kid3_qt - en to sr@ijekavianlatin translation catalogue (1155 entries)

[ctx: CliCommand|]
en: Timeout
sr@ijekavianlatin: Prekovrijeme

[ctx: HelpCommand|]
en: Help
sr@ijekavianlatin: Pomoć

[ctx: HelpCommand|]
en: Command name
sr@ijekavianlatin: Naredba

[ctx: TimeoutCommand|]
en: Overwrite timeout
sr@ijekavianlatin: Prekovrijeme

[ctx: TimeoutCommand|]
en: Time
sr@ijekavianlatin: Vrijeme

[ctx: QuitCommand|]
en: Quit application
sr@ijekavianlatin: Napušta aplikaciju

[ctx: QuitCommand|]
en: The current folder has been modified.
sr@ijekavianlatin: Trenutni direktorijum je izmijenjen.

[ctx: QuitCommand|]
en: Type 'exit force' to quit.
sr@ijekavianlatin: Unesite 'exit force' za izlaz.

[ctx: CdCommand|]
en: %1 does not exist
sr@ijekavianlatin: %1 ne postoji

[ctx: LsCommand|]
en: Folder list
sr@ijekavianlatin: Spisak fascikli

[ctx: SaveCommand|]
en: Saves the changed files
sr@ijekavianlatin: Upisuje izmjene fajlova

[ctx: SaveCommand|]
en: Error while writing file:
sr@ijekavianlatin: Greška prilikom upisa fajla:

[ctx: SelectCommand|]
en: Select file
sr@ijekavianlatin: Izaberi fajl

[ctx: SelectCommand|]
en: %1 not found
sr@ijekavianlatin: %1 nije nađena

[ctx: TagCommand|]
en: Select tag
sr@ijekavianlatin: Izbor oznake

[ctx: RevertCommand|]
en: Revert
sr@ijekavianlatin: Vrati

[ctx: ImportCommand|]
en: Import from file
sr@ijekavianlatin: Uvezi iz fajla

[ctx: ImportCommand|]
en: File path
sr@ijekavianlatin: Putanja fajla

[ctx: ImportCommand|]
en: Format name
sr@ijekavianlatin: Format imena

[ctx: ImportCommand|]
en: Source
sr@ijekavianlatin: Izvor

[ctx: ImportCommand|]
en: Extraction
sr@ijekavianlatin: Izvlačenje

[ctx: ImportCommand|]
en: %1 not found.
sr@ijekavianlatin: %1 nije nađen.

[ctx: ImportCommand|]
en: Available
sr@ijekavianlatin: Dostupno

[ctx: ImportCommand|]
en: Error
sr@ijekavianlatin: Greška

[ctx: BatchImportCommand|]
en: Automatic import
sr@ijekavianlatin: Automatski uvozi

[ctx: BatchImportCommand|]
en: Profile name
sr@ijekavianlatin: Ime profila

[ctx: BatchImportCommand|]
en: %1 not found.
sr@ijekavianlatin: %1 nije nađen.

[ctx: BatchImportCommand|]
en: Available
sr@ijekavianlatin: Dostupno

[ctx: AlbumArtCommand|]
en: Download album cover artwork
sr@ijekavianlatin: Potraži sliku omota albuma

[ctx: ExportCommand|]
en: Export to file
sr@ijekavianlatin: Izvezi u fajl

[ctx: ExportCommand|]
en: Format name
sr@ijekavianlatin: Format imena

[ctx: ExportCommand|]
en: %1 not found.
sr@ijekavianlatin: %1 nije nađen.

[ctx: ExportCommand|]
en: Available
sr@ijekavianlatin: Dostupno

[ctx: ExportCommand|]
en: Error
sr@ijekavianlatin: Greška

[ctx: PlaylistCommand|]
en: Create playlist
sr@ijekavianlatin: Napravi listu numera

[ctx: PlaylistCommand|]
en: Error
sr@ijekavianlatin: Greška

[ctx: FilenameFormatCommand|]
en: Apply filename format
sr@ijekavianlatin: Primijeni format naziva fajla

[ctx: TagFormatCommand|]
en: Apply tag format
sr@ijekavianlatin: Primijeni format oznake

[ctx: TextEncodingCommand|]
en: Apply text encoding
sr@ijekavianlatin: Primijeni kodiranje teksta

[ctx: RenameDirectoryCommand|]
en: Rename folder
sr@ijekavianlatin: Preimenuj direktorijum

[ctx: NumberTracksCommand|]
en: Number tracks
sr@ijekavianlatin: Numeriši

[ctx: NumberTracksCommand|]
en: Track number
sr@ijekavianlatin: Broj numere

[ctx: FilterCommand|]
en: Filter name
sr@ijekavianlatin: Ime fajla

[ctx: FilterCommand|]
en: %1 not found.
sr@ijekavianlatin: %1 nije nađen.

[ctx: FilterCommand|]
en: Available
sr@ijekavianlatin: Dostupno

[ctx: ToId3v24Command|]
en: Convert ID3v2.3 to ID3v2.4
sr@ijekavianlatin: Pretvori ID3v2.3 u ID3v2.4

[ctx: ToId3v23Command|]
en: Convert ID3v2.4 to ID3v2.3
sr@ijekavianlatin: Pretvori ID3v2.4 u ID3v2.3

[ctx: TagToFilenameCommand|]
en: Filename from tag
sr@ijekavianlatin: oznake u ime fajla

[ctx: FilenameToTagCommand|]
en: Tag from filename
sr@ijekavianlatin: oznaku iz imena fajla

[ctx: CopyCommand|]
en: Copy
sr@ijekavianlatin: Kopiraj

[ctx: PasteCommand|]
en: Paste
sr@ijekavianlatin: Nalijepi

[ctx: RemoveCommand|]
en: Remove
sr@ijekavianlatin: Ukloni

[ctx: ConfigCommand|]
en: Configure Kid3
sr@ijekavianlatin: Podesi Kid3

[ctx: ConfigCommand|]
en: %1 does not exist
sr@ijekavianlatin: %1 ne postoji

[ctx: JsonCliFormatter|]
en: Unknown command '%1'
sr@ijekavianlatin: Nepoznata naredba '%1'

[ctx: JsonCliFormatter|]
en: Usage:
sr@ijekavianlatin: Upotreba:

[ctx: Kid3Cli|]
en: Parameter
sr@ijekavianlatin: Parametar

[ctx: Kid3Cli|]
en: File path
sr@ijekavianlatin: Putanja fajla

[ctx: Kid3Cli|]
en: Tag numbers
sr@ijekavianlatin: Broj numere

[ctx: Kid3Cli|]
en: Frame name
sr@ijekavianlatin: Iz imena fajla

[ctx: Kid3Cli|]
en: Command specific
sr@ijekavianlatin: Naredba

[ctx: Kid3Cli|]
en: Available Commands
sr@ijekavianlatin: Naredbe na raspolaganju

[ctx: Kid3Cli|]
en: Usage:
sr@ijekavianlatin: Upotreba:

[ctx: Kid3Cli|]
en: %1 does not exist
sr@ijekavianlatin: %1 ne postoji

[ctx: Kid3Cli|]
en: Error while writing file:
sr@ijekavianlatin: Greška prilikom upisa fajla:

[ctx: Kid3Cli|]
en: Unknown command '%1', -h for help.
sr@ijekavianlatin: Nepoznata naredba '%1', -h za pomoć.

[ctx: TextCliFormatter|]
en: Unknown command '%1'. Type 'help' for help.
sr@ijekavianlatin: Nepoznata naredba '%1'. Ukucajte 'help'.

[ctx: TextCliFormatter|]
en: Usage:
sr@ijekavianlatin: Upotreba:

[ctx: TextCliFormatter|]
en: Tags
sr@ijekavianlatin: Oznake

[ctx: TextCliFormatter|]
en: File
sr@ijekavianlatin: Fajl

[ctx: TextCliFormatter|]
en: Name
sr@ijekavianlatin: Ime

[ctx: TextCliFormatter|]
en: Tag %1
sr@ijekavianlatin: oznaka %1

[ctx: TextCliFormatter|]
en: Timeout
sr@ijekavianlatin: Prekovrijeme

[ctx: TextCliFormatter|]
en: Started
sr@ijekavianlatin: Započet

[ctx: TextCliFormatter|]
en: Source
sr@ijekavianlatin: Izvor

[ctx: TextCliFormatter|]
en: Querying
sr@ijekavianlatin: Zatražujem

[ctx: TextCliFormatter|]
en: Fetching
sr@ijekavianlatin: Dobavljam

[ctx: TextCliFormatter|]
en: Data received
sr@ijekavianlatin: Podaci primljeni

[ctx: TextCliFormatter|]
en: Cover
sr@ijekavianlatin: Omot

[ctx: TextCliFormatter|]
en: Finished
sr@ijekavianlatin: Završeno

[ctx: TextCliFormatter|]
en: Aborted
sr@ijekavianlatin: Obustavljen

[ctx: TextCliFormatter|]
en: Error
sr@ijekavianlatin: Greška

[ctx: KdeConfigDialog|]
en: Tags
sr@ijekavianlatin: Oznake

[ctx: KdeConfigDialog|]
en: Files
sr@ijekavianlatin: Fajlovi

[ctx: KdeConfigDialog|]
en: User Actions
sr@ijekavianlatin: Radnje korisnika

[ctx: KdeConfigDialog|]
en: Network
sr@ijekavianlatin: Mreža

[ctx: KdeConfigDialog|]
en: Plugins
sr@ijekavianlatin: Priključci

[ctx: @default|]
en: Main Toolbar
sr@ijekavianlatin: Glavna traka

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Open files
sr@ijekavianlatin: Otvori fajlove

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Opens a recently used folder
sr@ijekavianlatin: Otvara nedavno korišćen direktorijum

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Reverts the changes of all or the selected files
sr@ijekavianlatin: Poništava izmjene svih ili izabranih fajlova

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Saves the changed files
sr@ijekavianlatin: Upisuje izmjene fajlova

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Quits the application
sr@ijekavianlatin: Napušta aplikaciju

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Select all files
sr@ijekavianlatin: Izaberi sve fajlove

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Deselect all files
sr@ijekavianlatin: Poništi izbor svih fajlova

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Find
sr@ijekavianlatin: Nađi

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Find and replace
sr@ijekavianlatin: Nađi i zameni

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Configure Shortcuts
sr@ijekavianlatin: Podesi prečice

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Configure Toolbars
sr@ijekavianlatin: Podesi trake alata

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Enables/disables the statusbar
sr@ijekavianlatin: Prikazuje/sakriva traku stanja

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Preferences dialog
sr@ijekavianlatin: Dijalog podešavanja

[ctx: KdeMainWindow|]
en: O&pen Folder...
sr@ijekavianlatin: O&tvori direktorijum...

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Opens a folder
sr@ijekavianlatin: Otvara direktorijum

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Re&load
sr@ijekavianlatin: &Učitaj ponovo

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Reload folder
sr@ijekavianlatin: Ponovo učitaj spisak

[ctx: KdeMainWindow|]
en: &Import...
sr@ijekavianlatin: &Uvezi...

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Import from file or clipboard
sr@ijekavianlatin: Uvezi iz fajla ili klipborda

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Import from %1...
sr@ijekavianlatin: Uvezi sa %1...

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Import from %1
sr@ijekavianlatin: Uvezi sa %1

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Import from Tags...
sr@ijekavianlatin: Uvezi iz oznaka...

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Import from Tags
sr@ijekavianlatin: Uvezi iz oznaka

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Automatic I&mport...
sr@ijekavianlatin: Auto&matski uvozi...

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Automatic import
sr@ijekavianlatin: Automatski uvozi

[ctx: KdeMainWindow|]
en: &Browse Cover Art...
sr@ijekavianlatin: Potraži o&mot albuma...

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Browse album cover artwork
sr@ijekavianlatin: Potraži sliku omota albuma

[ctx: KdeMainWindow|]
en: &Export...
sr@ijekavianlatin: Izv&ezi...

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Export to file or clipboard
sr@ijekavianlatin: Izvezi u fajl ili klipbord

[ctx: KdeMainWindow|]
en: &Create Playlist...
sr@ijekavianlatin: Napravi &listu numera...

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Create M3U Playlist
sr@ijekavianlatin: Napravi M3U listu numera

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Apply &Filename Format
sr@ijekavianlatin: Primijeni format imena fa&jla

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Apply Filename Format
sr@ijekavianlatin: Primijeni format naziva fajla

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Apply &Tag Format
sr@ijekavianlatin: Primijeni format &oznake

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Apply Tag Format
sr@ijekavianlatin: Primijeni format oznake

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Apply Text &Encoding
sr@ijekavianlatin: Primijeni kodiranje t&eksta

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Apply Text Encoding
sr@ijekavianlatin: Primijeni kodiranje teksta

[ctx: KdeMainWindow|]
en: &Rename Folder...
sr@ijekavianlatin: Preimenuj &direktorijum...

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Rename Folder
sr@ijekavianlatin: Preimenuj direktorijum

[ctx: KdeMainWindow|]
en: &Number Tracks...
sr@ijekavianlatin: Nu&meriši...

