
en: Lightness
fi: Valoisuus

[ctx: @default|]
en: Number of Colors
fi: Värien määrä

[ctx: @default|]
en: Subject
fi: Aihe

[ctx: @default|]
en: Sharpness
fi: Terävyys

[ctx: @default|]
en: Source Form
fi: Lähdemuoto

[ctx: @default|]
en: Tag %1
fi: Tunniste %1

[ctx: @default|]
en: Tag 1 and Tag 2
fi: 1- ja 2-tunnisteet

[ctx: @default|]
en: All Tags
fi: Kaikki tunnisteet

[ctx: @default|]
en: Prepend t1/append t2 if not empty
fi: Lähetä t1/lisää t2, ellei ole tyhjä

[ctx: @default|]
en: Truncated
fi: Lyhennetty

[ctx: @default|]
en: Size is too large
fi: Koko on liian suuri

[ctx: @default|]
en: Must be unique
fi: On oltava ainutkertainen

[ctx: @default|]
en: New line is forbidden
fi: Rivinvaihto (LF) on kielletty

[ctx: @default|]
en: Carriage return is forbidden
fi: Rivinvaihto (CR) on kielletty

[ctx: @default|]
en: Owner must be non-empty
fi: Omistaja ei saa olla tyhjä

[ctx: @default|]
en: Must be numeric
fi: On oltava numero

[ctx: @default|]
en: Must be numeric or number/total
fi: On oltava numero tai numero/kaikkiaan

[ctx: @default|]
en: Format is DDMM
fi: Muoto on DDMM

[ctx: @default|]
en: Format is HHMM
fi: Muoto on HHMM

[ctx: @default|]
en: Format is YYYY
fi: Muoto on YYYY

[ctx: @default|]
en: Must begin with a year and a space character
fi: On alettava vuodella ja välilyönnillä

[ctx: @default|]
en: Must be ISO 8601 date/time
fi: Tulee olla ISO 8601 -aikaleima

[ctx: @default|]
en: Must be musical key, 3 characters, A-G, b, #, m, o
    or Camelot wheel value 1A-12A, 1B-12B
fi: Oltava nuotti – kolme merkkiä, A–G, b, #, m, o –
    tai Camelot-pyörän arvo 1A–12A, 1B–12B

[ctx: @default|]
en: Must have ISO 639-2 language code, 3 lowercase characters
fi: Tulee sisältää ISO 639-2-kielikoodi, 3 pienaakkosta

[ctx: @default|]
en: Must be ISRC code, 12 characters
fi: On oltava ISRC-tunnus, 12 merkkiä

[ctx: @default|]
en: Must be list of strings separated by '|'
fi: On oltava ”|”-merkein erotettu merkkijonoluettelo

[ctx: @default|]
en: Has excess white space
fi: Ylimääräisiä tyhjemerkkejä

[ctx: @default|]
en: 32x32 pixels PNG file icon
fi: 32×32 pisteen PNG-kuvake

[ctx: @default|]
en: Other file icon
fi: Muu kuvake

[ctx: @default|]
en: Cover (front)
fi: Etukansi

[ctx: @default|]
en: Cover (back)
fi: Takakansi

[ctx: @default|]
en: Leaflet page
fi: Lehtiön sivu

[ctx: @default|]
en: Lead artist/lead performer/soloist
fi: Pääartisti/-esiintyjä/-sooloartisti

[ctx: @default|]
en: Artist/performer
fi: Artisti/esiintyjä

[ctx: @default|]
en: Band/Orchestra
fi: Yhtye/orkesteri

[ctx: @default|]
en: Lyricist/text writer
fi: Sanoittaja/tekstin kirjoittaja

[ctx: @default|]
en: Recording Location
fi: Äänityspaikka

[ctx: @default|]
en: During recording
fi: Äänityksen aikana

[ctx: @default|]
en: During performance
fi: Esityksen aikana

[ctx: @default|]
en: Movie/video screen capture
fi: Elokuva/videokuvakaappaus

[ctx: @default|]
en: A bright coloured fish
fi: Kirkasvärinen kala

[ctx: @default|]
en: Illustration
fi: Kuvitus

[ctx: @default|]
en: Band/artist logotype
fi: Yhtyeen/artistin logotyyppi

[ctx: @default|]
en: Publisher/Studio logotype
fi: Julkaisijan/studion logotyyppi

[ctx: @default|]
en: Absolute path to file
fi: Tiedoston absoluuttinen sijainti

[ctx: @default|]
en: Modification date
fi: Muokkauspäivä

[ctx: @default|]
en: Creation date
fi: Luontipäivä

[ctx: @default|]
en: Directory name
fi: Kansion nimi

[ctx: @default|]
en: Number of tracks
fi: Raitamäärä

[ctx: @default|]
en: Extension
fi: Laajennus

[ctx: @default|]
en: Bitrate
fi: Bittinopeus

[ctx: @default|]
en: Samplerate
fi: Näytteenottotaajuus

[ctx: @default|]
en: Channels
fi: Kanavia

[ctx: @default|]
en: Codec
fi: Koodekki

[ctx: @default|]
en: Marked
fi: Merkitty

[ctx: @default|]
en: Escape for HTML
fi: HTML-merkintä

[ctx: BatchImportDialog|]
en: Automatic Import
fi: Automaattinen tuonti

[ctx: BatchImportDialog|]
en: D&estination:
fi: Ko&hde:

[ctx: BatchImportDialog|]
en: &Profile:
fi: Pro&fiili:

[ctx: BatchImportDialog|]
en: Add
fi: Lisää

[ctx: BatchImportDialog|]
en: Remove
fi: Poista

[ctx: BatchImportDialog|]
en: &Help
fi: &Ohje

[ctx: BatchImportDialog|]
en: &Save Settings
fi: &Tallenna asetukset

[ctx: BatchImportDialog|]
en: &Close
fi: Sul&je

[ctx: BatchImportDialog|]
en: New
fi: Uusi

[ctx: BatchImportDialog|]
en: Reading Folder
fi: Luetaan kansiota

[ctx: BatchImportDialog|]
en: Started
fi: Käynnistetty

[ctx: BatchImportDialog|]
en: Source
fi: Lähde

[ctx: BatchImportDialog|]
en: Querying
fi: Kysellään

[ctx: BatchImportDialog|]
en: Fetching
fi: Noudetaan

[ctx: BatchImportDialog|]
en: Data received
fi: Dataa vastaanotettu

[ctx: BatchImportDialog|]
en: Cover
fi: Kansikuva

[ctx: BatchImportDialog|]
en: Finished
fi: Valmis

[ctx: BatchImportDialog|]
en: Aborted
fi: Keskeytetty

[ctx: BatchImportDialog|]
en: Error
fi: Virhe

[ctx: BatchImportDialog|]
en: A&bort
fi: &Keskeytä

[ctx: BatchImportDialog|]
en: S&tart
fi: &Käynnistä

[ctx: BatchImportSourceDialog|]
en: Import Source
fi: Tuontilähde

[ctx: BatchImportSourceDialog|]
en: &Server:
fi: &Palvelin:

[ctx: BatchImportSourceDialog|]
en: &Accuracy:
fi: &Tarkkuus:

[ctx: BatchImportSourceDialog|]
en: &Standard Tags
fi: &Vakiotunnisteet

[ctx: BatchImportSourceDialog|]
en: &Additional Tags
fi: L&isätunnisteet

[ctx: BatchImportSourceDialog|]
en: C&over Art
fi: &Kansikuvat

[ctx: BrowseCoverArtDialog|]
en: Browse Cover Art
fi: Selaa kansikuvia

[ctx: BrowseCoverArtDialog|]
en: &Artist/Album
fi: &Artisti/albumi

[ctx: BrowseCoverArtDialog|]
en: &Source
fi: &Lähde

[ctx: BrowseCoverArtDialog|]
en: Source:
fi: Lähde:

[ctx: BrowseCoverArtDialog|]
en: URL:
fi: &Verkko-osoite:

[ctx: BrowseCoverArtDialog|]
en: &URL extraction
fi: &Osoitteen tunnistus

[ctx: BrowseCoverArtDialog|]
en: Match
fi: Sovita

[ctx: BrowseCoverArtDialog|]
en: Picture URL
fi: Kuvan verkko-osoite

[ctx: BrowseCoverArtDialog|]
en: &Help
fi: &Ohje

[ctx: BrowseCoverArtDialog|]
en: &Save Settings
fi: &Tallenna asetukset

[ctx: BrowseCoverArtDialog|]
en: &Browse
fi: &Selaa

[ctx: BrowseCoverArtDialog|]
en: &Cancel
fi: &Peru

[ctx: BrowseCoverArtDialog|]
en: Click Browse to start
fi: Aloita napsauttamalla Selaa

[ctx: BrowseCoverArtDialog|]
en: Then drag the picture from the browser to Kid3.
fi: Vedä sitten kuva selaimesta Kid3:een.