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Number Tracks
sr@ijekavianlatin: Numeriši

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Convert ID3v2.3 to ID3v2.&4
sr@ijekavianlatin: Pretvori ID3v2.3 u ID3v2.&4

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Convert ID3v2.3 to ID3v2.4
sr@ijekavianlatin: Pretvori ID3v2.3 u ID3v2.4

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Convert ID3v2.4 to ID3v2.&3
sr@ijekavianlatin: Pretvori ID3v2.4 u ID3v2.&3

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Convert ID3v2.4 to ID3v2.3
sr@ijekavianlatin: Pretvori ID3v2.4 u ID3v2.3

[ctx: KdeMainWindow|]
en: &Play
sr@ijekavianlatin: Re&produkuj

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Play
sr@ijekavianlatin: Reprodukcija

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Show &Picture
sr@ijekavianlatin: Prikaži s&liku

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Show Picture
sr@ijekavianlatin: Prikaži sliku

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Auto &Hide Tags
sr@ijekavianlatin: Automatski &sakrij oznake

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Auto Hide Tags
sr@ijekavianlatin: Automatski sakrij oznake

[ctx: KdeMainWindow|]
en: &Previous File
sr@ijekavianlatin: &Prethodni fajl

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Select previous file
sr@ijekavianlatin: Izaberi prethodni fajl

[ctx: KdeMainWindow|]
en: &Next File
sr@ijekavianlatin: &Sljedeći fajl

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Select next file
sr@ijekavianlatin: Izaberi sljedeći fajl

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Tag %1
sr@ijekavianlatin: oznaka %1

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Filename
sr@ijekavianlatin: Ime fajla

[ctx: KdeMainWindow|]
en: From Tag %1
sr@ijekavianlatin: Iz oznake %1

[ctx: KdeMainWindow|]
en: From Filename
sr@ijekavianlatin: Iz imena fajla

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Copy
sr@ijekavianlatin: Kopiraj

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Paste
sr@ijekavianlatin: Nalijepi

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Remove
sr@ijekavianlatin: Ukloni

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Focus
sr@ijekavianlatin: Fokus

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Frames:
sr@ijekavianlatin: Kadrovi:

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Edit
sr@ijekavianlatin: Uredi

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Add
sr@ijekavianlatin: Dodaj

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Delete
sr@ijekavianlatin: Obriši

[ctx: KdeMainWindow|]
en: File List
sr@ijekavianlatin: Spisak fajlova

[ctx: KdeMainWindow|]
en: &Rename
sr@ijekavianlatin: P&reimenuj

[ctx: KdeMainWindow|]
en: &Move to Trash
sr@ijekavianlatin: Premjesti u &smeće

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Folder List
sr@ijekavianlatin: Spisak fascikli

[ctx: KdeMainWindow|]
en: Configure - Kid3
sr@ijekavianlatin: Podešavanje - Kid3

[ctx: @default|]
en: folder to open
sr@ijekavianlatin: direktorijum za otvaranje

[ctx: @default|]
en: Audio Tag Editor
sr@ijekavianlatin: Obilježivač

[ctx: BrowserDialog|]
en: &Back
sr@ijekavianlatin: &Nazad

[ctx: BrowserDialog|]
en: &Forward
sr@ijekavianlatin: Na&prijed

[ctx: BrowserDialog|]
en: &Find:
sr@ijekavianlatin: &Nađi:

[ctx: BrowserDialog|]
en: Find Previous
sr@ijekavianlatin: Nađi prethodno

[ctx: BrowserDialog|]
en: Find Next
sr@ijekavianlatin: Nađi sljedeće

[ctx: BrowserDialog|]
en: &Close
sr@ijekavianlatin: &Zatvori

[ctx: ConfigDialog|]
en: &Tags
sr@ijekavianlatin: &Oznake

[ctx: ConfigDialog|]
en: &Files
sr@ijekavianlatin: &Fajlovi

[ctx: ConfigDialog|]
en: &User Actions
sr@ijekavianlatin: Radnje &korisnika

[ctx: ConfigDialog|]
en: &Network
sr@ijekavianlatin: &Mreža

[ctx: ConfigDialog|]
en: &Plugins
sr@ijekavianlatin: &Priključci

[ctx: ConfigDialog|]
en: &Keyboard Shortcuts
sr@ijekavianlatin: Prečice &tastature

[ctx: ConfigDialog|]
en: &Language
sr@ijekavianlatin: &Jezik

[ctx: ConfigDialog|]
en: Use custom app&lication font
sr@ijekavianlatin: Koristi pose&bni font za aplikaciju

[ctx: ConfigDialog|]
en: A&pplication Font...
sr@ijekavianlatin: &Font aplikacije...

[ctx: ConfigDialog|]
en: Use custom application &style
sr@ijekavianlatin: Koristi posebni &stil za aplikaciju

[ctx: ConfigDialog|]
en: Unknown
sr@ijekavianlatin: Nepoznato

[ctx: ConfigDialog|]
en: Use native system file &dialogs
sr@ijekavianlatin: Koristi sistemske &dijaloge fajlova

[ctx: ConfigDialog|]
en: &Appearance
sr@ijekavianlatin: &Izgled

[ctx: ConfigDialog|]
en: &Help
sr@ijekavianlatin: Po&moć

[ctx: ConfigDialog|]
en: Restore Defaults
sr@ijekavianlatin: Vrati podrazumijevano

[ctx: ConfigDialog|]
en: &OK
sr@ijekavianlatin: &U redu

[ctx: ConfigDialog|]
en: &Cancel
sr@ijekavianlatin: &Odustani

[ctx: ConfigDialog|]
en: The keyboard shortcut '%1' is already assigned to '%2'.
sr@ijekavianlatin: Prečica tastature '%1' je već dodijeljena '%2'.

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: &File
sr@ijekavianlatin: &Fajl

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Open files
sr@ijekavianlatin: Otvori fajlove

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: &Open...
sr@ijekavianlatin: &Otvori...

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Opens a recently used folder
sr@ijekavianlatin: Otvara nedavno korišćen direktorijum

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Open &Recent
sr@ijekavianlatin: Otvori &nedavno

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Opens a folder
sr@ijekavianlatin: Otvara direktorijum

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: O&pen Folder...
sr@ijekavianlatin: O&tvori direktorijum...

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Reload folder
sr@ijekavianlatin: Ponovo učitaj spisak

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Re&load
sr@ijekavianlatin: &Učitaj ponovo

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Saves the changed files
sr@ijekavianlatin: Upisuje izmjene fajlova

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: &Save
sr@ijekavianlatin: &Sačuvaj

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Reverts the changes of all or the selected files
sr@ijekavianlatin: Poništava izmjene svih ili izabranih fajlova

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Re&vert
sr@ijekavianlatin: &Vrati

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Import from file or clipboard
sr@ijekavianlatin: Uvezi iz fajla ili klipborda

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: &Import...
sr@ijekavianlatin: &Uvezi...

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Import from %1
sr@ijekavianlatin: Uvezi sa %1

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Import from %1...
sr@ijekavianlatin: Uvezi sa %1...

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Import from Tags
sr@ijekavianlatin: Uvezi iz oznaka

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Import from Tags...
sr@ijekavianlatin: Uvezi iz oznaka...

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Automatic import
sr@ijekavianlatin: Automatski uvozi

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Automatic I&mport...
sr@ijekavianlatin: Auto&matski uvozi...

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Browse album cover artwork
sr@ijekavianlatin: Potraži sliku omota albuma

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: &Browse Cover Art...
sr@ijekavianlatin: Potraži o&mot albuma...

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Export to file or clipboard
sr@ijekavianlatin: Izvezi u fajl ili klipbord

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: &Export...
sr@ijekavianlatin: Izv&ezi...

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Create M3U Playlist
sr@ijekavianlatin: Napravi M3U listu numera

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: &Create Playlist...
sr@ijekavianlatin: Napravi &listu numera...

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Quits the application
sr@ijekavianlatin: Napušta aplikaciju

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: &Quit
sr@ijekavianlatin: &Napusti

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: &Edit
sr@ijekavianlatin: &Uredi

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Select all files
sr@ijekavianlatin: Izaberi sve fajlove

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Select &All
sr@ijekavianlatin: Izaberi s&ve

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Deselect all files
sr@ijekavianlatin: Poništi izbor svih fajlova

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Dese&lect
sr@ijekavianlatin: Po&ništi izbor

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Select previous file
sr@ijekavianlatin: Izaberi prethodni fajl

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: &Previous File
sr@ijekavianlatin: &Prethodni fajl

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Select next file
sr@ijekavianlatin: Izaberi sljedeći fajl

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: &Next File
sr@ijekavianlatin: &Sljedeći fajl

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Find
sr@ijekavianlatin: Nađi

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: &Find...
sr@ijekavianlatin: N&ađi...

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Find and replace
sr@ijekavianlatin: Nađi i zameni

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: &Replace...
sr@ijekavianlatin: &Zamijeni...

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: &Tools
sr@ijekavianlatin: &Alati

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Apply Filename Format
sr@ijekavianlatin: Primijeni format naziva fajla

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Apply &Filename Format
sr@ijekavianlatin: Primijeni format imena fa&jla

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Apply Tag Format
sr@ijekavianlatin: Primijeni format oznake

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Apply &Tag Format
sr@ijekavianlatin: Primijeni format &oznake

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Apply Text Encoding
sr@ijekavianlatin: Primijeni kodiranje teksta

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Apply Text &Encoding
sr@ijekavianlatin: Primijeni kodiranje t&eksta

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Rename Folder
sr@ijekavianlatin: Preimenuj direktorijum

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: &Rename Folder...
sr@ijekavianlatin: Preimenuj &direktorijum...

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Number Tracks
sr@ijekavianlatin: Numeriši

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: &Number Tracks...
sr@ijekavianlatin: Nu&meriši...

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Convert ID3v2.3 to ID3v2.4
sr@ijekavianlatin: Pretvori ID3v2.3 u ID3v2.4

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Convert ID3v2.3 to ID3v2.&4
sr@ijekavianlatin: Pretvori ID3v2.3 u ID3v2.&4

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Convert ID3v2.4 to ID3v2.3
sr@ijekavianlatin: Pretvori ID3v2.4 u ID3v2.3

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Convert ID3v2.4 to ID3v2.&3
sr@ijekavianlatin: Pretvori ID3v2.4 u ID3v2.&3

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Play
sr@ijekavianlatin: Reprodukcija

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: &Play
sr@ijekavianlatin: Re&produkuj

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: &Settings
sr@ijekavianlatin: &Podešavanje

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Enables/disables the toolbar
sr@ijekavianlatin: Prikazuje/sakriva traku alata

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Show &Toolbar
sr@ijekavianlatin: Prikaži traku &alata

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Enables/disables the statusbar
sr@ijekavianlatin: Prikazuje/sakriva traku stanja

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Show St&atusbar
sr@ijekavianlatin: Prikaži traku &stanja

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Show Picture
sr@ijekavianlatin: Prikaži sliku

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Show &Picture
sr@ijekavianlatin: Prikaži s&liku

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Auto Hide Tags
sr@ijekavianlatin: Automatski sakrij oznake

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Auto &Hide Tags
sr@ijekavianlatin: Automatski &sakrij oznake

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Configure Kid3
sr@ijekavianlatin: Podesi Kid3

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: &Configure Kid3...
sr@ijekavianlatin: &Podesi Kid3...

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: &Help
sr@ijekavianlatin: Po&moć

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Kid3 Handbook
sr@ijekavianlatin: Kid3 priručnik

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Kid3 &Handbook
sr@ijekavianlatin: Kid3 p&riručnik

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: About Kid3
sr@ijekavianlatin: O Kid3-u

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: &About Kid3
sr@ijekavianlatin: &O Kid3-u

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: About Qt
sr@ijekavianlatin: O KjuT-u

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: About &Qt
sr@ijekavianlatin: O &KjuT-u

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Filename
sr@ijekavianlatin: Ime fajla

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: From Tag %1
sr@ijekavianlatin: Iz oznake %1

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Focus
sr@ijekavianlatin: Fokus

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Tag %1
sr@ijekavianlatin: oznaka %1

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: From Filename
sr@ijekavianlatin: Iz imena fajla

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Copy
sr@ijekavianlatin: Kopiraj

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Paste
sr@ijekavianlatin: Nalijepi

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Remove
sr@ijekavianlatin: Ukloni

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Edit
sr@ijekavianlatin: Uredi

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Add
sr@ijekavianlatin: Dodaj

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Delete
sr@ijekavianlatin: Obriši

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: File List
sr@ijekavianlatin: Spisak fajlova

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: &Rename
sr@ijekavianlatin: P&reimenuj

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: &Move to Trash
sr@ijekavianlatin: Premjesti u &smeće

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Folder List
sr@ijekavianlatin: Spisak fascikli

[ctx: Kid3MainWindow|]
en:  [modified]
sr@ijekavianlatin:  [izmijenjen]

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Audio Tag Editor
sr@ijekavianlatin: Obilježivač

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: License
sr@ijekavianlatin: Licenca

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: Configure - Kid3
sr@ijekavianlatin: Podešavanje - Kid3

[ctx: Kid3MainWindow|]
en: User Actions
sr@ijekavianlatin: Radnje korisnika

[ctx: @default|]
en: Kid3 Handbook
sr@ijekavianlatin: Kid3 priručnik

[ctx: RecentFilesMenu|]
en: &Clear List
sr@ijekavianlatin: O&čisti spisak

[ctx: ShortcutsDelegateEditor|]
en: Clear
sr@ijekavianlatin: Očisti

[ctx: ShortcutsDelegateEditor|]
en: Reset
sr@ijekavianlatin: Ponovo postavi

[ctx: ShortcutsModel|]
en: Action
sr@ijekavianlatin: Radnja

[ctx: ShortcutsModel|]
en: Shortcut
sr@ijekavianlatin: Prečica

[ctx: BatchImportSourcesModel|]
en: Accuracy
sr@ijekavianlatin: Preciznost

[ctx: BatchImportSourcesModel|]
en: Standard Tags
sr@ijekavianlatin: Standardne oznake

[ctx: BatchImportSourcesModel|]
en: Additional Tags
sr@ijekavianlatin: Dodatne oznake

[ctx: BatchImportSourcesModel|]
en: Cover Art
sr@ijekavianlatin: Omot albuma

[ctx: Kid3Application|]
en: All Supported Files
sr@ijekavianlatin: Svi podržani fajlovi

[ctx: @default|]
en: No changes
sr@ijekavianlatin: bez izmjena

[ctx: @default|]
en: All lowercase
sr@ijekavianlatin: sve malim

[ctx: @default|]
en: All uppercase
sr@ijekavianlatin: sve velikim

[ctx: @default|]
en: First letter uppercase
sr@ijekavianlatin: prvo slovo velikim

[ctx: @default|]
en: All first letters uppercase
sr@ijekavianlatin: sva prva slova velikim

[ctx: FormatConfig|]
en: None
sr@ijekavianlatin: nikakav

[ctx: StarRatingMappingsModel|]
en: Name
sr@ijekavianlatin: Ime

[ctx: @default|]
en: UTF16
sr@ijekavianlatin: UTF-16

[ctx: @default|]
en: UTF8
sr@ijekavianlatin: UTF-8

[ctx: BatchImporter|]
en: Accuracy
sr@ijekavianlatin: Preciznost

[ctx: BatchImporter|]
en: Unknown
sr@ijekavianlatin: Nepoznato

[ctx: BatchImporter|]
en: Invalid File
sr@ijekavianlatin: Neispravna datoteka

[ctx: @default|]
en: Data received: %1
sr@ijekavianlatin: Podaci primljeni: %1

[ctx: HttpClient|]
en: Ready.
sr@ijekavianlatin: Spreman.

[ctx: HttpClient|]
en: Error
sr@ijekavianlatin: Greška

[ctx: HttpClient|]
en: Data received: %1
sr@ijekavianlatin: Podaci primljeni: %1

[ctx: HttpClient|]
en: Request sent...
sr@ijekavianlatin: Zahtjev poslat...

[ctx: @default|]
en: Title
sr@ijekavianlatin: Naslov

[ctx: @default|]
en: Artist
sr@ijekavianlatin: Izvođač

[ctx: @default|]
en: Comment
sr@ijekavianlatin: Komentar

[ctx: @default|]
en: Year
sr@ijekavianlatin: Godina

[ctx: @default|]
en: Track
sr@ijekavianlatin: Numera

[ctx: @default|]
en: Genre
sr@ijekavianlatin: Žanr

[ctx: @default|]
en: Length
sr@ijekavianlatin: Trajanje

[ctx: @default|]
en: Drive
sr@ijekavianlatin: Jedinica

[ctx: @default|]
note: %1 is a file name suffix, for example txt
en: %1 File
sr@ijekavianlatin: %1 fajl

[ctx: @default|]
en: File
sr@ijekavianlatin: Fajl

[ctx: @default|]
en: Folder
sr@ijekavianlatin: Fascikla

[ctx: @default|]
en: Shortcut
sr@ijekavianlatin: Prečica

[ctx: @default|]
en: Unknown
sr@ijekavianlatin: Nepoznato

[ctx: @default|]
en: Filename
sr@ijekavianlatin: Ime fajla

[ctx: @default|]
en: Filenames
sr@ijekavianlatin: Imena fajlova

[ctx: @default|]
en: URLs
sr@ijekavianlatin: URL-ovi

[ctx: @default|]
en: Folder name
sr@ijekavianlatin: Ime direktorijuma

[ctx: @default|]
en: Browser
sr@ijekavianlatin: Pregledač

[ctx: @default|]
en: QML base folder
sr@ijekavianlatin: Osnovna fascikla QML

[ctx: @default|]
en: Encode as URL
sr@ijekavianlatin: Kodiraj kao URL

[ctx: @default|]
en: --- separator ---
sr@ijekavianlatin: --- razdvajač ---

[ctx: @default|]
en: Begin of submenu
sr@ijekavianlatin: Podmeni početak

[ctx: @default|]
en: End of submenu
sr@ijekavianlatin: Kraj podmeni

[ctx: CommandsTableModel|]
en: Confirm
sr@ijekavianlatin: Potvrdi

[ctx: CommandsTableModel|]
en: Output
sr@ijekavianlatin: Izlaz

[ctx: CommandsTableModel|]
en: Name
sr@ijekavianlatin: Ime

[ctx: CommandsTableModel|]
en: Command
sr@ijekavianlatin: Naredba

[ctx: @default|]
en: Create folder %1 failed
sr@ijekavianlatin: Pravljenje direktorijuma %1 nije uspjelo

[ctx: DirRenamer|]
en: Create folder %1 failed
sr@ijekavianlatin: Pravljenje direktorijuma %1 nije uspjelo

[ctx: @default|]
en: File %1 already exists
sr@ijekavianlatin: Fajl %1 već postoji

[ctx: @default|]
en: %1 is not a folder
sr@ijekavianlatin: %1 nije direktorijum

[ctx: @default|]
en: Rename %1 to %2 failed
sr@ijekavianlatin: Preimenovanje %1 u %2 nije uspjelo

[ctx: DirRenamer|]
en: File %1 already exists
sr@ijekavianlatin: Fajl %1 već postoji

[ctx: DirRenamer|]
en: %1 is not a folder
sr@ijekavianlatin: %1 nije direktorijum

[ctx: DirRenamer|]
en: Rename %1 to %2 failed
sr@ijekavianlatin: Preimenovanje %1 u %2 nije uspjelo

[ctx: @default|]
en: %1 already exists
sr@ijekavianlatin: %1 već postoji

[ctx: @default|]
en: %1 is not a file
sr@ijekavianlatin: %1 nije fajl

[ctx: DirRenamer|]
en: %1 already exists
sr@ijekavianlatin: %1 već postoji

[ctx: DirRenamer|]
en: %1 is not a file
sr@ijekavianlatin: %1 nije fajl

[ctx: DirRenamer|]
en: New folder name is too different
sr@ijekavianlatin: Novo ime direktorijuma je previše različito

[ctx: @default|]
en: Create folder
sr@ijekavianlatin: Napravi direktorijum

[ctx: @default|]
en: Rename folder
sr@ijekavianlatin: Preimenuj direktorijum

[ctx: @default|]
en: Rename file
sr@ijekavianlatin: Preimenuj fajl

[ctx: @default|]
en: Error
sr@ijekavianlatin: Greška

[ctx: DownloadClient|]
en: Ready.
sr@ijekavianlatin: Spreman.

[ctx: @default|]
en: Tag 1
sr@ijekavianlatin: oznaka 1

[ctx: @default|]
en: Tag 2
sr@ijekavianlatin: oznaka 2

[ctx: @default|]
en: True if strings are equal
sr@ijekavianlatin: Tačno ako su nizovi jednaki

[ctx: @default|]
en: True if string contains substring
sr@ijekavianlatin: Tačno ako niz sadrži podniz

[ctx: @default|]
en: True if string matches regexp
sr@ijekavianlatin: Tačno ako se niz poklapa sa regizom

[ctx: @default|]
en: Logical AND
sr@ijekavianlatin: Logičko I

[ctx: @default|]
en: Logical OR
sr@ijekavianlatin: Logičko ILI

[ctx: @default|]
en: Logical negation
sr@ijekavianlatin: Logička negacija

[ctx: FileProxyModel|]
en: All Supported Files
sr@ijekavianlatin: Svi podržani fajlovi

[ctx: FileProxyModel|]
en: All Files
sr@ijekavianlatin: Svi fajlovi

[ctx: FileSystemModel|]
en: %1 bytes
sr@ijekavianlatin: %1 bajtova

[ctx: FileSystemModel|]
en: Name
sr@ijekavianlatin: Ime

[ctx: FileSystemModel|]
en: Size
sr@ijekavianlatin: Veličina

[ctx: FileSystemModel|Match OS X Finder]
en: Kind
sr@ijekavianlatin: Vrsta

[ctx: FileSystemModel|All other platforms]
en: Type
sr@ijekavianlatin: Vrsta

[ctx: FileSystemModel|]
en: Date Modified
sr@ijekavianlatin: Datum izmene

[ctx: FileSystemModel|]
en: My Computer
sr@ijekavianlatin: Moj računar

[ctx: FileSystemModel|]
en: Computer
sr@ijekavianlatin: Računar

[ctx: FrameFieldObject|]
en: Text
sr@ijekavianlatin: Tekst

[ctx: FrameTableModel|]
en: Volume
sr@ijekavianlatin: Jačina

[ctx: FrameTableModel|]
en: File ID
sr@ijekavianlatin: Fajl ID

[ctx: FrameTableModel|]
en: Name
sr@ijekavianlatin: Ime

[ctx: FrameTableModel|]
en: Data
sr@ijekavianlatin: Podaci

[ctx: Kid3Application|]
en: Saving folder...
sr@ijekavianlatin: Upisujem direktorijum...

[ctx: Kid3Application|]
en: Selection
sr@ijekavianlatin: Izbor

[ctx: Kid3Application|]
en: All Files
sr@ijekavianlatin: Svi fajlovi

[ctx: QFileSystemModel|]
en: Name
sr@ijekavianlatin: Ime

[ctx: QFileSystemModel|]
en: Size
sr@ijekavianlatin: Veličina

[ctx: QFileSystemModel|]
en: Type
sr@ijekavianlatin: Vrsta

[ctx: QFileSystemModel|]
en: Kind
sr@ijekavianlatin: Vrsta

[ctx: QFileSystemModel|]
en: Date Modified
sr@ijekavianlatin: Datum izmene

[ctx: TagSearcher|]
en: Search finished
sr@ijekavianlatin: Pretraga završena

[ctx: TagSearcher|]
en: Filename
sr@ijekavianlatin: Ime fajla

[ctx: TagSearcher|]
en: Tag %1
sr@ijekavianlatin: oznaka %1

[ctx: TimeEventModel|]
en: Time
sr@ijekavianlatin: Vrijeme

[ctx: TimeEventModel|]
en: Event Code
sr@ijekavianlatin: Kôd

[ctx: TimeEventModel|]
en: Text
sr@ijekavianlatin: Tekst

[ctx: TrackDataModel|]
en: Track
sr@ijekavianlatin: Numera

[ctx: TrackDataModel|]
en: Absolute path to file
sr@ijekavianlatin: Apsolutna putanja do fajla

[ctx: TrackDataModel|]
en: Filename
sr@ijekavianlatin: Ime fajla

[ctx: TrackDataModel|]
en: Duration
sr@ijekavianlatin: Trajanje

[ctx: TrackDataModel|]
en: Length
sr@ijekavianlatin: Trajanje

[ctx: @default|]
en: Text Encoding
sr@ijekavianlatin: Kodiranje teksta

[ctx: @default|]
en: Text
sr@ijekavianlatin: Tekst

[ctx: @default|]
en: Data
sr@ijekavianlatin: Podaci

[ctx: @default|]
en: Description
sr@ijekavianlatin: Opis

[ctx: @default|]
en: Owner
sr@ijekavianlatin: Vlasnik

[ctx: @default|]
en: Email
sr@ijekavianlatin: E-adresa

[ctx: @default|]
en: Rating
sr@ijekavianlatin: Rejting

[ctx: @default|]
en: Language
sr@ijekavianlatin: Jezik

[ctx: @default|]
en: Picture Type
sr@ijekavianlatin: Tip slike

[ctx: @default|]
en: Image format
sr@ijekavianlatin: Format slike

[ctx: @default|]
en: Mimetype
sr@ijekavianlatin: Mime

[ctx: @default|]
en: Counter
sr@ijekavianlatin: Brojač

[ctx: @default|]
en: Identifier
sr@ijekavianlatin: Identifikator

[ctx: @default|]
en: Volume Adjustment
sr@ijekavianlatin: Podešavanje jačine

[ctx: @default|]
en: Number of Bits
sr@ijekavianlatin: Broj bita

[ctx: @default|]
en: Timestamp Format
sr@ijekavianlatin: Format vremenske oznake

[ctx: @default|]
en: Content Type
sr@ijekavianlatin: Tip sadržaja

[ctx: @default|]
en: Price
sr@ijekavianlatin: Cijena

[ctx: @default|]
en: Date
sr@ijekavianlatin: Godina

[ctx: @default|]
en: UTF16BE
sr@ijekavianlatin: UTF-16BE

[ctx: @default|]
en: Other
sr@ijekavianlatin: Ostalo

[ctx: @default|]
en: MPEG frames as unit
sr@ijekavianlatin: Broj MPEG kadrova kao jedinica

[ctx: @default|]
en: Milliseconds as unit
sr@ijekavianlatin: Milisekunde kao jedinica

[ctx: @default|]
en: Lyrics
sr@ijekavianlatin: Tekst

[ctx: @default|]
en: Text transcription
sr@ijekavianlatin: Transkripcija teksta

[ctx: @default|]
en: Chord
sr@ijekavianlatin: Akord

[ctx: @default|]
en: Track Number
sr@ijekavianlatin: Broj numere

[ctx: @default|]
en: Album Artist
sr@ijekavianlatin: Izvođač albuma

[ctx: @default|]
en: Arranger
sr@ijekavianlatin: Aranžer

[ctx: @default|]
en: Author
sr@ijekavianlatin: Autor

[ctx: @default|]
en: Composer
sr@ijekavianlatin: Kompozitor

[ctx: @default|]
en: Conductor
sr@ijekavianlatin: Dirigent

[ctx: @default|]
en: Copyright
sr@ijekavianlatin: Autorsko pravo

[ctx: @default|]
en: Disc Number
sr@ijekavianlatin: Broj diska

[ctx: @default|]
en: Encoded-by
sr@ijekavianlatin: Koder

[ctx: @default|]
en: Encoder Settings
sr@ijekavianlatin: Kodiranje podešavanja

[ctx: @default|]
en: Encoding Time
sr@ijekavianlatin: Vrijeme kodiranja

[ctx: @default|]
en: Grouping
sr@ijekavianlatin: Grupisanje

[ctx: @default|]
en: Initial Key
sr@ijekavianlatin: Početni ključ

[ctx: @default|]
en: Lyricist
sr@ijekavianlatin: Tekstopisac

[ctx: @default|]
en: Media
sr@ijekavianlatin: Medija

[ctx: @default|]
en: Mood
sr@ijekavianlatin: Raspoloženje

[ctx: @default|]
en: Original Album
sr@ijekavianlatin: Izvorni album

[ctx: @default|]
en: Original Artist
sr@ijekavianlatin: Izvorni izvođač

[ctx: @default|]
en: Original Date
sr@ijekavianlatin: Izvorni datum

[ctx: @default|]
en: Performer
sr@ijekavianlatin: Izvođač

[ctx: @default|]
en: Picture
sr@ijekavianlatin: Slika

[ctx: @default|]
en: Publisher
sr@ijekavianlatin: Izdavač

[ctx: @default|]
en: Remixer
sr@ijekavianlatin: Remikser

[ctx: @default|]
en: Sort Album
sr@ijekavianlatin: Redoslijed sortiranja albuma

[ctx: @default|]
en: Sort Album Artist
sr@ijekavianlatin: Redoslijed sortiranja autora albuma

[ctx: @default|]
en: Sort Artist
sr@ijekavianlatin: Redoslijed sortiranja izvođača

[ctx: @default|]
en: Sort Composer
sr@ijekavianlatin: Redoslijed sortiranja kompozitora

[ctx: @default|]
en: Sort Name
sr@ijekavianlatin: Redoslijed sortiranja naslova

[ctx: @default|]
en: Subtitle
sr@ijekavianlatin: Podnaslov

[ctx: @default|]
en: Website
sr@ijekavianlatin: Vebsajt

[ctx: @default|]
en: Release Date
sr@ijekavianlatin: Datum izdanja

[ctx: @default|]
en: Audio Encryption
sr@ijekavianlatin: Audio šifrovanje

[ctx: @default|]
en: Chapter
sr@ijekavianlatin: Poglavlje

[ctx: @default|]
en: Commercial
sr@ijekavianlatin: Komercijalno

[ctx: @default|]
en: Table of Contents
sr@ijekavianlatin: Sadržaj

[ctx: @default|]
en: Encryption Method
sr@ijekavianlatin: Metode šifrovanja

[ctx: @default|]
en: Equalization
sr@ijekavianlatin: Jednačenje

[ctx: @default|]
en: General Object
sr@ijekavianlatin: Opšti objekat

[ctx: @default|]
en: Group Identification
sr@ijekavianlatin: Identifikacije grupe

[ctx: @default|]
en: Linked Information
sr@ijekavianlatin: Povezana informacija

[ctx: @default|]
en: Music CD Identifier
sr@ijekavianlatin: Identifikator muzičkog CD-a