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: &Mark truncated fields
fi: &Merkitse lyhennetyt kentät

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Text &encoding:
fi: &Merkistökoodaus:

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Use &track/total number of tracks format
fi: Numeroi &raidat muodossa raita/kaikkiaan

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Track number &digits:
fi: &Raitanumeroiden määrä:

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: &Genre as text instead of numeric string
fi: &Tyylilaji tekstinä numerojonon sijaan

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: &WAV files with lowercase id3 chunk
fi: &WAV-tiedostoja pienaakkosellisella ID3-lohkolla

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Mar&k standard violations
fi: &Merkitse standardirikkeet

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: &Version used for new tags:
fi: Uusien tunnisteiden &versio:

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Ogg/Vorbis
fi: Ogg Vorbis

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Co&mment field name:
fi: K&ommenttikentän nimi:

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: &Picture field name:
fi: &Kuvakentän nimi:

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Picture
fi: Kuva

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Mark if &larger than (bytes):
fi: Merkitse, jos &suurempi kuin (tavua):

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: &Show only custom genres
fi: Näytä vain &omat tyylilajit

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Cu&stom Genres
fi: Mukautetut t&yylilajit

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Custom F&rames
fi: Mu&kautetut kehykset

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Use drag and drop to reorder the items
fi: Järjestä vetämällä ja pudottamalla

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Track nu&mber field name:
fi: R&aitakentän nimi:

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: &Tag Format
fi: T&unnisteen muoto

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Rating
fi: Arvostelu

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Tag &1
fi: &1-tunniste

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Tag &2
fi: &2-tunniste

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Tag &3
fi: Tunniste &3

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: All Ta&gs
fi: K&aikki tunnisteet

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Startup
fi: Käynnistys

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: &Load last-opened files
fi: &Lataa viimeksi avatut tiedostot

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Save
fi: Tallenna

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: &Preserve file timestamp
fi: &Säilytä tiedoston aikaleima

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: &Mark changes
fi: &Merkitse muutokset

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: F&ilename for cover:
fi: Kansikuvan &tiedostonimi:

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Text &encoding (Export, Playlist):
fi: M&erkistökoodaus (vienti, soittolista):

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: File List
fi: Tiedostoluettelo

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Filte&r:
fi: S&uodata:

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Inclu&de folders:
fi: S&isällytä kansiot:

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: E&xclude folders:
fi: &Jätä pois kansiot:

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: &Show hidden files
fi: Näytä &piilotiedostot

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Format
fi: Muoto

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Filename from tag
fi: Tiedostonimi tunnisteesta

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Tag from filename
fi: Tunniste tiedostonimestä

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Playlist
fi: Soittolista

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: &Filename Format
fi: &Tiedostonimen muoto

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Filename from Tag
fi: Tiedostonimi tunnisteesta

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Tag from Filename
fi: Tunniste tiedostonimestä

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Browser
fi: Selain

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Web &browser:
fi: Verkko&selain:

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Context &Menu Commands
fi: &Kontekstivalikon komennot

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: &Play on double click
fi: &Soita kaksoisnapsauttamalla

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: &Select file on play
fi: &Valitse tiedosto toistettaessa

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: A&udio output:
fi: Äänen &ulostulo:

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: System
fi: Järjestelmä

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Proxy
fi: Välityspalvelin

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: &Proxy:
fi: &Välityspalvelin:

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: &Use authentication with proxy
fi: T&unnistaudu välityspalvelimeen

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Proxy user &name:
fi: &Käyttäjätunnus:

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Proxy pass&word:
fi: &Salasana:

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: &Metadata Plugins && Priority
fi: &Metatietoliitännäiset ja etusijaisuus

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: A&vailable Plugins
fi: Saatavilla olevat liitännäiset

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Changes take only effect after a restart!
fi: Muutokset tulevat voimaan uudelleenkäynnistyksen jälkeen!

[ctx: @default|]
en: Images
fi: Kuvat

[ctx: @default|]
en: All Files
fi: Kaikki tiedostot

[ctx: BinaryOpenSave|]
en: From Clip&board
fi: &Leikepöydältä

[ctx: BinaryOpenSave|]
en: &To Clipboard
fi: &Leikepöydälle

[ctx: BinaryOpenSave|]
en: &Import...
fi: &Tuo…

[ctx: BinaryOpenSave|]
en: &Export...
fi: &Vie…

[ctx: BinaryOpenSave|]
en: &View...
fi: &Näytä…

[ctx: EditFrameFieldsDialog|]
en: &Cancel
fi: &Peru

[ctx: ExportDialog|]
en: Export
fi: Vie

[ctx: ExportDialog|]
en: &Format:
fi: &Muoto:

[ctx: ExportDialog|]
en: H&eader:
fi: &Ylätunniste:

[ctx: ExportDialog|]
en: &Tracks:
fi: &Raidat:

[ctx: ExportDialog|]
en: F&ooter:
fi: &Alatunniste:

[ctx: ExportDialog|]
en: To F&ile...
fi: T&iedostoon...

[ctx: ExportDialog|]
en: To Clip&board
fi: &Leikepöydälle

[ctx: ExportDialog|]
en: &Source:
fi: Läh&de:

[ctx: ExportDialog|]
en: Tag %1
fi: Tunniste %1

[ctx: ExportDialog|]
en: &Help
fi: &Ohje

[ctx: ExportDialog|]
en: &Save Settings
fi: &Tallenna asetukset

[ctx: ExportDialog|]
en: &Close
fi: &Sulje

[ctx: ExportDialog|]
en: File Error
fi: Tiedostovirhe

[ctx: ExportDialog|]
en: Error while writing file:
fi: Virhe kirjoitettaessa tiedostoa:

[ctx: FilterDialog|]
en: Filter
fi: Suodatin

[ctx: FilterDialog|]
en: &Preview
fi: &Esikatselu

[ctx: FilterDialog|]
en: &Filter:
fi: S&uodata:

[ctx: FilterDialog|]
en: &Expression:
fi: &Lauseke:

[ctx: FilterDialog|]
en: &Help
fi: &Ohje

[ctx: FilterDialog|]
en: &Save Settings
fi: &Tallenna asetukset

[ctx: FilterDialog|]
en: &Close
fi: &Sulje

[ctx: FilterDialog|]
en: Started
fi: Käynnistynyt

[ctx: FilterDialog|]
en: Finished
fi: Valmis

[ctx: FilterDialog|]
en: Aborted
fi: Keskeytetty

[ctx: FilterDialog|]
en: A&bort
fi: &Keskeytä

[ctx: FilterDialog|]
en: &Apply
fi: &Käytä

[ctx: FindReplaceDialog|]
en: Find and Replace
fi: Etsi ja korvaa

[ctx: FindReplaceDialog|]
en: F&ind:
fi: &Etsi:

[ctx: FindReplaceDialog|]
en: &Find
fi: &Etsi

[ctx: FindReplaceDialog|]
en: Re&place:
fi: K&orvaa:

[ctx: FindReplaceDialog|]
en: &Replace
fi: &Korvaa

[ctx: FindReplaceDialog|]
en: Replace &all
fi: Korv&aa kaikki

[ctx: FindReplaceDialog|]
en: Options
fi: Valinnat

[ctx: FindReplaceDialog|]
en: &Match case
fi: Erota &pien- ja suuraakkoset

[ctx: FindReplaceDialog|]
en: &Backwards
fi: &Taaksepäin

[ctx: FindReplaceDialog|]
en: Regular &expression
fi: S&äännöllinen lauseke

[ctx: FindReplaceDialog|]
en: &Tags
fi: T&unnisteet

[ctx: FindReplaceDialog|]
en: Select a&ll
fi: &Valitse kaikki

[ctx: FindReplaceDialog|]
en: Filename
fi: Tiedostonimi

[ctx: FindReplaceDialog|]
en: &Help
fi: &Ohje

[ctx: FindReplaceDialog|]
en: &Save Settings
fi: &Tallenna asetukset

[ctx: FindReplaceDialog|]
en: &Close
fi: &Sulje

[ctx: FindReplaceDialog|]
en: Find
fi: Etsi

[ctx: ImportDialog|]
en: Accuracy:
fi: Tarkkuus:

[ctx: ImportDialog|]
en: Cover Art:
fi: Kansitaide:

[ctx: ImportDialog|]
en: From F&ile/Clipboard...
fi: Tiedostosta tai &leikepöydältä…

[ctx: ImportDialog|]
en: From T&ags...
fi: T&unnisteista…

[ctx: ImportDialog|]
en: &From Server...
fi: &Palvelimelta…

[ctx: ImportDialog|]
en: D&estination:
fi: Ko&hde:

[ctx: ImportDialog|]
en: Revert
fi: Palauta

[ctx: ImportDialog|]
en: Check maximum allowable time &difference (sec):
fi: Tarkista &enin sallittu aikaero (s):

[ctx: ImportDialog|]
en: Match with:
fi: Sovita:

[ctx: ImportDialog|]
en: &Length
fi: &Kesto

[ctx: ImportDialog|]
en: T&rack
fi: &Raita

[ctx: ImportDialog|]
en: &Title
fi: &Otsikko

[ctx: ImportDialog|]
en: &Help
fi: &Ohje

[ctx: ImportDialog|]
en: &Save Settings
fi: &Tallenna asetukset

[ctx: ImportDialog|]
en: &Cancel
fi: &Peru

[ctx: NumberTracksDialog|]
en: Number Tracks
fi: Raitanumerointi

[ctx: NumberTracksDialog|]
en: Start &number:
fi: &Aloittava numero:

[ctx: NumberTracksDialog|]
en: &Destination:
fi: Ko&hde:

[ctx: NumberTracksDialog|]
en: &Reset counter for each folder
fi: &Numeroi kansioittain

[ctx: NumberTracksDialog|]
en: &Total number of tracks:
fi: &Raitoja kaikkiaan:

[ctx: NumberTracksDialog|]
en: &Help
fi: &Ohje

[ctx: NumberTracksDialog|]
en: &Save Settings
fi: &Tallenna asetukset

[ctx: NumberTracksDialog|]
en: &Cancel
fi: &Peru

[ctx: PlaylistDialog|]
en: Create Playlist
fi: Luo soittolista

[ctx: PlaylistDialog|]
en: Playlist File Name
fi: Soittolistatiedoston nimi

[ctx: PlaylistDialog|]
en: Same as &folder name
fi: &Käytä kansionimeä

[ctx: PlaylistDialog|]
en: &Format:
fi: &Muotoilu:

[ctx: PlaylistDialog|]
en: Create ne&w empty playlist:
fi: L&uo uusi tyhjä soittolista:

[ctx: PlaylistDialog|]
en: New
fi: Uusi

[ctx: PlaylistDialog|]
en: Cr&eate in:
fi: Luo si&jaintiin:

[ctx: PlaylistDialog|]
en: Current folder
fi: Nykyiselle kansiolle

[ctx: PlaylistDialog|]
en: Every folder
fi: Jokainen kansio

[ctx: PlaylistDialog|]
en: Top-level folder
fi: Ylimmän tason kansio

[ctx: PlaylistDialog|]
en: Playlist Content
fi: Soittolistan sisältö

[ctx: PlaylistDialog|]
en: For&mat:
fi: &Muotoilu:

[ctx: PlaylistDialog|]
en: Incl&ude only the selected files
fi: Sisällytä &vain valitut tiedostot

[ctx: PlaylistDialog|]
en: Sort by file &name
fi: Lajittele tiedosto&nimen mukaan

[ctx: PlaylistDialog|]
en: Sort by &tag field
fi: Lajittele t&unnistekentän mukaan

[ctx: PlaylistDialog|]
en: Use &relative path for files in playlist
fi: Käytä soittolistan tiedostoille s&uhteellista sijaintia

[ctx: PlaylistDialog|]
en: Use full p&ath for files in playlist
fi: Käytä soittolistan tiedostoille t&äyttä sijaintia

[ctx: PlaylistDialog|]
en: Write only &list of files
fi: Kirjoita vain tiedosto&luettelo

[ctx: PlaylistDialog|]
en: Write &info using
fi: Kirjoita tieto k&äyttäen

[ctx: PlaylistDialog|]
en: &Help
fi: &Ohje

[ctx: PlaylistDialog|]
en: &Save Settings
fi: &Tallenna asetukset

[ctx: PlaylistDialog|]
en: &Cancel
fi: &Peru

[ctx: PlaylistEditDialog|]
en: Playlist
fi: Soittolista

[ctx: PlaylistEditDialog|]
en:  [modified]
fi: [muutettu]

[ctx: PlaylistEditDialog|]
en: Warning
fi: Varoitus

[ctx: PlaylistEditDialog|]
en: A playlist has been modified.
    Do you want to save it?
fi: Soittolista on muuttunut.
    Haluatko tallentaa sen?

[ctx: RenDirDialog|]
en: Rename Folder
fi: Muuta kansion nimeä

[ctx: RenDirDialog|]
en: Format
fi: Muotoilu

[ctx: RenDirDialog|]
en: Preview
fi: Esikatselu

[ctx: RenDirDialog|]
en: &Save Settings
fi: &Tallenna asetukset

[ctx: RenDirDialog|]
en: Create Folder
fi: Luo kansio

[ctx: RenDirDialog|]
en: &Action:
fi: T&oiminto:

[ctx: RenDirDialog|]
en: &Source:
fi: Läh&de:

[ctx: RenDirDialog|]
en: &Edit...
fi: &Muokkaa…

[ctx: RenDirDialog|]
en: &Format:
fi: &Muoto:

[ctx: RenDirDialog|]
en: From:
fi: Mistä:

[ctx: RenDirDialog|]
en: To:
fi: Mihin:

[ctx: RenDirDialog|]
en: Folder Name from Tag
fi: Kansionimi tunnisteesta

[ctx: ServerImportDialog|]
en: &Find
fi: &Etsi

[ctx: ServerImportDialog|]
en: &Server:
fi: &Palvelin:

[ctx: ServerImportDialog|]
en: C&GI Path:
fi: &CGI-polku:

[ctx: ServerImportDialog|]
en: &Token:
fi: &Merkki:

[ctx: ServerImportDialog|]
en: &Standard Tags
fi: &Vakiotunnisteet

[ctx: ServerImportDialog|]
en: &Additional Tags
fi: &Lisätunnisteet

[ctx: ServerImportDialog|]
en: C&over Art
fi: &Kansikuvat

[ctx: ServerImportDialog|]
en: &Help
fi: &Ohje

[ctx: ServerImportDialog|]
en: &Save Settings
fi: &Tallenna asetukset

[ctx: ServerImportDialog|]
en: &Close
fi: &Sulje

[ctx: ServerImportDialog|]
en: Ready.
fi: Valmis.