[ctx: @default|]
en: Ownership
sr@ijekavianlatin: Vlasnički

[ctx: @default|]
en: Play Counter
sr@ijekavianlatin: Brojač reprodukcije

[ctx: @default|]
en: Podcast
sr@ijekavianlatin: Podemisija

[ctx: @default|]
en: Popularimeter
sr@ijekavianlatin: Mjerač popularnosti

[ctx: @default|]
en: Position Synchronisation
sr@ijekavianlatin: Sinhronizacije pozicije

[ctx: @default|]
en: Private
sr@ijekavianlatin: Privatno

[ctx: @default|]
en: Recommended Buffer Size
sr@ijekavianlatin: Preporučena veličina bafera

[ctx: @default|]
en: Reverb
sr@ijekavianlatin: Reverberacija

[ctx: @default|]
en: Seek
sr@ijekavianlatin: Traženja

[ctx: @default|]
en: Signature
sr@ijekavianlatin: Potpisa

[ctx: @default|]
en: Podcast Description
sr@ijekavianlatin: Opis Podcast

[ctx: @default|]
en: Playlist Delay
sr@ijekavianlatin: Kašnjenje liste numera

[ctx: @default|]
en: Original Release Time
sr@ijekavianlatin: Vrijeme izdavanja originala

[ctx: @default|]
en: Recording Time
sr@ijekavianlatin: Vrijeme snimanja

[ctx: @default|]
en: Release Time
sr@ijekavianlatin: Vrijeme izdavanja

[ctx: @default|]
en: Tagging Time
sr@ijekavianlatin: Vrijeme označavanja

[ctx: @default|]
en: File Type
sr@ijekavianlatin: Tip fajla

[ctx: @default|]
en: Podcast Identifier
sr@ijekavianlatin: Identifikator Podcast

[ctx: @default|]
en: Time
sr@ijekavianlatin: Vrijeme

[ctx: @default|]
en: Original Filename
sr@ijekavianlatin: Izvorno ime

[ctx: @default|]
en: Recording Date
sr@ijekavianlatin: Datumi snimanja

[ctx: @default|]
en: Radio Station Name
sr@ijekavianlatin: Ime radio stanice

[ctx: @default|]
en: Radio Station Owner
sr@ijekavianlatin: Vlasnik radio stanice

[ctx: @default|]
en: Size
sr@ijekavianlatin: Veličina

[ctx: @default|]
en: User-defined Text
sr@ijekavianlatin: Korisnički definisana tekstualna informacija

[ctx: @default|]
en: Unique File Identifier
sr@ijekavianlatin: Jedinstveni identifikator fajla

[ctx: @default|]
en: Terms of Use
sr@ijekavianlatin: Uslovi korišćenja

[ctx: @default|]
en: Commercial URL
sr@ijekavianlatin: Podaci o komercijalizovanju

[ctx: @default|]
en: Copyright URL
sr@ijekavianlatin: Autorsko pravo URL

[ctx: @default|]
en: Podcast Feed
sr@ijekavianlatin: Dovod Podcast

[ctx: @default|]
en: Payment
sr@ijekavianlatin: Plaćanje

[ctx: @default|]
en: User-defined URL
sr@ijekavianlatin: Korisnički definisana URL veza

[ctx: @default|]
en: Contact
sr@ijekavianlatin: Kontakt

[ctx: @default|]
en: Total Discs
sr@ijekavianlatin: Broj diskova

[ctx: @default|]
en: Encoder
sr@ijekavianlatin: Koder

[ctx: @default|]
en: Encoding
sr@ijekavianlatin: Kodiranje

[ctx: @default|]
en: Gapless Playback
sr@ijekavianlatin: Bez pauze između pesmama

[ctx: @default|]
en: License
sr@ijekavianlatin: Licenca

[ctx: @default|]
en: Location
sr@ijekavianlatin: Lokacija

[ctx: @default|]
en: Organization
sr@ijekavianlatin: Organizacija

[ctx: @default|]
en: Producer
sr@ijekavianlatin: Proizvođač

[ctx: @default|]
en: Total Tracks
sr@ijekavianlatin: Ukupno numera

[ctx: @default|]
en: Version
sr@ijekavianlatin: Verzija

[ctx: @default|]
en: Volume
sr@ijekavianlatin: Jačina

[ctx: @default|]
en: Original Lyricist
sr@ijekavianlatin: Izvorni pjesnik

[ctx: @default|]
en: User Rating
sr@ijekavianlatin: Rejting

[ctx: @default|]
en: Account Type
sr@ijekavianlatin: Vrsta naloga

[ctx: @default|]
en: Purchase Account
sr@ijekavianlatin: Ime naloga

[ctx: @default|]
en: Artist ID
sr@ijekavianlatin: Izvođač ID

[ctx: @default|]
en: Category
sr@ijekavianlatin: Kategorija

[ctx: @default|]
en: Catalog ID
sr@ijekavianlatin: Katalog ID

[ctx: @default|]
en: Genre ID
sr@ijekavianlatin: Žanr ID

[ctx: @default|]
en: Keyword
sr@ijekavianlatin: Ključna riječ

[ctx: @default|]
en: Long Description
sr@ijekavianlatin: Opširan opis

[ctx: @default|]
en: Rating/Advisory
sr@ijekavianlatin: Rejting/savjetovanje

[ctx: @default|]
en: Country Code
sr@ijekavianlatin: Kôd države

[ctx: @default|]
en: Media Type
sr@ijekavianlatin: Tip medija

[ctx: @default|]
en: TV Episode
sr@ijekavianlatin: Epizoda

[ctx: @default|]
en: TV Episode Number
sr@ijekavianlatin: Broj epizoda

[ctx: @default|]
en: TV Network Name
sr@ijekavianlatin: Mreža

[ctx: @default|]
en: TV Season
sr@ijekavianlatin: Doba

[ctx: @default|]
en: Podcast URL
sr@ijekavianlatin: URL Podemisija

[ctx: @default|]
en: Podcast GUID
sr@ijekavianlatin: GUID Podemisija

[ctx: @default|]
en: Composer ID
sr@ijekavianlatin: Kompozitor ID

[ctx: @default|]
en: Dimensions
sr@ijekavianlatin: Dimenzije

[ctx: @default|]
en: Keywords
sr@ijekavianlatin: Ključne riječi

[ctx: @default|]
en: Lightness
sr@ijekavianlatin: Svetlina

[ctx: @default|]
en: Number of Colors
sr@ijekavianlatin: Broj boja

[ctx: @default|]
en: Subject
sr@ijekavianlatin: Tema

[ctx: @default|]
en: Sharpness
sr@ijekavianlatin: Oštrina

[ctx: @default|]
en: Tag %1
sr@ijekavianlatin: oznaka %1

[ctx: @default|]
en: Tag 1 and Tag 2
sr@ijekavianlatin: oznaka 1 i oznaka 2

[ctx: @default|]
en: All Tags
sr@ijekavianlatin: Svi oznake

[ctx: @default|]
en: Prepend t1/append t2 if not empty
sr@ijekavianlatin: Prebrojite t1/dodajte t2 ako nisu prazni

[ctx: @default|]
en: Truncated
sr@ijekavianlatin: Odsječena

[ctx: @default|]
en: Size is too large
sr@ijekavianlatin: Podešavanje je preveliko

[ctx: @default|]
en: Must be unique
sr@ijekavianlatin: Moraju biti jedinstveni

[ctx: @default|]
en: New line is forbidden
sr@ijekavianlatin: Novi red je zabranjen

[ctx: @default|]
en: Carriage return is forbidden
sr@ijekavianlatin: Povratak reda je zabranjen

[ctx: @default|]
en: Owner must be non-empty
sr@ijekavianlatin: Vlasnik ne sme biti prazno

[ctx: @default|]
en: Must be numeric
sr@ijekavianlatin: Mora biti numerički

[ctx: @default|]
en: Must be numeric or number/total
sr@ijekavianlatin: Mora biti numerički ili broj/ukupno

[ctx: @default|]
en: Format is DDMM
sr@ijekavianlatin: Format je DDMM

[ctx: @default|]
en: Format is HHMM
sr@ijekavianlatin: Format je HHMM

[ctx: @default|]
en: Format is YYYY
sr@ijekavianlatin: Format je YYYY

[ctx: @default|]
en: 32x32 pixels PNG file icon
sr@ijekavianlatin: PNG ikona fajla 32x32 piksela

[ctx: @default|]
en: Other file icon
sr@ijekavianlatin: Ostale ikone fajla

[ctx: @default|]
en: Cover (front)
sr@ijekavianlatin: Omot (prednji)

[ctx: @default|]
en: Cover (back)
sr@ijekavianlatin: Omot (zadnji)

[ctx: @default|]
en: Artist/performer
sr@ijekavianlatin: Umjetnik/izvođač

[ctx: @default|]
en: Band/Orchestra
sr@ijekavianlatin: Bend/orkestar

[ctx: @default|]
en: Lyricist/text writer
sr@ijekavianlatin: Pjesnik/tekstopisac

[ctx: @default|]
en: Recording Location
sr@ijekavianlatin: Mjesto snimanja

[ctx: @default|]
en: During recording
sr@ijekavianlatin: Tokom snimanja

[ctx: @default|]
en: During performance
sr@ijekavianlatin: Tokom izvođenja

[ctx: @default|]
en: Movie/video screen capture
sr@ijekavianlatin: Snimak ekrana filma/videa

[ctx: @default|]
en: Illustration
sr@ijekavianlatin: Ilustracija

[ctx: @default|]
en: Band/artist logotype
sr@ijekavianlatin: Logotip benda/izvođača

[ctx: @default|]
en: Publisher/Studio logotype
sr@ijekavianlatin: Logotip izdavača/studija

[ctx: @default|]
en: Absolute path to file
sr@ijekavianlatin: Apsolutna putanja do fajla

[ctx: @default|]
en: Modification date
sr@ijekavianlatin: Datum izmene

[ctx: @default|]
en: Creation date
sr@ijekavianlatin: Datum stvaranja

[ctx: @default|]
en: Directory name
sr@ijekavianlatin: Ime direktorijuma

[ctx: @default|]
en: Number of tracks
sr@ijekavianlatin: Broj numera

[ctx: @default|]
en: Extension
sr@ijekavianlatin: Ekstenzija

[ctx: @default|]
en: Bitrate
sr@ijekavianlatin: Bitski protok

[ctx: @default|]
en: Samplerate
sr@ijekavianlatin: Uzorkovanje

[ctx: @default|]
en: Channels
sr@ijekavianlatin: Kanala

[ctx: @default|]
en: Codec
sr@ijekavianlatin: Kodek

[ctx: @default|]
en: Marked
sr@ijekavianlatin: Obilježeno

[ctx: @default|]
en: Escape for HTML
sr@ijekavianlatin: Escape HTML

[ctx: BatchImportDialog|]
en: Automatic Import
sr@ijekavianlatin: Automatski uvozi

[ctx: BatchImportDialog|]
en: D&estination:
sr@ijekavianlatin: O&dredište:

[ctx: BatchImportDialog|]
en: &Profile:
sr@ijekavianlatin: &Profil:

[ctx: BatchImportDialog|]
en: Add
sr@ijekavianlatin: Dodaj

[ctx: BatchImportDialog|]
en: Remove
sr@ijekavianlatin: Ukloni

[ctx: BatchImportDialog|]
en: &Help
sr@ijekavianlatin: Po&moć

[ctx: BatchImportDialog|]
en: &Save Settings
sr@ijekavianlatin: &Sačuvaj podešavanja

[ctx: BatchImportDialog|]
en: &Close
sr@ijekavianlatin: &Zatvori

[ctx: BatchImportDialog|]
en: New
sr@ijekavianlatin: Novo

[ctx: BatchImportDialog|]
en: Started
sr@ijekavianlatin: Započet

[ctx: BatchImportDialog|]
en: Source
sr@ijekavianlatin: Izvor

[ctx: BatchImportDialog|]
en: Querying
sr@ijekavianlatin: Zatražujem

[ctx: BatchImportDialog|]
en: Fetching
sr@ijekavianlatin: Dobavljam

[ctx: BatchImportDialog|]
en: Data received
sr@ijekavianlatin: Podaci primljeni

[ctx: BatchImportDialog|]
en: Cover
sr@ijekavianlatin: Omot

[ctx: BatchImportDialog|]
en: Finished
sr@ijekavianlatin: Završeno

[ctx: BatchImportDialog|]
en: Aborted
sr@ijekavianlatin: Obustavljen

[ctx: BatchImportDialog|]
en: Error
sr@ijekavianlatin: Greška

[ctx: BatchImportDialog|]
en: A&bort
sr@ijekavianlatin: O&bustavi

[ctx: BatchImportDialog|]
en: S&tart
sr@ijekavianlatin: &Pokreni

[ctx: BatchImportSourceDialog|]
en: Import Source
sr@ijekavianlatin: Izvor uvoza

[ctx: BatchImportSourceDialog|]
en: &Accuracy:
sr@ijekavianlatin: &Preciznost:

[ctx: BatchImportSourceDialog|]
en: &Standard Tags
sr@ijekavianlatin: &Standardne oznake

[ctx: BatchImportSourceDialog|]
en: &Additional Tags
sr@ijekavianlatin: Doda&tne oznake

[ctx: BatchImportSourceDialog|]
en: C&over Art
sr@ijekavianlatin: Omot a&lbuma

[ctx: BrowseCoverArtDialog|]
en: Browse Cover Art
sr@ijekavianlatin: Pretraga omota albuma

[ctx: BrowseCoverArtDialog|]
en: &Artist/Album
sr@ijekavianlatin: I&zvođač/album

[ctx: BrowseCoverArtDialog|]
en: &Source
sr@ijekavianlatin: &Izvor

[ctx: BrowseCoverArtDialog|]
en: Source:
sr@ijekavianlatin: Izvor:

[ctx: BrowseCoverArtDialog|]
en: &URL extraction
sr@ijekavianlatin: Izvlačenje &URL-a

[ctx: BrowseCoverArtDialog|]
en: Match
sr@ijekavianlatin: Poklopi

[ctx: BrowseCoverArtDialog|]
en: Picture URL
sr@ijekavianlatin: URL slike

[ctx: BrowseCoverArtDialog|]
en: &Help
sr@ijekavianlatin: Po&moć

[ctx: BrowseCoverArtDialog|]
en: &Save Settings
sr@ijekavianlatin: &Sačuvaj podešavanja

[ctx: BrowseCoverArtDialog|]
en: &Browse
sr@ijekavianlatin: &Potraži

[ctx: BrowseCoverArtDialog|]
en: &Cancel
sr@ijekavianlatin: &Odustani

[ctx: BrowseCoverArtDialog|]
en: Click Browse to start
sr@ijekavianlatin: Kliknite na „Potraži“ da biste pokrenuli

[ctx: BrowseCoverArtDialog|]
en: Then drag the picture from the browser to Kid3.
sr@ijekavianlatin: i onda prevucite sliku sa pregledača u Kid3.

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: &Mark truncated fields
sr@ijekavianlatin: Označi odsječena &polja

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Text &encoding:
sr@ijekavianlatin: Kodiranje &teksta:

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Use &track/total number of tracks format
sr@ijekavianlatin: Koristi format &numera/ukupno numera

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Track number &digits:
sr@ijekavianlatin: Broj &cifara numere:

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: &Genre as text instead of numeric string
sr@ijekavianlatin: &Žanr kao tekst umjesto brojnog niza

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: &WAV files with lowercase id3 chunk
sr@ijekavianlatin: &WAV datoteka s malih slova id3 komad

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Mar&k standard violations
sr@ijekavianlatin: &Označite kršenja standarda

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: &Version used for new tags:
sr@ijekavianlatin: I&zdanje za nove oznake:

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Co&mment field name:
sr@ijekavianlatin: Ime polja ko&mentara:

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: &Picture field name:
sr@ijekavianlatin: Ime polja &slike:

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Picture
sr@ijekavianlatin: Slika

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Mark if &larger than (bytes):
sr@ijekavianlatin: Označi ako &je veće od (bajtova):

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: &Show only custom genres
sr@ijekavianlatin: Prik&aži samo posebne žanrove

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Use drag and drop to reorder the items
sr@ijekavianlatin: Prevucite za preraspodeđivanje čvorova

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Track nu&mber field name:
sr@ijekavianlatin: Ime polja broj nu&mere:

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: &Tag Format
sr@ijekavianlatin: &Format oznake

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Rating
sr@ijekavianlatin: Rejting

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Tag &1
sr@ijekavianlatin: Oznaka &1

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Tag &2
sr@ijekavianlatin: Oznaka &2

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Tag &3
sr@ijekavianlatin: Oznaka &3

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: All Ta&gs
sr@ijekavianlatin: S&vi oznake

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Startup
sr@ijekavianlatin: Pokretanje

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Save
sr@ijekavianlatin: Sačuvaj

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: &Preserve file timestamp
sr@ijekavianlatin: Očuvaj &vremensku oznaku fajla

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: &Mark changes
sr@ijekavianlatin: O&znači izmjene

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: F&ilename for cover:
sr@ijekavianlatin: &Ime fajla za omot albuma:

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Text &encoding (Export, Playlist):
sr@ijekavianlatin: Kodiranje &teksta (Izvezi, lista numera):

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: File List
sr@ijekavianlatin: Spisak fajlova

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Filte&r:
sr@ijekavianlatin: &Filter:

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Inclu&de folders:
sr@ijekavianlatin: Iskl&jučiti fascikle:

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: E&xclude folders:
sr@ijekavianlatin: I&zuzmi fascikle:

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: &Show hidden files
sr@ijekavianlatin: &Skriveni fajlovi

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Filename from tag
sr@ijekavianlatin: oznake u ime fajla

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Tag from filename
sr@ijekavianlatin: oznaku iz imena fajla

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: &Filename Format
sr@ijekavianlatin: Format imena &fajla

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Filename from Tag
sr@ijekavianlatin: oznake u ime fajla

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Tag from Filename
sr@ijekavianlatin: oznaku iz imena fajla

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Browser
sr@ijekavianlatin: Pregledač

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Web &browser:
sr@ijekavianlatin: Veb &pregledač:

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Context &Menu Commands
sr@ijekavianlatin: Naredbe kontekstnog me&nija

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: &Play on double click
sr@ijekavianlatin: &Reprodukuj pri dvokliku

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Proxy
sr@ijekavianlatin: Proksi

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: &Proxy:
sr@ijekavianlatin: &Proksi:

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: &Use authentication with proxy
sr@ijekavianlatin: Koristi &autentifikaciju za proksi

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Proxy user &name:
sr@ijekavianlatin: Korisničko &ime za proksi:

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Proxy pass&word:
sr@ijekavianlatin: L&ozinka za proksi:

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: &Metadata Plugins && Priority
sr@ijekavianlatin: &Metapodaci priključci && Prioritet

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: A&vailable Plugins
sr@ijekavianlatin: &Dostupni dodaci

[ctx: ConfigDialogPages|]
en: Changes take only effect after a restart!
sr@ijekavianlatin: Neke izmene neće biti uključene pre ponovnog pokretanja!

[ctx: @default|]
en: Images
sr@ijekavianlatin: Slike

[ctx: @default|]
en: All Files
sr@ijekavianlatin: Svi fajlovi

[ctx: BinaryOpenSave|]
en: From Clip&board
sr@ijekavianlatin: Iz klip&borda

[ctx: BinaryOpenSave|]
en: &To Clipboard
sr@ijekavianlatin: &U klipbord

[ctx: BinaryOpenSave|]
en: &Import...
sr@ijekavianlatin: &Uvezi...

[ctx: BinaryOpenSave|]
en: &Export...
sr@ijekavianlatin: Izv&ezi...

[ctx: BinaryOpenSave|]
en: &View...
sr@ijekavianlatin: &Prikaz...

[ctx: EditFrameFieldsDialog|]
en: &OK
sr@ijekavianlatin: &U redu

[ctx: EditFrameFieldsDialog|]
en: &Cancel
sr@ijekavianlatin: &Odustani

[ctx: ExportDialog|]
en: Export
sr@ijekavianlatin: Izvezi

[ctx: ExportDialog|]
en: H&eader:
sr@ijekavianlatin: Za&glavlje:

[ctx: ExportDialog|]
en: &Tracks:
sr@ijekavianlatin: N&umere:

[ctx: ExportDialog|]
en: F&ooter:
sr@ijekavianlatin: &Podnožje:

[ctx: ExportDialog|]
en: To F&ile...
sr@ijekavianlatin: U f&ajl...

[ctx: ExportDialog|]
en: To Clip&board
sr@ijekavianlatin: U klip&bord

[ctx: ExportDialog|]
en: &Source:
sr@ijekavianlatin: &Izvor:

[ctx: ExportDialog|]
en: Tag %1
sr@ijekavianlatin: oznaka %1

[ctx: ExportDialog|]
en: &Help
sr@ijekavianlatin: Po&moć

[ctx: ExportDialog|]
en: &Save Settings
sr@ijekavianlatin: &Sačuvaj podešavanja

[ctx: ExportDialog|]
en: &Close
sr@ijekavianlatin: &Zatvori

[ctx: ExportDialog|]
en: File Error
sr@ijekavianlatin: Greška fajla

[ctx: ExportDialog|]
en: Error while writing file:
sr@ijekavianlatin: Greška prilikom upisa fajla:

[ctx: FilterDialog|]
en: &Preview
sr@ijekavianlatin: &Pregled

[ctx: FilterDialog|]
en: &Expression:
sr@ijekavianlatin: &Izraz:

[ctx: FilterDialog|]
en: &Help
sr@ijekavianlatin: Po&moć

[ctx: FilterDialog|]
en: &Save Settings
sr@ijekavianlatin: &Sačuvaj podešavanja

[ctx: FilterDialog|]
en: &Close
sr@ijekavianlatin: &Zatvori

[ctx: FilterDialog|]
en: Started
sr@ijekavianlatin: Započet

[ctx: FilterDialog|]
en: Finished
sr@ijekavianlatin: Završeno

[ctx: FilterDialog|]
en: Aborted
sr@ijekavianlatin: Obustavljen

[ctx: FilterDialog|]
en: A&bort
sr@ijekavianlatin: O&bustavi

[ctx: FilterDialog|]
en: &Apply
sr@ijekavianlatin: &Primijeni

[ctx: FindReplaceDialog|]
en: Find and Replace
sr@ijekavianlatin: Nađi i zameni

[ctx: FindReplaceDialog|]
en: F&ind:
sr@ijekavianlatin: Na&đi:

[ctx: FindReplaceDialog|]
en: &Find
sr@ijekavianlatin: &Nađi

[ctx: FindReplaceDialog|]
en: Re&place:
sr@ijekavianlatin: Zamij&eni:

[ctx: FindReplaceDialog|]
en: &Replace
sr@ijekavianlatin: Z&amijeni

[ctx: FindReplaceDialog|]
en: Replace &all
sr@ijekavianlatin: Zamijeni s&ve

[ctx: FindReplaceDialog|]
en: Options
sr@ijekavianlatin: Opcije

[ctx: FindReplaceDialog|]
en: &Match case
sr@ijekavianlatin: &Poklopi veličinu

[ctx: FindReplaceDialog|]
en: &Backwards
sr@ijekavianlatin: &Unazad

[ctx: FindReplaceDialog|]
en: Regular &expression
sr@ijekavianlatin: &Regularni izraz

[ctx: FindReplaceDialog|]
en: &Tags
sr@ijekavianlatin: &Oznake

[ctx: FindReplaceDialog|]
en: Select a&ll
sr@ijekavianlatin: &Izaberi sve

[ctx: FindReplaceDialog|]
en: Filename
sr@ijekavianlatin: Ime fajla

[ctx: FindReplaceDialog|]
en: &Help
sr@ijekavianlatin: Po&moć

[ctx: FindReplaceDialog|]
en: &Save Settings
sr@ijekavianlatin: &Sačuvaj podešavanja

[ctx: FindReplaceDialog|]
en: &Close
sr@ijekavianlatin: &Zatvori

[ctx: FindReplaceDialog|]
en: Find
sr@ijekavianlatin: Nađi

[ctx: ImportDialog|]
en: Accuracy:
sr@ijekavianlatin: Preciznost:

[ctx: ImportDialog|]
en: Cover Art:
sr@ijekavianlatin: Omot albuma:

[ctx: ImportDialog|]
en: From F&ile/Clipboard...
sr@ijekavianlatin: Iz &fajla/klipborda...

[ctx: ImportDialog|]
en: From T&ags...
sr@ijekavianlatin: Iz o&znaka...

[ctx: ImportDialog|]
en: &From Server...
sr@ijekavianlatin: S&a servera...

[ctx: ImportDialog|]
en: D&estination:
sr@ijekavianlatin: O&dredište:

[ctx: ImportDialog|]
en: Revert
sr@ijekavianlatin: Vrati

[ctx: ImportDialog|]
en: Check maximum allowable time &difference (sec):
sr@ijekavianlatin: Provjeri najveću dozvoljenu &vremensku razliku (sek):

[ctx: ImportDialog|]
en: Match with:
sr@ijekavianlatin: Poklopi sa:

[ctx: ImportDialog|]
en: &Length
sr@ijekavianlatin: tra&janjem

[ctx: ImportDialog|]
en: T&rack
sr@ijekavianlatin: &numerom

[ctx: ImportDialog|]
en: &Title
sr@ijekavianlatin: nas&lovom

[ctx: ImportDialog|]
en: &Help
sr@ijekavianlatin: Po&moć

[ctx: ImportDialog|]
en: &Save Settings
sr@ijekavianlatin: &Sačuvaj podešavanja

[ctx: ImportDialog|]
en: &OK
sr@ijekavianlatin: &U redu

[ctx: ImportDialog|]
en: &Cancel
sr@ijekavianlatin: &Odustani

[ctx: NumberTracksDialog|]
en: Number Tracks
sr@ijekavianlatin: Numeriši

[ctx: NumberTracksDialog|]
en: Start &number:
sr@ijekavianlatin: &Početni broj:

[ctx: NumberTracksDialog|]
en: &Destination:
sr@ijekavianlatin: &Odredište:

[ctx: NumberTracksDialog|]
en: &Reset counter for each folder
sr@ijekavianlatin: &Risetovati brojač za svaku fasciklu

[ctx: NumberTracksDialog|]
en: &Total number of tracks:
sr@ijekavianlatin: &Ukupno numera:

[ctx: NumberTracksDialog|]
en: &Help
sr@ijekavianlatin: Po&moć

[ctx: NumberTracksDialog|]
en: &Save Settings
sr@ijekavianlatin: &Sačuvaj podešavanja

[ctx: NumberTracksDialog|]
en: &OK
sr@ijekavianlatin: &U redu

[ctx: NumberTracksDialog|]
en: &Cancel
sr@ijekavianlatin: &Odustani

[ctx: PlaylistDialog|]
en: Create Playlist
sr@ijekavianlatin: Napravi listu numera

[ctx: PlaylistDialog|]
en: Playlist File Name
sr@ijekavianlatin: Ime fajla liste numera

[ctx: PlaylistDialog|]
en: Same as &folder name
sr@ijekavianlatin: Isto kao ime &direktorijuma

[ctx: PlaylistDialog|]
en: Create ne&w empty playlist:
sr@ijekavianlatin: &Napravite novu praznu listu:

[ctx: PlaylistDialog|]
en: New
sr@ijekavianlatin: Novo

[ctx: PlaylistDialog|]
en: Cr&eate in:
sr@ijekavianlatin: N&apravi u:

[ctx: PlaylistDialog|]
en: Current folder
sr@ijekavianlatin: trenutnom direktorijumu

[ctx: PlaylistDialog|]
en: Every folder
sr@ijekavianlatin: svim direktorijumima

[ctx: PlaylistDialog|]
en: Top-level folder
sr@ijekavianlatin: najvišem direktorijumu

[ctx: PlaylistDialog|]
en: Playlist Content
sr@ijekavianlatin: Sadržaj liste numera

[ctx: PlaylistDialog|]
en: Incl&ude only the selected files
sr@ijekavianlatin: Uključi samo &označene fajlove

[ctx: PlaylistDialog|]
en: Sort by file &name
sr@ijekavianlatin: Sortiraj po &imenu

[ctx: PlaylistDialog|]
en: Sort by &tag field
sr@ijekavianlatin: Sortiraj po &polju oznake

[ctx: PlaylistDialog|]
en: Use &relative path for files in playlist
sr@ijekavianlatin: Koristi &relativnu putanju za fajlove na listi numera

[ctx: PlaylistDialog|]
en: Use full p&ath for files in playlist
sr@ijekavianlatin: Koristi punu put&anju za fajlove na listi numera

[ctx: PlaylistDialog|]
en: Write only &list of files
sr@ijekavianlatin: Upiši samo &spisak fajlova

[ctx: PlaylistDialog|]
en: Write &info using
sr@ijekavianlatin: Upiši &informacije koristeći

[ctx: PlaylistDialog|]
en: &Help
sr@ijekavianlatin: Po&moć

[ctx: PlaylistDialog|]
en: &Save Settings
sr@ijekavianlatin: &Sačuvaj podešavanja

[ctx: PlaylistDialog|]
en: &OK
sr@ijekavianlatin: &U redu

[ctx: PlaylistDialog|]
en: &Cancel
sr@ijekavianlatin: &Odustani

[ctx: PlaylistEditDialog|]
en: Playlist
sr@ijekavianlatin: Lista numera

[ctx: PlaylistEditDialog|]
en:  [modified]
sr@ijekavianlatin:  [izmijenjen]

[ctx: PlaylistEditDialog|]
en: Warning
sr@ijekavianlatin: Upozorenje

[ctx: PlaylistEditDialog|]
en: A playlist has been modified.
    Do you want to save it?
sr@ijekavianlatin: Lista pesama je izmenjena.
    Želite li da sačuvate izmjene?