[ctx: ServerTrackImportDialog|]
en: &Server:
fi: &Palvelin:

[ctx: ServerTrackImportDialog|]
en: Track Title/Artist - Album
fi: Kappaleen nimi/artisti – albumi

[ctx: ServerTrackImportDialog|]
en: State
fi: Tila

[ctx: ServerTrackImportDialog|]
en: &Help
fi: &Ohje

[ctx: ServerTrackImportDialog|]
en: &Save Settings
fi: &Tallenna asetukset

[ctx: ServerTrackImportDialog|]
en: &Apply
fi: &Käytä

[ctx: ServerTrackImportDialog|]
en: &Cancel
fi: &Peru

[ctx: ServerTrackImportDialog|]
en: No result
fi: Ei tuloksia

[ctx: ServerTrackImportDialog|]
en: Unknown
fi: Tuntematon

[ctx: ServerTrackImportDialog|]
en: No result selected
fi: Ei valittuja tuloksia

[ctx: TagImportDialog|]
en: Import from Tags
fi: Tuo tunnisteista

[ctx: TagImportDialog|]
en: Format:
fi: Muoto:

[ctx: TagImportDialog|]
en: Source:
fi: Lähde:

[ctx: TagImportDialog|]
en: Extraction:
fi: Purku:

[ctx: TagImportDialog|]
en: D&estination:
fi: Ko&hde:

[ctx: TagImportDialog|]
en: &Help
fi: &Ohje

[ctx: TagImportDialog|]
en: &Save Settings
fi: &Tallenna asetukset

[ctx: TagImportDialog|]
en: &Apply
fi: &Käytä

[ctx: TagImportDialog|]
en: &Close
fi: &Sulje

[ctx: TextImportDialog|]
en: Import from File/Clipboard
fi: Tuo tiedostosta/leikepöydältä

[ctx: TextImportDialog|]
en: Format:
fi: Muoto:

[ctx: TextImportDialog|]
en: Header:
fi: Otsake:

[ctx: TextImportDialog|]
en: Tracks:
fi: Raitoja:

[ctx: TextImportDialog|]
en: &Help
fi: &Ohje

[ctx: TextImportDialog|]
en: &Save Settings
fi: &Tallenna asetukset

[ctx: TextImportDialog|]
en: From F&ile...
fi: &Tiedostosta…

[ctx: TextImportDialog|]
en: From Clip&board
fi: &Leikepöydältä

[ctx: TextImportDialog|]
en: &Close
fi: &Sulje

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: Download
fi: Lataa

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: Opening folder...
fi: Avataan kansiota…

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: Abort
fi: Keskeytä

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: %1 is not writable
fi: %1 ei ole kirjoitettavissa

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: Error while writing file:
fi: Virhe kirjoitettaessa tiedostoa:

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: File Error
fi: Tiedostovirhe

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: Error while writing file. Do you want to change the permissions?
fi: Virhe kirjoitettaessa tiedostoa. Korjataanko käyttöoikeudet?

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: The current folder has been modified.
    Do you want to save it?
fi: Nykyistä kansiota on muokattu.
    Haluatko tallentaa sen?

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: Warning
fi: Varoitus

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: A playlist has been modified.
    Do you want to save it?
fi: Soittolistaa on muutettu.
    Haluatko tallentaa sen?

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: Exiting...
fi: Lopetetaan…

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: %n folders | %n folders
fi[0]: %n kansio
fi[1]: %n kansiota

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: %n files | %n files
fi[0]: %n tiedosto
fi[1]: %n tiedostoa

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: %n selected | %n selected
fi[0]: %n valittu
fi[1]: %n valittua

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: Ready.
fi: Valmis.

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: Creating playlist...
fi: Luodaan soittolistaa…

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: Files not found
fi: Tiedostoja ei löytynyt

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: Error
fi: Virhe

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: Import
fi: Tuo

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: Error while renaming:
fi: Virhe muutettaessa nimeä:

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: Retry after closing directories?
fi: Yritetäänkö uudelleen, kun kansiot on suljettu?

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: Filter
fi: Suodatin

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en:  [filtered %1/%2]
fi: [%1/%2 suodatettu]

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: Add Frame
fi: Lisää kehys

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: Select the frame ID
fi: Valitse kehyksen tunniste

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: Rename File
fi: Muuta tiedoston nimeä

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: Enter new file name:
fi: Anna tiedoston uusi nimi:

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: Rename %1 to %2 failed
fi: Nimen muutos %1 → %2 epäonnistui

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: Retry after closing folders?
fi: Yritetäänkö uudelleen, kun kansiot on suljettu?

[ctx: @default|]
en: Do you really want to move these %1 items to the trash?
fi: Haluatko varmasti siirtää seuraavat %1 kohdetta roskakoriin?

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: Do you really want to move these %1 items to the trash?
fi: Haluatko varmasti siirtää seuraavat %1 kohdetta roskakoriin?

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: Do you really want to move this item to the trash?
fi: Haluatko varmasti siirtää tämän kohteen roskakoriin?

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: Move to Trash
fi: Siirrä roskakoriin

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: Folder must be empty.
fi: Kansion on oltava tyhjä.

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: Could not move these files to the Trash
fi: Tiedostoja ei voitu siirtää roskakoriin.

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: Expand All
fi: Laajenna kaikki

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: A&bort
fi: &Keskeytä

[ctx: ConfigurableTreeView|]
en: Automatic Column Widths
fi: Automaattiset sarakeleveydet

[ctx: ConfigurableTreeView|]
en: Custom Column Widths
fi: Mukautetut sarakeleveydet

[ctx: FileList|]
en: C&lear
fi: T&yhjennä

[ctx: FileList|]
en: &Close
fi: &Sulje

[ctx: FileList|]
en: &Expand all
fi: L&aajenna kaikki

[ctx: FileList|]
en: &Collapse all
fi: &Supista kaikki

[ctx: FileList|]
en: &Play
fi: &Soita

[ctx: FileList|]
en: E&dit
fi: &Muokkaa

[ctx: FileList|]
en: &Open
fi: &Avaa

[ctx: FileList|]
en: Open Containing &Folder
fi: Avaa &yläkansio

[ctx: FileList|]
en: Execute
fi: Suorita

[ctx: FileList|]
en: Could not execute
fi: Ei voitu suorittaa

[ctx: Kid3Form|]
en: F&ile
fi: &Tiedosto

[ctx: Kid3Form|]
en: Name:
fi: Nimi:

[ctx: Kid3Form|]
en: Format:
fi: Muoto:

[ctx: Kid3Form|]
en: From:
fi: Mistä:

[ctx: Kid3Form|]
en: Tag %1
fi: Tunniste %1

[ctx: Kid3Form|]
en: Filename from Tag %1
fi: Tiedostonimi %1-tunnisteesta

[ctx: Kid3Form|]
en: To:
fi: Mihin:

[ctx: Kid3Form|]
en: Tag %1 from Filename
fi: %1-tunniste tiedostonimestä

[ctx: Kid3Form|]
en: Tag &%1
fi: Tunniste &%1

[ctx: Kid3Form|]
en: From Tag %1
fi: %1-tunnisteesta

[ctx: Kid3Form|]
en: Copy
fi: Kopioi

[ctx: Kid3Form|]
en: Paste
fi: Liitä

[ctx: Kid3Form|]
en: From
fi: Mistä

[ctx: Kid3Form|]
en: Filename
fi: Tiedostonimi

[ctx: Kid3Form|]
en: To
fi: Mihin

[ctx: Kid3Form|]
en: Remove
fi: Poista

[ctx: Kid3Form|]
en: Edit...
fi: Muokkaa…

[ctx: Kid3Form|]
en: Add...
fi: Lisää…

[ctx: Kid3Form|]
en: Delete
fi: Poista

[ctx: SectionActions|]
en: Previous
fi: Edellinen

[ctx: SectionActions|]
en: Next
fi: Seuraava

[ctx: SectionActions|]
en: Transfer
fi: Siirrä

[ctx: SectionActions|]
en: Copy
fi: Kopioi

[ctx: SectionActions|]
en: Paste
fi: Liitä

[ctx: SectionActions|]
en: Remove
fi: Poista

[ctx: SectionActions|]
en: Edit
fi: Muokkaa

[ctx: SectionActions|]
en: Add
fi: Lisää

[ctx: SectionActions|]
en: Delete
fi: Poista

[ctx: SectionActions|]
en: Open Parent Folder
fi: Avaa yläkansio

[ctx: SectionActions|]
en: Open Current Folder
fi: Avaa nykyinen kansio

[ctx: AbstractListEdit|]
en: &Add...
fi: &Lisää…

[ctx: AbstractListEdit|]
en: Move &Up
fi: Siirrä &ylemmäs

[ctx: AbstractListEdit|]
en: Move &Down
fi: Siirrä &alemmas

[ctx: AbstractListEdit|]
en: &Edit...
fi: &Muokkaa…

[ctx: AbstractListEdit|]
en: &Remove
fi: &Poista

[ctx: ChapterEditor|]
en: Start time
fi: Aloitusaika

[ctx: ChapterEditor|]
en: End time
fi: Päättymisaika

[ctx: ChapterEditor|]
en: Start offset
fi: Alkusiirtymä

[ctx: ChapterEditor|]
en: End offset
fi: Lopetussiirtymä

[ctx: ConfigTable|]
en: &Add
fi: &Lisää

[ctx: ConfigTable|]
en: &Insert row
fi: &Lisää rivi

[ctx: ConfigTable|]
en: &Delete row
fi: &Poista rivi

[ctx: ConfigTable|]
en: &Clear row
fi: T&yhjennä rivi

[ctx: FilenameFormatBox|]
en: Use for playlist and folder names
fi: Käytä soittolistaan ja kansionimiin

[ctx: FilenameFormatBox|]
en: Maximum length:
fi: Enimmäispituus:

[ctx: FormatBox|]
en: Automatically apply format
fi: Ota muoto automaattisesti käyttöön

[ctx: FormatBox|]
en: String replacement:
fi: Merkkijonon korvaus:

[ctx: FormatBox|]
en: From
fi: Mistä

[ctx: FormatBox|]
en: To
fi: Mihin

[ctx: FormatBox|]
en: Case conversion:
fi: Kirjaintason muunnos:

[ctx: FormatBox|]
en: Locale:
fi: Alue ja kieli:

[ctx: FormatListEdit|]
en: &Add
fi: &Lisää

[ctx: FormatListEdit|]
en: &Remove
fi: &Poista

[ctx: FormatListEdit|]
en: New
fi: Uusi

[ctx: FrameTable|]
en: WWW Audio Source
fi: Verkkoäänilähde

[ctx: FrameTable|]
en: &Select all
fi: V&alitse kaikki

[ctx: FrameTable|]
en: &Deselect all
fi: P&oista kaikki valinnat

[ctx: ImageViewer|]
en: View Picture
fi: Näytä kuva

[ctx: ImageViewer|]
en: &Close
fi: &Sulje

[ctx: @default|]
en: Drag album
    artwork
    here
fi: Vedä albumin
    kansikuva
    tähän

[ctx: PlayToolBar|]
en: Play
fi: Soita

[ctx: PlayToolBar|]
en: Play/Pause
fi: Soita/tauko

[ctx: PlayToolBar|]
en: Stop playback
fi: Pysäytä soitto

[ctx: PlayToolBar|]
en: Previous Track
fi: Edellinen kappale

[ctx: PlayToolBar|]
en: Next Track
fi: Seuraava kappale

[ctx: PlayToolBar|]
en: Close
fi: Sulje

[ctx: PlayToolBar|]
en: Mute
fi: Vaimenna

[ctx: PlayToolBar|]
en: Volume: %1%
fi: Äänenvoimakkuus: %1 %

[ctx: ProgressWidget|]
en: &Cancel
fi: &Peru

[ctx: StringListEdit|]
en: Add Item
fi: Lisää alias

[ctx: StringListEdit|]
en: Edit Item
fi: Muokkaa kohtaa

[ctx: SubframesEditor|]
en: Edit...
fi: Muokkaa…

[ctx: SubframesEditor|]
en: Add...
fi: Lisää…

[ctx: SubframesEditor|]
en: Delete
fi: Poista

[ctx: SubframesEditor|]
en: Add Frame
fi: Lisää kehys

[ctx: SubframesEditor|]
en: Select the frame ID
fi: Valitse kehyksen tunniste

[ctx: TableModelEdit|]
en: &Add
fi: &Lisää

[ctx: TableOfContentsEditor|]
en: Top level
fi: Ylätaso

[ctx: TableOfContentsEditor|]
en: Ordered
fi: Järjestetty

[ctx: TagFormatBox|]
en: Validation
fi: Tarkistus

[ctx: TimeEventEditor|]
en: &Add
fi: &Lisää

[ctx: TimeEventEditor|]
en: &Delete
fi: &Poista

[ctx: TimeEventEditor|]
en: From Clip&board
fi: &Leikepöydältä

[ctx: TimeEventEditor|]
en: &Import...
fi: &Tuo…

[ctx: TimeEventEditor|]
en: &Export...
fi: &Vie…

[ctx: TimeEventEditor|]
en: Help
fi: Ohje

[ctx: TimeEventEditor|]
en: Events
fi: Tapahtumat

[ctx: TimeEventEditor|]
en: Lyrics
fi: Sanat

[ctx: TimeEventEditor|]
en: Offset
fi: Siirtymä

[ctx: TimeEventEditor|]
en: Milliseconds
fi: Millisekunnit

[ctx: TimeEventEditor|]
en: &Insert row
fi: &Lisää rivi

[ctx: TimeEventEditor|]
en: &Delete rows
fi: &Poista rivit

[ctx: TimeEventEditor|]
en: C&lear
fi: T&yhjennä

[ctx: TimeEventEditor|]
en: &Add offset...
fi: L&isää siirtymä…

[ctx: TimeEventEditor|]
en: &Seek to position
fi: Hyppää &kohtaan

[ctx: @default|]
en: MusicBrainz Fingerprint
fi: MusicBrainzin sormenjälki

[ctx: MusicBrainzClient|]
en: Unrecognized
fi: Ei tunnistettu

[ctx: MusicBrainzClient|]
en: Recognized
fi: Tunnistettu

[ctx: MusicBrainzClient|]
en: User Selection
fi: Käyttäjän valinta

[ctx: MusicBrainzClient|]
en: ID Lookup
fi: Tunnistehaku

[ctx: MusicBrainzClient|]
en: Error
fi: Virhe

[ctx: MusicBrainzClient|]
en: Fingerprint
fi: Sormenjälki

[ctx: MusicBrainzClient|]
en: Metadata Lookup
fi: Metatietohaku

[ctx: @default|]
en: AENC - Audio encryption
fi: AENC – Äänen koodaus

[ctx: @default|]
en: APIC - Attached picture
fi: APIC – Liitetty kuva

[ctx: @default|]
en: COMM - Comments
fi: COMM – Kommentit

[ctx: @default|]
en: COMR - Commercial
fi: COMR – Kaupallinen

[ctx: @default|]
en: ENCR - Encryption method registration
fi: ENCR – Salausmenetelmän rekisteröinti

[ctx: @default|]
en: EQUA - Equalization
fi: EQUA – Ekvalisointi

[ctx: @default|]
en: ETCO - Event timing codes
fi: ETCO – Tapahtumien aikakoodit

[ctx: @default|]
en: GEOB - General encapsulated object
fi: GEOB – Sisällytetty yleinen olio

[ctx: @default|]
en: GRID - Group identification registration
fi: GRID – Ryhmätunnisteen rekisteröinti

[ctx: @default|]
en: IPLS - Involved people list
fi: IPLS – Mukana olleet henkilöt

[ctx: @default|]
en: LINK - Linked information
fi: LINK – Linkitetty tieto

[ctx: @default|]
en: MCDI - Music CD identifier
fi: MCDI – Musiikki-CD:n tunniste

[ctx: @default|]
en: MLLT - MPEG location lookup table
fi: MLLT – MPEGin sijainninhakutaulukko

[ctx: @default|]
en: OWNE - Ownership frame
fi: OWNE – Omistajakehys

[ctx: @default|]
en: PRIV - Private frame
fi: PRIV – Yksityinen kehys

[ctx: @default|]
en: PCNT - Play counter
fi: PCNT – Soittokertalaskuri

[ctx: @default|]
en: POPM - Popularimeter
fi: POPM – Suosiomittari

[ctx: @default|]
en: POSS - Position synchronisation frame
fi: POSS – Sijainnin tahdistuskehys