[ctx: RenDirDialog|]
en: Rename Folder
sr@ijekavianlatin: Preimenuj direktorijum

[ctx: RenDirDialog|]
en: Preview
sr@ijekavianlatin: Pregled

[ctx: RenDirDialog|]
en: &Save Settings
sr@ijekavianlatin: &Sačuvaj podešavanja

[ctx: RenDirDialog|]
en: Create Folder
sr@ijekavianlatin: Napravi direktorijum

[ctx: RenDirDialog|]
en: &Action:
sr@ijekavianlatin: &Radnja:

[ctx: RenDirDialog|]
en: &Source:
sr@ijekavianlatin: &Izvor:

[ctx: RenDirDialog|]
en: &Edit...
sr@ijekavianlatin: U&redi...

[ctx: RenDirDialog|]
en: From:
sr@ijekavianlatin: Iz:

[ctx: RenDirDialog|]
en: To:
sr@ijekavianlatin: U:

[ctx: RenDirDialog|]
en: Folder Name from Tag
sr@ijekavianlatin: Oznake u ime direktorijuma

[ctx: ServerImportDialog|]
en: &Find
sr@ijekavianlatin: &Nađi

[ctx: ServerImportDialog|]
en: C&GI Path:
sr@ijekavianlatin: C&GI putanja:

[ctx: ServerImportDialog|]
en: &Standard Tags
sr@ijekavianlatin: &Standardne oznake

[ctx: ServerImportDialog|]
en: &Additional Tags
sr@ijekavianlatin: Doda&tne oznake

[ctx: ServerImportDialog|]
en: C&over Art
sr@ijekavianlatin: Omot a&lbuma

[ctx: ServerImportDialog|]
en: &Help
sr@ijekavianlatin: Po&moć

[ctx: ServerImportDialog|]
en: &Save Settings
sr@ijekavianlatin: &Sačuvaj podešavanja

[ctx: ServerImportDialog|]
en: &Close
sr@ijekavianlatin: &Zatvori

[ctx: ServerImportDialog|]
en: Ready.
sr@ijekavianlatin: Spreman.

[ctx: ServerTrackImportDialog|]
en: Track Title/Artist - Album
sr@ijekavianlatin: Numera/izvođač - album

[ctx: ServerTrackImportDialog|]
en: State
sr@ijekavianlatin: Stanje

[ctx: ServerTrackImportDialog|]
en: &Help
sr@ijekavianlatin: Po&moć

[ctx: ServerTrackImportDialog|]
en: &Save Settings
sr@ijekavianlatin: &Sačuvaj podešavanja

[ctx: ServerTrackImportDialog|]
en: &OK
sr@ijekavianlatin: &U redu

[ctx: ServerTrackImportDialog|]
en: &Apply
sr@ijekavianlatin: &Primijeni

[ctx: ServerTrackImportDialog|]
en: &Cancel
sr@ijekavianlatin: &Odustani

[ctx: ServerTrackImportDialog|]
en: No result
sr@ijekavianlatin: Nema rezultata

[ctx: ServerTrackImportDialog|]
en: Unknown
sr@ijekavianlatin: Nepoznato

[ctx: ServerTrackImportDialog|]
en: No result selected
sr@ijekavianlatin: Ništa nije izabrano

[ctx: TagImportDialog|]
en: Import from Tags
sr@ijekavianlatin: Uvezi iz oznaka

[ctx: TagImportDialog|]
en: Source:
sr@ijekavianlatin: Izvor:

[ctx: TagImportDialog|]
en: Extraction:
sr@ijekavianlatin: Izvlačenje:

[ctx: TagImportDialog|]
en: D&estination:
sr@ijekavianlatin: O&dredište:

[ctx: TagImportDialog|]
en: &Help
sr@ijekavianlatin: Po&moć

[ctx: TagImportDialog|]
en: &Save Settings
sr@ijekavianlatin: &Sačuvaj podešavanja

[ctx: TagImportDialog|]
en: &Apply
sr@ijekavianlatin: &Primijeni

[ctx: TagImportDialog|]
en: &Close
sr@ijekavianlatin: &Zatvori

[ctx: TextImportDialog|]
en: Import from File/Clipboard
sr@ijekavianlatin: Uvezi iz fajla/klipborda

[ctx: TextImportDialog|]
en: Header:
sr@ijekavianlatin: Zaglavlje:

[ctx: TextImportDialog|]
en: Tracks:
sr@ijekavianlatin: Numere:

[ctx: TextImportDialog|]
en: &Help
sr@ijekavianlatin: Po&moć

[ctx: TextImportDialog|]
en: &Save Settings
sr@ijekavianlatin: &Sačuvaj podešavanja

[ctx: TextImportDialog|]
en: From F&ile...
sr@ijekavianlatin: Iz &fajla...

[ctx: TextImportDialog|]
en: From Clip&board
sr@ijekavianlatin: Iz klip&borda

[ctx: TextImportDialog|]
en: &Close
sr@ijekavianlatin: &Zatvori

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: Download
sr@ijekavianlatin: Preuzmi

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: Opening folder...
sr@ijekavianlatin: Otvaram direktorijum...

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: Abort
sr@ijekavianlatin: Obustavi

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: %1 is not writable
sr@ijekavianlatin: %1 se ne može pisati

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: Error while writing file:
sr@ijekavianlatin: Greška prilikom upisa fajla:

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: File Error
sr@ijekavianlatin: Greška fajla

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: Error while writing file. Do you want to change the permissions?
sr@ijekavianlatin: Greška prilikom upisa fajla. Postavljam ovlašćenja?

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: The current folder has been modified.
    Do you want to save it?
sr@ijekavianlatin: Trenutni direktorijum je izmijenjen.
    Želite li da sačuvate izmjene?

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: Warning
sr@ijekavianlatin: Upozorenje

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: A playlist has been modified.
    Do you want to save it?
sr@ijekavianlatin: Lista pesama je izmenjena.
    Želite li da sačuvate izmjene?

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: Exiting...
sr@ijekavianlatin: Izlazim...

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: %n folders | %n folders
sr@ijekavianlatin[0]: %n mapa
sr@ijekavianlatin[1]: %n mape
sr@ijekavianlatin[2]: %n mape

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: %n files | %n files
sr@ijekavianlatin[0]: %n datoteka
sr@ijekavianlatin[1]: %n datoteke
sr@ijekavianlatin[2]: %n datoteke

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: %n selected | %n selected
sr@ijekavianlatin[0]: %n izabran
sr@ijekavianlatin[1]: %n izabrana
sr@ijekavianlatin[2]: %n izabrano

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: Ready.
sr@ijekavianlatin: Spreman.

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: Creating playlist...
sr@ijekavianlatin: Pravim listu numera...

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: Files not found
sr@ijekavianlatin: Fajlovi nisu pronađene

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: Error
sr@ijekavianlatin: Greška

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: Import
sr@ijekavianlatin: Uvezi

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: Error while renaming:
sr@ijekavianlatin: Greška prilikom preimenovanja:

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en:  [filtered %1/%2]
sr@ijekavianlatin:  [filtriran %1/%2]

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: Add Frame
sr@ijekavianlatin: Dodaj okvir

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: Select the frame ID
sr@ijekavianlatin: Izaberite ID okvira

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: Rename File
sr@ijekavianlatin: Preimenuj fajl

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: Enter new file name:
sr@ijekavianlatin: Unesite novo ime fajla:

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: Rename %1 to %2 failed
sr@ijekavianlatin: Preimenovanje %1 u %2 nije uspjelo

[ctx: @default|]
en: Do you really want to move these %1 items to the trash?
sr@ijekavianlatin: Želite li zaista da premjestite ovih %1 stavki u smeće?

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: Do you really want to move these %1 items to the trash?
sr@ijekavianlatin: Želite li zaista da premjestite ovih %1 stavki u smeće?

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: Do you really want to move this item to the trash?
sr@ijekavianlatin: Želite li zaista da premjestite ovu stavku u smeće?

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: Move to Trash
sr@ijekavianlatin: Premjesti u smeće

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: Folder must be empty.
sr@ijekavianlatin: Direktoriujm mora biti prazan.

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: Could not move these files to the Trash
sr@ijekavianlatin: Nisam mogao da premjestim ove fajlove u smeće

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: Expand All
sr@ijekavianlatin: Razgranaj sve

[ctx: BaseMainWindowImpl|]
en: A&bort
sr@ijekavianlatin: O&bustavi

[ctx: FileList|]
en: C&lear
sr@ijekavianlatin: O&čisti

[ctx: FileList|]
en: &Close
sr@ijekavianlatin: &Zatvori

[ctx: FileList|]
en: &Expand all
sr@ijekavianlatin: Raz&granaj sve

[ctx: FileList|]
en: &Collapse all
sr@ijekavianlatin: &Sakupi sve

[ctx: FileList|]
en: &Play
sr@ijekavianlatin: Re&produkuj

[ctx: FileList|]
en: E&dit
sr@ijekavianlatin: &Uredi

[ctx: FileList|]
en: &Open
sr@ijekavianlatin: &Otvori

[ctx: FileList|]
en: Open Containing &Folder
sr@ijekavianlatin: Otvori &fasciklu

[ctx: FileList|]
en: Execute
sr@ijekavianlatin: Izvrši

[ctx: FileList|]
en: Could not execute
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da izvršim

[ctx: Kid3Form|]
en: F&ile
sr@ijekavianlatin: F&ajl

[ctx: Kid3Form|]
en: Name:
sr@ijekavianlatin: Ime:

[ctx: Kid3Form|]
en: From:
sr@ijekavianlatin: Iz:

[ctx: Kid3Form|]
en: Tag %1
sr@ijekavianlatin: oznaka %1

[ctx: Kid3Form|]
en: Filename from Tag %1
sr@ijekavianlatin: oznake %1 u ime fajla

[ctx: Kid3Form|]
en: To:
sr@ijekavianlatin: U:

[ctx: Kid3Form|]
en: Tag %1 from Filename
sr@ijekavianlatin: oznaku %1 iz imena fajla

[ctx: Kid3Form|]
en: Tag &%1
sr@ijekavianlatin: Oznaka &%1

[ctx: Kid3Form|]
en: From Tag %1
sr@ijekavianlatin: Iz oznake %1

[ctx: Kid3Form|]
en: Copy
sr@ijekavianlatin: Kopiraj

[ctx: Kid3Form|]
en: Paste
sr@ijekavianlatin: Nalijepi

[ctx: Kid3Form|]
en: From
sr@ijekavianlatin: iz

[ctx: Kid3Form|]
en: Filename
sr@ijekavianlatin: Ime fajla

[ctx: Kid3Form|]
en: To
sr@ijekavianlatin: u

[ctx: Kid3Form|]
en: Remove
sr@ijekavianlatin: Ukloni

[ctx: Kid3Form|]
en: Edit...
sr@ijekavianlatin: Uredi...

[ctx: Kid3Form|]
en: Add...
sr@ijekavianlatin: Dodaj...

[ctx: Kid3Form|]
en: Delete
sr@ijekavianlatin: Obriši

[ctx: SectionActions|]
en: Copy
sr@ijekavianlatin: Kopiraj

[ctx: SectionActions|]
en: Paste
sr@ijekavianlatin: Nalijepi

[ctx: SectionActions|]
en: Remove
sr@ijekavianlatin: Ukloni

[ctx: SectionActions|]
en: Edit
sr@ijekavianlatin: Uredi

[ctx: SectionActions|]
en: Add
sr@ijekavianlatin: Dodaj

[ctx: SectionActions|]
en: Delete
sr@ijekavianlatin: Obriši

[ctx: AbstractListEdit|]
en: &Add...
sr@ijekavianlatin: &Dodaj...

[ctx: AbstractListEdit|]
en: Move &Up
sr@ijekavianlatin: Pomjeri &gore

[ctx: AbstractListEdit|]
en: Move &Down
sr@ijekavianlatin: Pomjeri do&lje

[ctx: AbstractListEdit|]
en: &Edit...
sr@ijekavianlatin: U&redi...

[ctx: AbstractListEdit|]
en: &Remove
sr@ijekavianlatin: U&kloni

[ctx: ChapterEditor|]
en: Start time
sr@ijekavianlatin: Vrijeme početka

[ctx: ChapterEditor|]
en: End time
sr@ijekavianlatin: Vreme završetka

[ctx: ChapterEditor|]
en: Start offset
sr@ijekavianlatin: Početni pomjeraj

[ctx: ChapterEditor|]
en: End offset
sr@ijekavianlatin: Krajnji pomjeraj

[ctx: ConfigTable|]
en: &Add
sr@ijekavianlatin: &Dodaj

[ctx: ConfigTable|]
en: &Insert row
sr@ijekavianlatin: &Ubaci red

[ctx: ConfigTable|]
en: &Delete row
sr@ijekavianlatin: &Obriši red

[ctx: ConfigTable|]
en: &Clear row
sr@ijekavianlatin: O&čisti red

[ctx: FilenameFormatBox|]
en: Maximum length:
sr@ijekavianlatin: Najveća dužina:

[ctx: FormatBox|]
en: Automatically apply format
sr@ijekavianlatin: Primijeni format automatski

[ctx: FormatBox|]
en: String replacement:
sr@ijekavianlatin: Zamjena teksta:

[ctx: FormatBox|]
en: From
sr@ijekavianlatin: iz

[ctx: FormatBox|]
en: To
sr@ijekavianlatin: u

[ctx: FormatBox|]
en: Case conversion:
sr@ijekavianlatin: Veličina slova:

[ctx: FormatBox|]
en: Locale:
sr@ijekavianlatin: Lokalitet:

[ctx: FormatListEdit|]
en: &Add
sr@ijekavianlatin: &Dodaj

[ctx: FormatListEdit|]
en: &Remove
sr@ijekavianlatin: U&kloni

[ctx: FormatListEdit|]
en: New
sr@ijekavianlatin: Novo

[ctx: FrameTable|]
en: &Select all
sr@ijekavianlatin: I&zaberi sve

[ctx: FrameTable|]
en: &Deselect all
sr@ijekavianlatin: Po&ništi izbor

[ctx: ImageViewer|]
en: View Picture
sr@ijekavianlatin: Pogledaj sliku

[ctx: ImageViewer|]
en: &Close
sr@ijekavianlatin: &Zatvori

[ctx: @default|]
en: Drag album
    artwork
    here
sr@ijekavianlatin: Prevuci
    sliku albuma
    ovdje

[ctx: PlayToolBar|]
en: Play
sr@ijekavianlatin: Reprodukcija

[ctx: PlayToolBar|]
en: Play/Pause
sr@ijekavianlatin: Reprodukuj/pauziraj

[ctx: PlayToolBar|]
en: Stop playback
sr@ijekavianlatin: Zaustavi reprodukciju

[ctx: PlayToolBar|]
en: Previous Track
sr@ijekavianlatin: Prethodna numera

[ctx: PlayToolBar|]
en: Next Track
sr@ijekavianlatin: Sljedeća numera

[ctx: PlayToolBar|]
en: Close
sr@ijekavianlatin: Zatvori

[ctx: PlayToolBar|]
en: Mute
sr@ijekavianlatin: Utišaj

[ctx: PlayToolBar|]
en: Volume: %1%
sr@ijekavianlatin: Jačina: %1%

[ctx: ProgressWidget|]
en: &Cancel
sr@ijekavianlatin: &Odustani

[ctx: StringListEdit|]
en: Add Item
sr@ijekavianlatin: Dodaj stavku

[ctx: StringListEdit|]
en: Edit Item
sr@ijekavianlatin: Uredi stavku

[ctx: SubframesEditor|]
en: Edit...
sr@ijekavianlatin: Uredi...

[ctx: SubframesEditor|]
en: Add...
sr@ijekavianlatin: Dodaj...

[ctx: SubframesEditor|]
en: Delete
sr@ijekavianlatin: Obriši

[ctx: SubframesEditor|]
en: Add Frame
sr@ijekavianlatin: Dodaj okvir

[ctx: SubframesEditor|]
en: Select the frame ID
sr@ijekavianlatin: Izaberite ID okvira

[ctx: TableModelEdit|]
en: &Add
sr@ijekavianlatin: &Dodaj

[ctx: TableOfContentsEditor|]
en: Top level
sr@ijekavianlatin: Najviši nivo

[ctx: TableOfContentsEditor|]
en: Ordered
sr@ijekavianlatin: Uređen

[ctx: TagFormatBox|]
en: Validation
sr@ijekavianlatin: Ovjera

[ctx: TimeEventEditor|]
en: &Add
sr@ijekavianlatin: &Dodaj

[ctx: TimeEventEditor|]
en: &Delete
sr@ijekavianlatin: &Obriši

[ctx: TimeEventEditor|]
en: From Clip&board
sr@ijekavianlatin: Iz klip&borda

[ctx: TimeEventEditor|]
en: &Import...
sr@ijekavianlatin: &Uvezi...

[ctx: TimeEventEditor|]
en: &Export...
sr@ijekavianlatin: Izv&ezi...

[ctx: TimeEventEditor|]
en: Help
sr@ijekavianlatin: Pomoć

[ctx: TimeEventEditor|]
en: Lyrics
sr@ijekavianlatin: Tekst

[ctx: TimeEventEditor|]
en: Offset
sr@ijekavianlatin: Pomak

[ctx: TimeEventEditor|]
en: Milliseconds
sr@ijekavianlatin: Milisekundi

[ctx: TimeEventEditor|]
en: &Insert row
sr@ijekavianlatin: &Ubaci red

[ctx: TimeEventEditor|]
en: &Delete rows
sr@ijekavianlatin: &Obriši vrste

[ctx: TimeEventEditor|]
en: C&lear
sr@ijekavianlatin: O&čisti

[ctx: TimeEventEditor|]
en: &Add offset...
sr@ijekavianlatin: &Dodaj pomak...

[ctx: TimeEventEditor|]
en: &Seek to position
sr@ijekavianlatin: &Skoči na poziciju

[ctx: @default|]
en: MusicBrainz Fingerprint
sr@ijekavianlatin: MjuzikBrejnz Otisak prsta

[ctx: MusicBrainzClient|]
en: Unrecognized
sr@ijekavianlatin: Nije prepoznato

[ctx: MusicBrainzClient|]
en: Recognized
sr@ijekavianlatin: Prepoznato

[ctx: MusicBrainzClient|]
en: User Selection
sr@ijekavianlatin: Korisnikov odabir

[ctx: MusicBrainzClient|]
en: ID Lookup
sr@ijekavianlatin: ID pretraga

[ctx: MusicBrainzClient|]
en: Error
sr@ijekavianlatin: Greška

[ctx: MusicBrainzClient|]
en: Fingerprint
sr@ijekavianlatin: Otisak prsta

[ctx: MusicBrainzClient|]
en: Metadata Lookup
sr@ijekavianlatin: Pretraga metapodataka

[ctx: @default|]
en: Discogs
sr@ijekavianlatin: Diskogs

[ctx: @default|]
en: AENC - Audio encryption
sr@ijekavianlatin: AENC - audio šifrovanje

[ctx: @default|]
en: APIC - Attached picture
sr@ijekavianlatin: APIC - priložena slika

[ctx: @default|]
en: COMM - Comments
sr@ijekavianlatin: COMM - komentari

[ctx: @default|]
en: COMR - Commercial
sr@ijekavianlatin: COMR - komercijalno

[ctx: @default|]
en: ENCR - Encryption method registration
sr@ijekavianlatin: ENCR - registracija metode šifrovanja

[ctx: @default|]
en: EQUA - Equalization
sr@ijekavianlatin: EQUA - jednačenje

[ctx: @default|]
en: GEOB - General encapsulated object
sr@ijekavianlatin: GEOB - opšti ugniježđeni objekat

[ctx: @default|]
en: GRID - Group identification registration
sr@ijekavianlatin: GRID - registracija identifikacije grupe

[ctx: @default|]
en: IPLS - Involved people list
sr@ijekavianlatin: IPLS - spisak uključenih ljudi

[ctx: @default|]
en: LINK - Linked information
sr@ijekavianlatin: LINK - povezana informacija

[ctx: @default|]
en: MCDI - Music CD identifier
sr@ijekavianlatin: MCDI - identifikator muzičkog CD-a

[ctx: @default|]
en: OWNE - Ownership frame
sr@ijekavianlatin: OWNE - vlasnički okvir

[ctx: @default|]
en: PRIV - Private frame
sr@ijekavianlatin: PRIV - privatni okvir

[ctx: @default|]
en: PCNT - Play counter
sr@ijekavianlatin: PCNT - brojač reprodukcije

[ctx: @default|]
en: POPM - Popularimeter
sr@ijekavianlatin: POPM - mjerač popularnosti

[ctx: @default|]
en: POSS - Position synchronisation frame
sr@ijekavianlatin: POSS - kadar sinhronizacije pozicije

[ctx: @default|]
en: RBUF - Recommended buffer size
sr@ijekavianlatin: RBUF - preporučena veličina bafera

[ctx: @default|]
en: RVAD - Relative volume adjustment
sr@ijekavianlatin: RVAD - podešavanje relativne jačine zvuka

[ctx: @default|]
en: RVRB - Reverb
sr@ijekavianlatin: RVRB - reverberacija

[ctx: @default|]
en: TALB - Album/Movie/Show title
sr@ijekavianlatin: TALB - naslov albuma/filma/emisije

[ctx: @default|]
en: TBPM - BPM (beats per minute)
sr@ijekavianlatin: TBPM - BPM (otkucaja u minuti)

[ctx: @default|]
en: TCOM - Composer
sr@ijekavianlatin: TCOM - kompozitor

[ctx: @default|]
en: TCON - Content type
sr@ijekavianlatin: TCON - tip sadržaja

[ctx: @default|]
en: TCOP - Copyright message
sr@ijekavianlatin: TCOP - poruka autorskog prava

[ctx: @default|]
en: TDAT - Date
sr@ijekavianlatin: TDAT - datum

[ctx: @default|]
en: TDLY - Playlist delay
sr@ijekavianlatin: TDLY - kašnjenje liste numera

[ctx: @default|]
en: TENC - Encoded by
sr@ijekavianlatin: TENC - koder

[ctx: @default|]
en: TEXT - Lyricist/Text writer
sr@ijekavianlatin: TEXT - pjesnik/tekstopisac

[ctx: @default|]
en: TFLT - File type
sr@ijekavianlatin: TFLT - tip fajla

[ctx: @default|]
en: TIME - Time
sr@ijekavianlatin: TIME - vrijeme

[ctx: @default|]
en: TIT1 - Content group description
sr@ijekavianlatin: TIT1 - opis grupe sadržaja

[ctx: @default|]
en: TIT2 - Title/songname/content description
sr@ijekavianlatin: TIT2 - naslov/ime pjesme/opis sadržaja

[ctx: @default|]
en: TKEY - Initial key
sr@ijekavianlatin: TKEY - početni ključ

[ctx: @default|]
en: TLAN - Language(s)
sr@ijekavianlatin: TLAN - jezik (jezici)

[ctx: @default|]
en: TLEN - Length
sr@ijekavianlatin: TLEN - trajanje

[ctx: @default|]
en: TMED - Media type
sr@ijekavianlatin: TMED - tip medija

[ctx: @default|]
en: TOAL - Original album/movie/show title
sr@ijekavianlatin: TOAL - izvorni naslov albuma/filma/emisije

[ctx: @default|]
en: TOFN - Original filename
sr@ijekavianlatin: TOFN - izvorno ime

[ctx: @default|]
en: TORY - Original release year
sr@ijekavianlatin: TORY - izvorna godina izdavanja

[ctx: @default|]
en: TPUB - Publisher
sr@ijekavianlatin: TPUB - izdavač

[ctx: @default|]
en: TRDA - Recording dates
sr@ijekavianlatin: TRDA - datumi snimanja

[ctx: @default|]
en: TRSN - Internet radio station name
sr@ijekavianlatin: TRSN - ime internet radio stanice

[ctx: @default|]
en: TRSO - Internet radio station owner
sr@ijekavianlatin: TRSO - vlasnik internet radio stanice

[ctx: @default|]
en: TSIZ - Size
sr@ijekavianlatin: TSIZ - veličina

[ctx: @default|]
en: TSRC - ISRC (international standard recording code)
sr@ijekavianlatin: TSRC - ISRC (međunarodni standardni kôd snimanja)

[ctx: @default|]
en: TXXX - User defined text information
sr@ijekavianlatin: TXXX - korisnički definisana tekstualna informacija

[ctx: @default|]
en: TYER - Year
sr@ijekavianlatin: TYER - godina

[ctx: @default|]
en: UFID - Unique file identifier
sr@ijekavianlatin: UFID - jedinstveni identifikator fajla

[ctx: @default|]
en: USER - Terms of use
sr@ijekavianlatin: USER - uslovi korišćenja

[ctx: @default|]
en: WCOM - Commercial information
sr@ijekavianlatin: WCOM - podaci o komercijalizovanju

[ctx: @default|]
en: WCOP - Copyright/Legal information
sr@ijekavianlatin: WCOP - autorsko pravo/pravne informacije

[ctx: @default|]
en: WPAY - Payment
sr@ijekavianlatin: WPAY - plaćanje

[ctx: @default|]
en: WXXX - User defined URL link
sr@ijekavianlatin: WXXX - korisnički definisana URL veza

[ctx: @default|]
en: MusicBrainz Release
sr@ijekavianlatin: MjuzikBrejnz izdanje

[ctx: @default|]
en: CHAP - Chapter
sr@ijekavianlatin: CHAP - Poglavlje

[ctx: @default|]
en: CTOC - Table of contents
sr@ijekavianlatin: CTOC - Sadržaj

[ctx: @default|]
en: EQU2 - Equalisation (2)
sr@ijekavianlatin: EQU2 - jednačenje (2)

[ctx: @default|]
en: GRP1 - Grouping
sr@ijekavianlatin: GRP1 - Grupisanje

[ctx: @default|]
en: PCST - Podcast
sr@ijekavianlatin: PCST - Podemisija

[ctx: @default|]
en: RVA2 - Relative volume adjustment (2)
sr@ijekavianlatin: RVA2 - podešavanje relativne jačine zvuka (2)

[ctx: @default|]
en: SEEK - Seek frame
sr@ijekavianlatin: SEEK - kadar traženja

[ctx: @default|]
en: SIGN - Signature frame
sr@ijekavianlatin: SIGN - kadar potpisa

[ctx: @default|]
en: TDEN - Encoding time
sr@ijekavianlatin: TDEN - vrijeme kodiranja

[ctx: @default|]
en: TDES - Podcast description
sr@ijekavianlatin: TDES - Opis Podcast

[ctx: @default|]
en: TDOR - Original release time
sr@ijekavianlatin: TDOR - vrijeme izdavanja originala

[ctx: @default|]
en: TDRC - Recording time
sr@ijekavianlatin: TDRC - vrijeme snimanja

[ctx: @default|]
en: TDRL - Release time
sr@ijekavianlatin: TDRL - vrijeme izdavanja

[ctx: @default|]
en: TDTG - Tagging time
sr@ijekavianlatin: TDTG - vrijeme označavanja

[ctx: @default|]
en: TGID - Podcast identifier
sr@ijekavianlatin: TGID - Identifikator Podcast

[ctx: @default|]
en: TIPL - Involved people list
sr@ijekavianlatin: TIPL - spisak uključenih ljudi

[ctx: @default|]
en: TMOO - Mood
sr@ijekavianlatin: TMOO - raspoloženje

[ctx: @default|]
en: TSO2 - Album artist sort order
sr@ijekavianlatin: TSO2 - redoslijed sortiranja autora albuma

[ctx: @default|]
en: TSOA - Album sort order
sr@ijekavianlatin: TSOA - redoslijed sortiranja albuma

[ctx: @default|]
en: TSOC - Composer sort order
sr@ijekavianlatin: TSOC - redoslijed sortiranja kompozitora

[ctx: @default|]
en: TSOP - Performer sort order
sr@ijekavianlatin: TSOP - redoslijed sortiranja izvođača

[ctx: @default|]
en: TSOT - Title sort order
sr@ijekavianlatin: TSOT - redoslijed sortiranja naslova

[ctx: @default|]
en: TSST - Set subtitle
sr@ijekavianlatin: TSST - postavi podnaslov

[ctx: @default|]
en: WFED - Podcast feed
sr@ijekavianlatin: WFED - Dovod Podcast

[ctx: @default|]
en: Rating Information
sr@ijekavianlatin: Rejting informacija

[ctx: AboutDialog|]
en: About Kid3
sr@ijekavianlatin: O Kid3-u

[ctx: AboutDialog|]
en: Audio Tag Editor
sr@ijekavianlatin: Obilježivač

[ctx: AboutDialog|]
en: License
sr@ijekavianlatin: Licenca

[ctx: AboutDialog|]
en: This program uses <a href="http://www.qt.io/">Qt</a> version %1.
sr@ijekavianlatin: Ovaj program koristi izdanje <a href="http://www.qt.io/">Qt</a>‑a %1.