[ctx: @default|]
en: RBUF - Recommended buffer size
fi: RBUF – Suositeltu puskurikoko

[ctx: @default|]
en: RVAD - Relative volume adjustment
fi: RVAD – Äänenvoimakkuuden suhteellinen säätö

[ctx: @default|]
en: RVRB - Reverb
fi: RVRB – Kaikuefekti

[ctx: @default|]
en: SYLT - Synchronized lyric/text
fi: SYLT – Tahdistettu sanoitus/teksti

[ctx: @default|]
en: SYTC - Synchronized tempo codes
fi: SYTC – Tahdistetut tempokoodit

[ctx: @default|]
en: TALB - Album/Movie/Show title
fi: TALB – Levyn/elokuvan/sarjan otsikko

[ctx: @default|]
en: TBPM - BPM (beats per minute)
fi: TBPM – BPM (iskua minuutissa)

[ctx: @default|]
en: TCOM - Composer
fi: TCOM – Säveltäjä

[ctx: @default|]
en: TCON - Content type
fi: TCON – Sisällön tyyppi

[ctx: @default|]
en: TCOP - Copyright message
fi: TCOP – Tekijänoikeustiedote

[ctx: @default|]
en: TDAT - Date
fi: TDAT – Päiväys

[ctx: @default|]
en: TDLY - Playlist delay
fi: TDLY – Soittolistan viive

[ctx: @default|]
en: TENC - Encoded by
fi: TENC – Koodaaja

[ctx: @default|]
en: TEXT - Lyricist/Text writer
fi: TEXT – Sanoittaja/tekstin kirjoittaja

[ctx: @default|]
en: TFLT - File type
fi: TFLT – Tiedostotyyppi

[ctx: @default|]
en: TIME - Time
fi: TIME – Aika

[ctx: @default|]
en: TIT1 - Content group description
fi: TIT1 – Sisältöryhmän kuvaus

[ctx: @default|]
en: TIT2 - Title/songname/content description
fi: TIT2 – Otsikon/kappaleen nimen/sisällön kuvaus

[ctx: @default|]
en: TIT3 - Subtitle/Description refinement
fi: TIT3 – Tekstityksen/kuvauksen täsmennys

[ctx: @default|]
en: TKEY - Initial key
fi: TKEY – Alkusävellaji

[ctx: @default|]
en: TLAN - Language(s)
fi: TLAN – Kieli tai kielet

[ctx: @default|]
en: TLEN - Length
fi: TLEN – Kesto

[ctx: @default|]
en: TMED - Media type
fi: TMED – Mediatyyppi

[ctx: @default|]
en: TOAL - Original album/movie/show title
fi: TOAL – Levyn/elokuvan/sarjan alkuperäinen asdfasdfasdfotsikko

[ctx: @default|]
en: TOFN - Original filename
fi: TOFN – Alkuperäinen tiedostonimi

[ctx: @default|]
en: TOLY - Original lyricist(s)/text writer(s)
fi: TOLY – Alkuperäinen sanoittaja/tekstin kirjoittaja

[ctx: @default|]
en: TOPE - Original artist(s)/performer(s)
fi: TOPE – Alkuperäinen artisti/esiintyjä

[ctx: @default|]
en: TORY - Original release year
fi: TORY – Alkuperäinen julkaisuvuosi

[ctx: @default|]
en: TOWN - File owner/licensee
fi: TOWN – Tiedoston omistaja/lisenssi

[ctx: @default|]
en: TPE1 - Lead performer(s)/Soloist(s)
fi: TPE1 – Pääesiintyjä(t)/sooloartisti(t)

[ctx: @default|]
en: TPE2 - Band/orchestra/accompaniment
fi: TPE2 – Yhtye/orkesteri/säestys

[ctx: @default|]
en: TPE3 - Conductor/performer refinement
fi: TPE3 – Kapellimestari/esityksen parantelija

[ctx: @default|]
en: TPE4 - Interpreted, remixed, or otherwise modified by
fi: TPE4 – Tulkinnut, uudelleenmiksannut tai muuten muokannut

[ctx: @default|]
en: TPOS - Part of a set
fi: TPOS – Joukon osa

[ctx: @default|]
en: TPUB - Publisher
fi: TPUB – Julkaisija

[ctx: @default|]
en: TRCK - Track number/Position in set
fi: TRCK – Raitanumero/sijainti joukossa

[ctx: @default|]
en: TRDA - Recording dates
fi: TRDA – Äänityspäivät

[ctx: @default|]
en: TRSN - Internet radio station name
fi: TRSN – Internetradioaseman nimi

[ctx: @default|]
en: TRSO - Internet radio station owner
fi: TRSO – Internetradioaseman omistaja

[ctx: @default|]
en: TSIZ - Size
fi: TSIZ – Koko

[ctx: @default|]
en: TSRC - ISRC (international standard recording code)
fi: TSRC – ISRC (kansainvälinen standardi nauhoituskoodi)

[ctx: @default|]
en: TSSE - Software/Hardware and settings used for encoding
fi: TSSE – Koodauksessa käytetty ohjelma tai laitteisto sekä asetukset

[ctx: @default|]
en: TXXX - User defined text information
fi: TXXX – Käyttäjän määrittämä tekstitieto

[ctx: @default|]
en: TYER - Year
fi: TYER – Vuosi

[ctx: @default|]
en: UFID - Unique file identifier
fi: UFID – Ainutkertainen tiedostotunniste

[ctx: @default|]
en: USER - Terms of use
fi: USER – Käyttöehdot

[ctx: @default|]
en: USLT - Unsynchronized lyric/text transcription
fi: USLT – Tahdistamaton sanoitus tai tekstitranskriptio

[ctx: @default|]
en: WCOM - Commercial information
fi: WCOM – Kaupalliset tiedot

[ctx: @default|]
en: WCOP - Copyright/Legal information
fi: WCOP – Tekijänoikeustiedot

[ctx: @default|]
en: WOAF - Official audio file webpage
fi: WOAF – Äänitiedoston virallinen verkkosivu

[ctx: @default|]
en: WOAR - Official artist/performer webpage
fi: WOAR – Artistin/esiintyjän virallinen verkkosivu

[ctx: @default|]
en: WOAS - Official audio source webpage
fi: WOAS – Äänilähteen virallinen verkkosivu

[ctx: @default|]
en: WORS - Official internet radio station homepage
fi: WORS – Internetradioaseman virallinen verkkosivu

[ctx: @default|]
en: WPAY - Payment
fi: WPAY – Maksaminen

[ctx: @default|]
en: WPUB - Official publisher webpage
fi: WPUB – Julkaisijan virallinen verkkosivu

[ctx: @default|]
en: WXXX - User defined URL link
fi: WXXX – Käyttäjän määrittämä verkko-osoite

[ctx: @default|]
en: MusicBrainz Release
fi: MusicBrainz-julkaisu

[ctx: @default|]
en: ASPI - Audio seek point index
fi: ASPI – Äänihaun sijainti-indeksi

[ctx: @default|]
en: CHAP - Chapter
fi: CHAP - Luku

[ctx: @default|]
en: CTOC - Table of contents
fi: CTOC - Sisällysluettelo

[ctx: @default|]
en: EQU2 - Equalisation (2)
fi: EQU2 – Ekvalisaatio (2)

[ctx: @default|]
en: GRP1 - Grouping
fi: GRP1 - Ryhmittely

[ctx: @default|]
en: MVIN - Movement Number
fi: MVIN - Osan numero

[ctx: @default|]
en: MVNM - Movement Name
fi: MVNM - Osan nimi

[ctx: @default|]
en: RVA2 - Relative volume adjustment (2)
fi: RVA2 – Suhteellinen äänenvoimakkuuden säätö (2)

[ctx: @default|]
en: SEEK - Seek frame
fi: SEEK – Hakukehys

[ctx: @default|]
en: SIGN - Signature frame
fi: SIGN – Allekirjoituskehys

[ctx: @default|]
en: TCAT - Podcast category
fi: TCAT – Podcast-luokka

[ctx: @default|]
en: TCMP - iTunes compilation flag
fi: TCMP – iTunes-koostamislippu

[ctx: @default|]
en: TDEN - Encoding time
fi: TDEN – Koodausaika

[ctx: @default|]
en: TDES - Podcast description
fi: TDES – Podcastin kuvaus

[ctx: @default|]
en: TDOR - Original release time
fi: TDOR – Alkuperäinen julkaisuaika

[ctx: @default|]
en: TDRC - Recording time
fi: TDRC – Äänitysaika

[ctx: @default|]
en: TDRL - Release time
fi: TRDL – Julkaisuaika

[ctx: @default|]
en: TDTG - Tagging time
fi: TDTG – Luokitusaika

[ctx: @default|]
en: TGID - Podcast identifier
fi: TGID – Podcast-tunniste

[ctx: @default|]
en: TIPL - Involved people list
fi: TIPL – Mukana olleiden luettelo

[ctx: @default|]
en: TKWD - Podcast keywords
fi: TKWD – Podcast-hakusanat

[ctx: @default|]
en: TMCL - Musician credits list
fi: TMCL – Muusikkojen kiitosluettelo

[ctx: @default|]
en: TMOO - Mood
fi: TMOO – Tunnelma

[ctx: @default|]
en: TPRO - Produced notice
fi: TPRO – Tuotantoilmoitus

[ctx: @default|]
en: TSO2 - Album artist sort order
fi: TSO2 – Albumiartistien lajittelujärjestys

[ctx: @default|]
en: TSOA - Album sort order
fi: TSOA – Levyjen lajittelujärjestys

[ctx: @default|]
en: TSOC - Composer sort order
fi: TSOC – Säveltäjien lajittelujärjestys

[ctx: @default|]
en: TSOP - Performer sort order
fi: TSOP – Esittäjien lajittelujärjestys

[ctx: @default|]
en: TSOT - Title sort order
fi: TSOT – Nimikkeiden lajittelujärjestys

[ctx: @default|]
en: TSST - Set subtitle
fi: TSST – Aseta tekstitys

[ctx: @default|]
en: WFED - Podcast feed
fi: WFED – Podcast-syöte

[ctx: @default|]
en: Rating Information
fi: Arvostelutieto

[ctx: AboutDialog|]
en: About Kid3
fi: Tietoja Kid3:sta

[ctx: AboutDialog|]
en: Audio Tag Editor
fi: Äänitunnistemuokkain

[ctx: AboutDialog|]
en: License
fi: Lisenssi

[ctx: AboutDialog|]
en: This program uses <a href="http://www.qt.io/">Qt</a> version %1.
fi: Tämä ohjelma käyttää <a href="http://www.qt.io/">Qt</a>:n versiota %1.

[ctx: BatchImportPage|]
en: Automatic Import
fi: Automaattinen tuonti

[ctx: BatchImportPage|]
en: Reading Folder
fi: Luetaan kansiota

[ctx: BatchImportPage|]
en: Started
fi: Käynnistynyt

[ctx: BatchImportPage|]
en: Source
fi: Lähde

[ctx: BatchImportPage|]
en: Querying
fi: Kysellään

[ctx: BatchImportPage|]
en: Fetching
fi: Noudetaan

[ctx: BatchImportPage|]
en: Data received
fi: Dataa vastaanotettu

[ctx: BatchImportPage|]
en: Cover
fi: Kansikuva

[ctx: BatchImportPage|]
en: Finished
fi: Valmis

[ctx: BatchImportPage|]
en: Aborted
fi: Keskeytetty

[ctx: BatchImportPage|]
en: Error
fi: Virhe

[ctx: BatchImportPage|]
en: Start
fi: Käynnistä

[ctx: BatchImportPage|]
en: Destination:
fi: Kohde:

[ctx: BatchImportPage|]
en: Tag 1
fi: 1-tunniste

[ctx: BatchImportPage|]
en: Tag 2
fi: 2-tunniste

[ctx: BatchImportPage|]
en: Tag 3
fi: Luokitus &3

[ctx: BatchImportPage|]
en: Tag 1 and Tag 2
fi: 1- ja 2-tunnisteet

[ctx: BatchImportPage|]
en: All Tags
fi: Kaikki luokitukset

[ctx: BatchImportPage|]
en: Profile:
fi: Profiili:

[ctx: FileCollapsible|]
en: File
fi: Tiedosto

[ctx: FileSelectDialog|]
en: Open
fi: Avaa

[ctx: FileSelectDialog|]
en: Folder
fi: Kansio

[ctx: FileSelectDialog|]
en: File
fi: Tiedosto

[ctx: FilterPage|]
en: Filter
fi: Suodatin

[ctx: FilterPage|]
en: Started
fi: Käynnistynyt

[ctx: FilterPage|]
en: Finished
fi: Valmis

[ctx: FilterPage|]
en: Aborted
fi: Keskeytetty

[ctx: FilterPage|]
en: Start
fi: Käynnistä

[ctx: FilterPage|]
en: Filter:
fi: Suodata:

[ctx: FilterPage|]
en: Expression:
fi: Lauseke:

[ctx: FrameEditDialog|]
en: Warning
fi: Varoitus

[ctx: FrameEditDialog|]
en: File already exists. Overwrite?
fi: Tiedosto on jo olemassa. Korvataanko?

[ctx: FrameEditDialog|]
en: Export
fi: Vie

[ctx: FrameEditDialog|]
en: Import
fi: Tuo

[ctx: FrameSelectDialog|]
en: Add Frame
fi: Lisää kehys

[ctx: FrameSelectDialog|]
en: Select the frame ID
fi: Valitse kehys-ID

[ctx: ImportProfilesEditPage|]
en: Profiles
fi: Profiilit

[ctx: ImportProfilesEditPage|]
en: Profile
fi: Profiili

[ctx: ImportProfilesEditPage|]
en: Accuracy
fi: Tarkkuus

[ctx: ImportProfilesEditPage|]
en: Standard Tags
fi: Vakiotunnisteet

[ctx: ImportProfilesEditPage|]
en: Additional Tags
fi: Lisätunnisteet

[ctx: ImportProfilesEditPage|]
en: Cover Art
fi: Kansitaide

[ctx: ImportProfilesEditPage|]
en: Server
fi: Palvelin

[ctx: Main|]
en: Warning
fi: Varoitus

[ctx: Main|]
en: The current folder has been modified.
    Do you want to save it?
fi: Nykyinen kansio on muuttunut.
    Haluatko tallentaa sen?

[ctx: Main|]
en: File Error
fi: Tiedostovirhe

[ctx: Main|]
en: Error while writing file:
fi: Virhe kirjoitettaessa tiedostoa:

[ctx: Main|]
en: SD card is only writable in %1
fi: SD-kortille voi vain kirjoittaa: %1

[ctx: Main|]
en: Error while writing file. Do you want to change the permissions?
fi: Virhe kirjoitettaessa tiedostoa. Korjataanko käyttöoikeudet?