[ctx: BatchImportPage|]
en: Automatic Import
sr@ijekavianlatin: Automatski uvozi

[ctx: BatchImportPage|]
en: Started
sr@ijekavianlatin: Započet

[ctx: BatchImportPage|]
en: Source
sr@ijekavianlatin: Izvor

[ctx: BatchImportPage|]
en: Querying
sr@ijekavianlatin: Zatražujem

[ctx: BatchImportPage|]
en: Fetching
sr@ijekavianlatin: Dobavljam

[ctx: BatchImportPage|]
en: Data received
sr@ijekavianlatin: Podaci primljeni

[ctx: BatchImportPage|]
en: Cover
sr@ijekavianlatin: Omot

[ctx: BatchImportPage|]
en: Finished
sr@ijekavianlatin: Završeno

[ctx: BatchImportPage|]
en: Aborted
sr@ijekavianlatin: Obustavljen

[ctx: BatchImportPage|]
en: Error
sr@ijekavianlatin: Greška

[ctx: BatchImportPage|]
en: Start
sr@ijekavianlatin: Pokreni

[ctx: BatchImportPage|]
en: Destination:
sr@ijekavianlatin: Odredište:

[ctx: BatchImportPage|]
en: Tag 1
sr@ijekavianlatin: oznaka 1

[ctx: BatchImportPage|]
en: Tag 2
sr@ijekavianlatin: oznaka 2

[ctx: BatchImportPage|]
en: Tag 1 and Tag 2
sr@ijekavianlatin: oznaka 1 i oznaka 2

[ctx: BatchImportPage|]
en: Profile:
sr@ijekavianlatin: Profil:

[ctx: FileCollapsible|]
en: File
sr@ijekavianlatin: Fajl

[ctx: FileSelectDialog|]
en: Open
sr@ijekavianlatin: Otvori

[ctx: FileSelectDialog|]
en: Folder
sr@ijekavianlatin: Fascikla

[ctx: FileSelectDialog|]
en: File
sr@ijekavianlatin: Fajl

[ctx: FilterPage|]
en: Started
sr@ijekavianlatin: Započet

[ctx: FilterPage|]
en: Finished
sr@ijekavianlatin: Završeno

[ctx: FilterPage|]
en: Aborted
sr@ijekavianlatin: Obustavljen

[ctx: FilterPage|]
en: Start
sr@ijekavianlatin: Pokreni

[ctx: FilterPage|]
en: Expression:
sr@ijekavianlatin: Izraz:

[ctx: FrameEditDialog|]
en: Warning
sr@ijekavianlatin: Upozorenje

[ctx: FrameEditDialog|]
en: File already exists. Overwrite?
sr@ijekavianlatin: Fajl već postoji. Prebrisati ga?

[ctx: FrameEditDialog|]
en: Export
sr@ijekavianlatin: Izvezi

[ctx: FrameEditDialog|]
en: Import
sr@ijekavianlatin: Uvezi

[ctx: FrameSelectDialog|]
en: Add Frame
sr@ijekavianlatin: Dodaj okvir

[ctx: FrameSelectDialog|]
en: Select the frame ID
sr@ijekavianlatin: Izaberite ID okvira

[ctx: ImportProfilesEditPage|]
en: Profiles
sr@ijekavianlatin: Profili

[ctx: ImportProfilesEditPage|]
en: Profile
sr@ijekavianlatin: Profil

[ctx: ImportProfilesEditPage|]
en: Accuracy
sr@ijekavianlatin: Preciznost

[ctx: ImportProfilesEditPage|]
en: Standard Tags
sr@ijekavianlatin: Standardne oznake

[ctx: ImportProfilesEditPage|]
en: Additional Tags
sr@ijekavianlatin: Dodatne oznake

[ctx: ImportProfilesEditPage|]
en: Cover Art
sr@ijekavianlatin: Omot albuma

[ctx: Main|]
en: Warning
sr@ijekavianlatin: Upozorenje

[ctx: Main|]
en: The current folder has been modified.
    Do you want to save it?
sr@ijekavianlatin: Trenutni direktorijum je izmijenjen.
    Želite li da sačuvate izmjene?

[ctx: Main|]
en: File Error
sr@ijekavianlatin: Greška fajla

[ctx: Main|]
en: Error while writing file:
sr@ijekavianlatin: Greška prilikom upisa fajla:

[ctx: Main|]
en: SD card is only writable in %1
sr@ijekavianlatin: SD kartica može se pisati samo u %1

[ctx: Main|]
en: Error while writing file. Do you want to change the permissions?
sr@ijekavianlatin: Greška prilikom upisa fajla. Postavljam ovlašćenja?

[ctx: Main|]
en: %1 is not writable
sr@ijekavianlatin: %1 se ne može pisati

[ctx: MainPage|]
en:  [modified]
sr@ijekavianlatin:  [izmijenjen]

[ctx: MainPage|]
en:  [filtered %1/%2]
sr@ijekavianlatin:  [filtriran %1/%2]

[ctx: MainPage|]
en: Open
sr@ijekavianlatin: Otvori

[ctx: MainPage|]
en: About
sr@ijekavianlatin: O programu

[ctx: MainPage|]
en: Save
sr@ijekavianlatin: Sačuvaj

[ctx: MainPage|]
en: Settings
sr@ijekavianlatin: Podešavanje

[ctx: MainPage|]
en: Automatic Import
sr@ijekavianlatin: Automatski uvozi

[ctx: MainPage|]
en: Create Playlist
sr@ijekavianlatin: Napravi listu numera

[ctx: MainPage|]
en: Rename Folder
sr@ijekavianlatin: Preimenuj direktorijum

[ctx: MainPage|]
en: Number Tracks
sr@ijekavianlatin: Numeriši

[ctx: MainPage|]
en: Apply Filename Format
sr@ijekavianlatin: Primijeni format naziva fajla

[ctx: MainPage|]
en: Apply Tag Format
sr@ijekavianlatin: Primijeni format oznake

[ctx: MainPage|]
en: Apply Text Encoding
sr@ijekavianlatin: Primijeni kodiranje teksta

[ctx: MainPage|]
en: Convert ID3v2.3 to ID3v2.4
sr@ijekavianlatin: Pretvori ID3v2.3 u ID3v2.4

[ctx: MainPage|]
en: Convert ID3v2.4 to ID3v2.3
sr@ijekavianlatin: Pretvori ID3v2.4 u ID3v2.3

[ctx: MainPage|]
en: Revert
sr@ijekavianlatin: Vrati

[ctx: MainPage|]
en: Quit
sr@ijekavianlatin: Napusti

[ctx: NumberTracksDialog|]
en: Start number:
sr@ijekavianlatin: Početni broj:

[ctx: NumberTracksDialog|]
en: Destination:
sr@ijekavianlatin: Odredište:

[ctx: NumberTracksDialog|]
en: Tag 1
sr@ijekavianlatin: oznaka 1

[ctx: NumberTracksDialog|]
en: Tag 2
sr@ijekavianlatin: oznaka 2

[ctx: NumberTracksDialog|]
en: Tag 1 and Tag 2
sr@ijekavianlatin: oznaka 1 i oznaka 2

[ctx: NumberTracksDialog|]
en: Reset counter for each folder
sr@ijekavianlatin: Risetovati brojač za svaku fasciklu

[ctx: NumberTracksDialog|]
en: Total number of tracks
sr@ijekavianlatin: Ukupno numera

[ctx: PictureCollapsible|]
en: Picture
sr@ijekavianlatin: Slika

[ctx: RenameDirectoryPage|]
en: Rename Folder
sr@ijekavianlatin: Preimenuj direktorijum

[ctx: RenameDirectoryPage|]
en: Start
sr@ijekavianlatin: Pokreni

[ctx: RenameDirectoryPage|]
en: Error
sr@ijekavianlatin: Greška

[ctx: RenameDirectoryPage|]
en: Action:
sr@ijekavianlatin: Radnja:

[ctx: RenameDirectoryPage|]
en: Create Folder
sr@ijekavianlatin: Napravi direktorijum

[ctx: RenameDirectoryPage|]
en: Source:
sr@ijekavianlatin: Izvor:

[ctx: RenameDirectoryPage|]
en: From Tag 2 and Tag 1
sr@ijekavianlatin: Iz oznake 2 i oznake 1

[ctx: RenameDirectoryPage|]
en: From Tag 1
sr@ijekavianlatin: Iz oznake 1

[ctx: RenameDirectoryPage|]
en: From Tag 2
sr@ijekavianlatin: Iz oznake 2

[ctx: RenameDirectoryPage|]
en: Folder Name from Tag
sr@ijekavianlatin: Oznake u ime direktorijuma

[ctx: RenameDirectoryPage|]
en: Preview
sr@ijekavianlatin: Pregled

[ctx: SettingsPage|]
en: Settings
sr@ijekavianlatin: Podešavanje

[ctx: SettingsPage|]
en: Tags
sr@ijekavianlatin: Oznake

[ctx: SettingsPage|]
en: Files
sr@ijekavianlatin: Fajlovi

[ctx: SettingsPage|]
en: Plugins
sr@ijekavianlatin: Priključci

[ctx: SettingsPage|]
en: Appearance
sr@ijekavianlatin: Izgled

[ctx: SettingsPage|]
en: Mark truncated fields
sr@ijekavianlatin: Označi odsječena polja

[ctx: SettingsPage|]
en: ID3v1 text encoding
sr@ijekavianlatin: ID3v1 kodiranje teksta

[ctx: SettingsPage|]
en: ID3v2 text encoding
sr@ijekavianlatin: ID3v2 kodiranje teksta

[ctx: SettingsPage|]
en: Use track/total number of tracks format
sr@ijekavianlatin: Koristi format numera/ukupno numera

[ctx: SettingsPage|]
en: Genre as text instead of numeric string
sr@ijekavianlatin: Žanr kao tekst umjesto brojnog niza

[ctx: SettingsPage|]
en: WAV files with lowercase id3 chunk
sr@ijekavianlatin: WAV datoteka s malih slova id3 komad

[ctx: SettingsPage|]
en: Version used for new ID3v2 tags
sr@ijekavianlatin: Izdanje za nove oznake

[ctx: SettingsPage|]
en: Track number digits
sr@ijekavianlatin: Broj cifara numere

[ctx: SettingsPage|]
en: Ogg/Vorbis comment field name
sr@ijekavianlatin: Ogg/Vorbis ime polja komentara

[ctx: SettingsPage|]
en: Ogg/Vorbis picture field name
sr@ijekavianlatin: Ogg/Vorbis ime polja slike

[ctx: SettingsPage|]
en: RIFF track number field name
sr@ijekavianlatin: RIFF ime polja broj numere

[ctx: SettingsPage|]
en: Mark if picture larger than maximum size
sr@ijekavianlatin: Označi ako je veće od

[ctx: SettingsPage|]
en: Picture maximum size (bytes)
sr@ijekavianlatin: Najveća veličina (bajtova)

[ctx: SettingsPage|]
en: Show only custom genres
sr@ijekavianlatin: Prikaži samo posebne žanrove

[ctx: SettingsPage|]
en: Custom Genres
sr@ijekavianlatin: Posebni žanrovi

[ctx: SettingsPage|]
en: Case conversion
sr@ijekavianlatin: Veličina slova

[ctx: SettingsPage|]
en: Locale
sr@ijekavianlatin: Lokalitet

[ctx: SettingsPage|]
en: String replacement
sr@ijekavianlatin: Zamjena teksta

[ctx: SettingsPage|]
en: String Replacement
sr@ijekavianlatin: Zamjena teksta

[ctx: SettingsPage|]
en: Preserve file timestamp
sr@ijekavianlatin: Očuvaj vremensku oznaku fajla

[ctx: SettingsPage|]
en: Mark changes
sr@ijekavianlatin: Označi izmjene

[ctx: SettingsPage|]
en: Automatically apply format
sr@ijekavianlatin: Primijeni format automatski

[ctx: SettingsPage|]
en: Use maximum length
sr@ijekavianlatin: Koristite najveću dužinu

[ctx: SettingsPage|]
en: Maximum length
sr@ijekavianlatin: Najveća dužina

[ctx: SettingsPage|]
en: Filename for cover
sr@ijekavianlatin: Ime fajla za omot albuma

[ctx: SettingsPage|]
en: Playlist text encoding
sr@ijekavianlatin: Kodiranje teksta listu numera

[ctx: SettingsPage|]
en: To filename format
sr@ijekavianlatin: Format u imena fajla

[ctx: SettingsPage|]
en: Filename from Tag
sr@ijekavianlatin: oznake u ime fajla

[ctx: SettingsPage|]
en: From filename format
sr@ijekavianlatin: Format iz imena fajla

[ctx: SettingsPage|]
en: Tag from Filename
sr@ijekavianlatin: oznaku iz imena fajla

[ctx: SettingsPage|]
en: Language
sr@ijekavianlatin: Jezik

[ctx: SettingsPage|]
en: Theme
sr@ijekavianlatin: Tema

[ctx: StringListEditPage|]
en: Edit
sr@ijekavianlatin: Uredi

[ctx: TagCollapsible|]
en: Tag %1
sr@ijekavianlatin: oznaka %1

[ctx: TagCollapsible|]
en: To Filename
sr@ijekavianlatin: U imena fajla

[ctx: TagCollapsible|]
en: From Filename
sr@ijekavianlatin: Iz imena fajla

[ctx: TagCollapsible|]
en: To Tag %1
sr@ijekavianlatin: U oznake %1

[ctx: TagCollapsible|]
en: From Tag %1
sr@ijekavianlatin: Iz oznake %1

[ctx: TagCollapsible|]
en: Copy
sr@ijekavianlatin: Kopiraj

[ctx: TagCollapsible|]
en: Paste
sr@ijekavianlatin: Nalijepi

[ctx: TagCollapsible|]
en: Remove
sr@ijekavianlatin: Ukloni