[ctx: Main|]
en: %1 is not writable
fi: %1 ei ole kirjoitettavissa

[ctx: MainPage|]
en:  [modified]
fi: [muutettu]

[ctx: MainPage|]
en:  [filtered %1/%2]
fi:  [suodatettu %1/%2]

[ctx: MainPage|]
en: Open
fi: Avaa

[ctx: MainPage|]
en: About
fi: Tietoa

[ctx: MainPage|]
en: Save
fi: Tallenna

[ctx: MainPage|]
en: Settings
fi: Asetukset

[ctx: MainPage|]
en: Automatic Import
fi: Automaattinen tuonti

[ctx: MainPage|]
en: Create Playlist
fi: Luo soittolista

[ctx: MainPage|]
en: Rename Folder
fi: Muuta kansion nimeä

[ctx: MainPage|]
en: Number Tracks
fi: Raitanumerointi

[ctx: MainPage|]
en: Filter
fi: Suodatin

[ctx: MainPage|]
en: Apply Filename Format
fi: Ota tiedostonimimuutokset käyttöön

[ctx: MainPage|]
en: Apply Tag Format
fi: Ota tunnistemuutokset käyttöön

[ctx: MainPage|]
en: Apply Text Encoding
fi: Ota merkistökoodaus käyttöön

[ctx: MainPage|]
en: Convert ID3v2.3 to ID3v2.4
fi: Muunna ID3v2.3:sta ID3v2.4:ksi

[ctx: MainPage|]
en: Convert ID3v2.4 to ID3v2.3
fi: Muunna ID3v2.4:sta ID3v2.3:ksi

[ctx: MainPage|]
en: Revert
fi: Palauta

[ctx: MainPage|]
en: Quit
fi: Lopeta

[ctx: NumberTracksDialog|]
en: Start number:
fi: Aloittava numero:

[ctx: NumberTracksDialog|]
en: Destination:
fi: Kohde:

[ctx: NumberTracksDialog|]
en: Tag 1
fi: 1-tunniste

[ctx: NumberTracksDialog|]
en: Tag 2
fi: 2-tunniste

[ctx: NumberTracksDialog|]
en: Tag 3
fi: Luokitus 3

[ctx: NumberTracksDialog|]
en: Tag 1 and Tag 2
fi: 1- ja 2-tunnisteet

[ctx: NumberTracksDialog|]
en: All Tags
fi: Kaikki luokitukset

[ctx: NumberTracksDialog|]
en: Reset counter for each folder
fi: Numeroi kansioittain

[ctx: NumberTracksDialog|]
en: Total number of tracks
fi: Raitoja kaikkiaan

[ctx: PictureCollapsible|]
en: Picture
fi: Kuva

[ctx: RenameDirectoryPage|]
en: Rename Folder
fi: Muuta kansion nimeä

[ctx: RenameDirectoryPage|]
en: Start
fi: Käynnistä

[ctx: RenameDirectoryPage|]
en: Error
fi: Virhe

[ctx: RenameDirectoryPage|]
en: Action:
fi: Toiminto:

[ctx: RenameDirectoryPage|]
en: Create Folder
fi: Luo kansio

[ctx: RenameDirectoryPage|]
en: Source:
fi: Lähde:

[ctx: RenameDirectoryPage|]
en: From Tag 2 and Tag 1
fi: 2- ja 1-tunnisteista

[ctx: RenameDirectoryPage|]
en: From Tag 1
fi: 1-tunnisteesta

[ctx: RenameDirectoryPage|]
en: From Tag 2
fi: 2-tunnisteesta

[ctx: RenameDirectoryPage|]
en: From Tag 3
fi: 3-luokituksesta

[ctx: RenameDirectoryPage|]
en: All Tags
fi: Kaikki luokitukset

[ctx: RenameDirectoryPage|]
en: Format:
fi: Muoto:

[ctx: RenameDirectoryPage|]
en: Folder Name from Tag
fi: Tiedostonimi tunnisteesta

[ctx: RenameDirectoryPage|]
en: Preview
fi: Esikatselu

[ctx: SettingsPage|]
en: Settings
fi: Asetukset

[ctx: SettingsPage|]
en: Tags
fi: Tunnisteet

[ctx: SettingsPage|]
en: Files
fi: Tiedostot

[ctx: SettingsPage|]
en: Plugins
fi: Liitännäiset

[ctx: SettingsPage|]
en: Appearance
fi: Ulkoasu

[ctx: SettingsPage|]
en: Mark truncated fields
fi: Osoita katkaistut kentät

[ctx: SettingsPage|]
en: ID3v1 text encoding
fi: ID3v1-merkistökoodaus

[ctx: SettingsPage|]
en: ID3v2 text encoding
fi: ID3v2-merkistökoodaus

[ctx: SettingsPage|]
en: Use track/total number of tracks format
fi: Numeroi raidat muodossa raita/kaikkiaan

[ctx: SettingsPage|]
en: Genre as text instead of numeric string
fi: Tyylilaji tekstinä numerojonon sijaan

[ctx: SettingsPage|]
en: WAV files with lowercase id3 chunk
fi: WAV-tiedostoja pienaakkosellisella ID3-lohkolla

[ctx: SettingsPage|]
en: Version used for new ID3v2 tags
fi: Uusien ID3v2-tunnisteiden versio

[ctx: SettingsPage|]
en: Track number digits
fi: Raitanumeroiden määrä

[ctx: SettingsPage|]
en: Ogg/Vorbis comment field name
fi: Ogg Vorbis -kommenttikentän nimi

[ctx: SettingsPage|]
en: Ogg/Vorbis picture field name
fi: Ogg Vorbis -kuvakentän nimi

[ctx: SettingsPage|]
en: RIFF track number field name
fi: RIFF-raitanumerokentän nimi

[ctx: SettingsPage|]
en: Mark if picture larger than maximum size
fi: Osoita enimmäiskokoa suurempi kuva

[ctx: SettingsPage|]
en: Picture maximum size (bytes)
fi: Kuvan enimmäiskoko (tavuina)

[ctx: SettingsPage|]
en: Show only custom genres
fi: Näytä vain mukautetut tyylilajit

[ctx: SettingsPage|]
en: Custom Genres
fi: Mukautetut tyylilajit

[ctx: SettingsPage|]
en: Case conversion
fi: Kirjaintason muunnos

[ctx: SettingsPage|]
en: Locale
fi: Alue ja kieli

[ctx: SettingsPage|]
en: String replacement
fi: Merkkijonojen korvaus

[ctx: SettingsPage|]
en: String Replacement
fi: Merkkijonojen korvaus

[ctx: SettingsPage|]
en: Custom frames
fi: Mukautetut kehykset

[ctx: SettingsPage|]
en: Custom Frames
fi: Mukautetut kehykset

[ctx: SettingsPage|]
en: Load last-opened files
fi: Lataa viimeksi avoinna olleet tiedostot

[ctx: SettingsPage|]
en: Preserve file timestamp
fi: Säilytä tiedoston aikaleima

[ctx: SettingsPage|]
en: Mark changes
fi: Osoita muutokset

[ctx: SettingsPage|]
en: Automatically apply format
fi: Ota muoto automaattisesti käyttöön

[ctx: SettingsPage|]
en: Use for playlist and folder names
fi: Käytä soittolistaan ja kansionimiin

[ctx: SettingsPage|]
en: Use maximum length
fi: Käytä enimmäiskestoa

[ctx: SettingsPage|]
en: Maximum length
fi: Enimmäiskesto

[ctx: SettingsPage|]
en: Filename for cover
fi: Kansikuvan tiedostonimi

[ctx: SettingsPage|]
en: Playlist text encoding
fi: Soittolistan merkistökoodaus

[ctx: SettingsPage|]
en: To filename format
fi: Tiedostonimimuotoon

[ctx: SettingsPage|]
en: Filename from Tag
fi: Tiedostonimi tunnisteesta

[ctx: SettingsPage|]
en: From filename format
fi: Tiedostonimimuodosta

[ctx: SettingsPage|]
en: Tag from Filename
fi: Tunniste tiedostonimestä

[ctx: SettingsPage|]
en: Language
fi: Kieli

[ctx: SettingsPage|]
en: System
fi: Järjestelmä

[ctx: SettingsPage|]
en: Theme
fi: Teema

[ctx: StringListEditPage|]
en: Edit
fi: Muokkaa

[ctx: TagCollapsible|]
en: Tag %1
fi: Tunniste %1

[ctx: TagCollapsible|]
en: To Filename
fi: Tiedostonimeen

[ctx: TagCollapsible|]
en: From Filename
fi: Tiedostonimestä

[ctx: TagCollapsible|]
en: To Tag %1
fi: %1-tunnisteeseen

[ctx: TagCollapsible|]
en: From Tag %1
fi: %1-tunnisteesta

[ctx: TagCollapsible|]
en: Copy
fi: Kopioi

[ctx: TagCollapsible|]
en: Paste
fi: Liitä

[ctx: TagCollapsible|]
en: Remove
fi: Poista
